San Francisco, stad des vredes Waar ook Handvest der Ver. Naties werd ondertekend Gancia Vijf en veertig ton voedsel het zeegat uit Eerste sending druppel op gloeiende plaat isyMota Alle volken en rassen in deze stad vertegenwoordigd Van Mook bij de V.N.? Oplichtende stroken voor het achterspatbord van fietsen ChinezenItalianen en Japanners Textielindustrie A.N.W.B. zal „transferlight" krachtig propageren Neder/, adelborsten gaan oefenen Nederland helpt India Haagse jeugd bij zonder actief DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Ontwikkeling van de stad handhaaft contracten Extra toeristen deviezen ^ederl. leden van Unie hof vertrokken Luchtfoto van de haven van 1 San Francisco 1 De aardbeving van 1906 vermoulh Torino Op Engelse schepen DOOR ALEXANDRA OR ME P er 1 September: Commando-troepen zelfstandige eenheid MGR. DR. VAN LIERDE IN ONS LAND 2 De twee grootste groepen van buiten landse afkomst, elk ten getale van on geveer 20.000 mensen, zijn de Chinezen en Italianen. De Chinezen wonen in een kleurige wijk bij de haven waar men 's avonds talloze lichtreclames met Chi nese tekens ziet flonkeren. Zij hebben hun eigen couranten en de plaatselijke telefoondienst beschikt over een speci ale hoofdcentrale waar Amerikaanse meisjes van Chinese afkomst aanvragen in vijf verschillende Chinese dialecten Verwerken. In San Francisco wonen bovendien 5000 Japanners, de grootste Japanse ko lonie van de Verenigde Staten. Velen Van hebben in de tweede wereldoorlog bij het Amerikaanse leger en de Ameri- Het vredesverdrag met Japan zal over enkele dagen in San Francisco ondertekend worden. Evenals in Juni 1945, toen er in deze zelfde stad het Handvest van de U.N.O. in te genwoordigheid van afgevaardigden uit vijftig landen werd ondertekend, richt zich ook thans de belangstelling der gehele wereld op deze stad des vredes. Hoewel de houding van Sovjet-Rusland, dat op het laatste moment weer met eigen voorstellen verschijnt, en het wegblijven van India de feestelijke stemming der Amerikanen nu reeds grotendeels hebben bedorven, zal de ondertekening toch wel in de eer ste dagen van September een feit worden, al blijft het nog de vraag, hoeveel en welkè mogendheden het verdrag zullen teke nen. De plechtigheid zal geschieden in de Stadsopera, een wat Plomp gebouw in renaissance-stijl, waarin ook de eerste U.N.O.- conferentie het Handvest heeft opgesteld. San Francisco is een fraaie stad. De gebouwen vertegen woordigen alle stijlen ter wereld. Dit behoeft niet te verwonde ren, want onder de bevolking treft men vrijwel alle rassen aap. kaanse vloot en luchtmacht gediend. Van de inwoners van Italiaanse afkomst werken er vele als knecht op de klei: ne vissersschepen, waarmee de visserij wordt uitgeoefend en die wel wat her inneren aan de schepen waarmee hun voorvaderen in het moederland ter vis vangst gingen in de Middellandse Zee. In San Francisco wonen voorts nog ruim 15.000 mensen van Duitse, 10.000 van Ierse, 7.000 van Mexicaanse en 5.000 van Zweedse afkomst. Het. toeval wil dat er in San Francisco ruim 7.000 men sen van Russische afstamming wonen en dat een van de heuvels waarop de stad gebouwd is de Russische heuvel genoemd wordt. Ten Noorden van San Francisco ligt een Russische kolonie, die in 1806 gesticht is na ontdekkingsreizen van Alaska uit, dat toen een Russische ko lonie was. De bevolking van deze oor spronkelijk Russische kolonie heeft zich echter op den duur verspreid en een deel van de kolonisten is naar de na- derzetting getrokken, die later San Francisco zou worden. San Francisco ligt op een heuvel achtig schiereiland, dat in het Noorden begrensd "wordt door een verbinding tussen de Stille Oceaan en een ruime baai. Door deze verbinding, die de Golden Gate genoemd wordt, lo pen talloze scheepvaartroutes, die ne Westkust van de Verenigde Staten met alle werelddelen verbinden. De haven van San Francisco vertoont in omvang en uiterlijk een zekere overeenkomst met de haven van New York, waarvan zij door een afstand van bijna 5000 km. en door het gehele Amerikaanse vaste land gescheiden is. San Francisco heeft zich in ruim een eeuw tot een van de belangrijkste ha vens van de gehele wereld ontwikkeld. Is New York, het symbool van de be trekkingen van de Verenigde Staten met Europa, sedert de koloniale tijd, San Francisco is het symbool van de steeds nauwer wordende betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Azië. Se dert de opening van het Panamakanaal in 1914, waardoor de afstand over zee tussen de Westkust van de Verenigde Staten en Europa veel kleiner werd. heeft San Francisco zich ontwikkeld tot een haven welke door ruim 4.000 sche pen per jaar wordt aangedaan. In 1936 maakte de eerste China-clipper een vlucht van San Francisco naar Azië en daarmee werd de eerste luchtlijn van de Verenigde Staten naar Azië ge opend. San Francisco is in 1776 als een Spaanse nederzetting gesticht, in hetzelfde jaar dus waarin de der tien Engelse koloniën aan de Oost kust zich aaneensloten tot de Ver enigde Staten van Amerika. De Spaanse ontdekkingsreizigers hadden reeds lang gezocht naar een goede haven aan de zeeweg naar de Phi- lippijnen. Op de plaats waar nu San Francisco ligt werd een militaire sterkte gesticht en een missie geves tigd. die genoemd werd naar de Heilige Franciscus van Assisië, de zachtmoedige stichter van de Fran ciscaanse orde. In de eerste jaren gebeurde er in de sterkte en de missie niets bijzon ders en ging het leven er zijn ge wone gang. Toen de Amerikaanse pioniers in 1846 de kust van de Stil le Oceaan bereikten, maakten zij aanspraak op de nederzettingen in de omgeving, daar deze volgens hen op Amerikaans gebied lagen. Vier jaar daarna werd San Francisco met Californië als afzonderlijke Van de zyde van de Nederlandse Tex- Conventie te Arnhem en van de ^ederlandse Wollen Stoffen Concentie te Tilburg waarin practisch de gehele Nederlandse textielindustrie is georga niseerd, wordt er uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat onder geen voor- Waarde wijzigingen in gesloten koop overeenkomsten zullen worden aan vaard. Gesloten koopovereenkomsten bullen worden uitgevoerd en moeten Worden afgenomen op de overeengeko men voorwaarden. Van gehele of ge deeltelijke anulering van contracten of fan verlaging van gecontracteerde prij- *en kan geen sprake zijn. Deze verklaring is een gevolg van de recente sterke prijsdaling van tex- 'ielgrondstoffen, vooral van wol en f'ollen garens, waardoor verschillende Afnemers menen, dat de gevolgen van deze daling afgewenteld behoren te Worden op de industrie. Ter verkrijging van extra-toeristen- deviezen bij gebruik van een auto of jhotor, gold tot dusverre de voorwaarde ?at de aanvrager eigenaar van het mo- .°r rij tuig moest zijn, aldus deelt de mede. Daar deze bepaling in de firsctijk tot moeilijkheden en teleurstel- 'hg aanleiding gaf, is thans op aandrin- ?eh van de ANWB tot wijziging beslo- ®h. Extra-deviezen zullen voortaan ver wekt worden aan de reiziger op wiens Sam het grensdocument is gesteld. Een ge^Peler regeling is daarmede verkre- Vgïdd'tfdagavond zijn van Schiphol ■hr i* en prof' dr" L- c- J- Beaufort, ledo J' Bonner en dr. M. J. Prinsen, van a voor Nedel'land van het Uniehof ipr Arbitrage. Zij waren vergezeld van i C- Beyers, die als griffier voor het ,t d zal optreden. De zitting van hourf lellof de eerste tot nu toe ge ks Mn wordt, zoals bekend, te Dja- rta gehouden. 'and de Grooth, die het Neder- Vrui6 standpunt zal verdedigen, zal GJ dagavond vertrekken. staat in de Unie opgenomen waar mee het de op een na grootste staat van de Unie werd. Alleen Texas is groter. In 1848 werd er in Californië goud gevonden wat aanleiding gaf tot de Goldrush. Duizenden trokken het jaar daarop naar Californië en het gerucht ging dat het goud daar voor het op scheppen lag. Tegen 1850 had San Francisco zich ontwikkeld tot een drukke stad met ongeveer 25.000 inwoners, onder wie al le volkeren en rassen vertegenwoordigd waren. Bij het begin van de 20ste eeuw telde de stad ruim 400.000 inwoners. Van diegenen die naar Californië ge komen waren om goud te zoeken stier ven er tallozen zo arm als kerkratten,, maar de stad bloeide, want het vrucht bare dal van de San Joaquin leverde grotere rijkdommen op dan de goudvel den. Toen de trans-continentale spoor weg geopend werd. werd San Francisco lllllllllUlMIIIIMIMIIIIIIIIIIIIlIHHIflIIINIIIIIIIIIIIIIIllilUni itiHtiiiiiftimiiiitiiiiiiiiiiiiiiimtiiiummiiHiiimiiiiiiiiM een belangrijk centrum van de handel over land, terwijl het daarnaast een be langrijk centrum van zeehandel bleef. In 1906 werd een groot deel van de stad, die toen bijna 50.000 in woners telde, door een aardbe ving en een grote brand, die na de aardbeving uitbrak en drie dagen lang woedde, verwoest. Dertigdui zend gebouwen waren ingestort of afgebrand. Niet alleen uit de Ver enigde Staten doch ook uit het bui tenland werd aan de zwaar geteis terde stad hulp verleend en twee jaar na de ramp was de stad weer opgebouwd en begon een nieuwe periode van grote welvaart. De stad werd voortdurend uitgebreid, de ene heuvel na de andere werd vol gebouwd en daar de hoogste heuvels ruim 250 m. hoog en enkele ervan zeer steil zijn, kunnen. de verblufte bezoe kers door straten die een helling van ongeveer 60 graden hebben trams zien rijden die aan kabels naar boven ge trokken worden en die bij het dalen weer door de kabel tegengehouden wor den. Van de hotels uit, die gevestigd zijn in wolkenkrabbers op Nob Hill, vroeger een van de deftigste wijken van de stad, heeft men een schitterend uitzicht op de baai van San Francisco, de Golden Gate, en de Stille Oceaan. In 1936 werd de laatste hand gelegd aan een lange sierlijke brug die San Francisco verbindt met Oakland, een stad op een afstand van ruim 10 km., aan de overkant van de baai. De brug loopt over het Schat-eiland, dat midden in de baai ligt en waarop in 1939 een internationale tentoonstelling is gehou den. In 1937 is de beroemde brug met zeer grote doorvaarthoogte over de Gol den Gate geopend. Behalve de fleurige Chinese wijk. waar de tempeldaken en de balcons met eigenaardig hekwerk scherp afste ken tegen de gebouwen in Westerse stijl, is er in de stad nog een Latijnse wijk §n een Olympus, die genoemd is naar de berg dar goden in Grieken land. Het Presidio, waar vroeger de Spaanse soldaten gelegerd waren, is nu een groot Amerikaans kampement: de Embarcadero, de weg langs de oever van de baai, herinnert alleen al door de naam eveneens aan de Spaanse tijd. San Francisco ligt ten Zuiden van de 38e breedtegraad en heeft een gema tigd klimaat. Het vriest er bijna nooit en het is er bijna nooit erg warm. Het hele jaar door kan men in San Fran cisco op straat bloemen kopen. Het mist vaak in San Francisco, daar er vaak nevels uit zee binnentrekken, doch de inwoners van San Francisco, die erg trots zijn op hun stad. kunnen aan de hand van de statistieken bewijzen, dat in hun stad gedurende twee derden van het jaar de zon schiint. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dr. H. J. van Mook binnenkort een vaste functie zal aanvaarden bij de Verenig de Naties. Thans is dr. Van Mook. zo als bekend is, voorzitter van de „Spe cial Committee on Public Administra tion'. Deze commissie werkte al enige tijd aan de samenstelling van een rap port. waarin onder meer uiteengezet zai worden op welke wijze men hulp kan bieden aan de gouvernements-ad- roinistraties van de „landen in ver snelde, ontwikkeling". Genoemde com missie. die ressorteert onder de afde ling ..Technical Assistance Administra tion" en uiteindelijk onder de „Tech nical Assistance Board" heeft voorna melijk tot taak de bijstand aan ge noemde landen te coördineren. De uit voering van technische vraagstukkenen plannen in die landen stuit namelijk af op de onvolkomen administratie. 4 September verlaat dr. Van Mook ons land om 5 September opnieuw de vergadering van de commissie te leiden. Het rapport zal zeer waarschijnlijk binnen enkele dagen gereed komen. Dr. Van Mook, die door de Verenigde Naties gevraagd is een blijvende func tie in genoemd werk te aanvaarden, zal in New York een beslissing nemen. Advertentie •r-tv* De grootste brug ter wereld is die over het Golden Gate tussen San Francisco en Oakland Sinds 1935 is in Nederland het witte achterspatbord, dat ten doel heeft de wielrijders bij duisternis een betere zichtbaarheid te verlenen, verplicht ge steld, een maatregel die door Frankrijk, Engeland en Zweden is overgenomen. De ervaringen van vele automobilisten, die tot de ontdekking waren gekomen, dat fietsende dames bij duisternis ge makkelijk te onderscheiden waren door hun lichte kousen, hebben in wezen tot het instellen van deze beveiligingsmaat regel geleid. Op practische gronden is de toeristen bond A.N.W.B. er echter van overtuigd geraakt, dat de wettelijk voorgeschreven beveiligingen aan het rijwiel nog niet voldoende zijn en nog niet tot de maxi- maal-mogelijke zichtbaarheid nebben ge leid. Velen nemen het met dat witte spatbord niet zo nauw: vaak is de verf geheel of gedeeltelijk verdwenen of ver vaagd en de witheid is daarmee proble matisch geworden. Daarenboven heeft de ervaring geleerd, dat het eveneens ver plicht gestelde achterlichtje een uiter mate kwetsbaar onderdeel vormt, vaak defect is en daardoor de berijder aan grote risico's blootstelt. De A.N.W.B. heeft nu bij verschillende refiectieproeven geëxperimenteerd met oplichtend materiaal op rijwielachter- spatborden, proefnemingen die in ver- kcerskringen sterk de aandacht hebben getrokken, In het „transferlight" heeft de bond een materiaal gevonden, dat zowel over dag als bij avond helder wit is en daarbij tevens nog wit oplicht, wanneer het door autolampen wordt beschenen. Deze „transferlight" stroken vier cm breed en tien cm lang welke zonder enige moeilijkheid op het schoongemaakte achterspatbord kunnen worden aange bracht, gaat de A.N.W.B. in het belang van de verkeersveiligheid thans krachtig propageren. I September zullen 37 zo juist afge studeerde adelborsten der eerste klasse van de Koninklijke Marine naar Enge land vertrekken voor een oefenperiode van drie maanden bij de Engelse Mari ne. De adelborsten worden geplaatst aan boord van Engelse oorlogsschepen variërende van mijnenvegers tot torpe- dobootjagers. Omtrent de reden van deze oefenpe riode in Engeland vernemen wij nog het volgende: De Koninklijke Marine heeft op het ogenblik de handen vol aan de opleiding van personeel, dat de nieuwe oorlogsschepen, welke de ko mende jaren in de vaart zullen komen, zal moeten bemannen. Daardoor zijn alle opleidingscentra met inbegrip van het varende gedeelte der vloot tot op óe laatste plaats bezet. Gistermiddag is uit Rotterdam vertrokken het s.s. „Indian Endeavour" met als lading o.a. de eerste zending geconcentreerde levensmiddelen, die door het Neder landse volk zijn bijeengebracht ter leniging van de nood in hongergebieden van India. In een van dc loodsen van de firma Muller en Co aan de Merwehaven boden een padvinder, een welp, een gids en een AJ.C.-er als vertegenwoordi gers van de Nederlandse jeugd aan de waarnemend gezant van India, de heer P. N. Menon, een doos melkpoeder aan. Deze symbolische daad geschiedde tegen een achtergrond van honderden kisten met melkpoeder, babyvoedsel, plantaar dige boter en gedroogde groenten. Even later werden de kisten die o.a. bedrukt waren met de woorden: „The Netherlands Help India Action", in het schip gela den. Het eerste twintigtal kisten kreeg een luid hoera mee van de talrijke verte genwoordigers van de India-kolonie in Nederland en de vele genodigden, die de plechtigheid bijwoonden. Deze 45 ton voedsel is natuurlijk slechts een druppel op de gloeiende plaat. In de bedreigde provincie Bihar wonen n.l. ongeveer zes millioen honge rende mensen! India kan echter op nog meer voedselzendingen rekenen. De heer Jan Peters, algemeen secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft n.l. aangekondigd, dat in September Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Gro ningen op grootscheepse wijze met de hulpactie beginnen. Verder zijn in enige honderden gemeenten van ons land reeds plaatselijke comité's ..Helpt Hon gerend India" opgericht. Men kan bij deze comité's voedselbonnen ter waarde van 25 cent kopen- De opbrengst van deze voedselbonnen is bestemd voor de aankoop van de volgende zendingen levensmiddelen. In een korte toespraak zei de heer. Peters verder nog, dat de Neder- DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Fifi en ik hadden die hele zomer in een Russisch woordenboek gebladerd, dat we in een oud schrijfbureau von den. We leerden er het Russische alfa bet uit, maar we hadden, helaas! geen Russische boeken om ons ook in het lezen te bekwamen. Uren achtereen be steedden we aan het neerschrijven van losse woordjes waar we dan zinnen van maakten; we spraken zelfs Russisch met elkaar of maakten onszelf althans wijs, dat we het deden. Voor mij was het niet zo moeilijk, omdat mijn ouders even goed Russisch als Pools gesproken hadden, maar Fifi die stakkerd kende van de Russische taal enkel maar een paar woorden van „Zwarte Ogen" en de „Wolgabootsman". Jack had in 1939 in Lwow de Russen persoonlijk meegemaakt, en we vroegen hem hon derduit naar bijzonderheden, welke ons in staat konden stellen een geestelijk beeld te vormen van dit ons onbekende volk. Ondanks de bittere gevoelens je; gens de Russen, wdke de eeuwen bij de Polen hadden aangekweekt, waren we thans „uit principe'" geneigd hen sympathiek te vinden. Alleen onze haat tegen de Duitsers was al voldoende om hen bijna lief te krijgen. Alles wat Russisch was, zagen we door een rose bril; we vergaven hun al hun fouten, vergaten al het onrecht, dat ze ons had den aangedaan. Al onze gesprekken en niet enkel die tussen Fifi en mij - draaiden om de Russen. Hoe zouden ze zijn? Hoe zouden ze er uitzien? Stel je dat voor iedere dag in af wachting te leven van de komst van een onbekend, reusachtig leger uit het oosten! Zou je dan ook niet nieuwsgie rig. ja, brandend van nieuwsgierigheid zijn? We plachten van het ene uiterste in het andere te vervalien. De ene avond neigden we tot de veronderstelling, dat alles goed zou aflopen. We zouden ge luk hebben. Er zou niet gevochten wor den. De Russen zouden komen en we zouden hen in hun eigen taal verwel komen met het traditionele brood-en- zout. Dan zouden wé hun te eten en te drinken geven, hun alles vertellen van de verschrikkingen, welke we maanden lang hadden moeten ondergaan. We zouden uitstekend met elkaar opschie ten. ja. als de beste vrienden ter we reld. Ik bewaarde zelfs onze laatste li ter wodka voor die gelegenheid: goed, echt spul, zoals je dat in Hongarije niet meer krijgen kon. Maar de volgende avond al hadden we zo het onaangename gevoel, dat alles zo goed en gezellig niet gaan zou. Het viel niet te ontkennen, dat Hongarije nog steeds officieel aan de kant van Duitsland streed. En wij, als Polen, zou den de Russen allesbehalve welkom zijn- Integendeel zouden ze ons bloed zuigers vinden, fascisten, verraderlijk gespuis en wat niet al meer. Zo gingen dan de avonden voorbij en de ene dag wisten we niet méér over de Russen dan de andere. Soms kon er een van ons op het horen van weer een nieuwe Duitse schanddaad van de weeromstuit uitroepen: „Ik zai de eerste Rus die ik zie om de hals vallen en kussen". Maar dan merkte de nuchtere Fifi op dat een Russisch soldaat geen betrouwbaar kus-object mocht heten wegens zijn erkend gebrek aan zindelijkheid. Ondertussen waren de boeren, gedre ven door een eeuwenoud instinct, druk bezig met alles te begraven wat daar maar enigszins voor in aanmerking kwam: koren, spek, klaren en zelfs hele wagens. Zij hielden er zich niet mee op, uit te willen maken, hoe en wat die Russen eigenlijk zouden zijn. Zelfs de geschiedenis had hun belangstelling niet. Voor hen was oorlog oorlog, zoals hoog water hoog water is. Ook Jumbo dacht, dat we de nacht maar in de kelder moesten doorbren gen. En toen we van ons blarenrapen thuis terug kwamen, zagen we, dat hij zijn chauffeur al opdracht gegeven had om te pakken. We namen de zaak rustig op. haastten ons niet, want het was niet de eerste keer, dat de Russen ons bijna bevrijd hadden om daarna weer terug te trekken, zodat ons niets anders overbleef dan alles weer uit te pakken. Jack propte alles, waar hij maar de hand op kon leggen, in koffers. Ik staar de naar mijn geliefde meubelen, die we in Boedapest gekocht hadden, voordat de luchtaanvallen begonnen en die we nu achter moesten laten: een Oudhol lands dressoir, waarvan in iedere la in donkere en door de tijd nog donkerder geworden kleuren telkens met een an der landschapje beschilderd was, twee buikige, antieke sécrétaires met prach tig inlegwerk, en een oude zeventiende eeuwse, Spaanse kist met allerchar- mantst bewerkt ijzerbeslag. Die meubels waren als levende wezens; hun glad, glimmend geboend hout spiegelde als de huid van een met zorg geroskamd paard. Hun vormen, ons zo vertrouwd, waren vol bevalligheid en vol uitdruk king, de vrucht van dagen, toen de tijd veel langzamer verliep dan thans. En als het Herenhuis vannacht afbrandde, zouden we ze niet meer terug zien. Op een oude 'ladenkast met kromme poten lag een kat van Chinees porse lein- Die kat heette Tchang So Lin en was mijn persoonlijk eigendom. Jumbo had me die gegeven in de dagen, dat ik van honger dreigde om te komen en een stuk worst toen een heel wat ge schikter geschenk geweest zou zijn. Maar toen maakte Jumbo me „het hof", zoals dat in de oude tijd heette, en in dergelijke omstandigheden geeft een man geen worst aan zijn meisje. Ik kuste Tchang S0 Lin tussen zijn koele, porseleinen oren en ging door met in pakken. In een hoek stond een hele discotheek. Ook die platen moesten hier blijven. Ik zette mijn bezigheid voort de koffers met alles en nog wat vol te proppen, met tandpasta en handschoe nen, zeep en bustehouders, en sigaret ten, overal sigaretten waar maar even een gaatje was. Daarna maakten we bundels van onze bontjassen en perzen. Elsie was de eerste die met het pak ken begon en ook de eerste die klaar was. Ze gooide haar rugzak over haar schou der, nam haar kind bij de hand en ging in het donker op weg naar de Villa- We zouden daar allemaal binnen het uur naar toe gaan, behalve het per soneel. dat er de voorkeur aan gaf op het Herenhuis te blijven. (Wordt vervolgd). landse jeugd hier een voorbeeld heeft gegeven van een werkelijke daad van mensenliefde. De jeugd van Den Haag heeft de spits afge beten; het grootste gedeelte van de zending is door haar bijeengebracht. In het algemeen gaf de heer Peters enige aardige staaltjes van de orginele wyze waarop jeugdige inzamelaars hun steentje hebben hijgedragen. By een bepaald plaatselijk comité kwam een beursje binnen met daarin alle moge- gelijke geldstukken, o.a. ook een gou den tientje! Ergens anders bood men een doosje aan met zaden voor Pandi Ncroc. om ergens in India uit te zaaien. Een Amsterdamse jongen heeft kans ge zien om in zyn vacantie f 125 bijeen te brengen voor de aankoop van voedsel bonnen. Prof- dr- F. D. K. Bosch, voorzitter van de vereniging „NederlandIndia zei in een korte toespraak, dat de hui dige situatie in India in Nederland veel begrip en sympathie had ontmoet. Ne derland heeft ook oorlog en honger ge kend en is ook erg blij geweest met voedselzendingen. Het Nederlandse volk is thans gelukkig, dat het 't volk van India nu kan helpen. De heer Menon, waarnemend ge zant van India, herinnerde er aan hoe het jaar 1950 een ongeluksjaar voor India is geweest. Er hebben grote nationale rampen plaatsge vonden, waar men niets tegen ver mocht. Hij sprak woorden van de diepste sympathie aan het adres van het Nederlandse volk. De Engelse kapitein Robert Pytt heeft aan het einde van de bijeenkomst de verzekering gegeven, dat de voedsel- zending daar zal komen waar zij het meest nodig is. Het schip vaart naar Calcutta. Daar zal de Nederlandse con sul de goederen officieel ovardragen aan de regering van India- Ook in Suriname vond de oproep tot hulpverlening weerklank. Reeds wer den in samenwerking met Brits Guyana 5000 balen rijst verscheept. De Wereld omroep Nederland maakte het Neder landse initiatief door middel van enkele uitzendingen alom bekend. Vijf en veertig ton voedsel voor IndiaJ De waarnemend ambassadeur P. N. Menon neemt de schenking in ontvangst Het korps commandotroepen komt als zelfstandige eenheid per 1 September rechtstreeks onder het bevel van de Commandant Strijdkrachten te Velde, aldus is Woensdagmiddag te Roosendaal bekend geworden tijdens de uitreiking van de groene baretten aan de man schappen van de derde compagnie com mandotroepen, die met goed gevolg hun eerste opleiding en selectie-training heb ben voltooid. Deze manschappen zullen gedurende het tweede deel van hun dienstplichttijd worden opgeleid tot specialisten op ver schillend gebied. Mgr. dr. C. van Lierde O.E.S.A., sa- crista van de H. Vader, is Woensdag per vliegtuig in het vaderland teruggekeerd voor een verblijf van enige dagen. (Advertentie) Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote!) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de vacantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook. die Mien Wat schonk zij 's morgens èen heerlijke kop koffie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk ge vraagd en de naam in haar oor ge knoopt: Niemeijer s koffie en thee, die zou zij voortaan ook kopen! En dan natuurlijk ook de waarde- punten sparen voor dat prachtige „Safira"-tafelbestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart aan Niemeijer. Groningen schrijven om de geïllustreerde cadeaulijst!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3