Sprintmatches-a-trois hebben strijd levendig gemaakt Oost-Duitse mogelijk op zwemmers 01. Spelen "Eric de Noorman:DE DEP WRAKE Zelfde voorrechten voor Tito als Atl. Pactlanden? ONRUST IN BERLIJN Intern, kleermakersexpositie te Maastricht geopend Maar óók de deur opengezet voor dubieuze samenwerking Bittere pil voor Nederlanders Zuivere sprintkundc En de amateurs dan? Voorstel van Harriman aan Truman Grote Drie zullen herziening be spreken Vuurgevecht bij de Brandenburger Tor Moeilijke opbouw overheidsapparaat „Ambitie voor vak moet levendig gehouden worden" DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 Engelse League Trainerskwestie bij Heerenveen opgelost Sportflitsen BESTUURSVERGADERING F.I.N.A. Drie Nederlandse wereld records erkend De wapeiileveranties aan Joegoslavië Italiaanse vredesverdrag Krachtigste straal-turbine- motor ter wereld In nieuwe Britse marine-jager Ambonezen in Zeeland Blijven dr. Nikijuluw erkennen Europees vijfjarenplan voor productieverhoging Veiligheidsraad stelt stemming uit Over driemogendheden- resolutie inzake de Suez- kanaalkwestie Mr. F. J. Bolsius f Oud-lid van de Tweede Kamer Rapport over Nieuw-Guinea Nieuw jeugdrecord kogelstoten Onze sportredacteur telefoneerde ons Woensdagavond uit Milaan: Het eerste gedeelte van de wereldkampioenschappen wielrennen 1951 is voor- bij. De renners, die op de wereldberoemde, snelle Vigorellibaan met de grote prijzen zijn gaan strijken, hebben de eerste contraeten, welke daaruit voort vloeien, alweer afgewerkt en de minder gelukkigen hebben Milaan verlaten met net vaste voornemen, een volgende keer aan de start te komen met juist dat i je explosieve courage en oplettendheid méér, dat hen nu misschien in deze bewogen wedstrijden de zege heeft gekost. Bewogen, inderdaad. Het valt na melijk niet te ontkennen, dat het systeem van de U.C.I., om de sprint nu niet f-ttn? 'ï1 1 ser|es, maar ook in de halve finales en eindstrijden door matehes- n -tvfA1""' cs n' deze t'telwedstrijden in Milaan een bijzonder emotio neel karakter neeft gegeven. De mogelijkheden die er voor de „kleiner." in horiren de/evaren d'e er voor de „groten" tegelijkertijd in ver- herhUl^migedurende dit sprintweekeinde in de Italiaanse domstad dfre£t!™J? ii lt,"s gekomen. We kunnen ons levendig voorstellen, dat baan- oren i? de,ze. enerverende ritten aanschouwd hebben en met eigen I het, meegesleepte publiek daarop reageerde, voor deze wijze om sprintwedstrijden te verrijden, wel geporteerd zullen zijn. Wij hebben al gezegd, dat wij ons niet mochten laten beïnvloeden door de uitschakeling van de Nederlanders Jan Derksen en Arie van Vliet, bij de be oordeling van dit nieuwe of hernieuw de experiment. Het was uiteraard een bittere pil voor deze prominenten die zonder enige twijfel allebei figuren voor een finale zijn. dat zij zo vroeg voor de wedstrijden om de titel, waar ze beiden een oogje op hadden, werden uitgeschakeld. Ik meen het wel zó te mogen zeggen, dat juist de grote sprin ter in deze ritten-met-drieën, voor een ongewoon probleem wordt geplaatst. Hij komt handen en ogen te kort om de elk ogenblik te verwachten demar rages van die jonge Spring-In-'t-Velds te beantwoorden. En vooral wanneer aie jeugdige kwanten, die normaal te gen de grootsten onder hen in geen en kel opzicht kunnen optornen, dit spel aoor krijgen en het met grotere be kwaamheid gaan spelen, kunnen er voor de matadoren onder de sprinters v^el eens uitzonderlijke problemen rij zen. Men kan daarop antwoorden met de mening, dat Van Vliet en Derksen m deze wedstrijden een zó groot gebrek aan zelfvertrouwen aan de dag legden, dat zij als het ware zichzélf voor de be slissingen uitschakelden. Wij geloven echter, dat juist deze wijze van rijden onze toch al nerveuze renners gehandi capt heeft. En om nu te bewijzen, dat ook de allerbesten hier op een gegeven moment onderdoor gaan, moge ik wijzen op de volkomen regelmatige ne derlaag welke Harris leed in de kwart finale, toen een allerfelste demarrage van de Italiaan Bergomi hem verraste op een manier zoals hem dat bij matches- a-deux zeker niet zou zijn gebeurd. Ware er geen herkansing geweest, dan zou de huidige en ware wereldkampioen dus niet tot de finale zijn doorgedron gen! Nu is dat op zichzelf misschien nog niet eens het allerergste. Men zou kun nen zeggen, dat de groten hun grootheid dan maar moeten bewijzen, door zich op deze speciale wijze van rijden met w-eer andere wapens te prepareren. Iets anders is natuurlijk of deze mogelijk heid om de ritten spannender en leven diger te maken en paal en perk te stel len aan de onbetw-iste hegemonie van een twee- of drietal, ook de zuivere sprintkunde zélf ten goede komt. Dat is natuurlijk niet het geval en wel daarom niet, omdat dit systeem niet alleen tot levendiger wedstrijden leidt, maar te vens de deur heeft open gezet voor een uiterst dubieuze samenwerking van twee tegen één. Bij de eerste de beste gelegenheid en trouwens ook bij an dere wedstrijden volgens dit systeem in het ver en nabij verleden liggen de voorbeelden al voor het grijpen. Van Vliet, die zijn kwartfinale tegen Senfftleben en Plattner tweemaal moest rijden, omdat hij een zwieper zou hebben uitgedeeld, kan daarvan meepraten. Die eerste rit was zo harts tochtelijk, alsof het om heei wat meer ging dan een plaats in de halve finale. Om beurten bestookten de „kleine" mannen de sterkste van hun serie uit alle macht. Het hielp hen niet, want Van Vliet had om alle onheil te voor komen, resoluut de kop genomen en won tóch. Maar toen deze rit moest worden overgereden, serveerden de heren Plattner en Senfftleben opnieuw zonder blikken of blozen een combine om van om te rollen, 't Eindigde er ten slotte mee, dat Plattner op 260 meter Van Vliet tegen de ballustrade perste en Senfftleben als een duvel uit een doosje binnendoor sprong. Van Vliet scheen verslagen, maar met een waar lijk ongelooflijke eindrush haalde hij het toch weer op. Derksen kreeg trouwens van hetzelfde laken een pak in zijn herkansing voor de halve finale tegen Patterson, Astolfi en wéér Plattner. Onze landgenoot was in dit gezelschap de gevaarlijke man en moest dus vóór alles bedwongen wor den. Gevolg een dubbele wachtpost voor Derksen in de persoon van de heren Plattner en Astolfi, terwijl Patterson netjes de plaat poetste en won. En werd de strijd om de amateurtitel anders dan door de meest opgelegde combine beslist? Dat kon trouwens niet anders. Officieel heet het dan wel dat de wereldkampioenschappen individuele wedstrijden zijn, maar geen enkele na tionale wielerbond zal het dulden dat twee van zijn renners die tot de kans paarden behoren, tegen elkaar gaan rij den. En dus moest de amateurfinale met de Italianen Sacchi en Morettini te gen de snel opgekomen, veelbelovende Australische sprinter Mockridge, een juweel van een combine worden. En ze werd dat ook. Op 350 meter had Mock ridge de kop, Sacchi zat aan zijn wiel en Morettini lag in derde positie. Wat iedereen verwachtte gebeurde ook. Mo rettini dook weg, lokte daardoor na tuurlijk Mockridge mee en de overigens op dit moment zeer sterke Sacchi, die op alles was voorbereid, sleurde zich De uitslagen van de Woensdagavond ge speelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalChelsea 21, Charlton AthleticPreston North End 4—2, Derby CountyWolverhampton Wanderers 13, FulhamTottenham Hotspur 12, Liver pool—Burnsley 31, Manchester City—Hud- dersfield Town 30, Newcastle United Bolton Wanderers 01, West Bromwich Al bion—Stoke City 1—0, Middlesbrough- Manchester United 14. Tweede divisie: Bury—West Ham United «—0, Leeds United—Birmingham City 1—1, Luton TownSheffield United 21, SouthamptonNottingham Forest 53 langs de Australiër netjes omhoog. Uit dit alles blijkt dus dat de verle vendiging van de sprintwedstrijden, welke overigens niet overbodig was, toch geen volledige sportieve bevredi ging schenkt. We weten dan wel dat matches-a-trois aan de orde zijn en ge weest zijn zolang de sprintwedstrijden bestaan, maar wij zouden toch op zijn minst onvoorzichtig zijn. wanneer wij het systeem van de match-a-trois zon der meer als een sportieve oplossing van alle moeilijkheden binnenhaalden. Ze hebben eertijds in Troje met een zeker paard óók zoiets aan de hand gehad In de jaarvergadering van de V.V. Hee renveen oefende ^re-voorzitter burgemees ter Huisman opbouwende kritiek uit op het bestuursbeleid, waarbij ook de plotse linge trainerswisseling ter sprake kwam. Door het bestuur werd toegegeven, dat een tactisch foutje is gemaakt door de oude trainer V. d. Munnik niet direct in ken nis te stellen van de benoeming van Ro bert Kelly. Verder kon de vergadering het bestuursbeleid volkomen goedkeuren en al gemeen werd het in dienst nemen van een Engelse trainer toegejuicht. Het laat zich aanzien dat alle moeilijk- hedén thans van de baan zijn en Hee renveen Zondag a.s. in Haarlem tegen EDO in de sterkste formatie dus ook met Abe Lenstra, in het veld komt. Jose Florio, midvoor van Lanus Athle tic, zal in November, na afloop van het Argentijnse seizoen, naar Italië vertrek ken om voor Torino te spelen. Met zijn transfer is een bedrag van meer dan 30C.000 gulden gemoeid, wat een record betekent in de geschiedenis van het Ar gentijnse voetbal. Piet ten Thye heeft Woensdagavond in het Huizumer Zwembad tijdens de Friese kampioenschappen getracht het Nederlands record 1-500 meter vrije slag, dat sinds 19 Juli 1937 met 20.27.4 op naam van Piet Stam staat, te verbeteren. Hij slaagde niet, maar bleef met een tijd van 20.46.0 wel beneden zijn Friese re cord van 20.55.5. Het bestuur van dc FINA, de inter nationale zwemfederatie, heeft in Hel sinki een vergadering gehouden, waarin de aanvragen van enkele landen om als lid tot de FINA te kunnen toetreden behandeld zijn. Bolivia. Hongkong, Bar bados, Indonesië en Venezuela werden als nieuwe leden aangenomen. Oost- Duitsland werd niet geaccepteerd. Ten aanzien van dit land, dat twee toehoor ders had gezonden, werd bepaald dat het een vergunning zal krijgen tegen bij de FINA aangesloten landen in wedstrij den uit te komen en dat de sectie zwemmen van het Oost-Duitse Sportver- band tevens het recht zal krijgen voor de Olympische kampioenschappen zwem men, waterpolo en schoonspringen in te schrijven. Wanneer het internationaal Olympisch comité deze inschrijvingen accepteert zal Oost-Duitsland dus op de Olympische Spelen 1952 te Helsinki ver tegenwoordigd zijn. 67 landen zijn thans bij de Federation Internationale de Natation Amateur aan gesloten. Over de organisatie van het Olym pisch waterpolotournooi werd bepaald, dat indien het aantal inschrijvingen be neden de zestien blijft in groepjes van vier en drie teams, halve competities zullen worden gespeeld. De winnaars van deze poules komen tenslotte in de finale-groep. Melden zich echter zestien of meer landen, dan zal een dag voor het officiële begin van de Olympische zwem- en waterpolowedstrijden een voorronde worden gespeeld, waarbij on middellijk de helft van het aantal lan den wordt uitgeschakeld. Om te voor komen, dat bij dit z.g. knock out-sys- teem sterke landen afvallen, heeft het FINA-bestuur een aantal landen „ge plaatst". Het zijn Argentinië, Beligië, Egypte. Groot-Brittannië, Nederland. Hongarije, Italië, Zuid-Slavië en Zwe den. Men houdt rekening met een maxi mum aantal inschrijvingen van dertig zeventallen. Voorts heeft de FINA be sloten het nummer 3 x 100 meter wissel slag persoonlijk als wereldrecord te gaan invoeren. Bij de besprekingen inzake de reglementen van het waterpolo en het schoonspringen werd besloten het „co achen" voortaan te verbieden. Tenslotte besloot het FINA-bestuur, mits ook andere internationale sport federaties in dit opzicht willen mee werken, het IOC tegemoet te komen in haar verlangen tot inkrimping van het Olympisch programma, door het Inter nationaal Olympisch Comité voor te stellen, het aantal inschrijvingen per Pronk heeft het wereldkampioenschap van de stayers behaald. Men ziet hem hier links in de regenboogtrui. Rechts Bakkerdie voor zijn hulp in Pronk's bloemen werd gezet en de ereronde mee reert. land, per nummer van drie op twee te brengen. De volgende Europese records zijn door het FINA-bestuur erkend: Heren: 400 m. vrije slag: Boiteux (Fr.) 4.35.3, Marseille tlü dun 1951); 5Ü0 m. vrije slag: Boiteux (.Fr.) 5.56.4, Toulouse (11 Mei 1951600 m. vrije siag: Scorüas (Hong.) 9.50.2, Boedapest (10 juni 1951); 3 x 100 m. wisselslag estafette: Kusianü (Snalonsje, Meshkov, Drapi) 3.11.1, Mos kou (15 Mei 1951); 4 x 100 m. vrije siaa estafette: Rusland (Meshkov, Uischakow, Drapi, Libel) 3.53.Moskou (10 Mei 1951); 4 x 200 m. vrije siag estafette: ftusland (Ucnakov, MeshKov, Drapi, Droomsky) 6.46.9, Moskou (11 Mei 19od. Als nieuwe wereldrecords werden er kend: 400 m. vrije slag: Marshall (Austr.) 4.26.9, New Haven (24 Maart 1951); 440 yards vrije slag: Marshall (Austr.) 4.26.1, New riaven u5 Mrt. 1951); 500 m. vrije slag: Marshall (Austr.) 5.43.7, New Haven (16 Febr. 1951); 4 x 100 m. vrije slag estafette: Ver. Staten (Yale Univ) 3.41.9, New Haven (2U Maart 1951); 4 x 200 m. vrije slag es- talette: Frankrijk (Jany. Boiloux, Ber nardo. Blio'ch) 6.33.Marseille (2 Aug. 1951); 100 m. schoolslag: IVieshov (Rus land) 1.06.6, Moskou (6 Jan. 1951); 200 m. schoolslag: Klein (Duitsi.) 2.27.3, Munchen (9 Juni 1951). De laatste drie records betekenen tegelijkertijd nieuwe Europese records. Dames: 100 m. school slag: Eva Szekely (Hong.) 1.16.9, Mos kou (12 Mei 1951); 200 yards schoolslag- Eva Novak (Hong.) 2.34.ozd (30 Dcc. 1950); 200 m. schoolslag: Eva Novax (Hong.) 2.48.8, Boedapest (22 Oct. 1950); 200 m. schoolslag: Eva Novak (Hong.) 2.48.5, Moskou (6 Mei 1951); 150 yards rugslag: Geertje Wielema (Ned.) 1.40.4 Hilversum (15 April 1951); 3 x 100 yards wisselslag estafette: Rotterd. Dames Zwemclub (Ria van der Horst, Nel Gar- ritsen en Irma Schumacher) 3.19.4, Wallasey (9 Juni 1951); 3 x 100 m. wis selslag estafette: Hongarije (Eva Novak, Eva Szekely, Judith Ternes) 3.41.2, Boe dapest (15 Oct. 1950); 3 x 100 nt. wissel slag estafette: Nederland (Geertje Wie lema, Nel Garritsen en Irma Schuma cher) 3.35.9, Rotterdam (2 Dec. 1950). Bovenstaande dames-records gelden tevens als nieuwe Europese records met uitzondering van de 200 yards school slag, 150 yards rugslag en de 3 x 100 yards wisselslag estafette. Dc heer Jan de Vries, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, heeft de bestuursvergadering te Hel sinki in zijn kwaliteit van bestuurslid van de internationale federatie bijge woond. De heer De Vries toonde zich zeer enthousiast over de ontvangst in de Finse hoofdstad. „Er wordt hard aan de voorbereidingen voor de Spelen ge werkt", verklaarde hij, „doch er moet nog zeer veel gebeuren. Voor één ding ben ik erg bang", vervolgde de KNZB- voorzitter, „en dat zijn de geweldige hoge kosten, die een verblijf in Helsinki met zich mee zal brengen. Het leven is er zeer duur en voor een Nederlandse beurs nauwelijks te betalen. Op veel supporters zuilen onze sportmensen dan ook niet kunnen rekenen" aldus de beer De Vries. 53. Terwijl Hcilla met Awain in zijn armen en Erwin de oude „Schemer van het Woud" volgen naar haar boshut waar wij voorlopig afscheid van hen nemen, rijdt Yark als een demon voort over heuvelen en dalen, door wouden en velden, om bijtijds de koningsburcht te bereiken. De kleine man beseft terdege, dat iedere minuut, ja iedere seconde van groot belang is. „Voort knol!" bromt hij tussen zijn tanden, „we moeten vriend Hovin een slag voor blijven. Anders maken we jonker Awain te schande en dat zou waarachtig jammer zijn. Al is het ook een pronkjonker, er zit toch wel pit in dat jochie!" Alsof het begreep waar het om ging, zo jaagt het ros voort. Iedere spier is zichtbaar onder de glanzende huid. De hoeven roffelen een straffe cadans op het bospad en met fladderende manen voert het dier zijn berijder in razende vaart voort. „Goed zo!" snuift Yark, „als we deze snelheid behouden zijn we er spoedig. En dat allemaal zonder blaren! Er gaat toch niets boven een goed paard. Nog nooit, heeft een ruiter de weg van Tyrfing naar Wogram's slot in zo korte tijd afgelegd." En de voorsprong van twee uur, waarmede Awain van Tyrfing vertrok is ondanks het oponthoud, dat diens noodlottig lot meebracht, goeddeels hersteld als de Stijf hoofdige bestoft en bezweet de binnenplaats van de koningsburcht oprijdt. Yark werpt de ijlings toegeschoten stalknechten de teugels van zijn afgemat paard toe en stormt met twee, drie treden tegelijk de brede trap op. Zijn plotselinge komst heeft een sfeer van angstige spanning onder de bewoners van de burcht gewekt en nog vóór de onheilsbode de bovenste trede bereikt heeft, treedt koningin Winonah hem met Pum-Pum en enkele hoofdmannen tegemoet. „Wat brengt u hier, heer Yark? Er is iets mis gegaan ik voel het heeft Ewoud brenqt ze met. trillende stem uit. Geen tijd voor kletspraat!" snauwt Yark, weinig eerbiedig en tot ontsteltenis van alle aanwezigen laat hij er bulderend op volgen: „De rasboef Hovin is in aantocht en als hij u met zijn troep hier aantreft, volgt er een knokendans, waar de duivel van zou rillen. Maak u gereed om te vertrekken! Als de gesmeerde weerlicht!!" En terwijl Yark met deze alarmerende woorden de koningsburcht in rep en roer brengt, stormt t er zelf dertij d een sterke ruiterschare in vliegende galop over de heirweg. Vooraan rijdt Hovin, de g eicelden aar. Een koud onheilspellend vuur gloeit in zijn ogen en <le wrede mond vertrekt in een triomfantelijke grijns, als hij bedenkt, dat Winonah zich over luttele uren in zijn macht zal bevinden Naar in welingelichte kringen te Londen verluidt, zal Averell Harriman, de speciale Amerikaanse gezant, aan president Truman voorstellen, dat aan Joegoslavië dezelfde voorrechten zullen worden verleend met betrekking to» wapenleveranties ais aan de landen van het Atlantische Pact. Harriman zou hier over mededelingen gedaan hebbên aan de Britse regering. Genoemd oorlogs- materieel zou pantserauto's, gemotori seerd geschut en dergelijke wapens betreffen, die Joegoslavië niet alleen in staat zouden stellen een aanval af te slaan, doch ook tot een tegenaanval op vijandelijk gebied over te gaan, aldus meldt A.F.P. Radio-Warschau heeft gisteren in een radio-commentaar verklaard, dat de Westelijke mogendheden van Joegosla vië een „tweede Korea" wensen te ma ken. „De talrijke Britse en Amerikaanse staatslieden, die in de laatste tijd een bezoek aan Joegoslavië hebben gebracht, doen zulks zeker niet om zich op de hoogte te stellen van de ervaringen van de socialistische economie", aldus de radio, „doch zij komen om de vooruit geschoven posten van het imperialisme te inspecteren." Harriman heeft vandaag ondertus sen een bezoek gebracht aan een andere „voorpost": West-Duitsland. Hedenmorgen is hij per vliegtuig uit Parijs te Keulen aangekomen. Harri- De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Aeheson, heeft verklaard, dat een eventueel tegenstem men van Rusland niet noodzakelijk be tekent, dat het geallieerde streven om de herbewapeningsclausules van het Ita liaanse vredesverdrag te herzien, niet door kan gaan. Aeheson deelde op een persconferentie mee, dat h(j van plan is, het Italiaanse verzoek om wijziging van het verdrag met dc Franse en Britse minister van Buitenlandse Zaken te be spreken op een conferentie, die 10 Sep tember in Washington zal worden ge opend. Aeheson zei, dat dc V.S. het niet al léén op herziening van het vredesver drag willen aansturen. Het zal nodig zijn deze kwestie te bespreken met alle bij het Atlantisch Pact aangesloten landen. Aeheson verklaarde vervolgens, dat hij hoopt, dat er spoedig een beslissing zal worden genomen met betrekking tot de bijdrage van West-Duitsland aan het At lantische leger liefst nog dit jaar. Er zijn vandaag enige bijzonderheden bekend geworden over het Westland „Wyvern" jachtvliegtuig T.F. 4 torpe do-fighter") dat in aanbouw is voor de Engelse marine. De „Wyvern" is een éénmotorig, éénpersoons toestel, ont worpen voor het gebruik van vliegdek schepen af. De straalmotor is van het fabrikaat Armstrong Siddeley „Python", met twee tegen elkaar in draaiende schroeven. Zij moet de krach tigste straalturbinemotor ter wereld zijn en meer dan 4.000 paardckrachten ontwikkelen. Dit zou dus het eerste tastbare resultaat zijn van dc proefne mingen met straalmotoren, die in Groot- Brittannië met kracht ter hand zijn ge nomen, nadat gebleken was dat de straalmotor van de Russische Mig-15 de motoren in Britse vliegtuigen overtrof. De „Wyvern" maakte twee maanden geleden zijn eerste vlucht. De jager zal worden vooi'gevlogen tijdens de Britse luchtvaarttentoonstelling op Parnbo- rough in September a.s. Naar aan het ANP wordt meegedeeld, is in de algemene kampraadsvergade- ring van de Ambonezenkampen in Zee land door „de leden van het volk der Republik Maluku Selatan" een resolu tie aangenomen, waarin gezegd wordt dr. J. P. Nikijuluw, gemeente-arts in Rotterdam, als dc wettige algemene vertegenwoordiger van de Republik Ma luku Selatan te blijven erkennen. De CRAMS (Commissie Rechtspositie Am- bonese Militairen en Schepelingen) •wordt niet erkend als een officieel or gaan ter behartiging van de belangen van militairen en schepelingen. man zou vandaag, naar verwacht werd, te Bonn een onderhoud hebben met de Amerikaanse Hoge Commissa ris, McCloy. de geallieerde Hoge Com missie, die vandaag op de Petersberg vergaderde, en bondskanselier Konrad Adenauer. Vanmiddag zou Harriman Bonn weer verlaten. Gisteren heeft Harriman met Eisen hower en de Franse premier René Ple ven de Westerse defensie besproken. Eisenhower zowel als Pleven hebben tegenover Harriman openlijk hun te leurstelling te kennen gegeven over de krachtige besnoeiingen, die het Congress in het buitenlandse hulpprogramma heeft aangebracht. Alle landen van dc Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zullen zich verplichten in de komende vijf jaar met alle krachten te streven naar een productieverhoging met 25 pet. Een desbetreffende verklaring van aile aan de O.E.E.S. deelnemende landen zal zeer waarschijnlijk vandaag na de bij eenkomst van de ministers van de O.E.E.S.-landen te Parijs bekend wor den gemaakt. Men gelooft, dat de delegaties van de zes leden-naties van het plan-Schuman ook een verklaring over de principes van dit plan zullen uitgeven. Op het Paleis Soesldijk heeft H. M. de Koningin 65 deelneemsters aan hei Social Welfare Congress ontvangen. De tea gebruikten de Vorstin en haar gas ten tijdens een geanimeerd gesprek in de tuin van het paleis De West-Berlijnsc politie heeft gister middag bij de Brandenburger Tor scho ten gewisseld met een Oost-Duitse com munistische agent, die zich na zijn ar restatie bij het betreden van de Britse sector weer had weten te bevrijden. Men neemt aan, dat hij door de schoten ge wond is. De West-Berlijnse politie kent de com munistische agent niet bij name, doch deelde mee, dat hij reeds lang verdacht wordt van het organiseren van ontvoe ringen voor de S.D., de communistische veiligheidsdienst. Toen hij gisteren de Britse sector betrad, werd hij gegrepen. Hij wist echter los te komen en rende naar de Brandenburger Tor, waar hij zich achter een van de bogen verschool. Daarna trok hij een pistool en vuurde enkele schoten af. De West-Duitse poli tie schoot terug, doch de man zag kans te verdwijnen achter een hoop stenen, die gebruikt worden voor het herstel van de beschadigde zuilen van de Bran denburger Tor. Op enkele honderden meters afstand sloegen twee Russische schildwachten bij het oorlogsmonument het incident gade, doch zij maakten geen aanstalten zich erin te mengen. Er bevond zich ook een ongewoon groot aantal leden van de volkspolitie bij de Brandenburger Tor. Het zag er naar uit, dat de volkspolitie zich gereed hield de man bij te springen als dat nodig mocht blijken. Zij nam echter niet aan het vuurgevecht deel. De politie van Oost en West ging na net incident door met patrouilleren, alsof ei niets gebeurd was. Dc Veiligheidsraad der V.N. stond gis teren op het punt een debat van zes weken over de Sucz-kanaalkwestie met een stemming over de door Engeland, Frankrijk en Amerika ingediende reso lutie af te sluiten, toen de Russische ge delegeerde een spaak in het wiel stak. Op verzoek van de Rus besloot de raad dc stemming over de driemogendheden- resolutie, waarin 'n beroep wordt ge daan °P Egypte om de blokkade van het Suezkanaal op te heffen, tot Zaterdag uit te stellen. Het besluit werd genomen met negen tegen nul stemmen en twee onthoudingen. De Russische gedelegeer de had gedreigd, gebruik te zullen ma ken van zijn recht tot veto, indien de Raad do stemming niet wilde uitstel len. Te Roermond is, in dc ouderdom van 82 jaar, overleden mr. F. J. Bolsius, van 1900 tot 1913 lid van de Tweede Kamer en van 1911 tot 1939 president van de Roermondse rechtbank. De regering er kende zijn grote verdiensten door de benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Met hem is een voortreffelijk jurist en een onvermoeide sociale werker heengegaan- In 1869 werd de thans ont slapene te Roermond geboren, als zoon van een verdienstelijk architect, die veel met wijlen dr. P- Cuypers samen werkte. Na zijn studies te Rolduc ging hij naar de Amsterdamse Universiteit en promoveerde daar in 1890 „cum laude" op een proefschrift „Van de in vloed der dwaling in het recht op de strafbaarheid". Toch was het niet op de eerste plaats het werk van de jurist dat hem aantrok. Rond 1900 was de tijd van de sociale kwesties en deze waren het die hem boeiden. Hij was geruime tijd voorzitter van de R.K. Volksbond te Roermond en van de woningbouw vereniging „St. Barbara". In 1900 vaardigde het district Roer mond mr. Bolsius af naar de Tweede Kamer. Het vertrouwen, dat men in hem had, was zeer groot. Met mgr. No- lens te Venlo zag hij telkens zonder De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft aan de voorzitter van de Eerste Kamer ter kennisneming van de leden aangeboden een exemplaar van het rapport inzake Nederlands Nieuw-Guinea over het jaar 1950, dat door de Nederlandse Regering is uitge bracht aan de Verenigde Naties inge volge artikel 73E van het Handvest. Dit is het eerste rapport over het zelf standige Gouvernement van Nieuw- Guinea. dat na de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië over het voormalige Nederlandsch-Indië-, op 27 Dec. 1949. wordt uitgebracht. De ontwikkelingen in het eerste jaar van het bestaan van het Gouvernement van Nieuw-Guinea moeten bezien wor den tegen de achtergrond van de feite lijke omstandigheden op of om de da tum van de souvereiniteitsoverdracht over het eigenlijke Indonesië. Nieuw-Guinea werd op bedoelde da tum. 27 December 1949, immers losge maakt uit de administratieve eenheid, waarvan het te voren deel .uitgemaakt liad als residentie. Dit betekende, dat Nieuw-Guinea los moest worden ge maakt van een centrale regering te Dja karta en van de bemoeiingen der ver schillende departementen aldaar. In Nieuw-Guinea zelve moest derhalve een volledig gouvernementeel apparaat wor den opgebouwö, met diensten van alge meen bestuur, die alle taken van be stuurszorg moesten opvangen, welke te voren vanuit Djakarta werden gediri geerd. „De verbindingen moesten op nieuw opgezet worden." Waar in Nieuw-Guinea letterlijk alles geïmporteerd moet worden en vele noodzakelijke materialen niet op korte termijn -verkrijgbaar waren st?nC* overheid in dat gebied voor 'schier on overkomelijke moeilijkheden wat betreft de huisvesting en de bevoorrading. Het rapport zelf bevat: 1. algemene gegevens, 2. eer. hoofdstuk over de so ciale toestanden, 3. een hoofdstuk over de staat van het onderwijs en 4. een hoofdstuk over de economische toestand. Deze (tepofdstukken maken melding van veleXtftonnen en besprekingen, die ten doel hebben dit gebied in sociaal, cultureel en economisch opzicht te eman ciperen. Wat het onderwijs 'oetneft, vermeldt het rapport de oprichting van een H.B.S. in Hollandia door de R. K. Missie (wel ke school inmiddels reeds is geopend. Red); van de vernieuwing vaVi het dorpsonderwijs en uitbreiding van het lager onderwijs. De ontwikkeling van de landbouw, veeteelt, visserij en bos bouw zal in de hand worden gewerd- Er zullen voorts havens, wegen en vlieg velden worden aangelegd ter ontsluiting van het binnenland. Tijdens athletiekwedstrijdën, die op de sintelbaan te Amsterdam werden ge organiseerd door „Sagitta" en A.A.C., heeft Demmink van Hellas een nica*i jeugdrecord gevestigd met een wörp van 14.7 meter. Vijf van zijn zes worpen waren boven het oude record. Het oude record stond op zijn naam met 14.09 me ter en werd 15 Juli van dit jaar te H5i- versum gemaakt. Op de 4 maal 800 meter vestigde de juniorenploeg van A. V. 23 (Klont, Kee- som, Schmitz en Pootjes) een nieuw record in de tijd van 8.18.4. Een oud re cord was niet genoteerd op deze afstand. tegeneandidaat zijn mandaat her nieuwd. Naast zijn langdurige werk zaamheid als president van de recht bank was hij ook lid van de Staats commissie tot herziening van het Bur gerlijk recht, rechtskundig adviseur van de L-L.T.B., medeoprichter en bestuur der van de Limburgse Katholiekenda gen, kerkmeester van de O. L. Vrouw Munsterkerk en bestuurslid van ver scheidene charitatieve instellingen. In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten is Woensdagmorgen in het Staar- gebouw te Maastricht dc tweede inter nationale klecrmakcrstentoonstclling annex beurs geopend, georganiseerd door de technische commissie van de afd. St. Martinus van dc R.K. Kieermakcrsbond. De voorzitter van het organisatie-comité, dc heer F. H. J. Muilendies, drukte zijn vreugde er over uit, dat deze tentoon stelling dic van het vorig jaar in vele opzichten overtreft, o.a. door het contact met de Duitse collega's, terwijl de ten toonstelling z.i. door een zeer scherpe selectie van inzendingen op waarlijk internationaal peil is gebracht. De voorzitter van de landelijke R.K. Kleermakersbond St. Martinus, de heer M. Flipsen uit Breda, prees het Maas trichtse initiatief. Behalve de internatio nale tentoonstelling is er ook een vak wedstrijd, terwijl de te houden mode shows volgens spr. zijn opgezet op eer wijze, zoals die nog niet in Nederlana bekend is. Hij hekelde de nadelen va» tè ver doorgevoerde rationalisatie en dat de ambitie voor het kleermakersvak levendig gehouden moet worden. I*? aalmoezenier E. Beel en de waarnemen" voorzitter van de Maastrichtse Ka:me van Koophandel en Fabrieken, de Jos Crolln, spraken nog de heren Heijkers uit Antwerpen en de heer M. fg J. Daniels uit Amsterdam, uit naam va de standhouders. A- Tenslotte sprak loco-burgemeester. Bovy zijn voldoening erover uit, da'tjjn organisatie van dit kleermakersie» ook dit jaar, en nog wel op gr°° e„ schaal, is doorgezet. Tentoonstelling j_e vakwedstrijd staan op een peil d?Uaii» toets der critiek kan doorstaan. K tatief behoren de werkstukken, ^et internationaal verband gezien, to ^nt beste. Met het doorknippen van ;1k- aan de ingapg der tentoonstelling .e de loco-burgemeester de opening deze expositie tot een feit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4