TRUMAN verwijtTBNGRESS misplaatste zuinigheid Zaak-Oatis: eerst afgedaan bij vrijlating Verbinding N.-Korea— Wladiwostok is verbroken Eén-NuE:grenzeloze mate van brutaliteit Staking Bre- bouw duurt voort Rumoerige vergadering te Beverwijk Personeel van veiling Tiel in staking? te Noodweer Tussen neus en lippen Amerika .s hulp de Slavenhandel CANADA wil boter kopen UNO-troepen sterker dan ooit Geen oplossing Samenstelling SER in discussie neemt toe Gevolg van bombardement op RASJIN RADIO-PEKING Tegen de uitgever zes weken hechtenis geëist Tot hoofd en hart O Directie weigert C.A.O. maakt SLACHTOFFERS Sanatorium voor oog-t.b.c. in De Bilt VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 o 75sfe JAARCANC No. 25163 JO In haar ruwste vorm, in bepaalde gebieden Vier nieuwe kampen voor militairen jammert voort Ambtenaar Openbaar Ministerie; II Verdeeldheid Ook doden in Paramaribo wee nurviMU oepteycavmj! FALCON REGENKLEDING j BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiêten: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeler- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In een helder geformuleerd en scherp betogend artikel in ,.De Katholieke Werkgever" van 23 Augustus geeft dr. Cassianus Hentzen O.F.M. zijn me ning weer over de door hem op den duur niet bevredigend geachte samen stelling van de Sociaal Economische Raad. Wij achten deze kundige be schouwing van zulk een groot belang, dat wij de hoofdtrekken ervan aan onze lezers wilier, voorleggen. Zoals men weet is binnen het kader der Publiekrechtelijke Bedrijfs Organi satie aan de S.E.R. de taak toegedacht ten eerste van officieel adviescollege der Regering, ten tweede van overkoe pelend orgaan der product-, hoofdbe drijf- en bedrijfschappen, en tenslotte Van beoordelende instantie bij het al dan niet verlenen van een publiekrech telijke positie aan een bepaalde be drijfstak. Dr. Hentzen begint met te stellen dat de eerste taak. die van adviescollege der Regering, tot nu toe werd waar genomen en ook in de toekomst ten dele zal worden waargenomen door de Stichting van de Arbeid. waarin de bona-fide organisaties van werkgevers en werknemers elkaar ontmoeten in Wederzijds overleg tot behoud van de Sociale vrede. De tweede taak, gericht op het bevorderen van de totstandko ming der „schappen" ziet hij terecht als een aflopende werkzaamheid (aflopend met het tot verwerkelijking komen der P.B.O.); de derde taak, die van over koepelend orgaan der diverse bedrijf schappen zal echter blijvend en in de toekomst veruit de belangrijkste zijn. De S.E.R. zal eerlang, gelijk dr. Hentzen het uitdrukt, ..het hoogste orgaan zijn der toekomstige corporatieve maat schappij" en daarmee een dermate ho ge positie innemen, dat zijn samenstel ling niet mag worden gezien als een formele aangelegenheid, welke de bur ger verder onberoerd kan laten. Hoe is die samenstelling van dit be langrijke college nu geregeld in de wet op de P B.O.? De S.E.R. bestaat uit minimaal 30 en maximaal 45 leden. Waarvan minstens twee derde deel Wordt benoemd door de door de Kroon aan te wijzen vrije, centrale, organisa ties van werkgevers en werknemers. Deze organisaties zon uiteraard de zelfde als cfie waaruit de leden van de Stichting van de Arbeid worden geko zen. Een al te opvallende doublure met dit lichaam wordt voorkomen, doordat het resterende één derde deel (maxi maal!) rechtstreeks wordt benoemd door de Regering, niet als haar ver tegenwoordigers doch als deskundigen. De besturen der „schappen" worden J n hun geheel gekozen uitgleden der zo juist aangeduide organisaties van werkgevers en werknemers. Waar hei hierbij om gaat is dit: in beide gevallen, zowel wat de samen stelling der S.E.R. als wat de vorming van de besturen der schappen betreft, spreken alleen de vrije organisaties een beslissend woordje mee: wie niet ge- nrA.-)r.i„cc: co' 1 rr-rnt ,Ui dee' aan het te ordenen bed rï i is loven, heeft geen stem in het kapittel. Dit nu acht dr. Hentzen vanuit democratisch oog punt fout. En zi.in orgumenten zijn naar onze mening van alleszins redelijke aard. "Wat is immers het Sfyal? Uit ho°^ Van hun publiekrechtelijk Karakter zijn de lichamen der P.B.O. dwangorganisa- ties, d.w.z.: men wordt daarvan lid door vrijwillige toetreding, doch door het blote feit dat men in enigerlei functie deelneemt aan het nroductie- proces in een bepaalde bedrijfstak. Zo Wordt men ook geen burger van een gemeente door vrijwillige aanmelomg ten stadhuize. doch door de enkele om standigheid van ergens woonachtig te zijn (afgezien dan van bijkomstige for maliteiten). Van een centrale werkge vers- of werknemersorganisatie wordt men echter wel degelijk lid door vrij willige toetreding. Men zou dus de fi guur krijgen, dat men alleen door vrij willig lid te worden van zulk een or ganisatie zeggingschap kan krijgen in een wat haar inrichting betreft demo cratisch bedoelde dwanggem;enscbaD. Rn omgekeerd zal iemand, die zijns on danks lid van zulk een gemeenschap Uitmaakt, daarin geen stem hebben zo lang hij zich niét vrijwillig beeft ge organiseerd bij een vrije sociale orga nisatie. Ofschoon de zaken op het eerste ge zicht wat verwikkeld lijken, voelt men onmiddellijk dat er ergens iets niet in den haak is. Wat er Precies niet in den haak is kan het best begrepen worden, wanneer men verge lijkenderwijs eens nadenkt over de de- mocratische onjuistheid, welke zou Worden begaan wanneer men het stem recht in een gemeente of een staat al leen zou toekennen aan vie ''rt was Van een politieke partij. „Geen dwang- organisatie" zegt dr. Hentzen. „kan op gebouwd worden op componenten, die juist als karakteristiek de vrijheid van toetreding hebben!" Weliswaar vergen de omstandigheden van het ogenblik, nu de P.B.O. nog in wel zeer langzame opbouw is. dat <*e vrije organisaties als zodanig daar bij een construerende taak vervullen, blaar daarmee is niet gezegd, dat zulks J^eaal is of dat het zo blijven moet. ym de aangehaalde schrijver nog eens te citeren: „In een corporatieve Maat- Scbappij zijn vrije organisaties van vak genoten of hun centrale organisaties bief te aanvaarden als componenten van haar bouw." Dr. Hentzen ziet echter wel degelijk een blijvende nuttige taak weggelegd i°°r de vriie organisaties binnen de •B.O., o.a. betrekking hebbend op het Vrije contact tussen de bedrijfsgenoten ?b het adviseren en controleren der pu bliekrechtelijke organen, waartoe zij yet des te groter onafhankelijkheid in f?aat zullen zijn nadat haar monopolis- 'sche invloed op het bestuur dier or- Sanen zal zijn losgelaten. Hoe zouden dan op den duur (dus ba een overgangstijd, waarin de vriie rganisaties noodgedwongen wèl een .instruerende taak hebben) de bestu- ,eb der „Schappen" en het tweederde bael der S.E.R. moeten worden geko- „®b? Wel. op de enig juiste demoerati- bhe manier: alle leden der „schappen" bbder onderscheid bepalen de samen- lyling van hun eigen bestuur en het adoe]de deel der S.E.R. moet instede ah door de vrije organisaties worden - biengesteld door middel van verkie- Zin in i?n en c'nor dc schappen. Aldus Korte trekken het toejuichenswaar- Ee standpunt van dr. Hentzen. Regering in een Memorie van Ant- V °M aan de Eerste Kamer heeft dur- zeggen, dat „de bedrijfsorganisaties Zeker zin een vorm van federatieve ^menwerking zijn van ondernemers- arbeidersorganisaties", maar nog "wonderlijker is het, dat diezelfde Re- Het is inderdaad verwonderlijk, dat President Truman heeft gisteren tijdens 'Zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de zaak Oatis pas zal zijn afgedaan, als Oatis uit de gevangenis is vrijgelaten. Zoals gemeld, heeft de nieuwe Tsjechische ambassadeur in Washing ton, Vladimir Prochazka, de affaire-Oatis „van juridisch standpunt gezien een gesloten incident" genoemd. Oatis is de Amerikaanse journalist, die op het ogen blik in Tsjechoslowakije wordt vastgehouden. Truman verklaarde verder, dat het zeer te betreuren is, dat het Congress de fondsen voor de buitenlandse hulp verlening heeft beknot. Hij noemde dit eer. misplaatste zuinigheid. In een door deskurdigen van de V. N. samengesteld raJAort, datt gisteren is gepubliceerd, wordr medegedeeld, dat de slavenhandel na. de afgelopen oor log in bepaalde deleji van de wereld is toegenomen. In het aan de Economische en Speciale Raad uitgebrachte rapport wordt gezegd, dat slavernij „in haar ruwste vorm" heden ui dage nog voor komt. „In bepaalde gebieden' aldus het rapport, .neemt de slavernij af, doch in andere schijnt zij zich uit te breiden." De deskundigen bevelen de V. N. aan dezelfde rechten uit te oefenen, die de' voormalige Volkenbond bezat overeen komstige de internationale conventie op de slavernij van "926. "Verder stellen zij voor dat een nieuwe aanvullende in ternationale overeenkomst betreffende het tegengaan van slavernij zal wor den gesloten, waarbij een internationaal orgaan met het toezicht op de naleving ervan zou moeten worden belast. Canada voert «|i v ogenblik met Ncdei Uiiti, Zwedeli' ówhAiietoiatkén on derhandelingen over dc aankoop van boter tot een hoeveelheid van ongeveer 4500 ton. Canada wilde oorspronkelijk boter van Nieuw Zeeland betrekken doch dit land vroeg f 2.35 per Engels pond terwijl het aan Gr. Brittannië boter levert tegen f 1.71 per Engels pond. Nader wordt uit Ottawa vernomen, dat Nederland vóór 15 November a.s. 1 milliocn lbs. boter zal leveren. Er zijn nog besprekingen gaande voor verdere leveranties. Denemarken en Zweden zul len ieder 3 mill. lbs. leveren. Naar verluidt zullen Japan en het na tionalistische China, na het sluiten van het Japanse vredesverdrag te San Fran cisco, een afzonderlijk verdrag sluiten, aldus melden Reuter en A.P. uit Wash ington. Truman zei, dat hij alles zou doen om de besnoeiing, die door het Congress in de buitenlandse hulp is aangebracht, ongedaan te maken, doch hjj gaf toe, dat de zaak er vrij hopeloos voor staat. Truman achtte de toestand ernstig en betoogde, dat het jammer is„ dat men van een dergelijke misplaatste zuinig heid blijk geeft, juist nu Europa op het punt schijnt gekomen te zijn waar men van herstel kan spreken. Het Congress heeft de 8.5 milliard dollar die Truman had voorgesteld, be knot met één milliard. Het wetsont werp is nog niet definitief aangenomen, doch de kans dat het besluit van het Congress ongedaan zal worden gemaakt is zeer klein. Over Korea verklaarde Truman, dat hij voor 100 percent achter gene raal Ridgway staat in alles wat de generaal sinds het begin der wapen- Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk nog enkele plaatselijke buien, later op de meeste plaatsen droog weer. Matige en tijdelijk krachtige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Gematigde temperaturen. Zon: 5.50—19.30 Maan: 5.32—19.27 stilstandsonderhandelingen heeft ge daan, Een verslaggever vroeg Truman, of de geallieerden, als het weer tot gevechten op grote schaal mocht ko men, nu „sterker zijn dan voor heen". Truman antwoordde met na druk. dat dit „inderdaad het geval" was. Men vroeg Truman, of hij zou ant woorden op een recente brief van Nico- lai Shvemik, de president van het Sov jet-presidium, die „een vredespact" der vijf grote mogendheden heeft voorge steld Truman antwoordde, dat hij dit inderdaad zou doen, doch dat hjj geen haast had. Uit hoofde van het legeropbouwplan zal dezer dagen begonnen worden met de bouw van vier nieuwe kampementen voor legering van militairen. De vier kampen, die ieder aan drie duizend man plaats zullen bieden, zullen komen in Ermelo, tussen Nunspeet en Elspeet, na bij Oldebroek en nabij Steenwijk. Dc Amerikaanse luchtmacht heeft me degedeeld, dat de verbindingen van Noord-Korea met de Russische militaire basis te Wladiwostok door het bombar dement van Rasjin, 30 km. van de Rus sische grens, verbroken zijn. Het bom bardement werd Zaterdag uitgevoerd. Volgens een woordvoerder is uit voor lopige rapporten op te maken, dat alle spoor- en wegverbindingen ten Zuiden van Rasjin onklaar gemaakt zijn. De aanval op Rasjin was de eerste se dert Augustus van het vorige jaar. In Ook Donderdag waren er weer 56 verdachten opgeroepen om zich te verantwoorden voor de Rotterdamse kantonrechter, mr. D. Muller, verdacht van overtreding van de Loterijwet 1905 Nu ging het om de voetbalprijsvraag „Eén-Nul", die werd uitgegeven door de 48-jarige W. van der L. uit Den Haag, die ook verkopers zou hebben aange worven, reclame zou hebben gemaakt en prijzen zou hebben uitgekeerd. Ook in de weekbladen „Sport" en „Sportwereld" zouden de formulieren opgenomen zijn geweest en dit feit was de 50-jarige journalist-uitgever C. H. G. uit Amsterdam ten laste gelegd. De 38- jarige M. A. van der A. uit Loosduinen zou al dan niet met Van der L. de prij zen hebben uitgekeerd. Hij zou verder formulieren hebben gecontroleerd en prijswinnaars hebben aangewezen. Deze verdachten waren echter niet versche nen. Slechts drie personen kwamen voor de groene tafel en hun was afleveren, uitdelen of verkopen van de formulieren ten laste gelegd. Op één punt verschilt de „Eén- gering, naar prof. Romme een dezer dagen mededeelde, in ernst heeft ver kondigd, dat de bedrijf- en product schappen in feite organen der centrale overheid zijn met steun van het be drijfsleven. Uit een en ander volgt, dat het waar lijk niet ondienstig is, wanneer door de ter zake kundigen bij herhaling klare wijn geschonken wordt over wat in zijn verwerkelijking moeilijk zal slagen, zolang er zulke misverstanden over de theorie bestaan. Levensgeluk is voor geen geld te koop.j Nul" van de andere pools, aldus de ambtenaar O.M., mr. H. van Buu- ren, n.l. de grenzeloze mate van brutaliteit, waarmee de hoofdfiguren van deze prijsvraag zijn opgetreden. Van alle uitgereikte formulieren waren slechts vier procent gratis- formulieren, zo vervolgde hij. Ver der wees hij er op. dat ook het spelen volgens het combinatie systeem bij de „Eén-Nul" mogelijk was; dit svsteem is voorgesteld door Van der A„ die de ambtenaar O.M. de „keizer der voetbalpools" noem de. Hij was de man met de „brains". Nog één van da kopstukken was vol gens mr. Van Buuren de 47-jarige J. B. B. de C. de S.G. uit Den Haag, die f 45.000 gulden had gefourneerd. Een juwelier uit Limburg, zo had de ambte naar var. het O.M. vastgesteld, speelde voor f 450 per week mee. Tenslotte eiste mr. Van Buuren tegeu Van der L. een hechtenis van zes weken, tegen G. een boete van f 300 subs, twee weken alsmede een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, tegen Van der A. drie maan den hechtenis, tegen De J. één maand hechtenis, tegen C. de S. G. een boete van f 5000 subs, één maand hechtenis. De overige verdachten hoorden straf fen tegen zich eisen variërend van één maand hechtenis tot een geldboete van 140 subs, twee weken hechtenis, als mede een hechtenis van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Na re- en dupliek deelde de kanton rechter mee over veertien dagen schrif telijk vonnis te zullen wijzen. De kantonrechter te Rotterdam heeft conform de eis de 46-jarige Van der S. uit Rotterdam en Van der H„ drukkers van formulieren voor voetbalpools, die vorige week terecht stonden, ieder ver oordeeld tot een boete van f 100 subs, twee weken hechtenis, alsmede een voorwaardelijke hechtenis van één maand met een proeftijd van twee jaar. opdracht van Washington was deze be langrijke haven en dit transportcentrum aan dfe Noord-Oostelijke kust van Korea onaangeroerd gelaten gedurende meer dan een jaar. Mac Arthur heeft naar aan leiding hiervan tijdens zijn ondervragin gen voor de Senaat verklaard, dat het hem verboden was de stad te bombar deren, omdat het gevaar te groot was, dat een Amerikaans vliegtuig per onge luk over Russisch grondgebied zou vlie gen. Volgens de eerste berichten, aldus de luchtmacht, viel 97 van de bommen, die Zaterdag door de Superforten losge laten werden, in het gebied van het spoorwegemplacement. Een draaischijf, een locomotiefloods en ongeveer 80 goe derenwagons werden vernietigd. Rasjin werd door de communisten gebruikt als voorraadschuur en verzendstation voor wapens en uitrusting. Radio Peking heeft de beschuldiging uitgesproken, dat Amerikaanse vlieg tuigen bijna elke dag de neutraliteit van Kaesong schenden. Deze aantij ging werd geuit in een reeks van uit zendingen, waarin generaal Ridgway er van werd beschuldigd, te liegen, te lasteren en de feiten te verdraaien. Volgens Radio Peking heeft een Ame rikaanse bommenwerper een brand bom boven de zetel van de thans op geschorte wapenstilstandsbesprekin gen uitgeworpen. De communisten hebben de geallieer den van drie nieuwe schendingen in de neutrale zone van Kaesong beschuldigd. Volgens de vijandelijke beschuldiging zou een Amerikaanse bommenwerper van het type B-26 Woensdag een para chute-fakkel boven de bestandsstad heb ben uitgeworpen en geallieerde land strijdkrachten zouden bovendien twee andere overtredingen hebben begaan. De Noord-Koreaanse kolonel Tsjang Tsjoen San protesteerde tegen het feit, dat personeel der V.N. uit de nabijheid van de Pan Moen-brug de neutrale zone zou hebben aangevallen. In de nabijheid van Tsjong Dam Dong >zou de militaire positie der Noord-Ko- reanen door troepen der V.N. in moei lijkheden gebracht zijn. Het onweer,, dat Donderdag boven het Westen van het land woedde, ging met veel regen gepaard. Zo zog een viaduct er uit in Den Haag, toen de eerstebui voorbij was. Bliksem, donder en zware regenbuien, die een Egyptische duisternis yeroorzaakten, hebben zowel gistermorgen als gistermiddag de rumoerige vergadering geaccentu eerd, die de 300 stakende bouwvakarbeiders van Boele en van Eesteren uit Den Haag, zoals wij gisteren hebben bericht, in de bovenzaal van veiling Kennemerland van des morgens half acht tot zes uur in de avond hebben gehouden. Zij hadden het werk aan de bouw van Breedband op de Hoogoven-terreinen stilgelegd, omdat 85 arbeiders waren ontslagen, terwijl enkele dagen later 20 anderen werden aan genomen. Het resultaat van de soms zeer felle besprekingen is geweest, dat ook vandaag het werk niet is hervat. Dit hoewel de Uniebonden, na onderhandelingen met de Hoogoven-directie, bedrijfsleiding van het aannemersbedrijf en vertegenwoordigers van de stakers tot werkhervatting hadden aangespoord. De vertegenwoordigers van dc Unie bonden, K A.B., C.N.V. en N.V.V. kun nen zich niet achter deze staking plaat sen op grond van het feit, dat deze sta king de meiAtii niét uit de moeilijkhe den kan helpen. Tevens hadden zij de toezegging gekregen. dat het Aanne mersbedrijf al het mogelijke zou doen om het aantal ontslagen arbeiders zo klein mogelijk te laten. Bovendien be loofde ir. R. van Walraven van Hoog ovens in aansluiting op deze toezegging te proberen de overblijvende ontslagen arbeiders bij andere werken op het Hoogovenbedrijf onder te brengen. De stakersvergadering, kon geen be vrediging in deze oplossing vinden. Naast het doel van de staking, intrek king van het ontslag, kwam nog een tweede eis op dc agenda, namelijk door betaling van de beide stakingsdagen door de N.V. Boele en Van Eesteren. Uitdrukkelijk werd op de vergadering vastgelegd, dat de staking niet onder communistische invloed stond, de E.V.C. stakers hadden dan ook een volledige minderheid. Ondanks deze minderheid wisten deze lieden, zoals overal gebruikelijk, de stemming der vergadering, die vele mo menten op verstandige wijze werd ge leid, te bederven met opruiende uit roepen van propagandistische inhoud. Hierop werden zij dan met de grootste moeite weer tot de orde gebracht. Met betrekking tot aanhouden of op heffing van de staking schommelde de vergadering op diverse punten heen en weer. De ene categorie was niet onge negen oin onder enkele voorwaarden zich achter de Uniebonden te plaatsen, door de werkzaamheden te hervatten en dan hun houding te bepalen afhan kelijk van de besprekingen, die even tueel hervat zouden worden, de andere categorie wenste een concreet antwoord dat een bevredigende oplossing inhield om dan de arbeid te hervatten. Er gingen stemmen op om tot stem ming over te gaan over het al of niet hervatten van de werkzaamheden. Het bestuurslid van de K.A.B- merk te op dat zijn leden voldoende bekend waren met de reglementaire voorschrif ten, zei toe dat wat op de stakingsver gadering besproken was, onder de aan dacht van het Bondsbestuur te brengen en pogingen in het werk te stellen dc twee stakingsdagen doorbetaald te krijgen. Bij de Ticlse veiling „Scpter" en de daaraan nauw verbonden firma Rem- mert Scepter dreigt een staking uit te breken. De Algemene Bond Mercurius (V.V.V.) en de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend cn Vcrzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" (K.A.B.) hebben n.l. aan de directie medegedeeld, dat het werk beden, Vrijdag, zal worden neergelegd, daar de directie weigert een collectieve arbeidsovereenkomst ten behoeve van het personeel af te sluiten. Het betreft hier een vaste kern van vijf en dertig man en enige losse arbeiders. Het conflict is reeds lang slepende en vindt rijn oorzaak in het verlangen van het personeel om zich een duidelijk omschreven rechtspositie te verschaf fen. Het meent, aangezien het niet vol doende vertrouwen stelt in de loyali teit van de directie, bij de hantering van de huidige, door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde lande lijke regelingen (voor administratief en niet-administratief personeel bij de vei lingen) eerst voldoende waarborgen te hebben, als een C.A.O. tot stand komt. De directie van de veiling „Septer" deelt mede, dat zij in de drukste maanden van het jaar overvallen is met een verzoek tot een regeling van ce arbeidsvoorwaarden,waarin niet zo één twee drie te beslissen valt. Perzic. Een autobus, die de verbin ding onderhoudt tussen de haven Bushi- re aan de Perzische Golf en L/ raz, is in een 500 meter diep ravijn gestort. 29 Passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl 20 inzittenden werden gewond. Een motie werd ingediend, die inhield dat de werkzaamheden zouden worden hervat, indien afgevaardigden van de drie Uniebonden met afgevaardigden van de EVC gezamenlijk, onder ge bruikmaking van alle wettige midde len zouden pogen te voorkomen dat de ontslagen doorgang vinden, en te eisen dat de stakingsdagen zouden worden doorbetaald. De heer Wevers van het N.V.V. stond niet ongunstig tegenover besprekingen ten opzichte van de loon doorbetaling, hij verklaarde zich echter tegen de motie en met hem ook de ver tegenwoordigers der twee andere bon den, op grond van het feit, dat zij geen contact met de E.V.C. wensen. Nogmaals Werd verzocht de werkzaamheden te hervatten en dan over doorbetaling te onderhandelen. De heer Eberhart, een der stakingsleiders en lid van het N.V. V voelde zich hierop dermate teleurge steld. dat hij op demonstratieve wijze zijn bondsboekje verscheurde, waarop de zaal als bezeten reageerde. Uiteinde lijk werd toen besloten de staking voort te zetten. Te ongeveer kwart over zes gister avond is een roeibootje, bemand met een sportvisser en een jongen, voor de ha ven van Stavoren verongelukt. De vis ser heeft getracht de roeiboot binnen te brengen, toen slecht neer naderde. Windvlagen hebben dit verhinderd. Het bootje sloeg om en de twee inzittenden geraakten te water. Men heeft hen daar na niet meer gezien, zodat aangenomen wordt dat zij zijn verdronken. De slachtoffers zijn de heer K. en de jongen R. uit Koudum. Tijdens een hevig onweer dat Donder dagavond omstreeks zes uur korte tijd boven Winterswijk en omgeving woed de. werd de zestig-jarige echtgenote van de landbouwer B. Bruntink in de buurt schap Henxel bij het melken door de bliksem getroffen en gedood. Ook drie koeien, die zich in de onmiddellijke na bijheid van het slachtoffer bevonden, werden door het hemelvuur getroffen. Te Drimmelen (Biesbosch) is de land bouwer J. Brooymans door de bliksem getroffen, en op slag gedood. Hij was 39 jaar oud en vader van negen kinde ren. Brooymans was met zijn vlaswagen op weg naar buis en geraakte midden in een noodweer. Een der paarden werd eveneens door de bliksem gedood. De vlaswagen vatte vlam en brandde nage noeg geheel uit. Tijdens een hevig onweer boven Pa ramaribo en omstreken zijn Donderdag middag twee personen om het leven ge komen. Een meisje werd door de blik sem gedood, een bejaarde vrouw door een ontwortelde boom verpletterd. Et telijke bomen werden ontworteld en enkele huizen stortten in. Een tiental mensen liep verwondingen op. Naar wij vernemen zal binnenkort in huize Beerschoten in De Bilt een sanatorium voor lijders aan oog-t.b.c. geopend worden. De bekende Utrechtse oogspecialist prof. dr. Weve heeft de leiding van de opbouw van dit nieuwe sanatorium in handen. Enige tijd geleden is er onder de Nederlandse oogartsen een enquête gehouden over de wense lijkheid van een dergelijk sanatorium Hierbij spraken 90% van de oogartsen zich uit ten gunste van het plan. Tot op heden werden lijders aan oog- t.b.c. opgenomen in de verschillende klinieken, waar alle mogelijke andere oogkwalen behandeld worden en die doorgaans voor het merendeel een „vlot tende bevolking", hebben De beha ode- ling van een oog-t.b.e.-patiënt duurt uiteraard langer. De specialisten achten het een groot voordeel, wanneer deze patiënten bij elkaar gebracht kunnen worden. Het is op het ogenblik nog niet bekend wie straks de leiding over dit nieuwe sanatorium zal krijgen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20*—TEL. 13439 Vondst Een arbeider uit Lille, die over de Comines-brug tussen Frankijk en België liep, zag een pakje op de grond liggen en raapte het op. Toen het bij de douane werd opengemaakt, bleek het 150 goudstukken te be vatten. Honderden andere grensarbeiders hadden het pakje wel opgemerkt, maar geen hunner had zich de moeite gegeven ervoor te bukken. Oud zijn, een slechte gewoonte? De S3-jarige Ameri kaan Bernard Macfarden noemt oud zijn niets an ders dan een slechte ge woonte. Hij bezit een vliegbrevet en sprong ter viering van zijp. 81ste ver jaardag voor het eerst met een parachute uit een vliegtuig. Twee jaar ge leden op zijn trouwdag sprong hij voor de tweede keer en thans sprong hij in lang rood ondergoed gehuld voor de derde maal. Twee minuten, na dat deze onvervaarde pa rachutist het vliegtuig had verlaten, kwam hij op zijn rug in de koude Hudson- rivier terecht. Ijlings schoten boten te hulp, maar alvorens zich aan boord te laten hijsen, bleef Macfarden eerst nog een beetje van het water uit met de bemanningen pra ten. .Ik ben 83", zei hij, „maar ik voel me als een jonge kerel van 25". „Klein Amerika" Amerikanen, die als ambtenaren van het State Department in Duitsland verblijvenzullen niet al leen van alle gemakken van „thuis", maar ook nog van enkele nooit gedroom- •fvy-Vv-A v „Ik voel me als een jonge kerel van 25" de kunnen genieten, mits zij zich vestigen in wat door de afgunstige West- Duitsers en mede-gealli eerden „Klein Amerika" wordt genoemd. Met deze naam wordt een complex huizen van de Amerikaan se Hoge Commissaris op de oevers van de Rijn in Bad Godesberg aangeduid, waarvoor geen huur be hoeft te worden betaald. Zodra de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy zijn hoofdkwartier van Frankfurt naar Go desberg verplaatst om dichter bij de regering in. Bonn te zitten, zullen, honderden Amerikanen in Klein Amerika" volgens het prospectus op de vol gende wijze worden ver wend. Iedere kamer wordt gratis verwarmd, en van zolder tot vloer gestoffeerd en gemeubileerd. Voorts zal ieder huis voorzien worden van een ijskast, bedden, matrassen, kus sens, glaswerk, tafelzilver, gordijnen, strijkijzers, per- culators en stofzuigers. Maar aan alles zijn gren zen, dus moeten de bewo ners voor eigen lakens en dekens zorgen. Tegenover dit inconvenient staat evenwel, dat vermoedelijk gratis voor dienstboden gezorgd zal worden. Er zal een winkelwijk zijn met een door het leger geëx ploiteerde kruidenierszaak, een schoonheidssalon, een kapper, een snackbar, een schoenmakerij, winkels voor horloges, radio's, huis houdelijke artikelen, een kledingmagazijn, 'n kleer maker en een wasserij, een postkantoor en een bazar. Voorts komt er een ruime garage met, service, een kleuterschool, een lagere school, een bibliotheek, een bioscoop met 500 zit plaatsen. een clubhuis, een gymnastieklokaal, een res taurant, een bar, en, sport terreinen. De kosten voor deze „verchroomde encla ve" zullen 9 millioen dol lar bedragen en verre kend worden met de te genwaarde-fondsen, die de West-Duitse regering gereserveerd houdt voor dekking van de Ameri kaanse dollar-hulp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1