777 „ZIEKENZORG" IN HET GOUD GASFORNUIZEN Kapelaan W. Grimbergen nam afscheid van Haarlem Enorme belangstelling van talrijke organisaties en parochianen TARIEVEN VOOR ENERGIE EN WATER VERHOOGD Dit jaar vielen reeds vijftien doden De Visserijgolf Contributie liep in lialve eeuw van 10 cent tot f 1.04 op Bliksem ingeslagen Als er geld is, zullen er woningen gebouwd worden SWE (KPRESS aerdenhout KALME MARKT Een ï'skman voor Uw bed dag retour Bervoets Vriezelaar VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 Pagina 40.000 VERZEKERDEN HIDAYAT KHAN Heemstedenaar oogstte succes in buitenland Baby-iexiiel Burgerlijke Stand MINER VA-THEATER HEEMSTEDE Opening eind November gedacht HAARLEMS MEISJE 70.000ste bij ijsrevue Beiaardconcert Ouden van dagen uit Kath. Nat. Bond E.H.B.O. Ned. Kath. Grafische Bond GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Het verkeer in Haarlem Bakkerskar door winkelruit Aanrijding R.K.G.V. „Hercules" R.K. Volleybalclub Velox ZWANENBURG Olmenlaan gedeeltelijk afgesloten Raadsvergadering Gevonden en verloren HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Volkstuinders demonstreren GINJM ZANDVOORT Gemeenteraadsvergadering Tiroler- en Boerenkapel Gevolgen van het noodweer Burgemeester afwezig Vuurwerk uitgesteld Schetsplan nieuwe U.L.O.-school SANTPOORT Het gevaarlijke linker portier Beurs van Amsterdam Auto door hek gereden Beurs van New York 0 3 jaar bijgevuld met Java. ervaring! kapok in HAAHLEMSCH HIATHASSEAHIIIS ffyl t/I Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het algemeen ziekenfonds „Ziekenzorg'' te Haarlem zal het be stuur op Zaterdag 15 September des middags om drie uur in café Brinkmann aan de Grote Markt recipiëren. In 'n gedenkschrift wordt er aan her innerd, dat mevr. A. J. de Graafvan Eist, verloskundige te Haarlem, de eerste stappen deed om de ziekteverzor ging gereglementeerd te krijgen en het resultaat was dat op 1 Augustus 1901 een organisatie werd opgericht met 102 leden, eerst onder de naam „Voor el kander door elkander'', enkele jaren la ter gewijzigd in „Ziekenzorg". De eerste voorzitter was de thans overleden heer M. de Braai. Reeds op 1 Januari 1902, stonden er 703 leden inge schreven, maar hierna liep het minder goed, omdat niet op de volle medewer king van de Haarlemse medici en apo thekers mocht worden gerekend. Het fonds werd dan ook met de ondergang bedreigd. Eerst in 1917 kwamen de eerste overeenkomsten tot stand tussen de oiganisatie der medici en apothe kers. Hierbij kregen de leden voor het eerst de vrije keuze van dokter en apo theker. Door een verhoging van de honoraria, die bij de overeenkomsten werden vastgelegd, bleek het noodza kelijk om de contributie van tien op veertien cent te brengen. Maar intus sen deden zich nieuwe ongustige om standigheden voor. Door de oorlog wa ren de prijzen der geneesmiddelen ab normaal gestegen waardoor een reserve van f 6000 binnen een half jaar ver anderd was in een tekort. Opnieuw werd de contributie verhoogd en het nationaal steuncomité gaf duizend gul den. Toen het fonds twintig jaar be stond baarden de financiën nog steeds de grootste zorgen, maar daarna werd het beter en thans is er een zeer hecht fundament. Er ontstond een nauwe sa menwerking met de te Haarlem wer kende ziekenfondsen, waaruit weer de eigen tandheelkundige inrichting voort kwam. Momenteel zijn zestien tand artsen aan deze inrichting verbonden. Met ingang van Januari 1950 kregen de verzekerden keuze tussen behandeling in de richting der fondsen en huisbe handeling. In het overzicht wordt verder ge waagd van de z.g. verhaalsverzekering bij ziekenhuisooname en een aanvullings fonds dat 1 Januari 1951 in werking trad. Reeds twintig jaar tevoren werd een onderling fonds vcor ziekenhuisver- pleging voor de leden buiten Haarlem opgericht. Dit telt thans 2000 verzeker- De te Heemstede woonachtige en in Haarlemse kunstenaarskringen bekepde componist en dirigent Hidayat Khan is van een buitenlandse reis teruggekeerd. Op ons verzoek deelde hij een en ander mede over zijn opgedane ervaringen. Khan's reis was het gevolg van de uit nodiging om als honorair-lid zitting te nemen in de jury voor de dirigenten examens van de „Ecole Normale de Mu- sique de Paris", welke in Juli j.l. in de Parijse hoofdstad werden gehouden en die onder presidium stonden van de ook in Nederland bekende pianist Alfreo Cortot en de dirigent Jean Fournet. Gedurende zijn verblijf in Parijs kreeg Khan tevens de gelegenheid met het Symphonie-orkest van Cortot een van zijn werken „La Monotonia" uit te voeren. Dit werk is een Symphonische Suite, die sterk gekenmerkt is door exotische kleuren en originele thematiek. De dirigent-componist verwierf met deze Suite grote bijval, de Parijse muziek wereld stond zeer sympathiek tegenover zijn geestesproduct. Het bekende Trio Pasquier, het Trio de Paris en het Trio Henri Benoit (oud leden van het Capet-strijkkwartet) heb ben enige van Khan's werken voor snaarinstrumenten uitgevoerd. De Franse pianist Paul Loyonnet, die zich voor de uitvoeringen interresseerde, getuigde: „Het werk voor Strijktrio van Hidayat Khan is een musique-exquis, een genre a la De Falla. Deze muziek bezit iets authentieks, het is geen imitatie, doch de ziel zelf, die spreekt. Het geheel is aangrijpend." In Engeland, waar eveneens deze mu ziek van speciaal karakter werd uitge voerd, schreef Mr. Jenkins, muziekcri ticus te Southampton o.a.: deze muziek is zeer interessant, mijn bijzondere feli citatie voor de componist. In verband met genoemde uitvoerin. gen in het buitenland vragen wij ons onwillekeurig af: waarom schenkt men in Nederland tot nu toe zo weinig aan dacht aan Khan's werk en gelukt het de componist niet zijn geesteskinderen uit gevoerd te krijgen? Alleen kwam op een Bevrijdingsavond in de Hervormde Kerk te Bloemendaal een werk voor strijktrio tot uitvoering Het werd gespeeld door de H.O.V.-leden Lorenzo Pappolo, Rudi Stoffer en Joop Koopman. Werk en uitvoerenden waar deerde men toen in hoge mate! Aldus vergaat het een Frans compo nist, woonachtig in Nederland. Maar on dervindt de eigen landgenoot dikwijls niet hetzelfde? O. K. Advertentie ifl N 'oude GROENMARKT 76-14 HAARLEM TELEFOON 112ë6 J GEBOREN: H. M. Hommel-v. d. Aa, z.; C. M. M. Commissaris-Spierings, z.; C. Eland-Klaver, z.; W. Schmidt-Ver- beek, d.; M. A. Willebrord-van Tonge ren, d., A. M. Burghout-Zandstra, d.; H. van Duren-Houkes d. ONDERTROUWD: A- I. Schulte en S. M. Fokker, K. van Veen en C. Besse- ling, V. van Duijn en G. M. Meerts, J. B. Josée en W. Mink, P- Cornet en H. M. van Bork, L. L. Jansens en A. E- Brouwer, J. C. de Jong en J. C. Kroon- stuiver, C. Klaassen en E. Noordhoek, R. O. Bartels en J de Bruin, J. H. van der Smissen en A. P. Wijnekus, A. Gui. tenau en P- Mensink, C. Giffard en W. E. Vos. A. J. Brouwer en J. T- Post, J. Schippers en J- C. Schipper, J. Ipen- burg en H- Albers, L. T. Cauwels er. H. A. Uljee. J. T. Dijkmans en J. Henstra, H. Wernik en D- C. Hazevoet, H. A. Otten en M- J. Hoekstra, J. J. Jonker en A. Klunder, M. Burggraaf en A. van der Pol, J. Heintjes en A. W. Erdtsieck, P. Zwart en A. Schabbing, H. Kruijd en P. F..van Rumpt, F. P. C. Terol en R. Bruins, P. Meirmans en G. M. Zuid- weg, G. H. Heetbrink en S. Horstman, D. van Parreeren en S- Wesselius- GETROUWD: M. J. van Oeveren en F. Veltkamp. OVERLEDEN: E. Post. 46 j„ Lange Heerenvest; A. Schaafsma, 59 j., Haze- paterslaan: J. C. Tekelenburg-Jonkman 75 j., Leidsevaart. den met als voornaamste blok Zand- voort. Bij de afdeling Middenstandsfonds zijn 2700 verzekerden ingeschreven. Het blad „Ziekenfondsnieuws" ver schijnt maandelijks met 12.000 exem plaren. Als gevolg van het ziekenfondsenbe- sluit (verplicht en vrijwillig verzeker den) voltrokken zich grote verande ringen, die vooral de administratie veel zorg brachten. De stijging van de kos ten der specialistische en andere ge neeskundige hulp eiste opnieuw een contributie-verhoging waardoor de bij drage van f 0,50 in 1947 tot f 1,04 op liep in 1951. Bij de herdenking van het 50-jarig jubileum zijn 40.000 verzekerden inge schreven. In het verslag van de secretaris wor den tenslotte allen herdacht die belang rijke functies bij het fonds innamen. In een naschrift heeft de Raad van Toezicht hulde gebracht aan een viertal bestuurders die meer dan vijf en twin tig jaar in dienst zijn. De voorzitter, de heer P. Bruyn, die in 1916 lid van 'de Raad van Toezicht werd en in 1928 na het overlijden van de heer Tork de voorzittershamer in handen kreeg; de heer H. J. Breddels, die in 1918 in de Raad kwam en sinds 1925 het secreta riaat vervult; de heer J. Schneiders, die sinds 1920 financieel commissaris is en de heer H. van Donkelaar, die sinds 1917 bestuurder is. „Hoewel de tijd kort is en het weer niet erg meewerkt, hopen we toch eind November klaar te komen", zo vertelde ons de opzichter Van Wamel, toen wij gistermorgen 'n kijkje gingen nemen bij het in aanbouw zijnde Minerva-theater aan de Binnenweg te Heemstede. Omdat er behalve de gewone verdie ping ook een tussenverdieping komt. is de bouw nogal gecompliceerd, evenals het uitesrt nauwkeurige stelwerk van gewapend beton. Momenteel is men bezig met het leggen van de betonnen vloeren van de foyer, de trapopgangen en het balkon. De mu ren zijn voor het grootste deel afgemetsela en men hoopt er binnen vier a vijf we ken de kap op te hebben. De totale hoogte van het theater, dat ontworpen is door ir. W. van Harreveld, bedraagt dan veertien meter, terwijl de dieple vijfendertig meter is. Het toneel, waar van de vloer al gelegd is, wordt 9 meter breed en 6!é hoog. In totaal zullen 610 bezoekers in het theater een plaats kunnen krijgen, waar van 384 in de zaal en 226 op het balkon. Behalve enkele thuiswerkers, zijn da gelijks dertig werklieden met de bouw bezig en de aannemersfirma Gebr. De Vries hoopt te kunnen beantwoorden aan het verlangen der directie om het theater op Donderdag 29 November officieel te kunnen openen met een filmvoorstelling, terwijl de Heemsteedse pianist Louk Ne- lisscn enkele werken van Chopin speelt. Voorts is het practisch zeker, dat Toon Hermans op 7, 8 en 9 December in het nieuwe theater zal optreden, doch dit hangt ook weer af van de datum waarop men kan openen. Over het verdere programma kon de directeur, de heer P. Hoogeveen, ons nog weinig definitiefs vertellen. Met verschil lende toneelgezelschappen zijn onderhan delingen gaande, terwijl Cr ook sprake is van een internationale pianistenserie. Al met al belooft Heemsteeds eerste theater inderdaad in de bestaande be hoefte te kunnen voorzien. Tijdens het noodweer dat gistermor gen boven Haarlem losbarstte, is de bliksem in het dak van perceel 142 op de Lorentzkade, en in de antenne van perceel 150 ingeslagen. Van het eerste huis werden een groot aantal dakpannen en wat houtwerk ver nield. De antenne is losgeslagen en maakte de radio onklaar. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Ten behoeve van de tehuizen der protestant christelijke kinderbescher mingsorganisaties zal van Maandag 10 tot Vrijdag 14 September een collecte langs de huizen worden gehouden. Op Zaterdag 15 September zal op straat een speldje worden aangeboden. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg BIOSCOPEN Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Asphalt-jungle (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Lach en vergeet (a.l.) 2, 7 en 9.15 u.; Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Omar, de woestijn-havik (str. volw.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Schudden voor het ge bruik (a.l.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnc: ..Old Cheynne" en ,,Het schot achter de coulissen" (14 j.) 2.30, *7 en 9.15 u. Vrijdag 31 Augustus Concertgebouw: H.O.V.-Concert o. 1. v. Marinus Adam. Solist: 'Johan Verster, piano, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Concert, 8 uur. Grote Markt: Openluchtconcert, 8 uur. Haarlem Oost: Mars door de stad om 7 uur, waarna concert nabij Nagtzaam- brug om 8 uur. Zaterdag 1 September Grote Kerk: Beiaardconcert door Rei nout Heering, 8 uur. Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De kinderen van Eduard", 8 uur. Redley's show „Round the world on ice", die de hele maand September nog in het Scala-theater in Den Haag gaat, boekte gisteravond de zeventigduizend- ste bezoeker. Het was mej. Jopie van der Mey, Jan Gijzenkade 224 in Haar lem, die als herinnering een paar schaat sen aangeboden kreeg. Het programma van het laatste zo- meravondconcert door de stadsbeiaar- dier Reinout Hering op Zaterdag 1 Sep tember, des avonds van 2021 uur op het carillon van de Grote Kerk, luidt als volgt: 1. Allegro, A. Schepers. 2. a. Heer in Uwen Naam; b. Gildebroeders, maakt plezieren; c. Schoon jonkvrouw, ik moet U klagen (oud-Ned. liederen). 3. Me nuet, G. F. Handel. 4. a. There's a Thealth until His Majesty; b. The Banks of Alland Water; c. The Last Rose of Summer. Baunonvnover. 5. Menuetto uit „Eine kleine Nachtmusik", W. A. Mozai"t. 6. Sonatine III, J. Pleyel; a. Moderato: b. Adagio expressivo: c. Rondo Allegro. 7. Tuim'lende klanken, Joh. W. Meyll. 8. a. Que rie suis-je la Fougère, Pergolese (Verz. Weckerlin)b. Lison dormait. Pergolese (Verz. We ckerlin); c. l'Amcr au mois de mai. Chanson de J. Lefèvre. 9. Preludium in G, Jef Denijn. 10. Bist du bei Mir, J. S. Bach. Naar men ons mededeelt, gaan de Ouden van Dagen uit de complexen ge meentewoningen in Haarlem niet Zater dagavond, maar hedenavond naar het Openluchttheater. Dat wil zeggen.... als het droog blijft. Kapelaan W. Grimbergen heeft in zjjn acht Haarlemse jaren een byna angst aanjagende snelheid moeten ontwikke len om al de organisaties, waarbij hjj betrokken was. het volle pond te geven. Dat is ons bij het afscheid, gisteravond in de Sint Liduinaparochie, wel geble ken. In het intieme zaaltje aan de Raad huisstraat waren omstreeks acht uur vertegenwoordigers bfjeen van zeker wel een twintigtal verenigingen, clubs, orga nisaties of hoe men deze kleine gemeen schappen dan ook noemen wil. En de scheidende kapelaan moet zelf ongetwij feld geschrokken zijn van dat grote aan tal, want in een uur tijds werden hem eigenlijk onbewust zijn werkzaamhe den in beeld gebracht, zoals die zich in acht jaren uitstrekten, niet alleen over de St. Liduina-parochie, maar ook over een groot deel van het Haarlemse ka tholieke leven als zodanig. Maar gisteravond heeft kapelaan Grimbergen dan (bij wijze van spreken) aan den lijve moge ondervinden, dat al dat werken ook zijn stoffelijke waarde ring heeft gevonden. Als rector in Den Haag zou hij in „een kale. naakte" ka mer komen, maar zijn Haarlemse vrien den hebben er voor gezorgd, dat hij „goed in de spullen'.' in zijn nieuwe re sidentie zou arriveren. De geschenken groot of klein, maar met. een goed hart geschonken stroomden op kape laan Grimbergen toe en het zou ons niet verbazen, wanneer er tenslotte een ver huiswagen aan te pas is moeten ko men om de nuttige en practische ge schenken naar elders te vervoeren. Hoe het ook zij, het was de moeite waard om dat spectaculaire afscheid mee te maken, maar men zal het ons niet te kwade dui den, waneer wij niet iedere spreker en ieder geschenk apart zullen noemen. Pastoor Schalke vatte min of meer de gevoelens van iedereen reeds samen, toen hij bij het begin van de avond ge waagde van aller dankbaarheid. De pas toor noemde zeker dit afscheid niet pret tig en graag had hij kapelaan Grimber gen nog eens acht jaar in zijn parochie zien werken. Op geestige wijze schetste spreker het werk van zijn kapelaan, „die van de ene straat naar de andere en van de ene parochie naar de andere vloog". De pastoor herinnerde er aan. hoe de nieuwe rector in December van dit jaar z'n koperen priesterfeest zou vie ren, hetgeen dan niet in zijn Haarlemse parochie zou geschieden. Hij gaf echter de verzekering, dat het feest niet zou worden vergeten en binnen veertien da gen zou ook de parochie middels een geschenk de herinnering aan Haarlem levend houden. Op humoristische, oorspronkelijke en eigen manier voerden daarna de vele af gevaardigden het woord. Ofschoon al die woorden culmineerden in het gevoel van waardering en dankbaarheid, deed ieder een het in zijn eigen stijl en dat maakte van dit afscheid een feestelijk samenzijn van goede en oude vrienden. Nogmaals, het is ons te veel om dat allemaal ook maar in kort bestek samen te vatten of te vermelden, maar iedereen wil van ons wel aannemen, dat kapelaan Grimber gen, die overigens voor geen kleintje vervaard is, zelf overrompeld bleek door al die bewijzen van waardering. Hij kwam dan ook handen te kort om allen te danken en afscheid te nemen van de vele parochianen, die waren op gekomen. Gezien het grotju Tos van de cur sussen der afgelopen jaren, organiseert de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Haarlem ook nu weer een cursus. Einde September wordt een aanvang gemaakt met de cursus tot opleiding van gediplomeerde E.H.B.O.-ers. De lessen zullen op Donderdagavond in de St. Antoniusschool aan de Zijl singel door ar. M. C. Hilbrink gegeven worden. Zij die interesse hebben voor deze cursus kunnen zich vóór 16 Sept. aan bovenstaande adressen opgeven. Betreffende opgave voor de op te richten sociaal-economische studieclub worden de leden van bovengenoemde or ganisatie er aan herinnerd, dat men zich tot uiterlijk Maandag 3 September a.s. als lid kan opgeven bij het secretariaat; A. Wigman, Graaf Willemstraat 21. Zij, die een circulaire hebben ontvangen, worden vriendelijk verzocht het aan gehechte strookje eveneens t/m 3 Sep tember op te sturen dit in verband met de verdere werkzaamheden. De onweersbuien, die gistermiddag tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad boven Heemstede los barstten, werkten de verstaanbaarheid van verschillende sprekers niet in de hand en overstemden soms zelfs de voorzittershamer van burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard Overigens bleef de donder in de fi guurlijke betekenis van het woord bui ten de raadszaal en werden de meeste agendapunten slechts met de vaart van de bliksem afgewerkt, behoudens dan de wijziging verordening prijzen gas, duinwater en electriciteit en het voorstel over het voeren van een rechtsgeding. Voor dit laatste punt ging de raad in een geheime vergadering, die bijna een uur in beslag nam. Nadat de voorstellen over het crediet in rekening-courant en de aanvulling van woningbouwbesluiten zonder hoof delijke stemming waren aangenomen, kwam de raad aan het voorstel over het voeren van een rechtsgeding. Zoals bekend is, werd de gemeente in kort geding gedagvaard, in verband met het besluit tot vordering van een per ceel in de Joh. Vermeerstraat. De Pre sident van de Arrondissementsrecht bank te Haarlem heeft naar aanleiding daarvan uitspraak gedaan in een voor de gemeente onbevredigende zin, om dat men van mening is, dat de rechter zich in het vonnis heeft gemengd in het beleid van het college, waartoe hij vol gens de bestaande jurisprudentie niet be voegd is. Mede op grond van het feit, dat aanvaarding van dat standpunt ook voor andere gevallen verstrekkende ge volgen zou kunnen hebben, achten B. en W. het noodzakelijk, in het vonnis niet te berusten, maar er tegen in beroep te gaan, en zo nodig, cassatie aan te vra gen. De heer Van Wijk (Prot. Chr.), die in dezen als raadsman voor de gemeente is opgetreden maakte enkele opmerkingen, doch de heer Zeelenberg (VVD) vroeg de voorzitter of het niet beter was dat de raad dit punt in besloten vergadering behandelde. De heer Reynders (Arb.) meende dat men zijn critiek op de eige naar niet onder stoelen of banken be hoefde te steken, doch de raad ging ac- coord met het voorstel van de heer Zee lenberg. De voorzitter achtte het echter beter dat men hiertoe overging aan het einde van de vergadering, vóór de rondvraag. Tenslotte werd het besluit na bijna een uur discussiëren vastgesteld. Tegen het aanschaffen van een kast voor de openbare leeszaal, waarvoor een crediet Van f900,— werd gevraagd, be stond geen bezwaar, doch over de aan leg van een rijwielpad en de wijziging van het trottoir langs de zuidzijde van de Zandvoortselaan tussen de Jac. Perk- laan en de P. C. Boutenskade, vielen nog enkele woorden. De heer Van der Linden (KVP) vroeg, mede namens de commissie van Openbare Werken, of deze correctie niet tot de Willem Klooslaan kan wor den doorgetrokken De heer Reynders (Arb.) voelde meer voor z.g. vluchthavens, zodat het ver keer gewoon door kan gaan. Het uit wijken voor geparkeerde wagens levert nu veel gevaar op. De heer Zeewaara (KVP) was het met dit voorstel eens. Wethouder Van Lent antwoordde, dat B. en W. alles gullen doen om beide ge deelten zo spoedig mogelijk afdoende onder handen te nemen, doch hij ge loofde niet, dat vluchthavens de meest geschikte oplossing vormen, temeer daar de auto's dan tweemaal het rij wielpad moeten kruisen. Een verhoogd rijwielpad, zoals voorgesteld is, leek hém beter. Hierna werd het voorstel aangenomen. De meeste aandacht besteedde de raad aan de vierde wijziging van prij zen voor gas. duinwater en electriciteit. Door een verhoging van de kolenprij- zen, zag de raad zich genoodzaakt, tot deze maatregel over te gaan. De heer Verhoeven (KVP1* zei, dat zijn fractie hiervan met leedwezen had kennisgeno men, doch dat zij er de noodzakelijk heid wel van inzag. Hij pleitte voor do categorie van verbruikers, die gas en electriciteit voor zakelijke doeleinden nodig hebben. Hij meende dat dit ge makkelijk vast te stellen is. De heer Pllester (Prot. Chr.) stond op het standpunt, dat de bedrijven niet on der de kostprijs mogen leveren, omdat de gemeente de gecalculeerde winst niet kan missen. De heer Zeelenberg (VVD) vond het in beginsel onjuist dat zij, die de elec triciteit ten dele als luxe gebruiken, extra worden belast. Veel waardering had de heer Reynders (Arb.) voor het feit, dat men rekening wil houden met de grote gezinnen, die dikwijls toch al de grootste lasten dragen. „Niet de on- zindelijkste, maar de armste mensen zijn het die b.v. hun wekelijkse was niet buiten de deur doen, maar deze zelf behandelen cn daarvoor extra gas nodig hebben." Hij achtte het verkeerd, dat deze dan zwaardere lasten zouden dragen. Hiermee was de heer Van Wijk (Prot. Chr.) het niet eens. Hij meende dat er weinig verschil zai bestaan tussen net verbruik boven het vastgestelde, tussen grote en kleine gezinnen. De heer Van Houten (VVD) vond het wenselijk, dat men de gas-verwarming voor particulieren ook zakelijk zou be schouwen. In zijn antwoord zei wethouder Dis selkoen, dat B. en W. de regeling verre van ideaal vinden, maar dat dit momen teel toch de beste oplossing is. De winst voor de bedrijven is nood zakelijk. Toch heeft men geprobeerd deze zo laag mogelijk te houden. Er moet rekening worden gehouden roet een evenwicht van de begroting. De wijziging is te wijten aan de verhoogde kolenprijzen en moet zuiver als een be- drijfsoorzaak worden gezien. Voorts wordt er niet onder de kostprijs gelp- verd. Wanneer dit mogelijk was, zou het nog niet zo erg zijn, omdat het in stellingen zijn van de gemeente, ten be hoeve van de bevolking. Nu is dit prac tisch niet mogelijk. De wethouder noemde voorgestelde regeling voor alle groepen toch wel gunstig en een klein stapje naar een verdere perfectionnering van het tarievenstelsel. De heer Verhoeven (KVP) vroeg nog of er door verschuiving van het vaste recht toch nog een splitsing kon komen tussen particulier en zakelijk verbruik. Deze suggestie zal de wethouder onder ogen zien, hoewel een dergelijke ver schuiving wel bezwaren zal opleveren. Men zal overleg plegen met de bedrij- ven-commissies. Tijdens de rondvraag bracht de heer Hopstaken (KVP) de omheining bij de hoek Leidschevaart-Spoorplein ter sprake. Deze belemmert het uitzicht. De voorzitter beloofde een onderzoek in te laten stellen. Voorts zal de politie letten op het omkeren van vuilnisbakken voor het opdissen van oud-materiaal. Hier voor werden al enkele proces-verbalen gegeven. De heer Zegwaard (KVP) vroeg of er als iets gedaan was om de raadsbesluiten voor het bouwen van arbeiderswoningen uit te voeren. De voorzitter antwoordde, dat hierbij het geld een grote rol speelt, doch dat men bezig is om een oplossing te vinden. Verder werd er door de he ren Vau Houten en Reynders nog ge klaagd over het schieten met kattepul- ten. Bij laatstgenoemd lid is er zelfs een ruit bij ingeschoten. De voorzitter, die beloofde dat ook hierop gelet zal wor den, meende overigens, dat het „waar schijnlijk een politieke tegenstander be trof". Om half zeven werd de vergadering gesloten. Het aantal verkeersongevallen in Haarlem bedroeg in het eerste halfjaar 1951 volgens de voorlopige telling 740. Dit is 35 meer dan gedurende het eerste halfjaar van 1950, hetgeen een stijging betekent van ongeveer 5 pet. Hoewel dus het aantal verkeersongevallen nog steeds toeneemt is deze ontwikkeling iets min der ongunstig dan vorige jaren, toen het percentage van de stijging belang rijk hoger lag. Zo bedroeg de stijging van het aantal ongevallen in 1950 ten opzichte van het aantal van 1949 ruim 37 pet., terwijl het jaar daarvoor de stij ging ongeveer 33 pet. bedroeg. De geringe stijging van dit jaar is des te opmerkelijker, omdat deze nog geheel voor rekening komt van het eerste kwartaal; zelfs is het nu zo, dat het aan tal verkeersongevallen, dat hier te be- Gistermiddag ontstond in de Grote Houtstraat een aanrijding tupssen een militaire vrachtauto en een stilstaande bakkerskar. De oorzaak was, dat de vrachtauto niet voldoende uitweek. Tengevolge van de botsing maakte de bakkerskar een kwart slag en vloog door de winkelruit van perceel 67. De bakker zelf kreeg een klap van het deksel en moest met een snijwond aan het hoofd naar zijn woning worden ver voerd. Toen gistermiddag om twaalf uur een vrachtauto aan het Spaarne, nabij de Melkbrug moest stoppen voor een wiel rijder, die tengevolge van een aanrij ding voor zijn auto viel, ontstond een botsing met een daarachter rijdende personenauto, die niet tijdig kon stop pen. De voorzijde van de personenauto en de achterzijde van de vrachtauto werden zwaar beschadigd. De R.K..G.V. „Hercules" deelt het vol gende mede: De zomer-vacanties zijn. weer ten ein de, dus komt er weer volop gelegen heid om de gymnastieksport te beoefe-, nen. Zoals bekend bestaat te Haarlem de Gymnastiekvereniging „Hercules", met afdelingen in de Amsterdamse buurt, Centrum en Overveen. De turnsport, die voor het opgroeien de kind van groot belang is, wordt goed en gedisciplineerd onder toezicht van bekwame R.K. leiders beoefend. Wij moeten door een goede sport de wereld tonen, dat wij ook op dit gebied iets te zeggen hebben. Geen afzondering in de sport door aparte turnclubjes, geen af brokkeling door kleine groepjes, maar in dit gedeelte van de stad één grote turnvereniging te krijgen die de toets der critiek kan doorstaan, dan pas wor den wij één en zijn wij krachtig en fi nancieel sterk genoeg om ons bestaan te verzekeren, ook en vooral als de donateurs ons helpen. Wij kunnen nog voldoende jongens en meisjes, dames en heren plaatsen. De contributie is aangepast aan de tijds omstandigheden. Voor opgave nieuwe leden en verde re inlichtingen kan men zich wenden tot hr. J. Groenendijk. Rollandslaan 74, hr. Th. Apeldoorn, Teijlerplein 71, mej. J. Kersten. Oost-Indicstraat 68 en mej. A. Smit, Van 't Hoffstraat 295. Oefenlokalen: Kleuters en jongens Overveen: Alovsiusschool, Haarlem Cen trum: Westergracht. Amsterdamsebuurt: Broederschool '■Téfjlefplein,Meisjes en Dames Overveen: Lyceum Zijlweg. De volleybalsport neemt in Haarlem een grote vlucht en het is daarom be grijpelijk dat ook in Katholiek „verband deze mooie tak van sport druk beoefend wordt. De reeds bestaande R.K. Volley balclub Velox, welke sedert Februari deze sport reeds beoefent, begint haar winterprogramma en roept bij deze haar leden op om de trainingsavonden weer te komen bijwonen. Deze worden als ge woonlijk gehouden op Dinsdagavond in de Linnaeusschool aan de Delftlaan hoek Wilgenstraat. De dames oefenen van half acht tot 9 uur, de heren van 9 uur tol half elf onder leiding van de heer D. Vreeswijk. In October beginnen de offi ciële wedstrijden waaraan Velox waar- scnijnlijk met twee dames en twee heren teams hoopt deel te nemen. Daarvoor is het nodig dat iedereen de trainings avonden in September bijwoont. Ook voor niet-leden bestaat gelegen heid om op de Dinsdagavonden eens te komen kennismaken met deze mooie sport en onder de Katholieke jongelui zal er ongetwijfeld wel animo bestaan zich bij een R. K. club aan te sluiten. Nieuwe leden zijn dan ook van harte welkom en kunnen zich niet alleen op de Dinsdagavonden aanmelden, daarvoor bestaat eveneens gelegenheid aan het adres van de heer Vreeswijk, Colterman- straat 4 rd. B. en W. maken bekend, dat 1. het gedeelte van de Olmenlaan te Zwanenburg, over een lengte van 30 me ter ter weerszijden van de as van de Dennenlaan, met ingang van 5 Septem ber tot uiterlijk 15 October, voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen, ge sloten is verklaard; 2. de geslotenverklaring van het ge deelte van de Dennenlaan te Zwanen burg, gelegen tussendeZwanenburgerdijk en de Wilgenlaan, met ingang van 7 September is opgeheven; 3. de geslotenverklaring van het ge deelte van de Wilgenlaan te Zwanenpurg, gelegen tussen de gebouwde percelen plaatselijk bekend Wilgenlaan no. 120 en no. 130, met ingang van 5 September is opgeheven. Op Donderdag 6 September te 14.30 uur zal ten raadhuize te Hoofddorp een openbare vergadering van de gemeente raad worden gehouden. Gevonden; een steunzooltje, een zak mes, een ballpoint, een schoentje. Verloren; een deken, een autoped, een hengel m emmertje, een portemonnaie, een gouden broche. GEBOREN: Albert Gerrit Jacobus, z. v G. J. van Dijk en S. de Wid: Agnes Theresia Margaretha d. v. H. M. de Zwart en A, A. Bijster; Peter Rinze z. v. L. Chr. G. F. Onvlee en M. J. Kune- man. OVERLEDEN: Wed. A. M. P. Wolhoff —Holst, 83 j.; Th. de Muynck, 71 j.; H. M. Beek, 80 j.; M. J. Veenings, 63 j. ONDERTROUWD: Th. de Groot en J. E de Zwart; J. L. Mensonides en D. A. L. Scheepens; V. Draijer en J. Schater; C. Beijersbergen en L. A. Slegtenhorst; GEHUWD: Ph. Weyers en C. M. Schoen; G. H. Out en M. J. H. Luiten; W. J. M. Douwes en J. S. M. Stall; M. B. van der Ham en D. van Olst; C. H. Holst en W. L. Maarschalk. ginnen met de maand April plaats vond. iets lager ligt dan dat van het vorige jaar. Een verblijdend verscnijnsel, waar bij echter afgewacht dient te worden ot ook gedurende de laatste maanden van óit jaar deze dalende tendenz doorzet. Het is toch geenszins onmogelijk, dat de volgende maanden weer een stijging zal worden geconstateerd, te meer daar voor de nu te constateren geringe daling geen bepaalde redenen zijn aan te wijzen. Intussen wil dit alles nog niet zeggen, dat Haarlem nu een veilige stad is ge worden; in Juli vonden hier 136 ver keersongevallen plaats, in Augustus zal dit aantal zeker 160 bedragen. Groot is ook het aantal personen, dat door verkeersongevallen werd gedood; gedurende het eerste halfjaar van 1951 bedroeg dit reeds 13 tegen 9 gedurende het eerste halfjaar van 1950. Het aantal doden is inmiddels gestegen tot 15, het geen in vergelijking met het vorige jaar, toen over het gehele jaar het aantal 16 bedroeg, zeer ongunstig is. De volkstuindersvereniging „Zonder werken niets" zal in het clubgebouw aan de Slapersdijk op Zaterdagmiddag 1 September en Zondag 2 September door de leden gekweekte bloemen en groenten tentoonstellen. Belangstellen den kunnen zonder kosten een kijkje komen nemen. Advertentie De Zandvoortse raad komt Dinsdag 4 September in vergadering bijeen. De agende vermeldt o.a. de benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de commissie van advies voor de vor dering en verdeling van woonruimte. Deze commissie treedt op 1 October a.s. periodiek af. Een ander agendapunt is de aankoop van een strook grond, wel ke deel uitmaakt van het Raadhuis plein. Deze is eigendom van mej. P. A. Koning. Nu het bureau van de stichting „Touring Zandvoort" op het Raadhuis plein zal worden opgericht, is het ge wenst dat dit geplaatst zal worden te gen de zijmuur van de .sigarenwinkel. Die grond is echter eigendom van mej. Koning. Zij vraagt voor ruim 120 M2 een bedrag van f 7500.B. en W. stel len voor tot deze aankoop te besluiten. De stichting „Touring Zandvoort" zal dan f 300.huur per jaar (4 pet. van f 7500.moeten betalen. Het laatste optreden te Zandvoort in dit seizoen van de Haarlemse Tiroler- en Boerenkapel, samengesteld uit leden van de Haarlemse postfanfare, is een daverend sugce"*»—yprden. Ondanks het ongunstige weer was een talrijk publiek op het Raadhuisplein samengekomen en de muzikale en komische prestaties van het gezelschap vielen zeer in de smaak. Het noodweer dat Donderdagmorgen ook te Zandvoort woedde, heeft daar alleen al aan openbare werken duizenden guldens schade aangericht. Het van de boulevard stromende water heeft de bestrating van de strandafgang naar het kampeerterrein van „Helios" volledig weggespoeld, evenals een be tonnen watergoot nabij „Bad Termes. Een W.C.-gebouwlje op het terrein werd bedolven °ndcr„j dat door de watervloed werd meege voerd. Op talrijke plaatsen we den ga ten ffpslaaen in trottoirs e.d. In het doip dronghel, water-door in de Wim Ger- tenbachschool. de Ned. Herv. pastorie en in vele woningen en kelders. Van „Paviljoen Kiefer" werd de antenne voor televisie-ontvangst vernield. Gedurende de maand September zal de burgemeester van Zandvooit geen spreekuur houden Wegens de ongunstige weersverwach tingen is hét voor hedenavond aange kondigde bloemcy vuurwerk op het Zandvoortse strand uitgesteld tot Zater dag 1 September, wederom des avonds om half tien. De Zandvoortse Raad besloot destijds tot het maken van een schetsontwerp met voorlopige kostenraming voor een r.ieuwe ULO-school. waarvan de kosten een bedrag van 100.000.— niet zouden mogen overschrijden. Het maken van genoemd sehetsont- ontwerp werd opgedragen aan de ar chitect B. J. J. M. Stevens te Haarlem, die zich intussen van zijn taak heeft gekweten en een plan heeft ontworpen. De raming der bouwkosten bedraagt ƒ80.000.— B. en W. van Zandvoort stellen de Raad voor, aan dit ontwerp zijn goed keuring te hechten. De aanvoer voor de Donderdagmarkt in IJmuiden was weliswaar wat klei ner dan de voorgaande dagen, maar een kleine 6000 kisten vis vormen voor de tweede helft der week op één dag toch nog een respectabele hoeveelheid. Niet temin vertoonden de prijzen voor ver schillende soorten een hoger maximum. Grote tong varieerde van 3.60 tot 3 per kist en tong II werd verkocht voor 1.34 tot 1.08 per kilo. Grote schol was er niet, maar de kleinmiddel schol was peperduur met ƒ80 tot 78 per kist, ter wijl de schol II uiteenliep van 41 tot 10 per kist. Verse haring noteerde, voor zover verkoopbaar 15.50 tot 10 per kist, de makreel schommelde van ƒ21 tot 13 per kist en de wijting was goed koop met 14 tot 8 per kist. Ook de schelvis kan niet zo hoog meer komen als enige weken geleden. De grote schel vis bracht het nu tot 52 per kist en de braatschelvis varieerde van 28 tot 13 per kist. Grote kabeljauw noteerde 210 tot 116 per 125 kg. en de grote leng werd verhandeld voor 92, even eens per 125 kg. In totaal werden er Donderdag in IJmuiden 5.635 kisten vis in de afslag gebracht. Hieronder waren 110 kisten fijnvis, 450 kisten schol, 3.660 kisten ver se haring, 655 kisten makreel, 335 kis ten schelvis, 285 kisten wijting, 63 kis ten kabeljauw en gul en 3 kisten leng. De motortrawler Allan Water, IJM. 34 kwam Donderdag aan de spits te staan met een besomming van 23.470 voor een reis van 9 dagen. De motortrawler Postboy, IJM 35, zag zijn „maidentrip" van 9 dagen gehonoreerd met 19.130 en de motortrawler Antje, RO. 15 be- somde ƒ13.900 voor een reis van 11 da gen. Van de loggers kwam de KW. 84 het hoogst met een besomming van 4.150. Afgezien van de gebruikelijke loggers en kotters kwamen van de trawlervloot voor de Vrijdagmarkt in IJmuiden bin nen de stoomtrawlers Limburgia, IJM. 54, met 800 kisten NooiicLharing. 100 kis ten Zuid-haring en Herman, SCH. 92, met 800 kisten Noord-haring en 800 kis ten Zuid-haring. Voor de Zaterdagmarkt was Donder dag reeds bekend de binnenkomst van de motortrawler Batavia, IJM. 99. Woensdagavond telde zijn vangst 1.100 kisten, waarvan geen nadere specifica tie. dan alleen „overwegend haring". De motortrawler Vios I, IJM. 24, zal Vrijdag in Huil verkopen. Zijn vangst bestaat uit 1.400 kisten verse haring. Op de Hoofdstraat ie Santpoort stopte aan de rechterkant van de weg een personen auto, waarvan de bestuurder, zonder op het verkeer te letten, vervolgens het linker portier opende. Een jongeman, die juist op dat moment per rijwiel passeerde, sloeg te gen het portier en viel op de grond. Van de andere kant naderde echter eveneens een personen-auto, waarvan de bestuurder door krachtig remmen nog juist voor de liggende jongen kon blijven staan. Nu kwam hij er met enkele kleine wondjes vanaf, maar het heeft een haar gescheeld of de verwondin gen waren veel en veel ernstiger zo niet dodelijk geweest. Amsterdam, to Augustus 1951 Ofschoon de affaire vandaag weder om beperkt bleef, was de ondertoon van oe markt vandaag iets gunstiger dan gis teren. Het dollaragio was wederom zeer vast en begin-heurs werd een percen- tStqgL van Ï7-' 5 vnnr- meqe het agio dat in Londen voor Ame rikaanse waarden geldt, dicht wordt be naderd. De Amerikaanse afdeling was dar. ook zeer vast gestemd. Wat internat, fondsen betreft, stegen olies 1 a 1 y2 pCt.. waarmee het koers verlies van gisteren vrijwel geheel werd ingehaald. Unilever boekte een derge lijk avance. Philips steeg 2 punten en AKU kon bet gisteren geleden koersver lies weer geheel inhalen. De scheepv.- markt was wederom vrij vast gestemd doch niet .alle fondsen deelden in de betere stemming. (Niet-offipiële Koersen) Vorig Opening De 18-jarige N. A. R- van T„ die tij delijk bij een boer in de Haarlemmer meer werkt, is gisteren door een tuinhek in Aerdenhout gereden. De jongeman, die nog niet in het bezit is van een rij bewijs, was met de vrachtauto van zijn baas. die hij alleen op het land mocht gebruiken, stiekum een slippertje gaan maken. In de Rijnegomlaan in Aerden hout reed hij door een tuinhek. De auto kwam tot stilstand doordat een dei- wielen in een watermeterput zakte. Het staat wel vast dat de jongeman door de politie danig aan de tand gevoeld zal worden. 314 Nederl. f948 ;<i/4 pCt Nea. 1950 3-31/5, Nederland 1947 Ned. 62-64 oei .lac. lnsehr. Grtbk 48 3 pCt. Nea. Handel Mü eert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calve-DeUt eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert, (J miever eert. Nea KaDel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl. AmeriKa Ujn Kon. N. Sloomd. Mn. leép Nea. Schetpv H.V.A. Dell Mtl. eert Urne slot 91U 8214 81 gl 83 g 82 139 Va 168 fa 107gb 123',agb 157)j gh 142Vagb 234 *,g 212 168-:, $1 159)4 98! a 176 133); gl 146 Uil)» 79 !a 31/8 8012 234-2 ISlPi 159*2 287% 99 133',4 145'; 2 79 ii Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kenriecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 78Va exdiv. 30/8 47:4 53-a 70!a 69% 49 13 is '79% 69% 18 22% 43% 68)4 62 52% 40! a 42% 29/8 47% 52% 70 59% 49% 13% 68% 18% 22% 42% 68 62% 51% 39% 42% Advertentie ^1% iear I Nieuwe tijk en Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras „15. Nog enige verentijk voor uw veren bed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 Advertentie voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 f/A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2