Koninklijke belangstelling voor Enschede's F.F. Hare Majesteit na Prins en Prinsessen naar concours- hippiquepTkTT8 plö Ittac Invoeren uit automatisch Vergemakkelijking uitvoer van Belgische kapitalen België zullen verminderen WEST-DUITSE INDUSTRIE gaat volle kracdraaien Viva wtfr mai GEVAERT FRANKRIJK Kernplan voor Rotterdams binnenstad Een weefspoel als geschenk Zwaardvis breekt opnieuw record l d vrijwilligers naar Korea Meeste beperkingen opgeheven DOOR ALEXANDRA ORME p-j JVkOEd Groot financieel steunplan legen nationaal Duits leger Daily Herald houdt vol Stadscentrum met aansluitingen op gespaard gebleven woonwijken ZIJDE VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 lüPli Koninklijke familie op Hel Loo Mevrouw W. PothuisSmit i overleden BENELUX-CONFERENTIE TE BRUSSEL Commandowisseling bij intendance-troepen Plechtigheid te Amsterdam Oude skeletten gevonden te Rotterdenn Neve krijgt drie en een half jaar Slachtersstaking te Utrecht opgeheven Verdere besprekingen in Breda Begin October: Voorlopig nog tomaten naar Engeland SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL HET GEHEIM VOOR Van Koningin Juliana- en Prins Bernhard Fonds Audiëntie Conferentie Grote Drie Burgess en MacLean Romeinse wi Zoals gisteren in een deel van onze oplage kon worden gemeld, heeft Koningin Juliana-' vergezeld van de1 Prinsessen Beatrix en Irene. Donderdag een bezoek aan Enschede gebracht. Eerst werd naar het terrein geredenwaar het nationaal con- cours hippique zou worden gehouden, waaraan Prins Bernhard deelnam. De beide Prinsessen verlieten hier de auto, wa<trna de Koningin terugreed naar de ingang van de tentoonstelling F. F., waar zij werd begroet aoor de Commissaris Van de Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schue- fen en cle burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen. vakschool, waar de opleiding van jeug dige wevers, spinners en spoelsters voor de textielindustrie geschiedt. In hun gezelschap bevond zich het dagelijks bestuur van de tentoonstelling. Tijdens de begroeting werden de ko ninklijke standaard, de nationale vlag en de provinciale vlag gehesen aan de masten voor het restaurant in het Volkspark. Een der werksters op de tentoonstelling, een meisje van de con- fectie-industrie, bood Hare Majesteit een bioemencorsage aan. Daarna maak te het gezelschap eën rondgang over de tentoonstelling, waarbij Hare Majesteit door terzake kundigen explicatie werd gegeven van hetgeen er op de talloze Stands te zien is. De Koningin toonde veel belangstel ling voor het „Los hoes", dat de baker mat kan worden genoemd van de tex tielindustrie. Daarna volgde een rond gang door de twee machinehallen, waar de nieuwste machines op het gebied der textielindustrie, afkomstig uit zes ver schillende landen, worden getoond. Bij zondere belangstelling legde de Konink lijke gaste aan de dag voor de textiel- Bij de stoffenshow, waar Twenthe's producten op smaakvolle wijze zijn gerangschikt,, stond Hare Majesteit langdurig stil en ook de confectie- industrie genoot haar grote belang stelling. Vervolgens maakte het ge zelschap een rondgang langs de af deling landbouw, waar het heidevee wordt getoond, alsmede de moderne koeienstal met topproductievee. Hierna werd de kraal met wilde paarden in ogenschouw genomen en vervolgens de wildbaan. De Zuiderzeemaquette, een inzending van de Rijkswaterstaat, en de maquette van de Twentse Electrische Tramweg Maatschappij werden met belangstel ling door de Koningin gadegeslagen. Op het perronnetje, waar „De Arend" dit is de door ir. P Labrijn vervaar digde eerste trein in Nederland stond, werd het dagelijks bestuur van de tentoonstelling aan H. M. de Ko ningin voorgesteld. H. M. onderhield zich hierna korte tijd met de in uniform van 1839 gestoken gepensionneerde hoofdconducteur, die op het miniatuur- perronnetje dienst deed. Via de bloe mentuin, het rosarium en de inzending van de kinderen van „Floralia-dag", arriveerde het gezelschap bij het kleu rige schouwspel van de „Zuid-Afrikaan se „ossewa". In <je nabijheid hiervan brachten de leden van de stand Suri name vrolijke mu ziek ten gehore. In het restaurant boden tenslotte twee leerlingen van de textielvakschool H. M. het sym bool van de textiel industrie aan, n.l. een weefspoel. Een der Enschedese da mes offreerde de Koningin een vier tal op de tentoon stelling vervaardig de hoefijzers, die bestemd zijn voor de Prinsessen. Hierna verliet de Koningin de ten toonstelling om naar Soestdijk te rug te keren. Zoals bekend ver toefde Prins Bern hard met zijn moe der eveneens die dag in Enschede. De Prins nam deel aan een concours- Bij een hippique. Advertentie De koninklijke familie is vandaag op Paleis Het Loo verenigd om in intieme kring de verjaardag van Prinses Wil- helmina te vieren. Te Amsterdam is op 79-jarige leeftijd overleden mevrouw W. C. B. Pothuis- Smit, die vóór de oorlog jarenlang voor de S.D.A.P. in de Eerste Kamer zitting had. ouderwetse smidse werd Koningin Juliana een hoefijzer aangeboden. Vergezeld van deprinsesjes Beatrix en Irene begeeft Prins Bernhard zich naar het terrein, waar het concours-hippique wordt gehouden. Kolonel J. B. Lagaune, waarnemend commandant van het regiment inten dancetroepen te Amsterdam, is eervol ontheven van zijn commando en in een andere functie benoemd, n.l. die van garnizoenscommandant te Breda. De kolonel-intendant P. v. a. Heide is thans belast met het commando over het regi ment. In verband hiermee zal Zaterdag 1 September in het kamp Zeeburg te Am sterdam, voor het front van de troep, de overdracht van het commando ge schieden. Na de inspectie van de troep, die on der commando zal staan van de res.- luit.-kolonel H. C Kluck. volgt een toe- Spraak van de aftredende commandant. T>e „Zwaardvis". het Amerikaanse Vliegtuig' dat kort geleden hoger en sneller heeft gevlogen dan ieder ander toestel, heeft deze maand een -snelheid bereikt van ongeveer 1600 km., per uur op een hoogte die ligt boven net aan vaarde wereld-hoogterecord, aldus is gisteravond door de Amerikaanse vloot bekend gemaakt. De juiste hoogte die bereikt werd door de Douglas Sky rocket werd niet bekend gemaakt, maar de vloot heeft medegedeeld dat het ho ger was dan 24-131 meter, een hoogte bie bereikt werd door een ballon van het Amerikaanse leger in 1935. Bij graafwerkzaamheden in de nabij heid van de Grote Kerk te Rotterdam Zljn de iaatste dagen ongeveer 45 ske letten gevonden. Aangenomen wordt, bat deze overblijfselen afkomstig zijn bit de 15e of 16e eeuw. De skeletten lagen in een cirkel z.g. kruisvormig begraven. Twee van de ge raamten werden zonder hoofd gevonden. Het zou kunnen zijn, dat deze door de ®ude planken van de kisten zijn gezakt, is naar gezocht, maar er werd niets Bevonden. Verder zijn verschillende fosielen aan getroffen o.a. horens van ossen. Deze gouden eveneens uit de 15e of 16e eeuw bn. Vermoed wordt, dat op de vind- P'aats bij de Grote Kerk een klooster heeft gestaan. De beenderen van het achtvee zouden in twee putten zijn geworpenDoor de zuren van het water °hden de horens fossiel zijn geworden. °ok werd een blikken dukaatje ge- hdèn met het jaartal 1615. w— politie-inspectëur De Neve, tegen is z°als bekend, vier jaar was geëist, Veroordeeld tot een gevangenisstraf ..b^ie en een half jaar met aftrek van heef! die hij in preventieve hechtenis den L, boorgebracht. De andere beklaag- van Vehben gevangenisstraffen gekregen ee van hen werden vrijgesproken. Na langdurige onderhandelingen zijn de partijen in het loonslachtersconflict te Utrecht tot overeenstemming geko men en is de staking opgeheven. Als basis voor de nieuwe regeling is het bemiddelingsvoorstel van de heer Pjoeg. wethouder van de Bedrijven, aangenomen, inhoudend dat het slach terstarief wordt verlaagd van f 5 op f 4.50 per rund. terwijl de grossiers 20 pet. toeslag voor sociale lasten aan de slachters zullen vergoeden. Verder houdt de nieuwe regering in, dat de slachters voortaan zullen ressor teren onder een nieuw op te richten organisatie, n.l. de „Stiehmting tot het doen verrichten van slachtingen", Donderdag is te Brussel de die dag gehouden Benelux-conferentie van ministers der drie landen beëindigd. De conferentie.had tot taak te onderzoeken hoe men het verstoord evenwicht aan Nederlandse en Belgésche zijde zou herstellen. De Nederlandse ministers hadden oorspronkelijk de gedachte gehad de invoer van geliberaliseerde goederen uit België op de helft terug te brengen, doch niet die uit andere landen. Een technische discussie heeft aan het licht gebracht, zo tele foneerde de Agence Eeonomique et Finaneière, het voornaamste financiële dag blad van België, ons Uit Brussel, dat deze maatregelen, die een slechte indruk zouden hebben gemaakt op de Verenigde Staten, slechts matig zouden hebben bijgedragen tot een herstel van het evenwicht. Men is er dan ook op terug gekomen. De Belgische vertegenwoordigers hebben voorts aan de hand van de laatste cijfers betoogd, dat de Belgi sche invoeren in Nederland vanzelf verminderen. Dit zou nog in de hand gewerkt worden door de maatregelen, die België in het kader van de Euro pese Betalingsunie denkt te nemen om zijn crediet bij deze instelling te be perken. Deze maatregelen hebben vooral betrekking op de mogelijkheid tot uitvoer van kapitalen, waartoe Eel- gië besloten heeft, alsmede op een systeem, waarbij een gedeelte van de opbrengst van de Belgische uitvoeren naar landen van de Europese Beta lingsunie tijdelijk wordt geblokkeerd. Dit zal tot resultaat hebben, dat de stroom van Belgische verkopen naar het buitenland meer naar landen bui ten de Europese Betalingsunie wordt gericht. Het vraagstuk van de onder breking der Nederlandse betalingen 1105 millioen gulden per maand) is te berde gebracht, maar dit is overgela ten aan het goeddunken der Europese <1 Begin October zal wederom een Ne derlands aanvullingsdetacliemcnt. ter sterkte van ongeveer 75 man, per schip uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Onder deze nieuwe vrijwilligers bevin den zich zowel oud-militairen, als jon gemannen, die nimmer in militaire dienst waren en die te Schoonhoven een spe ciale opleiding ontvangen. Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar Ne derland terugkeerde, heeft zich weder om voor uitzending aangemeld en zal binnenkort opnieuw naar Korea ver trekken. De uitvoer van tomaten naar Enge land wordt voorshands normaal voort gezet. De vergunning voor invoer op het Britse eiland zou oorspronkelijk 31 Augustus aflopen. Na Donderdag zou dus niets meer verscheept kunnen wor den. Besprekingen hebben ertoe ge leid, dat de Nederlandse verschepin gen voorlopig wel kunnen worden voortgezet- De geallieerde Hoge Commissie heeft gisteren een wet gepubliceerd, waardoor de meeste verbodsbepalingen en beper kingen op de Duitse industrie worden opgeheven „teneinde de industriële voor uitgang van Duitsland en de modernise ring van de productie te vergemakkelij ken". In de wet worden de verzachtende bepalingen vastgesteld, waarover reeds eerder overeenstemming: was bereikt tussen de Hoge Commissie en de West- Duitse regering'. De verzachtende bepa lingen hebben voornamelijk betrekking op de scheepsbouw en de staaiproduc- tie. Controlemaatregelen worden opge heven voor chemicaliën en lichte meta len en voor de vr.yaardiging van op tische instrumenten. West-Duitsland mag thans in het ka der van de toegestane scheepsbouwcapa- citeit iedere hoeveelheid schepen van elke omvang en snelheid bouwen of aan. kopen, met uitzondering van schepen met militaire kenmerken. Duitsland zal meer dan 11.100.000 ton ruw staal pro duceren, waardoor de gemeenschappe lijke defensie-inspanning zal worden vergemakkelijkt. '''V' Advertentie De ervaren textiel vakman zegt Het brillante effect van nieuwe stoffen krijg ik zo: Ik neem voor iedere fijne stof hei speciale alkalivrije wasmiddel, dat er bij boort. U kunt Uw fijne sloffen nieuw houden door deze ook zo te wassen. ALLEEN SPECIAAL ALKALI- VRIJ. IS VEILIG ALKALIVRIJ DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE I1 W De nacht was al gevallen. Helder schenen de sterren en de opnieuw inge vallen vorst had de modaer hard ge maakt en de plassen met een glas-dun ijelaagje bedekt. De lucht was koud en scherp. Het enige geluid was het ge blaf en gehuil van de honden in het dorp. Een nacht als alle andere. We staken het erf over met geen gewich tiger onderwerp van gesprek aan het gewicht van onze bagage. In de Villa was Fifi druk bezig met bedden voor ons klaar te maken. Dolly zat met haar armen over elkaar, wat haar natuur lijke houding was, maar dit keer wan hoop moest uitdrukken, omdat haar Rudi nog niet van de tocht naar de hoofdstad was teruggekeerd. Alee en Muki leken helemaal gek geworden en renden alle kamere door onder het uit stoten van de onmenselijkste kreten. Jumbo kwam en ging in Fifi's koude slaapkamer zitten- Hij was uitgeput, zo wel physiek als geestelijk, en zat daar maar, terwijl hij de ene sigaret na de andere rookte. Elet was vreemd, dat we Franzi was er met zijn ouders, allen als pakdieren beladen. Franzi sprak nooit op de gewone manier, want, omdat hij zich aan de boeren spiegelde, moest hij den, en dus verwelkomt onze tong die welbekende smaak met - vreugde, al zouden er ook tranen in onze ogen komen, al zou ons gezicht zich ook in wel altijd bulderen als een boer, die grimassen vertrekken zijn paarden of vee roept. In Oost-Europa staat Moedertje Wod- De Zwijger en diens vrouw waren be- ka al sinds eeuwen voor een zware taak. gonnen hun bed op te maken, toen de Zij moet wonden helen, koude verdrij- bliide tijdin" binnenliep, dat Rudi terug ven. tranen drogen, honger maskeren was Dolly en Marietta liepen lachend en dat beetje geluk schenken dat leder en roepend rond, botsten tegen meubels een nodig heeft om te kunnen leven en in de donkere kamers op en maakten 1 1 ook overigens veel lawaai en drukte. Toen werd het diner opgediend. Er was witte en er was rode wijn. We dronken veel en rookten sigaret na sigaret, alsof dit ons galgenmaal was. Daarna ging ik met Jack en Fifi naar de kelder om ook daar alles in orde te maken voor het geval dat.... Buiten was het zwaar geschut weer begonnen. De artilleristen waren waar schijnlijk ook juist klaar met eten. We dat men in half beschaafde landen zo moeilijk bereiken kan. In Oost-Europa is de wodka wat schouwburg, bioscoop en concertzaal voor de Westerling zijn; zij neemt voor de analfabeet de plaats van het boek in, maakt armzalige laf aards tot helden, is de grote vertrooster die alle zorgen uit onze harten verdrijft Is ergens een onsje geluk voor zo'n lage prijs te koop? Zo dachten we die avond als echte Slaven onmiddellijk aan onze redster. En bijna vroom dronken we het scherpe. ons in de Villa plotseling veilig voelden Misschien was het, omdat de weken, m andere huis doorgebracht, weken de kelder te gaan slapen. Toen maakte dat vol angst en zorg geweest waren, terwijl we hier in die kleine, bescheiden ge meubileerde kamers de indruk hadden, veel minder gevaar te zullen lopen, alsof het zoveel moeilijker voor een bom zou blijken, dit kleine, eenvoudige dak te treffen dan het grote, pompeuze van het Herenhuis. We zaten met ons vieren in Fifi's slaapkamer. Op de tafel stond een kleine petroleumlamp, want het elec trische licht was plotseling uitgegaan. We waren allemaal zo opgewonden als kinderen die een grote reis gaan on dernemen. Fifi begon de tafel te dek ken. In de keuken was Mathilde, de ge bochelde keukenmeid van mijn schoon- heeft een walglijke moeder, bezig voor het avondeten te zorgen. Ze had op de hele familie gere- begonnen strozakken op te maken. Jack aterheldere vocht rechtstreeks uit droeg koffers naar beneden. Fifi f)es We voelden de weldoende warm- snreidde kleedjes en dekens uit. Daar door onze kelen glippen en snel zich het kanongebulder luider werd. besloten vprsDreiden in onze borst, een prettig we per slot van rekening toch maar in t me zel£s nóg meer van Jack de kelder te gaan slapen. Toen maakte fP™, houden deed- Om de waarheid ik mijn fles wodka open. die zo be- _paeen was het eerst toen, dat ik hen roemd zou worden. Wie wist. of we mor- u ht zag. ja ik had hun gen nog leefden? Het beste was dus heel zeker onrecht aangedaan. En, met om nu maar een glas te drinken. Drie- -• - kwart fles zou voor de Russen nog al tijd wel genoeg zijn. O, er waren zo veel redenen om die fles open te trek ken. En ópen ging ze! We zaten in de lange. overwelfde kelder, die door een kleine lamp werd verlicht, en dronken het hemelse vocht rechtstreeks uit de fles. De Polen ziin dn] op wodka. Mensen, voornamelijk Westerlingen, vragen vaak, hoe we zo iets lekker kunnen vinden, want het smaak en ver- God's hulp, zou alles goed aflopen, en zou er geen haar op ons hoofd gekrenkt worden, en zou de oorlog spoedig voor bij zijn- We gingen naar boven en zaten on- nieuw in" Fifi's kamer. Plotseling gin gen overal de lampen weer aan. Klaar blijkelijk hadden de Duitsers de elec trische centrale weer oP gang gekregen. We beschouwden het als een goed voor teken. De ramen rammelden en rinkelden weer. Daar hij niets beters te doen had, brandt tong en keel. En toch zijn er let- besloot Jumbo laarzen aan te trek- terliik millioenen, die eewoon gek zijn ken. omdat, zoals hij zei. zijn' voeten kend. De arme Gisella, die door haar op die walglijke smaak. Onze tong, zouden bevriezen als hij in de kelder volkomen werd geterroriseerd. hielp haar- Buiten was het betrekkelijk rus tig. Plotseling hoorden we zware voet stappen in de kamer naast ons en iemand die met stemverïiefling sprak- weet je, voorvoelt het effect, dat alco hol op onze geest gaat hebben., weet, dat we het volgend ogenblik met zalig heid en een gevoel van het opperste welbehagen overstroomd zullen wor- enkel zijn schoenen aan had. (Wordt vervolgd). Ingevolge de geamendeerde wet blijft de productie voor oorlogsdoeleinden, zo als wapens, munitie, vliegtuigen en ma rinevaartuigen verboden. Dit geldt ook voor het onderzoekingswerk voor de vliegtuigbouw en het atoomonderzoek blijft onder nauwlettend toezicht van de geallieerde militaire veiligheidsraad. Het Prins Bernhardfonds deelt het vol gende mede; In samenwerking met het Koningin Julianafonds voor sociale zorg, de volks gezondheid inbegrepen, heeft het Prins Bernhardfonds, dat de financiële steun aan het culturele leven beoogt, reeds enige tijd een groot plan in voorberei ding om op meer bevredigende wijze de financiering op particuliere basis van belangrijke sociale en culturele objecten te kunnen verzorgen. Gedacht wordt hierbij ook het be drijfsleven op meer doelmatige wijze dan dit veelal tot dusverre gechiedde, bij deze financiering van sociale en cul turele arbeid te betrekken. Hoewel er verheugende tekenen zijn, dat er bij het bedrijfsleven belangstelling voor het financiële project bestaat, kan nog niet gezegd worden of en wanneer het plan tot uitvoering zal kunnen komen. Zo dit het geval zal zijn hetgeen gelet op de toenemende financiële nood van de vrije culturele en sociale arbeid een zegen zou zijn zal waarschijnlijk enige wijziging in de methode van wer ken van het Prins Bernhardfonds nood zakelijk zijn. Ook hiervoor is overleg in verschillende richtingen gaande. Eerst zodra een en ander meer vorm gekregen zal hebben, kan en zal zoals gebrui kelijk uitvoerig mededeling over de aangelegenheid worden gedaan. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. B. J. Ai- frink zal de volgende week alleen Maandag en Donderdag audiëntie ver lenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 5 September geen audiën tie verlenen. De gemeenteraad van Haarlem heeft een ïaadsbesluit goedgkeurd, waarin bepaald wordt, dat aan de vaste bespe ler van de Haarlemse Stadsschouwburg een subsidie van 30.000.wordt ver leend onder voorwaarde, dat de ge meenten Amsterdam en Utrecht resp. 15.000,en ƒ30.000.— bijdragen en het Rijk het restant van de begroting, na melijk f 45.000, Betalingsunie. Men verheelt zich te Brussel niet, dat deze maatregelen zeer ernstige schokken kunnen te weeg brengen. Men beschouwt ze echter als het kleinste kwaad en als een vrij be vredigende oplossing. Na afloop van de conferentie heeft de heer Jaspar, secretaris-generaal van de Belgisch - Nederlands - Luxemburgse Douane-Unie, medegedeeld, dat de ministers overeenstemming hebben bereikt ten aanzien van richtlijnen, die het de deskundieien zullen mogelijk ma ken de ministers een protocol-ontwerp voor te leggen, dat zal worden onder zocht tijdens een vergadering, die Za terdag aanstaande in de omgeving van Breda zal worden gehouden, waarschijn lijk op Anneville te Ulvenhout. De Belgische ministers zouden, naar A. P. verneemt, hebben voorgesteld, dat België een crediet van 40 millioen dollar beschikbaar zou stellen, waarschijnlijk op naam van de Europese Betalings unie, maar ten behoeve van Nederland. Er kon geen bevestiging gekregen worden, of Nederland meer agrarische producten in België zou ipogen invoeren. Tot dusverre is deze invoer door de Belgische autoriteiten beperkt uit hoof de van de overweging, dat de gesubsi dieerde Nederlandse landbouwproducten de Belgische boeren onbillijke concur rentie zouden aandoen. Mr. Lieftinck heeft, naar verluidt, een uiteenzetting gegeven over de Neder landse maatregelen om het nadelig saldo in de handel met het buitenland te be perken. Deze zouden hoofdzakelijk bestaan uit een deflatie-programma, dat voorziet in nieuwe betalingen en in beperkingen voor het economische leven. De Belgische minister van Buitenland se Zaken Paul van Zeeland gaf een uit eenzetting 'van de problemen en de sug gesties, welke gedaan zijn, om deze op te lossen. Advertentie De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft gisteren de Nationale Vergadering beloofd, dat hij niet accoord zal gaan met de op richting van een nationaal Duits leger, maar in September in Washington tij dens de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie zal aandringen op opne ming van Duitse militaire eenheden in een „Europees leger". Schuman ver klaarde dit op de vooravond van zijn vertrek naar San Francisco, waar hij de conferentie over een vredesverdrag met Japan zal bijwonen. Van San Fran cisco zal hij naar Washington gaan voor de conferentie van de Grote Drie en daarna naar Ottawa, waar hij aan wezig zal zijn in de bijeenkomst van de Raad der landen van het Atlantisch Fact. Zijn korte verklaring vergde slechts achttien minuten. Hij verzocht de Na tionale Vergadering hem niet lastig te vallen met verzoeken om détails tenzij zij afbreuk wilde doen aan de positie van de Franse delegatie op de drie komende conferenties. Hij beloofde, dat in Washington en Ottawa geen defini tieve beslissingen zullen worden geno men en dat alle besluiten aan de Na tionale Vergadering ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. In Ottawa, zo verklaarde Schuman, zou gesproken v/orden over de toelating van Grieken land en Turkije tot het Atlantische Pact en over de kwestie van het opper bevel in de Middellandse Zee. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ondanks herhaalde ontkenningen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, blijven hier geruchten de rolde doen dat er een nieuwe wending is ge komen in de affaire van de verdwenen diplomaten Burgess en Maclean. De Daily Herald, welke gisterochtend met het nieuws kwam dat men de schuil plaats van de vermisten gevonden had., heeft zich door het officiële dementi niet laten afschrikken. Hedenochtend publiceert het blad de tekst van het dementi afkomstig van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hieraan voegt het blad, blijkbaar De- droefd over de koppige houding van het ministerie, de volgende mededeling toe: „Gezien deze verklaring heeft de Daily Herald haar informaties voorgelegd aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. De informatie omvat een dagelijks over zicht van de reis afgelegd door de twee mannen per boot, trein en vliegtuig, tot de plaats waar zij zich nu bevinden." 6 September zal de gemeenteraad van Rotterdam een z.g. kernplan voor de bin nenstad te behandelen krijgen, dat deel uitmaakt van het grote basisplan voor de wederopbouw. De bedoeling van dit kernplan is om weer, zij het op kleinere schaal, een stadscentrum te krijgen met aansluitingen op de gespaard gebleven woonwijken. Een aldus beperkt plan wordt gewenst geacht, omdat het zich laat aanzien, dat, tegen de aanvankelij ke verwachtingen in, met de uitvoering van het basisplan in zijn geheel ten minste enige tientallen jaren gemoeid zullen zijn. Dit maakt het noodzakelijk de herbouw voorlopig zoveel mogelijk binnen engere grenzen te concentreren. Bij dit kernplan is aan de ene kant re kening gehouden met de vermoedelijke omvang van de extra tegemoetkomingen, die het Rijk zal verstrekken en aan de andere kant met de noodzakelijkheid, om binnen ten hoogste tien jaren weer een stadscentrum te verkrijgen met aansluiting op de uitgangswegen. Aan alle belangen acht men gelijke aandacht besteed in die zin, dat b.v. niet alleen winkels verrijzen, maar ook bedrijfsge bouwen, woningen, culturele en ver- maaksinrichtingen, enz. Uiteraard is de Coolsingel in de eerste plaats in het kernplan opgenomen. Zonder voltooiing van de daar nog ontbrekende bebou wing acht men geen werkelijk stadscen trum denkbaar. Evenzeer ligt het voor de hand, dat de Coolsingel door een aaneengesloten bebouwing langs de In Nijmegen is men druk bezig met nel blootleggen van een Romeinse vesting. Talrijke oude mu ren duiden op ba rakken en soldaten- verblijven. Onder de fundamenten van een klooster m de Broerstraat heeft men nu Romeinse graven gevonden. Dr. Bruntsingleider van de opgravingen en zijn assistent, de heer G. Plug, stel den een onderzoek in. Daarbij werd een ongeschonden wijn kruik ontdekt, die net veel omzichtig heid naar boven werd gehaald. voornaamste toegangswegen met de ver schillende stadsdelen dient te worden verbonden. Van deze verbindingen zijn ér twee gekozen van het Westen uit, n.l. één in het verlengde van de Nieuwe Bin nenweg, die via de Binnenweg het verband met de Coolsingel herstelt en een tweede in het verlengde van de West Kruiskade. Langs een nieuwe winkelstraat en het pleintje voor het stadhuis leidt die rechtstreeks naar de Coolsingel. Van het Noorden uit is aansluiting gezocht op de Jonker Fransstraat; via De Meent van het Oosten uit zijn de Hoogstraat en de ten dele voltooide Goudsesingel als ver bindingen gekozen. Al die straten dra gen in hoofdzaak het karakter van winkelstraat, met woningen of kanto ren. Naast deze hoofdverbindingen zijn in het plan enige dwarsverbindingen opge nomen, n.l. de straat die ten Westen parallel loopt aan de Coolsingel (de Lijnbaan), alwaar door een stichting een groep winkels zal worden gebouwd ten Oosten van de Coolsingel, de Weste Wa genstraat en de Pannekoekstraat, waar bij als aanvulling de Spinhuisstraat en de Korte Hoogstraat moeten worden ge noemd. Verwacht wordt, dat het net van straten voor de winkelstand zeer aan trekkelijk zal zijn, hetgeen trouwens ook blijkt uit de vele reserveringen van grond. In de behoefte aan wonin gen wordt in het kernplan in de eer ste plaats voorzien door de woon-agen boven de winkels. Daarnaast zijn in het plan opgenomen de woonblokken aan de Leuvehaven en ten Westen van de Lijnbaan. In totaal zijn bij de ze opzet ongeveer 5000 woningen be trokken. al wordt er dan voor de ge hele binnenstad een aantal van 18.000 genoemd. Tevens wordt voor de ihans in woonkwartieren gevestigde kan toren een terugkeer naar de binnen stad mogelijk. Tussen Wijnhaven, Scheepmakers haven cn Leuvehaven, tussen Delftse- straat en Emplacement DP en ten Wes ten van de Mariniersweg meent men de bedrijfsbebouwing een kans te moeten geven. In dit verband moet ook het groothandelsgebouw worden genoemd. Ter wille van het aspect van de Cool singel achten B. en W. het ten zeerste gewenst, dat de gebouwen van het Rot terdams Nieuwsblad en van de Amster damse Bank het z.g. skelet op de Coolsingel worden voltooid. Voor hotelbouw, aldus de toelichting die wethouder J. Meertens gaf, bestaat in Rotterdam nog weinig animo, zolang de vreemdeling in de binnenstad nog het gevoel heeft, in een woestijn rqpd te lopen. Er is enig geld uit de Mar shallhulp voor hotelbouw. maar Rot terdam profiteert daar nagenoeg niet van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3