Al drie jaar geen sprint- en achter- volgingsti Iels voor Nederland 1 £hc de N/ooi-man; t)E PRIJS T)EP WRAKE m Geestdrift van titelhouder Roosenburg tegenover Keiler s lange ervaring Stagnatie en terreinnood in het vorig seizoen OOGST ZELDEN ZO MAGER ALS IN MILAAN Jong Lotsy overhandigt fruitmand aan 01. Comité te Helsinki e klasse is ver te zoeken ffjjzelendoorn veer te kort Geen jonge sprinters Italië leidt Gelijke strijd wel te verwachten De Boodschap van Falima en de vrede Regering zoekt meer steun in Westen Eer toch nog gered 0 Duel-van-een-maand VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 Balans van de Vigorelli U vaart er wet bijl Symbolische overdracht van Ned. geschenk VAN SWOL EN RINKEL verontschuldigen zich haanhof in ParijsBrest Parijs Morgen begint wereldkampioenschap dammen Concours hippique te Enschede Prins Bernhard 13e Rallye Bayeux Eindhoven Draverijen te Nootdorp Engelse League (Reeds geplaatst in een deel van de vorige oplaag) Dr.A.L.Brenninkmeijer overleden Minister Albregts bezoekt F.F.-expositie „Times" over Indonesië Commerciële rechten voor K.L.M. op Ceylon? Jaarverslag HVB Terreinennood önze sportredacteur telefoneerde ons Donderdagavond uit Milaan: Zo ongemerkt moeten we nu alweer vier wereldkampioenschappen in de wie- 'erhistorie teruggaan, om ons de huldiging te herinneren van een Nederlandse Kampioen in de sprint en achtervolging. Dat gebeurde namelijk in 1948 te Am sterdam, toen Van Vliet in de sprint en Schulte in de achtervolging met de reger.<boogtrui werden getooid. In de jaren daarna was het met die glorie weer Sedaan. Maar in Kopenhagen zorgden Van Vliet en Derksen tenminste nog voor ®e beste plaatser achter wereldkampioen Harris en kwam Van Est uitstekend J'oor de dag met een derde plaats bij de achtervolgers, terwijl Pronk tweede herd bij de stayers. In Duik werden Derksen en Van Vliet opnieuw tweede en derde. Pronk en Van Est zorgden voor twee tweede plaatsen en met de derde Prijs voor Hijzelendoorn bij de amateursprinters, was de oo<rst tamelijk be vredigend. Bij deze kampioenschappen van Milaan echter is de oogst wel heel erg schraal geweest. Wanneer niet Jan Pronk de eer voor ons land had gered met een regenboogtrui in het stayernummer, hadder we er practiseh met lege handen vandaan gekomen. En met uitzondering dan van de. stavers geeft dit ons alle reden om vast te stellen, dat de Nederlandse baanrenners, die volger» gezakt 8 t0t 08 bestc" ter wereld behoorden, naar het tweede plan zijn af- Wij hebben gisteren betoogd, dat het Systeem van de match-a-trois een ver rassend element bij deze kampioen schappen is gebleken en dat het de opdracht voor de grote matadoren aanmerkelijk heeft verzwaard. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat van sprinters die zich willen doen gelden als de allerbesten ter wereld, zelfs onder deze moeilijker geworden om standigheden toch wel een betere pres tatie mag worden verwacht dan Van Vliet en Derksen hebben geleverd. Dat Van Vliet niet tot de finale en Derksen zelfs niet tot de halve finale is door gedrongen, was voor de Nederlandse kolonie in de Noord-Italiaanse Dom stad toch eigenlijk een ervaring waar ze geen raad mee wist, Wil zulks zeggen dat Van Vliet en Derksen hebben afgedaan? Zeker niet. Hoewel men vast moet stellen dat Van Vliet, die dertien jaar geleden'zijn eer ste wereldtitel behaalde, zo langzamer hand op zijn beurt een veteraan gaat gorden, kan men ondanks de heren Patterson, Bellenger, Bergomi e.d. veilig beweren, dat in de internationale sprint- geschiedenis de Nederlanders voorlopig Hèt wereldkampioen Harris de toon blijven aangeven. Een wereldkampioen schap is nu eenmaal altijd iets aparts en het staat voor ons als een paal boven Vater dat bij het verrijden van de ver- Schillende revanches in de Grand Prix der diverse hoofdsteden, onze beide Ne derlanders het gi'os van hun overwin- haars bij deze kampioenschappen op de Vigorellibaan aan hun zegekar zullen binden. Wij hebben het al meer meege maakt, dat er plotseling jonge elemen ten aan de sprinthorizon verschenen, zonder dat er uiteindelijk een ster uit Voortgekomen is, die zich met de top klasse werkelijk kon meten. Een resul taat als dat van het wereldkampioen schap garandeert stellig niet, dat de in ternationale sprintschool nu ook werke- iijk met nieuwe krachten van topformaat 's verrijkt. Maar intussen is daarmee de werkelijke waarde van de Nederlandse sprintstand toch niet verrijkt! Na de prachtige prestaties welke onze amateursprinter Jan Hijzelendoorn dit jaar heeft verricht, is ztfn optreden in Milaan toch wel te kwalificeren als een teleurstelling. Zelfs wanneer wij nog eens erkennnen dat een wereldkampi oenschap altijd een wedstrijd met een geheel aparte sfeer en geheel andere eisen is dan een normale, kunnen we toch niet wegcijferen, dat Hijzelendoom's twaalf internationale overwinningen van dit seizoen een absoluut opmerkelijke Prestatie toch minstens zijn aanspra ken vertegenwoordigden op een plaats in de finale. De Amsterdammer echter heeft die finale niet alleen niet bereikt, maar welbeschouwd heeft hij door zijn wijze van rijden, daarvoor ook nauwe lijks kans gehad. Zowel in de halve finale als in de herkansing daarvan, is hij overtuigend en door eigen tekortko ming de mindere geweest van renners, die hij in verschillende wedstrijden met groot vertoon van macht zijn wil had opgelegd. Dat alles doet ons uiteraard sterk twijfelen aan de mogelijkheid dat •fan Hijzelendoorn in staat zal zijn, te zijner tijd de viag van Van Vliet en Derksen over te nemen. Hij zal dat dan ♦och op zijn minst hij de wereldkampi oenschappen van het volgend jaar moe ten bewijzen. Dat de glorieuze veteraan Schulte en de sprinter Derksen het in de achtervol ging tenslotte met konden klaarspelen I P>sg ons verbazen noch teleurstellen' Er is een grens aan alle mogelijkheden f" tenslotte hebben we voor dit nummer toch altijd nog een Van Est, al zien we In hem niet het prototype van een we reldkampioen op dit voor hem te korte nummer. Voor de jongeren houden wij nog een oogje op Visser, die misschien van deze wereldkampioenschappen meer had verwacht, na de lof welke hem bij het behalen van zijn titel te Amsterdam toegezwaaid. Zonder twijfel zou het Voor de Haarlemmer een bijzondere sti mulans zijn geweest, wanneer hij het eerst tot dc halve finales had kunnen brengen zoals zijn wat gelukkig versla gen tegenstander Joehums dat tenslotte toch nog deed. Maar van de andere kant leert Visser uit dit alles dat dit eerste kampioenschap van Nederland nog maar een heel, heel pril begin is ge weest. Zonder enige vooruitzichten zijn wij intussen op het gebied van de sprint. Er is sinds vele jaren nog geen enkele aanwijzing gekomen, dat onze tradities op dit klassieke nummer gehandhaafd zullen worden, want al degenen die zich inmiddels hebben aangediend en die ook wel eens internationaal aan de orde zijn geweest, bleken tenslotte bij lange niet de kwaliteit te bezitten waar het op aan kwam. Schotman, Bontekoe, Geukens, niemand zal na de paar jaar welke deze jonge sprinters op het eer ste plan staan of gestaan hebben, willen volhouden, dat er (nationaal) toekomst mogelijkheden zijn. De stelling dat het geen werkelijk goed is, snel komt, la nog altijd niet met succes bestreden, en we moeten inderdaad de verschijning van een meteoor aan de Nederlandse sprinthemel afwachten, om weer hoop te kunne»; koesteren dat we gaan mee tellen. Hier ligt een waarlijk groot arbeids terrein braak voor de NWII. Een taak, bestaande uit het sorteren en opleiden van de jonge elementen die zich melden en vooral uit het stimuleren van de baansport. Onze jongeren moeten meer gelegenheid hebben zich in wedstrijden met elkaar te meten en het zou waarlijk geen kwaad kunnen, wanneer de NWU zo hier en daar eens bijsprong om de kleine baandireeties in staat te stellen, buitenlandse amateurs naar Nederland Door een puntentoekenning van 3, 2 en 1 voor respectievelijk de eerste, tweede en derde plaats in alle num mers, kan een lav denklassement wor den opgemaakt van de wedstrijden op de Vigorellibaan. Het resultaat daarvan is als volgt. Sprint ama teurs: Italië 4. Australië 2; sprint profs: Engeland 3, Australië 2, Frankrijk 1. Achtervolging amateurs: Italië 4. België 2. Achtervolging profs: Italië 3, Zwitserland 2, Dene marken 1. Stayers: Nederland 3, België 2. Frankrijk I. Totaal: Italië 11. België en Australië 4. Nederland en Engeland 3, Frankrijk en Zwit serland 2, Denemarken 1. te halen. Dat immers zijn de wedstrij den waarin verschillende jongeren het misschien leren kunnen. Niet leren om sprinter te worden, want dat leert men niet, maar leren om zich vrijmoedig te bewegen in een milieu dat zij met uitzondering van iemand als Hijzelen doorn tot op heden uitsluitend leer den kennen door hun (verloren) series op de wereldkampioenschappen. Tenslotte mogen we niet nalaten spe ciale aandacht te besteden aan het voor treffelijke succes, dat de combinatie Pronk—Bakker heeft opgeleverd. Het was bekend, dat onze beide landgenor ten. die de enige Nederlanders zij<, in staat om in de internationale stayerij. een rol van betekenis te spelen, elkaar tot nog toe maar al^te slecht begrepen. Dat twee renners uit hetzelfde land moeilijk beiden voor eigen kansen kun nen rijden is een lesje, dat Pronk en Bakker juist vóór dit wereldkampioen schap bleken te hebben geleerd. En nu zij voor de eerste maal de tac tiek toepasten, waarmee de Fransen en vóór de oorlog de Duitsers menige re genboogtrui hebben veroverd, is deze tactiek dan ook meteen volkomen ge slaagd. Pronk heeft prachtig gereden, maar Bakker in niet mindere mate. ..Cees" heeft zich tenslotte naar de zes de plaats laten afzakken, om iedere keer weer opnieuw aanvallen op de lei derspositie van onze nationale kam pioen te verhinderen. De lof, die de na tionale wielernatie aan een wereld kampioen wenst toe te zwaaien, moet daarom tweeledig zijn. Het staat ondertussen vast, dat met deze vorm van stayers-eendracht nu Bakker na de Nederlandse kampioen schappen en zijn uitdaging aan Pronk in de Alkmaarder zijn meerdere erkent nog veel te bereiken valt. 54. Wanneer de krijgsoversten zich weggespocd hebben om alles voor de vlucht iv. gereedheid te brengenstelt Yarlc in korte, afgebeten zinnen Winonah op de hoogte van het rampspoedig verloop van hun veldtocht. De koningin, van wie de trekken verraden hoezeer zij gebukt gaat onder het verlies van haar gemaal, heeft moeite zich te beheersen; doch het besef dat tenminste haar jongen, de kleine Erwin in veiligheid is, geeft haar de kracht om deze nieuwe slag van het noodlot te dragen. „Dus nu is alles verloren," fluistert zij nauw hoorbaar, „alles..." Doch Yark schudt weerbarstig de haren. „Niks verloren!" snauwt hij driftig. „We hebben dertig man ruiterij; een burchtwacht van ruim het dubbel aantal krijgers; het prinsenjong is veilig. Haifa leeft. Er zwerft een aantal landsknechten rond, die Svitjold probeert te verzamelen. Bovendien ik ben er nog, en hier staat Likar die hoewel hij nauwelijks op zijn lange stengels staan kan popelt om Hovin zijn streken betaald te zetten Likar knikt heftig, reeds dankbaar dat men hem zijn rol in het verteden niet meer verwijt. „Ik dank u allen," stamelt Winonah ontroerd. „Uw trouw en toewijding doen mi) niet langer de donkere toekomst vrezen... En u, heer Yark, u benoem ik als bewijs van mijn erkentelijkheid en vertrouwen in uw beleid tot legeraanvoerdert gelijk in rang aan heer Svitjold!" Hevig geschrokken wil de kleine man tegensputteren, doch Winonah snijdt zijn woordenstroom af. „Hoe nu?" vraagt zij, „wilt gij mij dan niet van een gedeelte mijner verantwoor delijkheid verlossen?" En hiermede is dit onderwerp van de baan. Wanneer Yark en Likar vertrokken zijn, blijven Winonah en Pum-Pum achter. Terwijl het kleine kereltje vergeefs poogt zijn tranen te bedwingen, pakt de Konin gin haar eigendommen, waar ze het meest aan gehecht is, in een klein bundeltje. Zij laat nog eenmaal haar blikken dwalen door het vertrek, dat zovele jaren haar gelukkig tehuis was dan, gevolgd door de dwerg, gaat zij haar zware gang door de burcht Diep onder de indruk brengen de achterblijvende bedienden zwijgend langs de muren geschaard, haar een laatste eerbiedige groet. En beneden op het binnenplein snelt ter zelf dertij d een opgewonden boogschutter op Yark toe. „Heer!" roept hij schor, „heer. zij komen „Verduiveld!" grauwt Yark. „Er werd te lang getalmd En met opeengeklemde lippen staart hij naar de kleine stofwolk aan de rand van het woud, die snel groter wordt Advertentie L SCHEEPJESWOL KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENÉNDAAL Deze fraaie foto van Jan Pronk met zijn gangmaker Wiersmo tijdens de stayers- finale in het wereldkampioenschap, ontvingen wij eerst heden uit Milaan. Tijdens een receptie ten nuize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. T- van der Vlugt, is de fruit- en groentemand, symbool van de 50.000 kit) Nederlands fruit en groenten, die tijdens de Spelen in 1952 als geschenk voor de deelnemende athleten naar Helsinki worden geëxporteerd, aangeboden aan de leden van het Finse Olympische Comité. Dit geschiedde door de chef de mission van de Nederlandse ploeg, de heer K. J. J. Lotsy, en de secretaris van het N.O.C., dr. J. N. van den Houten. In zijn rede bij de aanbieding zeide de heer Lotsy, dat dr. Van den Houten en hij gedurende hun verblijf in Finland zeer onder de indruk waren gekomen van het werk, dat het Finse organisatie comité reeds verricht had met het aan leggen van sportvelden en de bouw van tribunes, kleed- en vergaderzalen enz. Dit was wel een gelukwens waar,d. ..Wij weten zo ging de heer Lotsy verder dat nog zeer veel gedaan moet worden en wij begrijpen ook, dat dit riet gemakkelijk z^i zijn. Aan de andere kant hopen en verwachten wij, dat gij eveneens begrip zult hebben voor de moeilijkheden van kleine landen zoats het onze, die in de oorlog zoveel verlo ren hebben, dat ze nauwelijks de grote uitgaven kunnen dragen welke de uit zending van Olympische ploegen mee brengt." De heer Lotsy vervolgde: „Uw moei lijkheden meevoelend en begrijpend heeft het Nederlands Olympisch Comité gezocht naar een mogelijkheid om zijn zeer grote bewondering en vriendschap voor uw land in het algemeen en voor uw sportmensen in het bijzonder tot uitdrukking te brengen. Het was zo fortuinlijk in contact te komen met het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilin gen, en ik ben er trots op te kunnen zeggen, dat de Nederlandse groenten- en fruitkwekers onmiddellijk met geest- Bij het bestuur van de K.N.L.T.B. is ®en brief binnengekomen van de heer Van Swol, waarin hij, mede namens Hinkel, zijn verontschuldigingen, aan biedt voor de wijze, waarop zij hun besluit kenbaar hebben gemaakt om biet meer in officiële wedstrijden van de K.N.L.TB. uit te komen. Het bestuur van de K.N.L.T-B. heeft hierop geantwoord, dat het de veront schuldigingen gaarne aanvaardt, doch dat het zijnerzijds op het standpunt "lijft staan, dat de punten in het door Van Swol en Rinkel naar voren ge brachte velschil van opinie, namelijk de inschrijvingen voor buitenlandse ^■'edstrijden, waaronder die voor de Davisbeker, de organisatie van de trai- h'bg, de opstelling van ploegen, het Aanwijzen van een aanvoerder, uitslui- end tot de competentie van het be- 'Uur behoren. De inschrijving y luscunj ving voor de wedstrijd ^drijs-Brest-Parijs, (7, 8 en 9 Septem- ®r>. is thans gesloten. Er zijn 50 ren in geselecteerd, bij wie de Belgen gTpanis, Hendrikx, Breuer, Van der °ck en Geur, de Oostenrijker Valen- de Zwitser Huber, de Luxemburger e chen, de Nederlander F a a n h o f. M, i?e Fransen Marinelli. Brambilla. Be; Cogan, Goasmat. Vietto, Teis- V re. Leveque, Benoit Faure en Mor- (Van onze dammedewerker) Wie zich de enorme belangstelling voor het tournooi om de wereldtitel dammen in het fraaie Heerlense raad huis in 194.1 nog voor de geest kan ha len, zal begrip kunnen hebben voor de wensen van de mijnwerkers. Want van de achttien te spelen partijen voor de Komende match om de wereldtitel tus sen Piet Roozenburg en zijn uitdager Reinier Cornelis Keiler worden er liefst zes wederom te Heerlen verspeeld. Dank zij de medewerking van het Mijnwer kersfonds krijgt Limburgs kolencentrum dus wederom de gelegenheid zijn daad werkelijke interesse voor het damspel te tonen Daar ontbrak het in 1948 in ieder ge val allerminst aan. want het was zelfs zo, dat hele groepen kompels na hun arbeid zo van de mijn naar het four- nooilokaal kwamen. Vóór hun avonddis wilden ze immers weten, of hun kleine favoriet Piet Roozenburg zijn score had weten te verbeteren en wat het Franse kanon. Pierre Ghestem, bad weten klaar te stomen. Zo deed zich het merk waardige feit voor. dat tijdens de be roemde partij tussen beide favorieten liet Heerlense raadhuis te klein bleek voor de enorme toeloop. Op het fraaie bordes zelfs volgden de kijklustigen via de demonstratieborden het grote gebeu ren. En zo werd het wonderlijke record geboekt, dat ruim 2000 mensen intens hun dafntournooi volgden, een getal dat uiteraard voor een zo „stil" gebeuren, als een damtournooi nu eenmaal is, uniek genoemd mag worden. Toen dus de organisatoren van de ko mende titelmatch deze hartekreet uit Zuid-Limburg ontvingen, stond al bij voorbaat vast, dat een flink aantal par tijen daar plaats zou vinden. Niet dat de belangstelling voor dit damevenement in andere steden of districten minder groot zou zijn, maar hoofdzakelijk, om dat gebleken is. dat het publiek daar voldoening vond in dit soort wedstrij den. Voor het echter zo ver is, zullen de combattanten reeds een vijftal gevech ten hebben geleverd. En ais op 1 Sep tember 1951 de voorzitter van de Inter nationale Dambond in Utrecht de wed- strijdklok in werking zal hebben ge steld, dan is daarmede tevens de belang- riikste dammatch tot stand gekomen. Intussen is de gehele damwereld be nieuwd naar de prestaties va.n beide grootmeesters. Zelfs vanuit Zuid Ame rika waar een levendig damcentrum schijnt te zijn ontstaan, kwamen reeds blijken van medeleven. Dat, wat de Nederlanders echter het meest interesseert de titel immers blijft toch. hoe de uitslag ook moge worden, voorlopig in ons land ts de vraag hoe Roozenburg zal ren op het spel van Keiler. In 1948 immers bleek de wereldkampioen on genaakbaar in vorm te zijn, betgeen wei bleek uit het feit, dat hij de titel met 37 punten uit 40 behaalde. En dat was liefst 9 punten meer dan Keiler bereikte, die de tweede plaats bezet te. Zo formidabel was te voren nog nimmer een tournooi beslecht. Nu echter liggen dc kansen anders. Roo zenburg heeft zijn agressieve stijl los gelaten en studeert hard aan weer nieuwe vondsten, meer gelegen op het terrein der tempoveranderingen. Nog steeds ongenaakbaar, echter niet meer zo duidelijk vernietigend van vorm. Daartegenover stelt Keiler zijn enorme staat van dienst. Elf maal de na tionale titel en reeds de zesde maal, dat hij naar de wereldtitel dingt. Daarbij komt nog de uitstekende en gerijpte vorm van parate danikennis, die hem in staat Stelt hoge ogen te werpen. Wie dus de wereldtitel zal voeren na deze titanenstrijd? Het eist wel degelijk een grondige studie van beider kennis en kunde, wil men een match nul voor spellen. Een belangrijke factor van be tekenis in het voordeel van de we reldkampioen is echter diens jeugd en geestdrift. Slechts deze wapens zullen de meer bedaagde Keiler te langen les te noodlottig kunnen worden. Het is op grond van deze laatste overwegingen, dat we de Haarlemse crack Piet Roo zenburg een prolongatie van zijn titel durven voorspellen. Maar dat de zege groot zal zijn ligt niet in de lijn der verwachtingen. Het officiële wedstrijdprogramma van de Koninklijke Nederlandse Dambond i 9P voorgrond Piet Roozen- tijdens het Kennemer Invitatie- tournooi. burg voor het wereldkampioenschap luidt als .1 Sept. 5 uur, opening van de match M het gebouw voor Kunsten en We- tenschappen te Utrecht. 2 Sept. 12 uur, de Kroon te Amster dam. 7 Sept. 7 uur, Hof van Holland te Hil versum. 8 Sept. 6 uur, de Pollepel te 's-Gra- venhage. 9 Sept. 12 uur, de" Kroon te Amster dam. 15 Sept. 6 uur, Raadhuis te Heerlen. 16 Sept. 12 uur, idem. 17 Sept 6 uur, idem. 18 Sept. 6 uur. idem. 19 Sept. 6 uur. idem. 20 Sept. 6 uur, idem. 22 Sept. 3 uur, de Poort van Kleef te Apeldoorn. 23 Sept. 4 uur, die Raeckse te Haar lem. 24 Sept. 6 uur, idem. 26 Sept. 6 uur, Statenhuis te Bever wijk. 27 Sept. 6 uur, die Raeckse te Haar lem. 28 Sept. 6 uur, de Kroon te Diemen. 29 Sept. 4 uur, de Kroon te Amster dam, waarna sluiting. Tegelijk met de wereldtitelcandidaten Roozenburg en Keiler treedt vanaf 15 September ook de Italiaanse meester Mario. Saletnik in het strijdperk. Na een match van vijf partijen tegen ir. G. E. van Dijk uit Wageningen speelt hij daarna nog tegen verschillende plaat selijke kampioenen als W. de Jong. J. B.' Sluiter, P. Smit, Y. de Jong, J. van Amstel en J. H. Ansems. drift ingingen op het plan, Nederlandse groenten en fruit als gift naar Finland te zenden. En zo zullen u dan over enkele ogenblikken 28.000 kilo groenten en 28.000 kilo fruit, vrij van lasten, wor den aangeboden in symbolische vorm." Alvorens de mand over te dragen zeide de heer Lotsy in het Fins: „Wij wenden ons hiermee tot het Finse volk, ernstig,sterk, zelfbewust en energiek, klein in aantal, groot van geest. Een volk, dat in zijn land van grootse eenzaamheid, stilte, schoon heid en mystieke rust, door onder drukking heen, zijn zelfstandig karak ter heeft weten te handhaven, en dat om zijn verleden, zijn karakter en zijn even nobele als gevaarlijke positie van uiterste voorpost der Westelijke cul tuur recht heeft op de sympathie, de bewondering en de broederschap van West-Europa, waarmee het geestelijk een is. Zo is het en God geve Finland, dat het zo blijve." De president van het Finse Olympi sche Comité, de heer Eric von Frenckell, beantwoordde de rede en sprak zijn dank voor het geschenk uit aan de Nederlandse groenten- en fruitkwekers en aan het Nederlandse volk. Na de receptie ten huize van de Ne derlandse gezant heeft de heer Lotsy nog gezegd, dat hij aan de F.I..F.A. zou voorstellen de afmetingen van het voet balveld in het Olympisch Stadion O02».£x64>£ meter) aped te keuren. Aiie velden, welke tijdens het Olympisch tcurnooi bespeeld zullen worden, heb ben overigens dezelfde afmetingen. De Finnen zijn volkomen bereid deze velden iets groter te maken, maar de heer Lotsy dacht niet dat zulks nodig zou zijn. Het nationale concours hippique, dat als onderdeel van de F.F.-tentoonstelling te Enschede is gehouden en waaraan Prins Bernhard deel nam, had de volgende uit slag: Jachtspringconcours 1. W. Cheeren, Vught, op Miss Ireland, 88 sec.; 2. W. Cheeren, Vught, op Zampa, 89 sec.; 3. B. J. J. M. Arts, Amsterdam, op Roxy, 91 sec.; 13. Z. K. H. Prins Bernhard op Veronique, 114 sec. Springconcours (800 m. max. tijd 137 sec., 15 hindernissen, hoogte tot 1.30 m.): 1. Ritmeester B. D. J. J. Gruppelaar, Ede, op Random Harvest, 0 fouten (39 sec. (na barrage); 2. W. Cheeren, Vught. op Zampa, 0 fouten, 39 sec.; 3. J. Hensen, Aerdenhout, op Maaike. 3 fouten, 53 sec. Op 3 September sluit de inschrijving voor de Rallye Bayeux-Einnhover., die in het kader van <:e Eindhovense Bevrij dingsfeesten op ifi en 1' September ver reden wordt. De deelname van Engelse, Franse en Belgische zijde is groter dan voorgaande jaren. Van de R.A.C.-Zuid worden nog vele inschrijvingen ver wacht. Voor rallye-rijders is het interessant te weten, dat Eindhoven voor de klasse mentsproef op de Cauberg een nieuwe formule toepast, die onbillijkheden bij do puntentoekenning zoveel mogelijk voorkomt. De uitslagen van de Donderdag gehou den draverijen te Nootdorp zijn: Oranjefeestprijs: 1. Nike van Hollo, tijd 1.38.3; 2. Over Again; 3. Nita K. Tot.: w. 3.80. pl. 1.50, 3.20, gek. 17.30. cov. 6.80. Kermisprijs: 1. Leo Axkit, 1.39.4; 2. Mo quette de la Ma ire B; 3. Little Axkit. Tot.: w. f 2:20, pl. 1.70, 3.80, ge. f 15.30, cov. 7.80. Landbouwprijs. Ie serie: 1. Maarten Spen cer; 2. Lord Quetteville. Tot. w. f 1.60, cov. f 3.10, gek. f 6.60. 2e serie: 1. Nelson; 2. Edel Scott. Tot. w. f 1.50, cov. f 2.80. gek. f3.3e serie: 1. Mr. Fried; 2. Moquette de la Maire B. Tot.: w. f 1.40, cov. f 1.90, gek. f 3.20. 4e Serie: 1. Over Again; 2. Larus S Tot.: w. f 1.10. cov. f 1.70. gek. f 2.30. Finale: 1. Maarten Spencer, tijd 1.07.8; 2 Nelson; 3. Mr. Fried. Tot.: w. 'f 2.20, cov f 3.40, gek. f 8.80. Tuinbouwprijs, le serie: 1. Mr. Fried; 2. Moquette de Ia Maire B. Tot.: w. f 2.40, 'cov. f 2.40, gek. f 6.10. 2e Serie: 1. Over Again' 2. King Spencer. Tot.: w. f 1.40. cov. f 3. gek. f 4.3e Serie: 1. Heny's Gold; 2. La- rus S. Tot.: w. f 7.60. cov. f 3.10, gek' f12 50 Finale: 1. Over Again, tijd 1.15.6: 2. Mr Fried; 3. Heny's Gold. Tot.: w f 1 40 rnv f 1.50, gek f2. Totale omzet: f 19.038.50. De uitslagen van de Donderdagavond gespeelde Leaguewedstrijden zijn: Tweede divisie: Hull City Queens Park Rangers 4—1, Notts County Barnsley 40, Swansea Town Co ventry City 71. Van 710 October a.s. zal in Lissabon een internationaal Congres worden ge houden over de Boodschap van Fatima Voor dit congres bestaat in Portugal en daarbuiten een enorme belangstelling. De President van de Republiek, Gene raal Graveiro Lopes, zal de openings- i.itting van het congres, welke in de zaal van de „Assembleia Nacional" (het ge bouw van de Cortes) gehouden wordt, bijwonen. Bovendien zullen hierbij te genwoordig zijn de Kardinaal-Patriarch van Lissabon, Don Manuel Gongalves Cerejeira. de Kardinaal-Aartsbisschop van Lourengo-Marques. Don Teodosio Clemente de Gouveira, Kardinaal Ger- lier van Lyon, Kardinaal Segura van Sevilla, alle bisschoppen van Partugal en die van de Portugese koloniën. Het hoofdthema van het congres zal zijn, „de Boodschap van Fatima en de vrede", nader omschreven in: de vrede in het gezin, de arbeid en de wereld In de nacht van Woensdag op Donderdag is een bekend Amster dammer, de heer Dr. A. L. Bren- ninkmeijer, oud-directeur van de N.V. Algemeene Confectiehandel van C. A. Brcnnlnkmeijer, in zijn geboorteplaats Mettingen in Westfalen tengevolge van een hartaanval plotseling overleden. De overledene heeft zijn gehele leven in het bijzonder gewijd aan de uitbouw van de firma C. A. Brenninkmeijer in Nederland, doch daarnaast ook een groot aandeel gehad in de ontwikkeling der internationale concern-zaken. Nadat hij zijn functie als direc teur van C. A. Bienninkmijer ter van verschillende zijden een beroep Nederland had neergelegd werd er ech- gedaan op zijn grote gaven van geest, zijn krachtig organisatorisch talent en zijn buitengewone werkkracht, welke beroepen hij niet onbeantwoord liet. Zo was hij curator van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, fi nancieel adviseur van de Stichting Fonds voor Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem en vice-voorzitter van de Bis schoppelijke Commissie inzake Katho lieke Ziekenverpleging te Amsterdam. Z.H. de Paus benoemde hem indertijd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Voor sociale en charitatieve doelein den werd nimmer tevergeefs een beroep op hem gedaan, van welke zijde dit ook kwam. De overledene bereikte de leeftijd van 57 jaar. De minister zonder portefeuille, prof. mr. A. H. M. Albregts, vertoefde gis teren ruim twee uur op de F. F.-ten- toonstelling te Enschede. Burgemeester M. van Veen van Enschede verwel komde hem. Minister Albregts zei dat deze tentoonstelling een uniek voorbeeld is van samenwerking in de industrie, welke in deze tijd van zo veel belang is. De commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de v. cl. Schueren had tevoren in de mozaïek zaal van het stadhuis te Enschede ne gentig Duitse gasten, leden van de Duits- Nederlandse Vereniging uit het Mun sterland, onder wie zich verschillende autoriteiten bevonden, ontvangen. De commissaris wees er in zijn toespraak op. dat de toenadering tussen Nederland en Duitsland juist van de grensgebieden moet uitgaan. Dat gaat niet ineens, maar langzamerhand moeten de culturele, sociale en politieke betrekkingen in het belang van beide landen nauwer wor den aangehaald. Dr. W. van Delden, fabrikant te Ahaus, voorzitter der Duits- Nederlandse vereniging, beantwoordde deze toespraak eerst in het Nederlands, later in het Duits. Nadat verversingen waren aangeboden, namen de leden de F. F.-tentoonstelling in ogenschouw. De Londense Times" van vandaag komt in een hoofdartikel over de In donesische politiek tot de slotsom, dat Indonesië meer en meer gaat steunen op hulp van het Westen voor een uit weg uit de binnenlandse moeilijkheden van het land. Indonesië zegt het blad heeft Nieuw-Delhi verrast en Rangoon teleurgesteld door niet hun voorbeeld te volgen en weg te blijven van de conferentie te San Francisco over het vredesverdrag met Japan, hoe wel het lang niet vaststaat, dat Indo nesië dat verdrag mede zal onderteke nen. Evenals Birma heeft Indonesië be zwaar tegen de drastische inkrimping van de herstelbetalingen. „In theorie, aldus de Times, neemt Indonesië evenals India, in de koude oorlog een neutrale positie in, maar in de praktijk gaat het meer en meer steunen op Westerse hulp voor zijn binnenlandse moeilijkheden"- Dit laat ste betekent echter niet dat Indonesië zich zou kunnen veroorloven, te wor den beschouwd als aanhanger van de politiek van het Westelijke bloK. In September zal de minister van Transportwezen van Ceylon, Sir John Kotelawala, in Nederland arriveren ten einde besprekingen te voeren over het verlenen van commerciële rechten aan de K.L.M. op Ceylon. Tot dusverre nad de K.L.M. daar slechts zg. technische rechten, d.w.z. het recht om te landen en te starten en brandstof in te nemen. Vol gens Reuter staat de regering van Cev- lon goedgunstig tegenover het voorstel, zodat men mag aannemen dat de even tuele overeenkomst van kracht zal wor den als de nieuwe startbaan op het vliegveld Ratmalana gerfeed zal zijn. De weltergewicht Bridie Thomas, Brits kampioen, heeft in 10 ronden op punten van de Nederlandse titelhouder Giel de Roode gewonnen. (Van onze sportcorrespondent) In het dezer dagen verschenen jaar verslag van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. begint de samensteller, de heer B. Kluit, met te vertellen dat er aller minst reden tot juichen is geweest over het verloop van dc competities in het seizoen 19501951. Veel van wat we ons voorgenomen hadden te organiseren kon geen doorgang vinden omdat zelfs de competities niet tot een einde gebracht konden worden vanwege de enorme stagnatie welke het programma in het vorige seizoen ondervond. Abnormale regenval, sneeuw en vorst waren oorzaak dat er op talloze Zondagen niet gevoet bald kon worden. Gelukkig zijn we echter zover gekomen dat dc meest voorname beslissingen werden verkre gen in de eerste en tweede klas afdelin gen. In het nieuwe seizoen zal men over gaan tot het instellen van zgn. afdelin gen met standaard elftallen, een in de eerste en een in de tweede klasse. In de lagere afdelingen is zulks niet mogelijk vanweg het geringe aantal standaard elftallen. Voorts zal men de verenigin gen in de toekomst verplichten op te geven welke elftallen uitsluitend uit oudere spelers zullen bestaan opdat deze zoveel mogelijk bij elkaar kunnen wor den ondergebracht. Een technische wij ziging in de aanduiding van de verschil lende klassen en afdelingen zal doorge voerd worden. Hoewel het afdelingsbestuur waarde ring heeft voor hetgeen reeds is bereikt op het gebied van de terreinennood. moet nog steeds een groot gebrek aan speelgelegenheid geconstateerd worden. Nog diverse clubs hebben te weinig speelgêlegenheid hetgeen een vlot ver loop der competitie ook al m de neg stond. Want bij een gelijke speelgele- eenheid liep het santal deelnemende tallen aan de verschillende competitie op van 559 tot 609, een vermeerdering dus van 50 elftalen welke in het afge lopen seizoen 4513 wedstrijden speelden. Maar op het gebied •van het terrein- vraagstuk is het bestuur toch weer niet helemaal ontevreden ook, omdat van het gemeentebestuur zoveel mogelijk mede werking wordt ondervonden en het be stuur vertrouwt er dan ook op dat zij oeze medewerking ook in de toekomst zal mogen blijven ondervinden. Uitvoe rig wordt in het jaarverslag nog gewag gemaakt van hetgeen door de verschil lende commissies is verricht. Het organi seren van jeugdleiderscursussen o.m. vond allerwege grote belangstelling. Wat het financiële gedeelte betreft is men ook al niet ontevreden en met vreugde werd gewag gemaakt van enkele suc cessen door de grote Haarlemse clubs in. de afdeling en men is het er over het algemeen over eens, dat de voetbalsport in Haarlem en omgeving nog altijd zeer eoed wordt beoefend, gezien de presta ties welke de clubs uit deze omgeving hebben geleverd. A.s. Zaterdag 1 September wordt de algemene jaarvergadering gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5