Rond de jubileumfeesten IJmuiden van fi ritsen II Katholieken vormen bevolkingsgroep in een belangrijke India FIAT1400 Van alles en nog wat het eestprogramma m Slechts één procent van het aantal inwoners Augustijner studiecentrum viert eerste lustrum i a N Kaste-stelsel voor Kerk probleem Egypte hoopt op de Sovjet-Unie JULIA CUYPERS 80 JAAR H'I SCHOOLBOEKEN H. DE VRIES MN Actie voor sparen door kinderen m Y.S. en Philippijnen sluiten defensiepact Consumptie daalde in tweede kwartaal Voor 10 liter benzine 100 km comfort Iedere dame is verwed Molendijk's Perm and1* ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 PAGINA 4 „Ronde van IJmuiden' IJmuidenA msterdam SCHOOLBOEKHANDEL Vletterlieden in hun element Etalagewedstrijd Illuminatie pÉ'»ï KERKCONSECRA TIE TE B REE ZAND »w|j|j I-i-,' MyÉgpi llllilil i' mrnm De Suez-kanaal'kwestie J. LEONARD LANG Elders in deze courant staat het feest programma voor de jubileumviering in IJmuiden in zijn geheel afgedrukt. Maar in de laatste comité-vergadering zjin nog een aantal onderdelen nader ge specificeerd, die niet onvermeld mogen blijven. Daar is op de eerste plaats de sympathieke geste van het feestcomité ten opzichte van de ouden van dagen, die Woensdagmiddag half drie in het Rex-theater gefêteerd worden op een filmprogramma. Hiervoor heeft het comité zich in verbinding gesteld met de Commissie voor Ontspanning van van Ouden van Dagen en inmiddels zijn 700 oudjes uitgenodigd om dit filmpro gramma te komen zien. Voor deze gratis filmvoorstelling heeft men de hand kunnen leggen op de prachtige kleurenfilm „Moeder was actrice", de hartelijke geschiedenis van een artistenfamilie, die vrolijkheid en muziek aan de wereld schonk en daarna aan elkander. Tevens is het gemeente bestuur zo bereidwillig geweest de film beschikbaar te stellen van het bezoek van H.M. de Koningin aan de gemeente Veisen, zodat deze film eveneens kan worden vertoond. Een evenement van de eerste orde in de jubileumweek belooft de wielerwed strijd „De Ronde van IJmuiden" te wor den. Deze wordt verreden op Dinsdag 4 September onder auspiciën van het feestcomité in samenwerking met de H.S.C. „De Bataaf". Het wordt een wed strijd voor amateurs over 100 km., welke verreden wordt onder de reglementen van de N.W.U. met toestemming van de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en B. en W. van de ge meente Veisen. De start is om 5 uur op het Sluisplein en het parcours voert langs Kanaalstraat, Kerkstraat enr Stei- gerweg. Aan deze eerste Ronde van IJmuiden nemen o.a. deel: Koeman, Krommenie; Kuit waard, IJmuiden; Post, Amstelveen; Bruggekamp, IJmuiden; A. Voorting, Haarlem (winnaar van de Ronde van Santpoort 1951); Sonnemans, Geldorp; Paffort, Amsterdam; Snijders. Bakker, Snijder en Tienstra, allen uit Halfweg; Koning, Hoofddorp en Van Leeuwen, Haarlem. Het gedeelte van het parcours, voerende door de Kanaalstraat, is vrij toegankelijk. Een ernstige waarschuwing mag hier echter niet achterwege blijven. Over het algemeen wordt bij dit soort wedstrijden door de renners met grote snelheid ge reden. Dit betekent, dat de baan ook volkomen vrij moet blijven, willen er geen ongelukken gebeuren. De ouders worden daarom dringend verzocht hun kinderen bij zich te houden of, wat nog beter is, hen thuis te laten. Niemand mag tijdens de wedstrijd het trottoir verlaten en als de eigenaars van honden en katten er nu ook nog voor zorgen, dat hun dierbare viervoeters veilig op gesloten zitten, kan er practisch niets gebeuren en belooft het een mooie race te worden. De verbondenheid door het Noord- zeekanaal van IJmuiden en Amsterdam komt in de feestweek wellicht het beste tot uiting in de voetbalwedstrijd tussen vertegenwoordigende elftallen van bei de plaatsen op Woensdag 5 September te 18 uur in het sportpark „Schoonen- berg'. Niet alleen, dat burgemeester d'Ailly van Amsterdam hier de aftrap Met onze feestneus en bordpapieren toeter nog stiekum in onze binnenzak, hebben wij Vrijdagmiddag en -avond door IJmuiden gezworven. Het staat zo gek hè, wanneer er nog niet overal mu ziek en uitgelaten menigten te zien en te horen zijn, om je dan al zo toe te takelen en dus hebben wij getracht als een normale ingezetene van IJmuiden ons een indruk te vormen van de voor bereidingen voor de feestviering. Nor maal? Nee, toch ook weer niet, want binnen in ons kriebelt het al zo'n beetje en voortwandelende door IJmuiden's straten, waar wij steeds weer andere mensen een versiering zagen aanbren gen, begon het voortdurend erger te kriebelen. Ja, wij willen feest gaan vieren en wij niet alleen, maar minstens half IJ muiden en ook die andere helft begint meegesleept te worden in de feestroes. Spontaan verschijnen de versieringen en heus niet alleen in de voornaamste winkelstraten, waar ook een zakelijk element in de prijs gecalculeerd moet worden- Mannen slepen met ladders en touwen, prutsen met vlaggetjes, die niet verder willen schuiven op de lijn of sjouwen met vervaarlijke bossen snoer voor de feestverlichting. Tal van zakén- mensen leggen de laatste hand aan hun etalages en elders het was geloof ik in de Bloemstraat werd een woonhuis compleet achter sparregroen verborgen. En op een ander plaatsje zagen wij achter een voorkamerruit een simpel stuk wit papier, waarop een kinderhand alle kleurtjes uit de kleurendoos had verzameld om er in hotsende letters „Leve IJmuiden" op te conterfeiten. Thuis hebben wij de feestneus en bordpapieren toeter weer voor de dag gehaald en voorzichtig, opdat de kin deren het niet zouden horen, deze voor een echt feest onmisbare attributen even geprobeerd. Het deed ons goed even een voorproefje te hebben van de feest vreugde. Want al is 75 jaar geen enorm lange tijd, voor IJmuiden betekent het 't ontstaan uit niets en de uitgroei tot een wereld-bekend centrum. En zoiets is waard een week lang feest te vieren, compleet met feestneus, bordpapieren toeter en wat er nog meer aan gekke dingen verzonnen zijn. VUURTORENWACHTER. Advertentie voor alle inrichtingen van onderwijs Jucobijnestr. 3, Ced. Oude Gracht 27-27a 1 zal verrichten, maar de medewerking van de Amsterdamse Politiekapel onder leiding van kapitein Pinkse belooft iets zeer bijzonders te worden. De opstelling van de elftallen is als volgt: IJMUIDEN. Doel: Kraak (Stormv.). Achter: Van Gelder (VSV) en Spaans (VSV). Midden: Goedhart (Stormv.), Snoeks (Stormv.) en Stijger (VSV). Voor: Van der Kuyl (VSV), Snoeks (Stormv.), Bakkum (Veisen), De Boer (Stormv.) en De Graaff (VSV). AMSTERDAM. Doel: Van Veen (Wa- tergraafsm.). Achter: Werker (Spar taan) en Greve (WA), Midden: Geluk (AFC), Doornveld (Watergraafsm.) én Niessen (Zeeburgia). Voor: Oldenhof (Watergraafsm.), Oudendijk (Zeebur gia), Verhagen (Zeeburgia), Feitman (AFC) en Disselkoen (AFC. Scheidsrechter is de heer J. Martens. IJmuiden, de stad aan de zee, zo nauw verwant aan het water, zou geen jubileumfeest kunnen vieren zonder daarin het water te betrekken. En als men nu de echte „waterrotten" wil heb ben, dan moet men de vletterlieden ne men, die voor geen kleintje vervaard zijn. Zij zullen Donderdagmiddag 3 uur beginnen met roei wedstrijden in het Noordzeekanaal, waarvoor de loodsbo ten, die binnen liggen, dienst doen als start en finish aan de baan, die 30Ö m. lang is en die heen en terug geroeid moet worden. Er zijn in totaal 36 deel nemers, die roeien in koppels van 2. Er worden drie banen uitgezet, zodat vol gens afvalsysteem gewerkt kan wor den. De leerlingen van de Gem. Visserij- school laten zich bij deze wedstrijd niet onbetuigd en verzorgen met 2 boten de „entr'acte". En na afloop van deze spor tieve strijd volgt nog een steekspel te water, dat een fascinerende aanblik zal bieden. Heel wat zakenmensen, die ingeschre ven hebben voor de etalagewedstrijd, hebben zich de laatste dagen gewijd aan de verzorging van een of meer eta lagekasten. Vrijdag zijn deze door een jury beoordeeld, maar de uitslag blijft nog enige dagen geheim. Het is name lijk de bedoeling, dat ook de burgerij aan deze wedstrijd deelneemt. Bij de betrokken zaken zijn formulieren ver krijgbaar, waarop men zijn oordeel kenbaar kan maken. Tot en met Woensdag 5 September is er gelegen heid een stembiljet te deponeren in een der bussen, welke geplaatst zijn bij de firma Glas in de Trompstraat en bij de firma Sterk in de Kennernerlaan. Die inzenders, welker beoordeling ge lijk is aan die der jury, of daar het dichtste bijkomt, ontvangen hiervoor waardebonnen. Tal van gebouwen zijn in deze week versierd of geïllumineerd. Dat laatste is vooral het geval langs de waterkant. Maar ook het gemeentebestuur van Veisen heeft zich niet onbetuigd gela ten en wie een mooie verlichting wil zien, verzuime niet in de komende avonden een bezoek te brengen aan het raadhuis, het wandelpark Velser- beek of de omgeving van het pompsta tion. ■una Stoer en onwrikbaar in de Zuidwester-storm, verheft IJmuidens vuurtoren zich als een symbool van vastberadenheid ere niet aflatende levenskracht. i - 1' s' In een nu nog open plakte, op de plaats waar straks het mo numentale raadhuis van de gemeente Velsett gebouwd zal worden, omringd door huizen, die de bouwtrant van de ze tijd ademen, staat het monu ment voor de in de oorlog gevallenen. Een fors monu ment, voorstellende de soldaat, de vis ser en de verzets strijder, die voor het vaderland stre den tegen de bela ger van onze onaf hankelijkheid. Toen H. M. Koningin Juliana een offi cieel bezoek aan IJmuiden bracht, gaf zij haar bijzon dere waardering te kennen voor het werk van de beeld houwer N. R. van de Kreek uit Bus- sum. Op 5 Mei 1948 werd het monu ment onthuld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers heeft Donderdag de nieuwe parochiekerk van St. Jan Evan gelist te Breezónd (N.H.) geconsacreerd. Na de pontificale Hoogmis sprak Mgr. de gelovigen toe. Kerkje in Seningapatam, gebouwd door de Franse abbé Dubois omstreeks het begin der 19e eeuw. Abbé Dubois heeft belangrijke publicaties gedaan over de zeden, gewoonten en instellingen der Hindoes. De katholieken in India vormen een belangrijke bevolkingsgroep, hoewel ze slechts één procent van de bevolking uitmaken. De katholieke kerk telt er onge veer drie millioen leden van de Latijnse ritus, waar dc 655 duizend gelovigen van de geünieerde Syrische ritus dan nog bijgerekend dienen te worden. Sinds de dagen van Sint Franciscus Xaverius, de bekendste missionaris van India, is het missiewerk in dit land steeds met onblusbare ijver en energie voortgezet en dc resultaten zijn bemoedigend. De grootste verdienste van het katholicisme in India voor de ontwikkeling en de sociale vooruitgang van het land ligt ongetwijfeld op het gebied van het onderwijs. Het is in dit verband veelzeggend, dat tegen woordig meer dan de helft Van het aantal leerlingen van de zeven en twintig katholieke middelbare scholen, die een voortgezette studie aan één van de ver schillende universiteiten in India mogelijk maken, niet tot de katholieke kerk behoort en zelfs niet Christen is. De historie van het katholicisme in India grijpt terug tot in het verre ver leden. Het is meer dan waarschijnlijk, dat toen na het eerste Pinksterfeest ge doopte Joden zich over de wereld ver spreidden, het christendom daarmede reeds zijn intrede in India heeft gedaan. En de overlevering, dat de apostel Tho mas er zelf het geloof gepredikt heeft, is zo sterk verbreid, dat het vrijwel als een vaststaand feit kan worden aange nomen. Met de komst van de Portugezen in 1438 begon voor de Kerk een periode van krachtige uitbreiding, die echter naast talrijke voorbeelden van grote hei ligheid, ook conflicten, verbittering en rivaliteit te zien heeft gegeven. De meeste katholieken in India be hoorden tegen het einde van de vijftien de eeuw tot de Syrische ritus; zij ge bruikten dus het Syrisch als de liturgi sche taal voor het opdragen van het Heilig Misoffer, het toedienen van de Sacramenten enz. Voor de eerstvolgende honderdvijftig jaren beheerste de Por tugese invloed de handelssteden en ha vens van India. Maar met de snelzeilen de karvelen arriveerden naast handels lieden ook Carmelieten, Franciscaner monniken. Dominicanen en Jezuïeten. Vele missionarissen, die traden in de voetsporen van Sint Franciscus Xave rius, gingen zich in de zeventiende en achttiende eeuw met taalkundige proble men bezighouden, waardoor het katholi cisme ook zijn stempel heeft gedrukt op de literatuur van India. Het jaar 1759 kan worden beschouwd als het einde van de eerste grote periode van uitbrei ding van de katholieke kerk in dit land. In de provincies Goa en Cochin was het aantal katholieken in die tijd gegroeid tot 254.000, in Bengalen tot 25.000, in Malabar tot 150.000, in de rest van India 550.000, hetgeen een totaal oplevert van 979.000. Ondertussen werd de positie van Portugal in India betwist door de Ne derlanders, de Fransen en de Engel sen. De fanatieke calvinistische Neder landers ontketenden er een heftige vervolging. In 1603 verjaagden zij al leen al in Cochin de clergé, zij maak ten kloosters, colleges, ziekenhuizen en kerken met de grond gelijk en mis bruikten de kathedraal als Nederlands pakhuis. Het Engelse protestantisme had geen kans van slagen tot lang na- (Eigen bericht) Naar wij vernemen hebben aan dc laatste spaaractie voor de jeugd, waar bij een boekje „De reddingboot komt" aan de jonge spaarders ter beschikking werd gesteld, rond 650 000 kinderen deelgenomen. Een niet onaanzienlijk aantal hunner heeft het sparen niet tot het einde toe volgehouden, maar opvallend is, dat, waar het sparen in school-verband ge schiedde bijna geen uitvallers zijn voorgekomen. Naar aanleiding hiervan heeft de Na tionale Spaarraad een verzoek gericht tot de hoofden van alle lagere scholen om andermaal hun medewerking te vragen bij het stimuleren van de spaar zin onder de jeugd. Beoogd wordt bij de nieuwe spaaractie, welke binnen kort gaat beginnen, het aantal jonge spaarders met 100.000 op te voeren, zo dat men aan een groep van drie-kwart millioen deelnemers komt. Dit keer zul len de kinderen al sparend bij een aan tal boerenleenbanken en particuliere spaarbanken en op alle postkantoren hoofdstuk na hoofdstuk ontvangen van een speciaal voor deze actie door A. Viruly geschreven boekje, „Vleugels voor Jan en Ineke". dat de Engelsen zichzelf in India had den gevestigd en in 1757 een algemeen verbreide overheersende invloed had den veroverd. Vooral nadat India on der do kroon van het Verenigde Ko ninkrijk was gekomen, is de invloed van protestantse missionarissen uit Engeland en Amerika zeer indringend geweest Dit had tot bedroevend re sultaat, dat India een in zichzelf ver deeld christendom kreeg. Na de consolidatie van de Engelse macht in India gold dc regeringspolitiek „neutraliteit op religieus gebied" ook voor de katholieke kerk, zij het even wel in mindere mate dan voor de „door do wet bevestigde kerk" Terwijl de Britse militaire en burgerlijke nederzet tingen voortdurend in aantal toenamen, ging de regering haar aandacht wijden aan dc standplaatsen van de geestelijk heid. Paus Grcgorius XVI trachtte hier na orde te scheppen in de administra tieve regelingen door het instellen van vier Apostolische Vicariaten. Later, in de periode van 1850 tot J870. stichtte Paus Pius IX nog twee vicariaten. Paus Leo XII legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een inlandse gees telijkheid in India. Deze aanwijzing van de Heilige Stoel had de stichting van pauselijke seminaries en de toela ting van Indiase postulanten tot de reli gieuze noviciaten tot onmiddellijk ge volg. Vooral in het Zuiden van India, waar men tegenwoordig vrijwel uitslui tend inlandse bisschoppen en ook een grotendeels inlandse geestelijkheid aan treft. waren de resultaten zeer bevredi gend. Er bestaat ook een verrassend aantal roepingen onder de vrouwelijke jeugd van dit land voor zowel de Euro pese als de Indiase kloosterorden. De vermeerdering van het aantal roe pingen tot de kloosters en het priester schap kan in belangrijke mate worden toegeschreven aan de uitbreiding van het onderwijs, zowel het middelbaar als het hoger onderwijs. Het is dan ook op het gebied van het onderwijs, dat de bijdrage van de katholieke kerk tot de bloei van India misschien wel het meest opvallend is. De katholieken vormen, over het geheel genomen, geen rijke be volkingsgroep. Niet al de katholieke jongens en meisjes, die een middelbare school doorlopen hebben, beschikken over de middelen om een universitaire studie te volgen. Bij gevolg worden, de universiteiten, die gebouwd zijn en be stuurd worden door katholieke instel lingen. overwegend door niet-katholieke en niet-christeiijke studenten bezocht. Bij de katholieke universitaire op leiding in India heeft men steeds de politiek gehuldigd, die nu duidelijk is neergelegd in de grondwet van het land, dat geen enkele discriminatie op grond van geloof, ras of kaste ge oorloofd is. Al de katholieke universi teiten in India zijn in het verleden gebouwd met behulp van staatssub sidies. Als men zich realiseert, dat de katholieken slechts één procent van de bevolking van India uitmaken, zal men begrijpen, dat op het gebied van het hoger onderwijs hun bijdragen tot de ontwikkeling van het land uit zonderlijk zijn. Er zijn bijvoorbeeld zeven en twintig katholieke middelbare scholen, die de leerlingen op het hoger onderwijs voor bereiden, en zeven kweekscholen voor onderwijzers. Meer dan de helft van het aantal studenten, die deze katholieke scholen bezoeken, is niet-christelijk. De Hindoes, Moslems en Parsees zijn het sterkst vertegenwoordigd. In de prak tijk is gebleken, dat het verschil van geloof in India geenszins afbreuk be hoeft te doen aan de vriendschappelijke verhoudingen tussen leerlingen onder ling en docenten. Men heeft evenmin ondervonden, dat het geloof van de ka tholieke studenten door deze verschil lende sociale contacten ook maar op de geringste wijze is ondermijnd. In dit opzicht vormt het onderwijs in India een merkwaardig contrast met dat in Europa, als men in aanmerking neemt, dat in( het Westen rationalisme en atheïsme diepe voren hebben geploegd, terwijl India universeel theïstisch blijft. Hoewel de staat gelaïciseerd is, onder drukt noch steunt hij een bepaalde reli gie. India erkent geen enkel geloof als de officiële staatsgodsdienst. Bjj het ka tholieke onderwijs tracht men met gro te zorg het geloof bij de katholieke leer lingen zoveel mogelijk te verdiepen, terwijl men van de andere kant er nauwlettend op toe ziet. dat de niet- katholieke leerlingen het katholieke ge loof op geen enkele wijze wordt opge drongen. Het kastestelsel vormt ook .oor do Kerk een probleem. Het katholicisme, met zijn karakteristieke toewijding voor de armen, oefent uiteraard een grote aantrekkingskracht uit op de paria's in India, die zich in grote getale tot het katholicisme bekeren. Dit heeft even- we! tot merkwaardig gevolg, dat een groot deel van de bevolking, die wél tot een kaste behoort, zich van de katho lieke kerk afkeert, omdat het aanvaar den van de katholieke religie immers contact met de uitgestotenen zou bete kenen. Sommigen, die toch katholiek worden, staan er dikwijs op, dat hun een plaats in de kerk wordt toegewe zen, waarvan de paria's verwijderd wor den gehouden. Nog slechts korte tijd geleden moest een bisschop, die meende dat de tijd gekomen was om in de en- kc kerken, waar men een dergelijke re geling getroffen had. deze ongedaan te maken, het hoofd bieden aan tegenstand van zijn kudde. St. Michaelskerk, de oudste katholieke kerk van Bombay, gebouwd in 1534. Op recht feestelijke wijze werd giste ren in tegenwoordigheid van vele be langstellenden in het gebouw van het Ned. Schriftelijk Studiecentrum te Cu- lemborg het eerste lustrum herdacht van genoemd instituut. De viering werd ingeleid met een plechtige hoogmis, te tien uur in de kapel van het instituut opgedragen door de Zeereerw. Pater Ter Haar, directeur van het Studiecentrum. Assistentie hier bij verleenden de eerw. pater B. Sax, secretaris van het instituut, diaken en E. Lutterman, oud-secrelaris, als sub diaken. De hcogeerw. pater S. v. Nue- nen, provinciaal van de Augustijnen, hield de feesipredicatie. De scola van de Fraters voerde de Gregoriaanse ge zangen uit. Na afloop van de plechtigheid had in de aula van het Studiecentrum een her denkingsbijeenkomst plaats, die o.a. werd bijgewoond door de hoogeerw. pa ter S. Mackay. assistent van de gene raal te Rome, S. v Nuenen, piovinciaal van de Ned. Provincie, de burgemees ter van Culemborg, de heer H. van Ko- ningsbrugge, prof. dr. L. C. Michels, hoogleraar te Nijmegen, een grpot aan tal'docenten en een vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Onder wijs te 's-Gravenhage. Tijdens deze bijeenkomst hield de Z. Eerw. Pater Prof. dr. R. Kwant O.E.S.A. een reden over de tekenen des tijds, waarin hij o.m. wees op de gevaren van het relativisme en op de waarden van het absolute. Des namiddags verenigden de deel nemers zich aan een feestelijke maaltijd, tijdens welke verschillende sprekers van lof en waardering voor het insti tuut getuigden. De heuglijke dag werd besloten met de opvoering van het Amerikaanse blij spel „Elias weet het beter". De V.S. en dc Philippijnen hebben een nieuw defensie-pact gesloten. Elk der beide landen belooft in dit paet de ander te helpen bij de bestrijding van agres sie. Het verdrag is het eerste van een reeks van defensie-overeenkomsten die ten doel hebben de verdediging van de Stille Oceaan tegen communistische agressie hechter te maken. Binnen veer tien dagen zullen verder verdragen met Japan, Nieuw-Zeeland en Australië wor den gesloten. Berlijn Na middernacht is de po litie van de Russische zone in Duits land begonnen belasting te heffen op ai het West-Duitse en West-Berlijnse motorverkeer op de internationale Au tobahn tussen Berlijn en West-Duits- land. Zij betitelden het als een belasting voor het onderhoud van de Autobahn. Plan-Schuman De regeringen der zes aan het plan-Schuman deelnemende landen zullen binnenkort een nieuwe termijn vaststellen, teneinde voor de parlementen der betreffende landen een uitstel der ratificatie van de over eenkomst inzake het plan mogelijk te maken, aangezien gebleken is, dat de aanvankelijk op 17 October vastgestelde termijn niet gehandhaafd kan worden. Blijkens opgave van het CBS bedroeg het indexcijfer van de consumptie per hoofd van de bevolking in het tweede kwartaal van 1951 90 tegen het eerste kwartaal 98. (1947 100). De eerste twee kwartalen van 1950 wijzen resp. 91 en 98 aan. De consumptie-index, welke door het CBS wordt samengesteld, heeft ten doel een inzicht te geven in aard en ontwik keling van de consumptie in Nederland en wel inzonderheid van de reële consumptie per hoofd der be volking. Onder consumptie zijn in dit verband begrepen alle goederen en diensten, welke de Nederlandse bevol king koopt, m.a.w. dus het goederen- en dienstenverbruik door gezinnen, alleen- wonenden en bewoners van gestichten Besparingen en betalingen voor directe belastingen zijn in dit verband niet onder „consumptie" gerekend. In 1948 bereikte de consumptie (reëel, per hoofd der bevolking) een na-oorlogs hoogtepunt, dat zelfs iets boven, het peil van 1938 lag. Consumentencrediet en uit keringen aan oorlogsslachtoffers maak ten vele noodzakelijke aanschaffingen mogelijk, terwijl anderzijds de consump tie van banketbakkers e.d. en de uitga ven voor vermakelijkheden vrij hoog waren. Reële consumptie per hoofd der be volking (indexcijfers 1947 100): 1938 104. 1946 87, 1947 100. 1948 106, 1949 101, 1950 99. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Saieh El Din Pasja, heeft verklaard, dat de Russische inmenging in de kwestie van het Suez-kanaal „Egyp te niet in het minst in verlegenheid heeft gebracht". .Wij hopen oprecht, dat de Sovjet-Unie aan Egyptische zijde za] blijven staan en op die manier Egypte's groeiende dankbaarheid zal verdienen" aldus de minister. De politieke commissie der Arabische Liga heeft in een communiqué verklaard Egypte unaniem te steunen bij haar blokkade van het Suez-kanaal. West-Duitsland Gisteren is in Han nover het burgerlijk huwelijk voltrok ken tussen Prins Ernst August von Hannover en Prinses Otrud van Schles- wig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. De prins is zevenendertig en de prinses zes en twintig jaar. Dinsdag wordt het hu welijk kerkelijk ingezegend. Er wordt aan een groot aantal hoge gasten ver wacht, onder wie de koning en konin gin van Griekenland en de hertogin van Kent. Het Griekse vorstenpaar ar riveerde reeds gisteren. Koningin Fre- derica is een zuster van de prins. Dinsdag 4 September zal de bekende actrice Julia Cuypers haar tachtigste ver jaardag vieren. Die middag wordt haar in een der foyers van de Stadsschouwburg te Amsterdam een receptie aangeboden. Op 4 September 1871 werd Julia Cuypers te St. Jans Molenbeek bij Brussel geboren. Zij was de oudste van 13 kinderen. Reeds op 5-jarige leeftijd speelde zij enkele kin derrolletjes, maar haar debuut op de plan ken maakte zij als 11-jarig meisje in Gent, toen zij daar haar eerste grote rol in „De martelares" speelde en een vrouw van 35 jaar uitbeeldde. Om het engagement te krijgen hadden haar oom en tante bei den toneelspelers die de kleine Juleke tot zich genomen hadden, als haar leef tijd 18 jaar opgegeven. En toen ik mijn werkelijke „ouder dom" bekend maakte zo vertelt Julia Cuypers was het succes dat ik met de ze vertolking had, nog groter. Tussen dit eerste optreden en haar afscheidstournee in 1948 als Eleonora in „Lentewolken" van H. Roelvink ligt de toneelloopbaan van deze zo gevierde Nederlandse actri ce Zo vaak is hierover reeds geschreven, zegt de nu bijna 80-jarige, dat er eigen lijk niet veel meer over te vertellen valt. Zestig jaar geleden kwam zij met een gezelschap uit Anwterpen naar ons land om in het Paleis voor Volksvlijt gastvoor- stellingen te geven met „Charlotte Cor- day", lyrisch stuk, waarvoor „Peter Benoit" de begeleidende muziek had ge schreven. Het succes was enorm en in plaats van 5 dagen spelen werden het er veertien. In 1894 trouwt zij met Joseph van Lier. Nu breekt een drukke tijd aan. in de win~ termaanden in België en in de Zpmermaan- den in Holland spelen. Ais h«t de Ne derlandse toneelwereld financieel minder goed gaat, vertrekt het echtpaar naar Brussel waar de oom van Julia directeur van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg is. Later keert men echter weer naar Hol land terug. Hier heeft zij gespeeld onder Heyermans, Louis de Vries, Willem Royaards en Louis Saalborn. Haar eerste vaderland eerde haar mei twee onderscheidingen, en bovendien b Julia Cuypers draagster van een Franse onderscheiding. India De leden van de Indische strijdkrachten krijgen weer verlof, na dat dit bijna tien maanden lang waS opgeschort, tengevolge van de dreigen de vijandelijkheden met Pakistan. Advertentie Importeur STADHOUDERSKADE t14 AMSTERDAM - TEL. 27)00 Advertentie met Santpoorterplein 1 Haarlem 1010® ïeL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4