Het epos van een groot kanaal Korte historie doch rijke toekomst E GOOD CATCH iilMota In dienst van Europ ees Amsterdam achterland en BLOEMENCORSO AALSMEER Geen onjuist financieel beleid bij Door de Eeuwen Trouw Mensen op reis Verstarring 75 jaar oud, maar altijd jong Stille verjaardag op t Loo Oud-min. Kraus overleden komt 8 Sept. 3 uur IVOltOL: de beste garantie tegen tandbederf Ereraad doet uitspraak: ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 PAGINA Nieuw Tweede-Kamerlid MIXTURE DOOR ALEXANDRA OR ME Liturgische weekkalender Wanneer wij de Misformulieren van de Zondagen na Pinksteren met elkaar vergelijken, dan valt 8' spoedig op. dat zij ten doel hebben ons de lessen van Christus in herinne ring te roepen en ons zodoende tot een diep godsdienstig leven willen aanspo ren. Maar evenzeer valt ons dan op, dat Vooral het gebod van de liefde telkens v-eer terugkeert. Geen wonder, want is dit niet Gcds voornaamste gebod! En het wezen van het Christendom! Ondanks het prachtige voorbeeld van Christus zelf en van Zijn ware echte volgelingen, de heiligen, schieten wij juist in dit punt het meest te kort. De eerste Christenen begrepen Gods gebod beter dan wij. Eenvoudig, als iets, dat vanzelf spreekt, stonden hun harten wijd open voor hun medemensen, zózeer zelfs dat de heidenen de Christenen kenden aan hun liefde voor elkander. Langzamerhand trad echter ook hier «en verslapping in. Men zegt wel eensjO dat de door de zondeval bedorven, zelf zuchtige natuur, als ze door de voordeur op straat wordt gezet, door een achter deur weer binnenkomt. In elk geval lig gen eigenliefde en zelfzucht zó diep jn onze aard verankerd, dat blijvende strijd en zelfverloochening nodig zijn om Christus' gebod behoorlijk na te komen. Dat dit moeilijk is, zal niemand ontken nen. vooral omdat iedere goed-willende al gauw merkt, hoe hopeloos al leen hij met zijn voornemens en pogin gen van naastenliefde staat te midden ven een kille, berekenende wereld, waar ieder alleen maar voor zichzelf schijnt te bestaan. Juist daarom luidt Christus' eerste gebod: God en onze medemens liefhebben. Wij kennen Zijn eigen voorbeeld. Als e o i t iemand in het leven alleen heeft gestaan, met een hart,vol liefde, dan was het Christus in de dagen van Zijn Lijden. Bespotting noch laster waren in staat Hem terug te houden van het hoog ste offer. Hij heeft inderdaad recht van spreken, als Hij liefde vergt van Zijn volgelingen. Nu is het een helaas veel verbreide taktiek onder de z.g. goede Christenen hun praktijk van naastenliefde te beper ken tot mensen, die naar eigen oordeel daarvoor in aanmerking komen, of, mis schien juister gezegd, een zekere cate gorie uit te sluiten van hun daadwerke lijke bemoeiingen. Op zich is deze han delwijze al in geen enkel opzicht goed te praten, maar veel erger is het nog, wanneer men deze manier van doen nog tracht te motiveren met godsdienstige motieven. Nieuw is zo'n houding helemaal niet. Het Evangelie van de zestiende Zondag Ba Pinksteren licht ons daarover vol doende in! Jesus is te gast bij een van de voor naamste Farizeërs. Óp zich zelf al een veelzeggend feit in dit verband. Natuur lijk wordt Hij nauwkeurig bespied. Elk w-oord. elke blik, elk gebaar van Jesus is belangrijk voor deze letterzifters. Ze zcuden Hem zo graag betrappen op een overtreding van de wet. De wet dan al tijd zoals z ij die uitleggen! Een zieke komt binnen in de hoop zijn gezondheid terug te krijgen. Een pracht- geiegenheid voor Jesus om de Farizeërs de les te lezen. Tot hun verbazing horen ze de vraag stellen, die hun geheime gedachten openbaart: Mag men op de Sabbat eigenlijk wel genezen? Het was die dag juist Sabbat! Geen antwoord! En Jesus gaat voort: „Wie van u zal zijn ezel of zijn os, die ir een put gevallen is, er niet aanstonds Uittrekken, zelfs op een Sabbat-dag?" Heel nuchter tekent St. Lucas daarbij aan: „Ze wisten er niets tegen in te brengen." Eigenlijk gaat het hier in de grond om 'een wezenlijk verschil tussen de leer van Jesus en de opvattin- Seri van dc Farizeërs. Dezen hadden een tot. in de kleinste bizonderheden uitge werkt systeem van voorschriften uitge dacht. waardoor de eigenlijke geest van de wet zeer in verdrukking kwam, en waardoor zij vaak in staat waren zich van de werkelijk grote verplichtingen van de wet ontsiagen te achten. In Jesus' leer echter hebben wetten en voorschriften geen betekenis, als zij het onmogelijk maken Gods voornaam ste gebod, de liefde tot Hem en de medemens, volledig ten uitvoer te leg gen. Daarom zei Jesus ook bij een an dere gelegenheid tot de Farizeërs: Waarom overtreedt gij de wet Gods terwille van uw eigen overleveringen? Deze zeer afkeurenswaardige Fari- zeërmentalitéit is ook onder ons. Chris tenen. helaas geen ongewoon verschijn sel. Ook onder ons is langzamerhand een geestesgesteldheid gegroeid, die het we zen over het hoofd ziet terwille van een menigte zelf uitgevonden, onverdedig bare bijkomstigheden. De ware. grote, roekeloze liefde, die geeft en zichzelf wegschenkt, vrij van die z.g. krententellersgeest, kennen wij nog niet. Wij hebben ons leven te veel ingedeeld in hokjes en vakjes, in dierbare gewoon- tetjes en traditietjes. waarvan wij tot geen enkele pri.is wensen afstand te doen noch af te wijken. Wij voelen ons te ..goed", te ..heilig" zelfs een slecht voorbeeld geven mag immers niet! om zo maar om te gaan met zwakke of gevallen broeders. Dat kan men toch ook voor zijn kostbare fatsoen niet doen! Het meer dan belachelijke stands verschil. waardoor de een „meneer" en de ander slechts doodgewoon „Janssen" is. belet ons belangstelling te tonen voor Wie ook maar één sport lager staat op de maatschappelijke ladder. Alsof Chris tus niet bij voorkeur armen en zon daars opzocht en met Farizeën omging! De gezonden hebben immers g^een ge neesheer nodig, maar wel de zieken. De les. die Jesus in het Evangelie de Farizeërs voorhoudt, wijst evenzeer op een zieke plek in onze samenleving. De ware liefde kent geen grenzen noch in het huisgezin, noch in de maatschap pij. Zij maakt geen verschil tussen arm en rijk, tussen landgenoten en vreem den. Wij zijn allen broeders en zusters on der 'elkaar, omdat wij allen kinderen Van dezelfde God zijn. Binnen redelijke grenzen natuurlijk, bestaat er geen excuus voor het nalaten Van een liefdedaad tegenover iedereen, van wie wij weten, dat hij in nood ver keert En verre van ook maar iets van ons prestige of goede naam in te boeten. Wanneer wij goed en liefdevol zijn te genover armen, zwakken en zondaars. Verdienen wij daardoor juist in waar heid de naarri. echte Christenen te zijn- Geen stand, geen ambt. geen beroep, geen traditie is ooit bij machte ons „te goed" te maken voor de omgang met een hulpbehoevende, in welk opzicht ook. En wie zich daar ..te goed" voor acht,, wel. daarover heeft Jesus reeds het Ziine gezegd, toen Hij Zijn oordeel Uitsprak over de Farizeër en de tolle naar. Ware liefde verdraagt geen dwang van belemmerende voorschriften. Zolang deze ons gewichtiger schijnen, komt on ze liefde niet tot bloei, verstart ze onder een kille en in de grond zelfzuch tige „vormendienst, die. al dan niet on der het mom van godsdienstigheid ..ge pleegd". in géén geval iets met waar en levend Christendom te maken heeft. L. De voorzitter van het centraal bureau hoeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan hoor het ontslag nemen van de heer J. H. Hermans te Vaals, mevrouw M. E. NobbeOdinot te Hilversum. De negen voor haar op de lijst der C.P.N. voorko mende candidaten hadden verklaard niet Voor benoeming in de onderhavige va- oature in aanmerking te willen komen. Al te veel put de mens zijn dagelijkse wijsheid uit oude baker sprookjes, Latijnse adagia of volksspreekwoorden van lang vervlogen tijden. Dooddoeners, als: „wij leefden nimmer sneller dan in deze tijd", blijken bij nader onderzoek allerminst de waarheid weer te geven. De technische en technisch-econo- mische vooruitgang van deze tweede helft der twintigste eeuw moge velen verbijsteren, men mag eigenlijk niet vergeten dat, terwijl er in 1825 voor het eerst ter wereld in Engeland een en kele spoortrein reed, in 1850 Europa èn Amerika in een dicht net van spoorlijnen gevangen waren. En de verkorting van het aantal arbeidsuren, nodig voor de bewerking van één hectare land, was in de periode van 1830 tot 1890 véle malen groter dan in de daar op volgende zestig jaar. In de hoogtijdagen van de industriële en technische expansie der negentiende eeuw werden de plannen tot doorgra ving van Holland op zijn smalst, ver wezenlijkt. In de jaren waarin de Duit se staalindustrie de wereldmarkt in ver wondering bracht, terwijl in Amerika de eerste petroleumbron in exploitatie kwam. Japan voor het wereldverkeer werd geopend, Afrika tot wingewest van Europa werd. in Australië het goud tien duizenden lokte en honderden tot, rijk dom bracht en India in het bezit van de Engelse kroon kwam, werd door twee Engelse ingenieurs, werkzaam bij de Amsterdamse Duinwater Mij., met medewerking van enkele bestuurderen van deze zelfde Duinwater Mij. die reeds een pijpleiding van Haarlems dui nen tot de Amsterdamse Haarlemmer poort had doen aanleggen een con cessie-aanvrage voor het graven van ee.i kanaal van Amsterdam naar dë Noordzee ingediend. Want Engelse tech niek, Engelse industrie en Engelse ha- venbouw gaven in die dagen de toon aan. Ook Amsterdam was in deze tijd be zield met een merkwaardige onderne mingslust. merkwaardig wijl enkele de cennia vóór dien, Amsterdams haven en handel liever geen nieuwe experimenten waagden en er openlijk de voorkeur aan gaven alles maai* bij het oude te laten. Veel en vaak zijn de in 1852 voor het eerst openbaar gemaakte Noordzee kanaal-plannen gewijzigd voor en aleer op 8 Maart 1865 's middags om drie uur de eerste spade in de grond kon worden gestoken. De Engelse aannemers, die met dit werk begonnen waren, hebben er fi nancieel allerminst plezier aan be leefd! Want wel hadden de Engelse ingenieurs ervaring opgedaan met de aanleg van havenhoofden in Dover, maar golfslag, getijstroom en branding bleken aan de Nederlandse kust zo veel sterker te zijn dat geen haven hoofd het tegen storm en watergeweld kon uithouden dan nadat de buiten zijde van de hoofden met golfbrekers van 20 ton zware betonblokken was voorzien wat in die jaren f 3.4 mil- lioen extra kostte! Op 1 November 1876 kon Koning Willem III het kanaal officieel openen Een regenachtige November, met veel muziek bij de sluis en veel parapluies en toespraken. Driekwart eeuw heeft het Noordzee kanaal zijn goede diensten aan Amster dam, aan Nederland en aan het Europe se achterland bewezen. Met de groei van de scheepsafmetingen werd het ka naal regelmatig verbreed en verdiept; er kwam een tweede sluis, er kwam in de jaren voor 1930 een derde sluis, de Noordersluis, grootste zeesluis ter we reld. Zodat het Noordzeekanaal, waar van de diepte langzaam van 7.5 meter op 13 meter werd gebracht, de bodem breedte van 27 meter op 75 meter, en de breedte op de waterspiegel op 160 meter, het grootste zeekanaal ter we reld vormt, groter dan Suez- of Pana makanaal. Zeeweg ven Amsterdam en groot kanaal heeft, met de mens die er leeft en werkt, een eigen leven. In driekwart eeuw groeide aan de Apeldoorn had zich gisteren feestelijk in rood, wit, blauw en oranje gestoken ter ere van Prinses Wilhelmina, die haar 71ste verjaardag vierde. De Prinses deed dat in alle stilte en de talrijke honderden, die zich in de loop van de dag ophielden in de omgeving van het paleis, in de stille hoop een glimp van de jarige op te vangen, werden daarin teleurgesteld. Zij moesten volstaan met het tekenen van het felicitatieregister. Namens het gemeentebestuur van Apeldoorn werd door mej. J. van Cleeff een veldbouquet bezorgd, dat door de gemeentelijke plantsoenendienst was sa mengesteld. In de namiddag was er voor het voltallige personeel van het paleis en houtvesterij, alles bijeen ruim vierhonderd personen, een feestelijke voor het voltallige personeel van paleis, waar de muziekvereniging „Wil helmina" uit Gortel-Niersen onder lei ding van de heer W. J. Wensink, be drijfsleider van de Koninklijke boerde rij, een achttal nummers blies en de christelijke gemengde zangvereniging „Zingt den Heere" uit Hoog-Soeren on der leiding van de heer H. M. van Gogh vijf liederen ten gehore bracht. Voorts werd het Polygoon-journaal vertoond dat destijds op de reis van Prins Bern- hard naar Zuid-Amerika is vervaar digd. Een gedeelte van de middag werd door de gehele Koninklijke familie bij gewoond. Na afloop maakten Koningin Juliana. Prins Bernhard en de vier Prinsesjes per auto een rijtoer door de bossen in de omgeving. Het was intussen gaan rege nen, zodat de publieke belangstelling vrijwel was verdwenen. Noordzeekust een nieuwe ha venstad: IJmuiden. Er groeide een Nederlandse staalindustrie, er kwam een der grootste vis- sersbedrijven ter wereld, met industrieën, die daarmee direct of indirect samenhingen. Dag en nacht varen op het Noordzee kanaal binnenschepen, die ijzer of kunstmest halen en brengen; die zand van West naar Oost vervoeren. Maar ondanks alle binnenlandse be drijvigheid is het Noordzeekanaal in de «erste en voornaamste plaats de zeeweg van en naar de Zee- en Rijn haven van Amsterdam. In IJmuiden wonen honderden werkers van Hoog ovens en staalfabrieken; er wonen vis sers en arbeiders van de papierfabriek. Maar de sluizen en de zeescheepvaart zijn en blijven de hoofdzaak. Want er zijn ter wereld groter staalfabrieken, omvangrijker papierindustrieën; maai er bestaat ter wereld slechts één enkele sluis met een kolk van 400 meter leng te, 50 meter breedte en 15 meter diepte! Het Noordzeekanaal: dat is de Advertentie H4 sluismeester aan de Noordersluis, die bij ieder schutten rekening houdt met het feit, dat buitengaats een schip wacht, waarvoor de havenarbeiders in Amsterdam al besteld zijn, terwijl drie schepen opstomen om uit te varen, die vanwege de sterke Zuid-Wester niet in het toeleidingskanaal kunnen blijven liggen. Als waterpeil in sluiskolk en buitenhaven op gelijke hoogte zijn. heeft de man nog slechts aandacht voor twee kleine witte lampjes, die afwisse lend aan- en uitgaan; ten teken, dat de 1200 ton zware deur tegen de sponning van de Zuider kolk-wal. links of rechts tegen de muur drukt. Want de stroom en de mengeling van zout en zoet water drukken de deur nu eens naar binnen, dan weer naar buiten En slechts op dat ene ogenblik waarop de deur, volkomen in evenwicht, los van de sponning staat, op het moment waarop beide lampjes gedoofd zijn, kan de deur, met een vaart die telkens weer opvalt, naar binnen gehaald worden. Dan komt het binnenvaren en het meren en het gelijk maken van kolkpeil en kanaal- peil en het openen van de binnendeur en het uitvaren.... en dat alles is bin nen 15 minuten gebeurd en dertig dui zend ton varen in het stille water van het Noordzeekanaal Amsterdams haven tegemoet. Het Noordzeekanaal: dat zijn de mannen van de koperen ploeg, de vlet- terlieden, die in Amsterdam aan boord gaan als roerganger en die, evengoed als de loods aan boord, iedere stroom uit zijkanalen, iedere windval kennen en die bij de sluis in hun vlet van boord gaan. Het Noordzeekanaal: dat zijn de mannen van de Rijkshavendienst, die met de duimstok aan boord gaan van een met zand geladen binnenschip om na te meten of het vrijboord wel zo hoog is als het politiereglement het voorschrijft; dat zijn de mensen van de Rijkswaterstaat, die zich zorgen heb ben te maken over de duizenden kilo grammen zout, die met ieder schip, dat door de Noordzeesluis geschut wordt, naar binnen komen en de tuinder in Noord-Holland moeilijkheden dreigen te berokkenen bij zijn cultuur. Het zijn de loodsen, die uit alle honderden sig naallampen en tonnen en reibakens de juiste keus moeten doen, en de mannen van de kustwacht, die op de Semaphore het eerst een binnenkomend schip in het oog krijgen en met de sluis over leggen wie eerst binnenkomt en wie later uitgaat. Maar het Noordzeekanaal, dat zijn vooral de Nederlandse, en de vreemde schepen, die in steeds groter getale, hoog op het water, langs de la ger liggende polderlanden varen, na gestaard door domme koeienogen van de grasgroene dijken. In 1880 voeren 5000 schepen door de sluizen; in 1900 waren het er ruim 9000. De opleving van het Amsterdam se havenverkeer is zeker niet onmid dellijk met de aanleg van het Noord zeekanaal begonnen. Omstreeks 1^95 was de Amsterdamse koopvaardijvloot kleiner dan in de zeventiger jaren, terwijl de vloten van Hamburg of Antwerpen in tonnage verdrie- of ver viervoudigd waren. Amsterdams her stel begon in deze nieuwe eeuw. in de loop waarvan het aantal in IJmui den geschutte schepen steeg van 22.000 in 1908, met 23 millioen m3. tot 27.000 schepen met 47 millioen m3 in 1937, en 30.244 schepen met 54 millioen m3 in het jaar 1950. de hoogste tonnage in vijf en zeventig jaar! Naar rijker toekomst de Rijnsteden dan enige andere Europese haven, strekt zich thans uit van de grootste zeesluis ter wereld IJmuiden tot, de grootste binnensluis ter wereld Tiel. In de grote verkeersweg: NoordzeeAmsterdamse havenEuro pees achterland, die door het komende nieuwe Amsterdam-Rijn-kanaal een nog groter betekenis voor Amsterdam en voor Europa heeft gekregen, vormt het land doorsnijdende, landenverbindende, 75 jaar oude maar altijd jonge Noordzee- kanaal een der voornaamste schakels. Het Noordzeekanaal-heeft in dc toekomst een groter rol dan in de historie der afgelopen driekwart eeuw. Welfc een machtige aanblik het hoog oven-complex in vogelvlucht oplevert ziet men op bijgaande luchtfoto. De ze industrievestiging is een rechtstreeks gevolg geweest van het graven van het Noordzeekanaal en het aldus ontstaan van een uitnemende verbindingsweg naar zee en naar het Europese achter land. Rechts op de foto ziet men een deel' van het kanaal; op de achtergrond (bo ven op de fotode P.E.N. en de papier fabriek van Van Gelder. 29 Augustus j.l- i«. bijna negentig jaar oud, na een langdurige ziekte overle den. prof. dr. ir. .1. Kraus, oud-minister van Waterstaat- Prof. dr. ir. Jacob Kraus werd 14 Oc tober 1861 te Groningen geboren. Hij studeerde aan de toenmalige polytech nische school te Delft, waar hij in 1883 slaagde voor het civiel-ingenieursexa- men. In 1890 vertrok hij naar Chili, waar hij werd benoemd tot hoogleraar in de waterbouwkunde aan de univer siteit te Santiago- In 1898 werd hij hoogleraar aan de polytechnische school. Toen hij later be noemd was tot hoogleraar-directeur, droeg de regering hem op, een ontwerp samen te stellen voor reorganisatie dei- polytechnische school. Toen deze reor ganisatie tot stand was gebracht, werd prof. Kraus benoemd tot de eerste rec- tor-magnificus der Technische Hoge school. In 1907 verleende de Hogeschool hem het ere-doctoraat. Intussen was hij in 1905 in het kabinet boeman Borgesius minster van Water staat geworden. Na zijn ministerschap Advertentie in het Olympisch Stadion MET STADIONSPEL „UTOPIA" f 2.50 - f 2.- - f 1,- - f 0.50 bekleedde prof. Kraus van 1908 tot 1911 het lidmaatschap der Prov. Staten van Zuid-Holland en dat van de Eerste Ka mer. Voorts werd hij lid van het college van curatoren der Technische Hoge school en vervolgens president-curator. Prof. Kraus was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de orde van Oranje-Nassau. >.v *:-S. ;T>. 1 .- y Advertentie Nog lijden Amsterdam en het Noord zeekanaal onder de last van twee scheepvaartstorende spoorwegbrug gen. Maar een deel van de tunnel die bij Velsen weg- en spoorwegverkeer onder het kanaal zal leiden, is-reeds ge reed en binnen zeven jaar zal de be faamde en beruchte Velserbrug verdwe nen zijn. Kanaalversmalling en de on diepten bij de b rugpij Iers zullen tegelijk kunnen verdwijnen. Amsterdams havengebied, dichter bij De ereraad, die werd ingesteld naar aanleiding van het conflict tussen dc stichting „Door de Eeuwen Trouw" en dc stichting „Helpt Ambon in nood" heeft thans uitspraak gedaan. Dc ereraad heeft zich voornamelijk bezig gehouden met een viertal beschul digingen vanwege „Helpt Ambon in Nood" tegen „Door de Eeuwen Trouw" ingebracht. Deze beschuldigingen kwa men op het volgende neer: a. D.D.E.T. zou de verzamelde gelden niet op de juiste wijze hebben besteed; b. D.D.E.T. zou door afbreken der besprekingen de mogelijkheid van samengaan der beide stichtingen hebben afgesneden: c. van wege D.D.E.T. zou ongeoorloofde pressie op leidende Ambonezen zijn uitgeoefend en d. D.D.E.T. zou zelfs de vriendelijk door H.A.I.N. aangeboden steun hebben geweigerd. DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E L KOMEN „Je kon je schoenen beter naar bene- Muki lag voortdurend te woelen en werd van alle kanten geschoten. En het den nemen, adviseerde Fifi. werd wakker bij het minste gerucht, was geweervuur. Maar wie schoten er? Maar Jumbo zette ze in een kast in de T>e honden hadden vlooien, en sommi- En op wie schoten ze? De boomgaard vestibule. Hij wilde niet gelovert, dat de gen waren op hun nabijheid niet gesteld, was leeg. Ze schoten dus vanuit de Russen dergelijke artikelen zouden ste- Zo ging er veel tijd heen. voordat we loopgraven en van achter de heggen, len. Fifi's raad wekte bij Jack echter het er over eens waren, wie naast wie Jack deed de deur iets verder open, en een onbedaarlijke bedrijvigheid. Alles wilde liggen, wat hij of zij als dekens hij en Jumbo slopen naar buiten als wat los en vast was, begon hij naar de z.ou gebruiken en wat als hoofdkussen, twee kleine jongens, die Indiaantje spe- kelder te sjouwen, als een hamsterrat, Eindelijk echter was iedereen tevreden len. We konden kreten horen, die uit de die graantjes naar zijn hol sleept. Tegen en legden we ons ter ruste, de muren hingen de bordpapieren pop Tur„n HOOFDSTUK II penkastfiguren, die ik voor Muki als kerstcadeautje gemaakt had. Die ble ven hangen. Maar voor de rest droeg Jack al wat hij dragen kon de kelder trap af. Toen ik voor de tweede keer 23 DECEMBER De zon was nauwelijks op. Stil ging boomgaard kwamen, van de helling, vlak voor ons. Ik ging voorzichtig naar de deur. gevolg door Fifi. Jack draaide zich naar ons om en zei vlug: „Het zijn de Russen!" „Kom nou!' We wilden hem niet ge loven maar hij stond opnieuw doodstil naar beneden ging bleek Els e ü?t lou- jk na" d* deur om vluchtig het terrein 0m te luisteren en draaide zich toen me ter verveling alles een andere plaats \e Yerkenn®n^ ,Het d°rP. was. lee?V want een stralend gezicht naar ons om. gegeven te hebben. En ik moest toege- d® Jfóphntvuur En ook- ^e^DniK^s a n hoorde z*i Ik hoorde ze heel dui ven. dat ze het beter h'ad gedaan dan ik. hed geschutvuur. En ook de Duitsers delijk roepen: Davvay! Davvay!" (Geef, Ook de honden zouden bij ons sla- schenen zich ergens verstopt te hebben, geef!) pen. Daar was mijn rasstraathond, Alf. want nergens viel er een te bekennen. Nog geloofden we hem niet. Ik ging en Frafizi's oude setter Isa, maar niet *n schuilplaats zaten we kalm en zelfs een eindje van de deur staan, daar de langharige taks van de Zwijger. Die geduldig en deden aisoi er mets aan de het me begon te vervelen, toen ik plot- was achtergebleven op het Herenhuis, hand wa?; Ue lucht in een onderzeeer, seling Jumbo's stem hoorde: overgelaten aan de genade en dieren- "jet avenl °P d_e bodem van de zee ge- ..Het zijn de Russen!" liefde der Duitsers. Ik herinner me, strand. kon niet slechter zijn dan de ..Kom! Kom vlug!" hoe ik de Zwijger en zijn vrouw ver- atmosfeer in onze kelder. Om een uur Hij had geen tijd om méér te zeg- achtte. omdat ze zo'n onschuldig dier e|' werd Jack naar de Vilia gestuurd gen voor ik al buiten was. Daar. voor verrieden en het in het huis lieten, dat J5"1 te zien. hoe het met de vooruitzich- me, stonden twee Russen. Ze zagen er ze zelf ontvlucht waren om hun leven ten voor het middagmaal stond. Mathil- uit. als geknipt uit een anti-Sovjet- af- te redden. Alf ging onmiddelijk op de was m de keuken en kookte naar fiche van de Nazi's, maar hun gezichten Elsie's strozak liggen, omdat het de eni. hartelust alsof er niets aan de hand waren breed en eerlijk, en hun grote ge was. die was opgemaakt en omdat was. Mathilde bezat de moed van de monden stonden open in een kinderlij- er een met bont gevoerde reisdeken eenvoudigen van harte. Zoals ook heel ke. goedhartige glimlach. Zo waren ze overheen lag. Er volgde een gil. en een domme kinderen niet bang zijn voor dus eindelijk gekomen. Ze bestonden stroom van verwensingen kwam op de spoken, omdat ze niet in staat zijn zich dus werkelijk. Ze hadden ons bevrijd, kop van de hond neer. Elsie kon geen die voor te stellen, zo was onze Mathil- en hier stonden er nu twee van hen honden uitstaan. de, die nooit een oorlog had meege- voor me. ..Neem die hond van je van mijn bed!" rnaakt, volkomen buiten machte om in „We zijn Polen!" riepen We alle twee riep ze. Ik wil niet met honden in één te zien. waarom het voor haar gevaar- en strekten hun onze handen toe En schuilplaats slapen Weg, hond! Vooruit! $k wezen. als ze in haar keuken toen. voor het eerst echt en niet om te Weg zeg ik je1" bleef. Niet dat we tegen haar moed ook oefenen: Zdrastvojtie! (Welkom!) 'v maar enig bezwaar hadden. Dank zij Zo zagen ze er uit, onze eerste twee stek van al on7e°toek°omstise ononis" het feit immei'S. dat smeekbeden noch Russische soldaten: beiden waren ze in tek van al °nze toekomstige onenig dreigementen haar naar de kelder kon- lompen, althans gekleed in opgelapte, neaen. r-n dat zouden er veel zijn. den krijgen, kregen wij tenminste warm onverstelbaar vuile uniformen en lan- Zachtjes riep ik Alf. Hij stond op met eten Een dergelijke moed is echter even ge, bruine soldatenjassen. Eén hunner rfftWa«al?1fa6 van een verstandig dier, onuitstaanbaar als lafheid; en een der- had over zijn jas heen ook nog een stuk helft lnUlieoenalan ™°tn,i geleerd gelijk soort held veroorzaakt op critie- zeildoek geslagen met reusachtige, brtli- neeit. en nep naar me toe. ke momenten evenveel last als de eer- i,e en groene vlekken, dat waarschijnlijk We begonnen opnieuw onze „bedden" ste de beste lafaard. Noch de ene noch als camouflage-dek voor een klein Duits in orde te brengen, die door Elsie ver- de andere mentaliteit is in tijden van kanon had gediend. Op hun hoofd droe- plaatst waren. Misschien zou je denken, gevaar gewenst. gen ze petten van namaak-schapenleer dat het niet moeilijk moest zijn om ze Verschillende uren later gingen Jum- met oorkleppen, die met een stuk band op geschikte wijze te rangschikken on bo en Jack de trap op naar de deur. die opgebonden waren. De een was jong. op te stellen, maar Jumbo snurkte en ze voorzichtig op een kier open deden, donker, mager en niet al te snugger, memand wilde in zijn buurt slapen. Er was geen twijfel mogelijk. Er (Wordt vervolgd). De raad heeft geen aandacht be steed aan de gedragingen van D.D.E.T. in de affaire-Sweerts en aan de in verband daarmede geuite beschuldigingen van wapensmokkel e.d., aangezien de beide partijen elkaar op dit punt geen grieven In a ken. Ten aanzien van het eerste punt van onderzoek verwerpt de raad de beschul diging. dat D.D.E.T. een onjuist finan cieel beleid zou hebben gevoerd. Daarvan is niets gebleken, de uitgaven waren in overeenstemming met het doei van de stichting. Dat niet elke onderneming welke werd gesteund, met succes werd bekroond, is geen reden het financieel beleid af te keuren. Ten aanzien van het tweede punt van onderzoek constateert de raad. dat men zich van weerszijden aan gebrek aan tact heeft schuldig gemaakt en dat de ver houding van beide stichtingen door een reeks van over en weer gemaakte fouten is vertroebeld. De oorzaak ligt hier bij beiden. Ten aanzien van het derde punt van onderzoek stelt de raad vast. dat er, doordien de Ambonezen financieel ge heel op steun der beide stichtingen, maar vooral van D.D.E.T., waren aangewezen, bijna onvermijdelijk en buiten de schuld der betrokkenen een situatie moest ont staan, waarbij" de Ambonezen de indruk konden krijgen niet meer de hun toe komende vrijheid en zelfstandigheid te genieten. D.D.E.T. heeft van haar zijde ook inderdaad niet altijd de juiste gren zen in acht genomen. Ten aanzien van het vierde punt van onderzoek komt de raad tot de slotsom, dat de houding van D.D.E.T. niet in overeenstemming was met de goede zorg voor de haar toever trouwde belangen. Vervolgens verwerpt dc raad een be toog van de zijde van H.A.I.N. gevoerd, dat deze stichting geen, en D.D.E.T. w 1 een politiek karakter zou dragen. Beide stichtingen immers kiezen in hun doelstellingen en optreden partij voor de republiek der Zuid-Molukken. Tenslotte spreekt de raad uit. dat de persconferentie, waarop de oeschuldi- gingen tegen D.D.E.T. zijn uitgesproken veel schade aan de Ambonese zaak heeft gedaan. Het houden van die persconfe rentie wordt door de raad. wanneer men let op de bedoelingen, welke de organi satoren ermede hebben gehad, en op het onvoldoende bewijsmateriaal, dat hur toen en later ter beschikking stond, ernstig afgekeurd. De raad beëindigt zijn beschou wingen met een uitdrukkelijke er kenning van de verdiensten van beide stichtingen jegens de zaak der Ambonezen en van de opofferings gezindheid. welke de bestuursleden hebben betoond. Als oplossing voor de gehele controverse tussen beide stichtingen beslist de raad, dat H.A.I.N. zich voortaan zal beperken tot het verlenen van studiebeurzen aan Ambonezen en het overige ter rein aan D.D.E.T. laat. Teneinde de verantwoordelijkheden der stichtingen en die van de Ambonezen beter te scheiden, zullen beide stichtin gen voortaan de gelden, voor het nood lijdende Ambon bestemd, aanwenden in overleg met of op aanwijzing door een gezamenlijk te benoemen trustee, die terzake zal worden geadviseerd door een commissie van leidende Ambonezen. „Mag ik u even helpen vra gen wij aan een jongeaa „e hevig worstelt met een varkens,en kosjer. Aan liet handvat bungelt een r >od-wit blauwe label, waarop slaat: CREW". ,Ja, ik ben stewardess bij dc K.L.M. Gisteren om tien uur ven okken wij uil New York, vanmorgen om half zeven zijn wij geland. En nu ga ik maar eens een vriendin opzoeken. In geen jaren heb ik in de trein gezeten". De hele coupé luistert mee naar de verhalen van het meisje. „Ongelooflijke dingen maak je mee", vertelt zj dan verder, „zo moet u weten, dat mijn ouders vlak \a de eerste wereld-oorlog een tijdlang een Hongaars jongetje in huis gehaa le b ben, zoals zoveel Nederlanders. In 1920 ging hij terug naar Hongarije en in 194ti kwam ik met een kist m boe da- pest. Ik probeerde hem toen weer op te snorren, maar dat lukte niet. Vong jaar, vier jaar later dus, werd ik uit genodigd om een avondje door te brengen bij een familie ergens in Zuid- Amerika. Onder de andere gasten was ook een donkerogige jongeman. In de loop van het gesprek bleek hij Hon gaar, vier jaar in Holland geweest te zijn en.... het bewuste pleegkind van ■mijn ouders te z\in". De coupé reageert op de bekende manier. „Ssssssttt". „Hoebestaatut". En dan komt de vraag, die elke medereiziger al van het Centraal Sta tion op de lippen kleeft; „Bent u nou nooit oang, als u weer in zo'n vliegtuig slapt'.'" „Toen ik bij de K.L.N1. als stewardess aangenomen was, kwam ik huilend bi.i moeder thuis. Het eerste jaar moet je door sommige minder prettige dingen heen bijten, maar daarna is die baan één doorlopend plezier en is angst er niet meer bij. Natuurlijk, als er weer iets gebeurd is en mensen met wie je samengewerkt hebt en die je goed kende, verongelukken, moet je wel eens iets wegslikken". Buiten veegt een lucht als een om gevallen inktpot langs het coupéraam. Bliksemstralen schieten er sissend doorheen. De stewardess drukt zich vaster in haar hoekje en bekent: „Voor onweer, daar ben ik als de dood voor". ZONDAG 2 September: 16e Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag: 2 H. Stephanus: tot alle heiligen; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: Mis v. d. 16de Zondag na Pinksteren: 2 tot alle heiligén: 3 voor alle overledenen; 4 naar keuze: gewone prefa tie; groen Roermond: Kerkwijding v. d. Kathedraal;* Mis Terribilis; Credo; gewone prefatie: wit. DINSDAG: als Maandag, behalve: 3 naar keuze: Roermond: 2 tot de H. Maagd; 2 voor Kerk of Paus. WOENSDAG: H. Iraurentius Justinianus, bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 tot alle heiligen: 3 naar keuze: (Roermond: 2 kerkwijding; 3 tot de H. Maagd; Credo); wit. DONDERDAG: als Dinsdag. VRIJDAG: als Dinsdag; ook: Eerste Vrij'- dag v. d. maand; Plechtige votiefmis ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes, Cre do; prefatie v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: Maria geboorte; eigen Mis; (in gelezen Missen: 2 H. Hadrianusl; Cre do; prefatie v. O. L. Vrouw, wit. ZONDAG 9 September: 17de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Gorgo- nius; 3 tot alle heiligen; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid: groen/ Roer mond: 2 kerkwijding; 3 H. Gorgonius. Tijdens het concert van het Residen tie-orkest in de Kurzaal op 3 September onder leiding van Willem van Otterloo zal het solisten-examen worden gehou den van de violist Wim Stenz. een leer- 1'PS van Joachim Röntgen, aan'het Ko ninklijk Conservatorium, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5