OM DE GANSCHE VERELT CLOOT Voorstel om open te alle posten stellen Belevenissen van de struisvogel Rasmus Olivier van Noort, teruggekeerd Sinds Juni j.l het Nederlands 27 Aug. 1601, deed er 3 jaar over record 3 weken Frankrijk voor opname Turkije en Griekenland in Atl Pact Spitsroeden Héél plezierig Verbonden troepen rukken op Harriman brengt verslag uit tig jaar weet en sterrenkunde Nieuwe regeling zal een einde maken aan vele klachten Moedijkheden bij Britse bewapening (sCHEEPVAARmRlCMENj) S.Man a VERKLARING VAN SCHUMAN Toelating van Spanje nu niet mogelijk Neutraliteitsschending door Ridgway ontkend New Yorkse politie rolt bende op Ondersoek in de V.S. rtctar criminaliteit geëindigd NEDERL.-DUITS GRENSVERKEER 7 December-divisie houdt reünie Tekort aan arbeiders Sim. Sam en Rasmus - naar AJrika m.&vm ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 PAGINA 9 Beter ging het toen men de ^Üle Oceaan bereikte en op eindelijk la Mocha eindelijk e&ns gastvrij ontvangen werd. ^ar kon men de keuken goed v°orzien; een bijl voor een Schaap, een mes voor een of tv^ee hoenderen, zo was er de ^aikt. Ook hemden en hoeden 'eken als ruilmiddel zeer ge- jk'ld. Her en der aan de Chi- e©nse kust bleek de begroe- .'n9, wanneer althans de Span- 9arden uit de buurt waren, al v®n hartelijk. Hier vond men ervloed van pompoenen en fatas wortelen, een soort ^ördappe| ze|fs kwam er een ^'triodiging voor „een borrel": ve 'nheemse drank Cici (Chica), ^®rvaardigd door oude vrou- n' die daartoe maïskorrels Op 27 Augustus 1601, drie honderd vijftig jaar geleden, was er grote toeloop van volk op het Marktveld te Rotterdam. Olivier van Noort, die middag met zijn schip Mauritius voor de stad verschenen, betrad na een afwezig heid van drie jaar weer zijn woning, de herberg „De Dubbele Witte Sleutels". Stad en natie tekenden die 27e Augustus met gulden letters in het boek der historie aan, want de zeevaarder-herbergier Olivier van Noort was als eerste Nederlander rond de wereld gezeild en daarbij in opdracht van zijn Compagnie de Siraie Magellanes gepas seerd. Zélf noteert Olivier in zijn Journaal: „Den 26. dito, de wint als voren z. en de z.z. west, lichten wy ons Ancker, smorgens vroeg om na Rotterdam ie zeylen, waervoor wyi omtrent den middach seiten, met grooie blyischap, God lovende ende danckende van zyn genadige bewaringe, zynde binnen Rotterdam grooie blydschap, soowel van de principaelsie als van de ghemeyne Borgerye met grooie willecom ende feesielycke onihalinghe." Hiermee, 26 Augustus 1601, eindigt hei dagboek. Dat men in Rotterdam al 27 schreef mocht niet deren,- de datumgrens zou zelfs Philias Fogg nog foppen. Wie hij niet meer fopte, was ge zagvoerder Jaap Bak, die in Juni j.l. mei het K.L.M.-toestel „Edam" in drie weken de wereld rond vloog. Juist op zijn geboortedag passeerde hij daarbij de datumgrens: thuis in Amstelveen was het 11 Juni en de dag daarop bo ven de Stille Oceaan nóg eens. Dat gaf enige verwarring mei telegrammen en zo, maar dubbel feest. Olivier van Noort meldt in zijn dagboek niets van verjaardagen en dezelver viering, maar verder leest men zijn „Beschry- vinghe van de schipvaeri gedaen door de Sirate Magel lanes ende om den ganischen Wereli Clooi" in één adem uit. Zij behoort met zoveel historische scheepsjournalen tot de meest spannende vaderlandse lectuur. En daarom is hei interessant dit reis-om-de-wereld-dagboek van 350 jaar her eens ie vergelijken mei de ervaringen op de jongste en tot dusver kortste reis om de wereld van een Nederlander: de heer Reinier Vogels, chef van de afdeling publiciteit van de K.L.M., aan boord van de Skymasier „Edam". in de mond namen en met haar „qualyck gebit" zo lang kauw den en met „quyl en sieverin- ghe" vermengden, dat de maïs ging gisten. Hoe ouder de vrou wen in kwestie waren, hoe be ter het product. „Wij droncken daer hartich van", schrijft Van Noort, „ende smaeckten uyten suyren." Naar het Westen zeilende werd op Guam ververst, waar de bevolking al zeer luchtig gekleed ging, ,,'t welck is ais oft men Adam ende Eva in ons Landt geschildert saghen." En eindelijk kwamen de Philippij- nen in zicht en werd het tijd om aan de negocie te denken. Laecken en lijnwaet kwamen nu voor de dag en harnassen als ruilmiddel of voor „vererin- ghe" aan inheemse machtheb bers. Verder de Norenberghse meskens, spiegelckens en nael- de om goodwill te kweken. Oratorium Jan v. Riebeeck „Kota Baroe" Dinsdag thuis Tito gelooft niet dat Stalin oorlog wenst Herdenking van eerste lustrum 34 6 i OLIVIER: 1598—1601 drie jaar OLIVIER van Noort, do te Utrecht geboren Rotterdamse zeevaarder en herbergier, heeft het niet makkelijk gehad op zijn reis om de wereld. Hij vertrok met vier schepen, de „Mauritius" en „Eendracht", beide te Rotterdam en de „Hendrick Fre derick" en het jacht „de Hope" te Amsterdam, uitgereed en „wel ge- monteert van alle Ammonnitie van Oorloge ende victualie", want naast het ontdekken van de zeeweg naar Indië via „de sorgelijcke ende ver maarde Straet van de Magellanes", stond kaapvaart op het program, altijd een niet onaardige aanvulling van het Voordeel van Coopman- schap, dat men hoopte te behalen. Olivier vertrok op 2 Juli 1598 van Rotterdam en toen hij hier terug keerde op 27 Augustus 1601, had al leen de Mauritius de reis overleefd en waren het nog slechts 45 van de aanvankelijk 248 opvarenden, die het vaderland terug zagen. Profijte lijk was de tocht evenmin geweest. Van Noort's thuiskomst, zegt An- thonis Duyck daaromtrent, „verbly- de eerst veel menschen, maer na der handt hoirende, dat se met groot verlies wederom quamen, be droefden zy alle heure reders". Zelfs het schip „Mauritius" moest wegens schuld worden verkocht. Ook op het terrein van de ontdek kingen had de reis weinig beteke nis gehad en evenmin opende zij nieuwe perspectieven voor de va derlandse. handel Van Noort's grote verdienste echter vras, dat hij het aanzien van de jonge, voor haar onafhankelijkheid vechtende Republiek in niet geringe mate ver- ernnvmirf door met aan waaghalzerij Veroni brutaliteit de vlag van de i 6 Prov'ncies over verre zeeën L langs door vijanden beheerste kusten voeren naar het hart van de Spaanse ■^hilippijnen. Inderdaad is het een vaart door spits heden geweest. Vrijwel alle bekende eilanden en kusten langs de route wa ren reeds bezet door Spanjaarden of Portugezen, met wie wij in /niets ont ziende strijd gewikkeld waren. Ner gens was men welkom wanneer de klei- he vloot, vooral omwille der vele lijders 9an scheurbuik onder de bemanning, Wachtte te verversen „met vrientschap ende ghelt". Soms werd „een goet ghe- jaet ghetoont", dat later een hinderlaag bleek, meestal waren salvo's van een overmacht van kanonnen en haakbus sen het antwoord. En elders weer werd hien door „wilden" opgewacht en ver jaagd met stenen, knotsen, assegaaien en „fenynighe" pijlen, waarbij steeds Weer verliezen werden geleden. En eindeloos in het journaal zijn de aante keningen over dyzich en motachtig Weer, over stilte en contrarie-winden, °ver storm en regen, over blinde Clip- Pen en een zee. die „aenbrant". En hoe Primitief waren de navigatiemiddelen, Ie beginnen met het miswijzend kom- Pas. Zo behoefde het niet te verwonde ren, da{ men 1J6 dagen nodig had al leen om Straat Magelhaes te passeren. Gebrek aan vers voedsel was het grote probleem, dat vooral in de aan- vang. op de vijandige Atlantische Oceaan, begon te nijpen. Het aantal zieken nam steeds toe, „ende laghen in groote miserie". Pas op het eilandje s.t Clara vond men rust en respijt. De Zieken werden met kooi en al aan land gebracht, waar bladgroen was en „zuere Pruymen, welck ons seer holpen". Maar n kwam er pas recht bovenop, toen men hef Pinguin-eiland bereikte. Daar zag het scheepsvolk voor het eerst de vonderlijke dieren, waarbij „cleyne 'logelkens aen de syt hangen of het tere lapkens waren". Liefst 50.000 Pjnguins moesten er aan geloven toen 'J de uitgehongerde Nederlanders ar geloos tegemoet traden. Ingezouten s'ngen zij aan boord: „waermede wy her gesterckt wierden ende op de been ?Pamen", schrijft Olivier en later te kent hij nog een bijzonder succesje aan: ïfenen Nest met neghentien Struvs ;veren, daer de Vogel afliep". Ook deze ?'eren werden voor goede buit ver gaard en zullen een aardig omeletje ebben opgeleverd. REINIER: 1951 drie weken Het admiraalschip van Olivier van Noort, „Mauritius", groot 250 ton, dat 2 Juli 1598 van Rotterdam vertrok en na de vaart om de wreeld volbracht te hebben op 27 Augustus 1601 terugkeerde. De Skymaster „Edatm" van de K. L. M., welke binnen 22 dagen op de minuut af volgens het tijdschema na haar vlucht om de wereld op Schiphol terugkeerde, waar het toestel 1 Juni j.l. was gestart. De roemruchte, maar bloedige en weinig profijtelijke ervaringen op deze eilanden, het aanlopen van Noord- Borneo en het moeizaam bereiken van de reede van Jornat op Oost-Java zul len wij, evenals de tenslotte onbelang rijk gebleven zeeroverij, hier verder buiten beschouwing laten. De thuisreis van de inmiddels vereenzaamde „Mau ritius" via Straat Bali, Stille Zuidzee, Kaap Hoorn en de Atlantische Oceaan verliep zonder verder onheil en een groot ogenblik werd de ontmoeting op 16 Juni vóór de Afrikaanse kust met een uitvarende vloot van zes schepen onder Heemskerk, op weg naar Indië. Hier hoorde men het grote nieuws van de Slag bij Nieuwpoort het jaar tevo ren, en verder de eerste berichten uit het vaderland. Hier was ook het eerste misverstand over de datum: 17 Juni, zei Heemskerk. Nee, 16 Juni hield Olivier van Noort vol. Op 25 (26) Augustus verscheen de „Mauritius" voor de (na 350 jaar thans afgedamde) Brielsche Maas en tuurde men op het Hollands duin, „verwachtende het gheïy tot op de middach." Het Jan van Riebeeck-comité in Cu- lemborg heeft aan de heren prof. W. A. P. Smit te Utrecht en Marius Monniken dam te Den Haag opdracht gegeven tot het schrijven en componeren van een cantate of oratorium welke betrek king zal hebben op Jan van Riebeeck. Deze cantate of dit oratorium zal op 5 April 1952 in de St. Barbara Kerk te Culemborg worden uitgevoerd, onder leiding van Paul Huppertz, dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest welk or kest tevens voor de begeleiding zal zorg dragen. Solisten van internationaal formaat zullen voor dit werk worden geëngageerd, terwijl de Culemborgse koren hun medewerking zullen verle nen. Sem Dresden, oud/directeur van hef- Conservatorium te Amsterdam en Den Haag, zal als artistiek adviseur aan het Jan van Riebeeck-comité te Culemborg worden verbonden. Het gecomponeerde werk zal als ge schenk aan de Unie van Zuid-Afrika worden aangeboden. Het pelgrimschip „Kota Baroe". van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, het enige Lloydschip dat dit jaar Indonesi sche bedevaartgangers van Indonesië naar Djeddah heeft gebracht, wordt, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, Dinsdagmiddag naar de Lloyd- kade te Rotterdam verwacht REINIER Vogels, de montere publicity- officer van het wereldbedrijf der KLM, gaf als antwoord op onze eerste vraag of de tocht rond de werèld in drie we ken, zoals hij in Juni maakte, nu een plezierige reis was geweest, dat die reis zelfs een héél plezierige reis was geworden. Alles verliep feilloos en in de perfectie, ook het langste traject van 141-2 uur van Honolulu naar Los Ange les over de Stille Oceaan. En steeds mooi weer; alleen tussen Los Angeles en New York een donderbui. De Skymaster „Edam" werd zoals bekend door de Austin-fabrieken voor deze vlucht om de wereld gecharterd ter propaganda van haar nieuwste product A 40, een sportauto, die dan ook meereisde om tegelijk te worden beproefd in verschillend klimaat. Alle verdere passagiers waren Engelsen, o.a. journalisten, fotografen en televi sie-mensen. En onder hen noch onder de bemanning zieken of achterblij vers onderweg; alleen de steward Helder leek in Bombay te zullen uit vallen wegens ingewandstoornis. Maar in Calcutta stond hij al weer op het vliegtuig te wachten; een constabel van de Mauritius had men in geen vijf jaar terug gezien als hij al ooit weer verscheen. De wereld is tegen woordig wel erg gastvrij? vroegen wij verder, aan Olivier's perikelen denkende. Ach zei, Reinier, zo heel veel is" er in feite niet veranderd. Het elf keer passeren van de ver schillende douane leert dat wel: het is iedere keer een straat Magelhaes van formulieren en formaliteiten eti steeds weer contrariewind. En terwijl men destijds zonder consent van de Koning van Spanje als vreemdeling de halve aardbol voor zich verboden zag, vandaag is nog op tal van plaat sen een te voren aangevraagde lan dingsvergunning nodig, alleen om bin nen te mogen komen. Natuurlijk, „ruwe wilden" zijn er niet zo meer Spiegeltjes en mesjes heb ik dan ook niet op zak gehad. Wel echter borg de „Edam" een voorraad Bols in Delfts blauwe flacons en een flink aan tal Edammer kaasjes. Het effect van zulke kleine „vereringhen" is echter hetzelfde gebleven- Op Guam was de Amerikaanse bezetting, die zich op net strand onder palmen lag te zonnen, eenvoudig verrukt. Vreemd «genlijk toen Van Noort uitvoer bestond Bols al ettelijke jaren. En de Sultan van Tei- nate en de Vorst van Broenei en wie men allemaal onderweg ontmoeten kon, zouden best plezier hebben gehad m zon Delfts blauw flesje en deszelfs in houd- Mr.ar de publicity op de Rozen, gracht moest nog een kleine drie en halve eeuw wachten op zon voortref- felijke publicity-man als thans mijn vriend Max Zijlstra. Op Honolulu kwa men de dochters der oorspronkelijke wilden" en hingen ons bloemkiansen om de hals Dat was voorheen misschien erg romantisch; nu lag een serie foto's, die dit moment van alle zijden belichtte, al dagenlang thuis op tafel vóór ik er zelf arriveerde- En in Hollywood an dere inheemse schonen met glimlach en kusmondje en wéér een leger van fotografen. Aan boord kreeg men stel lig een ruimer en meer gevarieerd rant soen dan de kan water en 2 lockgens wijn (0.45 1.), welke Olivier zolang het ging dagelijks verdeelde. De bemanning van een vliegtuig drinkt echter geen druppel alcohol, want schommelen is hier minder gewenst; een schip kan dat wel hebben. Exotische kost, al was het dan geen pinguinvlees of struisvogel eieren, bleek er evenmin bij. Hardnek kig volgen biefstuk en groente-uit-blik, de aardappel hoogstens gevarieerd met rijst, de wereldreiziger- En het schijnt wel, dat aller heren landen inmiddels „cocacolonised" zijn. Tot boven de Stille Oceaan stonden wij in contact met Schiphol. Overal werden wij keurig via de radio binnen geloodst- De navigatiemiddelen van een hedendaags vliegtuig zijn schier vol maakt, al heeft de moderne piloot toch ook terdege met de elementen rekening te houden. Het was dan ook zeer te recht, dat wij tijdens de reis naar oud gebruik een passend object zochten, een kaap, een baai, een kreek, dat nog geen naam had. Wij hebben gezagvoerder Bak geëerd door bij het overvliegen van de rimboe in India, een gebied, waarvan verluidt, dat er zeer veel olifanten huisden, plechtig te dopen als Bakbees- tenland. Het is met Oost-Indische inkt in kaart gebracht- FRED. THOMAS De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft gisteren vóór zijn vertrek naar de Ver. Staten ver klaard. dat Frankrijk voorstander is van het opnemen van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact. Over Spanje zei hij, dat Frankrijk de toela ting van dit land tot het pact in de huidige omstandigheden niet voor mo gelijk houdt, doch Frankrijk wenste niet tussenbeide te komen bij enige tweezijdige overeenkomst tussen Ame rika en Spanje. Natuurlijk zou Frank rijk letten op aspecten, die Franse be langen zouden raken, zoals mogelgke beknotting van de hulp aan Frankrijk ten behoeve van Spanje. In antwoord op een vraag ontkende Schuman, dat er In het Middellandse Zeegebied en de Arabische wereld Frans-Britse tegenstellingen bestonden. Hij was er van overtuigd, dat „dit standpunt te pessimistisch was". Hij had alle redenen om te geloven, dat waar schijnlijk in November Frans-Britse be sprekingen zullen worden gevoerd en Aan het Oostelijk front in Korea heb ben de geallieerden een krachtige aan val tegen communistische eenheden ge lanceerd, die zich in het heuvelgebied hadden verschanst. Na een gevecht van verscheidene uren waren de verenigde strijdkrachten zeven km. opgerukt. De geallieerde artillerie zou de vijand zware verliezen hebben toegebracht. De aanval van de verhonden troepen vond plaats op vier punten tussen de Oostkust en het gebied ten noorden van Yanggou. Het regent in Korea beschuldigingen aan het adres van de geallieerden. Nadat gisteravond het radiostation van commu nistische China vier nieuwe neutraliteits- schendingen had bekend gemaakt, heeft radio-Peking hedenmorgen melding ge maakt van een nieuwe schending, een bomaanval op de verblijfplaats van ge neraal Nam II, het hoofd van de com munistische delegatie, welke te Kaesong de wapenstilstandsbesprekingen heeft gevoerd. Op verzoek van de roden heeft vice-admiraal C. Turner Joy, de leider van de Uno-delegatie, een aantal offi cieren naar het betrokken gebied ge zonden, om deze jongste klacht van de roden te onderzoeken. In antwoord op de eerder geuite beschuldigingen heb ben de geallieerden vandaag verklaard, dat de neutrale zone niet door de ver bonden troepen is geschonden. Radio-Pekir.g meldde, dat een Ame rikaans vliegtuig vannacht om half een .de neutrale zone van Kaesong heeft ge schonden en twee bommen heeft uit geworpen die op vijf tot zeshonderd meter van de verblijfplaats van gene raal Nam II te Pingkotong vielen' Het hoofdkwartier van generaal Ridg way heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de beschuldigingen van 29 en 30 Augustus over schending der neutrale zone van Kaesong van de hand worden gewezen. De New Yorkse politie heeft gister avond bekend gemaakt, dat een centrale van handelaren in verdovende midde len in Harlem opgerold is. Deze centrale verschafte aan klanten in geheel Ameri ka. van kust tot kust, narcotica ter waarde van 1 millioen dollar. Tijdens een razzia, die elf uur duurde, hebben detectives zeven mannen gearresteerd, die de afgelopen tien weken gescha duwd werden. Handelaars in verdoven de middelen uit Los Angeles, Chicago, Detroit en Boston kwamen regelmatig per vliegtuig naar New York om van de zeven mannen te kopen Trumans speciale vertegenwoordiger, Averell Harriman heeft gisteren, na zijn aankomst te Washington, bü presi dent Truman en de regering verslag uitgebracht van de bevindingen van zijn reis van zes weken, naar Perzië, Joegoslavië en West-Europa. Bjj zijn aankomst op het vliegveld te Washing ton heeft Harriman nog een kort on derhoud gehad met Acheson, die enkele ogenblikken later naar San Francisco vertrok, voor de conferentie over het Japanse vredesverdrag. Harriman verklaarde op een perscon ferentie, dat maarschalk Tito hem ge zegd had, dat een wereldoorlog zou kunnen ontbranden als gevolg van Sta- lins onderschatting van de waarschijn lijke reactie van de niet-communistische wereld op een Russische aanval tegen Joegoslavië. Maarschalk Tito geloofde echter niet, dat maarschalk Stalin een wereldoorlog wenste. Met betrekking tot het Perzische olie geschil verklaarde Harriman, dat de volgende stap door de Perzische rege ring gedaan diende te worden. dat deze besprekingen „een nieuwe ge legenheid voor verder Frans-Brits be grip zullen scheppen." Het samenvallen van de Russische deelneming aan de conferentie in San Francisco en het onderbreken van de bespreking te Kaesong was zorgelijk, maar „men moet voorzichtig zijn met het verklaren van toevalligheden", al dus Schuman. De Senaatscommissie voor het onder zoek naar de eriminaliteit in de V.S. heeft gisteravond een beroep gedaan op alle steden van de V-S. om gemeen schappelijk de misdaad en de omkope rij in het openbare leven te bestrijden. De commissie deed dit in haar eind rapport aan de Senaat. Vijftien maan den heeft het onderzoek naar de mis dadigheid in Amerika geduurd. De commissie is vannacht ontbonden. In haar rapport dringt zij er echter bij het Congress op aan om de kruistocht tegen het kwaad voort te zetten- De commissie adviseerde een „Nationale coördinatieraad tegen de misdaad" op te richten. Volgens de commissie moet dit een particuliere organisatie zijn, die het zoeklicht van de publieke waak zaamheid gericht houdt op misdaad en corruptie. Tijdens een feestelijke bijeenkomst die ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Nederl. Ver. van Weer- en Sterrenkunde hedenmorgen in „Espla nade" te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter van deze vereniging, dr. J. J. Raimond Jr. een rede uitgespro ken. Hieraan ontlenen wij het volgende: Tijdens de oorlogsjaren had de ver eniging de wind mee. Het aantal afde lingen steeg tot vijf en twintig en het totale aantal leden tot ongeveer twee duizend. Het stemt tot grote dankbaar heid dat de vakweerkundigen en de vaksterrekundigen ieder jaar weer be reid zijn tezamen honderd en twintig voordrachten te geven. Een voorbeeld van trouw en toewijding noemde de voorzitter dr. H. G. Cannegieter. Deze oud-hoofddirecteur van het K.N.M.I. is gedurende zijn bijna veertigjarig lid maatschap met slechts korte onderbre king lid van het bestuur geweest. Het bestuur kende dr. Cannegieter de zilve ren erepenning toe. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de vereniging een week geleden een bewijs van bijzondere toewijding heeft ontvangen. De heer en mevrouw A. B. WaterlanderPennekamp hebben tijdens hun leven hun huis te Akkrum aan de vereniging geschonken. Deze daad heeft het bestuur doen besluiten de zilveren penning toe te kennen aan de heer Waterlander. Daarna ging de voorzitter over tot het uitreiken van de dr. J. van der Bilt- prijs aan de heer A. Mak Het is zeer verheugend zo zeide hij, dat Nederland bezig is zijn achterstand in de amateu ristische beoefening van de sterren kunde in te halen. In vijf jaren tijds is dit de derde maal dat de dr. J. van der Bilt-prijs wordt uitgereikt. De com missie van beoordeling bestond ditmaal uit dr. L. J. L. Dev. dr. J. Houtgast, dr. H. C. van de Hulst, en prof. dr. S. W. Visser. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt het volgende mede: Vóór de tweede wereldoorlog werd het personenverkeer tussen Nederland en Duitsland over ongeveer zestig grensposten geleid. Na het einde van de oorlog werden reeds in 1945 van Neder landse zijde alle grensposten weder voor het algemene personenverkeer openge steld. Uit organisatorische overwegin gen besloten echter de bevoegde auto riteiten in Duitsland tot dusver het Nederlandse voorbeeld voor slechts on geveer 25 grensposten te volgen. De overige 35 grensovergangen werden slechts voor een beperkt verkeer het zogenaamde „kleine grensverkeer", waaraan uitsluitend bepaalde bewoners van het grensgebied, in het bezit van speciale vergunningen, konden deelne men in gebruik genomen. De Nederlandse regering heeft zich thans tot de Bondsregering gericht met het voorstel de huidige onbevredigende toestand op te heffen door de tegenover de sinds 1945 opengestelde Nederlandse grensposten gelegen Duitse grenskan- toren eveneens alle voor het algemene personenverkeer in gebruik te doen ne men. In de motivering van het Nederland se voorstel wordt gezegd, dat de nieu we regeling een einde zal maken aan de talrijke klachten, welke aan beide zijden van de grens geuit worden en een merkbare verlichting voor de reeds opengestelde Duitse grensposten en in het algemeen voor het Nederlands Duitse personenverkeer zal betekenen. Tevens heeft de Nederlandse rege ring de Bondsregering voorgesteld door een wederzijdse overeenkomst hét deel nemen aan het „kleine grensverkeer" zo mogelijk uit te breiden. De 7 December-divisie, vijf jaar ge leden voortgekomen uit de expedition- naire macht, heeft Vrijdagavond in de K.R.O.-studio een reünie gehouden ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Ruim driehonderd officieren, onderoffi cieren en manschappen, deels in uni form, deels in burger, waren daartoe naar Hilversum gereisd. Zij werden bij aankomst in de studio begroet door de gewezen commandant, generaal-majoor Duerst Britt. Later op de avond herin nerde deze in een toespraak aan de ge beurtenissen in de afgelopen jaren. Hij releveerde hoe de 7 December-divisie op 31 Augustus 1946 in Glasgow was opgericht en constateerde met genoe gen, dat elk onderdeel der divisie deze avond vertegenwoordigd was. De geest van deze divisie leeft nog voort in on ze vrijwilligers voor Korea, want der tig leden vervullen aldaar hun plicht. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de grote studiozaal, waar de op name werd bijgewoond van de eerste „Negen heit de klok"-uitzending in het nieuwe winterseizoen, die gewijd is aan het militaire leven. Uit een officieel verslag blijkt, dat het Britse herbewapeningsprogramma van 47 milliard gulden bedreigd wordt door een tekort aan geschoolde en onge schoolde arbeiders. In de komende twee of drie jaar zullen ongeveer 1.750 we tenschappelijke werkers nodig zijn en het is zeer moeilijk deze aan te werven, aldus het verslag. Bovendien zullen dit jaar 110.000 jongens minder dan in 1939 de leeftijd van 18 jaar bereiken. Als compensatie worden ouderen aan gemoedigd aan het werk te blijven en worden meer vrouwen in dienst gesteld, aldus het rapport. AMSTELDIJK p. 1 Cp. Race n. N. Y. ARNEDIJK p. 1 Finisterre n. d. Gulf. AAGTEKERK 1 te Penang. ABBEKERK Beira n. A'dam p. 1 Perim. ALHENA 31 v. Santos n. Monteviedo. AMPENAN p. 1 Kaap Dondra n. Priok. ALKAID p. 1 Kp. St. Vinct. n. B. Aires. BAUD 1 v. Pladju n. Singapore. BALI p. 31 Buru, 2 te Sorong vw. BOISSEVAIN 31 v. Hongk. te Manilla. BORNEO 1 v. Cheribon te Semarang. CELEBES A'dam n. Indon. 1 v. Suez. CHAMA p. 31 Azoren n. Spezia. CERAM Celc.Amst., 1 te Antwerpen. DELFT ChiliAmst.. p. 1 Scilly. DUIVENDR. p. 1 Dakar n. Liverpl. DIEMERDIJK 31 v. Los Ang. n. Balbao. ELMINA p. 31 Ouessant n. Dakar. EENDR. p. 31 Pantellaria. 2 te Djidjelli. ESSO HAAG p. 1 Corvo (Az.) n. Rott. FRIESLAND p. 1 Ouessant n. Genua. GAROET 1 V. Rott. t Tandj. Priok. GAASTERKERK 1 te Pt. Elizabeth. GRAVELAND 31 te Itajai. GANYMEDES 31 v. la Guaira te Frinid. HECTOR 1 v. Istanboel te Izmir. HELDER 31 v. Antwp. 2 te Hamburg. HEELSUM p. l Ouessant n. N. Orleans. KOTA BAROE 4 te Rotterdam verw. KARSIK 31 v. Posso n. Boena. KATWIJK p. 1 Ouessant n. Setubal. KIELDRECHT p. 1 Messina n. Genua. KAROSSA 31 v. Manokwari n. Biak. KERTOSONO p. 1 Guardafui n. Rott. K. AGOENG p. 1 Kp. d. Gata n. Priok. LAERTES R'dam n. Balikp. 1 te Pt. Said. LAWAK 31 v. Muscat n. Cochin. LEMSTERKERK 1 te Bushire. LIEVEVR.K. 1 v. Suez n. Perzië vb. LAURENSK. p. 1 Kp. Bon n. Perz. Golf. LEOPOLDSK. p. 1 Burlings n. Marseille. LUNA, n. Amst. 1 te Plymouth. MACUBA 1 v. A'dam te Curacao. MITRA 31 te Pireaus, (n. Haifa). MARKELO p. 1 Perim n. A'dam. METULA p. 1 Malta n. Bombay. MIRZA 31 v. Stanlow n. Gibraltar. MENTOR 31 V. Vassiliko n. A'dam. MOLENKERK p. 1 Lissabon n. Duinkerk. MELISKERK p. 1 Napels n. Genua. NIEUWEHAV. p. 1 Finisterre n. Casabl. POEL. LAUT p. 1 Minicoy n. Djeddah. PR. ALEXAND. p. 1 Bevezier n. Montr. PR. MAURITS p. 1 Bevezier n. Antw. PAPENDR. p. 1 Dungeness n. Trinid. ROTULA p. 30 Kp. Goede Hoop n. Cura?. SARANGAN 31 v. Pt. Swettenh. te Singap. ST. SCHIED. 31 v. Casabl. n. R'dam. SAMARINDA p. 1 Gibr. n. R'dam. SIBEROET 1 v, Olekoleh te Belawan. SILINDOENG 1 te Surabaja. SINABANG 2 v. Singap. te Penang vw. ST. ARNHEM p. 31 Ouessant n. Casabl. ST. VLAARD. p. 31 Stavang. n. Narvik. SUMATRA 31 v. Balikp. n. Surabaja. TERNATE 31 v. R'dam te Tj. Priok. TELAMON 1 te Ciudad Trujillo. THEMISTO p. 1 Dungeness n. d. V.S. TOMORI 31 nog te Suez verb. UTRECHT 1 Sept. te Siain. v. RIEBEECK 1 Sept. te Surabaja. WATERLAND p. 1 Kp. St. Vinct. n. Z. Am WINSUM, p. 1 Lissabon n. Vlaard. WIELDR. p. 31 Kp. Francis n. Baytown. Wm. RUYS p. 31 nm. Perim n. Rott. ZUIDERKR. 31 400 m. Z.W. Azoren n. W.I. ILZF\ I -I 34. „Nou", zei Sam in de kombuis tegen Rasmus, „we hebben verder geen water meer nodig. Ze zitten allemaal al in hun teiltje vast." Sim maakte intussen de enige reddingssloep, die het schip rijk was, klaar om er mee te kunnen wegvaren. Maar Sam vond, dat ze eerst de kapitein goede dag moesten zeggen, al was hij dan ook een zeerover. Eigenlijk was hij toch ook een beste kerel De kapitein lag in bed te slapen, het been, waaraan het teiltje vast zat, naar buiten gestoken. Daarop ging het drietal in de sloep. Ze na men een grote kist proviand mee, want ze hadden nog een hele reis voor de boeg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9