Pro memorie RODE TROEPENMACHT van 800.000 man Geheimzinnige lichtjes boven de geallieerde linies COMMUNISTEN IN STAAT tot nieuwe aanvallen HE VIGE AARDSCHOKKEN in Midden-Amerika CYCLOON RAAST OVER EILAND MARTINIQUE Alkmaar eert Jan Pronk VENETIË DRINKT GRATIS WIJN Gunstiger weer verwacht Acheson voert besprekingen over Japans vredesverdrag Tussen neus en lippen Grote militaire actie in Korea verwacht Het Aantal doden in Mexico stijgt Zowel in Korea als ergens anders Don Carlos geeft een knalfuif Tot hoofd en hart Ex-commandant veroordeeld Trein grijpt auto DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25166 ..KAUKASISCHE" VRIJWILLIGERS TER WILLE VAN DE PROPAGANDA? De opperbevelhebber van het Achtste Leger in Korea, generaal Van Fleet, heeft verklaard dat het leger van de vijand nog nooit zo sterk is geweest als thans. Hij deelde mee, dat de roden voor een mogelijk offensief een leger van 800.000 man hebben samen getrokken, en dat hiervan ook een aantal „Kaukasiërs en Mon golen" deel uitmaken, terwijl communisten uit Oost-Europa nieu we, met radar gerichte luchtafweer-batterijen bemannen. Reeds eerder is melding gemaakt van geruchten, dat Russische vrij willigers zich bij het rode leger in Korea hebben aangesloten. Generaal Van Fleet, die zich in vage termen uitdrukte en van „Kaukasische" vrijwilligers sprak, zeide echter dat zij naar men gelooft gering in aantal zijn en wel in hoofdzaak ter wille van de propaganda. Men wil de Noord-Koreanen overtuigen, dat ook zij een leger van verenigde naties hebben. Van Fleet sprak echter als zijn vaste overtuiging uit, dat de geallieerde troepen geen reden hebben het rode leger in Korea, waarvan hij de kracht schatte op meer dan tachtig divisies met vijfhonderd tanks en duizend vliegtuigen, te vrezen. „Wij kunnen alles kraken wat zij ons toewerpen en zij weten dat", aldus de generaal. TRUMAN LUIDT DE ALARMKLOK Hond springt op baas: bekkenfractuur weer Slachtoffers van ongeval op IJselmeer geborgen Yan 18 meter hoogte gevallen Kind was ongedeerd Deel van kolentrein ontspoord Zaak-Oldebroek Uit militaire dienst ontslagen c Wegwijzer op rijksweg Velsen wordt verlicht Chauffeur licht gewond Mgr. GROOT kanunnik van Haarlems Kapittel w MORRIS fefmycu fhuj! LEDEREN KLEDING VATI CA AN HEEFT ERNSTIGE CRITIEK Scherp protest van V at icaan BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter, Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Niet zonder reden heeft een aantal landen, dat de bezetting en ter reurdaden van Japan aan den lij ve heeft ondervonden, ernstige bezwa ren tegen sommige bepalingen van het vredesverdrag met Japan, dat thans in San Francisco op het punt staat geslo ten te worden. Het kan ook moeilijk ontkend worden, dat Amerika de tot standkoming van dit verdrag ter ver sterking van zijn positie in het gebied van de Stille Oceaan niet weinig heeft geforceerd en dat het daarbij wat al te gemakkelijk over de bezwaren van sommige landen, van Nederland bij voorbeeld, is heengestapt. Maar waarin men Amerika moeilijk ongelijk kan ge ven. is zijn rigoureuze houding jegens de Sovjet-Unie, die thans op allerlei manieren de spoedige ondertekening' van het verdrag tracht te saboteren. Het kan geen kwaad, nu de Russische pers en radio en haar gramofoonplaten elders in de wereld met veel poeha verhalen opdissen over de Russi sche overwinning op Japan, nog eens nauwkeurig na te gaan, wat er in werkelijkheid gebeurde. Terwijl twee en vijftig democratische lauden met Japan in oorlog waren, hield de Sovjet-Unie vast aan het met Japan gesloten vriendschaps- en neu traliteitsverdrag. Op 10 Augustus 1945 verzocht Japan om een wapenstilstand, precies een dag. nadat de Sovjet-Unie aan Japan de oorlog verklaard had. Op 15 Aug. gaf Japan zich over. Dit betekent, dat Rusland slechts enkele dagen met Ja pan in oorlog geweest is. Zes dagen, terwijl de overige landen drie jaar en acht maanden voor deze overwinning streden. De Russen meenden onmiddellijk dat zij. vanwege hun aandeel in de overwinning, recht hadden op een rijke buit. Daartoe bezetten zij Mandsjoerije, Fort Arthur, Dairen. Noord-Korea, Zuid-Sachalin. de Koerillen. gebieden, waarop ook het Tsaristische Rusland reeds begerige ogen had laten vallen. Voor een waarde van 1800 millioen dollar sleepten de Russen uit Mand sjoerije weg in de vorm van fabrieks- installaties en machinerieën. Meer dan een millioen Japanners, burgers en mi litairen. werden gedeporteerd naar Russische werkkampen. Er moeten zich thans nog meer dan driehonderd dui zend Japanners in Russische -krijgs gevangenschap bevinden. Niemand aan deze kant van het IJzeren Gordijn •weet of deze mensen nog in leven zijn of reeds de hongerdood gestorven. Toen het in Stalin's kraam te pas kwam sloot hij in Europa een bond genootschap met de nazi's en een vriendschapsverdrag met Japan. Zoals men ziet zou er voor Rusland heel wat meer reden zijn uiterst be scheiden op te treden dan op het we reldforum te pochen over zijn overwin ningen. Maar Moskou speculeert op de vergeetachtigheid van vele mensen. En nelaas vaak niet tevergeefs. Het zal goed zijn en wij twijfelen er niet aan dal dit ook, indien nodig, wel zal ge- beuien. dat Amerika in San Francisco Gromyko's geheugen weer wat op frist. Het hedenochtend uitgegeven commu niqué van het achtste leger meldt, dat troepen van de geallieerden wederom sterke communistische tegenaanvallen aan het centrale front hebben afgesla gen. Ten Noorden van Yanggu werden de verbondenen, na twee vergeefse pogin gen van de communisten, iets terugge drongen. Na een vastberaden tegenaan val slaagden zij er evenwel in, de Noor delijken tot minder dan enkele honder den meters van hun uitgangsstellingen terug te drijven. Radio Peking heeft vandaag ver klaard, dat het antwoord van het op perbevel van de V.N. op de commu nistische besehuldigingen inzake ge allieerde schendingen van het neutrale gebied van Kaesong op 29 Augustus onbevredigend was geweest. Generaal Nam II, de leider van de communis tische delegatie te Kaesong, eiste een verzekering, dat „dergelijke inciden ten zich niet zouden herhalen", en verder de bestraffing van de „verant woordelijke piloten". De leden van de delegatie der V.N. bij de wapenstilstandsbesprekingen zijn Maandag naar Japan gevlogen. Vice- Toen H. P. M. zich Maandag met zijn fiets in de Vaillantlaan te 's-Gravenhage bevond, was zijn hondje op een lage muur in deze straat gesprongen. Van dit muurtje sprong het op zijn baas, die met zijn fiets kwam te vallen en een bekken- fractuur opliep. M. moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. admiraal Joy heeft niet direct een be zoek gebracht aan generaal Ridgway. Zijn adjudant verklaarde, dat voor Maandagavond geen besprekingen waren vastgesteld. Voor de vierde achtereenvolgende nacht dreven Maandagnacht mysterieuze rode lichtjes boven de geallieerde linies. Officieren van de geallieerde inlichtin gendienst. die zelf naar het front waren gekomen om te kijken, zijn er nog niet in geslaagd een verklaring voor dit vreemde gedoe te vinden. De lichtjes hangen boven elkaar klaar blijkelijk aan een ballon en worden door de wind meegevoerd. Zonder te explo deren, doch nog steeds brandend ver dwijnen zij tenslotte in het achterland. De lichtjes zijn niet fel genoeg om als verlichting voor de vijand te dienen. Tussen de rode lampjes hangt een wit. Gisteravond hebben officieren van de inlichtingendienst de lichtjes boven de communistische linies zien opstijgen en daarna langzaam in het Zuiden zien ver dwijnen. T Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar morgen overdag ook plaatselijk op klaringen. Overwegend droog weer. Meest matige Zuidelijke wind. Iets warmer. Zon: 5.56—19.21 Maan: 10.48—20.13 De vernieuwing van de sluizen te Vlissingen. die in de oorlog grotendeels ver woest werden, is een zeer omvangrijk werk. Thans is men bezig met het maken van een bouwput, die zal worden leeggepompt zodra de kistdammen gesloten zullen zijn. Op de foto ziet men het vernielde buitenhoofd van de sluizen Ie Vlis singen Óp de achtergrond de veerboot naar Breskens, welke juist binnenvaart. Het geologisch laboratorium van de Columbia universiteit heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat in de staten New York, New Jersey en Connecticut een zeer zware locale aardbeving heeft plaats gehad. In een groot gedeelte van Noordelijk New Jersey cn New York zijn twee aard schokken gevoeld- Hier cn daar vielen schilderijen van de wand. De beide schok ken werden omstreeks kwart voor vijf met een tussentijd van drie minuten gevoeld. In de districten Orange en Rockland (New York) waren zij buitengewoon zwaar. Deze districten grenzen aan New Jersey. Zij liggen aan de Hudson ten Noorden van de stad New York. Maandagmorgen is het Zuiden van het eiland Martinique (West-Indië) en de omgeving van Fort de France door een cycloon, die zich met een snelheid van ongeveer 180 km. per uur in Westelijke richting bewoog, geteisterd. De wervelstorm ging vergezeld van hagelbuien. Bomen werden ontworteld, huizen vernield en beschadigd en hoog- spannings- en telefoonkabels vernield President Truman heeft vandaag in een redevoering te San Francisco ver klaard, dat de communisten misschien zullen trachten hun offensief in Korea te hervatten. Bovendien zijn zij in staat nieuwe aanvallen in Europa, in het Mid den-Oosten of elders te ondernemen. Waar hun dat maar dienstig lijkt. Tru man sprak ter gelegenheid van de ope ning van nationale actie voor defensie obligaties. Hij zou later de conferentie van het Japanse vredesverdrag toespre ken. De obligatie-actie dient om de her bewapening van de V.S. en andere naties te helpen financieren. ■Toen in Korea agressie werd ge- zei pleegd, kwamen" de V.N. in actie ne president. ..Zij noemde de agressie bij name en brandmerkte de Noord- Koreanen en Chinese communisten als agressors. Zij deed een beroep op de vredelievende landen om zich aaneen te sluiten en de agressie te verslaan. Dat is wat wij gedaan hebben. Jongemannen uit de V. S. hebben heldhaftig gestreden naast jongemannen uit andere landen, want zij weten, en wij weten, dat indien in Korea geen paal en perk wordt ge steld aan de agressie, het slechts een kwestie van tijd zou zijn totdat een nieuwe wereldoorlog ons allen vernie tiging en ellende zou brengen. Er is de laatste tijd in Korea onderhandeld op voorstel van de communistische agres sors over een wapenstilstand als een eerste stap naar een vreedzame regeling. Onlangs hebben de communisten deze onderhandelingen afgebroken. Wij weten niet of zij van plan zijn ze te hervatten. Wij zijn ten allen tijde bereid een eer volle schikking in Korea te bereiken, doch wij zullen niet aan agressie toe geven. Of de onderhandelingen in Korea succesvol zijn of niet, wij moeten vooruit blijven gaan om de defensieve kracht voor ons land en de vrije wereld op te bouwen." Terwijl 12.000 Venetianen gratis wijn dronken en toe keken hoe gondel na gondel de onder kostbare klederen en juwelen bedolven adel en Society-groten aanvoerden Voor het 18de eeuwse mar keren paleis van de anse hiillionair Don Carlos De Bestegui y Iturbi begon gis teravond het huis-bevrij dingsfeest van het Palazzo J-abia, een feest, dat duurde t°t vanmorgen de dag aan brak. Haar vingers stralend van de edelstenen, arriveerde als een der eerste de erfge namen der Woolworth-mil- noenen, Barbara Hutton. Don v-arlos zelf was gekleed in de ÖJke kledij van een van de „procurators", die in de r^gen van de Doges Venetië ?jee bestuurden. Het San U?remia-plein voor het pa fs baadde in licht. Vuur- reters. goochelaars, poppen kastspelers, een dansorkest n jongleurs hielden hier een te menigte, het „gewone le 'oezig. terwijl de uitge ef" gasten in het paleis ch Verzadigden aan caviaar, h champagne. Een koor van eertig zangers zong onafge- rub£en Aderen, doch werd ri^ oots overstemd door de orn menigte die schreeuwde öi"f meer wijn. Om elf uur ■eravnnd waren reeds hefGr cian tien personen in water gevallen en even zovele waren er door de ca rabinieri weer uitgehaald. De politie, die extra ver sterkingen op de been had, had handen vol werk om de orde enigszins te handhaven en te zorgen dat de gasten behoorlijk het paleis van Don Carlos konden bereiken. „Geneel Venetië" was gis teravond uitgenodigd naar „Charlie's paleis" te komen om daar indirect mee te genieten van het grote feest dat daar gegeven werd. Slechts een met zorg gese lecteerde groep van 1135 adellijke en welgestelde per sonen oorspronkelijk telde de lijst 2500 namen werd toegelaten tot de champag ne- en wodka-fuif die Don Carlos Bestegui y Iturbi in zijn 18de-eeuwse marmeren paleis georganiseerd had, maar elkeen, die kans zag zich een weg naar de Piazza San Geremia te banen mocht daar vrij wijn drinken en dansen tot het aanbreken van de dag. Don Carlos Bestegui y Iturbi is een Mexicaanse millionnair. Charlie, zoals Don Carlos in de wandeling wordt ge noemd, had per vlugschrift alle „goede Venetianen" uit genodigd naar het plein te komen om aan zijn festival deel te nemen. Hij is hier toe overgegaan nadat de stede lijke autoriteiten hem er at tent op hadden gemaakt dat hij wel enig geld voor de in woners mocht spenderen, wanneer zijn gasten alleen al die avond voor een kleine 200.000 gulden zouden „ver feesten". Op de pamfletten werd de burgerij tevens op luidruch tige wijze bekend gemaakt, dat het Labiapaleis door duizenden lampen verlicht zou zijn, dat de illuminatie van het plein achter het pa leis uit honderden Japanse lantaarns zou bestaan en dat het feest om zes uur in de morgen zou eindigen. Dit tijdstip van zes uur werd vastgesteld in overleg met de pastoor van de St. Clara- kerk, welk gebouw aan het paieis grenst. Het Canalo Reggio tegen over het paleis van Don Carlos werd bij het invallen van de duisternis afgezet, waarna slechts Charlie's gasten met hun uitnodigings kaart konden passeren. En de don wenste niets aan het toeval over te laten. Daarom heeft hij Zondag avond een generale repetitie laten houden van het gemas kerde bal, waaraan ongeveer vierhonderd van de drie duizend genodigden hebben deelgenomen. Deze vier honderd schreden over de met zware lopers belegde trappen naar de drie grote salons, waar de repetitie zou plaats vinden. Achter hen aan liepen hun bedienden, beladen met hermelijnen mantels, dragende de stand aarden van adellijke families en zelfs hun met juwelen bezette zwaarden. Maar de dure acht.tiende-eeuwse cos- tuums, die de gasten gister avond gedragen hebben, wa ren thuis gelaten. Zijn mono cle in het oog geklemd, wan delde De Bestegui van sa- ion tot salon, zijn gasten be groetende. terwijl een orkest van dertig personen de Ve- netiaanse muziek repeteer de. die gisteravond ten ge hore werd gebracht. Temidden van al deze luidruchtigheden vernam de U.P.-correspondent enig nuchter commentaar van de kellr.er Mario Federici uit een restaurant op het plein achter het paleis: „Ik hoor dat deze vreemdeling mil- lioenen lires tegen dit feest aangooit. Hij zou er heus beter aan doen aan sommi ge behoeftige gezinnen een paar schoenen cadeau te doen of wat brood te geven in plaats van champagne." Op waarlijk grootse wijze is Maandag avond de wereldkampioen der stayers 1951, Jan Pronk, door zijn Alkmaarse stadgenoten gehuldigd. Om 8 uur arri veerde de populaire Alkmaarse renner in gezelschap van zijn gangmaker Wiers- ma en zijn trouwe ploeggenoot Bakker met diens gangmaker De Graaf aan het station te Alkmaar, waar alle Alkmaarse sportverenigingen, muziekcorpsen en een duizendkoppige menigte zich hadden op gesteld om de kranige mannen te ver welkomen. In open auto's maakten zij een zegetocht door de stad, waar zich overal een grote menigte had verzameld Op de trap van het stadhuis aanschouw de de wereldkampioen het défilé van de sportverenigingen, waarna de burge meester, mr. Wytema, Pronk officieel huldigde in de raadszaal. De burgemees ter betrok eveneens Bakker in zijn hul diging en prees hem wegens de goede samenwerking. Bij Stavoren zijn nu de stoffelijke overschotten gevonden van de heren N. Roosjen en J. Klein, die bij het ongeluk met het zeiljacht op het IJselmeer om het leven kwamen. In de electrische bovenleiding op het baanvak Den HaagVoorschoten is Maandagavond omstereks tien uur een draadbreuk ontstaan. Het reizigersver keer werd over enkel spoor, voortgezet, waardoor de laatste treinen enige ver traging hadden. Vencaarloos uw eigen veld niet j door bij anderen onkruid te gaan wieden. j In het bijzonder de banancnaanplan- lingen hebben zwaar geleden- Tot dusver zijn nog geen berichten binnengekomen, die melding maken van slachtoffers. Het zou de zwaarste ramp 'zijn, die in de laatste twintig jaar het eiland heeft getroffen. Ten gevolge van de stormen en over stromingen in de laatste twee weken in Mexico is het aantal doden gestegen tot ten minste 263. Men verwacht echter, dat het getal der doden nog stérk zal stijgen als de reddingspatrouilles door gedrongen zijn in het woeste gebied tussen de Golf van Mexico en de Sierra Madre. Piloten die over dit gebied ge vlogen zijn, melden over alstanden van kilometers en kilometers geen tekenen van leven te hebben gezien. hoewel hier kleine dorpen en steden liggen. Een ongeval met een verrassende af loop deed zich Maandagmorgen in Rot terdam voor. Op een achttien meter hoog dak was een moeder bezig de was op te hangen. Plotseling viel haar vijfjarig zoontje, dat zij bij zich had, van het dak. Vijf meter lager hangende was lijnen stuitten de vaart wel enigszins, doch verhinderden de verdere val in een tuintje niet. De moeder snelde naar be neden en vond het ventje met builen en schrammen liggen. Snel werd de knaap naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar men tot de verrassende ontdekking kwam, dat hij geen verder letsel had opgelopen, maar dat hem toch iets scheelde, n.lwaterpokken. Zo kwam het ziekenhuis toch nog van pas. Drie wagons van een met cokes ge laden trein die op weg was van Lut- terade naar Luxemburg zijn bij het bin nenkomen van het emplacement te Maastricht ontspoord. Het gevolg hier van is, dat men om de hoofdlijn van Maastricht naar het Noorden niet te zwaar te belasten, de passagiers tussen Maastricht en Meersen enige tijd per bus heeft vervoerd. Conform de eis van de advocaat fiscaal heeft het Hoog Militair Ge rechtshof de oud-commandant van de legerplaats Oldebroek. de luitenant-kol. der Artillerie Chr. Th. N. veroordeeld tol vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Aangezien luit.-kol. N. reeds meer dan vijf maanden in voorarrest heeft door gebracht, blijft hij door deze uitspraak op vrije voeten. Luit.-kol. N. heeft terecht gestaan omdat hij ervan verdacht werd zich in zijn functie van commandant van de legerplaats Oldebroek aan verscheidene malversaties te hebben schuldig ge maakt. Naar de ANWB mededeelt, zal de ver ouderde verlichting van de wegwijzer op de kruising van de drukke rijksweg Haarlem-Velsen met de weg Spaarn- dam-Santpoort, worden vervangen door een moderne natrium-verlichtingsinstal. latie. De gemeente Velsen zal binnenkort overgaan tot plaatsing. Irak. Tn een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat tussen Irak en Spanje een vriendschapsverdrag is ge sloten. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel het er hedenmorgen in een groot deel van ons land herfstachtig uitzag en er op tal van plaatsen enige lichte regen viel, zijn de vooruitzichten niet ongunstig te noemen. Een zeer actieve stormdepressie trekt ten Zuiden van IJsland naar het Noord-Oosten. Het z.g. warmtefront bereikte hedenmorgen met veel bewolking en enige lichte regen ons land. maar later zullen er weer opklaringen voorkomen en zal de temperatuur tot omstreeks 20 gr. C. stijgen. Daar de luchtdruk over Centraal-Eu- ropa aanmerkelijk is gaan stijgen, zal ons land enige dagen in een voor September vrij zachte en warme lucht stroming blijven liggen, waarin vochtige lucht afkomstig uit de omgeving van de Azorcn over ons land zal stromen. De kans op neerslag is hierdoor klein en die op zonnige perioden wordt groter. iVan onze correspondent) Op de met flikkerlichten beveiligde spoorwegovergang te Tweeloo bij Mep- pel is Maandag een ongeluk geschied, dat wonder boven wonder nog vrij goed is afgelopen. Uit de richting Ruiner- wolde naderde een melkauto truck jarige J. de B. uit Bedum. Aan de Mep- met oplegger bestuurd door de 63- peler zijde van de overweg was op dat ogenblik een wegwerker bezig aan repa raties van de straat. Hierdoor is de be stuurder wellicht even afgeleid, want hij zag de rode lichten niet en hoorde even min het alarmsignaal. De wegwerker zag evenwel het gevaar en wist dit op het laatste moment aan de bestuurder kenbaar te maken. Op dat ogenblik schoot de sneltrein voorbij. De bestuur der gooide het stuur naar links, doch de auto werd nog juist door een der treeplanken van de trein gegrepen en langs de spoorbaan geslingerd. De be stuurder kreeg slechts lichte verwondin gen. Z. Hoofw. Exc. de bisschop van Haat- lem heeft heden de vicaris-generaal mgr. Johannes Martinus Groot benoemd tot kanunnik van het Haarlems Kapittel. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Amerikaanse minister van Buiten- I Volgens de diplomatieke medewerker landse Zaken, Dean Acheson, heeft I Maandag besprekingen gevoerd met de hoofden van delegaties over het Japanse vredesverdrag. Hij vergaderde met het hoofd van de Britse delegatie Kenneth Young en met de leiders van twee van de kleinere landen, die niet tevreden zijn over het ontwerp-verdrag. Eén van hen was dr. Aehmad Subardjo, de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, die gezegd heeft, zich het recht voor tc behouden herstelbetalingen te eisen. Acheson had ook een afspraak om met minister Stikker de lunch te ge bruiken. Doel en middel Terwijl hier in Neder land in de afgelopen maand maar liefst 209 mm. regen viel het gemid delde in Augustus is 80 mm., ook al niet zo'n klein beetje heeft men in Canada wegens de enorme droogte in het gebied van Vancouver zijn toevlucht genomen tot een „vliegende ijskar", welke met droog ijs het wolken dek heeft gebombardeerd. Deze „vliegende ijskar" had meer succes dan bij ons destijds de regenma ker Veraart, want korte tijd later begon het inder daad voor het eerst na drie maanden te regenen Ook Eritrea wordt ge teisterd door een ver schrikkelijke droogte. Daar geen experimenten met vliegende ijskarren, maar met duivels. Vrou wen gaan in de uitge droogde bedding van een rivier liggen, zwaaien hef tig met de armen en trap pelen met de benen, ter wijl zij schreeuwen alsof zij op het punt staan te verdrinken. Nu is het de bedoeling de duivel ra zend te maken, want men neemt aan, dat hij niet kan uitstaan, dat mensen hem voor de gek houden. In zijn razernij zal hij, aldus neemt men aan. een stortbui ontketenen om de vrouwen echt te laten verdrinken. 's Lands wijs, 's lands eer. Op zoek naar een vrouw Een Engelse glasblazer heeft aan de burgemees ter van Florence gevraagd. hem te willen helpen bij het zoeken naar een vrouw. Hij gelooft name lijk, dat de Italiaanse meisjes later veel betere huisvrouwen zullen zijn dan de Engelse. De brief van de jonge man luidde als volgt: Geachte Heer, Ik vraag me af of u mij misschien op een of an dere manier zoudt kunnen helpen. Ik zoek naar een vrouw en ik geloof, dat de Italiaanse meisjes veel betere huisvrouwen zijn dan de Engelse. Maar daar ik niemand in Italië ken, weet ik niet hoe met een Italiaans meisje in contact te komen. Ik ben glasblazer (ik weet dat Italië veel glas werk maakt) en ik ben 21 jaar. Ik kan u meer bijzonderheden over mij zelf doen toekomen, indien u zulks wenst. Vertrou wend, dat u zult antwoor den op deze brief en zal trachten mij te helpen, teken ik. hoogachtend, Peter Iscott, 25 Angelina spreek geen Street, Birmingham, En geland. P.S. Ik Italiaans. De burgemeester heeft geantwoord, dat hij de jongeman voorstelt, als het hem tenminste ernst is, naar Italië te komen om uit te zien naar het meis je van zijn dromen. Wij vermoeden zo, dat de jongeman een paar keer naar de Italiaanse opera geweest is. Kode vodden Zelfs lompensorteeraers moeten tegenwoordig in communistisch Oost-Duits- land „progressief' (lees: communistisch) gezind zijn. Onlangs kwam In de Sachsische Zeitung de volgende advertentie voor: ..Gevraagd voor onmid dellijke indiensttreding twee progressief gezinde lompensorteersters. aan vankelijk voor tijdelijk. Bij gebleken geschiktheid vooruitzicht op vaste aan stelling." Een West-Duits blad merkte naar aanleiding van deze annonce sarcas tisch op: „Deze vrouwen zullen er met het oog op de mogelijke vaste aan stelling waarschijnlijk goed aan doen, bijzondere zorg të besteden aan rode v o dde n." van de „New York Times" James Reston. hebben de Japanse minister president Josjida. de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Acheson, en Truman's adviseur voor aangelegen heden betreffende het Verre Oosten, Foster Dulles, Zondag te San Francisco de mogelijkheid besproken van een bilaterale aanvullende veiligheidsover eenkomst, die zou voorzien in het sta tionneren van Amerikaanse troepen op de vier voornaamste Japanse eilanden. Deze overeenkomst zou na de sluiting van het vredesverdrag van kracht worden. Japan zou geen wapens mogen bezitten, die als aan- valsdreiging tegen andere landen zouden, kunnen worden gebruikt. Deze beperking zou in de overeen- komst echtsr niet nader worden omschreven om de mogelijkheid open te houden, dat Japan, zo nodig, zou worden herbewapend. Nationalistisch China heeft Maandag verklaard, dat het zich niet gebonden zal achten door het Japanse vredesver drag. dat in San Francisco getekend wordt. Evenmin zal het verdrag wijzi ging brengen in de betrekkingen tussen China en Japan, aldus deelde de rege ringswoordvoerder Shen Tsjang-Hoean in een verklaring mee. Het nationalis tische noch het communistische China zijn voor de conferentie te San Francisc» uitgenodigd. Het Vatieaan heeft in een commentaar op het Japanse vredesverdrag krachtig stelling genomen tegen de Amerikaanse plannen om de Riukiu en andere eilan den ten Zuiden van Japan onder eco nomische en militaire controle van de Verenigde Staten te brengen. De speci ale nieuwsdienst van de congregatie van de Propaganda Fide herinnert er aan, dat verscheidene Amerikaanse woord voerders op persconferenties bij de Japanners met nadruk hebben aange drongen op geboortebeperking, „omdat hun land te arm is voor een nog grotere bevolking". „Onder deze omstandighe den", aldus de Vaticaanse nieuwsdienst, „zou het ernstige schade toebrengen aan de reputatie, die de V.S. bij de Japan ners hebben verkregen, indien Amerika het Japanse volk land zou ontnemen". Het agentschap haalt verscheidene Ja panse katholieken aan, die hun misnoe gen over het Amerikaanse voornemen hebben uitgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1