[fiat 1400 JER USALEM SPAAR T ALLE BIJBELSE DIEREN BIJEEN IJ muiden viert feest Jong en oud danst op straat zijn feestvreugde uit Nu de Rembrandt-expositie verleden tijd is geworden IJmuiden viert feest Accordeon- en mandolineconcert in lhalia Melkboer zou hond met opzet overreden hebben f 2500 verduisterd Batig saldo neerslag van culturele winst Gestoorde liefde Een jubileum en een afscheid „Speelkameraadjes" voor dames lelevisie begint in October firmAJeöejmnn Uifomekrjnf^ Voor 10 liter benzine 100 km comfort WONDERDIER MET VIJF POTEN p» DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken 6 Haarlemse boekhouder ingesloten De verdwenen poes Dokter speelde voor eigen rechter Concert in openlucht theater J. LEONARD LANG Nieuwe aanwinsten voor Artis Een vakman voor Uw bed 35 iaar I Nieuwe tijk en ervaring kapok in dag retour HAAHLEMStn MATH ASSEN HUIS Loodgieter werd al te handtastelijk Retraiteclub St. Raphaël D.S.S.-familie bijeen Internaat geopend Nachtaapjes Haai Kangoeroe en Koedoe PROGRAMMA rrij 55 Burgerlijke Stand Klanken-regen Parasolmieren HEEMSTEDE Naar Gouda Kath. Gemengd Kinderkoor H.B.C. tafeltennis Haarlemse Cricket Bond D.W.T. WINT de diocesane zwemkamp Volgende week beslissing van de regering Beurs van Amsterdam OOK VOOR LOUPEN Op de tweeae Juni van dit jaar werd een grote zwarte bouvier in de Solo straat door een bakfiets overreden. De Haarlemse melkboer A. G. W„ die de fiets bestuurde, werd er van beschuldigd het dier met opzet te hebben geraakt. Daarom stond W. gisteren terecht voor de politierechter. De hond, die toebehoorde aan mevr. M. D.. lag op die dag te slapen op de rijweg met zijn kop op het trottoir. De melkboer, die net zijn laatste klant in de straat had geholpen, liep krom ach ter zijn bakfiets omdat deze zo zwaar beladen was en hij de fiets eerst op gang moest duwen voor hij er op kon stappen. Het was warm die morgen en volgens het voorschrift waren de hoge melkbussen dus afgedekt met een wit zeil. Dit alles maakte dat de melkboer, die nogal klein %an stuk is, niet over zijn wagen kon kijken en daardoor zag hij de bouvier niet liggen. Aldus de verklaring van de beschuldigde. Er waren evenwel enige getuigen, die het tegendeel beweerden en verklaarden dat W. de fiets met opzet in de richting van de hond had gestuurd. Ook waren zij er van overtuigd, dat W. de hond gezien moest hebben. Nu zou een en ander niet zo heel erg zijn, als de hond er zonder kleerscheu ren afgekomen was. Het dier, dat hele maal onder de wielen van de zwaar beiaden fiets lag, is er door de melk boer onderuit geholpen doordat deze zijn bakfiets enige decimeters verplaatste. Ogenschijnlijk mankeerde de bouvier niets. De dierenarts, die het beest enige dagen na het ongeval onderzocht omdat het zo landerig was. constateerde even wel dermate ernstige kneuzingen, dat de hond afgemaakt moest worden. De getuigen vertelden ook over het gedrag van de melkboer weinig goeds. De Haarlemse politie heeft dezer da gen aangehouden en ingesloten de 28- jarige Haarlemse boekhouder J. P. W„ die er van verdacht wordt ongeveer t 2590 ten nadele van zijn verschillende werkgevers verduisterd te hebben. De boekhouder begon bij een Haar lemse meubelmaker, van wie hij twee honderdvijftig gulden achterover druk te- Na zijn arrestatie op Zondag 26' Augustus bleek, dat hij niet minder dan negen cliënten, voor wie hij de boekhouding verzorgde, had bestolen. Van een Haarlemse firma verduisterde hij f 150, van een tweetal wasserijen f 313 en van een kleermaker f 60. Ook in Heemstede sloeg hij zijn slag en wel f 190 ten koste van een firma en f 46 ten koste van een werfbaas. Terug in Haarlem knoeide hij met vierhonderd gulden van de R.K. Toneel vereniging „Rokato" Zijn laatste slachtoffer was wederom een Haarlemse winkelier van wie hij f 500 verduisterde- Tevens lichtte hij deze op voor niet minder dan f 575. Nadat een mevrouw ergens in Haar lem Zuid vijf jange jaren haar kater goed en liefderijk had verzorgd, bleek het dier ineens verdwenen. Twee lange weken zocht mevrouw en iedere avond liet ze de deur van de schuur open staan om het dier te laten weten dat zij hem niet vergeten was. En toen op een dag zag ze de kindertjes van de naast haar wonende dokter in haar tuintje en daar zij zich herinnerde dat deze vroeger wel eens naar haar poes had den gezocht ze waren toen gewapend met een paar grote stenen tracteer- de ze de kinderen op een snoepje en vroeg ze waar of haar poes was. „Die heeft pappie heel ver weg gebracht in een grote zak", antwoordden de klein tjes in hun onschuld, waarop mevrouw naar buurman stapte en tekst en uitleg eiste. Deze kreeg ze niet De dokter legde haar heel vriendelijk uit dat de kater ergens ver weg was en het heel goed maakte. En hoe mevrouw ook smeekte, méér kwam zij niet te weten. Mevrouw, die ook niet van gisteren was, liet het er echter niet bij zitten en nam een politie-agent in de arm. Maar ook deze wist niets uit de dokter te krijgen dan een nors „wat een onzin om daar de politie in te moeien". Bij deze gedachte is de dokter blijkbaar gebleven, want gisteren, toen hij voor de politie-rechter moest staan, had hij het niet de moeite waard gevonden om te verschijnen. De officier van justitie vond het gedrag van de dokter zeer be neden peil. ..Het is wel mogelijk dat katers wel eens lastig zijn, vooral in het voorjaar, maar daarom gaat het nog niet aan om de kat van een ander zo maar weg te maken. En ais het waar is dat het dier wel eens kuiltjes heeft ge graven in de tuin van de dokter, dan had hij daar met mevrouw over moeten spreken en geen eigen rechter mogen spelen". Aldus de officier die een boete van f25 verlangde. De politierechter was het hiermede eens en veroordeelde conform. Op Zondag 9 September om drie uur geeft de muziekvereniging Apollo" on der leiding van de dirigent Jac. Bijster een concert in het openluchttheater te Bloemendaal. Het concert wordt besloten met een militaire taptoe. Advertentie van Delft's Kinderwagens Toen hij bemerkte dat hij de hond had overreden, begon hij luid te lachen. Bo vendien had de man niet eens de moeite genomen om de eigenaresse van zijn slachtoffer excuses aan te bieden. En toen een ijscoman, die alles zag, hem over zijn zonderling gedrag aanhield, vroeg de melkboer waar hij zich mee bemoeide, waarbij hij veelbetekenend op zijn voorhoofd tikte. Tevens had W. ge zegd, dat de hond dan maar opzij had moeten gaan. De officier van Justitie, mr. G. van der Valk Bouman, achtte het weliswaar niet overtuigend bewezen, dat W. de hond met opzet overreden had, al vond hij het gedrag van de melkboer na het ongeval zeer onaangenaam, maar hij vond het ook niet overtuigend bewezen dat de beschuldigde het niet met opzet gedaan heeft. Hij verzocht vrijspraak, waartoe de politierechter overging. De officier wees W. tevens op het gevaar dat hij, als het waar is dat hij niet over de kar kan kijken, voor spe lende kinderen oplevert. Advertentie L Importeur STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM - TEL 27100 BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier ih een jeep (14 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Palace: Asphalt.jungle (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Lach en Ver geet ,(a. 1.) 2. 7 en 9.15 u.; Krans Hals: Omar de Woestijnhavik (str. volw.) 2.30 en 8 u.; City: Schudden voor het gebruik (a. 1.) 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „Old Cheyenne" en ..Het schot achter de coulis sen" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 4 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. oals U hebt kunnen horen uit mond van wethouder Geluk, of kunnen lezen :n de krant, heeft de Rembrandt-tentoonstelling in de Vlees hal meer dan 17.000 bezoekers getrok ken; dit is ruim aan de raming en er is zelf een klein batig geldelijk saldo overgebleven. Hiermee zijn de voorspellingen van de pessimisten die een prenten-expositie niet attractief achtten ontzenuwd en de verwachtingen van hen die wel ver trouwen hadden in het publiek over troffen. Immers het risico van een échec is overwogen omdat men de fi nanciële gevolgen daarvan bij voorbaat heeft willen dekken door het vormen van een garantiefonds uit particuliere gelden. Dit fonds is onbeschadigd gebleven omdat het échec verre is gebleven. Het feit dat er mensen gevonden worden die bereid zijn een cultureel experiment als een Rembrandt-tentoonstelling in Haarlem mogelijk te maken door een financiële schade door hun borgstorting uit te schakelen verdient waardering; dat van hun aanbod geen gebruik ge maakt is hoeven te worden geeft moed en vertrouwen. Vertrouwen ir. het be staan van zwevende behoeften aan eve nementen van een hoog gehalte die, zo als duidelijk is gebleken, inderdaad be staan en met dit experiment zijn opge vangen. En meed om door te gaan met het verder aftasten van de culturele ge zindheid van het volk en daaraan tege moetkomend, het gehalte van het volk zelf te veredelen. Dat dit experiment is geslaagd, niet in een der grote bevolkings- en toeristen centra maar in Haarlem moge hierbij een reden tot voldoening te meer zijn en een waarschuwing om de begeerte naar cultureel leven niet te negeren'of te onderschatten. Het is daarentegen een aanmoediging om door te gaan waarbij, zonder te willen profaneren, de verge lijking in ons opwelt van de velden die wit staan voor de oogst. Op deze velden is met de Rembrandt-tentoonstel ling een schijnwerper gericht. Ze zijn inderdaad wit. Er is aangetoond dat het geen hersenschimmen zijn van enkele wereldvreemde idealisten, maar een nuchtere en tastbare realiteit. Nu de tentoonstelling gesloten is past een woord van waardering, èn voor de Advertentie ww Ja bijgevuld met Java- Maakloon: l-pers. matras 12.50 2-pers. matras „15. Nog enige vei en tijk voor uw verenboa, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 ondernemers van de actie die de slui merende behoefte in beweging hebben gezet en voorlopig bevredigd, èn voor het publiek dat bewezen heeft, zich niet in de hoek van sensatie en opper vlakkigheid, waarin het zo graag her haaldelijk en openbaar wordt veronder steld. behaaglijk tg bevinden. Het heeft bewezen juist de diepgang te hebben welke het ontzegd is. Het batig saldo is minder te beschouwen als een finan cieel succes al heeft dit een belang rijk practisch aspect dan, wel als een meetbare neerslag van het werkelijke batig saldo dat niet in geld is uit te drukken. L. T. Gisteravond is de 18-jarige Haarlemse loodgieter H. v. B. door de politie in zijn woning aangehouden en later inge sloten. Hij wordt verdacht van mishan deling, zwaar lichamelijk letsel tenge- volg hebbend. Toen de loodgieter gisteravond om tien uur in de Nachtegaalstraat zijn liefde betuigde aan het meisje van zijn dromen, werd hij geplaagd door een aantal opgeschoten jongens- De min naar heeft zich opgewonden en vloog op het troepje jongens in. Een negen tienjarige Haarlemse betonvlechter, die naar men ons vertelde met de zaak niets uitstaande had en toevallig ter plaatse was, werd het slachtoffer van de onbeheerste loodgieter, die hem zo'.n stevige stomp tegen zijn hoofd gaf, dat hij achterover op straat viel- De jongeman liep hierbij een zware hersenschudding, een verbloeding in het achterhoofd en een scheurtje in de linkermondhoek op. Zijn toestand was zo zorgwekkend, dat hij niet naar het ziekenhuis mocht worden vervoerd. Hij werd in zijn nabij gelegen woning bin nengebracht. Men verzoekt ons mede te delen, dat de leden der R .K. Retraiteclub „St. Ra phael" deel zullen nemen aan een re traite in huize .St. Alfonsus" te Amers foort. Vooral dit jaar is deze bijeenkomst van het grootste belang. Z. H. de Paus heeft ons allen aangespoord om door be zinning en inkeer onze levenshouding op God te richten. Bovendien kan door een bijzonder voorrecht van Z. Em. Kardinaal de Jong tijdens de retraite de Jubileum-aflaat worden verdiend. Voor nadere inlichtin gen kan men zich tot 10 September wen den tot de heer S. de Bruin. Schoter- boschplein 10; L. Geers, Molukkenstraat 59; W. Redeker. Resiaastraat 7; A. de Vries, Dr. Schaepmanstraat 44 en A. v. d Zwan, Geweerstraat 43. Tere ere van het zilveren bestuurs- jubileum van de heer Horn, droeg de vertrekkende geestelijke adviseur, ka pelaan, W. Q. Grimbergen, in de kapel van Sancta Maria een H Mis od, welke werd bijgewoond door een zestigtal leden, oud-leden en genodigden van de R.K. Sportvereniging DSS. Na het gemeenschappelijk ontbijt, richtten enige personen het woord tot de jubilaris. De voorzitter, de heer Van Liemt, sprak namens de vereniging enkele woorden van dankbaarheid voor alles wat de heer Horn :n de loop der jaren voor DSS gedaan heeft. ,.Wij allen," zo sprak hij, ..hebben vanmorgen God ge dankt en Hem gebeden, dat Jan Horn nog lang voor zijn gezin en de DSS- familie gespaard moge blijven." De voorzitter der feestcommissie, de heer B. Bosdijk, gaf hierop het woord aan de vertegenwoordiger van de HVB en tevens voorzitter van Geel-Wit de heer Boot. Deze bedankte de jubilaris voor zijn verdiensten op het gebied van de voetbalsport in het algemeen en in het bijzonder voor de Katholtbke sport. Voorts haalde hij nog enkele herinne ringen aan gebeurtenissen naar voren, die hij als vriend van de jubilaris met hem heeft meegemaakt Verder voerden nog het woord de her Houkes. als oud-bestuurslid, de heer Zoon. als één van de oprichters, de heer Van Berkel als vriend van de heer Horn en de heer Sanberg Jr. namens de eerste elftalspelers en de redactie van Rood-Groen. De ochtend werd besloten met een woord van het zilveren bestuurslid, waarin hij allen en speciaal de geeste lijk adviseur dankte voor hun mede leven. Ongetwijfeld zal de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan B. A. van Zijl, een waardevolle opvolger zijn, doch vele DSS-ers waren op de duur aan kapelaan Grimbergen gehecht geraakt door wat hij voor de vereniging en in het bijzon dér voor de jeugd heeft gedaan. Ka pelaan Grimbergen was zeer gezien on der de jongens. 's Avonds kwam de hele DSS-famme in de muziekzaal van „Brinkmann" bij en om haar jubilaris nogmaals te hul digen en afscheid te nemen van haar adviseur die vele DSS-ers nooit zullen vergeten. In tegenwoordigheid van wethouder W. Bakker is gisteren in de Spruiten- bosslraat het eerste Nederlandse inter naat voor de opleiding van christelijke gezinshulpen geopend. In haar toe spraak zei de presidente van het hoofdbestuur dat het de bedoeling van de federatie is, hef charitatieve werk nog uit te breiden, zoals door het ver strekken van wagme maaltijden aan jonge werkende mensen, die geen ge legenheid hebben deze elders te nut tigen. Woensdag 5 en Donderdag 6 Septem ber worden de oefeningen van de R. K. G.V. „Virtus" weer hervat. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het secretariaat, Voorhelmstraat 28. tussen 9 en 6 uur. Tel. 16331. De directeur van de in aanbouw zijnde dierentuin in Jerusalem, dr. A. Shulow, is bezig met het verzamelen van alie mogelijke dieren en diersoorten, die in de Bijbel vermeld worden en die in het oude Israël geleefd moeten hebben. Dat is geen gemakkelijke taak, want de meeste dezer dieren zijn in de streken van het Oostelijk Middellandse Zee-gebied nagenoeg uitgestorven, zodat h(j ze elders ter wereld moet trachten te vinden en ze dan te kunnen kopen of te ruilen voor dieren, die nog wei in Israël voorkomen. Zo ruilde dr. Shulow onlangs een slang, drie kameleons en een paar hage dissen voor een mannetje en twee wijf jes damherten, die hij in Artis had ont dekt. Deze in ons land alledaagse herten zijn voor Jerusalems dierentuin bijzon der belangrijk, immers het damhert, een van de oorspronkelijke bewoners van Is raël, wordt daar practisch nergens meer' aangetroffen. Het verhaal doet de ronde, dat deze herten door de Middeleeuwse kruisridders in onze streken geïmpor teerd zijn en veelal golden als de „speel kameraadjes" van de dames der ridders. Hieruit zou njen het ontstaan van de naam kunnen verklaren: dames-hert, damhert. Hoe het ook zij, Artis heeft zijn bijdrage geleverd aan Jerusalems die rentuin en daarmee de herten weer op de geboortegrond van hun voorouders teruggebracht, terwijl de Amsterdamse dierentuin enkele kostbare exemplaren rijker is geworden met de slang, kame leons en hagedissen. Ook een galago is Artis rijker gewor den, maar die werd er geboren. In een klein kistje, een nachthok, dat in een kooi op het ziekenzaaltje van Artis staat, wonen sinds geruime tijd drie Galago's, kleine, wolligbruine nachtaapjes, die met grappige, kogel ronde oogjes de wereld bekijken. En kele weken geleden kregen ze een gast, een klein duinkonijntje, dat ze liefderijk in de familiekring opnamen. Voor Artis was deze samenwerking een proef. Hoe goed deze wel slaagde, bleek een dezer dagen. Ondanks de drukte in het nachtverblijf, waar aap jes en konijn gewoon zijn dicht op el kaar gedrongen hun slaapje te doen, schonk een der Galago's het leven aan een fiks jong van ongeveer zes centi meter lengte. Moeder, kind en rest van de familie welke laatste zich ten opzichte van de Galago voorbeel dig gedraagt vonden in de geboorte geen aanleiding, de gang van zaken in de kooi te wijzigen. Galago's en konijn verwarmen thans gezamenlijk het bo- relingske. Een aardige aanwinst voor het Artis- aquarium is een jonge, ruwe haai, die thans ongeveer 40 centimeter lang is en voorlopig nog rondzwemt tussen de hondshaaien van zeven centimeter de stekel- en de pijlstaartroggen. Na enkele malen argwanend uit de buidel te hebben geloerd, heeft wederom een kangoeroe de grote sprong op de aarde gewaagd. Doch dc oudere soort genoten vinden de verschijning van net kleine dier zeer zonderling en jagen er net zo lang op, tot het verschrikte beest je weer in de buidel duikt. Wellicht is Dinsdag 4 September 17 uur: Wielerwedstrijd „Ronde van IJmuiden"; start en finish: Sluisplein Route: Sluisplein, Ka naalstraat, Kerkstraat, Stëigerweg, Sluisplein. 20 uur: Korenconcert in het Rex-theater met medewerking van het R.K. Kerkkoor Cantemus Domino, „Goede Herderkoor", „Veiser Dames koor", „IJmuider Mannenkoor", „IJmuider Volks stem" en Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" Aan de piano: R. Riphagen, Santpoort. 20 uur: Concert door de „Hoogoven Harmonie in de muziektent in de Kennemerlaan. Woensdag 5 September 14 uur: Toneeluitvoering voor de leerlingen van de 3e t.m. 6e klasse der lagere scholen in Velsen in het sportpark „Schoo- nenberg'. Na afloop uitvoering van de cantate „IJmuidens Bloei" en het lied „IJmuiden Vooruit". 14.30 uur: Filmvoorstelling in het Rex-theater voor de ouden van dagen.- 18 uur: Voetbalwedstrijd IJmuiden Amsterdam in sportpark „Schoonen- berg" met muzikale medewerking van de Amsterdamse Politiekapel onder leiding door de kapel en tot besluit taptoe op het Sluisplein te IJmuiden- West. ONDERTROUWD: P. J. Hoes en G. C. M Ruiter, T. Geerling en M. de Haan. GEBOREN een zoon: H. Groenevelt— van Schoonhoven. N. MeijerBakker, H. C. Molkenboer—Martinot. J. Lefe- berMaurits. J. G. van HoltenChris- toffels, F. EelsingZeulevoet. A. M. Kra merHaver, G. C. SijmonsmaFrehe, L. Looman—Stam, L. W. van Hoven- Buitenhuis. A. M. Sjerpsvan der Meij. GEBOREN een dochter: M. E. NijkJaspers, J. Hoogeterpter Wee, J. M. ZwanenburgBakker, M. A. Ko ningvan Hulst, N. FennisKoelemeij- er. OVERLEDEN: S. J. M. v. Eerden, 3 d., Generaal Bothastraat. C. W. Harbrecht, 59 j.. Stuijvesantstraat. J. M. Tervoert Loerakker. 67 j. Emostraat. G. Tenge— Jansen, 74 j„ Westerhoutpark. Wie Zaterdag meende, dat in IJmui- [zag er zwart van de mensen, want toen üepen er niet minder dan vier muziek corpsen tegen elkaar in te blazen, leder had zijn eigen aanhang, allen wedijver den in vrolijkheid en boven dat alles knipoogden de lampen van de imitatie- vuurtorens aan en uit. den de feestvreugde in al zijn volheid was losgebroken, heeft Maandagavond kunnen ervaren, dat het toen nog slechts een voorproefje gold. Vooral in oud- IJmuiden weten ze van feestvieren, want of men nu bij de Oranjestraat kwam, in de Krugerstraat of in de Pres. Steynstraat, overal klor.k muziek, danste de jeugd op „de Appeltjes van Oranje" walsten de ouderen op Strauss-klanken en bij iedere „dansvloer" een dichte haag van toeschouwers. In de Jacob van Heemskerkstraat was er zeifs een balleider en het was hier, dat wij de grootste belangstelling aantroffen. Het opehluchtbal op het schoolplein aan de Kerkstraat vermocht aanvanke lijk niet die hoeveelheid danslustigen te trekken, die verwacht werd. Eerlijk ge zegd viel het ook wel een beetje tegen. Als het pierement, dat er de muziex leverde, „een onvervalst Amsterdams draaiorgel" is, dan heeft de hoofdstad ze niet zo best als wij dachten en heeft IJmuiden ze zo niet beter, dan toch van minstens even goede kwaliteit. En dat de balleider zonder microfoon kwam was een tweede tegenvaller voor het comité. Niettemin werd het later op de avond toch drukker en daarmee tevens gezelliger. De drukste straat op deze Maandag avond is ongetwijfeld zo rond een uur of negen de Kennemerlaan geweest. Het Stampvol was het Thalia-theater Maandagavond, toen om 8 uur de voor zitter van het feestcomité, de heer P. Krab, een woord van welkom sprak en daarna de daad liet aan vier gezelschap pen, of eigenlijk vijf, die om beurten een deel van het programma voor hun rekening namen. Het begin was al heei goed. De mandolineclub „Excelsior" onder leiding van de heer Joh. B. Kok bewees, dat er met deze tokkelinstru- menten heel goed te musiceren valt, ai blijft het geheel wat doorzichtig en kan het nooit ten volle bevredigen. Niette min wisten de muzikanten er een goede voordracht in te leggen, waardoor de melodieën duidelijk aanspraken. Dal was in het bijzonder het geval bij „Bala laika Souvenir" van de dirigent. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem" onder leiding van de heer D. Wijker heeft eveneens een reputatie hoog te houden. Een moeilijkheid bij accordeonmuziek blijft steeds de instru menten, die de melodie voeren, te laten domineren. Dit vrij constante geluids volume blijkt eveneens van nadelige invloed op de voordracht. Het liefst be luisteren wij „IJmuidens Roem" in zijn marsen, die fris de zaal inklinken en waarbij een strak gehouden rhythme uitstekend voldoet. In de walsen kan nog meer rubato gespeeld worden. An derzijds moet hieraan toegevoegd wor den, dat ook in „Strauss-klanken" en „Donauwellen", beide in een arrange ment van J. Linnard, zeer goede passa ges vielen te beluisteren. De mandolineclub „Die Rooiroks" met hun frisse uniformen, mochten onder leiding van de heer Joh. Ottens het tweede deel van de avond openen. Zij deden dit met bekende melodieën, die al spoedig het publiek verlokten tot mee- neuriën. Misschien niet altijd even prettig voor de uitvoerenden op de plan ken, maar het was tenslotte een [eest avond en dan mag men niet zo nauw kijken. De Veiser Accordeonvereniging onder leiding van de heer R. Kofman besloot deze avond met een aantal popu laire melodieën uit hun programma. Toch vait er van deze avond nog meer te vertellen. Daar was op de eerste plaats de zeer te waarderen entr' acte muziek van „De Inca's", beschaafd en toch vlot gebracht. Deze groep, die niet voor het voetlicht kwam, had een be langrijk aandeel in het geheel door het „opvullen van de gaatjes" door het wis selen der uitvoerenden. Wellicht een ondankbare taak, maar goed verzorgd, waardoor zij veel bijval kregen. En tot slot mag niet onvermeld blijven, dat alle medewerkende verenigingen aan deze avond in de pauze in het bezit werden gesteld van een herinneringsvaantje aan het 75-jarig bestaan van IJmuiden en van het Noordzeekanaal. de kangoeroe-familie over enige tijd vol doende aan de kleine springer gewend, zodat deze met rust wordt gelaten. Voor het publiek is het thans een kostelijk gezicht, het kleine kopje af en toe uit de buidelspleet te voorschijn te zien komen. Soms veroorzaakt het diertje verbijste rende gezichten bij de toeschouwers, wanneer het alleen een poot uit de bui del steekt. De oppassers hebben al ver schillende malen de opmerking gehoord, dat moeder kangoeroe een wonderdier De jonge kangoeroe, die enkele maan den geleden door de moeder de toegang tot de buidel werd ontzegd, wordt thans met vijf poten was bij een der oppassers-bazen in huis met de fles verder groot gebracht. Het dier tje is volkomen opgenomen in het gezin en wanneer de heer des huizes 's avonds rustig z'n krantje zit te lezen, kruipt kangoeroe jr. bij voorkeur in diens broekspijp of vest hetgeen wellicht een, zij het dan zeer simpele, nabootsing van een buidel voor het dier is. Een droevig overlijdensbericht moest in het bevolkingsregister van Artis wor den opgetekend. De koedoe, die enkele weken geleden werd geboren, heeft ne laas niet lang mogen leven. De verwon dingen, die hij had opgelopen door een niet gemeende trap van moeder Koedoe, zijn voor het tere diertje te veel gebleken, ondanks het feit, dat de Artis- staf met man en macht voor het leven van het jong heeft gevochten. Van dr. D. C. Geyskes, een bioloog in Paramaribo, heeft Artis dezer dagen een aantal zeer vreemdsoortige mieren ont vangen, z.g. Atta's of parasolmieren. Zijn de gewone huis-, tuin- en keuken mieren voor menselijke bggrippên al nij vere diertjes met een eigen, min of meer geordende maatschappij, de parasolmie ren spannen misschien wel de kroon. De koningin, een groot zwart beest van bij na vijf centimeter lengte, zwaait er de scepter over drie groepen onderdanen.' soldaten, tuinlieden en bladsnijders, alle maal specialisten op eigen terrein. De Atta's houden er namelijk op een zeer vochtige bodem eigen kwekerijen op na. Geregeld trekken de bladsnijders er op uit om uit in de naaste omgeving groei ende bladeren mooie ronde stukjes te snijden van ongeveer een centimeter in doorsnede. De bladsnijders klemmen de groene cirkeltjes tussen hun kaken en wandelen er, vaak in rijen achter elkaar, mee terug naar het nest. Door de ma nier, waarop ze hun veroveringen mee dragen. wekken de diertjes de indruk, parasolletjes boven hun hoofden te heb ben vandaar dan ook de naam. De soldaten hebben tot taak de bezige mie ren tegen aanvallen van buitenaf te be schermen. Daartoe beschikken ze over een paar enorme kaken, waarmee ze on der aanvallers ontzettende slachtingen kunnen aanrichten. Zelfs de mens kun nen ze pijnlijk verwonden. De vereniging „Oud-Heemstede—Ben- nebroek" besluit het seizoen met een excursie naar Gouda, welke op 22 Sep tember zal worden gehouden. De leden van de Hecmsteedse organisatie zullen in de stad van pijpen en kaas ontvangen worden door de leden van de oudheid kundige kring „Die Goude" en de heer Goedewaagen, eigenaar van een bekende pijpenfabriek zal de Heemstedenaren de beroemde glazen ramen in de St. Jans- kerk laten zien. Zij die aan deze tocht wensen deel te nemen kunnen zich voor 8 September opgeven bij de secretaris, de heer J. Veen, alhier. Woensdag 5 September om half drie beginnen de repetities van de nieuwe kinder-operette. Men verwacht dat alle leden aanwezig zullen zijn. Nieuwe le den zijn ook van harte welkom. Het Haagse Wibo komt a.s. Woensdag bij HBC op bezoek met het eerste en tweede team. Het zal een zeer interes sante ontmoeting kunnen worden daar in Wibo 1 de jeugdkampioenen van '50 J. Hoogedoorn en B. v. d. Spek spelen. Aanvang des avonds acht uur in de Ja- cobaschool aan de Lanckhorstlaan. Be langstellenden zijn van harte welkom. Nieuwe leden kunnen zich tot en met 10 September opgeven bij secreta ris J. Leuven, Kastanjelaan 11, Heem stede. Na 10 September komen de le den niet meer in aanmerking voor de N.T.T.B.-competitie. Haarlem 4Haarlem 5: Haarlem 5: 45. G. Bosch, 10. R. Schlatmann, 21. E. ter Haar 5 v. 8, Th. Hetem 1 v. 17, W. Honnebier 1 v. 15. Haarlem 4: 124. W. Honnebier 15, K. van Giffen 30, Th. Hetem 27. C. van Vreeden 28 G. Bosch 6 v. 40, C. Dek ker 2 v. 42, P. Roodthart 1 v. 13. Het Haagse Swift heeft onder grote belangstelling zijn derde lustrum ge vierd met de organisatie van de tradi tionele zwemwedstrijden voor katholie ke zwemverenigingen in het fraaie Zui- derparkbad. Hierbij waren De Water trappers iHaarlem) nog steeds de sterk- sten; zij kwamen ditmaal zelfs met 2 volledige ploegen uit. De DWT-ers won nen alle ..grote" persoonlijke nummers (8) en ook de 6 estafettes in vaak goe de tijden. In de z.g. B-groep won het Schie- damse START op verrassende wijze met DONK (Gouda) en DLG (Leiden) op de hielen. Amstel deed inoividueel aardige dingen, doch als ploeg waien de Am sterdammers nog te zwak. De zwemver ZAR uit Amsterdam gaf een prima demonstratie van kunstzwem- men; de pölowedstrijd tussen Swift en Amstel werd door de Hagenaars met 10 gewonnen. De eindstanden werden: Afd. A' 1.: DWT 1 2747.8 pt.; 2. Swift, Den Haag 2880,6 pt.; 3. DWT 2e ploeg 2914.8 pt.; 4. Sub Aqua, Dordrecht 3344,6 pt. Afd. B: 1. START, Schiedam 1707,9 pt.; 2. DONK, Gouda 1734,6 pt.; 3. DLG, Lei den 1740,4 pt.; 4. Amstel, Amsterdam 1815,5 pt. De voornaamste uitslagen luidden: Dames: 200 m. schoolslag: 1. Do Tur kenburg DWT 3.21.5; 2. Thea Timmer mans DWT 3.28.7. 100 m. schoolslag: 1. Nel Hendriks DWT 1.33.6; 2. Paula v. Bruggen DWT 1.35.6. 100 m. vrije slag: 1. Cokkie Somers DWT 1.18.4; 2. Ton- ny Scheerder DWT 1 22.2. 100 m. ru«- Slag: 1 Bep Nelissen DWT 1.32.4; 2. Ria Nelissen DWT 1.35.2. 3 x 50 m. wissel slag est. 1. DWT 2.01.7; 2. DWT 2 2.08.-; 3. LGC 2.08.5; 5 x 50 m. school slag est. 1. DWT 2 3.51.-; 2. DWT 1 3.53.-; 3. Sub Aqua 3.59.2. 5 x 50 m. vrije slag est. 1. DWT 3.00 8; 2. Swift 3.10.3; 3. DWT 2 3.18.6. Heren: 200 m. schoolslag: 1. Jan La blans DWT 3.04.2; 2. Ton Bleeker DWT 2 3.05.6. 100 m. schoolslag: 1. Frans La blans DWT 1.29.-; 2. G. van Zwieten Swift 1.32.6. 100 m. vrije slag: 1. Fons Roozekrans DWT 1.08.-; 2. Rob van Driel DWT 1.13.4. 100 m. rugslag: J. Fons Roozekrans DWT 1.27.-; 2. Joop Melchi- or DWT 1.30.5. 3 x 50 m. wisselslag est.: 1. DWT 1 1.52.3; 2. Donk 1.54,-; 3. Swift 1.58.-. 5 x 50 m. schoolslag est.: 1. DWT 3 3.18.2; 2. Swift 3.27.8: 3. DWT 2 3.32 7 5 X 50 m. vrije .slag est.: 1. DWT 2 41 2. Swift 2.45.8: 3. Donk 2.58.7- DWT gediskw x (Van onze speciale verslaggever) Tüdens een televisieforum, vandaag door de buitenlandse persclub in Neder, land in dc Avro-studio te Hilversum georganiseerd, heeft de heer A. M. Lan- dré, hoofd van de Regeringsvoorlich tingsdienst, verklaard, dat er, naar zijn mening, in de loop van de volgende week definitieve regeringsbeslissingen ten aanzien van het televisieprobleem in Nederland zullen worden genomen. Hij verwacht, dat tengevolge daarvan dc experimentele televisieuitzcndingen van Bussum uit nog in dc loop van de maand October zuilen kunnen beginnen. De heerLandré zei dat de regering haar beslissingen enige tijd had uitgesteld op dat eerst een aantal meningsverschillen tussen de belanghebbenden uit de weg konden worden geruimd. Op een vraag van prof. Kors op welke meningsver schillen de heer Landré doelde, ant woordde hij, dat o.a. nog moest worden bepaald aan wie het beheer over de zendapparatuur zou worden toever trouwd. De heer Landré zei tenslotte, dat de regering zich bij haar besluiten zal laten leiden door de noodzakelijk heid de investeringen in Nederland zo veel mogelijk te beperken. De televisie- experimenten in Nederland zullen zich kenmerken door een grote geleidelijk heid. (Ntet-officiële koersen) Vorig Opening slot 4/9 3% Nederl 1948 81(4 3% pCt Ned. 1951 82!4 3-3'/, Nederland 194'. 80/s 80% 'I Ned. 62-64 oel.fac 85/, nschr Grtbk 48 3 pCt 82 Ned Handel Mil een 142 A.K.U. 170% Van Berkels Paton' 107 Clalvê-Delf t eert. 12314 Van Gelder 158:4 Kon Hoogovens een 147 - nilevei eert. 233',4 233 Ned Kabe) 212 Philips 167 Nieuwe Philips 15.9% Kon Petroleum 2C5v4 286 .Amsterdam" RuDbei 97 97 /4 Hol! Amerika LOd 174% Kon N Stoomb MJJ 13a 133 ,\ed Scneepv Unie 145 146% H V.A 1091109 Dell MO. rerl 77Va 75 Advertentie *»oo% Service^ Gr. Houtstr. 37 Haarlem Dat het beoefenen der journalistiek vijftig jaar geleden een zekere ele gance en anderzijds zekere ondeu gendheid inhield moge blijken uit het volgende bericht: „De Vroede Vade ren van Haarlem zullen Dinsdagmid dag bijeen komen om de stedelijke belangen te bespreken volgens eene daartoe opgemaakte agenda. Dit keer is het eene agenda, die nogal iets be looft, ze telt liefst 29 punten, waar onder eene zitting met gesloten deu ren. Het zou ons geenszins verwon deren, of we weten, wat achter die gesloten deuren behandeld zal wor den". Bij de bouw van de lichtfabrieken was een staking uitgebroken en de burgemeester werd er in de raad van beschuldigd „onderkruipers" be schermd te hebben. De burgemeester antwoordde: „Als hoofd der politie bescherm ik het heilig recht van den werkman, die, als hij werken wil, daartoe gelegenheid moet hebben". De socialisten spraken de hoop uit, dat de burgemeester „het heilig recht van den arbeider om te leven met klem zou verdedigen". Dat het in die dagen niet zo'n pretje was om te staken, liet de heer Beijnes in de raad uitkomen door op te mer ken: „Door de staking wordt honger geleden, vrouwen en kinderen komen aan mijn fabriek vragen om eene bete broods". Advertentie: Laat uw bruiloftsliede ren drukken door de stoomdrukkerij van de Nieuwe Haarlemse he Courant. Het vergunningsrecht, dat aan de Katholieke Kring „bint Bavo" was gegeven, is opgeheven, ornaat het be stuur de wet op de vergunning heeft overtreden. Woensdag IS September bezocht de Duitse Kroonprins onze stad en ver bleef in hel sieuelijK museum, m ae Grote Kerk en oy ae Amsleraamsche toren. De redacteur van onze-krant vroeg ae Kroonprins, wie of ae boek" druKKunpt haa uitgevonden, Cosier of Gutenoerg. A.K.H. antwoordde: „Die tiauptsacne ist, aasz Sie (de boek drukkunst) aa ist". De raad besloot tol de bouw van een tweeae aoucne-uaahuis, allereerst len oenoeve van ae kinderen der lagere scnolen m het Leiuscne kwar tier. De exploitatie werd opgedragen aan het Witte Kruis. Op de Haarlemse vuilnisbelt der geineemereinigmg kunnen dagelijks uoue rallen wuruen ingeleverd legen een premie van tien cent per stak. Aan de heer C. A. G. Delerding le Haariem gaf hel gemeenteoestuur van rxeemsteue toestemming om een open- uare verlichting van acetyieengas aan le leggen. De vereniging .JDe goede verwach ting" neejt aan ae gemeenteraad oeiere ionen voor ae werhineuen aei reiniging gevraagd, en wel lais een per uur voor ae ver voer iieaen, sücen. voor ae lonuenwevkers en IS cent voor ae vuitmsopliaievs en straat vegers. In de raadsvergadering kwam aan de orae het verplaatsen van ae raad zaal naar de Statenzaal. B. en meenaen, uat eerst met een nieuw* ventilatie getracht moei woraen ver- oeienng te krijgen, noezeer ae nooja- reuacieur van onze krant toen tege'_ de socialisten gênant was, moge old' Ken uil de voigenae regels m "e verslag: „De heer Hugennoiiz inee1'jd de, dat ae waardigheid van den raa niet m ae raadzaal is, maar berust P den goeden economischen toestand burgerij. En vermurwend het 'ia der raadsleden sprak hij op teedei toon over nog zoovele arbeiders, e slecht gehuisvest zijn enz. enz. kennen dat"..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2