Negen zusters in een bouwval De filmkeuring in 1950 „HET LAATSTE ZEILSCHIP weer in de vaart komt e Oorlogsgravenstichting bestaat vijf jaar m ÜlMotCl Zeven jaar wachten vergunning zonder op een succes Protestdemonstratie tegen dwangarbeid Tienmaal meer inkt P Amsterdam op de Jaarbeurs te Frankfort Modelschool in Den Bosch Zwammen groeien onder plafond Centrale commissie bezorgd over de televisie K. V.P.-partij congres Pamir en Passat lagen al bij de sloper in Antwerpen J DEN HAAG OP 15 SEPTEMBER: Verklaring van artikel 7" M.L.D. -eskaders op Eng. vliegkampschepen Op 20 en 2i October Thans Lübeck als thuishaven Een gorilla liep over het strand Drie candidaten DUIDELIJK BEELD VAN DE HAVEN EN HAAR VERBINDINGEN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 Brandblusapparaat in autobussen Benoeming Nieuwe ballpoint slaat alle records er was echter geen gevaar DOOR ALEXANDRA ORME HUISHOUD- EN INDUSTRIE-ONDERWIJS Mr. Van Hoogstraten naar Nederland Onderscheiden (Van onze Brabantse zei mère-supé- correspondente) it is onze keuken. Het beste vertrek van ons hele klooster rieure en ze opende een deur. „Pats", zei het tuimelraam en viel met een klap open. „V ziet, alles sluit hier hermetisch", zei de soeur, die tijdelijk de keuken- zuster vervangt en met een ferme duw van een stok flapte ze het onwillige raam weer dicht. De keuken bleek inderdaad het beste vertrek te zijn. Er zaten geen zichtbare gaten in het plafond en in> de onwillige ramen zaten hele ruiten. „Alleen daar bij het raam lekt het een beetje door als het regent, voor de rest gaat dit nog wel", zei mére-supérieure. Zover is het gekomen met het klooster der Zusters Franciscanessen-Peniten ten te Standdaarbuiten, dat ze al blij zijn, dat er tenminste nog een lokaal is, waar het alleen maar een beetje lekt als het regent. Jammer genoeg regent het in ons land zowat altijd, zodat lekkage en van vocht druipende muren er tot de alledaagse verschijnselen behoren. „Maar ik heb laten afkondigen, dat we geen nieuwe leerlingen kunnen aan ne men", vertelt ze ons. Een nieuwe meis jesschool is verleden jaar klaar geko- men-en daar gaan de zusters af en toe hun troost zoeken als het haar in de troosteloze bouwval, die haar klooster is, te bar wordt. Het klooster is oud, gedeeltelijk da teert het van 1859, maar tot de oorlog Was het goed onderhouden. Het ver toonde de gebruikelijke ouderdomsver- schijnselen, maar was, zeker voor deze zusters, die aan Franciscaanse eenvoud gewend zijn, goed te gebruiken. In de oorlog kwam het klooster in de vuur linie te liggen. Kogels en granaatscher- ven doorzeefden muren en dak en twee voltreffers richtten een gruwe lijke ravage aan. De kapel werd een puinhoop en het hele klooster, dat Weliswaar nog overeind staat, is feite lijk niet veel meer. Buiten de keuken zagen we er geen vertrek, waarvan het plafond niet gedeeltelijk naar beneden is gekomen of is doorzeefd met kogel gaten. Moeder-overste leidt ons rond en Vertelt er saillante bijzonderheden bij. .,Daar was vroeger onze slaapzaal", Wijst ze en een aantal met planken dichtgespijkerde vensters grijnst ons aan. „Maar de vloer heeft het begeven en nu slapen we in drie kamers." De gaten in de vloer zijn provisorisch met planken en oude deuren dichtgelegd, maar niemand mag deze zaal nog be treden, omdat het levensgevaarlijk is. De regen en de wind, die direct na de verwoesting vrij spel hadden in het stukgeschoten gebouw, hebben de oude floeren en plafonds grondig geruï neerd. In een kamer, waar de wijkzuster tijdelijk haar spullen heeft opge slagen, kijken we door de kieren recht in de grauwe wolkenhemel. De deur van de recreatiezaal staat de hele dag open, omdat de ramen, die er helemaal dreigden uit te val len, met spijkers zijn dichtgetim merd. „Die bruine vlekken onder het plafond zijn zwammen", licht onze begeleidster toe. „Die vegen we van tijd tot tijd eens af." Het kamertje van de wijkzuster heeft een wand, die gestreept is door het binnensijpelend regenwater en voor haar werktafeltje is de vloer met enige planken gedicht, omdat de zus ier er op een kwade dag gewoon - doorgezakt is. Van de vroegere school zijn practlsch Ihaar twee klassen meer bruikbaar. Die borden nu benut als kleuterschool hoewel de zusters zelf erkennen, dat het er feitelijk niet mee door kan. „Hoe kunnen we enig opvoedkundig effect hereiken in zo'n omgeving?" zegt mère- supérieure. 't Is dan ook alleen om de overbelaste moeders te helpen, dat de zusters de kleuterschool niet sluiten. Zeven jaar zitten nu de negen zus ters al in deze ruïne. De plannen voor een nieuw, eenvoudig klooster zijn klaar, evenals voor een nieuwe kleu terschool, maar nog altijd wachten de zusters met kloosterlijke lankmoedig heid op de bouwvergunning. Elke cent besteed aan reparatie van deze bouw val is weggegooid. „Men heeft ons gezegd, dat er mis schien in het laatste kwartaal van dit jaar nog wat extra bouwvolume zou komen", zegt moeder-overste hoopvol, „en wij staan wel bovenaan op de lijst." „Ik hoop het", zegt soeur Ricarda, die het hele bevrijdingsdrama heeft meegemaakt, „maar ze hebben ons in deze zevenjaar al zo dikwijls van die dingen verteld." „Maar hoe komt het dan, dat b.v. uw zusters in Klundert wel al een nieuw klooster hebben?" vragen wij. „O maar, die hadden helemaal niets meer!" zegt mère supérieure. „Dat is nog veel erger, als je hele maal niets meer hebt." Wij zijn haar hierin maar niet bijge vallen, want we weten werkelijk niet of dat wel erger is. In elk geval blijkt, dat als je helemaal niets meer hebt, er tenminste iets wordt gedaan om daaraan een einde te maken. De zusters in Standdaarbuiten hebben nog wel iets, een verblijf, dat ieder ogenblik van de dag boven haar hoofd dreigt in te storten. Verscheidene keren zijn er al stukken plafond naar bene den gekomen, gelukkig tot nu toe zon der dat er slachtoffers zijn gevallen. In dit gebouw, dat schreeuwt om onbe woonbaarverklaring, wonen negen zus ters, die de hele dag besteden aan het onderwijs van de jeugd en aan de ge, zondheid van anderen en ze wachten met Franciscaans geduld ops een bouw vergunning. Al zeven jaar (Van onze Haagse redacteur) De Fransman David Rousset, bekend om zijn proces met „Les Lettres Fran- caises", zal waarschijnlijk op 15 Sep tember in Den Haag komen spreken. Dan wordt namelijk op het Binnenhof een grote protestbetoging gehouden tegen het systeem van dwangarbeid. In Tsjechoslowakije, Roemenië en an dere landen achter het Ijzeren gordijn, in Joegoslavië, Spanje en Griekenland, in China en het Midden-Oosten worden de concentratiekampen blijvend toege past als strafinstrument tegen politieke tegenstanders. In totaal lijden op de gehele wereld meer dan tien milliocn personen onder dit onmenselijk systeem. Met name uit de kringen van oud-po litieke gevangenen, die zelf de schier mateloze ellende van het concentratie kamp hebben ervaren, heeft zich het vorig jaar een internationaal comité ge vormd, dat het wereldgeweten wil wak ker schudden. De bedoeling is daarbij niet een politieke actie te voeren; zo richt zich de activiteit van deze groe pering niet alleen tegen de verdrukking door communisten, maar wil men even zeer communisten, die bijv. in Spanje vervolgd worden, bevrijden. Dat het streven om de dwangarbeid te elimineren toch niet zo uitzichtloos is, als men geneigd is te denken, kan blijken uit het feit, dat maarschalk Tito in overweging heeft genomen een onderzoek in Joegoslavië toe te staan en inmiddels een niet gering aantal mensen uit de kampen heeft ontslagen, zij het met meldingsplicht. Ook in Griekenland is er kans, dat men een onderzoek zal accepteren en in Spanje is men zo ver, dat binnenkort een commissie van onderzoek wordt toege laten, die volledige vrijheid zou krij gen om naar eigen keus de stand van De Centrale Commissie voor de Film keuring deelt in haar jaarverslag over 1950 mee, dat in dat jaar 1983 films zijn behandeld tegen 2136 in 1949. In 80 films berden coupures aangebracht. Van één film konden drie acten met een totale lengte van 793 meter niet voor openbare Vertoning worden toegelaten. Vijftien Srote films werden in 1950 definitief niet toelaatbaar verklaard voor openbare Vertoning, te weten: uit Amerika: White Heal, Out of the Past, Gun Crazy, Lar- cency, Kameraad X Sorry, Wrong num ber, Geboortegrond, Alarm, De Indrin ger, Night and, the City, De vrouw op bier 13, Het complot der verdoemden; tdt Duitsland: De appel is geplukt, Vriendinnetje; uit Zweden; Stel je voor fat de dominee trouwde. Duitsland verdubbelde in 1950 het aan tal in Nederland ingevoerde grote films ton opzichte van 1949, terwijl Amerika terugviel van 394 op 334 grote films, "rankrijk gaf een vermeerdering van ongeveer dertig procent, Rusland bracht bet aantal van negen op vijftien, Italië poerde in 1950 18 grote films in. Oos tenrijk viel terug van 25 op 9. Volgens de commissie is de algemene lr>druk, dat het ontwerp film- en bio- fooopwet, waarover wel reeds een voor lig verslag der Tweede Kamer, maar geen Memorie van Antwoord is ver benen wel niet het Staatsblad zal be kken. Enkele door de Centrale Commissie kouitc klachten, o.a. over onwaardige eciame voor de film „Bittere rijst" en ?ver in theaters gedurende contrólctoch- H°n geconstateerde overtredingen werden ?oor het hoofdbestuur van de Neder- 'hdse Bioscoopbond onderschreven. t televisie maakte in (le vergaderin- van de huishoudelijke commissie IJzermalen een punt van bespreking uit •Aals de situatie zich thans ontwikkelt, dus het verslag, moet er rekening mee 0r<len gehouden dat binnen enkele ren de televisie ook Nederland zal ver- Als men de berichten uit Ame- "fdor de televisie totaal worden ont Vo Cllt' ^an toekomst er ook w0r ons land somber uit, om van bet Vja.aS:stuk der filmuitzendingen per tele- Zzendcr maar niet te spreken. De Het en' fe bij een nader onderzoek van blij,'Waagstuk der televisie zijn gerezen afd 2° veelomvattend te zijn, dat een blj.P^dde regeling niet eenvoudig zal bliiftCn' De huishoudelijke commissie tij, "aar aandacht echter ten volle aan Probleem wijden. t- bpo ls huishoudelijke commissie vallen, zo wordt in het verslag moet geloven, dat aldaar de gezin- - noS gezegd, dat er bij de pers en bost k een verkeerde mening heeft 'gevat over de vraag op welke films het praedicaat, bedoeld in artikel 1 der bioscoopwet wordt toegepast. De meeste gemeentelijke verordeningen op de ver makelijkheidsbelasting bevatten de be paling dat op de z.g. artikel 1-films een verlaging der vermakelijkheidsbelasting zal worden toegepast. Menigmaal komt de huishoudelijke commissie ter ore, dal men zich van een film met culturele of documentaire waarde afvraagt, waarom zij niet als „artikel 1-film" wordt be schouwd. De bioscoopwet, zo verduide lijkt de commissie, kent noch de uit drukking „cultureel" noch „documen tair", ze kent slechts films betreffende een onderwerp van wetenschap, handel nijverheid of landbouw. Het is derhalve duidelijk dat de Centrale Commissie niet verder kan gaan dan de wet toelaat en dat ze. hoe gaarne ze dat ook dikwijls zou willen doen, aan mooie films die op een hoog cultureel peil staan, doch die geen der genoemde onderwerpen bevat ten, niet het artikel 1-praedicaat kan toekennen. De twee squadrons van de Marine Luchtvaartdienst, die sedert het begin van dit jaar in Engeland zijn gestation- neerd voor een oefenperiode in het ver band van de Britse marine, zullen bin nenkort worden geplaatst aan boord van Engelse vliegkampschepen, die deelne men aan de najaarsoefeningen van de Britse Home Fleet. De najaarsoefeningen van de Britse Home Fleet zullen tot December duren. Zij worden gehouden in de Schotse wa teren, de Atlantische Oceaan en nabij Gibraltar. Blijkens een beschikking van de direc teur-generaal van het Verkeer in de Staatscourant moet met ingang van 1 December 1951 in elke autobus tenminste één brandblusapparaat van een goedge keurd merk en type aanwezig zijn. Het brandblusapparaat moet onder het be reik van de bestuurder en de passagiers zijn aangebracht. De hoogeerw. pater Provinciaal der Dominicanen heeft benoemd tot Supe rior van het St. Dominicus-College te Neerbosch de zeereerw. pater dr. Cani- sius Nolet O.P. Pater Nolet werd gebo ren te Arnhem in 1909, deed zijn intre de bij de paters Dominicanen in 1928, werd priester gewijd in 1934 en is sinds 1945 aan het St. Dominicus-College ver bonden. zaken op te nemen. Deze laatste com missie, welke onder voorzitterschap staat van de Nederlander J. de Swart, beschikt zelf over zeer veel gegevens over de Spaanse kampen, bijgewerkt tot 1 Juli j.l. De heer De Swart zal eveneens op Zaterdag 15 dezer te Den Haag spreken en voorts zal die avond op het Binnen hof, dat de burgemeester voor deze ge legenheid ter beschikking heeft gesteld, nog het woord worden gevoerd door de heer K. R. van Staal, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Ex-Po litieke Gevangenen. In een vijftigtal andere plaatsen in den lande zal deze protestbetoging herhaald worden. Het internationale comité arbeidt ge heel financieel onafhankelijk van de regeringen; van de internationale vak beweging werd reeds een steun ontvan gen ten bedrage van frs. 60.000 en voorts wordt een beroep gedaan op particulie ren en organisaties. (Van onze correspondent) De Groninger vulpenfabriek Vindus N.V., is er in geslaagd een nieuwe ball point te maken die tienmaal zoveel inkt bevat als de tot dusver in de handel ge brachte pennen. Deze vinding, waarop inmiddels octrooi is aangevraagd, kan van grote betekenis zijn voor ons land omdat zowel in binnen- als buitenland voor dit product grote belangstelling bestaat. Immers de levensduur van de pen is eveneens tienmaal zo groot en de prijs blijft gelijk aan die van de huidige pennen. Er liggen voor ons land in dit nieuwe ballpointproduct e::portkansen. Tot dusverre moest een groot aeei van de hUr ie lande verkrijgbare ballpoints worden geïmporteerd- Zaterdag 20 en Zondag 21 October wordt in gebouw Tivoli te Utrecht het vierde congres van de Katholieke Volks partij gehouden. Het congres wordt Za terdag geopend met een plenaire zitting, waarin partijvoorzitter W. J. Andriessen de plannen zal uiteenzetten voor de komende periode. Vervolgens brengt de partijsecretaris, dr. L. A. H. Albering, verslag uit. In de middag zijn de sectievergaderin gen. Dan worden de volgende onder werpen behandeld: Onze Europese taak, ingeleid door prof. mr. L. A. G. Schlich- ting, hoogleraar aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen; De emancipatie voltooid, ingeleid door de zeereerw. heer K. Roncken, hoofdaalmoezenier van de Arbeid in het bisdom Roermond; De sociale ontwikkeling sinds de bevrijding, ingeleid door J. A. Middelhuis, algemeen secretaris van de Ned. Katholieke Ar beidersbeweging in Nederland en Enige aspecten van het financieel-economisch beleid van de regering, ingeleid door prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijmegen. In de tweede plenaire zitting op Za terdagavond zullen enkele der buiten landse gasten het woord voeren, o.a. de voorzitter van de C.V.P. in België, Th. Lefèvre, die zal spreken over: De toe komst van Europa. In de derde plenaire zitting op Zon dagmorgen zal de voorzitter van de Ka tholieke Tweede-Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, tenslotte verslag uit brengen over het parlementaire werk in de afgelopen periode. amir, „het laatste zeilschipkomt weer in de vaart! Zij en haar zusterschip.Passat, welke reeds te 'Ant werpen bij de sloper voor de wal lagen, zijn aange kocht door een rederij le Lübeck en zullen als vrachtva rend schoolschip weer zee kiezen, zij het ditmaal met mo tor-hulpvermogen, wat het schip te allen tijde een snelheid van tenminste 8 mijl garandeert. Op haar jongste en naar het scheen onherroepelijk laatste reis, tevens de laatste graanrace van Australië naar Engeland, waaraan alleen nog de beide zusterschepen deelnamen, maakte Pamir door windstilte niet minder dan 57 dagen geen enkele voort gang. Zij verloor dan ook de race en kwam twee weken la ter dan de fortuinlijker Passat in Engeland aan. De eige naar, de bekende zeilschipreder Edgar Eriksson, uit Ma- riehann op de Alandseilanden. besloot hierna de schepen van de hand te doen. Zij verkeerden nog in uitstekende conditie, maar daar zich geen liefhebbers voordeden, wer den zij opgelegd en verdwenen tenslotte naar Antwerpen, naar de sloper. Niemand had ooit durven denken en hopen, dat zich daarna, waarschijnlijk op het' allerlaatste ogen blik, de kans nog zou keren: Pamir en Passat komen terug op de wereldzeeën en zij zullen er welkom zijn. „Het laatste zeilschip", zoals de Duit se schrijver Heinrich Hauser, in 't boek dat hij schreef na een reis van 116 da gen met Pamir rond Kaap Hoorn, de viermastbark noemde, werd in 1905 op de werf van Blohm Voss te Hamburg gebouwd en het was de oude Hamburg- se zeilrederij F. Laeisz, die haar in de vaart bracht. Toen Hauser in 1930 aan boord van de Pamir was, kon men ove rigens dit schip nog lang niet het laat ste noemen in zijn soort. Zowel Laeisz als de Fin Eriksson hadden in de der tiger jaren nog verschillende grote zeil schepen in de vaart, zoals de „Kroon prinses Cecilie", waarmee onze landge noot de Amsterdamse candidaat-notaris W. Leciercq eveneens een reis om Kaap Hoorn maakte. Het voortreffelijk boek, dat hij hierover schreef; „Wind in de Zeilen", werd onlangs herdrukt en Le ciercq heeft ret zelf nog verkocht tijdens de jongste boekenweek, in de Amsterdamse Bijenkorf. De „Kroon prinses" is reeds lang gesloopt en bij een gesprek, dat wij na afloop van de Boekenmarkt met de heer Leciercq hadden, kwam Pamir nog uitvoerig ter sprake, zoals het toen óók op zijn on dergang wachtte. Als er één zich ver heugt over dit phenix-achtig herver- schijnen van beide viermasters aan de horizon, dan is het stellig de heer Le- Zo zal de Parmir weer varen. clercq. En wij voor ons kunnen ais vroe ger opnieuw de hoop koesteren, dat op enigerlei wijze een dezer schepen ons nog ééns onder de ogen komt. Om te zwijgen van met zo'n schip onder zeil te zijn. al was het maar enkele dagen, uren. „Nooit heb ik kunnen geloven," schrijft Heinrich Hauser, „dat het zo wonderlijk kon zijn. Ik kan het niet beschrijven. De aanblik van deze gi gantische torens van linnen lijkt me geweldiger dan het schip van de hoogste domkerk. Mijn hoofd duizelt. Het verwart fne Het is zo feestelijk. De zachte, dóch onweerstaanbare vaart te voelen, die ons meeneemt, maakt, dat het lichaam schijnt te zweven. De 'vier grote sparren met hun dwarsbalken zijn een gehele wereld geworden, een wereld vol wonderlijke vormen en ongelooflijke kleuren. De vroege zon werpt een stralend en spookachtig licht op al deze kleurschakeringen van dofgrijs tot doorschijnend oranje-geel. En boven is alles nog veel mooier. Een enkele ra schijnt groter dan het hele schip, en ze is zo stevig gevoegd en dik, men ligt er zo rustig op als in een breed bed, diep onder zich het schip, heel klein, voortwaaiend over de glinsterend blauwe, met schuim- strepen doortrokken zee. De wind bruist en stoot tegen de mast, zeker en sterk, met krachtige, vaste greep en hij jaagt ons voort". Deze droom van de zeevaart leeft dus weer voort en daarmee heel de roman tiek van het zeilschip, vooral nog van zijn laatste glorietijd, die der clippers, de thee- en graanraces, de avonturen, zoals beschreven door Conrad, Mase- field, Traven, waarin ook Nederland zijn roemrijk aandeel heeft gehad. Nederlands „laatste zeilschip" was het driemastvolschip „Europa", in 1898 ge bouwd bij de werf Huygens Van Gel der op Oostenburg te Amsterdam, als laatste van de vijf grote zeilschepen, die hier van stapel liepen In Januari 1909 meldden de dagbladen de verkoop van het schip naar Noorwegen voor slechts 4800. In zijn boek „Europa Ahoy!" heeft A. C. Metzelaar de geschiedenis geschreven van dit schip, waarop hij in 1906 als stuurmansleerling monster de. Hij geeft in zijn reisbeschrijvingen een goed beeld van wat ook Nederland nog in de zeilvaart vlak voor hét ver dwijnen daarvan presteerde. F. Th. Advertentie Met nadrukkelijk gebaar onderstreept Robert Schuman zijn verklaring, dat Frankrijk voorstan der is van de opna me van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact. De Franse minister van Buitenlandse Za ken deelde dit eind vorige week mede op een persconfe rentie in Parijs, vóór zijn vertrek naar de Verenigde Staten. Bij deze ge legenheid noemde Schuman de toela ting van Spanje tot het pact „niet mo gelijk in de huidige omstandigheden". In de Spaanse hoofd stad ziet men, even als in Griekenland en Turkije, de ko mende besprekingen van de landen van het Atlantisch ver drag met grote be langstelling tege moet. Een strandstoel maakte de indruk van een Gorilla en die hollende mensen waren gewoon aan het voetballen. Die straaljager was niets anders dan een zeemeeuw. Zó zagen zijn vacantieioto's eruit. Nu hij een Philips Flitscamera heeft gekocht, mislukt er geen enkele meer, want, de bediening is uiterst een voudig. Overdag de mooiste opnamen zonder flitslamp en 's avonds of bin nenshuis even brillante snapshots met flitslicht. Onder auspiciën van de Vereniging „De Amst.erdamsche Haven" hebben de grote in Amsterdam gevestigde lijn- rederijen in het Nederlandse paviljoen van de Frankfurter Messe" de volgende projecten tentoongesteld: Het Amsterdam-Rijnkanaal, dat ge reed komt in 1952, wordt weergegeven als voornaamste blikvanger door een grote kast voorzien van 't z.g. transpa- 13 September zal het vijf jaar geleden zijn, dat op initiatief van dr A. van Anrooy de Oorlogsgravenstichting werd opgericht, met als doelstelling de ver zorging van alle Nederlandse oorlogs graven waar ter wereld ook. Het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen heeft in de afgelopen vijf jaren zeer belangrijke bijdragen ter beschik king gesteld voor het fonds der stich ting, die oorspronkelijk beschikte over 4 werkkrachten en die is uitgegroeid tot een instelling, waaraan een personeel van 23 betaalde en 5 vrijwillige leden is verbonden. Ter gelegenheid van dit vijfjarig be- DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Ik vertelde hem, dat het dorp beneden aan de voet van de heuvel lag. Nog pra tend liepen we de voordeur uit en het terras op. De officier scheen te besef fen, dat hij mij hoe dan ook een verkla ring schuldig was voor het feit, dat die bende soldaten plunderend door het huis draafde. „U had thuis moeten blijven, zei hij, „en niet moeten vluchten. Als u thuis was gebleven, zouden ze niets aange raakt hebben, dan was er niets ver dwenen". En terwijl hij dit zei, speelde hij met Jack's stijgbeugels, welke glinsterden in het bleke licht van de ondergaande zon. Ineens ging bij weg zonder verder nog een woord te zeggen. Ik keek naar zijn lange, pasklaar gemaakte en uit stekend zittende jas. In het weggaan zwaaide hij met de stijgbeugels, zodat ze tegen elkaar rinkelden, ik zuchtte en ging het huis weer binnen. Het is niet gemakkelijk om dit. nieuwe Rus land te begrijpen, dacht ik. Het huis was vol mensen. Soldaten in vuile, gelapte tunieken rommelden in alle laden. Plotseling viel het Jumbo in, dat ze misschien wel zijn schoenen zouden kunnen stelen. Hij haastte zich om zeker te zijn en tot zijn grote ver bazing vond hij de vestibule leeg ge ruimd. In zijn kamer stond alles over eind. Al de laden waren open getrok ken. Alle kasten stonden open. Een horde van zes of acht soldaten draafde door alle kamers. „Wat zoeken jullie"? vroeg ik. „Ap pels", was het antwoord. Ze schenen me nauwelijks op te merken. In ieder geval scheen mijn aanwezigheid hen bij hun speurtochten geenszins te hinderen. Ik moet evenwel toegeven, dat ik nog al zonderling gekleed was in een mari neblauwe broek, waarvan de pijpen in zware rijlaarzen van grijs vilt waren gestopt, en een soort houtvestersbuis, dat al een hele oorlpg achter de rug had. De eerste paar maanden zou ik die dracht aanhouden; en voor het kleine contingent van het Russische le ger, dat door Mora trek, zal die excen trieke mode van mij onvergetelijk blij ven. Ik zou die mannen graag wat ap pels hebben gegeven, maar er waren er geen. Een van de soldaten, met van elkaar staande tanden en een balsturige lok haar, welke telkens van onder zijn pet vandaan kwam. begon een praatje met me. De anderen noemden hem „onze hoofd. Want je moet weten, dat een Russische soldatenpet niet zo maar zon der meer een hoofddeksel is. Wanneer ik te doen had met een stomme Russi sche soldaat, dan kon ik zijn diepste innerlijke emoties aflezen van de be wegingen van zijn pet. De pet dient hem tot het uitdrukken van die gevoe kapitein", maar voor mij scheen hijlens, waar in de onvolmaakte mensen- in niets van de anderen te verschillen. In werkelijkheid bleek hij tweede lui tenant te zijn, maar toen wisten we nog niets van de rangorde in het Rus sische leger af en kenden ook niet de voorliefde van de Russen om zichzelf een paar rangen te bevorderen. „Kapitein" Iwan ging op een Louis XVI tafel in de hall zitten, cmringd door zijn soldaten in gemakkelijke stoe len en oo de divan, die scheer, te steu nen onder hun gewicht. „Wacht", zei ik, ..wacht; ik g'a jullie wat te eten ha len". Blij iemand te hebben, met. wie ze in dit vreemde land konden praten, maak ten ze het zich nog wat gemakkelijker. Ik bracht een schaal met brood en worst. Ze wilden glazen. ..Drink je brandewijn, Lida"? Ik had hun gezegd, dat ik Lida heette, want dat klonk Russischer en was gemakke lijker te onthouden. Ik bleef geduren de de hele Russische bezetting zo he ten. „Ja, als die er is", antwoordde ik. En een waterkruik vol pure alcohol werd op de tafel geplant. In het dorp bene den. aan de voet van de heuvel, waren ze nog steeds tegen de Duitsers aan het vechten. Jumbo keek naar die soldaten, die hun glazen met pure alcohcl vulden en er maar heel weinig 'water bij de den, met al de afschrik van de echte westerling. We dronken ieder een glas en hapten in ons biood met worst. En opnieuw deed Moedertje Wodka wonde ren. Ons gesprek werd luider en luider en steeds levendiger. De petten van de soldaten begonnen verbazend snel rond hun hoofd van plaats te verhuizen: van op hun rechter oor tot op hun linker, van diep in hun ogen tot achter op hun taal geen woorden voor zijn. De pet van het Rode Leger had, zoals we leer den beseffen, een heel eigen taal. Dat is natuurlijk de reden, waarom die pet alleen in gevallen van uiterste nood zaak wordt afgezet en dan enkel door hoge officieren, die veel minder impul sief zijn dan de gewone soldaat en van wie de meesten de Russische taal een van de rijkste ter wereld ge schikt genoog schijnen te vinden om hun vreugde, verrassing of afkeer uit te drukken. Hier volge dan een kort lesje in petten-taal: De pet met oeide handen een paar centimeter boven het hoofd gehouden drukt grote opwinding uit. (Dit kan vreugde zijn op het zien van een fles wijn of bij het bericht van een grote overwinning). Langzaam terug gescho ven to* achter in de hals drukt zij moe heid uit of gespannen nadenken óf de betreffende soldaat wil iets zeggen, maar is het vergeten. (Het ontbloten van het voorhoofd schijnt blijkbaar de werking van het geheugen ten goeds te komen). Over de ogen getrokken, vaak zo, dat er geen ogen te zien zijn, geeft de pet duidelijk boosheid aan. (Tijdens de beschrijvingen van de ver nielingen en totale vernietiging van Oekraïnse steden dalen alle petten on veranderlijk tot diep over de ogen hunner eigenaars). Over een oor ge trokken, hetzij het linker of het rech ter, spreekt de pet van verbazing, ont zetting, verlegenheid en soms van uit gelatenheid. Is de eigenaar nuchter, dan zijn de bewegingen van zijn pet lang zaam, maar na een paar wodka's nemen die verschuivingen een steeds sneller tempo aan. (Wordt vervolgd). staan heeft de stichting een bijzondere mededelingenblad uitgegeven, waarin o.m. enkelè korte artikelen staan van dr. W. Drees, minister Van Maafseveen, minister Staf, minister Joekes, en de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. Uit dit mededelingenblad blijkt o.m., dat alle rijksgraven in Nederland thans door de Oorlogsgravenstichting van het ministerie van Oorlog zijn overgenomen. Nog dit jaar zullen zij definitief zijn in gelicht. Er zijn in Nederland gelegen- 894 militaire rijksgraven, 232 civiele rijksgraven, 66 stichtingsgraven, 961 militaire particuliere graven en ca. 3000 civiele particuliere graven. In Duitsland heeft de stichting be moeienis met de graven van politiek-be- trouwbare Nederlanders, die gedurende de jaren 19401945 zijn weggevoerd of aldaar verplicht te werk zijn gesteld en daarbij zijn omgekomen in concentratie-, gijzelaars- of arbeidskampen, alsook de in krijgsgevangenschap gestorven mili tairen. Van deze graven zijn er thans leeds 15000 bekend. Verdei- bevinden zich in het buiten land nog 800 graven van leden, behoord hebbende bij het personeel van de Ne derlandse koopvaardij, verspreid over de héle wereld. rant-spiegelreflex. Deze is onverlicht een gewone spiegel; bij inschakeling van de lichtbron verdwijnt de spiegel en komt de kleurenkaart van het nieuwe Am sterdam-Rijnkanaal te voorschijn. Hierop is ook de oude verbinding met de Rijn aangegeven, zodat duidelijk tot uiting komt, welk een enorme verandering zich in 1952 zal voltrekken. Behalve de ze verbetering, welke zo van ongemeen belang is voor Amsterdam en zijn natio naal en internationaal achterland, wordt door middel van hetzelfde spiegel-reflex- systeem op een andere kaart de uitste kende verbinding van Amsterdam met de Noordzee aangegeven. Daar de Am sterdamse haven thans over een verbe terde outillage beschikt, zowel door het stukgoederen- als het stapelgoederenver- keer, springt duidelijk in het oog, welk een belangrijke rol van 1952 af de Am sterdam-Rij nverbinding en het Noord zeekanaal zullen spelen. Geëxposeerd worden verder twee modellen van Rijnschepen, t.w. een mo del van een huidig motorschip met als vergelijking dat van een vroeger stoomschip, waarvan de vloot thans is opgelegd. Door middel van vergrotingen wordt de aandacht gevestigd op de volledige moderne vloot motorschepen van de Amsterdam-Rijnrederij „De Nieuwe Rijnvaart Maatschappij", die de ver binding onderhoudt tussen Amsterdam en alle Rijn-, Main- en Neckarhavens, alsmede die van het West-Duitse kana- lensysteem. Voorts een vergrote foto met een mo torschip op het reeds ten dele verbre de Amsterdam-Rijnkanaal; een grote kaart van het gehele stroon.gebied van de Rijn completeert de voorstelling van Amsterdam als oudste mondingsha ven van deze rivier. De gemakkelijke bevaarbaarheid van het Noordzeekanaal wordt aangetoond door een duidelijke foto. waarop een passagiersschip van 30.000 ton een an der passeert. Een duidelijke kaart geeft de ver bindingen over de gehele wereld aan van de Amsterdamse lijnrederijen. In dit gedeelte van de Stand bevindt zich het verlichte model van 't vlaggeschip der Amsterdamse haven, het m.s. „Oranje", dat zeker de belangstelling van de be zoekers zal hebben. (Van onze correspondent) De vereniging St. Anna te Den Boseh, het centrale orgaan van meer dan 700 katholieke huishoud- en industriescholen voor meisjes in Nederland, België en In donesië, opent Woensdag een nieuwe huishoudschool achter het gebouw van de vereniging aan de Hinthamerstraat te Den Bosch. Deze school is bestemd voor de opleiding van leraressen en te vens als model-school voor alle aange sloten huishoudscholen. Daartoe is in het lokaal voor de kook-, was- en strijk- lessen een Bruynzeel-inventaris aange bracht die in Nederland nog uniek ge noemd mag worden. Een soortgelijke inventaris was door de Bruynzeelfabrieken op adviezen van cc vereniging St. Anna vervaardigd voor de tentoonstelling Schoolstad. Waar deze echter op acht leerlingen berekend was, is de thans aangebrachte keuken voor twaalf leerlingen ingericht. Voorts om vat het nieuwe gebouw een provisie kamer, washok, linnenkamer en theorie, klas. Op de bovenverdieping bevinden zich twee ruime naaiklassen. De inrichting van deze model-school paart een summum aan doelmatigheid aan een even grote soberheid, zodat het onderwijs dat hier gegeven wordt, aan gepast is aan de mogelijkheden van het normale gezin. Voor de vereniging St. Anna, die reeds 26 jaar haar krachten geeft aan de verbetering van het katho lieke huishoud- en industrie-onderwijs en daarbij reeds belangrijke resultaten geboekt heeft, betekent deze school een aanzienlijke aanwinst waarmee een lang gekoesterde wens van de ijverige direc trice, Zuster Joeseph in vervulling is ge gaan. De inzegening zal Woensdagmor gen om 11 uur door pastoor Noyons uit Den Bosch geschieden. Mr. J. E. van Hoogstraten, algemeen vertegenwoordiger van de Nederlandse Industrie in Indonesië zal op 11 Septem ber a.s. in Nederland aankomen. De heer van Hoogstraten zal in Nederland besprekingen voeren over aard, opzet en wijze van continuering van het werk der Stichting, zowel in Djakarta als in Den Haag. Hiertoe zullen in verschillen de plaatsen contactvergaderingen met industriëlen worden belegd. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau C. J. J. M. Teulings, alge meen directeur van de N.V. C. N. Teu lings' Koninklijke drukkerijen te 's-Her- togenbosch; tot ridder Oranje-Nassau G. Bakker, te Nijkerk. directeur van de Zaanlandsche Cacaofabriek v/h T. Oly en Comp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3