Monetaire verhoudingen tussen Nederland en Indonesië "Eric de N/oor man: DE "PtSUS DEP WDAKE 75 jaar Rijkslandbouwonderwijs Gezamenlijke hoedenmakers tonen wat ze kunnen Nauw verband tussen rupiah en gulden wordt feestelijk herdacht Koninklijk bezoek aan Wageningen W ereld-katoen positie Berichten over Nederlandse militairen in Korea H Perzië ziet zich gesteld voor een economische crisis Keert spaarzin terug De film „Othello" Succes voor M.R.P. olpr ijzen 50 pel. lager in Z.-Afrika Strijd om Hitler 's kunstverzameling Voorstellen Grote Drie aan Adenauer? De Berlijnse tol Import van niet noodzakelijke artikelen wordt verboden THANS VIJF DODEN K DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Belangrijke vergadering I.M.F. Gunstig verloop irt r ustus Uitbarsting Kelut Geen wereldpremière te Venetië Franse schoolkwestie Voronoff overleden Augi Ontwikkeling landbouw reden tot voldoening Zorg voor eigendommen Steeds via ministerie van Oorlog HOED MOET DOEN Maatregelen gevraagd aan Hoge Commissie Benelux-accoord Schaars Belgisch commentaar Zes schepen in Priok vastgehouden Op 10 Sepember a.s. zal de jaarlijkse vergadering van het I. M. F. in Washington aanvangen. Aan deze bijeenkomst dient buitengewone waarde te worden gehecht. In principe werd immers aangenomen, dat op 1 Maart 1952 de betalingen, voortvloeiende uit lopende hamdelstransacties, alsdan lussen de bij het I. M. F. aangesloten landen op de officiële wisselkoersen vrij zullen behoren te geschieden. Dit betekent in ivezen, dat behoudens een verdere ver lenging van de op dit gebied tijdelijk verleende faciliteit, de staten-leden bij hun betalings- en goederenverkeer op genoemde datum zouden moeten afzien van bilaterale handelsovereenkomsten en veelvuldige valuta-praktijken. Zal Nederland nu meer en meer de weg gaan effenen voor de op de „streef datum" van 1 Maart 1952 te bereiken convertibiliteit van de gulden in andere valuta's? Dit zou zonder twijfel het slaatscrediet van ons land zeer ten goede komen. Het kardinale punt in verband met de bijeenkomst van het I.M.F., waaraan ons land derhalve de allergrootste aandacht behoort 'e schenken, is de omstandig heid, dat Indonesië thans aandringt op een nieuwe economische en monetaire regeling van de verhoudingen met Ne derland. Geen der beide landen heeft tot dusverre merkbare vorderingen ge maakt in het streven naar een gezond monetair beleid, gebaseerd op de begin selen van de Bretton-Woods-Overeen- komst, als omschreven in de financiële Paragraaf van de R.T.C. Gaat men van de stelling uit, dat bei de landen eerst vertrouwen in elkaar's monetair beleid zullen moeten verwer ven, indien zij elk een vrij betalingsver keer nastreven onder opheffing van de huidige deviezen-restricties, dan zullen zij eerst dan ook in het buitenland Weer volledige goodwill kweken. Het initiatief van de besprekingen om deze doelstelling te verwezenlijken be hoort uiteraard uit te gaan van Neder land, dat staat-iid is van het I.M.F., hetgeen voor Indonesië niet geldt. Zo lang deze besprekingen nog in een be ginstadium zullen verkeren en dus nog geen tastbaar resultaat zullen hebben op geleverd. kan 't aanbod van de Indonesi sche regering ten bate van de houders van aandelen Javasche Bank als voor barig worden beschouwd, omdat dit bod vooruitloopt op de interpretatie van ar- titel 14 van de financiële paragraaf van de R.T.C. Van zekere zijden wordt een bepaal de druk uitgeoefend op de houders van aandelen Javasche Bank, waarbij deze Worden aangespoord zo spoedig moge lijk gebruik te maken van het Indone sische bod op hun bezit uitgebracht. Het gaat hier echter om een zaak van veel grotere draagwijdte dan alleen het per soonlijk belang van deze aandeelhouders Voor nog geen f 11 mill. Wat zullen de nieuwe statuten van de Javasche Bank en wat zal de Indonesi sche Bankwet behelzen? De toekomsti ge welvaart van Indonesië een mo- mutandis van Nederland staan hieibij op het spel. Indienj in Indonesië een mo netaire politiek zou worden ingeluid, zoals in Duitsland bestond in de jaren 19331940, zouden de rechten van de Nederlandse ondernemers onder de voet worden gelopen of door willekeurige dictatoriale maatregelen kunnen worden prijsgegeven. Niet alleen zouden het Nederlandse ka pitaal. dat in Indonesië is belegd en de inkomsten daarvan, kunnen worden ge blokkeerd, doch ook de prikkel voor verdere investeringen zowel van Neder- land als van alle andere landen zou wor den weggenomen. De bezadigde Indone siërs zullen dit zelf niet wensen. Het is daarom te verwachten, dat van deze zijden steun en medewerking kan woiden tegemoet gezien, indien Nederland een Programma opstelt, waarin 't zich krach tig opwerpt voer onze belangen in deze jonge, doch door eeuwen-oude banden met ons geliëerde Republiek van Indonesië Het vastleggen van de nieuwe statu ten van de Javasche Banl^ en de in de Bankwet aan te brengen veranderingen zjjn niet louter een interne quaestie, welke alleen Indonesië aangaat. Indien Nederland er op aandringt gekend te worden in de voorgenomen wijzigingen te dien opzichte, dan ligt hierin opge sloten de verwachting, dat Indonesië zijn woord getrouw zal blijven ten aan zien van economische en monetaire maatregelen, waaruit het streven naar een gezond muntstelsel naar voren zal komen en waartoe het zich bij de RTC- overeenkomst had verplicht. Met het aannemen van deze stelling, zal Nederland niet alleen handelen in eigen belang en dat van Indonesië zel ve, doch ook van zijn hondgenoten, vooral van de U.S.A., welke op het voe ren van een gezond financieel en mone tair beleid van de Nederlandse Unie moeten kunnen bouwen. De Indone sische Archipel is een belangrijke pro ducent van voor de wereldmarkt onmis bare grondstoffen en gewassen. Het te loor gaan van deze hulpbron nen en van de vruchten van de arbeid der ééns zo florissante Europese onder nemingen in de Archipel zou in het bij zonder leiden tot de verslechtering van de levensstandaard in Nederland omdat bet bereiken in ons land van een even wichtige betalingsbalans blijvend in de weg zou worden gestaan. Vandaar, dat Nederland bij dc bespre kingen aangaande de toekomstige eco nomische en monetaire verhoudingen met Indonesië een krachtige onderhan delingspositie dient te handhaven en moet voorkomen, dat het voor een vol dongen feit komt te staan. Zou het, zo lang deze verhoudingen nog niet zijn vastgesteld tot bevrediging van Neder lands rechtmatige eisen ten behoeve van de gehele gemeenschap, niet op de weg onzer verantwoordelijke instanties liggen om op een of andere wijze de overdracht van aandelen Javasche Bank aan de Indonesische Regering te doen uitstellen? De vrees voor onteigening of de nood zaak tot het voeren van een proces is ongewettigd. Hiervan kan immers geen sprake zijn, zolang bovengenoemde ver houdingen tussen beide landen nog niet krachtens artikel 14 van de R.T.C. gere geld zijn volgens de juiste interpretatie, welke daaraan gegeven moet worden. Naar uit nadere berichten blijkt, be draagt net aantal doden tengevolge van de uitbarsting van dc Kelut op Java vijf. Tot de slachtoffers behoren drie ambtenaren van de vulkanologischc dienst, die anderhalve kilometer van de krater een observatiepost bezet hielden. Volgens de eerste verkenningen is de bergtop niet dichter dan zes kilometer te benaderen wegens de hitte en asre- gens- De aanvankelijk gesignaleerde modderstroom was vermoedelijk lava- Deze stroom kwam twaalf kilometer van de krater tot stilstand en richtte zeer grote schade aan. Men meent, dat naast het oude krater- meer een nieuwe krater is ontstaan, daar er een rookwolk naast de oude krater opstijgt. De aanplant en de ge bouwen zijn tot op acht kilometer van de top totaal verschroeid. Enige uren voordat de film Othello" haar wereldpremière op het festival te Venetië zou hebben, werd zij door Orson Welles teruggenomen. Hij zei, dat hij zijn inzending terug getrokken had. omdat de enige copie van dc film gehaast gemaakt was en commercieel geen goede indruk zou maken. Op een opgewonden persconferentie vertelde Welles dat de copie voorzien was van een Italiaanse geluidsband. Douanemoeilijkheden hadden het on mogelijk gemaakt de Engelse versie tij dig in Venetië te hebben. Hij had er op gestaan „Othello" hier voor het eerst te vertonen, omdat, zo vervolgde hij, de film een eerbetoon aan Venetië is. Intussen heeft Welles met zijn „Othel lo" dezelfde grap uitgehaald als het vo rige jaar met ..Macbeth", die eveneens op het laatste nippertje uit de strijd werd genomen. Met 370 tegen 247 stemmen heeft dc Franse Nationale Vergadering het voor naamste artikel aangenomen van het regerings-wetsontwerp betreffende het onderwijs. Op grond van dit artikel kun nen leerlingen van middelbare scholen, die over een beurs van de staat beschik ken, met deze beurs ook katholieke scholen bezoeken. Voor stemden Gaullisten, MRP, gema tigde conservatieven en ongeveer drie kwart van de radicalen. Tegen waren de rest van de radicalen, socialisten en communisten. -HANS (3. 57. „Te wapen" buldert Yark, die liever niet afwacht wat de onbekende bezoekers in dc zin hebben. „Schaart u rond de koningin! Verdedigt haar met uw leven!" „Niet nodig deze dapperheid," antwoordt een der ruiters spottend en van ver bazing valt Yark's mond haast open; het is een vrouwenstem die deze woorden spreekt. „Gij, vrouw Draga?" zegt de koningin met van woede trillende slem. „Gij hebt ons dus toch gevonden en naar uw optreden te oordelenzijt ge niet alleen gekomen „Welgeteld vier man vergezellen mij," antwoordt Draga schouderophalend. „Doch gij zult het wel nalaten ons met één vinger te genaken, wanneer ik u vertel dat. mijn bezoek het welzijn van uw zoon, prins Erwin betreft." Mijn zoon?... Wat is hem geschiedSpreek!" stamelt Winonah, eensklaps'bleek wordende. „Hij roept om zijn moeder, het arme wicht," antwoordt de verraadster met slepen de stem. Hij voelt zich zo alléén op de burcht „Op de burcht? Gij liegt!" brult Yark er tussen door. „Erwin is veilig onder de hoede van mijn vriend Haifa!" Hoewel deze woorden haar een ogenblik in verlegenheid brengen, laat Draga haar verwarring niet blijken. Bliksemsnel heeft ze een antwoord klaar. Met een lachje zegt ze: „Het spijt mij, u uit de droom te moeten halen. Onze krijgers ontdekten de Prins in het boszij doodden heer Haifa en namen het kind mee naar de burcht." „Waaaat!" stottert Yark schuimbekkend, dat betaalt ge met uw leven, duivelin! Korte metten met haar, kerels „Ik waarschuw u, zo mij één haar gekrenkt wordt, boet Erwin dat, met zijn leven* roept Draga schel, daarbij enkele stappen achteruit tredende. Doch de koningin treedt tussen beiden. „Gij wilt dus dat ik meega...?" „Uit vrije wil. vrouwevult Draga zoetsappig aan. Gehéél uit vrije trtl, en voor het welzijn van uw kind „En als ik., weiger?" aarzelt Winonah. De verraadster haalt de schouders op. „Het zou ongetwijfeld Erwin's dood bete* kenen Hij zou sterven van verdriet, begrijpt ge wat ik bedoel?" „Goed dan," knikt de koningin toonloos. „Ik zal naar de burcht terugkeren Niet gaan! Niet gaan!" klinkt schril het wanhopige stemmetje van de dwerg. „Leugen, bedrog! Valstrik! Valstrik!" „Over mijn lijk!" valt Yark het kereltje met een woeste blik bij. „Vecht er maar om, als ge de koningin wilt hebben, adderslang!" „Steekt uw zwaarden weg." beveelt Winonah scherp. „Ik beveel het! Vergeet met, dat ik nog steeds uw koningin ben! Laat ons ongehinderd vertrekken Bleek als een dode verlaat Winonah. gevolgd door Draga, de kampplaats. Uit het duister treden geruisloos twee van Hovin's knechten op haar toe en even aarzelt de koningin. Dan, terwijl een onheilspellende stilte als een zware beklemming op hen allen neerdaalt, laat koningin Winonah zich gewillig wegvoeren Dr. Serge Voronoff. die omstreeks 1929 groot opzien heeft gebaard door zijn experimenten op het gebied van het overbrengen van dierlijke organen in het menselijke organisme, is Zater dag in een kliniek te Lausanne over leden. Hij beweerde door het overbren gen van dierlijke klieren, vooral die van apen, oudere mensen een verjongings kuur te kunnen doen ondergaan en het leven met vijftien tot twintig jaar te kunnen verlengen. Hijzelf werd 83 jaar. hoewel hij voor zich zelf een leeftijd van 140 jaar had vastgesteld, die hij door toepassing van zijn methode hoop te te bereiken Hij beweerde duizenden mensen een nieuw leven te hebben ge geven. Voronoff, Rus van geboorte, behaalde zijn doctorsgraad aan de Sorbonne en was daarna te Parijs werkzaam. Hij verwierf zich een gróót fortuin en woonde vele jaren aan de Rivièra. waar hij meer dan honderd apen hield voor zijn experimenten. Thans schijnt n.l. vast te staan, dat de methode van Voronoff slechts tot re sultaten van korte duur kan leiden en hoogstens een korte stimulering van het organisme kan veroorzaken. Inmiddels heeft zijn onderzoekingswerk op het ge bied .van het overbrengen van schild klieren, huid en beenderen enz. nieuwe wegen voor de wetenschap geopend. In het bijzonder voor de gezichtschirurgie en het overbrengen van het hoornvlies van het oog. Blijkens tie cijfers van de spaarban ken in onze drie grootste steden, Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, is in Augustus, na een meer dan een jaar ge duurd hebbende ontsparing, een kente ring in het spaarwezen opgetreden. Bij ai deze drie spaarbanken werd n.l. in geworpen. Medio September zal op feestelijke wijze in Wageningen het feit worden herdacht, dat 75 jaar geleden het Rijks landbouwonderwijs in Nederland werd opgericht. Voorwaar een feit om feeste lijk te herdenken, want in die voorbije 75 jaar is dit landbouwonderwijs van enorme invloed geweest op de ontwik keling van de landbouw en veeteelt in ons land. De voorlichting, die vanuit Wageningen als centraal punt aan de vaderlandse boer is gegeven, beeft on schatbare diensten bewezen en letterlijk, zowel als figuurlijk, rijke vruchten af- de afgelopen maand meer ingelegd dan terugbetaald. Bij de Spaarbank voor de Stad Am sterdam werd f2.081.460 ingelegd en terugbetaald f 1.594.282, een overschot derhalve van f487.178. De Spaarbank te Rotterdam ontving in Augustus aan inlagen f 3.142.453 en moest uitkeren f 2.698.589, een netto overschot dus van f443.864. Te 's-Gravenhage tenslotte werd bij de Nutsspaarbank aldaar in Aug. f4.512.102 ingelegd en f 3.735.;>73 terugbetaald, zodat het spaartegoed vermeerderde met f 776.529. De Int. Adviescommissie voor katoen 'oorspelt in haar Augustus-overzicht, 'at het wereldaanbod van katoen dit aar het na-oorlogse record zal berei- teh van iets minder dan 47 millioen ba- eh. Dit als een gevolg van de grote toe- heming der wereldproductie, welke ge damd wordt op 35 a 36 millioen balen. Jï" geleken met 27 V-, millioen balen in ®50-5i, in dit laatste seizoen waren ?'°baal 44 millioen balen voor aanbod Schikbaar. Volgens de commissie zal het verbruik ï'Sarschijnlijk slechts weinig minder zijn 't records slaande totaal van 33 mill. °alen voor 1950-51. Door opheffing van G beperkingen op de Amerikaanse ka- °enuitvoer en de grotere werelapro- detie zal de concurrentie op de wereld- ,nai"kt bijna gelijk zijn aan de vooroor- .gse. Volgens liet overzicht zullen de „.hierikaanse prjjzen een sterkere in- oed op de wereldmarkten hebben dan n het vorige seizoen. V^.AAPSTad, 3 Sept. Op de eerste wol- te i?s van 4't seizoen, die in Z.-Afrika W01?a?Pstad gehouden werd, waren de Vanpr'l2en ruim 50 procent lager dan die koi, 1 vorige seizoen. De prijs voor fijne Wij.'forten was 78 pence per pound, ter- tso h ho°8tepunt van het vorig seizoen Ec PCr Pound was. vanen vooraanstaande woimakelaar was •lening, dat de prijsdaling groter was hieyUton verwacht had. In feite zijn de gekn o Prijzen vrijwel op dezelfde basis cn als Australië. Tijdens een persconferentie, in Junus- hoff te Wageningen gehouden, hebben de professoren Dorst en De Jong een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het landbouwonderwijs in ons land. De burgemeester van Wageningen beeft voorts de betekenis van dit onderwijs voor Wageningen en van Wageningen voor dit onderwijs toegelicht en mede delingen verstrekt aangaande het feest programma bij gelegenheid van het be zoek van de Koningin en de Prins ge durende de herdenkingsdagen van het 75-jarig bestaan van het Rijkslandbouw onderwijs en de daarbij ingevoegde ont hulling van het bevrijdingsmonument. Burgemeester mr. M. de Niet Gzn. leidde de besprekingen in met te rele veren, dat het Rijkslandbouwonderwijs in 1876 mede dank zij het initiatief van de gemeente Wageningen werd gesticht. Met de ontwikkeling van het landbouw onderwijs groeide ook Wageningen. Thans bestaat het landbouwwetenscnap- pelijk centrum uit 22 laboratoria en instituten rond de landbouwhogeschool en 25 zelfstandige instituten. Er zijn thans ruim duizend studenten en 43 hoogleraren. In de verschillende institu ten zijn totaal circa 2200 werkers in functie. In een gemeente als Wagenin gen brengt dit bijzondere problemen; 37.8 procent dezer werkers is woning zoekend! Door de extensiviteit der agra rische instellingen, die alle veel grond nodig hebben, is Wageningen ook de enige gemeente in ons land van deze soort, die grondgebrek heeft. Algemeen wordt erkend, dat het goed is, het 75-jarig bestaan van het Rijks landbouwonderwijs op grootse wijze te vieren. In 1876 werd de bevolking van ons land (toen 314 millioen) slechter gevoed dan de 10 millioen van thans; het is duidelijk, dat dit onmogelijk zou zijn geweest zonder landbouwonderwijs en voorlichting Prof. ir. W. de Jong, hoogleraar in de veeteelt aan de Landbouwhogeschool, verstrekte een aantal gegevens, waaruit de betekenis van het landbouwonderwijs in ons land blijkt. Op de diverse inrich tingen van land- en tuinbouwonderwijs (landbouwhogeschool, middelbare land bouwscholen, lagere landbouwscholen, landbouwcursusen, tuinbouwvakscholen enz.) waren in 19501951 totaal 56.326 leerlingen ingeschreven. De grote grono- slag van het landbouwonderwijs waren jarenlang de cursussen, sinds tien jaar echter wordt langzamerhand het zwaar tepunt verlegd naar de lagere landbouw scholen. Het percentage van onze bevol king, dat het landbouwonderwijs volgt, is hoog in vergelijking met het buiten land. Nergens is ook zulk een verschei denheid, nergens zulk een graduatie. Prof. de Jong gaf enkele cijfers ter illustratie van de invloed van het landbouwonderwijs, het onderzoek enz. op de landbouw in ons land. In 1910 waren er 1.210.000 ha, blijvend grasland, in 1949: 1.312.000 ha.; in 1910: 1.068.000 melk- en kalfkoeien, in 1949: 1.441.000. De gemiddelde productie per koe bedroeg in 1910: 2.530 kg. melk en 3.10 pet. vet; in 1949 echter 3.720 kg. melk en 3.64 pet. vet. De gemiddelde opbrengst in kg. vet per ha. blijvend grasland was in 1910 circa 69 kg.; in 1949 circa 149 kg. Prof. dr. ir. J. C. Dorst, hoogleraar in de veredeling landbouwgewassen, noem de het landbouwonderwijs karakte ristiek voor Nederland» Het is ten nauw ste verbonden met de practijk; het onderwijs bereikt spoedig de practijk en maakt de practijk weer dienstbaar aan onderwijs en wetenschap. Deze sterke wisselwerking is er niet altijd geweest, aanvankelijk waren er enorme weerstanden te overwinnen, het was uitermate moeilijk de eenvoudige boer er van te overtuigen, dat de theorie onmisbaar is voor dc practijk. Thans is het vertrouwen van de boer volkomen gewonnen, het buitenland verbaast zich steeds, wanneer blijkt, hoe spoedig de practijk hier onderwijs en wetenschap volgt. De practijk komt zelf ook steeds met problemen aandragen in het ver trouwen, dat de wetenschap intensief naar een oplossing zal zoeken. Burgemeester De Niet lichtte vervol gens nog enkele punten van het pro gramma der feestelijkheden toe. De ont hulling van het bevrijdingsmonument (ontwerp van Richters) voor hotel „De Wereld", waarvan de restauratie dan gereed zal zijn, wordt in het programma ir. gelast, ofschoon het geen deel uit maakt van de eigenlijke landbouw- feestelijkheden Op 13 September om twee uur zal Prins Bernhard het monu ment onthullen in aanwezigheid van vertegenwoordigers van geallieerde am bassades en enige ministers. De Prins bezoekt daarna enkele landbouwkundige instituten en het landbouwmuseum en heeft in Junushoff een bijeenkomst met twaalf Nederlandse landbouwattaehé's uit het buitenland, die in September juist in ons land zijn. Tenslotte brengt de Prins een bezoek aan de studenten sociëteit „Ceres", waar aan Z.K.H. de bul van het beschermheerschap van de studenten weerbaarheid en schietvereni ging „Transvaal" wordt aangeboden. Het bezoek van H.M. de Koningin op 14 September is een z.g. werkbezoek. Zij wordt om 2 uur aan het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool door de rector-magnificus prof. dr. H. J. C. Ten- deloo ontvangen en bezoekt daarna enige land-, tuin- en bosbouwkundige laboratoria en instituten. Tenslotte zal HM. naar alle waarschijnlijkheid deel nemen aan een teaparty, die in het park rond „Hinkeloord", het gebouw van het instituut voor bosbouwkundig onder zoek, zal worden gegeven. Het hoofd van het Oostenrijkse Bu reau voor Kunstbescherming, Ottb De- mus. heeft de eis gesteld, dat de par ticuliere kunstverzameling van Adolf Hitler wordt overgedragen aan Oosten rijk, omdat die op Oostenrijks grond gebied (in een zoutmijn bij Salzburg) was teruggevonden en omdat Oostenrijk, tijdens de Duitse overheersing, op vrese lijke wijze was geplunderd. De verzameling werd, na de bevrij ding van Oostenrijk, door het Ameri kaanse leger overgebracht naar München en bevindt zich nog steeds in Duitsland. Volgens persberichten uit Duitsland zouden de Amerikaanse militaire bevel hebbers in Oostenrijk en West-Duits- land hebben besloten de verzameling weer naar Oostenrijk te brengen, maar de West-Duitse autoriteiten zouden daar tegen ernstig bezwaar hebben gemaakt. Graaf Jaromir Czernin, zwager van Kurt von Schuschnigg, de gewezen kanselier van Oostenrijk, heeft een aan klacht ingediend tegen de wettige erven van Adolf Hitler d.w.z. tegen het niet meer bestaande Derde Rijk wegens uitoefening van pressie bij het aanko pen van Jan Vermeer's wereldberoemde schilderij ..De kunstenaar in zijn atelier". Het schilderij, dat wordt geschat op een waarde van bijna vier millioen gul den, heeft graaf Czernin aan Hitier onder pressie moeten verkopen voor een tiende van de som. Het is heel goed mogelijk, dat de Westduitse kanselier Konrad Adenauer voor het einde van dit jaar zal worden uitgenodigd tot bijwoning van een bij eenkomst van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Drie om for mele voorstellen in ontvangst te nemen over de herbewapening van zyn land en het toestaan van nieuwe machtigingen tot zelfbestuur, aldus verklaarden gealli eerde autoriteiten aan U.P. Adenauer had Maandag een onder houd met de Amerikaanse Hoge Com missaris McCloy vlak voordat deze naar Washington vertrok voor besprekingen, voorafgaand aan de ministersconferentie aldaar, de volgende week. De Leger voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Alle berichten betreffende overlijden, vermissing, verwonding, ziekte en ongevallen, betrekking hebbende op militairen, behorende tot het Nederlandse de tachement Ver. Naties in Korea, worden door de commandant van het detachement telegrafisc.i ter kennis gebracht van het ministerie van Oorlog te 's Gravenhage, dat deze berichten zo spoedig mogelijk doorzendt naar de betrokken burge meesters. Deze zorgen onmiddellijk voor kennisgeving van de berichten aan de familieleden der militairen. Ten aanzien van de militairen, die in ziekeninrichtingen in Japan worden ver pleegd, zendt de Nederlandse missie in Tokio wekelijks een opgave aan het ministerie van Oorlog. In deze opgave wordt melding gemaakt van de toe stand der patiënten alsmede van ver plaatsingen. Ook deze meldingen wor den. voorzover zij voor de familieleden van belang worden geacht, door tussen komst van de burgemeesters te hunner kennis gebracht. Slechts zij, wier ziekte of verwonding van ernstige aard is. als mede patiënten van wie te verwachten is. dat zij langdurig van de- dienst te vel de onttrokken zullen zijn, worden in deze ziekeninrichtingen opgenomen. Ten aanzien van vermiste militairen worden steeds alle mogelijke nasporin gen gedaan. Vermeldenswaardige be vindingen worden ter kennis van de verwanten gebracht. Zo spoedig mogelijk nadat een over lijdensbericht door tussenkomst van de burgemeester is aangezegd, ontvangt de naaste verwant(e) een schriftelijke be vestiging van de minister van Oorlog. De nagelaten eigendommen van over ledenen worden door de zorg van het Nederlandsche Roode Kruis aan de na bestaanden toegezonden. De op de over ledenen bevpnden gelden of geldswaar dige papieren, alsmede een eventueel geldelijk tegoed, worden afzonderlijk ET-swyr? oeden hebben iets met vogels te maken, vooral de winterhoe den die, zoals gewoonlijk, ook dit jaar weer voor wie het betalen kan met gevederte getooid zullen zijn. Het was, ook om déze reden, wel begrijpelijk dat de gezamenlijke Nederlandse hoedenverkopers hun herfst- en wintermodellen gisteren in Avifauna te Alphen aan de Rijn toonden. Al is het inconvenient van dit vogel lustoord. dat het voor bijna iedereen ver uit de buurt ligt. Maar de zon verzoende gisteren elkeen met het le ven en velen waren naar de hoedenshow toegestroomd, 's Ochtends de vakmensen en des middags het publiek, om te zien wat de ruim veertig fabrikanten, grossiers, de taillisten en modistes te bie den hebben. Voor de vaklieden, meest uit de detailhandel, die de ochtendshow bijwoonden, ging het niet zozeer om het bekijken van het nieuws als wel om de onderlinge band. in de sfeer van het vak, te verstevigen. De betere orga nisatie in de hoedenwereld, waarnaar men ernstig streeft, zal immers veel eerder be reikt worden wanneer colle ga's eikaars prestaties op plezieriger wijze leren be oordelen dan uitsluitend als concurrentie-object. Het vrouwelijk deel van de hoedenhandel had zich vanzelfsprekend getooid met de nieuwste winter- creaties hetgeen ncurris dans le sérail als ze zijn. een show op zichzelf was. Daartussendoor paradeerden de mannequins, bijna allen met chignon, die recht doet wedervaren aan de naar vo ren geschoven lijn, die bij de winterhoed dóórzet. De hoe den die ons voor de komen de maanden worden gebo- den zijn nog steeds klein; ze worden veelal zó opgezet dat de haar-inplant niet meer is te zien en daarbij sluiten ze redelijk om het achterhoofd Iets wat in ons waai-land van essentieel be lang is. Ze doen in vorm dikwijls aan een schelp den ken, en dan moet men zich alle schelpen aan alle kus-« ten van alle oceanen even voor de geest halen. De ziel van de winterhoed 1951 zit namelijk in het gol vend lijnenspel langs het ge laat. Het spreekt vanzelf, dat de handgemaakte hoed die ruim vertegenwoordigd was dat met meer verfij ning en chic kan doen dan de fabriekshoed. Maar ook van de laatste soort waren er spe cimina, die beloften inhouden voor vrouwen met een door snee-beurs en een critische geest. Deze show, die vee* beter was dan het eerste po gen, een jaar of wat geleden, der gezamenlijke vaderlandse hoedenmakers om hun pro ducten te laten zien, heeft bewezen, dat in de hoeden wereld meer en meer begre pen wordt, dat een grote categorie Nederlandse vrou wen houdt van stijlvolle een voud. Een samenspel van lijn kleur en precies de juiste garnering, is belangrijker da:, overladenheid. Overigens it er in de wijze van garneren niet veel veranderd, het bliji oij een sierlijke veer, één ol twee clips, een garnering vat: het materiaal zelf, die betei ;egen een stootje kan dan eer tere veer. Er is zwart en bordeaux en alle tinten van boomschors. Een witte hoeü van pluizig vilt, die bijzon der aandeed als een aibinc tussen de donker-getlnte, kal de winter zeer zeker opfleu ren, maar moet in de kast blijven als het sneeuwt. Wam sneeuw is toch witter! Na tuurlijk waren er ook hoe den die er altijd moeten zijn de „barmhartige" hoeden. Die niet op de eerste plaats coquet zijn, maar de draag ster helpen als het kapsei niet meer zo wil en er al wat rimpeltjes zijn. Die realiteit is immers nooit te elimi neren De hoedenverkopers wrij ven zich in de handen, dat de ooievaars uit Midden-Frank rijk al weggetrokken zijn naar Noord-Afrika. De win ter, die kou brengt en hoe den doet kopen, kan hun niet vroeg genoeg beginnen. De zomer met de grote popu lariteit van het strohoedje is voor hen ook niet slecht ge weest en dat mocht wel na de magere jaren. De hoeden- omzet is nóg niet bar groot, niet eens een hoed per vrouw per jaar. En of reclame en propaganda daar veel aan kunnen doen, betwijfelen wij. Het geeft niets om de vrouw een hoed op te dringen, als de hoed niet naar haar zin is, of. zo hij wel naar haar zin is, voor haar te duur. Dat de i'i'ouw veel minder hoed-min ded is dan vroeger, ligt aan de algehele levenssfeer, die zich van de conventie af wendt. Daar kan propaganda niets aan doen, daar kan al leen de hoed zelf iets aan doen. Door een combinatie van perfectie, smaak cn prijs die onweerstaanbaar is. A. Bgl. Mohammed Reza, de sjah van Per- zië, aan het stuur van een Land- Rover tijdens een inspectie van het leger bij manoeuvres, die de zer dagen bij Teheran werden ge houden. aan de rechthebbende overgemaakt. Men dient er rekening mede te houden, dat, onder de omstandigheden waaronder in Korea wordt gewerkt, het in 'entariseren, verpakken en verzenden der goederen, alsook het opmaken der overlijdensac- ten, veel tijd vergt. Op aanvraag van de familieleden kan het ministerie van Oorlog een voorlopig bewijs van overlijden afgeven, indien men dit onmiddellijk nodig zou hebben voor verzekeririgsdoeleinden of anders zins. Het komt veel voor, dat verwanten wensen te worden ingelicht omtrent de details van een overljjdensgeval of van een vermissing. Voor een regeling dien aangaande kunnen geen vaste richtlijnen worden aangegeven, mede omdat het vermelden van bijzonderheden in de re gel afhankelijk is van waarnemingen door ooggetuigen ter plaatse- Comman dant, ondercommandanten en geestelijke verzorgers streven er echter naar de fa milieleden zoveel mogelijk omtrent de bijzonderheden in te lichten- De drie fungerende Westelijke com mandanten hebben de geallieerde Hoge CommissieMaandag, verzocht zo spoe- dig mogelijk tegenmaatregelen te ne- men tegen de blokkade, die de Sovjets op het ogenblik tegen Berlijn uitoe fenen. Dit werd medegedeeld in een Amerikaanse bekendmaking, uitgege ven nadat de geallieerde „komman- dantura" twee zittingen hadden ge houden over de nieuwe situatie, die ontstaan is sinds de Sovjets tol heffen voor het auto- en vrachtautoverkeer tussen Berlijn en West-Duitsland. In de bekendmaking wordt verder medegedeeld, dat stappen zullen worden genomen om de levensmiddelenvoorzie ning van Berlijn ononderbroken in stand te houden. De diverse aanbevelingen zijn aan de geallieerde Hoge Commissie voorgelegd. Aan de burgemeester van West-Berlijn Ernst Reuter, hebben de commandanten de verzekering gegeven dat de behoefte aan urgente maatregelen volledig wordt erkend. De meeste Belgische kranten hebben nagelaten commentaar te verlenen op de Benelux-conferentie. Slechts één krant wijdde er een hoofdartikel aan, namelijk „La Libre BelgiqueHet ver klaarde o.m.: „Gehoopt moet worden, dat de monetaire maatregelen in Ne derland worden aangenomen en de her oriëntering van de Belgische importen de Nederlandse handelsbalans zal herstellen. Zekere kringen-geloven, dat de stappen even doeltreffend zullen blijken als die welke Duitsland ten voordele strekten na de crisis van de vorige herfst. Indien zulk een resultaat verwezenlijkt wordt, zal het mogelijk zijn niet alleen de restricties te annu leren, welke thans door de Benelux- landen bepaald zijn, doch zelfs veel verder te gaan wat betreft het vrijma ken van producten en bevordering van de economische unie. Dit geloof laat een zeker optimisme toe, ondanks de ernst van de Nederlandse financiële cri sis", aldus dit blad. Het Perzische kabinet is Maandag drie uur lang bijeen geweest om te spreken over de maatregelen, die getroffen moe ten worden om een economische crisis te vermijden, die het gevolg zou kunnen zijn van het oliegeschil. Het kabinet heeft besloten de import te verbieden van niet noodzakelijke en luxe artikelen. Vice-premier Fatimi heeft verklaard, dat Polen gevraagd heeft om 700.000 ton olie en Tsjechoslowakijc om 500.000 ton. Hij zei verder, dat de V.S., Zwe den en Italië aangeboden hebben Perzic tankschepen te verkopen. Hij zei. dat Perzië had besloten zelf een tankervioot op te bouwen voor het vervoer van de olie naar de wereldmarkten. Er is een commissie van ministers in gesteld, onder leiding van de minister van Financiën, Varesti, en de minister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, om een onderzoek in' te stellen naar de vechtpartij van Zondag tussen minister Mosjar en enkele provinciale afgevaar digden. Zondagavond zijn naar het. parle mentsgebouw een bed en wat meubilair overgebracht ten behoeve van minister Mosjar. die niets anders gebruikte dan een glas melk. dat hem door een be diende werd gebracht om ..vergiftiging te voorkomen". Maandag heeft hij het parlementsgebouw weer verlaten. Volgens een woordvoerder van het gouvernement te Singapore houden de Indonesische autoriteiten in de haven van Priok vier Britse en twee Paname se schepen vast. Dit geschiedt op be schuldiging van vervalsing der cog nossementen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5