RUSLAND moet nu kleur bekennen Je San Francisco zal blijken of wie oorlog wil wie vr ede RIDGWAY werkt aan nieuwe PERZIË ZAL SPOEDIG nieuwe voorstellen doen Tussen neus en lippen Voorstel om onderhandelingen ergens anders te houden nnta SCHIP ZONDER KOLEN In Perzië vastgehouden K.L.M. Dakota op Schiphol terug Stem van liet geweten E' EXPLOSIE in clandestiene vuurwerkfabriek MAATREGELEN SCHILD TEGEN IN PACIFIC AGRESSIE Nieuwste wapens Bemanning zwijgt als het graf V orstenhuwelijk in Duitsland Tot hoofd en hart Velsenaar zwaar gewond Emir Talal volgt Abdoellah op 8 w riUKKio depteycu. buy! weer WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 2516. Met een redevoering in hetzelfde gebouw, waar hij zes jaar ge leden de conferentie bijwoonde, die de formele instelling der Verenigde Naties betekende, heeft president Truman Dinsdag de conferentie over het Japanse vredesverdrag geopend, In deze rede liet de president der V. S. een duidelijke waarschuwing ho ren aan het adres van Rusland. „De conferentie zal uitmaken wie de vrede probeert te vestigen en wie hem probeert tegen te houden, wie een eind wil maken aan de oorlog en wie deze wenst voort te zetten", zo verklaarde hij. De bereidheid van de V. S. om met andere landen de vraagstukken van de vrede in het gebied van de Stille Oceaan te bespreken herhaalde Truman na drukkelijk, maar hij wees er tevens op, dat zulke stappen slechts kunnen volgen na de ondertekening van het vredesverdrag met Japan. Reglement van orde GROMYKO: „Een maand" Erger dan atoombom '■'mm Piloot springt uit straaljager Ter oplossing van het olieconflict Indien parlement Mossadeq toestemming geeft Achthonderd gasten aan de lunch COEVORDEN HEEFT i °P sleeptouw genomen AARDGAS "aar Harwich Contact met guerilla s op Celebes Gouverneur naar Djakarta Géén Japanse troepen naar Korea WINDJACKETS Oudste zoon koning van Jordanië JAVANEN STEKEN EEN AMBONEES NEER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaeiusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging rta 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Alvorens Truman het spreekgestoelte betrad verzocht Deas Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken. de vertegenwoordigers van de twee en vijftig landen, die op de conferenie bi.ieen zijn, in stilte ..een ogenblik te bidden voor de vrede". ..Wij geloven dat dit verdrag de steun zal genieten van alle landen, die eerlijk verlangen de spanningen, die thans de wereld in hun greep houden, te vermin, deren," zo zeide Truman. Hij vestigde er de aandacht op, dat het herstel van de souverciniteit voor Japan niet betekent, dat de lei thans is schoongeveegd. De herinnering aan Pearl Harbour en Ba- taan werd niet zo gemakkelijk uitge wist. Japan zou een wereld aantreffen, die niet volkomen vriendschappelijk en vol vertrouwen is. Truman merkte ech ter op, dat dit het ogenblik is voor ver zoening en men het oog moet gericht hcuden op de toekomst en niet naar het verleden moet blijven staren. Er kan geen vooruitgang bestaan ten zij het Japanse volk en zijn naburen in de Pacific veilig zijn gesteld tegen de dreiging der agressie. Truman wees er voorts op. dat de Japanse regering de V.S. heeft verzocht een bilateraal verdrag te sluiten voor de onmiddellijke veiligheid van het land. Dit had betrekking op een artikel van het verdrag, waarbij toestemming wordt verleend om in Japan buitenlandse troe pen te handhaven. De bijzonderheden hiervan zuilen later worden opgenomen in een Japans-Amerikaans defensie-pact. Door dit verdrag zouden de V.S. troe pen in Japan handhaven om als bijdra ge te dienen tot de internationale vrede en de verdediging van Japan tegen een aanval, aldus Truman. ..Veiligheidsmaatregelen zijn van essentieel belang in een wereld, die in gevaar is. In de Pacific is evenals in andere delen, van de wereld so ciale en economische vooruitgang ondenkbaar, tenzij er een schild is waarachter de mensen veilig zijn te- De Japanse bijdrage aan de defen siestrijdkrachten in de Pacific zou echter geen offensieve dreiging in houden De vredesconferentie te San Francisco vormde een grote stap naar de vrede in de Stille Oceaan. Er zijn echter nog meer stappen, die gedaan moeten worden. De belangrijkste is vrede en veiligheid in Korea te bewerkstelligen, aldus Truman. Met Japan teruggekeerd op zijn plaats in de familie der naties en met een Ko- reaans volk verenigd en vrij in veilig heid dient het mogelijk te zijn een weg te vinden om de andere problemen, die de vrede in de Stille Oceaan bedreigen, op te lossen. De V.S. hadden bij vele gelegenheden de wens te kennen gegeven om met andere regeringen de mogelijkheden daartoe te onderzoeken. Er waren vele wegen, indien men zulks oprecht wenste. Truman bracht hulde aan Ridgway en MacArthur. Hij gaf toe, dat er menings verschillen bestaan onder de landen, die het verdrag met Japan zullen onderte kenen, doch sprak de hoop uit. dat het merendeel van hen zich thans verzoend heeft. Ik denk, dat men oprecht zeggen kan, dat het een goed verdrag is. aldus de president, omdat het niet de kiemen be vat voor een nieuwe oorlog. Het verdrag is fair zowel voor de overwinnaar als voor de overwonnene. ..Als wij de tafel naderen, waar de handtekeningen gezet zuilen worden, laten wij dan vrij zijn van haat en boos heid. opdat er van dit ogenblik af noch overwinnaars noch overwonnenen onder ons zijn. doch slechts gelijken in het deelgenootschap van de vrede". Volgens het door Engeland en Ame rika voorgestelde reglement van orde voor de conferentie te San Francisco, dat vandaag aan de conferentie zal wor- Andrei Gromyko, de Russische ge delegeerde bij de Japansche vredes conferentie, heeft vanmorgen tegen de Britse gedelegeerde Kenneth Youn ger gezegd te verwachten, dat de be sprekingen m San Francisco een maand zullen duren. Younger en Gromyko waren samen op de recep tie van de Amerikaanse delegatie. Gromyko vroeg Younger: „Hoe lang denkt U dat we hier zullen zijn?" Younger schatte een week. „Een week? Ik denk, dat het wel een maand zal duren. Tenslotte is tijd. niet het. be langrijkste", zou Gromyko naar A.P. meldt hebben geantwoord. den voorgelegd, krijgt elke delegatie een uur spreektijd. Als het voorstel wordt aangenomen, zal de conferentie als volgt verlopen: verkiezing van functionarissen, rapport over de geloofsbrieven, verkla ringen der delegaties en ondertekening van het verdrag. De voornaamste Zuid-Koreaanse di plomaten in de V.S. hebben de gedele geerden naar de conferentie van San Francisco verzocht, dat hun een officiële plaats aan de conferentietafel toegewe zen zou worden. De ambassadeur, Joe Tsang Jang, verklaarde, dat zijn land, dat van 1905 tot 1945 door Japan werd overheerst, het recht verlangde het ver drag te ondertekenen. De Indonesische minister van Bui- tenlnadse Zaken, Subardjo, heeft naar A.N.P.-Aneta meldt, de wensen van vele afgevaardigden tot uitdrukking ge bracht. toen hij tegenover de pers ver klaarde: „De V. St. wensen, dat wij al leen maar het verdrag tekenen, doch wij hopen enige gelegenheid te krijgen om het verdrag te bespreken". Voor de opening van de conferentie hebben de Nederlandse en de Indonesische delega tie hun verlangens met minister Ache son en John Foster Dulles besproken. Tevens hebben de beide delegaties nauw contact met elkaar opgenomen. Met John Foster Dulles werd uitvoe rig het Nederlandse voorstel voor een verklarend protocol over de verdrags voorziening, waarbij van alle aanspra ken op schadeloosstelling voor voorma lige burgerlijke geïnterneerden wordt afgezien, besproken en de Nederlandse delegatie heeft niet de hoop opgegeven op dit punt tenminste enige voldoening te krijgen. Indien geen voldoening ver kregen wordt voor het begin van de algemene bespreking van het verdrag is het niet onmogelijk, dat de Neder landse delegatie deze kwestie in de al gemene zitting te berde zal brengen. President Truman heeft Dinsdag ver klaard, dat er nieuwe wapens bestaan, waarmede de beschaving in een grote oorlog vernietigd zou kunnen worden. „Het is vreselijk eraan te denken wat er zou gebeuren indien er een nieuwe oorlog kwam," verklaarde de president in een rede, uitgesproken tjjdens een lunch van functionarissen der democra tische party. „Niemand kan zich een voorstelling maken van de verwoesting en van de verliezen aan mensenlevens." Hij deed uitkomen, dat er nieuwe wa pens bestaan, die vreselijker zijn dan de atoom- en waterstofbom; nieuwe wapens met een fantastische werking. nfschoon de bewoners van het Ruhrgebied als het ware op de steenkool zitten, is men bevreesd, dat men in de komende winter niet over voldoende brandstof zal kunnen beschikken. Dagelijks kan men bij de stortplaatsen van de mijnen kin deren en volwassenen zien, die wachten op het leegstorten ilin de kipkarren, welke de producten, die door de mijnen niet meer gebruikt, kunnen worden, daar aanvoeren. Zodra de wagens wegrijden klautert jong en oud tegen de berg slakken, in de hoop daar nog wat bruikbare steenkool bijeen te kunnen schrapen. Volgens berichten uit Tokio is de opperbevelhebber van het- verenigd com- mando in Korea, generaal Ridgway, bezig met het opstellen van een belang rijke nota aan het communistische opperbevel. Men verwacht, dat deze nota binnen 24 uur openbaar gemaakt wordt. Persberichten spreken het vermoe den uit, dat Ridgway zijn tegenstanders zal voorstellen de onderhandelingen ergens anders dan in Kaesong voort te zetten om de mogelijkheid van schen ding van de neutraliteit van het conferentiegebied te verkleinen. Generaal James van Fleet, bevelheb- iiiiiiiMliuiHiniMimimiMMriiiimfflnmmuuimuiiHMHm ber van het achtste leger in Korea, heeft Dinsdagavond een samenvatting gegeven' van de felle strijd aan het Oostcentrale en centrale front. Het blijkt, dat drie Amerikaanse divisies aan deze bloedige gevechten deelnemen, namelijk de ze vende, tweede er. eerste mariniersdivisie. Eerder was al bekend gemaakt, dat aan deze fronten Zuid-Koreaanse troe pen in actie zijn. De KLM-Dakota. die enige dagen door de Perzen in Abadan is vastgehouden, is Maandag op Schiphol teruggekeerd. Ook na de terugkeer van het toestel is thans nog niet bekend, wat er precies met het toestel gebeurd is en wat de oorzaak ge weest is, dat de Perzen de Dakota weer even plotseling hebben vrijgegeven ais zij deze KLM-machine beletten naar Ne derland te vertrekken. De gezagvoerder, de Brit Peter Oran ge, en de overige leden van de beman ning waren namelijk op de terugreis naar Nederland telegrafisch geïnstrueerd noch bij de tussenlandingen, noch bij far>k°mst op Schiphol enige mededeling te doen over het gebeurde. De aanwezige journalisten werd medegedeeld, dat Pe ter Orange vandaag persoonlijk rapport zat uitbrengen aan de directie van de K.L.M. Vast staat inmiddels, dat de KLM- Dskota ruim twee maanden heeft gevlo gen in dienst van de Engelse charter maatschappij „Airwork". Ons werd ver zekerd. dat. op het ogenblik, waarop de overeenkomst werd getroffen met deze chartermaatschappij voor het uitlenen Van de machine, nog geen sprake was Van het olieconflict. De Engelse maat schappij zat met een tekort aan machi- hes en toen een der toestellen in revisie hioest werd een toestel aangevraagd bij de KLM. De Nederlandse Dakota heeft Uitsluitend in het oliegebied gevlogen en is niet zoals enige berichten meldden drie maai van Perzië naar Engeland gevlogen met personeel van de Anglo Iranian. Gezagvoerder Peter Orange bevestig de, dat hij in het aan de vasthouding van het toestel voorafgaande weekend 64 Britten van de olievelden in Choezistan haar Abadan heeft overgebracht. Dit heeft hij dus gedaan in dienst van de Engelse chartermaatschappij, die weer Vloog in opdracht van de Anglo Iranian. Van bevoegde zijde vernamen wij nog. dat de overeenkomst van de KLM met Q(b „Airwork" 29 Augustus afliep. Het Jvas de bedoeling geweest, dat het toe rei Donderdag 30 Augustus naar ons "■nd zou terugkeren. Berichten uit Aba- Ce twintigjarige sergeant van de Ne derlandse luchtmacht H. Themmen uit <seist heeft zich gisteren voor brand wonden moeten laten behandelen, nadat hij met zijn straaljager in de omgeving an Buckeye. Arizona (Amerika) neer- ult*°rt was' Bet toestel brandde geheel Vlak voordat het vliegtuig in aanra dan meldden toen, dat een gewapende Perzische wacht bij het toestel was ge plaatst, die de bemanning niet wilde toestaan het vliegtuig te naderen. De bemanning van he toestel, die behalve gezagvoerder Orange bestond uit de tweede piloot J. Hof, de radiotelegra fist E. Lastdrager en de boordwerktuig kundige P. H. Tipker, keerde voltallig niet de Dakota terug. Van Fleet onthulde, dat sedert het be gin van de operatie op 18 Augustus men als tegenstander heeft gehad een Chinees corps en elementen van drie Noord- Koreaanse corpsen, in totaal ongeveer 83.000 rode soldaten. Van Fleet zegt, dat met een serie aan vallen met beperkt doel beoogd werd de vijand belangrijke terreinvoordelen in zyn posities te ontfutselen en hem een maximaal aantal verliezen toe te bren gen. Hü sprak ook over communistische vrijwilligers, afkomstig uit de Oost- Europese staten en Oost-Duitsland. De inlichtingendienst der V.N. noemt deze Kaukasisch om daarmee aan te duiden, dat het niet-Aziaten of blanken zijn. De roden hebben minstens 10.500 man verloren, waaronder 93 gevangenen. Door zijn reserve te gebruiken poogde de vijand onmiddellijk het verloren ter rein te heroveren en sommige posities in de bergen gingen in een periode van 24 uur we] vier keer in andere hand over. ki hg kwam met de grond, wist Them- Jhen uit het toestel te springen, ®ieldt U.P. aldus De Perzische vice-premier Hosein Fatemi heeft Dinsdag verklaard, dat Perzië binnenkort aan Engeland nieu we voorstellen zal doen over het olie geschil, tenminste als premier Mossadeq toestemming van de Perzische Kamers krijgt. Perzië blijft er op staan dat de genationaliseerde industrie de raffina derij te Abadan zal leiden. Ais de Brit se deskundigen weigeren te werken on der omstandigheden, die door Perzië gedicteerd worden, dan zal Perzië spoe dig andere buitenlandse deskundigen in dienst gaan nemen, zei Fatemi. Vandaag heeft Mossadeq achter ge sloten deuren verslag uitgebracht aan de Senaat over de plannen van zijn regering. De Perzische premier heeft besloten de Britse regering vijftien da gen de tijd te geven om de onderhande lingen over de Perzische olie te herope nen. Als Engeland hierin niet toestemt, zal Perzië alle overblijvende Britse technici uit Abadan en de Zuid-Perzi sche olievelden uitwijzen, aldus heeft de premier naar Reuter meldt, vandaag in de Senaat verklaard. Na deze verklaring sprak de Senaat zijn vertrouwen uit in het beleid van de eerste-minister. Morgen zal het ultima tum. na bij de Perzische Tweede Kamer te zijn ingediend, worden overhandigd- Van een hoge regeringsautoriteit in Perzië verneemt U. P., dat Perzië over weegt zijn vroegere olicklanten een maand te geven om nieuwe orders te nlaatsen. Als zij niet antwoorden zou Perzië hun deci van de olie aan andere bieders ter beschikking stellen. Dr. Mossadeq, de eerste minister van Perzië, heeft een weinig benijdenswaar dige positie. De moeilijkheden in het olieconflict, de critiek van de oppositie, zijn gezondheidstoestandKopzorg genoeg! Dr. Mossadeq, zittend in zijn bed, het moede hoofd steunend in de hand, bij zijn overpeinzingen. Het huwelijk is voltrokken in de middeleeuwse grandeur van de door bommen beschadigde Marktkirche. Ernst Augustus de vierde van Brunswiik- Lunebure-Hannover is 37 jaar oud en zi.in bruid. Artrud van Sleeswiik-Hol- stein-Sonderburg-Glücksburg. 25 jaar. Er waren meer dnn 150 titeldragende gasten. Koningin Frederika van Grie kenland is een zuster van de bruidegom- Het huis Hohenzollern was vertegen woordigd door Prins Louis Ferdinand, oudste nog levende zoon van wiilen kroonnrins Wilhelm, die vergezeld was van ziin gemalin de voormalige groot hertogin Kvra van Rusland, wier broer, hertog Wladimir Romanoff pretendent is naar de troon der Tsaren. De bruidsstoet telde 50 auto's en werd gadegeslagen door 300.000 inwo ners van Hannover. Bij de ingang van de kerk stonden 5000 mensen, die het bruidspaar, toen dit uit een open Mercedes stapte en verwelkomd werd door de protestantse bisschop Hans Lilie, toejuichten. De bruid droeg een hooggesloten champagnekleurig zijden toilet met lange mouwen. Vier prin sessen droegen de zes meter lange sluier. Een kroon rustte op de blonde haartooi van de bruid. Op haar borst was in zilver, goud en rood het klim mende paard van Hannover gebor duurd. Koningin Frederika verscheen in een lange bruine mink.ias over een wijnrood toilet. Zij droeg een lichtbruine hoed van veren en onder haar juwelen be vond zich een halssnoer van diamanten en groene smaragden. Twaalf politie mannen bleven als lijfwacht voortdu rend in de nabijheid van het Griekse koninklijke paar. duizend anderen hiel den de weg open voor de stoet Achthonderd gasten, waaronder twee West-Duitse ministers, verschenen aan de eenvoudige lunch, die na de kerke lijke plechtigheid op het kasteel plaats vond. Ofschoon zij waren uifgenodigd v/aren geen leden van de socialistische staatsregering van Nedersaksen, waar van Hannover de hoofdstad is. aanwezig. De gasten werden begroet door de ouders van de bruidegom, hertog Ernst August en Hertogin Victoria Louise. De hertog draagt nog de titels van Prins van Engeland en Ierland en hertog van Cumberland, die dateren uit 1837. toen de koninkrijken Engeland en Hannover van elkander werden afgescheiden, na dat de hertog van Cumberland, een oom van koningin Victoria van Engeland, de troon van Hannover had bestegen. On der de gasten bevonden zich voorts de gravin van Castell-Castell. geboren prinses van Denemarken, de prins van Liechtenstein en de Britse staatscom- missarissen van Nedersaksen en Noord- rijn-Westfalen. J Dragen en om kracht vragen is I beter dan klagen. j Coevorden is dc eerste gemeente in ons land waar het aardgas via de plaat- seiyke gasfabriek aan de ingezetenen wordt geleverd. Gisteravond werd de gaslevering een feit. Ter gelegenheid hiervan verzamelden zich een aantal ge nodigden ten huize van de directeur der gasfabriek, de heer J. Thijssen. Nadat men zich naar de gasfabriek had bege ven draaide de burgemeester van Coe vorden, jhr. mr. A. Fcith, de gaskraan open en stroomde het aardgas door de buis. De delegatie van het comité „Tot uit drukking van de volkswil", die contact heeft gezocht met de weggetrokken voormalige guerillastrijders in Zuid-Ce lebes om deze alsnog tot een vreedzame regeling te brengen, is te Makassar te ruggekeerd. De voorzitter van het co mité was niet in staat nadere medede lingen te doen. De stemming te Makas sar is gedrukt, omdat wordt aangeno men, dat de missie niet geslaagd is. Dinsdagmiddag is de gouverneur van Celebes, Sudirjo, naar Djakarta gereisd voor dringende „dienstbesprekingen". De Indonesische procureur-generaal mr. Suprapto, heeft aan Aneta medege deeld, dat het aantal arrestanten in ver band met de veiligheidsactie niet zo groot is. „Voor geheel Indonesië is het ver beneden de 1000 zo zei de procu reur-generaal. Naar U.P. verneemt zullen er geen Japanse troepen naar Korea gezonden worden, ook niet nadat het vredesver drag is ondertekend en geratificeerd. Dit naar aanleiding van de opmerking Van president Truman in zijn rede „dat het Japanse volk zich zelf verplicht om de inspanningen van dc V.N. tot het hand haven van de vrede te steunen." Volgens inlichtingen van havenautori teiten in IJmuiden was de trawler „Taybar", die zoals gemeld. Dinsdag zonder kolen ten Oosten van het licht schip Goeree door de ..Venus" van de KNSM werd aangetroffen. Maandag uit IJmuiden vertrokken. De Britse jongens aan boord vormden een gezelschap, dat onder leiding stond van de eigenaar en kapitein van het schip, mr. Eggington. De jongens hadden een bezoek aan ons land gebracht en zouden Zaterdag reeds terugkeren. Toen bleek, dat er niet vol doende kolen aan boord waren. Voor zo ver bekend is het vertrek om die reden tot Maandag uitgesteld. Men meent te weten, dat het gezelschap aanvankelijk niet over voldoende geld beschikte om het scheepje naar behoren van proviand en kolen te voorzien. Inmiddels heeft de kapitein van het stoomschip „Alert" (een Engels kabel schip) aan Sclieveningen-radio geseind, dat de „Alert" thans dc „Taybar" op sleeptouw heeft en koers zet naar Har wich. 7~) innenkort zal in Den Haag een r\ grote protestbetoging worden gehouden tegen het concentratie kampsysteem. Het initiatie/ hiertoe is uitgegaan ran hen. die aan den lijve de mensonwaardigheid van dit systeem hebben ondervonden: de ex-politieke gevangenen, hier in Nederland georga niseerd in de Ned. Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd. Men zou zich in oppervlakkigheid kunnen afvragen, wat het voor zin heeft zulk een betoging te organise ren in een land, waar hétconcen tratiekamp-systeem niet bestaat. B'j enig nadenken blijkt dit echter wel degelijk zinvol, omdat het om rede nen van humaniteit en christelijke naastenliefde niet aangaat zwijgend te berusten in het mensonterend on recht, waarvan de slachtoffers bij honderdduizenden worden geteld in landen, behorend tot onze Europese beschavingskring. En zelfs wanneer alleen in een uithoek der wereld dit systeem zou worden toegepast, dan nog behoorde het eigen geweten in opstand te komen, omdat het van on vergeeflijke kortzichtigheid en ge voelloosheid zon getuigen, wanneer men onaandoenlijk voorbij ging aan leed en onrecht, dat niet onmiddellijk binnen de eigen gezichtskring of ie. venssfeer ligt. De menselijke solidari teit reikt verder dan de grenzen van streek, land of werelddeel. Zijn het juist niet hierop gegronde overwegin gen, die bijvoorbeeld een actie als die voor de voederinzameling tot leniging van de hongersnood in India inspire ren? En tenslotte vergete men niet, dat, wanneer in de dictatoriaal gere geerde staten zelf ieder protest onmo gelijk is, dit uit feitelijke noodzaak slechts in de vrije landen kan worden geuit. 1 en andere vraag is of men, aldus gehoor gevend aan de stem van het eigen geweten, zich niet aan Don-Quichotteric bezondigt in zover re als de dictatoren, legen wier practijken men zich richt, zich bitter weinig zullen aantrekken van een hei lige verontwaardiging, die over geen enkel machtsmiddel beschikt. Men be denke dan ten eerste, dat een wakker schudden van het volks-, indien mo gelijk het wereldgeweten, icel degelijk een geestelijke machtsfactor betekent, en vervolgens blijkt het internationaal comité van ex-politieke gevangenen middelen te hebben beraamd tot een onderzoek in die landen, waar het concentratiekamp-systeem bestaat. En dan is het opmerkelijk, dat Spanje aan een daartoe bestemde commissie toegang zal verlenen, om in volledige vrijheid en naar eigen keus de stand van zaken op te nemen. De commissie staat, zoals men heeft kunnen lezen, onder voorzitterschap van een Neder lander. Weer eens blijkt, dat in Spanje, ten aanzien van welk land men van me ning kan verschillen of het 't best door een straf regiem kan worden bestuurd, nog niet iedere democratische vrijheid zoek is. Men wil nog teel eens verge ten. dat het in deze en dergelijke op zichten gunstig afsteekt bij andere lan den. welke men onder de dictatoriale noemer kan brengen. Wanneer een commissie van onderzoek toegang krijgt, sluit dit naar alle waarschijn lijkheid een begin van overleg op het te onderzoeken gebied in zich. Dit steekt gunstig af bij de hermetische geslotenheid en de brutale onwil tot het verlenen van democratische vrij heidsrechten. waarvan men achter het ijzeren gordijn de heilloze praktijken ziet. Inderdaad zal daar de zaak voor lopig wel hopeloos blijven, zoals trou wens overal waar sikkel en hamer hun schaduwen hebben geworpen. In een oud perceel in de Duinstraat te IJmuiden is gistermiddag twee uur een hoeveelheid springstof tot explosie ge komen. met het gevolg, dat de 60-jarige 1 elsenaar C. Oudshoorn zodanig gewond werd, dat hij beide handen moet missen, terwijl het nog niet zeker is of hij ooit weer zal kunnen zien. Een drietal mensen was hier aan het experimenteren. De hoofdfiguur, de heer Oudshoorn was bezig om een emaille bak, waarin zich nog wat resten van een mengsel bevonden, met een plamuurmes schoon te krabben. In verband met het gevaar voor explosies wordt in dit soort fabidekjes steeds met natte materialen gewerkt, maar dit mengsel was opge droogd en zat aan de bak vast. Plotseling Naar de maan Brits atoom-geleerdeis Het is nu nog een vro me wens. wanneer wij iemand uit de grond van ons hart naar de maan wensen, doch over vijftig jaar kan die wens zo goed als zeker vervuld worden. In Londen zijn op het ogenblik geleerden uit acht landen bijeen, wier enige doel is de ver overing van het hemel ruim. Punt een van het program is een raket-reis naar de maan, heen en terug. Dit zal volgens hen in het jaar 20Ö0 tot de mogelijkheden behoren. Daarna zullen reizen vol gen naar planeten als Mars en Venus. U denkt misschiendat deze ge leerden grappenmakers zijn, maar dan vergist V zich. Tot de organisatoren van het congres behoort Dr. Werner von Braun. de ontwerper van het ge duchte Duitse V2-wapen, dat tijdens de wereldoor log met een snelheid van 5600 K.M. per uur in En geland neerkwam en 2754 slachtoffers maakte. Von Braun werkt thans als ra ket-deskundige in Ameri ka. Dr. L. Shepherd, een enthousiast over de mo gelijkheden der toekomst. Hij zei er zeker van te zijn, dat voor het jaar 2000 een reis naar de maan gemaakt zal kunnen wor den. Hij hoopte de eerste stadia van deze ontwikke ling nog mee te maken, n.l. de oprichting van de eerste vliegbasis buiten de aarde. Dat ligt zeker binnen het bereik van de moderne techniek. De meeste geleerden zijn het er over eens, dat de eerste basis buiten de aarde te gen 1970 opgericht zal kunnen worden. Intussen: hoop doet le ven. toekomstige emigran ten! Schacht en het paradijs Dr. Schacht, de finan ciële goochelaar uit Hitler's Derde Rijk, bij wie ver geleken Lieftinck nog maar een zuigeling is, heeft enige tijd in Indo nesië vertoefd, om de In donesische leiders enige tips te geven, hoe ze o.a. de Nederlanders in de kortst mogelijke tijd nog verder kunnen uitkleden. In een brief aan kennissen in Duitsland schreef hij, dat „hij het gevoel had in het aards paradijs te zijn. Alleen de engelen ontbre ken." Wij laten de engelen in het paradijs nu maar voor rekening van Dr. Schacht en denken maar liever aan de slang, die Eva verleidde. Altijd dwars Tot vijf en twintig maal toe zeiden de Russen, die thans in Hilsborough (Ca- lifornië) een huis met veertig kamers bewonen voor de duur van de Ja panse vredesconferentie ..nyets" tegen ongewenste bezoekers. Een politie agent. die bij de ingang van de villa stond. zei gezien te hebben dat 45 maal de deur met. een harde slag was iichtge- worpen voor ongewenste bezoekers, terwijl even zo vaak „nyets" had geklon ken. Een persfotograaf ont moette een Rus. die in de tuin liep. „Goeie morgen zei de fotograaf. „Goeie morgen" zei de Rus. „Hoe vindt V het hier?", zei de fotograaf. ..Ik spreek geen Engels", zei de Rus in keurig Engels klonk een hevige knal. Van de heer Oudshoorn werd de rechterarm onder de elleboog afgerukt, de linkerhand bij de peis werd zodanig gewond, dat deze ge amputeerd moest worden. De man is naar het St. Antonius Zie kenhuis overgebracht, waar hij tevens aan zijn ogen is geholpen. De beide an dere mannen, die in het pand werkten, kregen slechts lichte verwondingen. Zij zijn. na op het hoofdbureau van politie verhoord te zijn. later weer op vrije voeten gesteld. Een gelukkige bijkomstigheid was, dat de explosie plaats vond juist boven een grote bak met water. Door de luchtdruk werd de inhoud van de bak door het gehele vertrek geslingerd, waardoor al les drijfnat was en er weinig gevaar voor brand aanwezig was. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 Verwachting tot Donderdagavond: Vannacht plaatselijk mist. overi gens vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuid en Oost. Warm. Zon: 5.58—19.18. Maan: 12.14—20.31. Emir Talal, oudste zoon van Koning Abdoellah. is vandaag tot Koning van Jordanië uitgeroepen. Zijn vader werd in Juli vermoord. Dinsdagavond heeft een aantal Java nen. werkzaam bij de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd in het Park te Rotter dam, onenigheid gekregen met een Ambonese opvarende van H.M.S. lucht doelkruiser „Ti-omp". De Ambonees kreeg daarbij een aantal messteken en moest gewond in het Diaconessenhuis worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1