Handelaren kregen de kous op hun kop Geen grondaankoop op het Raadhuisplein St. Martha-vereniging heeft nieuwe presidente BLIKSEMAFLEIDERS Gesmokkelde nylons verhandeld voor een waarde van f 30.000 Ex-wereldkampioen wielrennen maakte de bocht te scherp ,Touring Zandvoort" moet grond huren voor eigen gebouw Haarlemse politierechter Mysterie rondom Schouwburgnieuws HERINGA WUTHRICH Nieuwe Scheercrême ONTCROENINGSLEUT HAARLEM £20.000.- verduisterd? Officier voor Hoog Militair Gerechtshof Dr. J. van der Hoeven Leonhard overleden ti WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 „sjaak R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Orgelbespeling HEEMSTEDE Gouden echtpaar Mevrouw Brans na 32 jaar charitatief werk afgetreden Gemeenteraad Zandvoort Burgerlijke Stand 'n Snelle wagen, ook op bochtige wegen J. LEONARD LANG Welk meisje vergat haar poppenwagen? Hersenschudding door aanrijding VU1LLAADSTATION GEOPEND Zandvoort raakt zijn vuilnisbelt kwijt Auto-sprints Zandvoort FAILLISSEMENTEN Geslaagd H.B.G.Wibo gaat niet door WASSERIJ DUYN Ongeanimeerde markL Beurs van Amsterdam Beurs van New York J Een vrü omvangrijke handel in gesmokkelde nylonkousen kreeg de Haarlemse economische politierechter, mr. Bletz, vanmorgen te behandelen, toen een vijftal verdachten zich terzake van illegale handel in deze kousen te verantwoorden had. Deze mensen kregen hier de kous op hun kop en de gehele affaire speelde zich in feite af om de mysterieuze figuur van de vroegere wereldkampioen wiel rennen J. v. E. uit Haarlem, die volgens de getuigenverklaringen de grote leverancier van de gesmokkelde kousen was geweest, maar die zelf tot het einde toe volhield, niets met deze zaak te maken te hebben. In het kort gezegd kwam alles hierop n eer, dat v. E., die thans het beroep van handelsreiziger uitoefent, ongeveer een duizend dozijn paar nylons geleverd had aan de 38-jarige handelsagent F. S. uit Bloemendaal. De totale waarde kwam neer op f 30.000, terwijl er tevens een bedrag van f 10.000 invoerrechten. O 1 9' Voor de rechtercommissaris in Am sterdam had S. alle mogelijke vreemde verhalen omtrent de herkomst van de kousen opgedist, maar tenslotte had hij open kaart gespeeld. Het bleek, dat hij de kousen bij kleine partijen van de ex-wielrenner had gekocht. Hij had tevens valse facturen laten drukken on der de kop „Nylontex" met het doel om aan zijn handel een schijn van recht matigheid te geven Verdachte gaf vrijwel alles toe en in zijn requisitoir stelde de Officier van Justitie, mr. Wiarda. vast. dat er nog steeds een levendige handel in gesmok kelde nylons bestaat. Daarom was hij van mening, dat er hier een gevoelige straf op haar plaats was. Hij vroeg zich af of de kousen be taald waren met deviezen, waar die deviezen vandaan kwamen en of deze soms ook gesmokkeld waren. Het ant woord daarop moest hij echter schul dig blijven- De officier wilde niettemin geen directe vrijheidsstraf vorderen en eiste een geldboete van duizend gulden en een gevangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Bijvoet bracht in zijn pleidooi naar voren. dat verdachte geweten heeft, dat hij geen gesmokkelde waar mocht verhandelen. Waar hij zelf eni ge moeite had moeten doen om de juis te bepalingen te achterhalen, kon hij moeilijk veronderstellen, dat verdacht? van die bepalingen precies op de hoogte was. De kwestie van de valse facturen vond volgens de verdediger haar oor zaak in het feit, dat verdachte gesteld was op een verantwoorde boek houding. Overigens instemmend met het requisitoir van de officier verzocht hij een lichtere geldboete. Op dit verzoek ging de politierechter in en deze ver oordeelde de handelsagent tot een geld boete van f 750 en voor het overige lonform de eis. Met de wielrenner ging het echter minder vlot Ook ter zitting bleef hij hardnekkig ontkennen. De getuigenis sen van de vorige verdachte waren echter zeer bezwarend, omdat daaruit bleek, dat deze v. E. in een Tilburgs café ontmoet had en daar de eerste contacten waren gelegd voor de han del. De wielrenner had deze S. zelfs met nadruk voorgehouden, dat hij zijn mond moest houden, als de zaak stuk liep. Deze verklaringen mochten nog zo po sitief zijn, maar de wielrenner verklaar de. dat alles van a tot z gelogen was. Hij kende deze getuige niet eens. De vol gende getuige, de 62-jarige makelaar J. R. uit Aerdenhout, kon niet met zeker heid zeggen, dat hij verdachte herkende. Dat nam mr. Bletz niet zo zwaar op. „Laten wij er tevreden mee zijn, dat u deze wielrenner dan in ieder geval rela tief kent." Daar kon getuige mee accoord gaan. Deze makelaar dan had een partij kousen gekocht van f4.000. Op zekere dag kreeg hij een telefoontje van Sjaak (de voornaam van de wielrenner), dat hij moest zorgen, dat de kousen zo gauw mogelijk uit huis waren. „Wie zegt, dat ik die Sjaak ben." merkte verdachte op. „U hebt toch geen tweelingbroer?" informeerde de politierechter belangstel lend. „Dan zou het kunnen zijn, dat de getuige zich in de persoon toch vergist." Verdachte bleek niet in het bezit te zijn van een tweelingbroer en toen mr. Bletz met nog meer belangstelling vroeg, of hij dan soms een dubbelganger had. antwoordde verdachte laconiek: „Ieder mens heeft een dubbelganger, maar ik ben de mijne nog nooit tegengekomen." Het mysterie van 'n „tweede persoon" werd nog groter, toen de volgende ge tuige J. J„ een antiquair uit Santpoort, ook de naam Sjaak droeg. Maar deze getuige bevestigde de vraag van de politierechter, dat ook hij van v. E. kousen te koop had aangeboden gekregen. Deze man was een neef van de vorige getuige en hij had deze twee mensen met elkaar in contact gebracht. De wielrenner suggereerde, dat deze getuige misschien wel de bewuste Sjaak kon zijn. maar mr. Bletz vroeg zich af, waarom al die getuigen dan zouden staan t6 liegen. Verdachte had zijn antwoord al klaar: „Er moet nu eenmaal een of andere Sjaak uit de bus komen." De officier noemde deze verdachte uit gesproken dom. De wielrenner was wel eens meer veroordeeld en de officier memoreerde de bekende stelling, dat een ezel zich niet tweemaal aan dezelfde steen stoot. De conclusie kon verdachte zelf wel trekken. Hij merkte nog op. dat er wel meer wielrenners zijn, die de smokkel als ne venberoep hebben, waarmede hij geen kwaad woord wilde zeggen van de goe den onder hen. Mr. Wiarda achtte, on danks het ontkennen van verdachte, de bewijzen ruimschoots aanwezig en hij eiste een gevangenisstraf van drie maanden onvoorwaardelijk. De politierechter maakte korte metten en veroordeelde de wielrenner conform de eis. Hij vroeg de verdachte tenslotte, of hij nog in hoger beroep wilde, maar deze verklaarde een beetje mistroostig: ..De vqrige keer werd ik in Haarlem vrijgesproken en in hoger beroep ver oordeeld. Van zo'n hoger beroep word ik dus toch niet veel wijzer." De volgende verdachte, de 28-jarige D. K.. een tuinder uit Santpoort, meen de al evenzeer onschuldig te zijn. Vol gens hem was de officier door een onbe kende vijand op een dwaalspoor ge- zitten", was zijn commentaar op de ten- zitten", was zijn comentaar op de ten lastelegging. Met die laatste woorden kon mr. Bletz het wel eens zijn. Het geval lag hier ook wel een beetje moeilijk, omdat niet uitgemaakt kon worden, of de tuinder in deze affaire slechts loopjongen was geweest, of dat hij als vennoot was opgetreden. Het leek de politierechter dan ook maar beter de zaak aan te houden voor een nader on derzoek. Het verzoek van verdachte om in vrijheid gesteld te worden werd ech ter afgewezen. Vervolgens had de makelaar zich te verantwoorden voor het feit, dat hij vierduizend paar nylonkousen in voor raad had met de bedoeling deze door te verkopen. Hij verklaarde, dat hij wel wist, dat het „zwarte" kousen waren, maar niet. dat ze gesmokkeld waren. Hij bestreed echter, dat hij de nylons had willen doorverkopen. De koop was voor hem slechts een geldbelegging geweest. Als er weer oorlog zou komen, dan had hij een aardig ruilobject. De transactie was dus eigenlijk meer eon verzekering tegen honger. De officier eiste honderd gulden boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen kousen. De raadsvrouw bepleit te onvoorwaardelijke vrijspraak, omdat het hier hoogstens een kwestie van ham steren was. maar mr. Bletz bleek meer voor de gedachtengang van de officier te voelen en veroordeelde de makelaar conform de eis met dien verstande, dat de in beslag genomen kousen verkocht zullen worden en dat een bedrag van 1500 van de opbrengst de makelaar ter hand zal worden gesteld. De volgende koopman, de Haarlemmer H. S., had vermoedelijk de nylonkousen in Ulvenhout gekocht en in ieder geval in Haarlem verkocht. Mevr. M. J. S.M. uit Haarlem had van hem voor een be drag van f 16.000 betrokken. De officier nam dat alles niet gemakkelijk op en eiste tegen deze Haarlemmer een gevan genisstraf van zes weken met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De poli tierechter besloot daartoe evenzo, maar liet de onmiddellijke gevangenneming achterwege. De betrokken mevrouw ten- ontdoken was aan slotte kreeg een boete van f800. In het komende week-end geeft „De Nederlandse Comedie" in de Stads schouwburg voorstellingen van „Kapi tein Carvallo", blijspel van Denis Can- nan. geregistreerd door Johan de Meester. De hoofdrollen worden ver vuld door Mimi Boesnach, Louis Hen- sen, Han Bentz v. d Berg, Ton Lutz, Johan Fiolet, Philippe la Chapelle en Fons Rademakers. In ie Grote Kerk zal op Donderdag 6 September des middags van 34 uur door George Robert het volgende pro gramma gespeeld worden: 1. Wir glauben all' an einen Gott, J. S. Bach. 2. Preludium. Fuga en Ciacona d kl t„ Joh Pachelbel. 3 Andante con moto, A. P. F. Boëly. 4. Petite Suite scholastique, Prelude, Méditation, Priè- re (choral), Cantilènc mélancolique, Fanfare fugrée; D. de Sévérac. 5. Toc cata, Th. Dubois. Aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nwe Gracht 70: Beeld-encyclopaedie. 3 din.: 1. Vlag gen. 2. Het costuum. 3. Calligrafie. Ed gar de Rruyne: Geschiedenis van de aesthetica. De Renaissance. Het Cos tuum: Een geschiedenis van de Mode. Van de Tudors tot Lodewijk XIII. Etienne Gilson: L'école de muses. C. J. Hudig: Zilver van de Nederlandse edelsmid. Manuel van Loggen: Inlei ding tot het toneel. Stanley Morison: Grondbeginselen van de typografie. Hélène Nolthenius: Zwerftochten door het rijk der muziek. Johan Schwencke: Het ex-libris als boekversiering en ver zamelobject. Ambroise Vollard: Dui zend ezels en een kasboek. Herinnerin gen van een schilderijenkoopman. J. J. Vriend: Nederland bouwt in natuur- en baksteen. Op 11 September zal het echtpaar MooserKorsman, wonende Prinsen laan 1, alhier, de dag herdenken, waar op het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. Uit het huwelijk werden 12 kinderen geboren, waarvan er nog 8 m leven zijn, die met 27 kleinkinderen en 1 achterkleinkind dit zeldzame feest mede zullen vieren. De bruid is 73 jaar en mag zich, al is zij de laatste jaren nogal eens ziek geweest, nog in een goede gezondheid verheugen. De brui degom telt 77 jaren en is nog zeer kras en vief. Het leven is aan dit echtpaar niet onopgemerkt voorbij gegaan en het leed is hen evenmin gespaard geble ven Niettegenstaande echter alle moei lijkheden en zorgen, die hun deel zijn geweest, hebben zij steeds he. hoofd omhoog gehouden en zij zijn dankbaar voor het feit, dat zij deze zo gewich tige dag mogen beleven. De buren toonden hun medeleven door het oprichten van een fraaie ere poort en van vele kanten zijn reeds fe licitaties en geschenken gekomen, als evenzovele tekenen van medeleven met dit' grote feest. In het kader van de feestweek startten vanaf het Sluisplein een aantal renners voor de ronde van IJmuiden. Gedurende twee en dertig jaren heeft mevrouw M. Brans-Van der Well haar gehele persoonlijkheid en al haar krach ten gegeven voor de afdeling Haarlem van de Sint Marthavereniging. Mevr. Brans heeft in die tijd de vereniging, waarvan zij presidente was, zien uit groeien tot wat zij nu is: een grote voogdijvereniging met vele onderafde lingen. De Sint Marthavereniging voert o.a. het beheer over de Kleine ThereSia- stichting, het tehuis voor zuigelingen en kleuters en het Sint Margarethahuis. tehuis voor werkqnde meisjes. De on derafdeling Voogdij is belast met de zorg voor ongeveer 130 kinderen. Verder kunnen we nog de afdeling Gezinsvoog dij noemen en de afdeling Trekvogels, die voor club- en ontspanningsavonden voor meisjes zorgt. Na lange jaren van onvermoeide arbeid heeft mevrouw Brans haar functie thans neergelegd. Het is, wanneer we nagaan hoe ver de bemoeienissen van de Mar thavereniging, die oorspronkelijk was opgericht voor het beschermen van alleenstaande meisjes, strekken, zeer goed te begrijpen dat de vereniging haar presidente node zag vertrekken. Gisteren heeft zij afscheid genomen. Velen hebben van de gelegenheid om haar nog eens het laatst de hand te drukken gebruik gemaakt. De opvolgster van mevrouw BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Asphaltjungle (volw.) 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Luxor: Lach en Ver geet (a. 1.) 2. 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Ómar de Woestijnhavik (str. volw.) 2.30 en 9.13 uur; City: Schudden voor het gebruik (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne; „Old Cheyenne" en „Het schot achter de coulis sen" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 3 September Schouwburg: Elly van Stekelenburg met „Twee vrouwen", 8 uur. Donderdag 6 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 3 uur. Advertentte Advertentie HAARLEM A L. GETROUWD; Th. H. Mols en L. G J. Ebbeling; A. Kuipers en P. Kuijien; A. A. van der Sijde en C. H van de Weegh: J. M. van der Heide en H. C. de Jongh; F. Ziek en Th. Hessels; A. J. Heddes en P. H. Bearda. GEBOREN: J. Kraaij-Uilenreef, z. G M Stoops-van Loon. z.; S. Piers Boeser, z.; M. Heijligers-Butter. d. OVERLEDEN: A. M. H. van Vlijmen van de Pavert. 79 i„ Obistraat: F. H. Bakker. 64 j„ Wagenweg; J. W Laget, 70 j Westerhoutpark; J. Ph. Exel. j Maerten van Heemskerkstraat; M. Bakker-Kok, 79 j., Oranjekade. STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 2710O Importeur Brans, mevrouw R. Hüffer-Wyers, was bij het afscheid aanwezig zodat, men tevens met de nieuwe presidente kennis kon maken. Het dagelijks bestuur van Bint Martha is nu als volgt samengesteld: mevrouw R. Hüffer-Wyers, presidente, mevrouw R. Roekens-Kuiper. vice-presidente; me vrouw J. Vahnneyer-Wijnands. secreta resse, mevrouw B, Lampe-De Wild. pen- ningmeesteresse. Deken J. J. A. Kuilman bekleedt de waardigheid van geestelijk- adviseur. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3 zijn op alle werkdagen van 10-3012.30 uur, inlich tingen te bekomen omtrent de navol gende voorwerpen: Gouden slaven armband, diverse arm. banden, autopeds, zwembroekje, R.K. kerkboekje, autoband, jongensbroek, kralenbeursje, voetbal, diverse brillen, gouden broche met granaat, broches, gouden collier gevonden in 1949, kinder cape, corset, ceintuurs, capuchon, crick, benzinedop, wiegdekentje, duozitting, fototoestel, face a main, filmpje, gebit, gaas, munt- en bankbiljetten, parapluie- hoesjes, hengel, hoofddoeken, handdoe ken en zwembroeken, gouden hangertje waarin foto, handschoenen, honden, gouden en nikkelen horloges, diverse jassen, paarlen ketting, kazen, dames kousen, gouden kettinkje, Siamese kat, zilveren kruisje, kano, kinderkousjes, sigarettenkoker, rubberlaars, strijklat, rekenliniaal, gouden medaille, snoeimes, zakmes, mutsen, overhemd, overall, pa- rapluie, portemonnaies (met inhoud), scheerriem, rozenkransen, driewieler- tjes, sjaal, sok, stopzijde, schoenen, tuig je, tassen met inhoud, wollen vesten, vulpotlood, vulpennen, windjack, pop penwagen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een dame, die gisteravond omstreeks half acht de Rijksstraatweg overstak, door een fietser aangereden. Deze reed tegen haar linkerbeen op en kwam hier. door te vallen. De wielrijder, de lö-ja- rige bankbediende P. Z. uit Haarlem, viel en liep benevens een gebroken tand en enige schaafwonden een hersenschud. dmg op. Hij is per auto naar de St. Joannes de Deo vervoerd. De Zandvoortse gemeenteraad verga- derde Dinsdagavond onder voorzitter schap van wethouder Slagveld, loco-bur gemeester. De schadevergoedingsveror dening werd van toepassing verklaard op eigendommen, die vallen binnen het uitbreidingsplan der gemeente. Bij het voorstel om ƒ7100 uit te geven voor dringende verbeteringen van de Wim Gertenbachschool (aanleg van schoorstenen en het vernieuwen van de electrische installatie) oefende de heer v. d. WERFF (CH) critiek uit op de dienst van Publieke Werken. De Boule vards worden midden in het seizoen be straat en dit voorstel wordt gedaan na de zomervacanties en de werkzaamhe den kunnen nu niet zonder stoornis van het onderwijs geschieden. Ook de heer LINDEMAN (KVP) en enkele andere raadsleden hadden liever gezien, dat dit weik tijdens de vacantie was verricht De heer TATES (VVD) vroeg om ook het sombere binnen-schilderwerk te ver nieuwen. De heer SLEGERS (KVP) nam de dienst van Publieke Werken in be scherming. De aanleg van de Zuid-Bou levard is in Mei aanbesteed, maar men heeft zo lang moeten wachten op de toe stemming van de minister. Wethouder KERKMAN (PvdA) zeide, dat deze ver. beteringen dringend noodzakelijk zijn Het plan tot algehele verbouwing werd door Ged. Staten niet goedgekeurd; er is nu een schets gemaakt voor een nieu we ulo-school, maar daarmede onder vindt de gemeente nu tegenslag. De oude school zal t.z.t. niet voor het onderwijs bestemd blijven, maar deze verbeterin gen zullen dan nog hun nut hebben Het voorstel werd aangenomen. Het voorstel om 122 m2 grond aan het Raadhuisplein van mej. Koning te ko nen voor 7500, ontmoette bedenking bij de heei LINDEMAN (KVPJ, omdat deze grond, die waarde voor de eigena res ontleend aan de ligging aan het Raadhuisplein. Spr. acht de prijs te hoog. Als men het bureau van „Touring Zand voort" naast de aan te kopen grond (dus op het Raadhuisplein) neer zet wordt het terrein van mej. Koning waardeloos. Dat zou machtsmisbruik van de gemeen te zijn; spr. is daarom vóór aankoop, maar voor een lagere prijs. De heer DIEMER (PvdA) zou dit geld liever be steden voor noodzakelijker uitgaven, bijv. verbetering van de riolering. De heer GOSEN (AR) vergelijkt de koop som van ruim ƒ60 per m2, met die van de duurste grond in het wederopbouw gebied, die ƒ25 per m2 kost. De heer v. d. WERFF (CH) verdedigt het voor stel en herinnert er aan, dat de naastge legen grond 20 jaar geleden is onteigend voor ƒ45 per m2. De heer Siegers (KVP) wijst op het aantrekkelijke van aankoop door de gemeente: het bureau van „Touring Zandvoort" kan dan tegen de muur van de sigarenwinkel worden ge plaatst en men krijgt dan op het Raad huisplein voldoende ruimte. Particulie ren hebben vroeger wel een veel hoger bod gedaan, maar tevergeefs. „Touring Zandvoort" zou de grond ook kunnen huren. Nadat over deze zaak nog lang durig is gesproken, werd besloten de grond niet aan te kopen, maar aan „Tou ring Zandvoort" in overweging te ge ven deze grond te huren om daar een gebouwtje op te stichten en intussen de onderhandelingen over aankoop door de gemeente voort te zetten. In April besloot de raad om van de familie Quarles van Ufford de terrei nen aan te kopen, liggende ten Oosten van de Brederodestraat voor rond f 180.000.—. Dit raadsbesluit is nog niet door Ged. Staten goedgekeurd, omdat de gemeente geen gelden heeft om de aankoop te betalen De familie Quarles is nu bereid dit bedrag te lenen voor 4 pet. en aan de raad werd voorgesteld deze geldlening aan te gaan. De familie Quarles vroeg enkele aanvullingen aan de koopvoorwaarden. o.a. dat zij het j chtrecht op deze grond zou houden. Hiertegen hadden de heren Tates (V.V.D.) en Blom (C.P.N.) principieel bezwaar; de heer Tates stelde een an dere redactie voor, welke tegemoet kwam aan de wensen van de familie Quarles. De heer LINDEMAN (K.V.P.) wees op de onmogelijkheid om nu nog geld te lenen a 4 pct.: spr. zou echter liever hebben gezien, dat de aanvullende be palingen bij de aankoop zelf waren gesteld. De heer SLEGERS (K.V.P.) heeft destijds er op aangedrongen deze gron den te kopen, dat is geschied, en het verheugt spr., dat de familie Quarles de gemeente zó ter wille is, dat zij het be nodigde geld ook wil lenen. Wethouder KERKMAN wees er op, dat door deze geldlening ook de aan koop een feit zal worden; gezien het grote belang van de gemeente, moet men over ondergeschikte bezwaren heenstappen. Nadat het voorstel-Tates—Blom was verworpen, werd dat van B. en W. aan genomen. Bij de benoeming van de commissie van advies voor vordering en verdeling van woonruimte, oefende de heer TA TES (V.V.D.) critiek uit op de door B. en W. gedane aanbeveling, omdat daar bij niet vermeld was wie de verschil lende condities vertegenwoordigen. De heer SLEGERS (K.V.P.) meent, dat de leden van deze commissie te be klagen zijn om hun ondankbaar en moeilijk werk. Toch zou spr. het op prijs stellen als telkenjare een deel van de commissie zou worden vervangen. Tot leden werden hierna benoemd mej. G. Bokma en de heren A v. d. Mije, D. van Duyn, W. Dorsman en B. Bos man en tot plaatsvervangend lid mevr. v. DijkHameeteman en de heren R. J. Hobé, A. Molenaar, mr. J van Galen en J. H. Steetskamp. Bij de rondvraag betreurde de heer v. d'. WERFF (C.H.) het, dat niet één Zandvoortse hotelhouder, die zi.in be drijf door sloping verloren had, in aan merking is gekomen voor Marshall-hulp. Nu worden twee aanvragers geholpen, die nimmer in Zandvoort een hotel hadden. Spr. vroeg zich af, of zulks nog veranderd kan worden. De VOORZITTER moest daarop het antwoord schuldig blijven, want de burgemeester heeft deze zaak behan deld en in orde gebracht. De heer GOSEN (A.R.) vestigde de aandacht op de onvoldoende werking van de riolering in het „oude" dorp na hevige regenval. De VOORZITTER verklaarde, dat herhaaldelijk oplossingen aan de hand zijn gedaan en bgproefd. maar tot dus ver tevergeefs. De zaak houdt de aan dacht van B. en W. Het vuilnislaadstation aan de Van Lennepweg te Zandvoort is Dinsdag middag officieel in gebruik genomen. De directeur van Publieke Werken, de heer Deudekom. heette de aanwezigen, onder wie burgemeester en wethouders, de raadsleden mevr. Mol en de heer C. Siegers, ir. Friedhoff en de vertegen woordigers van de Vuilafvoer Maat schappij, welkom, waarna de burge meester dank bracht aan allen die aan de totstandkoming van dit mooie en nuttige bouwwerk hadden medege werkt. Toen spr. in 1948 in Zandvoort in func tie kwam is hem gezegd: „ga daar nu eens kijken Spr. kwam toen op een auinterrein en stond versteld over wat hij daar aantrof: een belt waar reeds 30 jaar vuil werd gestort en verbrand. Gevolg: een ondraaglijke stank en rat- tenplaag in een ook door rioolwater bassins bedorven duinlandschap. Het gemeentebestuur heeft toen contact op genomen met de Vuil Afvoer Maat schappij en een contract gesloten krach tens hetwelk het Zandvoortse vuil zal worden afgevoerd naar Drenthe. De dienst van Publieke Werken ont wierp een laadstation, dat ruim f 65000 heeft gekost. Spr. hoopt dat binnen af zienbare tijd ook de rioolwater zuive ringsinstallatie tot stand zal komen, dan kan een begin worden gemaakt met de bestemming van een fraai duinterrein voor woningbouw en aanleg van sport velden. Hierna reed een zeven-tons vuilnis auto naar binnen en stortte het vuil in een gereedstaande spoorwegwagon. Een grote zuiginstallatie kwam in werking, waardoor al het stof werd opgezogen, fodat de aanwezigen geen last hadden van de stofontwikkeling. Per week zal Zandvoort twee wagons (200 ton) vuil naar Drenthe zenden. Namens de Vuilafvoer Maatschappij sprak de heer Weststrate woorden van gelukwens tot Zandvoort, dat de eerste kleinere gemeente is die een contract met de „V.A.M." heeft gesloten. In de verwerkingsinrichting te Wijster (Dr.) zal het vuil voor landbouwdoeleinden (bemesting) worden bewerkt. Op Zondag 23 September a.s. zullen op het circuit van Zandvoort sprintwed strijden voor auto's worden gehouden. De organisatie berust bij de R.A.C. West. Dit evenement zal bestaan uit twee de len. namelijk als eerste een sprint a deux over 500 meter en vervolgons een klassementsproef, eveneens a deux. Bei de proeven worden door elke deelnemer tweemaal verreden, waarbij de beste tijd geldt. De wedstrijd begint om 1 uur en het maximum aantal deelnemers bedraagt 50. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 4 September 1951 failliet verklaard: W. ivaayk, drukkerij en kantoorboek handel, Krommenie, Noorderhoofdstraat 70 a. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. K. Hugenholtz, Haarlem. C.V. Zeep- en Chemische Industrie „Fanja", IJmuiden, Middenhavenstraat 40 en haar beherend vennoot: F. C. Wichmann, IJmuiden, Breesaapstraat 7. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Bad hoevedorp. Bij-vonnis van de rechtbank te Haar lem d.d. 4 September 1951 is, na gedaan verzet, VERNIETIGD het vonnis dier rechtbank d.d. 21 Augustus 1951, waar bij G. A. Jonges. weduwe van H. van der Heyde, te Haarlem, van Eedenstraat 7, in staat van faillissement weid ver- klard, met benoeming van mr. J. W. Rutgers, Haarlem, tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 31 Juli 1951 is, na gedaan hoger beroep, VERNIETIGD het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 26 Ju ni 1951, waarbij G. Hermink, houder van een machineherstelplaats, le Zaandam, Zuiddijk 410, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalbfleisch, Haarlem, tot cu rator. Door G. A. A. Piek en Th. G. Span- jsart, te Haarlem handelende onder de handelsvennootschap onder firma Piek en Spanjaart, Haarlem, is een verzoek ingediend tot verlenging van de aan hen verleende surséance van betaling voor de tijd van anderhalf jaar. Het verhoor der schuldeisers zal plaatsvinden in het gebouw der recht bank te Haarlem op Maandag 1 October 1951 te 3.30 uur. 3iiu3p.aa.pv helpt om het gelaat jong en gezond te houden! Jarenlang heeft de wetenschap niet kunnen verhoeden, dat het schuren en schrapen bjj het scheren de huid oud en schraal maakte. Thans is er echter een scheercrême samenge steld, die inderdaad een weldaad voor Uw huid. is! Bijzonder heilzaam ingrediënt De nieuwe Williams Shaving Cream bevat lanoline-extract, een onlangs door medici gedane ontdekking, waar mee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline-extract verzachten verfrist Uw gelaat tijdens het scherenen helpt de huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonderbaarlijke substantie - en zult U bovendien beter en schoner geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercrême die lanoline- extract bevat. 219 B Onder het zingen van vaderlandse lie deren als „In een groen-groen knollen- knollenland" en ..Waar in bronsgroen eikenhout", zijn de nieuwe studenten van de CIOS in Overveen gisteren dooi de heetgebakerde tweedejaars ontgroend. Getooid met groene petjes trokken de 39 toekomstige sportleraren onder het scherpe oog van de opzich ters naar de binnenstad, waar zij elk een aparte taak op hun schouders kregen. Zo vingen wij gratis het och tendblad van een student-ako en konden wij tien minuten later op de Grote Markt onze schoenen laten poetsen. Dat er alleen maar bruine schoensmeer was, was misschien een beetje teleur stellend voor opdringerige toeschouwers met zwart schoeisel. Elders zag. men bloemen venten en op het droge met reuze hengels vissen. Geen wonder, dat er menigmaal een bokking aan het haakje zat. Belast met speciale bood schappen zag men door de hele binnen stad de sportieve groentjes winkels in en uit gaan. De middag begon met een optocht van uit Overveen naar de Grote Markt. De tweede-jaars zaten te kwellen op een wagen, waarvan het paard zoek was. Daarom werd deze getrokken door de nieuwe studenten, die zich bijzonder hard van hun taak kweten. Dat was mis schien ook de oorzaak van het ongelukje bij de Grote Houtstraat. Een der paarden struikelde over zijn leidsel en kwam on der de wagen terecht. Gelukkig viel het nogal mee;, de knaap kwam er met een paar schaafwonden af. doch kon niet langer aan het feest deelnemen. Een voor de omstanders wel bijzonder aantrekkelijk onderdeel van het pro gramma bestond uit pruimen happen uit een teil vol water. Het recept luidde: niet boven komen zonder vangst en men zal begrijpen dat menigeen het benauwd had. Dit was ook het geval met de z.g- rugby-wedstrijd. Ondanks het feit. dat de spelers de benen vast moeten binden en dus alleen de handen vrij hadden, ging het er heet aan toe. De wedstrijd eindigde om kwart voor vier onbeslist en toen kon een der aan voerders tot besluit van het feest ver zuchten: „Het is nou mooi geweest, vol gend jaar zijn wij aan de beurt." Voor het diploma B (maatwerken), waarvoor het examen, uitgaande van de Middelbare Vakschool voor de Schoenmakerij te Waalwijk gehouden werd op 6. 7 en 8 Augustus, is geslaagd de heer P. J. IJsselmüiden uit Haar lem In tegenstelling met het bericht van gisteravond gaat de wedstrijd HBC Wibo vanavond niet door. Dit in ver band met studieredenen van 2 Haagse spelers. De wedstrijd wordt tot later da tum verschoven. Ook de lste jaars van de Cios Sportschool toerden onder grote op de Grote Markt te Haarlem ontgroend. Pruimen happen ut teen teil met water, een van de te leveren prestaties der Groenen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende gistermorgen in hernieuwde be handeling het beroep van de destijds tijdelijk res. eerste luitenant M. uit Am sterdam, die door de krijgsraad te velde West tot veertien maanden gevangenis straf met aftrek is veroordeeld. De krijgsraad heeft bewezen geacht, dat M. als waarnemend hoofd van de Soc. Dienst van 't Min. v. O. te A dam verschillende bedragen tot een totaal van ruim 20.000 gulden zou hebben ver duisterd. Verder werd M. door de krijgs raad schuldig bevonden aan oplichting. Hij zou van het Nederlands beheers instituut meubilair hebben losgekregen voorgevende, dat de meubels bestemd waren voor de Prins Bernhardstichting, terwijl zij in werkelijkheid voor hem zelf waren bestemd. Het hof heeft zich reeds in April j.l. met deze zaak beziggehouden. De ad vocaat-fiscaal heeft toen bevestiging van de straf geéist. maar het hof achtte een hernieuwd onderzoek nodig. Dit onderzoek, zo bleek gistermorgen ter zitting, heeft weinig nieuwe gezichts punten opgeleverd. De verduistering van bepaalde bedragen is nog raadselachti ger geworden, meende de advocaat-fis caal. Hij achtte echter bewezen, dat M. „geknoeid" heeft. Uitspraak op nader te bepalen datum. Op 79-.jarige leeftijd is te Laren over leden dr. J. van der Hoeven Leonhard. oud neus-, keel en ooiarts te Amsterdam en bekend publicist. Dr. van der Hoeven Leonhard. die te Amsterdam werd gebo ren, studeerde in de jaren 18951904 aan de Universiteit aldaar en werd na zijn studie assistent van prof. Zwaarde maker te Utrecht. Hij studeerde vervol gens aan de Universiteit van Berlijn, Pa rijs en Bordeaux, om zich daarna in 1908 als specialist in Amsterdam te vestigen. Een groot aantal publicaties, zijn vak betreffende, is van zijn hand verschenen. Een verzameling schedelbeenderen, die hij 'bijeenbracht, stond hij onlangs af aan de Harvard-Universiteit in Amerika. Op ander terrein heeft dr. Van der Hoeven Leonhard eveneens publicaties verricht, daar zijn belangstelling ook naar de muziek uitging. Hij was officier in de Belgische Kroon orde en officier in het Legioen van Eer. Advertentie amsteroamsevaartM tel. 11055 Amsterdam, 4 Sept. 1951. Op de aandelenmarkt was de stem ming vandaag niet geanimeerd. Vooral de leidende Indonesische fondsen ais A dam Rubber, H.V.A. en Deli Mij. lagen gedrukt in de markt. Het aanbod nam geen grote omvang aan, maar de animo om materiaal op te nemen was uiterst klein. Van internationale fondsen bewo gen Olies zich binnen nauwe grenzen. De scheepvaartmarkt was goed prijs houdend met merendeels kleine verde re koersverbeteringen. Bij cultuuraand. was het verloop enigszins onregelmatig- Amsterdam Rubber zakte ca. 2 punten in, doch de kleinere rubberaand. bleven op prijs. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 5/9 314 Nederl. 1948 81 31Z pCt Ned. 1950 82',4 3-31/, Nederland 1947 Rl',i 3 Ned. 82-64 bel.fac. 34 Inschr Grtbk 48 3 pCt 32'j Ned. Handel Mi) eert MC'.i A.K.U 118% Van Berkels Patent IOC Calvè-Delfl eert. 122(4 Van Gelder 158 <2 Ken. Hoogovens eert 117L Unilever eert. 23?7» Ned Kabel 211% Philips 1 er Nieuwe Philips 15974 Kon Petroleum 285-. „Amsterdam" Rubbei 97:4 Holl Amerika U)n 173 Kon. N. Stoomb. Mi) 132 Ned. Scheepv Unie 14"-li H.V.A.. 107 2 Deb Mil eert 73 U 8244 229 158'2 284'2 1)8(2 132*2 146*2 198*2 75*» 4/9 Anaconda Copper 47 i-a Bethlehem Steel 541/2 Chrysler Corp 70» 2 General Electric 60 General Motors 50 Hudson Motors 14 Kennecott Copper 82 Montgomery Ware 69 North American 17% Radio Corp. 22% Republic Steel 44 Shell Union Oi 68% Southern Paeit 63% Southern Rah 52% Tidewater 40 U.S. Stee 43% 31/8 47 34 54 70(4 594» O®, lNi 81 ('4 69 1774 229» 4 3 3/4 52(4 40*4 4394

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2