Bij de K.L.M. wordt niets aan liet toeval overgelaten aan Bij Alle vliegtuigen onzichtbare touwtjes SS H Grootste gaszinker ter wereld a5*5 nn inJHota E AMPHORA „Operations" berust top leiding van iedere vlucht Eeuwigewaak-% saamheid schuift in het w Amsterdams Toneelgezelschap Nanno Meinders naar Nederland Sleepboten trékken de stalen slang door de Wester-Schelde Chefarine „4" doet wonderen Voor de vuist weg Hartelijke hulde voor Julia Cuypers Samenstelling en repertoire i«f WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 Na acht jaar: Besluit vent Amerikaans Hof te Bremen Motorrijder dodelijk verongelukt Rijvaardigheidsproef voor bromfietsers Initiatief te Drachten Radiotelefonie vervangt radiotelegrafie ip WERK VÓÓR EINDE SEPTEMBER GEREED DOOR ALEXANDRA ORME Lasapparaat in actie Vooruitgang Qdrajrtxld TCaAed Qwendufi- Mild and flavour-full! f 1 October vonnis in zaak ThiessenWesterling C. PothuisSmit begraven (Van onze speciale verslaggever) De zakenman, die de K.L.M. opbelt en een plaats bespreekt voor het toestel van over twee dagen naar Rio of Zurich, zal zich er niet in verdiepen. Hij vermoedt we! dat er hij zijn vlucht iets meer komt kijken dan brandstof, vracht en passa giers laden, van Schiphol opstijgen en op de plaats van bestemming landen. Maar zal hij er veel weet van hebben, dat achter deze vlucht een grote, hechte orga nisatie staat van bekwame, met de K.L.M. vergroeide mannen, die niet rusten voor alle vluchten met het zo groot mogelijke maximum aan veiligheid worden uitgevoerd. Hij moest de schema's van de General Operations Group, die voor ons liggen, eens kunnen inzien Het zou hem duizelen van de vele functies en namen. Maar tot zijn genoegen zou hij onder de namen van chefs der diverse afdelingen verscheidene aantreffen van voortreffelijke oud-gezagvoerders, die er vele duizenden kilometers achter de stuurknuppel hebben opzitten en die nu hun grote ervaring in dienst stellen van en mede leiding geven aan het bedrijf, dat zij hebben helpen groot maken. r?? De General Operations, waarvan de oud-gezagvoerder J. J. van Balkom het hoofd is, is verantwoordelijk voor ailes v-at aan het vliegen vast zit. Zij wordt gesplitst in drie afdelingen, de dienst Operations, hoofd C. C. Steensma, die er voor verantwoordelijk is, dat de vluch ten op de voorgenomen wijze plaats vinden, het Vliegbedrijf, hoofd A. D. Snitselaar, dat het gehele dertien honderd man tellende vliegend per soneel onder zich heeft en dat de eisen en vertrekkend vliegtuig afgebeeld, met vermelding van het aantal passagiers, de vracht, de vermoedelijke tijd van aankomst enz. Ook staat hier aangete kend of er diplomatieke zendingen aan boord zjjn. Deze worden in een kluis ondergebracht. Een belangrijk onderdeel is ook het bureau dagelijkse dienstregeling onder leiding van de heer E. Dunlop die a! zo'n kleine twaalfduizend vlieguren ach ter 'de rug heeft De heer Dunlop leeft steeds een half jaar op voor. Drie maan den geleden is hij al aan het samenstel ler. van de wintel-dienstregeling begon nen en nu reeds overweegt hij plannen voor de volgende zomerdienst. Naarge lang de commerciële wensen van hei Haagse hoofdkantoor bespreekt hij met voor het vliegtechnisch gedeelte stelt, en I talloze afdelingen de gewenste wijzigin- -RarfmH.enst Onder de General One- E gen zijn bureau coördineert de wensen de Radiodienst. Onder de General Ope rations ressorteren ook de vertegen woordigers in de verschillende wereld delen. De dienst Operations omvat ver der o.a. het bureau gronddiensten, dat de vluchtenaccommodatie over de gehele wereld regelt, het bureau flight opera tions, dat de internationale eisen en die der plaatselijke autoriteiten kent, het bureau dagelijkse dienst, dat de dienst regeling voor zijn rekening neemt, het bureau dat de samenwerking met an dere maatschappijen regelt en het bu reau dienstregelmaat, dat met de meeste nauwkeurigheid de vliegtijden contro leert en deze eventueel, naargelang de gebleken noodzakelijkheid, wijzigt. Bovenstaand is slechts een zeer sche matisch en lang niet volledig overzicht van enkele der belangrijkste diensten, cue alle voor zicb onmisbaar zijn m het grote geheel van een vlucht, waarbij men niet alleen rekening heeft te hou den met het weer, dienstregeling, per soneel, gronddienst en nog zo veel an dere factoren, maar ook met plotseling zich voordoende wijzigingen, als motor storing, vertraging, verbodsbepalingen voor overvliegen. Een der interessantste onderdelen van het vliegbedrijf is de centrale verkeers- kamer, waarvan de heer G. H. Frijns, ook al een bekend oud-gezagrvocrclor, chef is. Hier staan de telexapparaten' voor het Europese net, hier ook is de regelmatige drukknopverbinding roet Idlewiid. de belangrijkste luchthaven van New York. Alle vliegtuigen, waar ook ter wereld, zijn via de Rijkslucht vaartdienst, als het ware via onzichtbare touwtjes, met deze centrale kamer ver bonden. Dag en nacht zijn er mensen in touw. By storingen en plotselinge verbodsbepalingen werkt dit bureau op hoogspanning en worden snel en wel overwogen de meest ingrijpende beslis singen genomen. Op grote borden aan de wand staat de positie van elk ingaand Na een minneiyke schikking met zijn Duitse pleegmoeder, Gerda Ullner, is Dinsdag voor het Amerikaanse districts- Eerechtshof te Bremen besloten de 8- jarige Nanno Sjoerd Meinders, die Ingo Ullner werd genoemd, aan zyn ouders terug te geven. russen 15 en 28 September zal Nan- s moeder, Josephine Meinders, hem afhalen en hem, vergezeld door mevr. Lllner, naar Assen brengen, waar zijn vader en drie kleine zusjes hem wach ten. Op voorstel van de vertegenwoordiger van de Nederlandse regering zal Nan no's pleegmoeder als verzorgingskosten f 3000 van de Nederlandse regering en DM 1.000 van de overheid van Bremen ontvangen, Zoals bekend werd Nanno Sjoerd Meinders in 1943 gedurende de tewerk stelling van zijn Nederlandse vader en Belgische moeder in Bremen geboren. Toen hij drie en een halve maand oud V»as, werd hij aan de zorgen van mevr. Ullner toevertrouwd. Zij heeft hem als haar eigen kind opgevoed. Sedert 1946 hebben de ouders pogin gen gedaan om hun kind terug te krij gen. Op de Amersfoortseweg tussen Oud- ®h Nieuw-Millingen is de motorrijder J- P-. V uit Amsterdam met ?r°te snel heid tegen een auto gebotst. Hij werd 6Distig gewond naar het Prinses Juli- ?ha Ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht, waar hij later overleed. Bc verkeersongevallen met bromfiet- j*11 nemen de laatste tijd in geheel het nd onrustbarend toe. Dit is ook het ffval in Friesiand. De Veilig Verkeer e ®5eniging te Drachten heeft derhalve beei belangrijk initiatief genomen. Bin- ho H ot't wil zij regelmatig rijvaardig- de Proeven gaan afnemen, om zodoen- Vpt?e berijders van de bromfietsen meer ee«teersvaardigheid bij te brengen. De Zuil Van deze rijvaardigheidsproeven Saterdag 15 September te Drach- t)0_,Worden gehouden. Het ligt in de be te liviF de geslaagden een diploma uit en zendt ze naar Den Haag. Na talloze besprekingen en wijzigingen wordt ten slotte de definitieve dienstregeling op gemaakt. Er komen echter al spoedig wijzigingsbladen, want steeds komen er onvoorziene omstandigheden voor die een wijziging noodzakelijk maken. The cost of safety is eternal vigilance, staat in de Centrale Verkcerskamer te lezen. In niet al te fraai Nederlands ver taald: De kosten van veiligheid worden gevormd door eeuwige waakzaamheid. Dat dit niet een slagzin zonder meer is ervaart de geïnteresseerde bezoeker in de linktrainer-afdeling. Iedere vliegc; moet hier minstens enkele uren per maand aantonen, dat zijn waakzaamheid, accuratesse, vliegvermogen, kennis en wat al niet meer bij het zo geperfection. ncerde vliegbedrijf komt kijken, niet verminderd of verslapt is. In een klein model vliegtuig, volledig met alle denk bare instrumenten, wordt hij beproefd. Een echte vlucht wordt voiledig nage bootst. Hij start en daalt, vliegt over ber gen en in noodweer, heeft te kampen met remous, komt in een vrille terecht, er worden storingen in zijn radio-ont vangst veroorzaakt, juist als bij een werkelijke vlucht kunnen voorkomen. Al zijn handelingen worden geregistreerd en onnauwkeurigheden worden direct besproken. Hetgrote voordeel van deze linktrainer is, dat de kosten aanmerke lijk worden verlaagd. Een vlieguur per Dakota kost nog altijd drie- a vierhon derd gulden een vlieguur in een link trainer, die precies hetzelfde is als een echt vliegtuig, enkele tientallen gul dens per uur. De KLM bezit momenteel zes linktrainers; er komen binnenkort nog twee van deze wonderen van ver nuft bij. Wij hebben de weg gevolgd die iedere vlieger op Schiphol moet afleggen voor hij in zijn kist stapt en daarbij ervaren welke veiligheidsmaatregelen worden getroffen vóór de passagiers aan hem worden toevertrouwd. Nadat de piloot zijn paspoort heeft afgehaald hij is er als hij enkele flin ke intercontinentale vluchten maakt zó doorheen gaat hij naar de meteoro logische afdeling, die het weer op de route aangeeft. Een der leden van deze afdeling, de heer H. M. de Jong, heeft een speciale studie gemaakt van de te genwind op bepaalde trajecten en hij kan thans aangeven langs welke weg de vlieger het best kan vliegen om zo snel mogelijk op de plaats van bestemming te komen. Deze snelste weg is ook de meest economische weg, het hoeft geen betoog, dat bij zo weinig mogelijk tegen wind er minder benzine verbruikt wordt. De heer De Jong gaat binnenkort op zijn stellingen betreffende de „minimum flignt-bar" promoveren. Na zijn instruc ties in de „Meteo" te hebben ontvangen gaat de vlieger naar de centrale ver- keerskamer, waar het vliegplan, dat steeds voor elke vlucht gemaakt wordt, wordt besproken. Alle gegevens over de route liggen vast. Dit al moet de lezer er wel van over tuigen, dat er een veelomvattende or ganisatie op de grond is, die elke vlucht van een KLM-vliegtuig organiseert, re gelt en voorbereidt, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten, maar waarbij het devies safety first op de eerste plaats komt. In de General Ope rations Grond heeft de KLM een orga nisatie waarop zü kan bouwen en ver trouwen. In het streven om de radiotelegrafie geleidelijk aan te vervangen door radio telefonie zal de K.L.M. met ingang van de volgende zomer op de kleine Europa- lijnen zonder radiotelegrafisten vliegen. De vliegtuigen krijgen dan een installa tie voor radiotelefonie. Op de intercon tinentale lijnen zal de telefonie geleide lijk aan worden ingevoerd. Binnenkort zullen er niet meer twee, maar zal één telegrafist in elk vliegtuig op deze lij nen werkzaam zijn. Een overzicht tijdens de eerste „trek". Op de voorgrond de pijp, welke in zee wordt gesleept. Op de achtergrond de ^epboten. mmÊj Alle werkzaamhedenwelke direct betrekking hebben op de vluchten, die door de K. L. M. worden uitgevoerd, zijn samengevat in de woorden „operationele ge deelte K. L. M.". De zorg voor passagiers en bemanning van de vliegtuigen, het in- en uitladen van de bagage, het radiografisch contact tussen de toestellen en de grondstations en vele andere zaken behoren tot deze zeer belangrijke tak van dienst. De foto toont het z.g. „bagage-treintje", bestaande uit speciale wagentjes, waarmede de koffers en tassen van de luchtreizigers van en naar de vliegtuigen worden vervoerd. Groot was de spanning, loen gistermorgen om tien uur met het leggen van de girootste gaszinker ter wereld van de punt van Baarland op Zuid-Beveland naar Gricte in Zeeuws-Vlaanderen begonnen werd. Nimmer nog werd een dergelijke techniek, het slepen van gelaste stalen buizen van 1250 meter lengte toegepast. Zelfs prol. dr. F. K. Th. van Iterson. voorzitter van de Commissie voor Centrale Gasvoorziening in Nederland, was ietwat nerveus. Hy was, gelijk vele anderen, niet weg te slaan van de kruin van de Zeedqk, hoewel een stevige, koude zee wind en het gebagger in de zware klei het verbiyf daar niet aangenaam maakten. Omdat deze geleerde en technicus slecht ter been is, liet men een grote, gemakke lijke feuteuil voor hem aanrukken en zo werd het deze ingenieur onder de inge nieurs, aannemers, uitvoerders en arbeiders mogelijk, het experiment volledig te volgen. Voor de kust lagen twee zware sleep boten van H, Schless uit Dordt onder stoom, omzwermd door drie lichte sle- pertjes van L. Muller uit Terneuzen, een politieboot en een scheepje van de Rijkswaterstaat. De trossen werden met een roeibootje óp de slikken gebracht en daarna door tientallen arbeiders naar de stelling getrokken, die aan de buitenzijde van de dijk voor het afglij den van de buis was gebouwd. Aan de binnenzijde van de dijk lag een derge lijke stelling de neus van de 1250 me ter lange buis, die verder met enige grote bochten het land inkronkelde- De segmenten dezer, binnenwerks geme ten, tien centimeter dikke buis werden met stalen manchetten aan elkaar ge last. Het geheel werd met een laag bi tumen omgeven en daaromheen werd van latten en bandijzer een glijmantel gelegd- Voor de zes stukken buizen van 1250 meter elk aan de Bevelandse kant werden 200 kilometer aan latten en 37 ton staal gebruikt Radiogesprekken gingen heen en weer. Naar de schepen in de Wes- terschelde, wier machtige machines de zuiging van afnemend getij ge makkelijk weerstonden. Naar de mannen met de walkie-talkies", die langs e pijplijn stonden opge steld. En tenslotte was alles gereed. De eerste trek kon beginnen. „Eerst maar een stukje proeftrekken", vond ir. H. Hofman, die de leiding van het geheel had. En daar ging het voor de nog wat ongelovige ogen van de toeschouwers. Een meter, twee, drie, vierklets- Stoppen. Veel bijzónders DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Dit verklaart, waarom de petten van Iwan en zijn kameraden' vliegensvlug van voorhoofd naar achterhoofd ver huisden en van rechter naar linker oor, nooit langer op één en dezelfde plaats dan de gedachten in het hoofd, dat zij dekten. Ik was verrukt over mijn gas ten. Jumbo keek met enige verbijste ring naar die naar knoflook riekende, in lompen gehulde en van weinig gave gebitten voorziene jongens. Hij kreeg ook een glas aangeboden, maar ver klaarde beleefd, dat hij ziek was, dat hij geen pure alcohol drinken mocht van de dokter. Hij vroeg ook mij om niet te drinken, hetgeen de verontwaar diging van de R.ussen wekte. „Wat? Zelf niet drinken en toch een arme vrouw haar glaasje niet gunnen": Dus dronk ik. Plotseling viel het „kapitein" Iwan in, dat het dorp misschien nog niet genomen was, dat het -goed zou zijn om eens naar geschikte kwartieren om te zien en dat de wapenstilstand overigens nog wel even op zich zou la ten wachten. Hij stond op evenzo zijn soldaten en ze gingen; met de be.ofte vanavond nog terug te komen. Ik ging naar buiten op het terras, want de atmosfeer in de kamer was zwaar van een lucht, welke we maar al te goed zouden leren kennen, want die zou ons in de komende tijd maanden lang achtervolgen. Over het pad, dat van de poort naai' het Herenhuis leidde, naderde een groep mannen, allemaal hoge'officieren met prachtige jassen, hoge kozakken- mutsen en platte, leren kaartentassen en fijne kompassen, en die er uitzagen, alsof ze regelrecht van de parade kwa men. Allen zagen er helder, verzorgd en goed geschoren uit en begaven zich met gelijkmatige, kalme passen recht streeks naar het terras. En op het ter ras stond ik, helemaal alleen. De eerste die me aansprak, was een kolonel van de kozakken in een tot de enkels reikende jas van zwart vilt. Wij gaven elkander de hand en begroetten elkaar nogal vormelijk, terwijl de ad deren in een groep om ons heen gin gen staan. Ze hadden precies dezelfde van wat we in Europa beschaving noe men. Allen waren ze van gemiddelde lengte of eerder kort. Niet een kon een vreemde taal spreken. Ze waren zelfs niet in staat om een paar Duitse woor den bij elkaar te rapen. We begonnen over kwartier en onderdak te spreken. Namens de heer des huizes bood ik en kele schapen aan ten behoeve van de manschappen, die ons dorp bezetten, maar de kolonel antwoordde enigszins scherp en bars. dat het Rode Leger niet hongerig was en niemands schapen no dig had. „We zijn geen Duitsers", blafte hij. „We hebben stapels voedsel". ..O, neemt u me niet kwalijk", stot. terde ik verward. „Ik dacht", stamelde ik verder, wanhopig mijn geheugen af zoekend naar de vijftig Russische woor den, die ik verondersteld werd te we ten, maar die me natuurlijk ontschoten waren. „Ik dacht, dat u misschien onze schapen zoudt willen aannemen: khasyain en wij allen hier deze hele familie zijn zo erg blij over uw komst, dat we het op de een o, andere manier wilden vieren". „Kom, kom, het is al goed", kwam een vriendelijke majoor tussenbeide. „Houdt uw schapen. U zult ze later nog goed kunnen gebruiken, 't Is altijd makke lijk, als je ze hebt". „Is er hier ergens een goede plaats voor inkwartiering?" „U kunt onmiddellijk bij ons komen. Daar is een groot huis, ons huis. Als het vechten is afgelopen, kunnen we er heen gaan. Het is leeg. Sla daar uw kwartier op". Ik ging onmiddellijk op weg om hen voor te gaan door het dorp. Intussen hadden ook Jumbo en Jack zich bij me gevoegd. We liepen in een kring van otlicieren het dorp door, dat zwermde van Rus sische paardenkarren en soldaten. We gingen het grote erf op. In de rentmees terswoning zagen we al officieren- We gingen naar binnen en lieten er een stel zlJn' luitenants en kapiteins achter. Toen soort van gezichten als de soldaten. Er liepen de „hoge pieten met mij aan was er geen met ook maar een spoor het hoofd, door het park naar het He. renhuis. Het park beviel hun; ze vroe gen me, of het een tuin was. Ik zei, dat het dat was. We kwamen langs een groep dennen. „Dezelfde als bij ons", merkte de kolonel op en streelde glim lachend een uitstekende tak- Ook de anderen bleven nu staan en keken naar de dennen, als niet bij machte cm te begrijpen, hoe die in een kunstmatig aangelegde tuin terecht gekomen wa ren. De kolonel had een stel valse zil veren tanden. Ik merkte op, dat de meeste Russen verschillende zilveren tanden hadden of anders grote gapingen in hun gebit. Sommigen hadden bijna allemaal zilveren of gouden tanden met slechts hier en daar, nauwelijks zicht baar, een tand van zichzelf, zoals de kolonel. Al die valse tanden gaven je een onprettig gevoel. Klaarblijkelijk zijn er maar weinig tandartsen in Rusland. Onze voorvaderen liepen ook tanden- loos rond en moeten er juist zo hebben uitgezien als de Russen van vandaag de dag. Niemand in Rusland schijnt het echter erg te vinden. Integendeel, zoals ons later bleek, werden voortanden van goud of zelfs reeds van zilver als een sieraad en teken van rijkdom be schouwd. We bereikten het Herenhuis- Op het erf stond onze wagen naast die van de Zwijger en er zwermden soldaten om heen als mieren om het lijk van een kever. Het hele erf was vol met karren, stro en Russen. Het had allemaal erg veel van een mierenhoop weg: die hon derden kereltjes, die heen en weer ren den, dat gesjotiw met pakken, hooi, zak ken met haver en bundels in en uit het Herenhuis, die reeds in het gras uitge lopen paden, welke in alle mogelijke richtingen leidden. Waar de stallen wa ren, vroegen mijn officieren- Ik bracht hen naar de stallen. Ook daar heerste reeds een en al bedrijvigheid. De sche mering viel in en de soldaten hadden haast om voor de nacht goed onderdak (Wordt vervolgd). was er niet aan de hand, maar de aan gespannen sleper lag een beetje uit de koers en trok de kabel van de rollen. Bijstomen, bijtrekken en wrikken om het „zaakje weer gezond te krijgen". En een kwartiertje later gleed de gigan tisch lange hout-omsloten stalen slang, als kostte het geen moeite, over de kruin van de dijk. Zegevierend stoomde de sleper op, stopte even toen de punt van de buis het slik voor het eerst raakte, bepaalde nogmaals koers en trok toen weer aan- Dan ging het weer voorwaarts van een leien en van een kleien dakje. De gehe le slang lag op stalen rollen, die vrolijk meewielden onder het krakende hout. Meter na meter rolde door de rem op de dijk met een topsnelheid van ruim vier kilometer per uur. Weldra werd de man met de rode vlag aan de staart Advertentie BEROIHDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET k TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i f 0.75 van de huis zichtbaar. Bij hem vier mannen die met zware touwen die staart in bedwang moesten houden. Deze staart immers vertoonde neiging tot lus tig „kwispelen". Omdat het zo goed ging? Bijde stelling achter de dijk werd op radiografisch bevel gestopt. Heel voor zichtig werd toen bijgetrokken en op de centimeter nauwkeurig kwam de staart van de eerste buis voor de kop van de tweede te liggen. Tientallen ar beiders waren tijdens het slepen van de eerste buis al bezig geweest de tweede in de rollen te leggen. Met behulp van een kraan werden de stukken aan el kaar gezet en reeds rond het middaguur sisten de lasapparaten om de verbinding te leggen. De Röntgenologische Dienst uit Oversehie nam foto's van de las, ontwikkelde en controleerde snel en daarna kon de las met bitumen en hout worden ommanteld. Des middags om vier uur, bij laag water, trok de sleepboot, terwijl de vier andere slepers ter eventuele assistentie bij-lagen, weer aan de tros. En opnieuw gleed een stuk stalen buis van 1250 me ter soepel als een rubberslang over de dijk in de grijze golven van de Wester- schelde. Gejuich weerklonk voor de aan nemer, de heer E. *W. Smit en ir. Hof man, die tezamen met ingenieurs van de centrale studiedienst van Rijkswa terstaat, van het directoraat-generaal voor de Energievoorziening, van de Zeeuwse Waterstaat en met vele ande ren deze nieuwe techniek voor het leg gen van een gaszinker op grote afstand hebben uitgekiend. Ondertussen werd de kop van de eerste, thans 2500 meter lange buis aan boeien vastgelegd op een zandplaat in het midden van de Schelde. In de ko mende dagen zullen, telkens op 100 meter afstand, nog twee evenwijdig lopende buizen van 2500 meter lengte naar de zandplaat worden gesleept. Bin nen korte tijd hoopt men dan van Griete in Zeeuws-Vlaanderen drie stukken van 200 meter elk naar de zandplaat te trekken. Daar worden de buizen dan gehecht en tenslotte ingegraven. Loopt alles goed, dan zal vóór eind September een drieledige persleiding de kusten van Beveland en Zeeuws-Vlaanderen (4.5 km.) verbinden. Zoals men elders ir. dit blad kan le zen heeft president Truman gisteren verklaard, dat er nieuwe wapens be staan, waarmede de beschaving in een grote oorlog zcu kunnen worden vernie tigd. Men 'bemerkt dus, dat de „bescha ving" niet siilstaat. Hel is alleen jam mer, dat deze „beschaving", waarin een onrustbarende progressie valt wear te nemen, van andere aard is dan de be schaving welke met haar vernietiging wordt bedreigd. is men dus in Amerika op de ver keerde weg? Men zou dat in angstige mate zijn. Wanneer aan de op even tueel verderf en vernietiging gerichte vooruitgang geen ander motief ten grondslag lag dan de liefhebberij of zelfs een niet duidelijke, noodzaak daar toe. Maar de ellendige tegenstellingen tussen een vrije wereld enerzijds en een door dictatoriaal imperialisme ge knechte anderzijds nopen ertoe, dat de eerstgenoemde zich op voorhand met de krachtigste middelen te weer stelt Zelfs een middel van zulk een vernieti gende kracht als thans door president Truman wordt beschreven schijnt ge rechtvaardigd, want met. een vernieti ging der geestelijke vrijheid ware wel licht meer verloren dan. met een stof felijke verwoesting. Niettemin zitten wij duidelijk be land in een beklemmende vicieuze cir kel. waaruit maar één weg bestaat: een vreedzame toenadering van twee tegen gestelde wereldmachten. Wie die toena dering bewust verhindert draagt de volle schuld van een eventuele despe rate uitbarsting, waartoe deze vicieuze cirkel menselijkerwijs gesproken dreigt te leiden. Die schuld lag tot nog toe duidelijk bij het wereldcommunisme. Hetzal moeten ophouden met zijn sa tanische praktijken. De thans aan de gang zijnde confe rentie te Son Francisco zal opnieuw lo ten. zien wie op vrede aanstuurt en wie op vergroting der tegenstellingen zint. Het Westen zal echter moeten besef fen. dat m,et de „perfectionnering" der wapenen de morele verplichting groeit om geen mogelijkheid tot toenadering onbeproefd te laten. Advertentie DOUWE EGBERTS G 5 De Haagse rechtbank zal 1 October vonnis wijzen in de zaak welke John Thiessen aanhangig heeft gemaakt te gen Westerling. (Van een onzer verslaggevers) „De huldiging van Julia Cuypers gaat boven de persoon uit. Wij huldigen in haar de glorie van onze „toneelspeel kunst." Deze woorden sprak Dinsdag middag Auguste Defresne van het Am sterdams Toneelgezelschap, toen hij op een receptie in de hoofdstedelijke stads schouwburg- mevrouw Cuypers huldigde ter gelegenheid van haar tachtigste ver jaardag. Vóór Defresne voerde de directeur van de stadsschouwburg, de heer Ben dien, het woord. Namens de wegens ziekte afwezige Rika Hopper bood hij ..een eigen gebakken koek" aan. Hetty Beck gaf namens het A.T.G. „iets te eten" en een couvert met inhoud en ten slotte was er natuurlijk de heer Van Dellen, in zijn kwaliteit van penning meester van de „Maatschappij Apollo", welke destijds is gestift om musici en tonelisten, die er behoefte aan hadden te helpen. Namens „Apollo" overhandig de hij de jubilaresse een gift. Dan wer den de telegrammen voorgelezen, o.a. van staatssecretaris Cals. Hij herinnerde in zijn gelukwens namens het departe ment van O. K. en W. aan treffende creaties van de jarige: Jo in „Op Hoop van Zegen" en Marianne in „Schakels". Cor Ruys had voorts zijn felicitatie ge seind, ook Ko Arnoldi, Van Warmelo, Anton Verheyen en vele anderen. Bij de intocht van Julie" begroetten haar tientallen oudere en jonge colle ga's. Voor zij goed en wel op haar feest- zetel had kunnen plaatsnemen had zij zich door een haag van vrienden moeten worstelen. Velen vierden het weerzien met een hartelijke zoen. Na het officiële deel van de receptie is het gezelschap nog een uurtje in feeststemming bijeen gebleven. Naast de tientallen in Amster dam woonachtige toneelspelers merkten wij onder de belangstellenden nog de uit Laren gekomen Jan Musch op. zil verwit van haar, nochtans vitaal als vroeger. Zeer velen waren Dinsdag naar Zorg- vlied te Amsterdam gekomen, om me vrouw Carry Pothuis-Smit, een der be kende figuren uit de oude S.D.A.P. naar haar laatste rustplaats te begeleiden. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt staatsraad ir. J. W. Albarda. wet houder B. C. Franke Jan van Zutphen, de voorzitter van de Partij van de Ar beid Koos Vorrink en de Amsterdamse oud-wethouder E. D. Polak. In de aula sprak mej. mr. E. Ribbius Peletier, die in herinnering bracht hoe Carry Pot huis-Smit meer dan vijftig jaar heeft gestreden voor het democratisch socia lisme. Na de eerste wereldoorlog nam zij zitting in de Amsterdamse gemeen teraad en ijverde daar voor de moeder- schapszorg en zuigelingenzorg. Later was zij de eerste vrouw, die haar intre de deed in de Eerste Kamer. Namens de familie dankte drs G. M. Nederhorst. In de foyer van de 'Amsterdamse Stadsschouwburg heeft de toneelspeelster Julia Cuypers gisteren gerecipieerd ter gelegenheid van haar 80s te verjaarda-g. Jan Musch geeft haar hier goede raad, hoe zij de negen kruisjes moet halen en haar zoon, de kleinkunstenaar Van Lier, komt onder de indruk van zoveel levenswijsheid. De Stichting Amsterdams Toneelge zelschap, Stadsschouwburg, Amsterdam, artistieke leiding: Albert van Dalsum en A. Defresne, deelt ons mede dat voor het seizoen 1951/1952 het gezelschap als volgt is samengesteld: Hans Culeman, Albert van Dalsum, Louis van Gasteren, Ben Groenier, Lo van Hensbergen, Paul Huf, Kees van Ierse]; Jan Modderman, Louis Saalborn, Johan Schmitz. Jacques Snoek, Jo Sternheim, Hans Tiemeyer, Jan Velzeboer, Robert de Vries, Johan Walhain, Hetty Beck, Caro van Eyck, Mies Hagens, Marie Hamel, Elise Hoo- mans, Annie de Lange, Jenny van Maer- lant, Carla de Raet, Liane Saalborn, Mary Smithuysen, Tine de Vries, Mari anne van Waveren. Als gast treden op: Loudi Nijhoff, Jacqeline RoyaardsSandberg, Jan Musch, Herman Sternheim, Edwin Tho mas; als regisseurs: Albert van Dalsum, A. Defresne, Louis Saalborn, Kees van Iersel. Het repertoire bestaat uit: voor de eerste helft van het seizoen: „De lan dauer met zes paarden" (El lando de seis caballos) van Victor Ruiz Iriarte, blijspel onder regie van A. Defresne; „De ingebeelde zieke" (Le Malade Imaginaire) van Molière, blijspel onder regie van Kees van Iersel; ,,'t Mannetje in de maan" (Waters of the Moon) van N. C, Hunter, comedie onder regie van Louis Saalborn; „De Kruk" (The Brow ning Version) van Terence Rattigan, to neelspel onder regie van A. Defresne, samen op één avond met: „Droom der Gevangenen" (A sleep of Prisoners) van Christopher Fry, mysteriespel on der regie van A. Defresne; „Een hart vol sintels" (l'Homme de Cendres) van André Obey, toneelspel onder regie van Albert van Dalsum; „Nieuw Land", to neelspel van Hans Tiemeyer, onder re gie van de schrijver; „Om zeven uur thuis" (Home at seven) van R. C. Sherriff, toneelspel onder regie van A. Defresne; „Antigone" van Sophocles, onder regie van A. Defresne; „Gys- breght van Aemstel" van Joost van den Vondel, onder regie van Albert van Dal sum, gevolgd door „De Bruiloft van Kloris en Roosje"; „De Spaanse Braban der" van Bredero, onder regie van Al- bert van Dalsum ter gelegenheid van het 60-jarig toneeljubileum van Jan Musch. Voor de tweede helft van het seizoen zal men een keuze doen uit: „Colombe" van Jean Anouilh; „Love of four colo nels" van Peter Ustinov; „Wind of Heaven" van Emlyn Williams; „Mr. Gillie" van James Bridie; „Top of the Ladder" van Tyrone Guthrie; „Santa Cruz" van Max Frisch; „Detective Story" van Sidney Kingslev; ..Autumn Garden" van Lillian Hellman; „La Guerre de Troie N'Aura pas Lieu" van Jean Giraudoux; „Billy Budd" van L. Coxe en R. Chapman; „Der schwartze Hecht" van Jürg Amstein en Emil Saut ter; ,.A Phoenix too Frequent" van Christopher Fry.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3