Landdrost installeert de gekozen Poldercommissie Militaire samenwerking van Benelux-landen Nederland heeft nauwelijks geld voor zijn monumenten "Eric de Noorman: DE PI DEP WRAKE BLOEMENCORSO AALSMEER De achterstand in noodzakelijke voorzieningen neemt nog toe naar V-Korea Olietransport Twee Mulo-scholen in Emmeloord Snoer parels, f 20.000.-, verzekeringswaarde in kippenhok SCHOOL GEBOUWD ZONDER VEREISTE GOEDKEURING Tegen gemeentebestuur van Apeldoorn f 100.000 hoete geëist ft* f 100 mill, over schot in E.B.U. Eerste zitting van het Uniehof WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 N.O.P. in nieuwe phase KERMIS-EXPLOITANT VRIJGESPROKEN Blad voor emigranten opgericht komt 8 Sept. 3 uur Tegen medisch repetitor één jaar geëist Mathematisch Gentrum E. Goulmy overleden Burgemeester in toga In Belgische sector van West-Duitsland zullen komende maanden manoeuvres worden gehouden MONUMENTENZORG WORDT ZORGENKIND De reis van de „Aster In Augustus Bijzondere ontvangsten Mr. De Grooth pleit voor Nederland Veearts op onbewaakte overweg gedood Nieuw E.C.A.-crediet voor Nederland Dr. ir. B. Groeneveld Belast met de zorg voor paardenfokkerij Meer torens kunnen instorten Nieuwe en Oude Kerk in de hoofdstad Nederlandse zeelieden namen ontslag Een luchtfoto van de fraaie Oude Kerk op hel Oudekerksplein te Amsterdam, die Vrijdag 15 Juni op last van het gemeentebestuur is gesloten, nadat er enkele stukken steen uit de kap waren gevallen. De kerk dateert uit het jaar 1306. In deze kerk bevinden zich de graven van onze grootste componist J. P. Sweelinck en de zeehelden Heemskerck. Sn eers, v. d. Hulst, v. d. Zaan e.a. Er zijn geen gelden, voldoende voor complete restauratie, aanwezig. Advertentie Een zestal persfotografen en een do zijn journalisten uit verschillende deler des lands waren naar Emmeloord ge komen, om getuige te zijn van het his torisch belangrijke moment, dat de door de bevolking gekozen leden van de Poldercommissie door de Landdrost dr. ir. Smeding zouden worden geïnstal leerd. Het vriendelijke „raadzaaltje" met wuivende peppelkruinen voor de ramen wekte allerminst de indruk van een tijdelijke voorziening. En als ware het de bedoeling om op bloemrijke wijze aan te kondigen dat van nu af aan de Poldercommissie een politiek lichaam is, hadden dé P.v.d.A.-jongeren een fraai veldbouquet gezonden. In een lange toespraak tekende de landdrost de snelle ontwikkeling van de polder in de laatste jaren. Blijkens de hierna volgende mede- De Haagse rechtbank heeft de kermisex ploitant G. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld. Hij was er van beschuldigd, dat hij door het aan leggen van een verkeerde stroom-aan- sluiting op het kermisterrein aan het Malieveld een gedeelte van de omras tering van het veld onder stroom had gezet, waardoor de tienjarige Jan On derwater, na aanraking van de omraste ring, 19 September 1950 op slag werd gedood. De eis luidde een maand hech tenis. t Op 6 October g,s. /-al het eerste nummer van ..Dc Emigrant", het officiële orgaan 'van de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting, verschijnen. Het blad is op de eerste plaats bestemd voor adspirant-emlgranten en verder voor de ouders, wier kinderen mogelijk in de toekomst zullen emigreren. Het blad zal uiteraard een belangrijke grond van informatie zijn voor hen. die uit hoof de van hun functie regelmatig adviezen moeten verstrekken. Vervolgens is het blad van belang voor de emigranten zeif cn voor hen. die als leden van het „thuisfront" achterblijven. De redactie van bet blad. dat eens per veertien dagen verschijnt, berust, bij de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. delingen heeft het rijk medewerking oegezegd aan de oprichting van twee mulo-scholen in Emmeloord n.l. een openbare en een Prot.-Christelijke. Nu afdoening van een aantal formele agenda-zaken werd de vergadering ge schorst om de hunkerende pérsfotogra fen in de gelegenheid te stellen een groepsfoto van de Poldercommissie te maken- De heren fotografen hadden heel wat noten op hun zang en daardoor werd het een plesanl intermezzo. Hierna volgde de rondvraag en dc voorzitter liet duidelijk merken, dat een veelheid van vragen en opmerkingen hem zeer welkom waren. Het ging over allerlei zaken en tenslotte stelde de voorzitter zelf voor de volgende con tacten te leggen tussen de - poldercom missie en de centra, die niet in de Pol dercommissie zijn vertegenwoordigd. De heren Kamp en Rijken zouden hun zor gen uitstrekken over Luttëlgeest, de heer de Feijter 'over Kuinderbrug en Bant. de heer Albers over Rutten en Tollebeek, dc heer Linzel over Espel en de heer v. d. Werf over Nagele. Tijdens deze eerste vergadering van de gekozen Poldercommissie werden thee met koekjes en sigaretten gc- offralrd en naar ons werd verzekerd was dit hier reeds een lofwaardige ge woonte geworden. Na afloop van de besprekingen, die- gistermorgen door de chefs van de generale staven van de Benelux- landen en 's middags door de minis ters van Defensie van deze drie lan den te Brussel zijn gehouden, is na de voltallige vergadering een com muniqué uitgegeven, waarin het volgende wordt gezegd: De besprekingen, die in het kader stonden van de militaire Nederlands- Belgische conventie en waaraan ook Luxemburg deelnam, hadden tot éssen- tieel doel de verdediging van de drie landen te coördineren om zo goed en zo economisch mogelijk aan hun inter nationale verplichtingen te kunnen vol doen. Vergaande overeenstemming is bereikt op het gebied van gemeenschap pelijk gebruik der hulpbronnen en betreffende de wederzijdse hulp die verleend zal worden op het gebied van de opleiding. Eveneens zijn maatregelen getroffen ter beveiliging van de grens gebieden en ook op het gebied van de luchtverdediging zal samengewerkt worden. Met het oog hierop zullen dc komende maanden in de Belgische sector van he- in het Olympisch Stadion MET STADIONSPEL „UTOPIA" f 2.50 - f 2.- - f 1,- - f 0.50 De 60-jarige A. P. T., medisch repe titor uit 's-Gravenhage, hoorde voor de Haagse arrondissementsrechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toczichtstelling. T. was poging tot oplichting ten laste gelegd. In Mei van dit jaar vervoegde hij zich bi.j de Haagse recherche met de mede deling dat hij eén collier parels, dat hij tegen een bedrag van f 20.000 bij de „Railway Passengers Assurance Com- zet Duitsland gemeenschappelijke troe penmanoeuvres worden gehouden. Tevens is een programma opgesteld voor de aanleg van gemeenschappelijke oefenterreinen. Tenslotte is overeen stemming bereikt tot oprichting van een lv.chtverdedigingsschool te Lombartzijde en een schietbaan te Den Helder. Het Mathematisch Centrum te Am sterdam vestigt de aandacht op het feit dat in het komende seizoen 1951/1952 wederom de z.g. avondcursus zal wor den gegeven- Deze is bestemd voor wiskundig be gaafden. die niet in de gelegenheid zijn een universitaire studie in de wiskunde te volgén. De stof. die op deze cursus wordt behandeld, is vergelijkbaar met de wiskunde, zoals die voor de univer sitaire candidaatsexamens wordt gedo ceerd, tevens met speciale nadruk op het maken van oefeningen. Hoewel deze cursus een vervolg is' van die welke in 1950/1951 is gegeven, bestaat er na overleg met de betrokken docenten toch gelegenheid zich voor de eerste maal te doen inschrijven. Enige Nederlandse zeelieden, onder wie de tweede machinist Dörr, hebben toen kans gezien ondetweg hun ontslag te krijgen. Zij konden naar Nederland terugkeren. Dc donkeyman J. Hoitrop. die er ook weinig voor voelde voor Noord-Korea te varen, kon op een an dere, zij het toch ook niet zeer aange name wiizc van zijn verplichtingen af komen. Hij kreeg n.l. een aanval van blindedarmontsteking en dit was oor zaak. dat hij voor operatief ingrijpen in Port-Said kon achterblijven. Hij is thans met het m.s. ..Kota Ba- roe" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd in ons land teruggekeerd. In een onderhoud, dat wij met hem hadden, vertelde hij zi.in ervaringen met de ..Aster". Per autobus was de ge hele groep in Nederland Bemonsterden behglve kapitein Townsend en de marconist, beiden Engelsen, waren alle maal Nederlanders aangenomen naar Bremerhafen gegaan. waar het schip ter reparatie in het dok lag. Het bleek een oude boot te zijn. De toestand, waarin de „Aster" zich bevond, stond niemand aan. Onder elkaar zei men al: „We gaan niet eerder met die boot va ren voordat ze goed is." Er is enige uren lang proefgedraaid cn toen besloot men het er maar op te wagen. Van Brefiierhafen af ging de reis in ballast naar Constanza. Daar werd 8.090 ton vliegtuigbenzine gela den en Toen eerst werd gezegd: „We gaan naar Odessa". Het verblijf in Constanza was niet bepaald aangenaam. De bemanning werd 3VS uur in de sa lon opgesloten, omdat het schip door zocht moest worden. Ook het aan de wal gaan ging niet zonder moeite. Na een verblijf van ruim twee dagen werd de réis naar Odessa onder nomen. Daar werd de benzine gelost en onnieuw keerde men terug naar Con stanza. om er petroleum te laden. Intussen was gebleken, hoe slecht het met het schip gesteld was. De benzine lekte overal dooi en werd zelfs in de gasc-lie teruggevonden. pany" had laten verzekeren, had verlo ren, waarbij hij ook de mogelijkheid open liet dat dit parelcollier hem in de Haagse binnenstad ontstolen was. Erg veel geloof werd er van de zijde van de politie niet aan dit verhaal gehecht. Bij een tweede ondervraging door een re chercheur viel T. al door de mand en werd zijn portefeuille inhoudende het bewuste collier in het kippenhok in zijn tuin gevonden. De rechtbank achtte het wel wat vreemd dat T. juist één maand voor de gefingeerde vermissing het snoer had laten verzekeren. Hem werd de vraag gesteld of het plan niet toen reeds bij hem was ontstaan, om het enige weken later als vermist op te geven waardoor hij de verzekeringspenningen zou kun nen opstrijken. T. ontkende dit. „Toen ik de eerste leugen verteld had, wist ik niet meer wat ik er mee aan moést, ik durfde niet te zeggen dat het hele verhaal maar verzonnen was", zo zei hij. Het psychiatrisch rapport dat over T. was uitgebracht noemde hem ver minderd toerekeningsvatbaar. De Officier van Justitie was van me ning, dat de beklaagde zich jaren lang had weten te omgeven met een waas van importantie. Ten onrechte was hij in het bezit van een naar sprekers inzicht vol maakt waardeloze doktersbul, afkomstig van een eveneens waardeloos instituut uit België. Geldnood had hem er uitein delijk toe bewogen de ten laste gelegde misstap te begaan, doch de Officier zag geen reden om aan te nemen, dat ver dachte in zijn verdere leven nog in her halingen zou vallen. Uitspraak over veertien dagen. J Te Deurne CN.B.) is in de leeftijd van bijna 85 jaar overleden de heer Eugêne Goulmy. een der grondleggers van de sigarenfabrieken Goulmy en Baar te 's-Hertogenbosch en Amsterdam. De Ko ninklijke fabrieken kwamen onder zijn leiding op het einde der 19e eeuw en begin 20e eeuw tot grote bloei. De hger, Goulmy is tevens de oprichter geweest van de harmonie „Goulmy en Baar (thans omgezet in de Koninklijke Har monie 's-Hertogenbosch). een muziek korps, dat in binnen- en buitenland veel lauweren heeft geoogst. De thans overledene is o.m. een aan tal jaren lid geweest van de Bossche ge meenteraad. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Burgemeester J. J. G. Boot van Ede heeft zijn. gemeente Dinsdagmiddag verrast met een primeur, die niet na liet zeer de aandacht te trekken. Bij de huwelijksvoltrekking van ds. G. Visser uit Avereest en mej. R. Haffmansuit Ede verscheen de heer Boot. bij deze gelegenheid fungerend als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, niet ge kleed in deftig zwart in de trouwzaal, doch in een fonkelnieuwe, loodgrijze toga. gefestonneerd piet donker flu weel en versierd met het in goud en blauw geborduurde gemeentewapen. Deze ..nieuwe mode" zal in Ede in de toekomst een onderdeel van het decorum blijven vormen. van ren. odat als is jëine :ren scht «er, Sren- litel- dat het ♦Ren peel die iker DUW anst zijn ler- een ge- ij ve fiok- jnce mte fjes *ou- ja- |/er- ftl. *a»j otel mte, taas Dver een rina I er •stje iten rtel, erij. Den- ater kjes :gof lei» in dat end in /ui- met uil gen en fen. de een -ine kke net en) gen 'ge' rd- •tel. or- ui' en? :ijn sen ij" US* nig en' j. \b°r de economische kamer van de W bank te Zutphen. die daarmede vjens haar bestaan, gevolg van de 0 r 1 Mei j.l. van kracht geworden wet f): ec°nomische delicten, inluidde, heeft ge?tScia§ de gemeente Apeldoorn terecht Sopi?ian' wegens het zonder schriftelijke Se/a 'ing van het daartoe bevoegde la„ag doen bouwen van een openbare \vp„ school aan de Oud-Beekberger- aldaar. Overtar -llet Ilier cen derde dergelijke geding in successie betrof, eiste de ~r van Justitie, mr. W. J. Stam, zijn scherp requisitoir dit geval öi qjpj. -■ j" ovuci p jvi|uwuuii ui» gcvdi h0gp beschamend noemde, een zeer dqj, straf, n.l. een boete van honderd- de iv gulden. Tegen de directeur van T, j*,Ipnst van Gemeentewerken, ir. stedin namens B- en W de aanbe- gegu"? bad gehouden en de bouw had Geëist ,Werd twee duizend gulcn boete 'bede drie maanden hechtenis, als- *tfaf ecn voorwaardelijke gevangenis cel ,.Van drie maanden met een proef- U Va" drie jaar. Als raadsman der gemeente trad op mr. G. W. van Driel, uit Apeldoorn, die m zujn pleidooi toegaf, dat er welis waar formeel een overtreding is be gaan doch ter verdediging o.m. aan voerde, dat men spoedshalve is afgegaan op de toestemming van twee instanties op dit terrein, de Eouwinspectie van het Onderwijs en de beirokken inspecteur van het L. O De practijk had tot dus ver geleerd, dat na hun toestemming niets meer aan het verlenen van de Rijksgoedkeuring in de weg stond. De tengevolge van de ongunstige fi nanciële ontwikkeling per 22 Mei ge troffen nieuwe regeling, waardoor niet langer de ministers afzonderlijk, doch de gezamenlijke ministerraad beslist, heeft echter later een spaak in het wiel gestoken. Aan de beide vorige overtre dingen heeft in iedere geval, aldus pleiter, de huidige directeur part noch deel. i Uitspraak 18 September. Eemnes-Buiten. Kloetinge, Loppersum en .Monnikendam. In laatstgenoemde plaats bijvoorbeeld ziet men de ene zij beuk van de N.-H. kerk naar beneden zakken. In Haarlem struikelt men over bedragen van enkele tienduizenden guldens voor het onderhoud van een viertal hofjes en hier heeft men toch wel te maken met typisch Nederlandse „monumenten". Deze opsomming is nog maar zeer fragmentarisch; men kan zon der veel overdrijving stellen, dat in vrij wel alle plaatsen met oude gebouwen de monumentenzorg werkelijk een zorg geworden is. Verbetering in deze situatie is niet te ontdekken, wel verslechtering. Geen serieus mens zou het aandurven en terecht te stellen, dat wij dan maar geen straaljagers moeten aanschaffen, geen woningen bouwen en geen sociale voorzieningen in stand houden. Doch inmiddels dreigt om der wille van heden en toekomst een waardevol bezit uit het verleden ons te ontglippen. En in meer dan één geval is het bepaald euphe- mistisch slechts van een dreiging te spreken. In het geval-Jorwerd kan men niemand veel verwijten, maar het is er v;el als een waarschuwing. 58. Terwijl Winonah onder bewaking van twee van Hovin's trawanten in het duister verdwijnt, werpt Draga een spottende blik op de krijgers rond het kampvuur. ..Bedankt voor uw gezellig onthaal, mijn vriendenzegt ze met zalvende stem. „Ik begrijp, dat ge verlangend zijt mij te volgen, doch ik bid u, onderdruk deze neiging. Het zou vrouwe Winonah ernstig ongemak kunnen veroorzaken. Tot weer ziens!'' En met een tergend lachje trekt ook zij zich tussen de stammen terug. Met opeengeklemde tanden staart Ya.rk haar na. .Wanneer het hoefgetrappel van de zich snel verwijderende paarden verstomd is. valt een loden stilte onder dc mannen. Dan richten zij hun blikken op hun kleine aanvoerder, van wie zij onbe wust uitkomst verwachten. Met een diepe rimpel in het brede voorhoofd staart Yark de kring rond. ..Dit is, bij Thor, de laatste maal, dat Hovin ons getroefd heeft," gromt hij schor. Wij zullen terugslaan! Dit is geen mannelijke strijd meer. We vechten tegen een weerwolf zonder genade! Welnu, oog om oog, tand om tand!" Even staart Yark voor zich heen. Dan, met grote beslistheid vervolgt hij: ..Om le beginnen trekken we op tegen Tyrfing. We zullen ons met Svitjold cn de rest van zijn mannen in verbinding stellen. Als ik mij niet vergis is Tyrfing zo goed als onbeschermd achtergebleven Gezamenlijk kunnen wij een aanval op dif roversnest ondernemenEn dit zal de eerste klap zijn die Hovin te verduren krijgt!" Zich tot één der aanvoerders wen dende vraagt hij: „Kent gij de snelste weg van hier naar de wouden van Tyrfing'"' „Ja, heer," knikt deze. „Ten westen van hief loopt een oud zandpad. Het rijdt wel om, doch het is een veilige weg, omdat haast niemand er meer gebruik van maakt." „Prachtig! Dit pad nemen we dus." gromt Yark. „Zendt gij een snelle boodschap per naar vrouwe Astara en breng haar van de gewijzigde toestand op de hoogte. Verzoek haar, zich met haar krijgsknechten bij ons te voegen. Hoe meer zielen hoe meer vreugd! Vriend Likar kan hen tot gids dienen!" Tegen de middag bereiken zij het verlaten pad: doch het eerste waar D ork's oog op valt is de eenzame ruiter die zich in snelle galop hierover voortspoedt. „Een ongebruikt pad, hé?" gromt hij, met een vernietigende blik in het rond. „Wat doet die kerel daar dan?" De vraag besterft hem op de lippen, als hij het vreemde gedrag van de onbekende ruiter ziet. De man heeft ook hen opgemerkt en even houdt hij aarzelend zijn paard in. Dan, met cen felle zweepslag, drijft hij het dier tot nog groter spoed aan. in een poging de bescherming van het woud te bereiken. „Kom op. kerels!" schreeuwt Yark, wiens argwaan plotseling gewekt is. .Jjic snuiter heeft wat op zijn lever, grijp hem!" waarmee gestookt werd. Bij het laden in Constanza vloog plotseling ook de ketel in brand. Gelukkig is men het vuur spoedig meester kunnen worden. De tweede lading zou. zo werd la ter in Port Said pas verteld, naar Port Dairen in communistisch China ge bracht moeten wprden. Met deze be stemming was het schip voor drie rei zen gecharterd. ..-Bij het aanmonsteren was wel gesproken over een reis van acht maanden, o.a. naar het Verre Oos ten". zei Hoitrop. „maar communis tisch China daar hadden we niet op gerekend. Ons hachje was ons liever." De Ned. Bank deelt mede. dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende lan den in de maand Augustus 1951 een overschot gelaten heeft, dat op grond van dc thans beschikbare gegevens kan worden becijferd op ruim f 97 millioen. Dit resultaat is voor een niet onbe langrijk gedeelte te danken aan enkele bijzondere ontvangsten, die toevallig in de maand Augustus samenvielen, waar onder een vervroegde aflossing door de Duitse regering op de per 30 Juni 1950 geconsolideerde bilaterale schuld op de aecoordrekening. Vandaag is te Djakarta de eerste zitting van het Uniehof gehouden. Voorzitter was mr. dr. Kusuma At- madja. Rechts van hem zaten mr. Mara- mis. mr. Wirjono Prodjoaikoro, mr. Sibekto, en mr. Simardi, aan zijn andere zijde prof. De Beaufort, mr. Prinsen en mr. Donner. Pleiter voor Nederland was mr. De Grooth. voor Indonesië mr. Sukiman. Prof. De Grooth besprak de vraag, in hoeverre de Indonesische regering be voegd is tot opschorting, vermindering of tenietdoening van uitkeringen, zoals die zijn vastgesteld in de slot-rehabilitatie ordonnantie en de ordonnantie op de algemene- oorlogsongevallen regeling. In een pleidooi van 1VS uur kwam hij tot de conclusie dat de Indonesische regering krachtens artikel 4 van de overgangs- overeenkomst en krachtens artikel 24 van de financiële overeenkomst het recht mist om, hetzij door 'n daad van wetge ving. hetzij anderszins of de facto, een einde te maken aan bij een bijzondere concrete beschikking toegekende uitke ringen uit hoofde van de algemene oor logsongevallen regeling of de regeling inzake de slot-rehabilitatie uitkering". De tweede conclusie waartoe mr. De Grooth kwam, was „dat de Republiek Indonesia krachtens artikel 4 der over- gangs-overeenkomst de bevoegdheid mist tot een zodanige wetgevende of andere gedraging, waardoor op 1 Januari 1950 bestaande aanspraken van belangheb benden op vaststelling en bepaling van enige uitkering als bedoeld in de alge mene oorlogsongevallen-regeling en of slot-rehabilitatie regeling zou worden te niet gedaan, anders dan op de wijze en in de gevallen, in die verordeningen voorzien". De electrische stoptrein Arnhem Amersfoort heeft op de onbewaakte overweg tussen Lunteren en Barneveld nabij de Meulunterseweg een motor rijder aangereden. Het slachtoffer, vee arts Van de A. uit Lunteren, was op slag dood. De E.C.A. heeft een crediet van 3.640.000 dollar ter beschikking van Ne derland gesteld. Daarvan is een bedrag van 3',4 millioen dollar bestemd voor de aankoop van blik, verder 290.000 dollar voor de aankoop van katoenafval en het restant voor de aankoop van metaalwa ren. De apkopen moeten in de Ver. Sta ten geschieden. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft in het Casino te Den Bosch aan een maaltijd ter gelegenheid van de 19e nationale tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" medege deeld. dat de voormalige Nederlandse landbouwattaché in Hongarije, dr. ir. B. J. B. Groeneveld. belast zal worden met de zorg voor de Nederlandse paar denfokkerij. De typering van de Amerikaan, die één dag uittrekt „to do Holland" is wel haast klassiek. Naast deze haastige touristen, die hoe dan ook, zo snel mogelijk zo veel mogelijk willen afwerken, zijn er echter ook andere, die serieus in de Oude Wereld datgene komen zoeken, wat men zelf in Amerika niet heeft: de uitingen van een cultuur, die zich over eeuwen uitstrekt. Soms begint het er evenwel naar uit te zien, dat verschillende Europese landen, alle krachten inspannend om zich militair weerbaar te maken en economisch staande te hou den, niet meer bij machte zijn hun cultuurbezit in de_ meest materiële zin de voortbrengselen der bouwkunst voor de vreemdeling en voor zichzelf ongc- gesehonden in stand te houden- Tot die beduchtheid kwamen wij na een gesprek, dat wij hadden met de heer P. J. y. d. Velde, hoofd van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, naar aan leiding van het feit, dat dezer dagen de oudste dorpstoren van Friesland, die van Jorwerd, plotseling is ingestort, terwijl men met restauratie-werkzaamheden bezig was. Het zou rijkelijk overdreven zijn een eventueel blijvend verlies van deze dorpstoren al mag hij dan ook bijna duizend jaar oud zijn geweest aan te Ihérken als een gemis voor de vreemde ling, die ons land bezoekt, of ook zelfs maar voor de gemiddelde Nederlander, die waarschijnlijk van het bestaan van dit monument niet eens weet heeft ge had. Ook is het niet juist bij dit geval luid alarm te slaan over een te laat in grijpen, want de zwakke plekken in de Jorwerdse toren waren nog niet bekend Wel echter is deze gebeurtenis weer eens een waarschuwing, dat Nederland zijn toch al niet zo talrijke oude archi tectonische monumenten niet ongestraft kan verwaarlozen. Aan de zorg nu, wel ke onze historische gebouwen behoeven, kan bij lange na niet voldaan worden. Er kunnen nog wel meer torens instor ten, zei ons de heer v. d. Velde en dit klinkt nogal alarmerend. Over de problematiek behoeft niet lang uitgeweid te worden: Nederland verkeert in zulke berooide omstan digheden. dat er op de begroting van O., K. en W. aan rijkssubsidies voor restauratiewerken niet meer dan twee millioen gulden per jaar kan worden uitgetrokken en daar blijft het bij. Bij gewestelijke en gemeen telijke instanties is de situatie nave nant en eigenaren b.v. kerkelijke gemeenschappen die de restaura tie uiteindelijk moeten doen uitvoe ren, kampen met dezelfde moeilijk- j heden. Een soortgelijke toestand treft men •an in vrijwel alle West-Europesc lan den, met uitzondering van Italië, dat zich mede met het oog op het toerisme meer veroorlooft voor de instandhouding van zijn culturele monumenten. Aan de specificatie van de genoemde twee mil lioen gulden is op de begroting een lijst JOegevoegd voor een totaalbedrag van "ijna negentien millioen van restaura ties, welke eigenlijk ook dringend ter hand zouden dienen te worden genomen, hiaar op de keper beschouwd is deze op somming weinig meer dan een slag in de lucht, want men zou met het volste recht log allerlei andere urgente gevallen kunnen noemen Voor de oorlog deden wij in Nederland teeds te weinig aan monumentenzorg. De laren 19401945 hebben ons bovendien beschadigingen gebracht en daarnaast de onmogelijkheid om noodzakelijke her stel- en onderhoudswerkzaamheden uit te voeren. De achterstand werd dus gro ter. De eerste jaren na de oorlog viel er door allerlei omstandigheden o.a. te kort aan materialen aan snel ingrij pen niet te denken: ergo: een weer ver grote achterstand. De noodzakelijke mid delen zijn thans in de verste verte niet beschikbaar en hieruit volgt andermaal, dat men verder achterop raakt.. Deze achterstand, zo luidde het ant woord op onze informaties, zal nog verder toenemen Zorgvuldig schippe rend met diverse kleine bedragen komt men aan de grote uitgaven, welke evenzeer noodzakelijk zijn men denke aan de restauratie van de Nieuwe Kerk te Amsterdam, die op 1.7 millioen begroot is vaak niet toe. En elk werk groot of klein, dat blijft liggpn, betekent, dat het verval verder voortschrijdt en het herstel kostbaarder en dus minder gemakkelijk te realiseren wordt. Het onbevredigende van een verhaal als dit is, dat een daadwerkelijke reme die tegen deze ernstige bedreiging van ons nationale monumentenbezit niet is aan te geven. Toch mag men niet na laten de ontwikkeling, welke zich op dit gebied aan het voltrekken is, Dij herha ling te signaleren. De balans opmakend van die gevallen, waar het dringendst ;n moet worden voorzien, komt men tot de volgende gegevens: In Amsterdam behoeft behalve de Nieuwe Kerk, die te zwakke pijlers heeft, de Oude Kerk-met haar verrotte balken nodig restauratie. Wat er gebeurt in het laatste geval is een onderzoek van het verval en verder niets. In Lei den is de Hooglandse kerk een zorgen kind; voor de op f 204.000 geraamde kos ten zouden slechts de allernoodzakelijk ste voorzieningen getroffen kunnen worden. Te Den Haag zal de zware spits van de St. Jacobstoren, die het metselwerk verbrijzelt, verwijderd wor den, maar aan de eigenlijke kwalen van deze toren, die o.a. een „betoncorsct" moet krijgen, is men daarmee nog niet toe. Tenslotte heeft de monumentale toren van Dordrecht een fundering ten bedrage van vijf ton nodig, daar dit bouwwerk aan het scheefzakkcn is. Dit zijn de vijf grote projecten, die in de eerste urgentieklasse thuishoren. Daaraan toevoegen kan men direct een aantal kleinere voorzieningen, die evenmin uitstel gedogen, namelijk: de torens of kerken van Bedum, Brieile, He tijdens de restauratie van het stadhuis te Gouda ivacrgenomen zeer slechte oestand, waarin de samenstellende delen van het gebouw verkeerden, maakte het bodip. dat het herstel in versneld tempo geschiedde en dat daarin mét mleen vloeren, balklagen e.d., maar ook de beide zijgevels en achtergevel moesten worden betrokken. De restauratie van het Golhische bouwwerk is thans in een vergevorderd stadium gekomen. Er is veel te doen geweest over het onder de vlag van Costa-Rica varende tankschip ..Aster", waarop Nederlandse zeebeden door bemid deling van het Rotterdamse Ar beidsbureau voor zeelicde'n gemon sterd hadden. De bestemming zou zéér geheim zijn geweest en pas na de eerste reis. toen men reeds voor de tweede onderweg was, zou ge bleken zijn. dat men zo goed als zeker vliegtuigolie ging varen, die bestemd was voor Noord-Korea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5