GROMYKO lijdt eerste nederlaag Fel debat over de procedure regels RUSSISCHE BEZWAREN TEGEN HET ONTWERP Aantal zomerse dagen helft van normaal m Tussen neus en lippen De schoolgeld- heffing DE CONFERENTIE TE SAN FRANCISCO VOORSTELLEN VAN AMERIKA AANGENOMEN Foster Dulles noemt Rusland een „actieve maar onwillige partner" SABOTAGE OP SPOORLIJN Engelands eerste raket-motor m 27 uur tekort aan zon „De Waarheid wordt verboden Tot hoofd en hart llïfi/sSiSSIf V ergeefse obstructie In omgeving van Mets DE ZOMER 1951 IN CIJFERS Soldaten en mariniers blijven in Suriname Touw van werkstelling brak Mr. Joekes ondergaat operatie Nationalistisch China wil komen Korea-detachement in October thuis In Indonesië JONGE REUZENHAA1 AANGESPOELD Vader, die op kano van zoon past, verdronken weer J- DONDERDAG 6 SEPTTMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25168 WVoorset voorbereidend hoger Peeds in de eerste vergadering der conferentie over het Japanse vedesverdrag heeft het Russische blok V/oensdag getracht een snelle afwikkeling van zaken te verhinderen. Toen dadelijk na de aanvang het aannemen der procedure-regels aan de orde werd gesteld, besteeg Gromyko het sprekersgestoelte en eiste het deelnemen van de Chinese volksrepubliek aan de conferentie. Acheson, die door de conferentie tot voorzitter werd gekozen, verklaarde, dat het debat over de procedure-regels voor moest gaan. Met 45 tegen 3 stemmen werden zij aangenomen. Met 48 tegen 3 stemmen werd een Pools voorstel, om een aparte com missie voor de procedure-regels te benoemen, verworpen. De K.L.M.-Dakota te Abadan Niet onder bewaking gesteld Schilder maakt dodelijke val in scheepsruim Uit Haarlemse tram gevallen Tragisch ongeval te Delft LEDEREN KLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Onze minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Th. Rutten, is ongetwijfeld een der bekwaamste leden van het kabinet. Hij timmert niet veel aan de weg, maar wie bijvoorbeeld zijn nota over de vernieuwing van het onderwijs heeft gelezen, weet, dat hier een uiterst deskundig man aan het woord is. Wars van progressieve naaperij uit het buiten land. stuurt hij aan op behoud van wat goed is in ons onderwijs, nochtans dur vend de bijl te leggen aan heel wat heilige huisjes der traditie, die in de moderne tijd niet meer passen. Er is echter één facet in 's ministers beleid, dat vele ouders van schoolgaande kin deren schier tot wanhoop brengt: de schoolgeldheffing. Nu moeten wij onmiddellijk toegeven, dat hiervoor de minister van O., K. en W. niet alleen verantwoordelijk is. De schoolgeldhef fing raakt de fiscus en de fiscus is Lief- tinck.. Sind$ 1949 is men hieraan nu al aan het dokteren. In al die jaren leefden de ouders tussen hoop en vrees; zou nu de beloofde vermindering eens wer kelijkheid worden, zo vragen zij zich jaar in jaar uit vol zorg af. Maar het resultaat was meestal géén vermindering doch een toename van het schoolgeld. Daarbij kwam dat de belastingen steeds maar werkten met voorlopige aan slagen. Wie in 1950 met een zucht van Verlichting de schoolgelden had betaald, moest zich geenszins verwonderen een paai* weken later een „verzoek'' van de fiscus te ontvangen over de jaren '46, '47. '48 en '49 zoveel bij te betalen, daar de «Jelinitieve aanslag zoveel en zoveel be droeg. Dit liep vaak, vooral voor ouders van kinderen bij het middelbaar onder wijs, in de honderden guldens. En nog zijn deze wolken niet verdreven. De Opmars van Zaterdag j.l. wijdt een groot deel van zijn nummer aan de school geldheffing en beschouwt deze belasting terecht als een brok gezinspolitiek. Er i s een verbetering op komst. Maar het blad van de K.V.P. is toch nog niet geheel gerust, anders had het niet ge schreven, dat ondanks de uiteenzetting van minister Rutten ten overstaan van de Eerste Kamer de laatste nevels door het tfe zwakke zonlicht nog steeds niet geheet zijn verdreven. |Wat heeft mi nister Rutten onlangs nu precies gezegd9 H;t blijkt, dat over zijn woorden nogal wat misverstand is gerezen en daarom citeren wij hier de Opmars die zijn uiteenzetting als volgt en middelbaar onderwijs zal een verlaging met ongeveer 30 pet. ingaan in het schooljaar 1950/ ai, net maximumbedrag, dat aan schoolgeld verschuldigd is. wordt daarbij echter tot f 600.opgevoerd, zodat (met dit hogere plafond voor de meest draagkrachtigen) gedeeltelijk een vergoeding wordt ver kregen voor hetgeen tengevolge van de tariefsverlaging over de gehele lijn min der wordt ontvangen; voor het nijverheidsonderwijs zal een verlaging met 20 pet. worden in gevoerd met ingang van het schooljaar 1951/'52. Naast deze verlaging komt er ook een gezinsreductie. Voor het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs wordt met terugwerkende kraent over het schooljaar 1949/ 50 en voor he. nijverheidsonderwijs, het uit gebreid lager onderwijs en voor alle an de re vormen van lager onderwijs met terugwerken de kracht over het schooljaar 1951/'52 bij meer dan één schoolgaand kind uit hetzelfde gezin een reductie van het schoolgeld toegepast. Deze reductie be draagt een kwart, wanneer 2 of 3 kinde ren, en de helft, indien 4 of meer kinde ren uit hetzelfde gezin naar school gaan. Het is daarbij onverschillig, of zij lager-, nijverheids-, middelbaar-, voorbereidend hoger- of hoger onderwijs volgen, mits het gevolgde onderwijs niet in de avond uren wordt gegeven. Wat de U.L.O.-scholen betreft, wordt bovendien overwogen een vergoeding voor de eventuele verlaging van de ver menigvuldigingsfactor te verschaffen. Deze vermenigvuldigingsfactor is „des Pudels Kern", want hier spreken de ge meenten een geducht woordje mee. De toepassing van die factor maakt de in voering van een voor alle gemeenten gelijkluidende regeling onmogelijk. De minister heeft reeds doen weten dat de Regering meent er niet toe te moeten overgaan een uniforme vermenigvuldi gingsfactor voor te schrijven ofwel deze overal af te schaffen. De K.V.P.- fracties schijnen van plan hierover bij de behandeling in het najaar van de O.K.W.-begroting 1952 enige hartige woorden te zeggen Of het zal helpen, betwijfelen - -- do .1, WJ- AXX-Vx ociwijieien wij. Eveneens zullen de K.V.P.-fracties waarschijnlijk aandrin gen op verlaging van de tarieven voor de kleuterscholen en de collegegelden. Wij zijn benieuwd of we nu bij het begin var#het nieuwe schooljaar iets van de verlaging en reductie der schoolgel den op het aanslagbiljet zullen bemer ken en wanneer de beloofde terugbeta ling zal geschieden. De Russische afgevaardigde Gromyko poogde reeds bij het begin van de eer ste werkzitting aan het woord te ko men. Dit gelukte hem, nadat, zijn ver zoek tot driemaal toe was afgewezen. Daarop begon hij op breedvoerige wij ze zijn bezwaren tegen het vredesver drag uiteen te zetten. Hij verklaarde, dat het communistische China een „on betwistbaar recht had aan de bespre kingen deel te nemen." Voorzitter Acheson onderbrak de Rus met de op merking, dat hij zich buiten de orde begaf. „De Sovjet-regering is het niet eens met uw beslissing," antwoordde Gro myko. „Wij betwisten haar." Acheson zei daarop, dat de conferen tie niet bijeengeroepen: was om verte genwoordigers van het rode China uit te nodigen. De Rus poogde de zaak vervolgens te rekken, waarbij hij geholpen werd door de Poolse gedelegeerde Stefan Wierblowski, die weigerde het spreek gestoelte af te staan aan de Brit Ken neth Younger, aan wie Acheson het podium had toegewezen. Het duurde eer. half uur eer Younger aan het woord kon komen. De Brit stelde voor het door Acheson ingenomen stand punt, dat de door Gromyko aan d? or de gestelde kwestie buiten de orde viel. te ondersteunen. De vergadering onderstreepte het be sluit van de voorzitter daarop met 45 tegen 3 stemmen en nam daarmee de procedure-regels aan. Slechts de drie communistische gede legeerden ter conferentie stemden tegen het besluit van Acheson. Indonesië onthield zich van stemming. Polen stelde daarop voor, dat een commissie .van zeven landen de door Engeland en Amerika voorgestelde pro cedure en ieder ander voorstel in deze zou bespreken. Deze commissie zou dan vandaag rapport uitbrengen. Dit voor stel werd door Gromyko gesteund. Gromyko verklaarde, dat de voorge stelde procedure-regels de rechten der gedelegeerden beperkten. Mocht Po- lens motie niet aangenomen worden, dan zou hij, Gromyko, trachten alle procedure-regels te amenderen. Met 47 tegen 5 stemmen werd ten slotte het voorstel verworpen. Daarop kwam de afgevaardigde van de Domi nicaanse republiek met het voorstel het debat te doen sluiten met een stem ming over de procedure. Met 25 tegen 8 stemmen en 19 onthoudingen werd tot sluiting van het debat overgegaan. Acheson werd tot permanent presi dent van de conferentie gekozen. Op hem werden 43 stemmen uitgebracht. De Australiër Percy Spender verwierf twee stemmen, evenals sir Zafrullah Khan van Pakistan. Er waren vier ont houdingen. Spender werd met 31 stemmen tot permanent vice-president gekozen. Zafrullah Khan kreeg zeven stemmen, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman twee stem men. Argentinië, Ceylon, Cuba, Chili, Nederland. Indonesië en Nieuw-Zeeland verwierven elk een. stem. Vier delega ties onthielden zich van stemming. Tijdens de tweede zitting van de. conferentie over het Japanse vredesverdrag te San Francisco heeft de Russische afgevaardigde. Gromyko, voorgesteld, dat alle bezettingstroepen binnen 90 dagen na het van kracht worden van het ver drag worden teruggetrokken. Japan zal geen bondgenootschap mogen aangaan met een land, dat deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Japan. Het Japanse leger zal beperkt worden tot een landmacht van 150.000 man, een vloot van 25.000 man en een luchtmacht van 200 jagers en verkenningsvliegtuigen. Het mag geen bommenwerpers hebben. Japan mag niet meer manschappen opleiden dan nodig zijn voor het instandhouden van zijn leger en aan de Jopanse vredes- industrie mogen geen beperkingen worden opgelegd. Gromyko verklaarde, dat het vredes verdrag het Japans militarisme niet zou mogen toestaan opnieuw de kop op te steken. Japan was in de jaren '30 twee maal de Sovjet-Unie binnengevallen. Vriendelijk begroet de Japanse premier ten, dat van achter het politiecordon de het vliegveld van San Shigeru Yoshida een' groepje lafndgeno- aankomst van de Japanse delegatie op Francisco gadeslaat. Sinds 1937 had China voornamelijk de strijd gevoerd tegen het Japanse mili tarisme. Volgens Gromyko had het Brits-Ame rikaanse ontwerp-verdrag niets gemeen met een werkelijke vredesregeling in het Verre Oosten. Hij verwees herhaal de malen naar de overeenkomsten van Cairo. Potsdam en Jalta. waarbij de V.S., Engeland, China cn de Sovjet-Unie de beginselen neerlegden voor een Japanse vredesregeling. Gromyko somde zijn bezwaren tegen het verdrag als volgt op: 1. Het bevat geen waarborg tegen de wederopleving van het militarisme in Japan. 2. Het voorziet in een militair bondgenootschap tussen Japan en de V. S. 3. Het voorziet in agressie in het Verre Oosten. 4. Het garandeert de democratische rechten va:i het Japanse volk niet. 5. Het negeert de rechten van het Chinese volk in het bij zonder wat betreft Formosa. 6. Het schendt vroeger overeenkomsten. die voorzien in onderhandelingen over een vrede met Japan. 7. Het waarborgt het voortdurende bestaan van Amerikaanse monopolies, die tijdens de bezetting weiden gevestigd. 8- Het miskent de rechtmatige aanspraken op herstelbeta lingen van landen, die door Japan over weldigd werden en wil de Japanse ar beiders exploiteren. 9. Het leidt tot een nieuwe oorlog in het Verre Oosten. Vóór Gromyko sprak Dulles. Hij zcide, dat Rusland het vredesverdrag opgesteld wenste te zien door de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, waar het vetorecht leeft. Hij noemde Rusland ..een actieve maar onwillige partner" Ter ondersteuning van zijn bewe ring. dat de Sovjet-Unie aan de on derhandelingen over het ontwerp verdrag heeft deelgenomen, zei Dul les. dat tussen de Sovjet-Unie ener zijds en Engeland en de V. S. ander zijds tien memoranda waren gewis seld. Herstelbetalingen kunnen verkregen worden uit de verdere afwerking van grondstoffen, die door lander. aan wie Japan betalingen sehuldig is, gestuurd worden naar Japanse fabrieken. De twee landen, die het meest aanspraak kunnen maken op herstelbetalingen, zijn, aldus Dulles, dc Philippüncn cn Indonesië. De Amerikaanse troepen zouden op verzoek van het Japanse volk in Japan Franse spoorwegautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat twee sabotagepo- gingen ontdekt zijn op dezelfde lijn, waarop 24 Augustus 22 personen door een treinbotsing bij Metz om het leven kwamen. Zaterdagavond ontdekten seinwach- ters kort voordat de expresstrein naar Basel zou passeren, dat de seinpaal bi.i Tergnier niet werkte. Zij kwamen tot de ontdekking dat alle draden doorge sneden waren en dat de arm van d seinpaal vastgezet was met stenen van de spoorbaan. De seinpaal was net in orde toen een andere defect bleek te zijn. Bij een brug over een verkeersweg' waren stukken beton, hout en een ma chine op dc baan geplaatst. Tussen de bewegende delen van een wissel was een paal van gewapende beton geplaatst. Er zijn thans bijzonderheden bekend Eeworden over de eerste Engelse ra ket-motor, de Armstrong Siddeley ..Snarler" (Brombeer). Van 1945 af tot bu toe is gewerkt aan het ontwerpen, bouwen en beproeven van de „Brom beer". Het schijnt dat deze raketmotor bh aan de aan hem gestelde eisen vol- ^oet, zodat enkele gegevens voor pu- hcatie zijn vrijgegeven. De „Brombeer" loopt op vloeibare zuurstof en een mengsel van water en methanol. (De Duitse V2-raket werkte op vloeibare zuurstof en alcohol). Bij het vullen van deze Engelse raket-mo tor wordt alles omgeven door een witte waas, die ontstaat door aanraking van de onder zeer hoge druk verkregen brandstof met de lucht. De eerste „Snarler" is ingebouwd in de staart van een experimenteel jacht vliegtuig, de Hawker P 1072. Het voor deel van deze raketmotor is, dat de vlieger hem naar believen kan laten werken of buiten werking stellen. Tot dusverre werden bij het opstijgen van zwaarbelaste vliegmachines wel startra ketten gebruikt, z.g.n. „Jato"-raketten (jet assisted take off opstijging met behulp van raketten) doch deze ra ketten werken maar zeer kort en zij kunnen, wanneer ze eenmaal in wer king zijn, niet, meer buiten gebruik wor den gesteld. Een met een raketmotor uitgerust straalvliegtuig kan een zeer hoge snelheid bereiken. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen drie maanden is het aantal zomerse dagen, d.z. dagen, waarop de maximumtemperatuur boven 25 gr. C. uitkomt, opvallend klein geweest. Het waren er in totaal slechts negen, tegen normaal achttien. In deze eeuw kwam alleen in de zomer van 1907 een kleiner aantal zomerse dagen voor, n.l. zeven. Bovenstaande heeft betrekking op ons gehele land. In Noord-Holland en op de Wadden-eilanden werd slechts één zomerse dag gemeten, n.l. op 31 Juli; deze dag was de warmste van de gehele zomerperiode. In De Bilt werd toen 28.9 gr. C. gemeten, nog altijd minder dan de 29 gr. C„ welke temperatuur telken- jare sinds 1920 des zomers is voorgeko men, In totaal 583 uur scheen in De Bilt de zon. Bij een normale zonneschijn van 610 uur is dit een tekort van 27 uur. De neerslag was slechts op enkele plaatsen iets boven normaal, op de meeste plaatsen beneden normaal. In De Bilt viel 200 mm tegen normaal 222 mm. Juni was niet alleen de zonnigste maar cok de droogste maand en Augustus de De gouverneur van Suriname heeft van de minister voor Uniezaken en Uverzeese Rijksdelen bericht ontvangen, dat met betrekking tot de kwestie der vervanging van dc landmacht door ma riniers de status-quo zal worden gehand haafd. De landmacht en het thans aan wezige mariniers-detachement blijven derhalve op de huidige sterkte gehand haafd, onder voorbehoud van kleine organisatorische afrondingen, die in de loop van de tijd noodzakelijk mochten zijn, totdat omtrent dc definitieve status van het defensie-apparaat, na gepleegd overleg, zal zijn beslist Op een harde knoest moet men een scherpe beitel gebruiken. natste (vooral in het Westen) en ook de minst zonnige. Op 37 tegen op 42 dagen normaal werd er onweer in ons land waargenomen. De grootste etmaalhoe- veelheden neerslag bedroegen 105 mm op 1 Augustus te Boskoop en 102 mm op 9 Augustus te Amsterdam gemeten. Over het geheel genomen was Juni de beste vacantiemaand, al heeft men ook in de beide andere maanden af en toe enige dagen droog en zonnig weer kunnen treffen. Naar wij van de K.L.M. vernemen, heeft zch tijdens het oponthoud van een gecharterde K.L.M.-Dakota op het vlieg veld van Abadan, geen enkel incident voorgedaan. Het toestel is niet onder speciale bewaking geweest. De Dakota heeft enige dagen op het vliegveld moe ten wachten op de toestemming om het land te verlaten. Het is in Perzië ge bruikelijk dat die toestemming, vervat in de zgn. „clearance papers", enige dagen op zich laat wachten, omdat zij van Teheran uit moet worden gegeven. Aan boord van het veeschip „Amstel veen", dat gemeerd ligt bij de N.D.S.M. te Amsterdam, is een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 39-jarige schilder het leven heeft gekost. Tijdens schilders werkzaamheden aan boord van het schip brak n 1. plotseling een touw van een werkstelling, waardoor twee schil ders in het ruim stortten. Eén hunner kreeg een ernstige hoofdwonde en overleed enige uren later in het zie kenhuis De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. zal wegens een operatieve behandeling zijn ambtelijke werkzaam heden enige weken moeten onderbre ken. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister-president, dr. W. Drees, als minister van Sociale Zaken ad-interim optreden. Burgemeester d'Ailly va-n Amsterdam verrichtte Woensdag de aftrap van de voetbalwedstrijd tussen een vertegenwoordigend IJmuid.ens en Amsterdams elftal, welke gehouden werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmui- derC Burgemeester Kwint van IJmuiden (rechts op de foto) blijkt speltechnische interessen te hebben en wacht af hoe IJmuiden op dit Amsterdamse schot reageert Tenslotte werd het 33, nadat de IJmuidenaren bij rust met 10 hadden voor gestaan. Nationalistisch China heeft Woens dag ter elfder ure een beroep op de V. S. gedaan om vertegenwoor digd te mogen zijn op de vredes conferentie van San Francisco. 469 parlementsleden hebben een telegram gestuurd aan het Ameri kaanse Congress met het verzoek in naam van de gerechtigheid nationa listisch China uit te nodigen om alsnog de conferentie van San Francisco te kunnen bijwonen. blijven. Van een voortdurende bezetting wilden de V- S. echter niets weten. Gro myko repliceerde op deze rede met een afwijzing van het huidige verdrag als strijdig met vroegere overeenkomsten. Dulles zei, dat China veel van de Ja panners te lijden heeft gehad. Wegens het meningsverschil onder de geallieer den over de erkenning van communis tisch of nationalistisch China was China niet op de conferentie vertegenwoordigd. De Chinezen en Japanners konden la ter hun eigen vredesverdrag sluiten. In elk geval zou China in tweeërlei opzicht van het huidige verdrag profiteren. Ja pan doet afstand van alle rechten in China en China krijgt de aldaar in be slag genomen Japanse eigendommen. Na Dulles nam de Britse gedelegeerde Kenneth Younger het woord. Hij prees de V. S., die, naar hij zeide, een voor name rol in de militaire nederlaag van Japan gespeeld hadden en het leeuwen deel van de bezettingslast gedragen had den. Engeland had vele redenen om het verdrag te steunen. Het Britse aandeel erin was beïnvloed en bepaald door voortdurend overleg met het gemenebest als geheel. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden kan verwacht worden dat de vrijwilligers van het Nederlandse de tachement Verenigde Naties, die 26 Oc tober 1950 onder commando van wijlen luitenant-kolonel Den Ouden naar Korea vertrokken, begin October in ons Jand zullen terugkeren. Bij Halfweg is Woensdagmiddag een arbeider uit een rijdende wagen van de Haarlemse tram gevallen, waarbij hij 10 tot 15 meter langs dé rails werd meegesleurd. De man wilde uit de tram springen, doch bleef haken en v.iel, hetgeen hem ernstige inwendige kneuzingen be zorgde. Hij moest onmiddellijk naar een ziekenhuis in Haarlem worden overge bracht. Van officiële ziide is te Djakarta me degedeeld. dat binnenkort in het Indo nesische Staatsblad een besluit zal wor den gepubliceerd, waarbij het Neder landse communistische dagblad ..De \t aarheid" in Indonesië wordt verboden. Deze maatregel wordt genomen omdat in genoemd blad de laatste tijd artikelen voorkomen, die „tegen Indonesië" zjjn gericht. Op Texel is een jonge reuzenhaai aan gespoeld. Het dier is 3,64 meter lang een volwassen exemplaar brengt het tot 10 meter. Deze vis is een zeer zeldzame verschijning in de Noordzee, want sinds 1817 zijn er langs onze kust nog slechts zeven aangespoeld, m 1940 de voorlaat ste bij Castricum, Woensdagmiddag is te Delft de 34- jarige P. B. uit de Frederik Hendrik straat aldaar in de Provinciale Vaart verdronken. Het zoontje van de man was in een kano aan het varen en kwam naar de kant omdat zijn vader hem een ijsje wilde laten kopen. Terwijl de jon gen de ijswafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij raakte echter door onverklaarbare oorzaak te water. Toen het zoontje terugkwam, was de va der onder water verdwenen. Studenten die in de omgeving aan het roeien waren, trachtten nog hem te redden, doch hun pogingen bleven zonder resultaat. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: In de nanacht en de vroege ochtend plaatselijk mist, overigens droog en morgen overdag overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 5.59—19.16. Maan: 13.42—20.58. Het bier is weer best In Barcelona heeft de 19-jarige Luiz Gonzalezi een wedstrijd in het bier- drinken gewonnen. Hij dronk in een uur ruim 71 liter bier op. Een mede dinger slokte in 40 minu ten S4 liter naar binnen, maar toen kon hij niet meer. En maar hikken Jack o'Leary uit Los Angeles heeft niets met bovenstaande bierdrinkers te maken en is toch al drie jaar aan het hikken Sedert een aanval van zijn blindedarm in 1948 hikt de man, met de regelmaat van eenmaal per seconde. Geen wonder, dat hij bij deze activiteit vijftig pond lichter is geworden. Hij kreeg in de loop der jaren 18000 tips, hoe hij van dat gehik af zou kunnen ko men. maar niets hielp. Het joerkwaardige is, dat, wan neer hij in de stad Phoe nix komtu het hikken op houdt. Zo was het 't no- rig jaar. en ook nu weer kreeg de geplaagde man hier rust. Zou hij in de stad Phoenix bij wijze van 18001 tip, een tip van Booiz gekregen hebben? Groek 17 denkt natuurlijk, dat vrij, na het bier en het hikken ons verschreven hebben en inplaats van Grock „grog'' bedoelen. Toch is dit niet zo. Wij willen U alleen maar ver tellen, dat de beroemde clown Grock weer terug is in de circusarena. Na een fortuin te hebben ■verloren met het maken van twee films geraakte hij aan d'e rand van de ondergang. Zijn geest kracht was echter niet gebroken en nu heeft hij een eigen circus en maakt, opnieuw een tournée door Europa, dat bijna een hal ve eeuw aan zijn voeten heeft gelegen. Grock is thans 71 jaar, maar ondanks zijn hoge leeftijd weet hij het pu bliek nog steeds met zijn grappen en grollen te ver maken. Als hij in zijn soepjurkerige jas en zijn flodderbroek onder het licht der schijnwerpers in de arena strompelt, is het applaus oorverdovend. Het is een hulde aan zijn grootheid als kunstenaar van de lach. Hij treedt een vol uur achter elkaar op. Hij huppelt en valt en raapt zichzelf op met een verslagen uitdrukking op zijn gelaat. Hij zingt met een krakend keelgeluid en speelt op een minia tuurviool en een enorme vleugel, die op een draai baar podium is geplaatst. Ondertussen babbelt hij in razend tempo aan één stuk door met. zijn in smo king geklede assistent, Alfred Schatz. die 14 jaar lang met hem heeftsa mengewerkt, Grock. wiens eigenlijke naam Adries Wettach is, werd geboren in de buurt van Bern in Zwitserland. Op 14-jarige leeftijd liet hij zijn baantje van hor logemakersleerling in de steek en begon zijn loop baan als clown. Later werd hij een der beste amuse mentskunstenaar van Eu ropa. De mensen houden nu eenmaal van clowns, hoewel vnj er van over tuigd zijn dat er meer buiten het circus rondlo pen dan er binnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1