Jan Strijbos uit Heemstede filmde in Spanje Twee Vrouwen van Elly van Stekelenburg MORGEN H.O.V, Voetbalwedstrijd Amsterdam- IJmuiden IJmuiden viert feest Kindermiddag in „Schoonenberg werd een enorm succes geëindigd T jopper: Andalusiëarm landparadijs voor vogelkenners en natuurvorsers Boeiende avond in Schouwburg In gelijk spel IJmuiden viert feest Ouden van Dagen genoten inRex-theater DE?\ REGEN OF KOUDE? DAiVSSEIZOEN 1931-1932 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Natuurbeschermings- week Verrassend paedagogisch programma Burgerlijke Stand Brand in Cornelissteeg Negen en zeventigjarige vrouw gedupeerd Oude diefstal ontsluierd Diefstal van lood, koper en zink Dansacademie «f. G. Martin Zonen SCHAGCHELSTRAAT 29 HAARLEM - TELEF. 10809 CONCERT Zilveren feest van pater Versteeg Dievegge aangehouden Openluchttheater Bloemendaal Muzikale show HEEMSTEDE HAASTIGE SPOED E.H.B.O. begint weer PROGRAMMA Kinder-cantate Film voor de oudjes Fantastische taptoe Twee leidersavonden Comm. Kath. Voetbal Nationale wandeltochten Nieuws van de sportclubs Eindstand Zomeravond- competitie UITSPRAKEN RECHT- BANK Verenigde Kath. Dammers ZANDVOORT The Zandvoort Boys Dronken automobilist aangehouden Waterstanden Verdeelde markt Beurs van Amsterdam - v York n Een wind- en waterdichte Zuiver wollen stof m. extra grote kraag, 2 sportzakken m. klep, solide deelbare rits, in 9 maten verkrijgbaar. TOPPER, leeftijd 10 j. Extra zware kwaliteit Het comité ter voorbereiding van de natuurbeschermingsweek werd gisteren in de gelegenheid gesteld de films te zien, die tijdens deze weck in het Frans Halstheater gedraaid zullen worden. Als speciale attractie werd daarna de nieuw ste klcurcn-smalfilm van Jan Strijbos vertoond. Dit voorjaar verbleef hij twee maanden in Spanje, alwaar hij een film met 'n vertoningsduur van twee uur en 'n kwartier opnam. De première heeft be wezen, dat de Heemsteedse bioloog-jour nalist-cineast weer midden m de roos heeft geschoten. Zijn beelden geven de toeschouwer een hoog kijkgenot en de explicatie is even kundig als humoris tisch. Jan Strijbos heeft Andalusië voor zijn zwerftochten gekozen, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Spanje arm is en economisch ver achterstaat bij b.v. ons land. De kindersterfte is er nog zeer hoog, voornamelijk door het ontbreken van hygiëne en goed voed sel. „De Spanjaarden eten alles van alles", zei hij en over het klimaat in Andalusië sprekend, noemde hij dit verre van aangenaam. In de stekende zon is het gloeiend heet en in de scha duw door de Noord-Westen winden beslist koud. Toen de expeditie in Holland terugkwam en de regen tegen het gezicht voelde, gewaagde zij van een zegen. Strijbos heeft 23 pond aan gewicht ver loren tijdens de filmerij, die herhaalde lijk moest geschieden op hoge, naakte rotsen waar een verblijf langer dan een uur door de kou eigenlijk niet verant woord was, maar waar hij soms uren moest wachten om de juiste vogel opnamen te verkrijgen. Natuurhistorisch is Spanje nog zeer slecht onderzecht, zei Strijbos. Popula- risatie der natuurwetenschappen kent men er niet; er zijn geen vogeldeskundi gen of zoölogen en wat men in dit prachtige land van zijn fauna heeft onderzocht is fragmentarisch en heeft men grotendeels te danken aan het werk van een handjevol Engelsen en Duitsers. Aan de hand van zijn kleurenfilm krijgt men een juist beeld van het land met zijn bloemenweelde en zijn vele vogels. Men maakt kennis met de vale gieren, vogels met een vlucht van bijna drie meter, die hoog in de steile rots wanden van de Sierras nestelen en men bewondert de vele vogels van lagunen en marismas. De film geeft tevens een beeld van het zo uiterst moeilijk bereik bare jachtreservaat van de Coto de Dona Ana, waar een grote kolonie van tien- De voorbereidingen voor de Natuur- oeschermingsweek, die van 29 Septem ber tot e„ met 6 October te Haarlem zal worden gehouden, kenmerken zich door een voortreffelijk zelfstandig wer ken van verschillende commissies en een groot enthousiasme van de natuur vorsers en onderwijskrachten. Een fraai affiche, ontworpen door Anton Pieck zal binnen enkele dagen de aandacht vra gen voor de verschillende gebeurtenis sen, die de belangstelling van de gehele bevolking uit Haarlem en omgeving tenvolle verdienen. In de Vleeshal zullen diarama's van duinen, inzending van de Vereniging Natuurmonumenten te zien zijn. Wan neer men bedenkt, dat dit historische gebouw een heiligdom is kan men be grijpen met hoeveel listigheid een com pleet duinlandschap moet worden opge bouwd. In de Vishal zal men paddestoelen kunnen bewonderen en daarnaast een molenstand en een dahlia-expositie. De bekende natuurhistorici Jan Strij bos en Kees Hana en de houtvester ir. Stoffels zullen lezingen houden in de re- naissance-zaal van het Frans Halsmu seum en in de aula van de Wethouder Westerveldschool en wel van 1 tot en met 5 October iedere avond om 8 uur. Op de Zondagochtenden 30 Septem ber en 7 October zullen in het Frans Halstheater mooie natuurfilms, opgeno men in onze omstreken en in de stede lijke plantsoenen, vertoond worden. Interessant zijn ook de geprojecteerde excursies naar de Kennemerduinen, Thysse's Hof, de Hout, de Haarlemse kweektuin en Groenendaal. Men lette t.z.t. op de dagen en uren, waarop men onder deskundige leiding aan deze ex cursies kan deelnemen. De schooljeugd is natuurlijk niet ver geten. Zij zullen de tentoonstellingen bezoeken en de excursies maken en in de scholen voor voortgezet onderwijs worden twee filmstroken vertoond. De heren dr. A. Meesters, J. B. A. Melsen en J. W. Wichers zullen deze stroken te voren voor de leerkrachten toelichten. De scholieren zullen verder een instruc tieve folder ontvangen. Op de lagere scholen hoopt men ook speciale lessen te kunnen aanbevelen. GEBOREN; S. A. Rondema-Meijers, D. M. A. Beelen-Steevers. R. Siegers- Visser. B. J. Breeuwer-Bakker, J. Plug- Kenniphaas, T. M. P. Overbeek-de Weert, H. Wjttebol-Smits, allen een zoon; W. C. Kwantes-Pelsma. W. van Vliet-Bos, H. de Jong-van der Horst, allen een dochter. OVERLEDEN; J. H. Govers, 82 j., Grebberstraat: J. H. Cobie, 83 j., Wes- tei-houtpark; J. Basstra, 81 j.. Kritzin- gerstraat; J. Hagen, 70 j., Staten Bol werk; I. Cransberg, 54 j., Tempeliers straat. ONDERTROUWD: J. A. Vissie en C. Dekker; S. Keesman en B. H. Lense link; J. C. Brunott en H. Fennis; L. van És en M. C. Jore; P. H. Kok en J. de Rooij; B. K. F. J. Hartmar, en J M. M. Dreijer; J. G. de Haan en M. E. van der Linden: A W. Tensen en T. de Jong; D. Giesbergen en G. P. Treffers; J. M. van Berkelaar en M. J. Martens; F. Elion en I. G. J. Melsen; P. van Pruis- sen en M. A. Jong'ens; J. A. Renooij en H. van Musscher; H. Schuitenmaker en P. C. Kool; J. Colegem en G. H. Zwaan: P F. van Deursen en T. Colegem: A. N. Kloots en S. M. Botman; A. P. Baak en J. J. Goos; M. R. van Essen en C. E. de Boer. GETROUWD: J. J. Brandse en J. M. Jongejan; P. de Boer en W. van Es; J van der Horst en B. Spaansen; W. C. Bouma en J. J. van Kempen; A. A. Gigengack en M. L. J. Korstjens; F. Bergsma en E. Gerrits; J. H. Kapiteijn en M. M. Willegers; H. J. Barten en A. Oversteegen; E. Broekhof en C. G. No- let: S. Spelde en C. Kroon; W. J. Kor- beeck en W. Cop; L. R. Oost en W H. Alkema; H. J. Huijgen en M. D. van der Burg; J. H. Vergers en P, Burg graaf, J. C. H. A. van Graas en J. Tierie; S. de Vries en J. E. van der Lee. duizenden koereigei-s, kwakken jen zil- vei-reigers verrast zijn in de oudé woud reuzen der kurkeiken. De ooievaar is troef in Andalusië en het is maar jammer, dat de apensoort, die op de rots van Gibraltar leeft de enige plaats in Europa waar apen in het wild leven niet op het doek verschijnt. Churchill moet eens gezegd hebben, dat Engeland Gibraltar kwijt zal raken als de apen daar verdwenen zijn. Jan Strybos gaat straks op pad met zijn kostbaar documentair materiaal. Het was ons een vreugde er de primeur van te mogen genieten. Door de te hoge vlam van een thee lichtje is vanmogen om zes uur brand ontstaan in de kleine woonkamer van de 79-jarige mej. M van der Steur, ge legen boven een manufacturenwinkel in de Cornelissteeg no. 10. Hoewel er aanzienlijke schade ontstond, kon de brand tot een hoek van de kamer be perkt bljjven. De inboedel Is verzekerd. Volgens haar verklai-ing is mej. v. d. Steur even voor zes uur opgestaan en heeft zij het theelichtje aangestoken om water warm te maken. Toen de vrouw plotseling kramp in haar benen kreeg, is zij gaan liggen op het bed, dat zich in dezelfde kamer bevindt De vlam van het theelichtje, dat naast een open raam stond, is toen in aanraking geko men met een krant. Door het knetteren van de vlammen, die overal voedsel vonden, schrok de vrouw wakker. Zij gooide een kan water op het vuur, doch daar de waterleiding boven, wegens een lek afgesloten was, moest zij naar be neden om water te halen. Terwijl een buurman de brandweer opriep, heeft zij twee emmers water naar boven be haald en op het vuur geworpen. Door de enorme rookontwikkeling moest zij toen haar kamer verlaten. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon volstaan met het nablussen. Inmiddels waren een gedeelte van de theetafel, een dx-ietal stoelen en een Oosterse wanddoek verbrand. Ook de kleding van de oude dame. die op een stoel naast de theetafel lag. werd een prooi der vlammen, evenals de gordijnen en het behang. In totaal wei-d er voor ruim vierhonderd gulden schade aan gericht Voor mej. v. d. Steur is dit een tweede slag binnen korte tijd. Vorig jaar werd zij uit haar beneden gelegen winkeltje gezet, omdat zij door een erfenissmoesje voor tienduizend gulden was opgelicht. Na een onderzoek, dat meer dan een jaar geduurd heeft, is dezer dagen door de Duitse politie in samenwerking met de Haarlemse recherche te Rottenburg aangehouden en gehoox-d de Duitse kellner Cossettini, die op 31 Augustus 1950 uit een hotel op de Jansweg ten nadele van twee Engelse gasten een fototoestel van 145.en een bedrag van 58.heeft gestolen. Bij het onderzoek verklaarde de keliner in dezelfde dagen uit een auto in Haarlem ook nog een ander foto toestel plus een koffertje gestolen te hebbem Hiervan is bij de Haarlemse politie echter nooit aangifte gedaan. Verdacht van het stelen van cliché's, rood koper en lood heeft de recherche gistermiddag op zijn werk aangehouden de negen en dertigjarige Haarlemse kantoorbediende G. N. ten B. Van een technische uitgeverij in Haarlem, waarmee hij een dienstbe trekking had, heeft de man in totaal 8 kilo lood, 13 kilo koper en 156 kilo zink gestolen. Hij heeft dit materiaal voor de prijs van ƒ280.aan een op koper verkocht. Advertentie Aanvang der lessen medio October Dagelijks inschrijving en besprekingen voor R.K. van 10 Sept. al 11—12, 25 en 79 uur. Het zoele weer in de avond van de warme Septemberdag lokte niet naai de besloten ruimte van de Stads schouwburg. Nog geen honderd toe- schouwei-s had Elly van Stekelenburg' dan ook bij de première van haar mo nologen onder de titel „Twee vrou wen". Dit moge echter niet als een voorteken voor haar tournée be schouwd worden, want het zal niet lang duren of men zal blij zijn een plaatsje in enige schouwburg te kun non bemachtigen. Hoe is het met de vooi-drachtavonden van Charlotte Kohier gegaan? Schoorvoetend liet het publiek zich winnen: hoe kon men aandachtig en rustig blijven als één persoon enkele uren aan het woord zou blijven? Zou deze éne vrouw 'n volle zaal kunnen boeien met haar kunst? Charlotte Kohier heeft triom- fen gevierd en overal roemde men haar als een begenadigd kunstenares. En nu heeft Elly van Stekelenburg gewaagd en gewonnen. Voor de pauze met „Rachel", de aan doenlijk geschreven Bijbelse legende van Stefan Zweig, sterk van compositie, magistraal in het woord, tot nadenken stemmend door de inhoud. Het verhaal van Rachel, de stammoeder van Israël, die van Laban, haar vader, niet met Ja cob mocht huwen. In Genesis 29 6 staat geschreven: „Zeven jaar moet hij (Ja cob) voor haar dienen, nadat hem eerst na een arbeid van reeds zeven jaar Lea (haar zuster) bedrieglijk tot vrouw was gegeven. De geestelijk gefolterde Rachel heeft alles verdragen, verteerd door een bijna bovennatuux-lijk Gods vertrouwen. Als de Heer het land wil verwoesten kan zij niet geloven, dat dit de liefde is. die de rechtvaardige God voorhoudt. Haar kiixderen moeten kun nen leven, zij komt in opstand, maar God is haar genadig en deemoedig buigt zij zich in het stof ter aarde. Van de voordrachtkunstenares werd bijzonder veel gevraagd, evenals van het publiek, dat ademloos gespannen bleef om geen woox-d te missen. Het hoogte punt van de zeer te prijzen vertolking was ongetwijfeld de passage waarin BIOSCOPEN Rembrandt; Vier in een jeep, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Asphaltjungle, volw. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur; Luxor: Lach en Ver geet. al. 2. 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Omar de Woestijnhavik, str. volw. 2.30, 7 en ,9.15 u.: City: Schudden voor het gebruik, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: „Old Cheyennè" en „Het schot achter de coulis sen", 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Advertentie Rachel „rechtet mit Gott", zoals Stefan Zweig zijn legende heeft genoemd. De bescheiden gehouden muzikale illustra tie met Moussorgsky's „Nacht op de kale berg" verhoogde zeker aan het slot de dramatiek, niet het minst door de opval lend zuivere weergave. Na de pauze stelde Elly van Stekelenburg een geheel andere vrouw voor, het Chinese figuurtje Kwei-Lan uit de roman „Eastwind- Westwind" van Pearl S. Buck. De grote dienende liefde van dit mensenkind werd door vaak ontx-oerende uitbeelding en stemxxuance in het hart gedrukt. Fijntjes gluurde de humor tussen de tragiek, weldadig deed de onschuld en de natuurlijkheid van dit door de Chi nese traditie gekwelde vrouwtje aan. Men voelt zich met haar opgelucht, wanneer de ontknoping van het ver haal, dat Kwei-Lan aan haar zusters doet, een onzegbaar huwelijksgeluk brengt door het kleine, gele. kindje, dat van haar en haar man en van niemand anders is. Meer nog dan in de eerste monoloog bewees de actrice haar groot talent, zo wel in de woordkunst als door de ver- antwoox-de plastiek; men vergat dan ook haar gestalte, die niet geschikt was om het frêle Chinese wezentje op te nemen Het is mogelijk, dat velen moeite heb ben haar te allen tijde te vex-staan. De ax-ticulatie is echter zodanig, dat stem verheffing de dramatische ontwikkeling der beide voordrachten alleen maar zou den schaden. Onder bloemen bedolven dankte de kunsteixares voor het langdurig applaus, dat de weinigen, maar zeer dankbaren haar brachten. v. W. Voor genodigden en kennissen vesti gen Wij er de aandacht op dat a.s. Zon dag 9 September reeds om half 9 de plechtige H. Mis wordt opgedragen in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Maar de gelegenheid tot feliciteren is van 12 tot 1 uur in het Francisca Romana-huis aan de Koudenhorn 34. De Haarlemse recherche heeft gister middag verdacht van diefstal in haar woning aangehouden mevr. P. van D.- G. Zij heeft op 4 Sept. in een huis aan de Bakenessergracht, waar zij door af wezigheid van de bewoners oppaste, een bedrag van honderd vijf en dex-tig gulden gestolen. Op 2.50 na is het hele bedrag door de recherche opge spoord. Het programma van het tweede con cert door de H.O:V. op Zatex-dag 8 Sep tember 1951 om acht uur te geven in het openluchttheater te Bloemendaal luidt als volgt: Turkse mars, Eine kleine Nachtmusik voor strijkorkest K.V. 525 Allegro, Menuet, Romance, Rondo, Mo zart; Duitse dansen, Balletmuziek uit „Rosamunde", Franz Schubex-t; Andante cantabile voor strijkorkest, Tschaikows- ky; Peer Gynt Suite No. 1, a. Morgen- stimmung, b. Ases Tod, c. Anitra s Tanz, d. In der Halle des Bergkönigs, Grieg; Polovetzer dansen uit „Prince Igor", Borodine. Begunstigd door goed weer, voor de spelers zelfs iets te warm, werd Woens dagavond in het sportpark „Schoonen berg" onder grote belangstelling de voetbalwedstrijd tussen een vertegen woordigend IJmuidens en een dito Am sterdams elftal onder leiding van scheidsrechter Jo Martens gespeeld. De burgemeesters van Velsen en Amster dam, mr. M. M. Kwint en mr. Am. J. d'Ailly lieten zich aan de aanvoerders van beide elftallen voorstellen, waarna Amsterdams eerste burger de aftrap verrichtte. Daarmee was een wedstrijd begonnen, die een spannend verloop zou hebben, een wedstrijd, die tenslotte dank zij een doelpunt in de laatste minuut, onbeslist zou eindigen. De eind-uitslag 3-3 gaf de juiste verhouding aan. want beide teams waren aan elkaar gewaagd. Het eerste kwartier hadden beide ploegen nodig om ingespeeld te raken en wat aan elkaar te wennen. Een enkele uitval werd wel ondernomen, maar de spelers waren nog niet dermate op elkaar ingespeeld, dat hieruit gevaarlijke situaties konden ontstaan, al moesten de doelverdedigei-s Kraak en Van Veen meermalen redding brengen. Alleen P. v. d. Kuyl had het vijandelijke doel reeds weten te vinden. Met een meester lijk schot van rechts belandde de bal via de linkerpaal in het doel en had IJmui- den een 1-0 voorsprong. Na 15 minuten spelen kreeg IJmuiden zijn eerste cox'ner te nemen. Het werd een harde voorzet, die op niets uitliep. Maar 2 minuten la ter liet Rüdi de Boer zien, dat .IJmuiden nog meer in petto had. Een hard schot zeilde rakelings voor doel langs en toen kort daarop de kleine Piet v. d. Kuyi diverse spelers met de allure van een prof. omspeelde, zat het tweede doelpunt in de lucht. Het mocht niet zo zijn en kort daarna hield IJmuiden zijn hart vast toen de uitgelopen Kraak een bal liet glippen, maar juist buiten het be reik van de aanstonnende vijand, zo dat de IJmuidense doelman zich kon herstellen en de bal nog juist wist weg te werken. Opnieuw trok IJmuiden ten aanval. Er stonden nog meer ijzers in het vuur en het was De Graaf, die na een goed opgezette aanval bijna een tweede doel punt wist te scoren. De keeper was reeds gepasseerd, maar de bal werd nog door Greve van de doellijn weggetrapt. Nog eenmaal heeft Kraak voor de rust met de rug tegen de muur gestaan, maar tot tweemaal toe wist hij de bal weg tp wei-ken en daarmee een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. Voor de aanvang der wedstrijd had de Amsterdamse politickapel onder leiding van kapelmeester Finkse de tijd reeds gekort met pittige muziek, maar tijdens de pauze kwamen zij het terrein op om er een nummertje show weg te geven, dat er bij het publiek inging als gesne den koek. Het was voortreffelijk wat de ze voor het merendeel beroeps-musici brachten en zij werden dan ook met een dankbaar applaus beloond. De kapel was vergezeld van inspecteur F. W. Pcrrels, die hoofdcommissaris Kaasjager verte genwoordigde. In de tweede helft was het opnieuw v. d. Kuyl, die goochelend met de bal over het terrein zwierf, totdat hij dient genoeg bij het Amsterdamse doel was gekomen, waar hij de bal overgaf aan Bakkum. die voor het tweede doelpunt zorgde Het begon er somber uit te zien voor de bezoekers, totdat Kraak een overtreding beging, wat hem een indi recte vrije trap kostte. En al wei-d de bal tot tweemaal toe weggetrapt, hij bleef steeds in het strafschopgebied en de derde trap was raak: Amsterdam had zijn tegenpunt gescoord. Opnieuw trok IJmuiden het rapier en het mocht De Graaf gelukken de bal toe te spelen aan de vrijstaande Bakkum, die met een dx-oog schot de stand op 3-1 bracht. Maar Amslerdam was nog niet verslagen. Het bleef hameren en het ver opdringen van IJmuiden wei-d noodlot tig. Oldenhof wist vrij voor Kraak te komen. Listig maakte hij een schijnbe weging, die Kraak deed uitvallen en toen had hij de bal maar voor het in schieten. Vlak voor het einde verraste hij Kx-aak nogmaals met een schuiver vlak langs de paal, daai-mee de gelijk maker scorend in een pittige wedstrijd tussen 2 gelijkwaardige elftallen, die el kaar geen duimbreed toegaven. De heer T. K. uit Aerdenhout reed met zijn gelijknamige kleinzoon achter op de fiets gisterochtend om ongeveer elf uur in de richting van Heemstede. De spoorbomen gingen juist dicht, maar de wielrijder versnelde zijn vaart om nog onder de bomen door te rijden. Door zich voorover te buigen lukte hem dat nog net, maar hij had kennelijk geen rekening gehouden met zijn zesjarige kleinzoon. De jongen kwam in aanraking met de spoorbomen en liep een wonde aan het voorhoofd op en enige schaafwonden. Per taxi het slachtoffer naar de Maria- Stichting overgebracht. Na verbonden te zijn kon de jongen weer naar de ouderlijke woning in Aerdenhout wor den teruggebracht. Gisteravond omstreeks elf uur reed de bromfietser A. K. uit Haarlem op de Hei-enweg in Heemstede. De man kwam in aanraking met de trottólr- band op de hoogte van de Prinsenlaan en moest met een hex-senschudding en enkele schaafwonden naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. Hedenavond te 8 uur zullen in de Bronsteeschool de oefenavonden van de E.H.B.O. wederom aanvangen. A.lle cur sisten worden verwacht te 8 uur. Donderdag 6 September 15 uur: Roei wedstrijden en steekspel door vletter- lieden in het kanaal bij de Zuidersluis. 19.30 uur: Fakkeloptocht door jeugdverenigingen Route: Tibex-iusplein, Bi-iniostraat, Willebrord- straat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Schou- tenstraat, IJmuider Stx-aatweg, Julianakade, Ju- lianabrug, Koningsstraat, Bloemstraat, Oranje straat, Kanaalstraat, Visseringstraat, Sluisplein, Zuidersluis, Sluiseiland. Na afloop vreugdevuur en concert op een vaartuig in het kanaal door de „IJmuider Harmonie". Vrijdag 7 September 17.00 uur: Kinderspelen op het Stationsplein in IJmuiden-West. 20 uur: Oeucumenische dienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat. Sprekers ds. J. W. v. d. Gronden, ds. J. v. d. Berg, ds R. D. Beukema en kapelaan P. Thieme Zang door Annie Woud, orgelspel door Adr. Ver school-. 20 uur: Concert door de harmoniekapel „De Eendracht" Henry Arends in de muziektent aan de Kennemerlaan. o. 1. v. de heer Opnieuw is er een dag van de jubi- leumweek in IJmuiden naar wens ver lopen. Naar schatting 5.000 schoolkinde ren uit de 3e tot en met de 6e klasse van alle lagere scholen in Velsen trok ken in klasse-verband onder leiding van het onderwijzend personeel naar het sportpark „Schoonenberg", waar de bloem van Velsen zich meester maakte van de westelijke tribunes en een deel van het middenveld ervoor. Het zonnetje wilde nog niet doorkomen, maar door de bedekte lucht en het ontbreken van een zuchtje wind, was het precies het weer, dat de organisatoren zich voor het welslagen van deze middag gedacht had den. Geslaagd is deze middag in alle op zichten. Na een woord van welkom door de voorzitter van het feestcomité, de heer P. Krab, richtte burgemeester mr. M. M. Kwint, die met zijn echtgenote eveneens aanwezig was, zich tot de dui zenden kinderen om hen te wijzen op de belangrijkheid van dit jubileum. Het comité wilde de jeugd bepalen bij dit gewichtige moment, maar het heeft daarmee nog iets anders bereikt, want deze schare van kinderen te zien. is een bewijs, dat er in Velsen jong bloed is, dat er levenskracht zit in deze plaats. Een di'iewerf hoera op het jubilerende IJmuiden had tevoren reeds uit de dui zenden kelen geklonken. Alvorens de Haagse toneelgroep „De Gong" aan het werk te laten gaan, ver hieven zich op de middenvakken van de tribune de kinderen om onder leiding van de heer J. Huizinga en met piano begeleiding van de heer Alb. de Groot, nogmaals Sam Vlessings cantate „IJmui dens Bloei" op een iets gewijzigde tekst van George Haak te laten klinken. Ge zien de zeer korte tijd van voorbereiding klonk deze samenzang zeer verdienste lijk en het „IJmuiden Vooruit" van J. H. Speenhoff, beter in het gehoor liggend, werd een daverend succes. Maar toen gebeurde dan eindelijk, waarvoor de kinderen gekomen waren. Het doek van het toneel, midden op het terrein opgesteld, ging open en de jonge artisten van „De Gong" vroegen de aan dacht met „Jan Klaassen en de zieke koning", een spel van L. Roggeveen. Deze geschiedenis, juist iets voor kinde ren, zoals er hier op de tribunes zaten, werd op werkelijk uitstekende wijze ge bracht. Maar niet alleen de geschiedenis, ook de uitbeelding van een heuse pop penkast met zijn houterige bewoners was voortreffelijk. Lou Steenbergen gaf een vertolking van de hofmaarschalk, waarmee hij zelfs de ouderen volkomen imponeerde, zozeer zelfs, dat een moeder, die een kleine, vragende puk bij zich had, geen tijd had om een fatsoenlijk antwoord te geven, zo was zij in de ban van liet spel. Corry Weier speelde de koningin en Katrijn, twee types, die zij zeer goed gescheiden wist te houden. Peter van der Linden als Jan Klaasen was een koddige figuur, waarom harte lijk gelachen is. Willy Steenbergen speelde de dubbelx-ol Koning en huisbaas zeer goed en op Henk v d. Horst als lakei viel evenmin iets aan te merken. Deze kleine groep heeft met betrek kelijk weinig hulpmiddelen de kinderen opvoedend toneel laten zien, waaraan zij veel meer hebben dan aan ballonnetjes oplaten of wat er al meer op een kinder middag mogelijk is. Dit was verantwoord spel, waarmee de organisatoren veel eer hebben ingelegd. Dat bleek ook uit de reacties van het onderwijzend personeel, die evenals de kinderen, voldaan naar huis gingen. Om half drie begon voor de ouden van dagen een gratis filmvoorstelling in net Rex-theater, maar om 1 uur stonden de eersten reeds voor de deur en om kwart voor twee was de haag reeds zo dik, dat de deuren maar open gingen, opdat ieder zijn plaatsje kon opzoeken. De zaal was geheel gevuld toen om half drie de heer P. Waardenburg, voorzitter van de Com missie voor Ontspanning van Ouden van Dagen in de gemeente Velsen, het ope ningswoord sprak en daarin het feest comité dank bracht voor dit sympathieke gebaar, waax-door de oudjes niet ver geten worden. Onder hen bevinden zich immers, aldus spreker, velen, die IJmui den hebben zien opgroeien van een stuk duinterrein tot een belangrijke haven- 1 plaats en dat in één mensenleeftijd. Het programma, dat de ouden van da gen werd aangeboden en dat gedeeltelijk ook door burgemeester mr. M. M. Kwint en echtgenote en door het dagelijks be stuur van het feestcomité werd bijge woond, bevatte eerst het journaal, ver volgens een komisch tekenfilmpje, dat echter door de Engelse tekst voor velen niet goed meer te volgen was en ver volgens de opnamen, gemaakt tijdens het koninklijk bezoek aan Velsen in 1949. Het gemeentebestuur had deze film spe ciaal voor de oudjes afgestaan, wat door hen op hoge prijs werd gesteld, te horen aan de vele opmerkingen bij het zien van kennissen of bekende plekjes. Met de kleurenfilm „Mijn moeder was actri ce" werd deze prettige middag besloten. De avond in IJmuiden was er een van volop feestvreugde. Maar de grootste menigte verzamelde zich zo rond half negen bij het Stationsplein in IJmuiden-West, waar de Amster damse Politiekapel werd verwacht voor het geven van een taptoe. Dui zenden en nog eens duizenden hadden zich een gunstig plekje gezocht op het hoge talud en daarbij voegden zich later nogmaals grote groepen, die de kapel op zijn muzikale rondwandeling door IJmuiden hadden vergezeld. Het feestcomité heeft kennelijk niet voor zien, dat de taptoe door zoveel mensen en op een zo groot terrein zou worden uitgevoei'd, anders was de verlichting allicht wat meer verspreid opgesteld geworden. Maar ondanks dat was het over het algemeen goed te volgen. Wat deze Amsterdamse Politiekapel presteerde, was voor IJmuiden volko men nieuw. Het gedisciplineerde optre den, het volkomen beheersen van de in strumenten en het tot in de kleinste on- dei-delen afwerken van muziek, show en marsen, was alles zo fantastisch goed, dat iedereen hiervoor bewondering had. Niet alleen werd er een „staande" taptoe gegeven, maar deze ging over in een „lopende" en hoewel het door de „don kere hoeken" niet steeds in alle finesses te volgen was, kon iedereen toch wel zien, dat hieraan een enorme dosis oefe nen en nog eens oefenen vooraf moet zijn gegaan om het zo perfect te kunnen krijgen. Deze taptoe vormde een prachtig slot aan een uitnemend geslaagde feestdag. Maar voor IJmuiden was hiermede de pret nog niet ten einde, want in alle straten lokte muziek en dans en het prachtige weer, dat IJmuiden tot nu toe gratis aan zjjn feestweek krijgt toege wezen, werkt niet weinig bij tot een al gemeen succes. De commissie voor Katholiek voetbal te Haarlem organiseert een tweetal lei dersavonden. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op Dinsdag 11 Septem ber 1951, des avonds te half acht alwaar mi\ Jan Derks zal spreken over „Liefde in de Spoi't". De tweede avond op Dins dag 2 October 1951, eveneens om half acht met als spreker de heer N. P. Ter voort, die het ondei'werp zal behandelen „Welke sportopvatting is de juiste?" Beide avonden zullen zijn in een der zalen van Restaurant „Brinkman", Houtplein hoek Tempeliersstraat, Haar lem. De wandelspoi-tver. „De Kennemer Jagers" te IJmuiden organiseert op Za terdag 8 en Zondag 9 September a.s. nationale wandeltochten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. De wandeltoch ten die deze vereniging de laatste jaren heeft georganiseerd zijn bekend door hun perfecte organisatie en wat nog be langrijker is door het prachtige par cours. Ook nu heeft de vereniging weer toestemming gekregen de deel nemers te leiden door het schitterende duinterrein van de erven Boreel'van Hogelanden terwijl IJmuiden en de slui- zen in feesttooi een bezoek tenvolle waard zijn. Er kan gewandeld worden 10, 20 en 30 km. Personen van 10 en 11 jaar 10 km; V en ^aar of ^m, vanaf 14 jaar alle afstanden. Gestart wordt vanuit hotel Kennemerhof, Kennemerlaan, te bereiken per trein halte Julianakade. Op Zaterdag van 2 tot 3 uur en Zondags van 10 uur tot half één. Allen, die de tocht volbrengen, ontvangen een medaille met lint, terwijl groepen bestaande uit min stens 10 personen plus leider in aanmer king komen voor een groepsprijs. De bepalingen en voorschriften van de Ned. Wandelsport Bond zijn op deze tochten van toepassing. Het bestuur van de R.K. Handbalclub Geel Wit herinnert de leden er aan dat heden, Donderdagavond de zaaltraining begint in de Leonarduszaal aan de Wes tergracht. Junioren 7 uur, senioren half negen. ges. gew. gel. verl. pt. vt VVDW I 12 10 2 0 22 36— 9 Nederland I 12 8 2 2 18 42—20 MWO 12 6 1 5 13 36—29 RBK I 12 4 3 5 11 25—27 Fortboys 12 3 2 7 8 17—26 Springbokken 12 3 1 8 7 29—42 WAC 12 2 1 9 5 21—52 Aid. B.: 't Westen 12 7 5 0 19 35—15 Booy 12 7 3 2 17 35—24 Koll. Nautic 12 6 2 4 14 37—27 Heeremans v. Leuven 12 5 2 5 12 31—32 HSM I 12 3 5 4 11 40—34 Vermaat 12 4 1 7 9 22—37 GMC 12 1 0 11 2 23—55 Afd. C.: Blokmetaal 14 12 1 1 25 72—30 FKF 14 9 3 2 21 49—27 Haak 14 8 2 4 18 38—38 Nederland II 14 7 1 6 15 49—22 Damevo 14 6 I 7 13 42—43 HSM II 14 2 3 9 7 43—51 VVDW II 14 2 3 9 7 34—54 RBK II 14 3 0 11 6 24—72 Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank de 22-jarige fabrieksarbeider N. R. uit Zaandam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Veertien da gen geleden eiste de Officier van Justitie een jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling. R. had zich schuldig ge maakt aan verduistering, diefstal en ver nieling. Hij is een onevenwichtige per soonlijkheid en zeer aan de drank ver slaafd. Daarom eiste de Officier ter be schikkingstelling. Tegen de 18-jarige arbeider N. L. uit Amsterdam werd twee weken geleden acht maanden met aftrek geeist, omdat hij een hoeveelheid rubberdraad had ge stolen. Deze zaak wordt echter aange houden, omdat de Officier eerst een voorlichtingsrapport over hem wil la ten inwinnen. De orgeldraaier C. H. uit Amsterdam, die twintig gulden uit het geldkistje van zijn hospita had gestolen, moet twee maanden brommen. De eis was drie maanden. Conform de eis is de timmerman P. W. uit Zaandam, die zijn vriend bedrogen had, veroordeeld tot tien maanden met aftrek. Hij maakte zijn vriend een tent, een bedrag van 500 en enige kleren afhandig. Deze zou hij resp. repareren, gebruiken om meubels voor te maken en verkoper^. De werkloze pianist N. R. uit Amster dam. die een gehuurde bromfiets had verkocht, heeft tien maanden da ti'd om over zijn daad na te denken" De rechtbank veroordeelde hem vanmor- fftrek C1S t0t Üen maandpn met Het getuigschrift van de academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haarlem werd behaald dpor de he ren F. Blom, H. H. ten Brink en D. J. E. Swens. De uitslagen van de partijen voor de nieuwe onderlinge competitie '51'52 luiden: Groep A A. AndringaA. Masteling afg. M. HerbenJ. van Berkum 0—2 G. FaaijTh. van Wort 11 G. HesselmanJ. Lucas 11 P. HollenbergJoh. v. d Kroft 11 Groep B V. AndringaB. Moors afg. J. LindemanG. Kraak 0—2 J. Beiterman- Groep C -ïh. Andringa 0—2 In het jaarverslag van de R.K. Voet balvereniging „The Zandvoort Boys" wordt dank gebracht aan het gemeente bestuur, dat een terrein aan de Van Lennepweg ter beschikking stelde, waardoor een basis voor de heroprich ting verkregen werd. Aanvankelijk werd met circa vijftig leden (1 senio ren- en 1 juniorenelftal) begonnen, doch een tweede elftal bleek noodzake lijk te zijn. De resultaten zijn bevredi gend. Op de Burgemeester van Slijpelaan te IJsselmonde naderde gisternacht 'n auto uit de richting Rotterdam. Personeel van een surveillerende radiowagen van de politie zag de wagen via de Middenberm naar Rotterdam terugkeren. De manoeu vre werd herhaald en toen reed de wa gen weer in de oorspronkelijke richting. De agenten, die daarop een stopteken gaven, werden gepasseerd, waarna deze de achtervolging inzetten. De wagen ging er met een tachtig km.-vaartje van door; de pogingen van de agenten liepen op niets uit, omdat de vluchtende auto de snelheid opvoerde. Het nummer van de wagen was bekend, en met assistentie van de Dordrechtse politie werd later de 40-jarige G. C. van E. in zijn woning te Dordrecht aangehouden. Na lang bel len werd zijn deur opengedaan. De man bleek dronken en werd naar Rotterdam gebracht, waar hij ter ontnuchtering werd opgesloten. Donderdag 6 September. Hoog water: 6.22 u. en 18.43 u. Laag water: 2.12 u. en 14.21 u. Vrijdag 7 September. Hoog water: 7.02 u. en 19.22 u. Laag water: 2.47 u. en 14.58 u. AMSTERDAM, 5 Sept. 1951. De stemming ter beurze was vandaag over het geheel iets gunstiger dan gis teren en na een enigszins weifelende opening trok het koerspeil in verschil lende afdelingen later aan. De scheepvaartmarkt was goed prijsh. met merendeels kleine koersverbeterin- "gén. Internationale fondsen hadden we derom te lijden van arbitrage-aanbod. Olies verloren daarbij 1;:,' pet, Unilever moest iets meer prijsgeven en verloor 2'/j pet. In Philips kwam slechts één notering tot stand op een fractioneel lagere koers. AKU boekte een verbete ring van een procent. De staatsfondsen- markt gaf over de gehele linie verdere verbeteringen te zien. (Niet-officiële koersen) 3'A Nederl. 1948 3'4 pCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-84 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.D. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips. Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber KoU. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Ome H.VA. Dell Mij. eert. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. Vorig Opening slot 6/9 82 Ti 62' '1 82% 82% 84(8 83 141% 16.9% 308 122 Tb 158(4 147(4 223*'s 229(4 210'4 1653,4 158%gb I0914 284 ij 285'i 4 100 102 172 134'i I3414 1467', 14614 109 -i 110(4 76!i 76 5/9 4/9 48 Va 47(4 53 54(4 70(4 60 Va 60 50% 30 14% 14 01 *8 82 69% 69 18* 17T4 22% 22% 44^4 44 69 Va 68 (s 63(4 52% 52% 41 40 43% 43% Advertentie GEEN NOOD PftfiRlAQRSTEEG'MQPRlEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2