Gancia gd in/Aotu Publieke opinie sou Eisenhower wensen als president der VS. Hilversums ex burgemeester voor het gerecht E m ma bloe tn co li eet e benadeeld MacArthur s kans gering „Anatomische les" grondig gerestaureerd Tegen getuige vermoeden van meineed gerezen UTRECHT één week lichtstad KORT GEDING AMBONEZEN Verrassende ontdekkingen CONTRA DE STAAT Dienstweigering op „Congostroom*5 Urker vissers naar Argentinië? DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 vermoulh Torino DOOR ALEXANDRA OR ME „Geestelijke isolement verergerd" Int. vergadering voor visserij-onderzoek Nanno Meinders deze maand nog thuis Mr. Boelen overleden Zes „Harpoons" morgen Dr. GALLUP IN DE HOOFDSTAD TER VERGADERING D Tegen Amsterdammer vier maanden geëist Conflict bij Ned. Opera Paul Pella neemt ontslag KLAGHTBN UIT HET GEHELE LAND „DEZE PARASIET VERDIENT EIGENLIJK LEVENSLANG", ALDUS DE OFFICIER in ons land „Zuiderkruis" in Curasao Per auto-treint je 1; iiigs de illuminatie DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E Advertentie Gisteren is in het Mauritshuis na een •fw-czigheid van rond negen maanden Weer ter bezichtiging voor het publiek opgehangen „De Anatomische Les" van Rembrandt. Het overbekende doek, op 26-jarige leeftijd door de kunstenaar ge schilderd het maakte hem met één slag tot de meest gevierde portretschil der van Amsterdam heeft een gron dige restauratie ondergaan, welke is uit gevoerd door de heer J. C. Traas na on derzoekingen, waarbij gebruik is ge- Haakt van de moderne apparatuur van det Rijksmuseum. De restaurateur heeft bij zijn arbeid J'erschillende, vbor dc kennis van Rem brandt's werk, zeer belangrijke,ontdek kingen gedaan. Het schilderij is in de loop der eeuwen zes maal in restauratie geweest en vier keer verdoekt. Volgens f'-in eigen verklaring had de restaura- ïeur, die reeds 25 jaar voor het Maurits- nuis werkt, nog nooit een schilderij on- ?ei handen gehad, dat zo volledig in ,sëen was afgedekt. Bij het er af „pel- 2®n van deze later er op gebrachte agen is nu gebleken, dat Rembrandt, eker bij zijn jeugdwerk, niet zo uit- jvkkelijk de van hem bekende clair- nscur-werking zocht. Ook deed men na de verwijdering van k overgeschilderde lagen de aanvan- kin v'x'l enigszins alarmerende ontdek- tüu C'at de tot dusver bekende signa- Vnnrt Vids was- Verder schoonmakend tiina ^en echter de originele handteke- tenri ool ts werd bemerkt dat de doee- don„ 5and van Prof- TulP eveneens niet Acmbrandt geschilderd was; ook is öan iater °P het doek gebracht en nu Ee n oorspronkelijke hand te zien. a Rönlgcn-foto heeft uitgewezen, Reeds om negen uur Woensdagmorgen stond voor het gebouw van de Haagse rechtbank een groot aantal Ambonezen te wachten, om tegenwoordig te kunnen zijn bij het kort geding, dat om tien uur begon in verband met de regeringsmaat regelen ter beperking van het bezoek aan de woonoorden der Ambonezen en het verbod tot het ontvangen van sociale hulp van de Stichting ..Door de ecuwen trouw". Dit proces werd door de raads lieden der Ambonezen, mr. K. v. Rijeke- vorsel en mr. dr. C. van Haren, aan hangig gemaakt tegen de Staat der Ne derlanden. Oorspronkelijk zou de be handeling reeds 15 Augustus hebben plaats gehad, maar de zitting werd uit gesteld. Mr. van Rijckevorsel begon met een herhaling van de geschiedenis van de afvloeiing der Ambonese militairen en deelde toen mede, dat de Ambonezen, die thans in Nederlandse kampen ver blijven, het gevoel gekregen hebben nietsnutten te zijn, die genadebrood van de staat eten. Zij zijn plotseling onttrok ken aan de krijgstucht en de discipline en verloren hun inkomens. Toen kwam ook nog het verbod van het bezoek aan de kampen door hun landgenoten in Nederland, met wie zij vrij dachten om te gaan, en eveneens een dergelijk ver bod voor hun Nederlandse vrienden van de Stichting „Door de eeuwen trouw". Dit alles heeft hun geestelijk isolement nog verergerd en aan dit alies weet mr. v Rijckevorsel de onlusten, die de laat ste tijd hebben plaats gevonden. Mr v. Haren vond de regeringsmaat regelen een poging om een stukje be stuurlijke politie in ons land te introdu ceren. De maatregelen, die tegen de Ambonezen zijn genomen, verstoren de hele systematiek van het burgerlijk recht. De staat heeft alleen maar recht om ordemaatregelen te nemen. Het be heer over de woonoorden berust bij het ministerie van Uniezaken en dit beheer mag zich niet uitstrekken over de men sen, die er toevallig in wonen. „Men wil in de woonoorden een politiedienst ten uitvoer leggen. De genomen maatrege len komen neer op internering", aldus deze raadsman. De landsadvocaat, mr. Veegens, stelde nadrukkelijk vast, dat dt Ambonezen volkomen vrij zijn en dat er slechts aan vijfentwintig personen veertien van het Bureau Zuid-Molukken en elf van de Stichting „Door de eeuwen trouw" de toegang tot de woonoorden is ont zegd. Van een onhoudbare toestand kan niet gesproken worden. De Ambonezen zijn gasten van de Nederlandse Staat en zij dienen zich als zodanig te gedragen. De Neder landse Staat is baas in eigen huis en zij kan dus aan iedereen de toegang tot de kampen ontzeggen, zeker aan hen, die er niet gewenst zijn om poli tieke redenen. Het Bureau Zuid-Mo- lukken matigt zich regeringsmaatrege len aan, die men de Ambonezen on der dwang poogt op te leggen. Het bu reau houdt er zelfs een geheime dienst op na. Dit achtte mr. Veegens ontoe laatbaar Het dagelijks bestuur van de Stich ting „Door de eeuwen trouw" heeft zichzelf en de Ambonezen gecompro mitteerd door Westerling met een ge heime zender en wapens naar Ambon te laten gaan, althans te pogen dit te doen. De stemming onder de Am bonezen is daardoor verslechterd en deze stemming had onlusten tot gevolg. Immers wie het met bepaalde politieke gedachten niet eens is, wordt hardhan dig over een en ander onderhouden. Door deze gang van zaken komen de Ambonezen niet tot het inzicht dat ze zoals ieder ander voor hun bestaan moeten werken. De ongewenste exploi tatie van de humanitaire gevoelens van het Nederlandse volk om een politiek doei te bereiken moet verhinderd wor den, aldus besloot mr. Veegens zijn ver weer. Uitspraak 15 September. (Van onze speciale verslaggever) In een uiteenzetting voor de Interna tionale Vereniging van Instituten voor Publieke Opinie Onderzoek, die deze week in Amsterdam vergadert, heeft dr. George Galiup directeur van het opinie-onderzoek in Amerika gisteren verklaard, dat hij, zoals de kaarten thans liggen, een overweldigende meerderheid meende tc kunnen voorspellen voor ge neraal Eisenhower, wanneer hij zich in 1952 candidaat zou stellen voor het pre sidentschap. De roem van „Ike" is feno menaal. zowel bij de republikeinen, de democraten ais de onafhankelijkcn. Voor de eerste maai in de Amerikaanse his- Een radioreporter onderzoekt de opinie van de heer Gallup, tijdens een vraag gesprek in Amsterdam. torie, aldus dr. Gallup, geniet één man de sympathie en steun van alle partijen. De grote vraag is echter of Eisenhower zich candidaat wil laten stellen. IVat be treft de kansen van generaal MacArthur op het presidentschap wist dr. Galiup te onthullen, dat het merendeel van de Amerikanen er van overtuigd is. dat de „held van Bataan" geen candidaat zal worden. Amerika ziet in hem meer een militaire held dan een politiek leider. De Internationale Vereniging van In stituten voor Publieke Opinie Onderzoek telt een klein dozijn van deze instituten, waarvan er vele de naam van dr. Gallup dragen, de man, die in Amerika het eerst begon met onderzoekingen op grote schaal naar de publieke mening betref fende zaken, die in het middelpunt van de belangstelling staan. De Internatio nale Vereniging komt elke twee jaar bijeen ter uitwisseling van gedachten en bespreking van vele technische facetten van het werk der leden. Gisteren is een openbare vergadering gehouden, tijdens welke dr. George Gallup „himself" een uiteenzetting heeft gegeven over het werk van zijn instituten in Amerika en prof. dr. Pierpaolo Luzatto Fegiz, direc teur van „Doxa", het Italiaanse Instituut voor Publieke Opinie Onderzoek, heeft daar gesproken over politieke en econo mische verhoudingen in Italië. Prof. Fegiz stelde vast, dat Italië van de landen aan deze zijde van het IJzeren Gordijn het grootste aantal communisten heeft, hoewel het uiterst moeilijk is vast te stellen wie communisten zijn en wie niet. Lang niet allen, die op het Ita liaanse Volksfront stemmen, hangen de communistische ideologie aan. Dit be moeilijkt zeer het opinie-onderzoek, dat aan de verkiezingen voorafgaat. Dr. George Gallup begon zijn inte ressante uiteenzetting met enige zelf spot én vertelde enkele grappen, die in Amerika de ronde deden na de débacle van zijn instituut bij de pre sidentsverkiezingen in November 1948, toen zijn voorspellingen falikant uit kwamen. Die blunder heeft hem aan leiding gegeven zijn onderzoekmethode danig te reorganiseren. Hierdoor meende hij de verwachting te mogen koesteren het in 1952, wanneer Ameri ka een nieuwe president gaat kiezen, bij het rechte eind te hebben. Over het streven lot isolationisme, dat thans alicrwcge in Amerika de kop op steekt, zeide dr. Gallup, dat zijn jongste onderzoekingen hadden uitgewezen, dat het merendeel der publieke opinie tegen de inkrimping van de Marshail-hulp is. Want het grootste deel der Amerikanen ziet Europa meer dan Azië als het meest vitale gebied voor de verdediging tegen het communisme. „Voor Nederland geldt dat wel in het bijzonder," aldus dr. Gal lup. „Holland immers was een der eerste landen, die tegen het einde der 18c eeuw- de Ver. Staten van Amerika erkenden en het schonk toen de jonge republiek een lening van rond 30 millioen gulden." „Thans zijn de rollen dus omgekeerd." Van 1 tot en met 9 October zeil de internationale raad voor het onderzoek van de zee zijn 39ste jaarvergadering houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De raad. die gevestigd is te Kopenhagen, houdt zich bezig met de coördinatie van het weten schappelijk onderzoek ter verruiming van de kennis van de zee. Ongeveer honderd gedelegeerden en deskundigen uit de bij de raad aange sloten landen zullen do bijeenkomsten bijwonen. Op de vergadering zullen comité's de werkverdeling vaststellen voor de wetenschappelijke onderzoekers in de verschillende landen. Er zullen voorts o.m. rapporten over de overbevis- smg van de Noordzee en over echoloden worden behandeld. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. K. A. Andersson uit Zweden. Ter gelegenheid van de vergadering zullen buitenlandse onderzoekingsvaar tuigen een bezoek brengen aan ons land. Het staat reeds vast. dat het Engelse onderzoekingsvaartuig „Sir Lancelot" van het „Fisheries Laboratoy" te Lowestoft vergezeld van een Engelse politiekruiser naar Amsterdam zal komen. Ook de Nederlandse politiekruiser ..Batjan" en het te Scheveningen gestationneerde visserij-onderzoekingsvaartuig „Antoni van Leeuwenhoek" zullen naar Amster dam varen. Met deze schepen zullen de deelnemers een korte trip op de Noord zee maken, waarbij de werking van de technische apparatuur en de onderzoe kingsmethoden zullen worden gedemon streerd. De ouders van Nanno Sjoerd Mein ders, die het proces in Bremen hebben bijgewoond, zijn in Assen teruggekeerd. De achtjarige jongen zal door frau Ull- ner worden teruggebracht in gezelschap van een vertegenwoordigster van de A.I.R.O. Hij wordt 15 of 22 September in Assen verwacht. dat ook de kop van de professor bij een restauratie in de achttiende eeuw door Quinkhard minder expressief gemaakt is dan Rembrandt hem schilderde, maar aan het wegwerken van deze ongewenste verandering heeft restaurateur Traas zich niet gewaagd. Van een hand van een der leerlingen, die altijd wat zwakjes in de ruimte hing, is gebleken, dat ze op een stoelknop rust; rechts op het doek is een deur ont dekt en in de vlekkerige achtergrond is nu een duidelijk waarneembare tekening gekomen. Door deze laatste verscherping is de gehele groep a.h.w. meer naar ach teren op het doek geschoven; het lijk ligt om zo te zeggen verder weg en „valt niet meer uit de lijst". Bovendien is aan de onderkant nu veel meer te zien dan voorheen. Twaalf jaar geleden werd reeds tot het schoonmaken van „De Anatomische Les" besloten; tengevolge van de oorlog is hier niets van kunnen komen, doch het is een gelukkig uitstel geworden, daar de techniek van het restaureren de laatste jaren snelle vorderingen heeft gemaakt. „De Anatomische Les" in zijn nieuwe staat is fijner en genuanceerder gewor den dan het oude schilderij en dit is winst, al is het niet een waardevermeer dering, welke men in geld kan uitdruk ken, zoals een Amerikaans persbureau het zo graag gewenst had Op 72-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden mr. J. H. Boelen, advocaat en procureur aldaar. Mr. Boelen werd 17 September 1879 te Amsterdam geboren. Het grootste deel van zijn leven heeft hij in het toenmalige Neder- lands-Indië doorgebracht. Gedurende veer tig jaar, dat hij in de Oost vertoefde, was hij iid van de Volksraad, van de gemeente raad van Semarang en van de Provinciale Staten. Ook vertoefde hij geruime tyd op Ceylon. In 1939 keerde hij naar Nederland terug en vestigde zich te Amsterdam als advocaat en procureur. Viestraat komt tc hangen, het juiste Ik zag een hogere officier, ging naar hem toe en klampte hem aan om er ze ker van te zijn. dat ze onze wagen niet zouden nemen. Ik zei, dat die van mijn zwager was, een diplomatieke nummer plaat had en dat zelfs de Duitsers der gelijke auto's niet requireerden. „Waar leerde u Russisch?" vroeg de officier verrast- „Ik ben een Poolse. Ik vluchtte met mijn man uit Boedapest, want de Ges tapo zat achter ons aan. Mijn man heeft verschillende maanden in de gevange nis doorgebracht. Ze zonden hem zelfs naar Wenen". De officier luisterde naar wat ik te zeggen had. „Goed, ik zal nun zeggen, dat het uw wagen is en dat ze die met rust moeten laten", zei hij. Voldaan keek ik rond, waar mijn ko zakken-kolonel was. Hij was groter dan de anderen, en zijn lange mantel stak zwart af tegen de groene jassen van zijn collega's- Ik vond hem dus onmid dellijk. „Kameraad", riep ik, hem aan zijn mouw trekkend, „kameraad kolonel, op hoeveel personen moeten we rekenen voor het diner?" „Maak je daar niet druk over"; mom pelde de kolonel, die met een ander in gesprek was- „Kom nu even", drong ik aan zonder zijn mouw los te laten. „Zeg me alleen maar even, hoeveel officieren er aan tafel zullen zijn". „Acht", antwoordde een stem naast me. Ik liep door de schemering vlug naar het Herenhuis terug en kwam onder weg Jumbo en Jack tegen- Ons een weg banend door de soldaten, die ons nog niet eens schenen op te merken, traden we samen de hall binnen. Maar het was er zo druk, dat we er nauwelijks bij konden. Met de grootste moeite bereik ten we mijn kamer. Daar liep een bor reluurtje tegen zijn kwaadste minuut. Soldaten lagen op alle twee onze bed den. Een andere soldaat was bezig om alles uit de laden van mijn kaptafel op de grond te gooien, terwijl weer een ander heel methodisch en handig onze radio demonteerde- Op twee klapstoe- len, de hemel mag weten uit welke tuin gehaald, zaten twee Russische meisjes. Ze droegen eenvoudige mantel tjes, kozakkenmutsen en hadden de ge zichten van dorpsmeisjes uit de verst verwijderde gebieden van Oost-Polen. Een paar soldaten stonden bij het raam hun automatische pistolen schoon te maken en namen het beetje daglicht weg. dat er nog was overgebleven. Ver schillende anderen keken onze kleer kasten na- Alle laden stonden al op de vloer, die bedekt was met Jumbo's me dicijnflesjes, schoenen, watten en tand- pasta, alies doornat van zijn mondwa ter. Zijn leren riemen, zijn sokken en Malthezer kruisen want Jumbo was een Malthezer Ridder waren hele maal met poeder bedekt als een taart met poedersuiker om het geheel een aardiger voorkomen te geven. Een paar soldaten, die niets anders te doen von den dan achteloos over stoelen en tafel te hangen, waren in een levendig ge sprek met de beide meisjes gewikkeld. Ik begroette mijn gasten- De beide vrouwen gaven me aarzelend de hand en keken met vijandige blik naar mij en. mijn vreemde verschijning. Misschien dachten ze, dat een ski-broek, waarvan de pijpen in viltlaarzen gestoken waren, de laatste mode was een mode, die nog geen tijd had gehad om tot de Sov jet-Unie door te dringen- Ik vroeg, hoe zij het- maakten, ver telde hun. dat dit mijn kamer was, en hoezeer het mij verheugde, dat ze wa ren gekomen. De mannen grijnsden goedmoedig, maar (ie vrouwen bewaar den een verlegen zwijgen. Ze geloofden geen woord van wat ik zei, „Ik kwam even mijn boek halen", verklaarde ik en nam met een triomfan telijk gebaar „Het Leven van Karl Marx" van de boekenplank- Op de om slag stond een houtsnede van de Vader der Revolutie. Ik draaide het boek zo, dat iedereen kon zien wiens portret het was, dat op de omslag stond. Maar het scheen op niemand ook maar enige in druk te maken. Toen begreep ik het niet, maar nu weet ik, dat er geen sol. daat in de hele kamer was, die ook maar bij benadering wist. hoe Karl Marx er uit zag. En zelfs als ze het wisten, hadden ze hem toch niet uit een gestileerde houtsnede terug gekend. Voor de meeste Russische soldaten is een houtsnede, wat een foto is voor een hond: iets zwart-en-wits- Tekeningen maken geen indruk op het merendeel hunner. Ook geen gravures. Kleuren wél. Voor schilderijen bijvoorbeeld had den ze allemaal belangstelling, zóveej., dat we wel tot de conclusie moesten komen, „at de meesten hunner ze voor het eerst van hun leven zagen. Behalve mijn Ma X wilde ik ook mijn Tchang So Lin meenemen, maar hij stond niet langer op zijn oude plaats op het dres soir. Hij was verdwenen. Ik ging naar de salon. Daar hing een horde Russen over tafels, in fauteuils, op kisten en stoelen- De kamer was er vol van. Door de open deur kon ik de studeerkamer van de Zwijger zien, waar soldaten tot aan hun knieën door de papieren waad. den. ledereen was druk bezig. Hun voornaamst- tijdverdrijf, zoals onmid dellijk bleek, was het demonteren van alles en nog wat. Sommigen waren de sportgeweren van Franzi en de Zwijger uit elkander aan het nemen, anderen de radio-met- pick-up in de salon, weer anderen baro meter, pendule en verschillende horlo ges. Hier zaten ze, nog zwart van de kruitdamp, nog hijgend van inspanning van de strijd, en reeds druk bezig met alles uit elkaar te nemen, wat uit el kaar genomen kon worden- Ik trachtte mij een weg terug naar mijn kamer te banen. Niemand schonk de minste aan dacht aan me. Ik had het gevoel te dro men. aan hallucinaties te lijden, als wa ren zij geesten of ik onzichtbaar. Ik stond maar naar hen te kijken. Ik werd hier heen en daarheen geduwd en gescho ven, want zij liepen maar in de richting, waarheen zij wilden zonder om zich heen te zien- Ik kwam in de hall te recht. Plotseling werd ik aangehouden door e^n officier met een gele uniform pet- Hij wilde weten, wat ik zocht. (Wordt vervolgd Op verzoek van de verkeerspolitie echter zal van het 900 kg zware Jaar beursembleem van 8 x 10 m„ dat in de Bij KB. is aan de heer J. Veldman te Zuilen met ingang van 15 Augustus 1953 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het dagelijks bestuur van het Ne derlandse Rode Kruis, onder danbetui- ging voor de als zodanig bewezen diensten. Mej. J. C. M. M. Geldens te 's-Gravenhage, particulier secretaresse van H. K. H. Prin ses Wilhelmina. is met ingang van 1 Aug. 1951 benoemd als lid van het dagelijks be stuur van het Nederlandse Rode Kruis. Donderdagavond 13 September zal er een reclame-optocht plaats hebben voor auto's en bespannen voertuigen, terwijl voor Dinsdag 18 September een lampion-optocht is voorzien, waaraan deelname van jeugdvereni gingen, clubs, e.d. wordt verwacht. Voor deze laatste stoet zijn een prijs van f 100.een van f 50.en twee van f 25.uitgeloofd. Naar wü vernemen zijn er op het ogenblik onderhandelingen gaande die het uitzenden van twintig vissers uit Urk naar Argentinië beogen. De opzet van deze proef is om te onderzoeken, of de snorrevaartvisscrij bü de kust van Argentinië mogelijk is. aantal lampjes worden opgegeven, daar men anders een verkeersopstopping vreest bij het tellen van deze rond 1300 lampjes. Diegenen, die voorts terugschrikken voor de moeizame wandeling langs het traject, zullen gebruik kunnen maken van de auto-treintjes, die in het afge lopen jaargetijde wij durven niet te schrijven: zomer ondanks alle regen zulke furore maakten op de Schevening- se en andere boulevards. Tussen Baarn en Eemnes zijn grote' werken in uitvoering, behorende bij Rijksweg nr. 1. Het doel van deze werken is de grote weg van Amsterdam naar Zwolle buiten Soestdijk, Soest en Amersfoort om to laten lopen, hetgeen een aanmer kelijke verkorting van het. traject en' een versnelling van het verkeer zal betekenen. Het nieuive weggedeelte begint even voor Baarn en komt letter bij Hoevelaken op de bestaande weg terug. Een van de grootste projecten in dit werk is de overbrugging van de Eem in de nabijheid van de Ouóe Watermolen tussen Baarn en Eemnes. Overzicht van het werk aan de Eem. In October van het vorig jaar weiger den vele leden van de bemanning van „De Congostroom" van de Hollandsche Stoombootmaatschappij de dienst; het schip lag in de haven van Bordeaux. De bemanning was n.l. ontstemd over de aanstelling van een nieuwe hofmeester. De meeste der dienstweigeraars lieten zich tenslotte overreden om weer aan boord te gaan, doch enkelen lieten ver stek gaan. Eén van hen. de Amsterdammer J. C. B., stond Woensdagmiddag voor de Am sterdamse rechtbank terecht. Behalve dienstweigering was hem nog dief stal van een fiets ten laste gelegd. Voor de diefstal eiste de officier van Justitie, jhr. mr. A. Reigersman, één jaar gevan genisstraf. waarvan vijf maanden voor waardelijk en zeven maanden onvoor waardelijk met aftrek van het voor arrest; verdachte is gedetineerd sedert 20 April j.l. Voor de dienstweigering op de „Congostroom" hoorde hij vervol eens nog eens vier maanden tegen zich eisen. Diepgaand verschil van mening ten aanzien van punten die het beleid van De Nederlandse Opera betreffen, heeft geleid tot een conflict tussen het be stuur van deze instelling en haar mu ziekdirecteur Paul Pella. Tengevolge daarvan heeft de heer Pella zijn verbintenis met de Nederland se Opera beëindigd. Dit is door het bestuur aanvaard on der dankzegging voor de vele diensten, die de heer Paul Pella aan De Neder landse Opera heeft bewezen. Voor de Amsterdamse politierechter, mr. L. dc Blécourt, verscheen Woensdag middag de 55-jarige ex-burgemeester van Hilversum. G. J. H. F. uit Bergen (N.H.). Hem was ten laste gelegd, dat lilj 26 Januari j.l. uit de woning van de 65-jarige ambtenaar bij het Beheersin stituut W. de J. te Hilversum een ra diotoestel had weggenomen. Hij erken de dit gedaan te hebben, doch zei, dat het zijn eigendom was. Zoals door De J. ook niet bestreden werd had verdachte, toen hij bij de ca pitulatie van het Duitse leger zijn on vermijdelijke arrestatie verwachtte, sieraden en goederen in bewaring ge geven bij De J., wiens dochter bij hem op de secretarie in Hilversum had ge werkt. „Aangezien de burgemeester ons in de hongerwinter had geholpen, gin gen wij er toe over hem thans te hel pen", zei De J. Vrouw en dochter van de burgemees ter werden evenals hij zelf, inderdaad geïnterneerd, doch de eerste twee wer den vrij spoedig weer vrijgelaten. Zij vervoegden zich toen bij De J. en kre gen de meeste der in bewaring gegeven goederen weer terug. De onenigheid was ontstaan, toen na vijf jaar internering ex- burgemeester F. zijn vrijheid her kreeg en zich eveneens bij de fami lie De J. in Hilversum vervoegde. De heer des huizes was niet thuis, toen hij 26 Januari tegen mevr. De J. zei, dat het Philips-radiotoestel van hem was en dat hij het mee zou nemen. Hij deed dit inderdaad, ont koppelde de draadverbindingen en nam het onder zijn arm mede. Naar verdachte ter zitting verklaarde had hij dit toestel omstreeks 1937 bij een radiohandelaar in Bergen gekocht. Intussen is deze echter overleden. Diens weduwe, gehoord door de politie, acht te het waarschijnlijk, dat het toestel door haar man aan verdachte was ver kocht, doch kon geen zekerheid ver schaffen. Getuige De J. zeide, dat hij het toestel had gekocht van een Cana dees, vlak na de bevrijding, voor f 100. Aangezien hij naam en adres van deze Canadees niet kon opgeven, zeggende, dat hij slechts wist dat deze militair Karl" genoemd werd, hield de politie rechter hem in duidelijke termen voor, dat hij de waarheid van deze verklaring in ernstige twijfel trok. Getuige De J. hield voet bij stuk en zei dat hij be greep hoe zeer de schijn tegen hem was. Daarop citeerde de politierechter aan de griffier een verbaal van deze "ver klaring en nodigde De J. uit dit te teka- nen. De getuige deed dit, waarna de po litierechter de zaak voor onbepaalde tijd aanhield. De stukken werden in handen van de griffier gesteld, teneinde te laten nagaan of getuige De J. mein eed heeft gepleegd en voorts om bij de Philipsfabi'ieken uit te zoeken, aan de hand van de stempels met eventuele nummers of andere coderingen op de lampen, of het intussen in beslag geno men radiotoestel destijds geleverd is aan een radiohandelaar in Hilversum of in Bergen. „Eigenlijk moet aan deze verdachte levenslang worden opgelegd", aldus de Officier van Justitie bij dc Amsterdamse rechtbank gistermorgen toen 'n 45-jarige magazijnbediende zonder vaste woon- oi' verblijfplaats terechtstond, omdat hij talrijke organisatoren van collecten in den lande had opgelicht. Een stroom van klachten was tegen hem ingekomen, maaralleen de benadeling van de Em- mablocmcollecte in April te Amsterdam, was hem ten laste gelegd. Hij had toen aan het kantoorpersoneel van de Amsterdamse Vereniging tot Be strijding van de t.b.c. verteld, dat hij vertegenwoordiger was van een firma in fruit, dat deze bananen, limonade en collectanten beschikbaar zou stellen en meer van dergelijke fraaie verzinsels en het personeel had hem op zijn woord geloofd en hem toegangskaarten voor de Sintelbaan aan het Olympiaplein,. waar een helicoptère ten bate van de Emma- bloemcollecte zou dalen en stijgen, ten verkoop meegegeven en enige collecte bussen. Alleen de (lege) collectebussen zag het personeel terug. Het ontvangen geld had verdachte zelf verbruikt. Hij bleek al zeven veroordelingen achter de rug te hebben en de Officier van Justitie achtte het dan ook noodzakelijk, dat de organisatoren van collecten voortaan worden ingelicht omtrent de anteceden- Morgenmiddag om drie uur worden de eerste zes, van de groep van achttien, door Amerika in het kader van het mi litaire hulpprogramma aan Nederland overgedragen „Harpoons" op het vlieg veld Valkenburg verwacht. Deze trans atlantische vlucht van het vliegveld Norfolk (Amerika) naar het vliegveld Valkenburg wordt gemaakt via Goose- Bay (Canada) en Keflavik (IJsland: met een tussenlanding op het vliegveld van laatstgenoemde plaats. De „Zuiderkruis", die met emigranten op weg is naar Nieuw-Zeeland. arriveerde Woensdagavond in Curacao. Het schip heeft vandaag de reis voortgezet. ten van de collectanten. De president van de rechtbank merkte op. dat ver dachte zich als een parasiet verrijkt heeft aan de gelden, die bestemd waren voor een goed doel. en dat hij de collec ten in discrediet heeft gebracht. „U maakt, dat de mensen steeds minder ge ven", aldus de president. De Officier vond eigenlijk de maxi mumstraf, die de wet voor dit misdrijf kent,-nog te laag. „Hij verdient levens lang", merkte de Officier op, die zich nu tot drie jaar met aftrek van het voor arrest moest bepalen. Uitspraak 19 September. Op de vooravond van de Utrechtse Najaarsbeurs zal in tegenwoordigheid van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en het college van B en W. van Utrecht de Uchtweek, die Utrecht tot Neerlands „ville lumièrc" moet maken, officieel door een druk op de contactknop ioorden ontstoken. Auto riteiten en genodigden zullen dan per karos een rondrit maken langs het ver lichte officiëletraject, waarbij zij misschien reeds kans zien hun taak in de grote raadselwedstrijd te vervullen. Want het slaat tijdens de Uchtweek ie dereen vrij het aantal lampjes, dat langs het officiële traject is aangebracht de andere straten tellen hiervoor althans niet mee precies te tellen en wanneer hij meent zijn rekenkundige talenten volledig te hebben uitgeput, kan hij zijn uitkomst op een a raison van een dub- bèltje verkrijgbaar formulier in een der bussen deponeren, die in de entree van het stadhuis zullen worden opgesteld. De beste rekenkundige zal 500.ontvan gen of een evenredig deel van dit be drag. wanneer hij niet het enige tel- wonder blijkt te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3