PERZIË stelt Engeland ultimatum £Vic de Noorman: DE DC US DEP WRAKE j Goede hoop op verwezenlijking van het Anneville-accoord JONGERE GESLACHT KAESONG als conferentie-oord ongeschikt geacht SCHEEPVAART BERICHTEN Actie tegen geheime zenders is van de hoge hak af r Nota om onbekende redenen echter nog niet verz Hoogeveense politie overvalt vijf geheime uitzendposten Mgr. J. van Schaik neemt afscheid Vreemd bericht Eerste resultaten van nieuwe politiek thans in zicht Bezorgdheid over koning George Belgische opinie PauselijkeNuntius verbannen Generaal Ridgway stelt nieuwe conferentieplaats voor naar Hollandse huisvrouwen door buitenlanders geprezen DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Ruim vijf en dertig jaar geestelijk adviseur K.A.B. Interview met de Belgische minister Coppé ROOD-CHINA Verblijfplactts bisschop van Hongkong onbekend Geen douaneformaliteiten Spaanse Hof rij school oogst bewondering De opperbevelhebber der V.N., generaal Mallhew Ridgway, heeft de Chinezen en Noord-Koreanen een nieuwe plaais voorgesteld voor het voeren van besprekingen om een einde ie maken aan de strijd op Korea. In zijn verklaring stelt Ridgway een bijeenkomst voor van verbindingsofficieren, die terstond een beslissing moeien nemen over een andere plaats dan Kaesong, waar de onderhandelingen kunnen worden voortgezet zonder dat zij onderbroken worden. A Hartmg verbetert record 2000 meter DE ENGELSE LEAGUE Sportflitsen Nadat premier Mossadeq gisteren in de Perzische Senaat de goedkeuring had gekregen voor een ultimatum aan En geland, volgens hetwelk de Engelsen binnen veertien dagen een bevredigend antwoord moeten geven op een Per zische eis tot hervatting der olie-onder handelingen, indien zij niet wensen dat de laatste Engelse technici uit het raf finaderij pebied van Abadan verwijderd zullen worden, heeft het Perzische ka binet gisteravond besloten het zeuden Van dit ultimatum in een nota aan En geland uit te stellen. De reden hiervoor is niet bekend. Men neemt aan dat het verband houdt met feit, dat de Sjah. die niet in Teheran vertoeft, niet op de hoogte was gesteld van het ultimatum. Ondertussen is premier Mossadeq er bovendien hedenmorgen niet in ge slaagd ook van de Perzische Tweede Kamer toestemming te verkrijgen voor het verzenden van het ultimatum. Door biet in de Ma.ilis te verschijnen hebben de afgevaardigden van de oppositie de premier genoodzaakt de behandeling uit te stellen. Slechts 48 van het vereiste aantal van 67 afgevaardigden waren aan wezig. Na verscheidene uren tevergeefs gewacht te hebben moest Mossadeq tenslotte onverrichterzake het gebouw verlaten. Het ultimatum plaatst de Britse rege ring zonder enige twijfel in een uiterst tnoeilijke positie. Engelands vertegen woordiger bij de laatste besprekingen, minister Stokes, brak de besprekingen af, toen bleek dat Perzië in geen enkei opzicht bereid was tot redelijkheid 17e zogenaamde tegenvoorstellen van Per zië, die volgens de rede van Mossadeq voor de Perzische Senaat de basis moe ten vormen voor de te hervatten be sprekingen, zijn in werkelijkheid geen voorstellen. Doch afgezien van de afwezigheid van werkelijke Perzische voorstellen, en afgezien van de vernedering welke voor Engeland zou schuilen in het accepteren van het grove en ongema nierde ultimatum, schuilt de eerste moeilijkheid voor de Britse regering in de vraag wat zij moet doen, als in derdaad de Britse technici en in genieurs Abadan zullen moeten ver laten. Het officiële Britse standpunt is nog steeds dat men gebruik zal ma- ken van de wapenen indien Perzië met geweld de laatste Britten uit Abadan zal verwijderen. Doch indien Perzië, zoals de Perzische premier in zijn red» verklaarde, het verblijf van de ingenieurs onmogelijk zou maken door het intrekken van hun verblijfsvergun ning, is het moeilijk te zien wat Enge land ertegen kan doen. De Engelse regering heeft tot heden niet gereageerd op de laatste ontwik keling. daar het ultimatum alleen maar publiek is gemaakt in een van de zon derlinge redevoeringen van Perzië's eerste minister voor de Senaat en nog niet verzonden is aan Engeland. Men ziet hier in de laatste stap van Mossa deq een duidelijk bewijs dat Perzië be gint te begrijpen dat de economische positie in het land verslechtert naarmate Engeland tijd kan winnen. Het ultima tum is dan ook duidelijk bedoeld om de pas te forceren en te trachten een capitulatie van Engeland af te dwingen voordat de toestand voor Mossadeq's re gering onhoudbaar wordt. Vandaag zal, naar men verwacht, Mos sadeq de Perzische Tweede Kamer om een vertrouwensvotum over de ultima tumkwestie vragen. Inmiddels heeft de Anglo Iranian Oil Company gisteren bekend gemaakt dat zij gerechttelijke vervolgingen in zal stellen tegen eenieder, die olie koopt van Perzië, daar dit in strijd zou zijn met de contractuele rechten van de maatschappij en met de interim-uit spraak van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Hoessein Fatemi, een der naaste me dewerkers van premier Mohammed Mossadeq, heeft verklaard, dat indien de Britten zouden vertrekken de Perzi sche regering voornamelijk olie-deskun digen uit Zwitserland, Zweden en N c - derland en misschien ook deskundi gen uit Oost-Europa in dienst zou ne men, Hij zei, dat Perzië niet verlangend was om Amerikaanse technici aan te stellen, omdat deze bijna onvermijdelijk de Britse lijn zouden volgen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen hebben ongeveer 400 Duitse inge nieurs en oliedeskundigen bij Perzische diplomatieke en consulaire diensten in West-Duitsland gesolliciteerd. In het Zuiden van Drente heerst al Jhaanden achtereen een ernstige ge heime zender-ziekte. De aether is vol vreemde muziek en klanken, tenmin ste voor degenen, die vlak bij de plaats yan uitzending wonen en voor de rest is de aether ongenietbaar door erger lijke storingen. Dit komt in hoofdzaak door de geheime zenders, die in Drente nog altijd legio zijn, ondanks het ri^ S5 geregeld zenders worden Pt,erold. De Hoogeveense politie, de rijkspolitie en de politie in andere ge- «teenten is voortdurend waakzaam en (Van onze Utrechtse correspondent) ,-Pastoor" Van Schaik. zoals hij on danks zijn paarse bef het liefst wordt genoemd, heeft afscheid genomen van wij zouden haast schrijven: „zijn" K.A.B. De aartsbisschop-coadjutor heeft h.l. de proost van het Metropolitaan Kapittel, Mgr. J. G. van Schaik, op zijn Verzoek eervol ontslag verleend als geestelijk adviseur van de Aartsdioce sane Bond der K.A.B.. waaraan hij van zijn 46e levensjaar zijn krachten heeft geschonken tot dit ogenblik, waarop hij de 82 begint te naderen. Een leeftijd, die geen mens hem geeft, tenzij hij de burgerlijke stand van de „pastoor" kent en die deze dan ook maar liefst geheim houdt, getuige zijn protesten toen on langs voorzitter A. C. de Bruijn dit ge tal zo maar publiekelijk noemde. 12 Februari 1870 is Mgr. Van Schaik neboren en op 15 Augustus 1894 werd hij priester gewijd, welke genade even eens drie broers van hem ten deel viel. Hij was achtereenvolgens tweemaal kapelaan, leraar aan het Klein Semi narie te Culemborg en pastoor te Har derwijk, voordat hij in 1919 pastoor werd van de Sint. Martinuskerk aan Utrechts Oude Gracht. Toen was hij echter reeds drie jaar geestelijk advi- setir van het R K. Werkliedenverbond in het Aartsbisdom. In 1927 werd pas toor van Schaik kanunnik en in 932 proost van het Kapittel, waarna hij in 1934 door zijn benoeming tot geheim kamerheer de titel van monseigneur kreeg, waarmee hij nog steeds liever niet wordt aangesproken. Tot opvolger van Mgr. Van Schaik heeft Mgr. Alfrink benoemd de direc teur van de K.A. voor de Vrouw en geestelijk adviseur yan de R. K. Vrou wengemeenschap in het Aartsbisdom, Af. J. Doesburg. De nieuwe bondsadvi- ®eilr is 18 October 1906 geboren en 15 Juli 1931 priester gewijd. Vóór zijn be- hoeming tot directeur In 1947 is hij "chtereenvolgens kapelaan geweest te Hlarenbeek. Silvolde, Culemborg en Utrecht L. Vrouw van Goede Raad). menige zender werd tijdens de uitzen ding plotseling overvallen. De instal laties werden dan in beslag genomen en de personen in kwestie meegenomen. Maar toch kwam er aan het kwaad geen einde. De Hoogeveense politie heeft in de afgelopen nachten in sa menwerking met de Rijkspolitie der halve een grote actie ontketend en met succes. Niet mindcr dan 5 geheime zenders werden gesnapt, de installaties in beslag genomen en de betreffende personen onder arrest gesteld. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werden ze weer vrijgelaten. De Hoogeveense politie kreeg arg waan tegen een jonge man. die in con tact scheen te staan met een clandestie ne zender. Hij werd gevolgd en met succes. Dit betekende tevens het einde van de zenders Sport. Meloen. Okido, Koekkoek en Columbia. Vijf personen werden gearresteerd. tie zenders opereerden alle in Hoo- geveen of in de onmiddellijke omgeving, enkele zonden des Zondagsmorgens hun verzoekplatenprogramma uit, andere practisch iedere avond. Zoals gisteren in een deel onzer op lage is gemeld, zou de Perzische rege ring aanbiedingen bestuderen, o.a. van een Nederlandse firma, die tanksche pen wil verkopen aan Iran, welke be taald zouden worden met ruwe olie. Deze mededeling is tot nog toe vrij raadselachtig. Het probleem in Abadan is, dat er geen tankschepen beschik baar zijn om de enorme voorraad olie, waar onvoldoende opslagruimte voor is, af te voeren. De enige Nederlandse onderneming, die over een tankersvloot beschikt, is de B.P.M., doch het lijkt niet waarschijnlijk, dat deze maat schappij zich met een dergelijke geste in het Perzische oliogeschil zal men gen. Hetzelfde geldt min of meer voor de N. V. Van Ommeren's Scheepvaart bedrijf te Rotterdam. die ook enkele tankschepen bezit, en daarmee is men practisch uitgepraat. Vooralsnog maakt het bericht, gelan ceerd in een officiële Perzische radio uitzending. de indruk een slag in de lucht te zijn. Het is niet totaal uitge sloten, dat de een of andere kleine Ne derlandse onderneming contact zoekt met Teheran, doch die zou dan toch niet over voldoende materieel beschik ken om de Perzen enig soulaas van be tekenis te kunnen bieden voor hun problemen te Abadan. 59 Gevolgd door zijn krijgers stormt Yark de heuvel af, achter de geheimzinnige ruiter aan. „Halt!!!" brult de Stijfhoofdige met stenstorstem. „Stop, of ik zend u een pijl tussen de ribben!" Doch in plaats van voor de bedreiging te zwichten, buigt de ruiter zich dieper over zijn ros „Voor de laatste maal!" schreeuwt Yark, wie het tegen de borst stuit de ander in de rug te schieten. Doch weer heeft zijn waar schuwing slechts tot uitslag dat de onbekende zijn snelheid nog vergroot, en ziende dat de vluchteling op het punt staat in het woud te verdwijnen, jaagt Yark hem met tegenzin een pijl achterna. Met een schrille, kreet stort de man van zijn paard en daarbij ontvalt, hem. een vreemdlangwerpig voorwerp. Vang zijn paard op!" beveelt Yark één der landsknechten, terwijl hij zelf gehaast van zijn rijdier springt. Een snelle blik overtuigt hem dat voor de onbekende ruiter geen hulp meer baten kan. Dan raapt hij grommend, de koker, welke de ruiter bij zich droeg, van de grond op. Een vel perkament glijdt er uit. „Ach zo," bromt de Stijfhoofdige. Letterseen brief." En overluid roept hij: „He, wie van jullie kan schrijverij lezen?" Snel en zich van zijn belangrijkheid op dit ogenblik terdege bewust, kemt een krijgsoverste naderbij. „Hier, lees op!" snauwt Yark en korzelig kijkt hij de ander in het. zelfingenomen gezicht. Doch als hij het bericht, dat de krijgsman met kennelijke moeite ontcijfert, hoort, vergeet hij op slag zijn ergernis. „Heer Olaf op Tyrfing," spelt de man langzaam. „De resten van Ene s leger in ae wouden rond Tyrfing, onder geheimzinnige aanvoerder, moeten vernietigd. Zij bemoeilijken contact tussen Wogram's burcht en Tyrfing. Mijn eerste bode werd door Hen gedwongen terug te keren. Deze boodschap bereikt u langs een omweg. Ik beveel u, uw krijgers te verzamelen en op te trekken tegen Eric's vrijscharen in het woud rond uw^burcht. Ik val aan van de andere zijde. Erwin bevindt zich in hun handen; wij moeten trachten de jongen levend te pakken. Als gij deze boodschap ontvangt, ben ik reeds onderweg! Hovin, de Wreker." In ademloze stilte hebben Yark en zijn mannen toegehoord. „Ik gelijk," klinkt Pum-Pum's stemmetje schel. „Het waren valstrik. Koningin meegelokt op leugen! Maar ik blij! Erwin nog veilig." ,Ja," gromt Yark woest. „Maar als we niet gauw ingrijpen, is het met de vrijheid van het prinsenjong ook gedaan. Vooruit kerels! We moeten Haifa en Svitjold in lichten voor het te laat is En inmiddels staat Hovin, de geweldenaar, met een brede grijns voor zijn ko- vinklijke gevangene. Ondanks haar vernedering en wanhopige toestand kijkt Wt- nonah haar doodsvijand met trotse blik aan. Ze weet vu dat Draga gelogen heeft. Haar zoon is niet in de macht van deze onmens en dit besef doet haar haar eigen gevangenschap blijmoedig dragen. Doch even later zakt haar het hart in de schoenen, want met een wrede grijns snauwt Hovin haar toe„Over een paar uur zult gij uw zoon kunnen omarmen. Voor de zon een handbreed verder is vertrekken wij naar het woud van Tyrfing om dat stelletje vogelvrije idiotendie Erwin van zijn moeder afhouden, van de aardbodem weg te vagen oor de komende winter: Eskimo-laarzen van groen suède, met dikke vocht gevoerd. Van het schoeisel op het ogenblik aanwezig in de schoenenwinkels is ongeveer zestig procent met lage hak. De semi-sportieve schoen, de „flat", blijft dan ook populair voor het komende seizoen en dat is te begrijpen, want het is een heerlijke schoen om op te lopen. Hoge hakken zijn elegant, maar ze deugen lang niet voor iedere voet en er zijn ingewijden in de schoenenwereld die beweren dat de Nederlandse vrouw te zwaar is voor hoge hakken. Hoe het zij, de soepele, met-hoog-ge- hakte schoen, die geen enkele eis stelt aan de draagster, heeft voorlopig het pleit gewonnen en veel nieuws is er dan ook niet bij de seizoenswisseling. Zij het dat op de schoenenshow van het mode centrum voor de schoen- en lederbranche Dinsdagmiddag in 't Amsterdamse Victo- riahotel. de ,.Canasta"-schoen als iets nieuws werd gepresenteerd. Een leren rand langs de zool geeft bij dit model de schijn van een zeer dikke zool. Bij de vele pumpvariaties komt deze winter, voor gekleed, de zeer diep uit gesneden pump naar voren. Het avond schoeisel is niet gewijzigd. Er is nog steeds veel zwart met goud. Zwart is trouwens over de hele linie de eerste kleur, daarna bruin, beige, grijs en groen. Wie er van houdt om tas en schoenen in hetzelfde materiaal te hebben, die is modern met deze com binatie in zwarte lak of in varkens leer. Het is nu na melijk ook mogelijk om varkensleer tot schoen te verwer ken. Wat de prijzen betreft, deze liggen bij de „betere" soor ten schoenen nu wel vast. laten wij ons vertellen, maar er zijn populaire collecties waarvan men de prijzen scherp afgesteld heeft op de vermin derde koopkracht van het doorsnee publiek. De (suède) laars jes die, als het on barmhartige weer deze winter ook zo doorgaat, een goede kans maken, wach ten uitnodigend. Ze zijn er weer in alle soorten, kleuren en prijzen. Gevoerd en ongevoerd. Onze financiële correspondent te Brussel heeft gistermiddag een onderhoud ge had niet dc Belgische minister van Economische Zaken, professor A. Coppé, waarbij hij in de gelegenheid werd gesteld diers indrukken te vragen omtrent de belangrijke gebeurtenissen, die zich gedurende dc .jongste dagen hebben af gespeeld in het Beneluxverband en in het kader van de Europese Betalings Unie- Minister Coppé drukte hierbij dc verwachting uit dat de tijdelijke objectieven, die de Beneluxlanden zich te Ulvenhout gesteld hebben voor de laatste vier maanden van dit jaar, vlot bereikt zullen worden. slechts uit over vier maanden en de evolutie van het handelsverkeer ligt thans anders! De minister herinnerde er daarbij aan, dat hij sinds geruime tijd de mening heeft voorop gesteld, dat de nieuwe economische politiek, die in Nederland gevolgd wordt, vroeg of laat vruchten moest afwerpen. De eerste resultaten zijn thans in zicht, besloot prof. Coppé. Voegen wij hieraan toe, dat de speci fieke maatregelen, die door de Belgische minister van Economische Zaken te Ulvenhout werden aangekondigd om de al te ver gaande Belgische crediteurs positie in de E.B.U. te verhelpen, in begin van deze week officieel door de regering bekend gemaakt werden. In de kringen van het ministerie van Financiën beschouwt men de vrijmaking van het kapitaalverkeer in het E.B.U.- gêbied als een der belangrijkste maat regelen. door België sinds de oorlog op internationaal monetair gebied getroffen. De vraag is nu, hoe de andere landen zullen reageren. Indien gunstig, dan zal deze stap. waarvan de terugslag aan vankelijk gering is, geleidelijk een ruime practische en principiële beteke nis winnen, ook in Benelux-verband. Een vooraanstaande personaliteit van de Belgische Nationale Bank drukte et ons tenslotte zijn voldoening over uit, dat te Ulvenhout bewezen werd, dat de solidariteit der Benelux-landen ver sterkt te voorschijn is gekomen uit sommige weinig verheffende manoeu vres, die gedurende de jongste maanden in de E.B.U. o.a. tegen België gevoerd werden. Men vergeet al te gemakkelijk, aldus onze zegsman (die daarmede een opinie vertolkt, die in de Belgische gezagheb bende kringen meer en meer veld wint), dat België een klein land is. Sommige grote landen tonen wel heel weinig be grip voor dat feit en aarzelen niet poli tieke druk uit te oefenen om ons te brengen tot buitensporige credietverle- ning, waardoor wij de resultaten van onze eigen inspanningen in gevaar zou den moeten brengen, ten bate van anderen. België draagt sinds jaren zijn volle aandeel in het streven tot internationale economische samenwerking/Maar 't mag geen regel worden, dat steeds wanneer er moeilijkheden opduiken, men ze op Belgen tracht af te wentelen. Dat is ten slotte de negatie van internationale samenwerking! Deze woorden citeren tegelijkertijd de vastberaden houding, die de Belgische onderhandelaars tijdens de toekomstige E.B.U.-besprekingen zullen aannemen inzake credietver- lening. Naar A P. uit Buckingham Palace verneemt zal koning George zijn vacan- tie in Schotland onderbreken voor een grondig medisch onderzoek. Zaterdagavond is de koning door twee van zijn lijfartsen uit Londen onder zocht, omdat hij bij een jachtpartij kou gevat zou hebben. Officieel werd echter meegedeeld, dat het een normale con trole van de gezondheid des konings betrof Het bedrag van 52.9 millioen gulden, over vier maanden verdeeld, is niet vap doorslaande betekenis in het Ned.-Bel- gische betalingsverkeer. De verminde ring van het bedrag van de maandelijk se terugbetalingen door Nederland op vroegere credieten verricht, een ver mindering die overwogen wordt, ge paard aan de spontane evolutie naar meer evenwicht in het handelsverkeer die bezig is zich te voltrekken, zullen volstaan om de oogmerken van Anne- vijlc te realiseren. Wij mogen dan ook de hoop koesteren, aldus de minister, dat de geheime plafonds, die trouwens boven het peil van het huidige handels verkeer liggen, niet in werking zullen moeten treden. Principieel belangrijk is echter dat de Beneluxlanden door het uitvlakken van het deficit van 52.9 millioen gulden zich op gelijke voet stellen met de an dere EBU-partners- Tevens wordt daar door het verwijt weggenomen, dat de liberalisatie in het Beneluxverkeer, die uitsteeg boven het algemeen peil van zestig procent, een aanmerkelijke defi cit-kwekende invloed zou gehad hebben in het raam van de EBU. Op onze vraag, of juist het besef, dat er plafonds bestaan, de Neder landse importeurs niet zou aanzêtten zich te dekken en opnieuw hun aankopen in België op te drijven, was de minister van mening, om diverse redenen ontkennend te kun nen antwoorden: De plafonds blijven geheim, de maatregel strekt zien Het nieuwe „Canasta"-model meelkleurig suède. in ka- Zoals wij reeds Woensdag hebben ge meld, heeft de communistische Chinese radio bekend gemaakt, dat de pause lijke internuntius in China, monseigneur Antonio Riberio, uit het land gezet zal worden. Radio Nanking heeft verklaard, dat mgr. Riberio altijd een tegenstander van de zaak van de bevrijding van het Chi nese volk is geweest en dat hij voort durend heeft samengewerkt met de Ame rikaanse imperialisten en de benden van Tsjang Kai Tsjek. Hieraan wordt toegevoegd, dat mgr. Riberio na de „bevrijding" van China door de communisten, inlichtingen ver strekt had aan agenten van geheime diensten en spionnen van vreemde mogendheden en zelf gespionneerd had; een contra-revolutionnaire Chinese be weging voorbereid en georganiseerd had en zijn positie als vooraanstaand geestelijke na de bevrijding van Nan king, .gebruikt had voor illegale arbeid. Volgens katholieke kringen in Hong kong wordt mgr. Lawrence Bianchi, de opvolger van de bisschop van Hong kong, op het Chinese vasteland, ver mist. Hij zou in het begin van het jaar te Waitsjow onder huisarrest zijn ge plaatst en op 26 Augustus zijn wegge voerd. Sedert dien is niets van hem ver nomen. Een vrachtauto met goederen voor Ne derland, die voorzien was van een plaat met de letters „T.I.R." kon gisteren de Zwitsers-Duitse grens passeren zonder dat cr douane-formaliteiten behoefden te worden vervuld en zonder dat er douanerechten behoeften te worden be taald. Zulks geschiedde, nadat de chauf feur het nieuwe paspoort voor interna tionaal wegvervoer, uitgegeven onder auspiciën van de Economische Com missie voor Europa der Verenigde Na ties, had getoond. Ruim 450 toeschouwers waren in de met bloemen versierde manege van de Rotterdamse Jockeyclub aanwezig om getuigen te zijn van de unieke staal tjes van ruiterkunst van de „Spanische Reitschule" uit Wenen. Vele autoriteiten, onder wie Prins Bernhard, woonden, aan de vooravond van het internationaal concours hippi- que, deze interessante demonstratie bij. De Spaanse hofrijschool, de academie voor beeldende rijkunst, zoals zij wordt genoemd, is uniek in de wereld. De ruiters, gekleed in witte rijbroek, hoge zwarte laarzen, bruine jas en zwarte steek met goudgekleurde kokarde, voerden verbluffende staaltjes uit van klassieke rijkunst met de fiere witte Lippizaner hengsten, die een goudge kleurd hoofdstel droegen waarop nog het wapen staat van keizer Fyans Jo zef I. Ook de zadels dragen dit ko ninklijk wapen nog. Onder leiding van kolonel Podhajsky volbrachten de paarden alle gangen en wendingen van de hoge school, de pas de deux, arbeid aan de har.d en aan de lange teugel, de verschillende schoolsprongen, waaronder levaden, ka priolen en courbetten met. zo'n verras- "end gemak, dat het publiek ademloos ioekeek. Ridgway's verklaring is per radio ver zonden aan de Noord-Koreaause opper bevelhebber, generaal Kim II Soeng, en aan de bevelhebber van de Chinese troepen op Korea, generaal Peng Teh Hoeai. De geallieerde opperbevelhebber ver klaarde, dat de gebeurtenissen van de laatste tijd het hem en de wereld vol komen duidelijk hadder. gemaakt, dat een verder gebruik van de huidige con ferentieplaats Kaesong onvermijdelijk tot nieuive onderbrekingen van de wa penstilstandsbesprekingen er. tot verder uitstel van een eventuele overeenstem ming zou leiden- De verbindingsofficieren zouden op de brug van Panmoen Djon bijeen moe ten komen. Amerika Twee republikeinse sena toren hebben er bij president Truman op aangedrongen om terstond de be standsbesprekingen van Kaesong over te plaatsen naar een plaats, die volle dige neutraliteit heeft, als hoedanig zij Zwitserland voorstelden. VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram, VPRO' 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 vrouw. 10.45 sopraan en piano, 11.00 voordracht, 11.20 gram. AVRO: 12.00 dansmuziek, 12.33 gram., 12.45 sport, 13.00 nieuws, 13.20 orkest, 14.00 kookpraatje, 14.20 alt en gitaar. 14.50 voordracht, 15.10 kamerorkest. VARA: 16.00 lichte muziek, 16.30 jeugd. 17.00 filmprogr., 17.20 gram., 18.00 nieuws, 18.15 lelicitaties. 18.45 Denk om de bocht, 19.00 meisjeskoor, 19.15 prij- zenpraatje. VPRO: 19.30 causerie. 19.50 reportage, 20.00 nieuws. 20.05 boekbespr., 20.10 gram., 20.30 causerie. 20.40 prot. pr. VARA: 21.00 klankbeeld, 21.20 orgel en klein radiokoor. 21.45 buitenl. over zicht, 22.00 lichte muziek. 22.25 gespro ken portret. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws. 8.15 muziek, 8.45 gram., 9.15 zieken. 9.30 Concertgebouworkest, 10.30 prot. pr., 11.00 piano. 11.30 gram., 11.55 idem. 12.33 kamerkoor, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.45 gram._. 14.00 causerie. 14.15 lichte muziek, 14.45 gram.. 15.00 voordracht, 15.20 Mariniers- kapel, 16.00 Residentie-orkest. 16.30 gram.. 16.40 voordracht, 17.00 jeugd, 17.30 Friese voordracht. 17.45 piano. 184)0 re portage. 18.10 bariton en orgel. 18.30 causerie, 18.45 vocaal kwartet. 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz.. 19.35 radio krant, 19.55 nieuws. 20.00 orkest. 20.30 gram., 20.45 causerie. 21.05 vocaal en semble en orgel, 21.30 Radio Philh. Ork., 22.30 kunstbeschouwing, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 lichte muziek, 23.50 gram. ENGELAND, BBC. home service 330 m.: 12.00 lichte muziek, 14.00 opera muziek. 15.45 muziek in miniatuur, 16.15 salonorkest en solist, 18.20 lichte muz., 19.30 orkestconcert. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek. 14.00 opera-orkest, 15.45 lichte muziek. 17.00 orkestconcert. 17.30 Weense muziek, 18.15 orkestconcert, 19.30 gevar. muziek, 22.15 lichte muziek, 23.15 orkestconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchmuziek, 13.25 omroep orkest. 15.40 gevar. muziek, 17.00 klass. muziek. 18.00 gevar. muziek. 20.05 Weense muziek, 20.30 operamuziek, 22.35 operamuziek, 0.30 filmmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 omroepork., 17.10 lichte muziek. 20.00 symphonie- 01-kest, koor en solisten. 22.20 jazzmuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 19.00 Phil- harm. orkest. 20.00 omroeporkest, 23.00 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 20.00 Don Quichotte, opera. ALIOTH 6 te Antw. ALKAID p. 6 Kp. Verdische eil. n. Z. Am. AMSTELKERK 6 te Bordeaux. ALWAKI 5 V Santos n. Viloria. ABBeKERK p. 6 Kreta n. Marseille. ALNATI 5'te Rott. BILLITON p. 6 Minicoy n. Djibouti. BALI 5 v. Sorong n. Hollandia. BAARN 5 t. anker Surinamerivier. BLOMMERSDI.IK 6 te New York. BOISSEVAIN 6 te Singapore. BEVERWIJK p. 6 Dover n. Ancona. CALLISTO p. 6 Scillys n. Ned. CLEODORA p. 6 Gibr. n. d. Mersey. DUIVENDRECHT p. 6 Finsterre n. Li ver p. DANAE 6 te Rott. DALERDIJK 6 te Huil. ELMINA p. 5 Las Pamas n. Dakar. ESSO AMST. p. 6 Madeira n. Aruba FRIESLAND KRL 5 te Genua. FRIESLAND SSM 5 v. Bayonne n. Ned. GOUWE 5 v. Sunderland n. Kopenhagen. HECTOR 6 te Kavalla. HERA 5 v. Curaqao n. Pto Cabello. HEELSUM p. 6 Azoren n. Houston. HESTIA 5 te Antw. HOOGKERK 6 te Hongong. INDRAPOERA 6 te Genua. ITTERSUM 5 te Rott. JUPITER 5 in Baai Mersin. KERTOSONO 5 te Pt. Sudan. KEDOE 6 te Tj. Priok. KLIPFONTEIN 5 v. Teneriffe n. Kaapstad. LAAGKERK 6 te Khorramshar. LAERTES 6 v. Aden n. Balikpapan. LANGKOEAS 6 te Cheribon. LOENERKERK 5 v. Colombo n. Madras. LEKKERKERK p. 6 Gibr. n. Marseille. LIEVEVR.KERK p. 6 Algiers n. Rott. LEERSUM p. 6 Bermudas n. N. Orleans. LOMBOK p. 6 Guam n. Manilla. HNGE 5 te Zaandam. MAAS p. 5 Fayal n. Tel Aviv. MAASLAND p. 6 Las Palmas n. Rott. MARIEKERK 5 te Antw. MIRZA 5 v. Gibr. n. Port Said. MELAMPUS 31 te Pladju. MELISKERK p. 6 Kp. de Gata n. Rott. MACUBA 5 v. Curagao n. Tripoli. MADOERA 5 te Karachi N. AMSTERDAM p. 6 Cp'. Sable n. Rott. PAPENDRECHT p. 6 Fayal n. Trnidad. POEI.AU LAUT 6 te Aden. PR. MAURITS 6 te Hamburg. PR. PHIL. WILLEM p. 6 Cp. Race n. Can. PYGMALION 6 te Guanta. Tijdens districtswedstrijden, die Woens dagavond op de Sintelbaan te Amster dam werden gehouden, is de AAC-er Hans Harting er in geslaagd het Neder lands record over 2000 meter hardlopen met 1-8 sec. te verbeteren en te bren gen op 5 min. 19.6 sec. Het oude record stond op naam van Frits de Ruyter met een tijd van 5 min. 21.4 sec., én werd op 26 Juni 1946 te Brussel gevestigd. De resultaten van de gisteren gespeelde wedstrijden in de Engelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalLiverpool 0C Chelsea—Derby County 0—1, Manch. Un Charlton Athl. 3—2, Portsmouth—Manch. City 10, PrestonBlackpool 3—1. Sun derland— Aston Villa 1—3, West Bromwich Newcastle Un. 33. Tweede divisie: Barnsley—Luton 1—2, Doncaster—Brentford 1—2, Everton—Not tingham 10. In de dames-finale van de Amerikaan se enkelspel kampioenschappen te Forest Hills heeft Maureen Conoily met 6—3 16 64 gewonnen van Shirley Fry. De 16-jarige Maureen is hiermede de jong ste titelhoudster in de geschiedenis van het Amerikaanse tennis. De Turkse student Suha Boller is Woensdagavond om 22.33 te water ge gaan in een poging om het kanaal over te zwemmen. Hij hoopte vandaag, vroeg in de namiddag Engeland te bereiken. De zee was spiegelglad en er was weinig wind toen Beller begon te zwemmen. Te IJmuiden is Woensdagavond een voetbalwedstrijd tussen een Velser voet balelftal en het Amsterdams elftal ge ëindigd in een gelijk spel: 33. De rust stand was 10 voor de Velsenaren. PR MAURITS 5 v. Antw. 7 te Hamburg. POLYDORUS p. 6 Guardafui n. Java. PERN A 5 v. Suez n. Mombasa. POSEIDON p. 5 Azoren n. Hull. RAKI 5 v. Singapore n. Tj. Priok. RIOUW 5 v. Balikpapan n. Amst. ROSSUM p. 5 Brunsbuttel n. Amst. RUYS 5 v. Durban n. Kaapstad. RIJNLAND p. 6 Santos n. Amst. RIJN p. 5 Dago-eil. n. Hamina. RONDO 6 te Amst. STAD DORDT p. 6 Ouessant n. Palermo. ST. MAASSLUIS 5 te Lulea ST. SCHIEDAM 6 te Vlaardingen. SUNETTA p. 6 Abrolhos n. Trinidad. SAMARINDA 6 te Hull. SUMATRA 5 v. Priok n. Singapore. SOESTDTJK 6 te N. Orleans. ST MAASTRICHT 6 v. Bibr. n. Vlaard. ST. SCHIEDAM 6 te Vlaard. TEGELBERG 6 te Pt. Elizabeth. TEIRESIAS p. 6 Minicoy n. Belawan. TJIKAMPEK 5 v. Tamatave n. Mauritiu*. TOMORI p. 6 Elba Cape n. Rastanura. TJITJALENGKA 6 te Tj. Priok. TROMPENBERG 5 v. Savannal n. Havre. WESTLAND p. 6 Lissabon n. Z. Am. WOENSDRECHT p. 6 Dover n. Curasao VOLENDAM p. 6 Wight n. Montreal. WILLEM RUYS p. 6 Kp. Bon n. Rott. WILLTMSTAD 5 te Willemstad (Cur.). KLEINE VAART PONTO p. 5 Brunsbuttel n. Zaandam. LARIX 4 v. Gefle n. Zaandam. PAVO 4 v. Harlingen n. Waslot. WILPO p. 5 Bruns buttel n. Domsjo. ABEL TASMAN 4 te Fur. AEGIR p. 4 Holtenau. ALI S p. 5 Bruns buttel. ALICE 4 te Ornskjoldsvik. ANTILO PE 4 te Kotka. ARRAN p. 5 Brunsbuttel. ARUBA 4 te Gothenburg. CORNELIS HOUT MAN p. 4 Holtenau. FENNA 4 te Kotka. FREMA 4 te Koping. GRUNO 4 te Londen. HAVIK 4 te Liverpool. JOZO 4 v. Malmo. JURA p. 4 Brunsbuttel. MERAK p. 4 Bruns buttel. METEOOR 4 v. Newcastle. METRO- POLE 4 te Ronskaer. MUDO p. 5 Holtenau. NANNY 4 te Stocks. NOORDKAAP 4 te Fur. NOORDSTER p. 4 Holtenau n, Malmo. ORION 4 v. Bergkvara n. Groningen. PAMIR 4 v. Fowey n. Kotka. PELIKAAN 4 te Ju- dikswall. POLLUX p. 4 Holtenau n. Helsinki. REGINA 4 te Southampton. RIVAL p. 4 Gothenburg. WEGA 3 te Hamburg. WEGRO 4 v. Bridlington n. Norrkoping. WILHEL- M1NA p. 4 Brunsbuttel n. Sharpness. LIM- FJORD p. 4 Holtenau. ZWAANTIENA 4 te Sundsvall. NAUTILUS 3 te Pitea. VIOD 4 te Karlskrona. ZIJPE 5 te Goole. ERKALIN 5 te Norresundbv. MARVIC 5 te Wasklot. TRUDE K 5 te Stettin. MAD JOE 5 te Naest- ved. RIEK p. 3 Gothenburg. ERNA 4 te Halmstad. ELMA 5 te Kalmar. MARATHON 5 v. Newcastle n. Wismar. EBEN HAEZER 5 v. Great Yarmouth n. Rott.. CORNELIS 5 v. Rostock n. Stettin. HELEN 4 te Londen. GRUNO 4 te Londen. AMELAND 4 v. Lon den n. Oslo. Advertentie Vele duizenden buitenlandse touri6ten bezochten deze zomer Nederland. Zonder uitzondering waren de bezoekers vol lof over hetgeen zij in ons land hebben gezien. Is het een wonder, dat men algemeen bewondering had voor de Hollandse huis vrouw? Niet alleen haar spreekwoorde lijke zindelijkheid wordt geroemd, maar ook de grote zorg, die zij besteedt aan hetgeen er op tafel komt. Waar drinkt men bijvoorbeeld een pittiger kop koffie en waar schenkt men geuriger thee dan in het Hollandse huisgezin? De Hollandse huisvrouw is er heel precies op» dat zij het beste merk koffie en thee krijgt. Niemeijer's Gala-Thee. Princess- Thee en Paarsmerk-Koffie hebben hun populariteit uitsluitend te danken aan hun heerlijke smaak en geurig aroma! De waardepunten op de pakjes worden ook zeer gewaardeerd. Zij geven recht op het prachtige ..Safira"- tafelbestek» speciaal voor Niemeijer vervaardigd door een der bekendste Nederlandse zilver- fabrieken. Wanneer U hier meer van wilt weten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan Niemeijer-Groningen. U ontvangt dan gratis de geïllustreerde geschenkenlijst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5