Nederland zal verdrag met Japan ondertekenen Mr. Stikker uit critiek op onderdelen Engeland is Mossadeq een slag voor 175 MILLIOEN aan reclame weggegooid Bases op de Azoren OTTO SKORZENY spookt rond l Onderlinge overeenkomst kan onvolkomenheden wegnemen Onderhandelingen met Persië afgebroken geacht Verpakking en product moeten met elkaar overeenstemmen In verscheidene Europese hoofdsteden gesignaleerd SMOKKEL COLONNE loopt in de val Politiemannen gewond Ome aanspraken De rechten van Actie tegen guerilla- strijders begonnen de burger- geïnterneerden Het klinkt als een sprookje Tot hoofd en hart Succes voor Dui tse en Belgische douane Paratyphus bacillen in de Schie Y erschrikkelij ke wapens 50 millioen liter olie in brand KANSEN WORDEN GEMIST J VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25169 De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft Donderdag op de conferentie te San Francisco over het vredesverdrag met Japan verklaard, dat de Nederlandse dele gatie het verdrag in zijn voorgestelde vorm zai ondertekenen. Hij zeide het te betreuren, dat met bepaalde Nederlandse wensen niet ten volle rekening is gehouden. Hij voegde er aan toe: „Deze onvolkomenheden kunnen door middel van bilaterale overeen komsten tussen Japan en Nederland worden goedgemaakt, na dat het vredesverdrag van kracht is geworden. Wij vertrouwen, dat deze oplossing wordt verwezenlijkt. Mr. Stikkar noemde in dit verband de volgende drie punten: de visserij, het afstand doen van aanspraken en de schadeloosstel ling van leden der strijdkrachten en de burger-geïnterneerden. „Operatie Merdeka' Stunt der Russen? Andere landen KIND IN ZWEMBAD VERDRONKEN Overeenkomst tussen Portugal en V.S. BEVRIJDER VAN MUSSOLINI ZEER ACTIEF ^oWsWê sindsdien ■Bill Aan val overleden Bij opmaken van een proces-verbaal Waarschuwing zwemmers Oee MORRIS iefwyou imj! FALCON REGENKLEDING 5 milliard dollar voor ontwikkeling Brandweer levert een zware strijd weer 'O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. vr.t u.„u.a^s/-ianr! W Severm. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentïën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Minister Stikker heeft zich te San Francisco zonder voorbehoud geplaatst achter het ontwerp- vredesverdrag mef Japan, zoals het door Amerika was opgesteld. Liever had hij in een additioneel protocol de Nederlandse aanspraken op herstel betalingen vastgesteld gezien, maar. vrezend dat meerdere staten op een dergelijk protocol zouden aandringen, heeft hij daarvan afgezien. Lange dis cussies zouden immers daarvan het gevolg geweest zijn en daardoor ware de procedure der conferentie in het ongerede gebracht. Aldus in een dwang positie geraakt, heeft hij. pogend van de nood een deugd te maken, zijn ver trouwen uitgesproken in de mogelijk heid van een afzonderlijk tweezijdig verdrag achteraf, waarin aan de Neder landse wensen zou worden tegemoet gekomen. Dit betekent echter, dat Ne derland in dat opzicht afhankelijk zal zijn van de bereidwilligheid der Ja panse regering tot het voldoen aan haar morele verplichtingen jegens een land welks toenmalige overzeese ge biedsdelen verraderlijk werden over vallen en jegens vele van zijn burgers die het slachtoffer zijn geweest van een wrede internering. Men houde dus wel in het oog, dat het hier gaat om een morele ver plichting van Japan, welke bij de gratie Van zijn bereidwilligheid daar toe eerlang zal moeten worden nageko men. Nu is het altijd gevaarlijk om zich in het interstateli.ik verkeer te verlaten op bereidwilligheid tot het nakomen van morele verplichtingen. Men pleegt op dat niveau immers meer houvast te heb ben aan deugdelijk omschreven afspra ken. welker nakoming door enigerlei feitelijke sanctie, bijvoorbeeld door eco nomische of politieke afhankelijkheids- Verhouding. wordt gegarandeerd. En in dat opzicht staat Nederland bijzonder zwak al zijn de aanspraken nog zo sterk. Het valt bijvoorbeeld licht te voor spellen, dat Indonesië heel wat gemakkelijker zijn vorderingen zal 'krijgen ingewilligd dan het voorma lige moederland. Japan zal Indonesië immers nodig hebben als afzetgebied en leverancier van grondstoffen. En zulk een reële verhouding van elkaar-nodig- hebben pleegt een heel wat steviger basis te vormen voor inschikkelijkheid dan de overigens even reële maar stof felijk niet voelbare verhouding, op mo rele verplichtingen gebaseerd. Worden onze aanspraken daardoor al leen reeds tot twijfelachtigheid ge doemd, daar komt nog bij de vraag in hoeverre wij zullen mogen rekenen op de steun van Amerika. Daar Amerika enerzijds om economische redenen zich geroepen zal voelen tot het ondersteu nen van eventuele Indonesische vorde ringen en anderzijds er op uit zal zijn, Japan, begeerde bondgenoot in zijn de fensie, waar mogelijk tegemoet te ko- men, behoeven wij ons over de steun Van die kant geen illusies te maken. De druk der omstandigheden in aan merking genomen, kan de houding van onze regering, zoals minister Stikker die vertolkt heeft, niet gelaakt worden. Integendeel, bijzonder toejuichenswaar- dig is met name het onverzettelijk vast houden aan de aanspraken der burger- geïnterneerden, gegrond op de volkomen juiste gedachtengang, dat de staat niet het recht heeft over die aanspraken naar willekeur le beschikken. Dat ware een zwaar vergrijp geweest jegens de mo rele normen van rechtvaardigheid, waaraan een staat zich jegens zijn on derdanen te houden heeft. verstandhouding of van vooruitziend In een Vrijdagochtend door het staf kwartier Makassar gepubliceerd commu- - niqué wordt medegedeeld, dat de „Ope- de gedelegeerde zich op instigatie van Merdeka„ tegen de „ud-guerilla- Acheson terug. strijders in Celebes begonnen is. 4 Sep- De Franse minister van Buitenlandse temJber werd het k„artier van Kahar Zaken Schuman zei, dat Frankrijk het verdrag zou tekenen. Het was niet vol maakt, maar geschreven in de geest van het Handvest der V.N. De Amerikaanse senator Styles Brid ges verklaarde vandaag vernomen te hebben, dat Gromyko en de Russische delegatie van plan zijn de Japanse vre desconferentie halverwege te verlaten Bridges zei, dat hij dit wist van een buitenlandse delegatie, wier inlichtingen gewoonlijk juist zijn. Inmiddels moet van het Russische blok alleen nog Polen het woord voeren. Dit zal vanavond gebeuren. Officiële Indonesische woordvoerders hebben Associated Press te Djakarta in een exclusief onderhoud meegedeeld, dat het yvoor 99 procent zeker is" dat Indonesië het Japanse vredesverdrag zai ondertekenen. Muzakkar bezet door een compagnie Indonesische troepen, twaalf uur na het ultimatum van de centrale regering. Het communiqué voegt hieraan toe, dat Kahar Muzakkar zich naar het La- timodjong-gebergte heeft begeven en dat hij wordt achtervolgd. In Makassar zelf zijn de laatste dagen vijftien per sonen. die wapenen droegen, gear resteerd. Vijf personen zijn gesneuveld. Het aantal aangehoudenen bij de ope ratie van het leger bedraagt thans tweehonderd. Aan de zijde van het le ger werden geen verliezen geleden, al dus het communiqué. Wat de visserij betreft zei minister Stikker: „Men is goeddeels afhankelijk van Japans bereidwilligheid om tot een billijke overeenkomst te geraken, waar bij alle betrokken landen voldoende mogelijkheid wordt gelaten voor de ont wikkeling van hun visserij in overeen stemming met hun economische behoef ten." Er zijn enige vragen gerezen over de interpretatie van artikel 14-b „eisen van de geallieerde mogendheden en hun onderdanen" waarover de geallieerde mogendheden het eens zijn dat men ze moet laten varen. Het is de mening van mijn regering, dat dit artikel bij een juiste interpretatie niet inhoudt, dat iedere geallieerde regering afstand doet van de particuliere eisen van haar on derdanen, zodat deze eisen na het in werking treden van het verdrag als niet-bestaand zouden worden aangezien, aldus minister Stikker. Deze kwestie is belangrijk, omdat som mige regeringen, waaronder mijn rege ring, aan zekere constitutionele of an dere regeringswetten gebonden zijn wat betreft in beslagneming of onteigening van particulier bezit van hun onderda nen. Zodoende zijn er zeker soorten par ticuliere claims van geallieerde onder danen, welke, naar wij graag zouden aannemen, de Japanse regering wellicht vrijwillig zou willen afhandelen op haar eigen manier als een teken van goede Dc stad Zofinoen in Zu-itserland viert haar 750-jarig bestaan, wat natuurlijk Bepaard ging met een grote historische optocht. Hoog te paard rijden de graaf van Froburg en zijn gemalin in de stoet. eigenbelang. Minister Stikker verklaarde hierna, dat verscheidene duizenden Nederland se burgers in de oorlog onder de Ja panse bezetting te lijden hebben gehad. „Deze burger-geïnterneerden werden zeker niets beter behandeld dan de krijgsgevangenen, want terwijl Japan de Conventie van Genève niet volkomen kon veronachtzamen ten aanzien van de krijgsgevangenen, werden de burger-ge- interneerden door geen enkele inter nationale wetgeving beschermd. Dit vormt op zichzelf reeds een krachtig argument voor de morele rechten van de burger-geïnterneerden om tenminste op gelijke voet behandeld te worden als de leden van de strijdkrachten. Het is mijn vaste overtuiging, dat de zaak voor de burger-geïnterneerden zoals zij hier is uiteengezet moreel sterk staat en door Japan zeer ernstig onder de ogen mag worden gezien", zo zeide hij. De Russische waarschuwing voor een nieuwe oorlog in het Verre Oosten in de wind slaande, hebben Donderdag vele afgevaardigden op de conferentie in San Francisco meegedeeld, dat zij van plan zijn het Japanse vredesverdrag te onder tekenen. Het waren tijdens de vierde zitting de vertegenwoordigers van El Salvador. Noorwegen, Haïti. Laos (Indo-ChinaL Ceylon, Irak, Colombia. Costa Rica, Turkije, Zuid-Afrika en België. Sommigen van hen maakten enig voorbehoud. Noorwegen waarschuwde tegen een te grote Japanse vissersvloot in de Zuidelijke IJszee. Egypte leverde critiek op de bepalingen over gebieden, welke Japan moet afstaan, en het feit, dat troepen der V.S. ze bezetten, zulks in verband met de legering van En gelse troepen in Egypte. De vertegenwoordiger van Tsjecho Slowakije verklaarde dat deelneming van China een van de voornaamste voorwaarden voor een vredesregeling was. Na twee minuten langer dan toe gestaan was te hebben gesproken trok Rusland. Radio Moskou heeft Donder dagavond bekendgemaakt, dat kolonel-ge neraal Efim Afanssyevich Shchadenko is overleden. Shcliadenko was een van de oudste le den van de Bolsjewistische partij Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal zijn gisteren in IJmuiden roeiwedstrijden gehouden. Een sloep bemand met leerling-machinis ten (voorgrond) levert slag met een ploeg leerling-stuurlieden van de Visserij- school De aspirant-machinisten bleken met handkracht minder goed overweg te kunnen. Zij moesten aan de toekomstige stuurlieden de overwinning laten. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De rede van Mossadeq over het Perzische voornemen een ultimatum te zenden aan Engeiand om binnen veertien dagen de besprekingen met Perzië te hervat ten, bewoog gisteren de Britse regering geheel onverwachts het gras voor Mossadeq's voeten weg te maaien. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maak e nameljjk gisteravond hekend dat Groot Brittannië de onderhandelingen met de huidige regering van Perzië niet langer als onderbroken beschouwt doch als ge heel afgebroken. De verklaring luidt: „De redevoering, welke de Perzische eerste minister onlangs in de Senaat hield, bewijst afdoende dat verdere onderhande lingen met de huidige Perzische regering niet tot enig resultaat kunnen leiden- Derhalve beschouwt de regering van Zijne Majesteit nu de door de Lord Geheim- zegelbewaarder (Richard Stokes) begonnen onderhandelingen met langer als geschorst doch als afgebroken". De verklaring voegde hieraan toe, dat de Perzische bedreiging met het in trekken van de verblijfsvergunningen voor de laatste Britse employé s in Aba- dan wederom een inbreuk betekent op de interimuitspraak van het Interna tionale Hof te 's-Gravenhage. De Britse verklaring houdt in, dat Engeland slechts bereid is tot nieuwe onderhandelingen als Mossadeq zelf komt met redelijke voorstellen of als zjjn regering vervangen wordt door een met wie Engeland het mogelijk acht de onderhandelingen te hervatten. Hussein Makki, de secretaris van de Perzische oliecommissie, heeft Donder dag verklaard, dat ongeveer 60 Engel sen buiten Perzië, ongeveer 2000 Ame rikanen en een „groot aantal Duitse en Braziliaanse oliedeskundigen" gesollici teerd hebben voor een functie bij de nationale oliemaatschappij. Makki zeide, dat, als het ultimatum aan Engeland over veertien dagen is verstreken. de Perzische autoriteiten alle verblijfsvergunningen van de En gelsen in Abadan zal vervallen ver klaren en zij onmiddellijk zullen moe ten vertrekken, uitgezonderd degenen, die bij de Perzische nationale oliemaat schappij willen blijven werken- (Van onze correspondent) Donderdagmiddag om half vijf is de driejarige G Postma uit Eindhoven in het gemeentelijk zwembad „De IJzeren Man", te Eindhoven, verdronken. Het kindje is vermoedelijk over of onder het hek van het diepe bassin gekropen en zo in het water geraakt. De bad meester. de heer A. Huigepoort, haalde het knaapje op het droge. Het toepassen van kunstmatige ademhaling, waarbij de badmeester werd geassis teerd door de direct gewaarschuwde dr. Ten Berge, van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, mocht helaas niet meer baten. (Van onze Haagse redactie) Nog niet zo heel lang geleden werd een belangrijke zending conserven in blik vanuit Amerika naar de fabrikant in Nederland retour gezonden met de mededeling, dat invoer in de USA geen doorgang had kunnen vinden, omdat De V. S. en Portugal hebben een nieuw verdrag getekend dat, naar men verwacht, de landen van het Atlantische Pact in staat zal stellen, bases op de Azoren te gebruiken voor hun gemeen schappelijke verdediging. Het verdrag komt in de plaats van het vroegere, dat Amerika het gebruik van het vliegveld van Lagens toestaat. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geeft de over eenkomst Amerika, behalve de reeds toegekende rechten, enkele nieuwe. (Van onze correspondent Duitsland) Niet alle S.S.-helden zijn terecht gesteld, gevangen gezet of ondergedo ken; sommigen van hen begonnen spoedig na 1945 een uitermate geheim zinnig leven te voeren, dat telkens Weer voor enkele dagen de internatio- jrile pers bezig houdt, zonder dat het l'kt. deze geheimzinnigheid enigszins P te helderen. Een dergelijk geval A""mt Otto Skorzeny. de vroegere S.S.- «mdartenführer, die destijds beroemd er<1 door de avontuurlijke bevrijding Mussolini. Twee jaar geleden zagen Er. ®P een boulevard sni?r^aar publiceerde -ABC" in '§else journalisten hem in een café van Parijs, in het het monarchisti- iht in Madrid een lang erview, dat opgeluisterd werd door e js het mogelijk, dat Skorzeny, die i UcIL L/pgClUlülCI ze indrukwekkende foto van de reu- Hof" finitJi?48 'n een Amerikaans interne- Plot rmp *n Darmstadt zat en daaruit lnS op onverklaarbare wijze in verschillende van Europa rondspookt? 4 weer eens in Duitsland opdook, begonnen Duitse en Zwitserse journa listen hem aan de hielen te zitten en wisten reeds enkele niet oninteressante détails te weten te komen. Skorzeny oefent op het ogenblik het bescheiden en onschuldige beroep van „publicist" uit dit staat ten minste op zijn paspoort, of beter gezegd, op een van zijn paspoorten, want hjj heeft er verschillende. Omdat hij bovendien op deze paspoorten telkens een andere naam draagt, verliest de aanduiding van zijn beroep enigszins aan betrouw baarheid. Maar wat doet h|j in werke lijkheid? Het schijnt nu vast 'te staan, dal hij zich in Spanje een pied-a-tcrrc Het is slecht zeilen op een verdraaid kompas. geschapen heeft in politieke kringen, die hem uit zijn grote tijd niet onbe kend zijn. Men beweert, dat hij de Spaanse Falange naar het voorbeeld van de S.S. wil formeren, en zelfs dat Franco hem niet ongenegen zou zijn. Ten minste blijkt het mogelijk, dat de Spaanse pers welwillende reportages over Skorzeny brengt, zijn mémoires afdrukt en ook zijn strategische be schouwingen publiceert. Zijn positie is zo onbedreigd, dat hij zich een waar dige collega uit Duitsland liet over komen, de vroegere S.S.-generaal Wal ter Schellenberg, de rechterhand van Himmler, die door de Amerikanen we gens een zware ziekte ontslagen werd en nu, merkwaardig vlug hersteld, aan de ondoorzichtige werkzaamheden van Skorzeny deelneemt. Deze werkzaamheden blijken niet to't Spanje beperkt te zijn, want beiden, Skorzeny en Schellenberg, reizen met toestemming en in opdracht van wie dan ook naar Duitsland, Zwitserland. Italië en men krijgt de indruk, dat zij geheime opdrachten vervuilen, waarvan hoge Spaanse, misschien zelfs Ameri kaanse autoriteiten meer afweten. Het geeft aan onze tijd wel een spookachtig karakter, dat figuren uit een duister verleden als Skorzeny, Schellenberg etc. nog steeds een functie menen te vervullen te hebben en wat mis schien nog erger is, dat zij mensen van invloed vinden, die het ook geloven. Nederland toont op de Frankfurter Messe zijn producten en vanzelfsprekend neemt de zuivel daarbij een voorname plaats in. Proefondervindelijk gunnen de bezoekers vaststellen hoe goed de kwaliteit is van het Nederlandse product. Tijdens een zitting van het Aachener Schnellgericht is wederom een grote smokkelaffaire aan het licht gebracht. Enkele dagen geleden ontving het doua ne-commissariaat te "Walheim bericht van een voorgenomen smokkeltocht. In allerijl werden douaniers gealarmeerd. Contacten met de Belgische douane bevestigden de tip en aan beide zijden van de grens maakten de ambtenaren zich gereed om de smokkelaars op te vangen. De Duitsers hadden daarvoor o.a. twaalf speurhonden verzameld. Dinsdagmorgen in alle vroegte nader de de smokkelcolonne van België uit in de richting van de grens. Toen een deel van de bende, die uit meer dan honderd man bestond, de grens over was, werden de douaniers plotseling gedwongen han delend op te treden, omdat een van de honden zich niet meer rustig hield. Duitse douaniers begonnen de ring om de bende te sluiten. Het gevolg was- dat een groot deel van de colonne in allerijl over de Belgische grens trachtte te ont komen. Daar werden zij echter opgevan gen door Belgische gendarmerie, die meer dan dertig man van de bende wist te arresteren. De Duitse beambten na men acht en twintig personen gevangen. Voor het Aachener Schnellgericht stonden reeds direct hierna twee en twintig man van de bende terecht we gens colonne-smokkel. De meestenvan de gevangen genomen smokkelaars wer den tot flinke gevangenisstraffen ver oordeeld. Velen van hen hadden reeds meer veroordelingen achter de rug. De meeste smokkelaars waren afkomstig uit het Duitse grensplaatsje Stolberg. De 5-jarige Bennie van der Velden uit Delft viel Dinsdag bij het spelen van een hek rond een der gebouwen van de Technische Hogeschool. De jongen werd aan het hoofd gewond en in het ziekenhuis opgenomen Aanvankelijk liet de toestand zich niet ernstig aan zien. Donderdag echter is het ventje aan de verwondingen overleden. bord, iiork en mes, welke waren afge beeld op de blikwikkel, niet in de bus waren verpakt. Dit klinkt als een sprookje, maar het was voor die Ne derlandse fabrikant werkelijkheid en aus een aanzienlijk geldelijk verlies. In dien deze fabrikant evenveel zorgen had besteed aan zijn verpakking als aan zijn product, dan zou het resultaat wel an ders zijn geweest. Met deze ware ge schiedenis begint de brochure Milli- oenen guldens gaan verloren", die door het Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel op ruime schaal wordt verspreid. De bedoeling van deze brochure is het, om in kringen van belanghebben den en belangstellenden hernieuwde aandacht te vestigen op het grote be lang van deskundig doordacht en uitge voerd reclamemateriaal als ondersteu ning van de zo noodzakelijke export, In Nederland wordt per jaar naar ruwe schatting van deskundigen een bedrag van ongeveer 350 millioen gulden aan reclame uitgegeven. Dezelfde deskundi gen schatten, dat de helft van dit be drag onvoldoende zorgvuldig wordt be steed. Misschien, dat aan reclamemateriaal ter ondersteuning van de export slechts enkele procenten van de circa 350 millioen worden besteed. Maar met de deskundige besteding van deze enkele millioenen, staat niet alleen de goede naam van het product, maar ook de goede naam van Nederland in het buitenland op het spel. Men moet er rekening mee houden, dat men elders snel generaliseert. Millioenen guldens gaan dus niet alleen verloren aan de kosten van onvoldoende doordacht re clamemateriaal, maar ook doordat Ne derland in concrete gevallen kansen mist. Men mag niet vergeten dat een offer te op een prospectus vaak het eerste en enige is, waarover de koopman in den vreemde beschikt. De aanbieding van 't product is op dit moment op zijn minst zo belangrijk als het product zelf. Het bepaalt naast kwaliteit, prijs en service de concurrentiepositie van het product. Het CIHAN wil duidelijk stellen, dat zij geenszins van plan is op de stoel te gaan zitten van de reclameadviseur. Het beschouwt de goede Nederlandse reclameadviseurs en hun eventuele buitenlandse connecties, met hun des kundigheid op reclamegebied, als zeer belangrijke medestanders in het streven om de Nederlands handel, landbouw en industrie te helpen de export zo hoog mogelijk op te voeren. Het gaat er hier om, in samenwerking tot de conclusie te komen, dat t.a.v. de export, goede, gerichte reclame een noodzakelijke voorwaarde is voor efficient bedrijfs beheer, om het even of het doel is af zet in het buitenland Van producten of handhaving van goodwill voor merk of bedrijf. Beide elementen, aldus de bro chure, eisen een deskundig afgewogen reclame-investering, planning en con stante zorg. Het .schijnt in het Nederlandse zaken leven nog niet voldoende doorgedron gen te zijn, dat reclame eigenlijk een afzetmethode is. In het buitenland is het zelfs uitgegroeid tot een concurrentie in reclamemateriaal. Het oordeel van de Nederlandse fabrikant over de aanbie ding van zijn producten dient verlegd te worden naar de buitenlandse cliënt. De twee wachtmeesters der rijkspolitie, J. G. en M. K. te Middelburg, en de be stuurder A. W. van een bestelauto van de firma Bischoff uit Vlissingen zijn Donder dagmorgen ernstig gewond in het zieken huis te Middelburg opgenomen na een on geval. De rijkspolitie had de bestuurder van de bestelwagen gesommeerd te stoppen daar het achterlicht van diens wagen niet brand de. Zij had haar eigen wagen achter de bestelwagen rechts van de weg geparkeerd. Juist toen de politiemannen, tussen de twee wagens instaande, proces-verbaal opmaak ten, reed een zware truck uit Kapelle be stuurd door J. W. uit Wolfaartsdijk, op de politiewagen in met het gevolg, dat de drie personen ernstig gewond werden. Naar wij van de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst te Delft vernemen, Is het water van de Schie besmet met paratyphus-bacillen. De Schie is het drukke vaarwater tussen Delft en Rot terdam. In verband hiermede wordt 'n dringend beroep cp het publiek ge daan om niet in epen water te gaan zwemmen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Een subcommissie voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat heeft Don derdag een bedrag van vijf milliard dol lar goedgekeurd voor uitbreiding van de luchtmacht en de marine-vliegdienst. De republikeinse senator Young zei, dat deze toewijzing bestemd is voor de ontwikkeling van „nieuwe en verschrik, kelijke wapens, waarvan men zich geen voorstelling kan maken". Het zijn geen atoomwapens, zo deelde Young aan ver slaggevers mee, doch wapens van een nieuwe soort, nog opzienbarender dan de bacteriologische oorlogvoering. Aan hem en aan andere senators, die van de ont wikkeling der wapens op de hoogte wa. ren gesteld, was geheimhouding opge legd. Te Avonmouth (Gloucestershire) zijn na een ontploffing zestien olietanks, die ongeveer 50 millioen liter olie bevatten, in brand gevlogen. De vlammen stegen tientallen meters boven de tanks uit en de gehele stad werd met een dichte rookwolk bedekt. Op het terrein bevinden zich 30 grote tanks. Eén persoon wordt vermist. De bureaux in het gebied zijn geëvacueerd. Tot op 160 km. afstand kon men de rookwolken zien. Meer dan 200 brandweerlieden en 100 soldaten bestreden het vuur. Het perso neel in de kazernes van geheel Zuid- West-Engeland werd in paraatheid ge houden. De brandende oliemassa's dwon gen de brandweerlieden tot wijken. Het is de grootste brand in vredestijd in En geland sinds jaren. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar morgen overdag plaatselijk opklarin gen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Gematigde tempe raturen. Zon: 6.01—19.14 Maan: 15.06—21.39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1