Negende lustrum van Drukkerij „De Spaarnes I k v Water verspilling in N.-Holland duurt voort Hoe komt „HetKalfje aan naam zijn J.Th. Kort Met 22 bussen naar „Fledermaus" in Amsterdam m j DAUDE Y'S Bloemcnma^atijn j HEIDEMIJERS VERGADEREN IN HAARLEM OP IEDERS LIP! Kinderverlamming te Delft BUREN HORLOGES VAN NIEL BIJ KORT 5.45 HAARDEN EN HAARDKACHELS GORDIJN VELOURS Haarlemse recherche greep oplichter m Abnormale neerslag in 1950 met 229 regendagen Supportersver. nuttig, niet noodzakelijk Standpunt K.N.V.B.-bestuur door G. Kruyver toegelicht ERNSTIG ONGEVAL SPOOKHERBERG TE UITHOORN Eén meisje reeds overleden Een vakman voor Uw bed 35 laar 1 Nieuwc 1015 ervarmg j kapok in ^W\ dag retour BIJZONDERE AANBIEDING Bervoets Vpiezelaar VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Dubbel 120br.,p.m.f 10.95 Dank zij foto uit kiekkast: Bankwerker dupeerde ver schillende winkeliers «*iv i... Knaapje door brugboom ernstig gewond Burgerlijke Stand Gasfornuizen S Bronsieeweg 6, Heemstede [35759 - na 6 uur 10S59; Voor Haarlemse Rechtbank Puck de Vos speelt 200ste wedstrijd Bijna zevenduizend gulden voor kankerbestrijding Kamer van Koophandel KATH. VROUWEN BEWEGING Opening winterseizoen Zware straffen voor diefstal y JHR. DR. J. MOLLERUS vertelt over zijn reis naar het land van Haile Selassie UITSPANNINGEN RONDOM AMSTERDAM Spookherberg Oude Geleerde Man SPORTAGENDA ZANDVOORT ZANDVOORT GEDAG VAARD IN KORT GEDING Eis niet ontvankelijk verklaard Beurs van Amsterdam Beurs van New York HAAltLEMSCH MATRASSEMHUIS UURWERKEN GROTE HOUTSTRAAT 86 HAARLEM 68 jaar speciaalzaak GORDIJX- PEAU DE PÊCHE De Amsterdammers, die toch wel wat gewend zijn, keken gisteren hun ogen uit, toen niet minder dan twee en twin tig grote groene of muis-grijze auto bussen van de N. Z. H. het Leidseplein opzwenkten. De politie van de hoofd stad was echter geenszins verwonderd, want e- waren uitgebreide en doeltref fende maatregelen getroffen om het rangeren bij de Stadsschouwburg zo vlot mogelijk te doen verlopen. Wat er aan de hand was? Wel, het personeel van de N.V. Drukkerij „De Spaarne stad" ging op uitnodiging van de di rectie de 45e stichtingsdag van de ven nootschap feestelijk vieren. De Haar lemse schouwburg groeide niet mee met het bedrijf en daarom moest naar een andere ruimte worden uitgezien. Het gevolg daarvan was, dat 1050 ge lukkige mensen van het grafisch groot bedrijf de onsterfelijke operette „Die Fledermaus" met grootse montering in 's lands eerste theater te zien kregen. De organisatoren, onder beproefde leiding van generaal J. Douwes, voor geen vuur wijkend, hadden de laatste jaren met tegenzin een selectie moeten toepassen onder de employé's, die de Dies-viering wilden meemaken. Dat was jammer, want daardoor ging het samen-zijn van alle werkers verloren, terwijl dat juist de bedoeling van de herdenking was. De Haarlemse schouw burg had echter een te kleine capaciteit en het Concertgebouw achtte men min der geschikt voor de viering, omdat telkenjare een van de eerste vader landse gezelschappen uit de theaterwe reld geëngageerd wordt. Dan maar naar Amsterdam, hoewel ook dan nog de restrictie gemaakt moest worden, dat dt ongehuwden hun eventuele verloofde thuis moesten la ten. De directie van de N. Z. H. wilde voor het vervoer zorgen en heeft dit op een werkelijk te prijzen wijze ge daan De 22 wagens werden overal in de stadswijken gestationneerd, zodat de feestvierenden zo weinig mogelijk be hoefden te lopen. Middernacht was ieder weer vlak bij zijn woning. Om half acht ging het doek in de schouw burg op en daar zagen we het ver trouwde beeld van alle jaren. De jubi larissen op een rij en links daarvan een van de directieleden en de heer Dou wes. Dr. ir. H J. A. de Goey, adjunct- directeur, sprak een welkomstwoord en betreurde het, dat de directeur, de heer J. W. Lucas, wegens zijn gezondheids toestand wederom niet aanwezig kon zijn Vandaag zal hij echter thuis met technische hulpmiddelen de feestelijk heden kunnen beluisteren, al zou de te levisie meer afdoend geweest zijn. Het 40-jarig bestaan van de vennoot schap werd in 1946 gevierd met een gematigde commerciële stemming, hoe wel de persen toen enkele maanden draaiden. Sindsdien is 't bedriif 'n grote bloei periode tegemoet, gegaan en hoewel de internationale toestand thans zeer ge spannen is, is dankbaarheid jegens God, voor de zegen in de afgelopen vijf jaar, ontvangen, geboden. Spr. sprak de hoop uit, dat de economische bloei van „De Spaarnestad" zodanig zou mogen zijn, dat het 50-jarig bestaan even fees telijk gevierd kan werden. De heer De Goey herdaent vervolgens de in het afgelopen jaar overleden me dewerkers de heren G. Fennis, F. Hame link, H J. H. Derkx, J. Lammertse, C. J. van Poppelen, G. N. Croese, H. J. F. Hartendorp en C. van Koningsbrug- ge. Dan geschiedde de uitreiking van de ere-medailles met oorkonde aan een elftal zilveren jubilarissen, te weten de heren F. J. v. d Vossen, J. H. van Wes terhoven, W. van Tunen, J. A. Kuyt, H. W. Assmann, J. J. Clazing, G. van Eeken, H J. Spierings, G. van den Brink, P. Willemse en N. Kooien. Namens hen dankte de heer Assmann voor de „voor het front van de troepen'' uitgereikte onderscheiding. „Met veel animo en energie naar het gouden feest" ried hij allen aan. Klokslag 8 uur klonk de ouverture van „Fledermaus" door het Opera orkest onder directie van Charles Bruck. De leden van de Nederlandse Opera vertolkten de operette met elan en vaardigheid en er ontstond grote hila riteit wanneer op het toneel nu en dan gezinspeeld werd op enkele uitgaven van „De Spaarnestad". De hoofdrollen werden vertolkt door Jan van Mant- gem 'Eisenstein), Greet Koeman iRo- salinde), Sïemen Jongsma (gevangenis directeur) Nel Duval (Adèle, het dienstmeisje). De twee kolderfiguren Kikkert, de cipier, en mr. Blind, de advocaat, voorgesteld door Henk Ange- nent en Jos Bursksen. hebben menig lachsalvo op hun geweten. In het twee de bedrijf dansten de leden van het opera-ballet „Rosen aus dem Süden" met Miep Vleugels als solo-danseres. Het groot-koor O. 1. v. Henk van Wie- link gaf de onsterfelijke melodieën van Johanr Strauss nieuwe glans. Bijzon dere waardering had ook een ieder voor de interessante decors van Paul Citroen en Maus Meyer. Is het een wonder, dat aan het eind van de voorstelling een schat van bloemen op het toneel werd aangedragen? In de pauze werd, op ver zoek van het personeel, gecollecteerd voor de blindenbond. „Wij moeten dankbaar zijn voor het gezichtsvermo gen", zei de heer De Goey, „want daardoor bloeit onze zaak". Het negende lustrum is bijzonder ge slaagd. En vandaag werd weer gewerkt onder het treffende devies van „De Spaarnestad": Divulgando Servimus Humanitati. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk Betaling in overleg BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Palace: Minderjarig meisje ver mist (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Lilly Mariene (a. 1.) 2, 7 en 9.15 u.; Za. en Zo.: 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Het laatste duel (14 j.) 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: ,,De strijd in het rotsgebergte" en „Wie doodde Roe Robin?" (14 j.) 2.30. 7 en 9.15 u. Vrijdag 7 September Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Ma- rinus Adam m. m. v. solisten van de mu ziekschool van de Mij. ter Bevordering van de Toonkunst, 8 uur Zaterdag 8 September Openluchttheater Bloemen daal: H.O.V.- concert, 8 uur. Schouwburg: De Nederlandsche Comedie met „Kapitein Carvallo", 8 uur. COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljoriistr. 13-17 -Haarlem Tel tJOlS De Haarlemse recherche heeft aan de hand van een foto, genomen door de „man met de kiekkast" op het Houtplein, de hand kunnen leggen op een 36-jarige bankwerker. Deze had in Augustus ver scheidene winkeliers in onze stad opge licht. Hij bestelde overhemden en een jas op zicht onder valse naam en adres. Deze verkocht hij. Ook in Nijmegen had de man zich minder fraai gedragen. Hij is daar ge arresteerd wegens verduistering. De bankwerker, die na zijn arresta tie enige dagen in het Huis van Bewa ring te Amsterdam heeft vertoefd, is gisteren overgebracht naar de Haarlem se recherche. In de Stadsschouwburg te Amsterdam heeft het personeel van de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad" in Haarlem het negende lustrum der vennootschap ge vierd. Hiernaast: De elf zilveren jubi larissen ontvangen de medaille met oorkonde van de adjunct-directeur dr. ir. H. J. A. de Goey. -j -^<5KIK'' Gistermiddag om half één is de 2-jari- ge Haarlemse jongen Piet U. door een sluitboom van ae Lange Brug zodanig gewond, dat hij in zeer zorgwekkende toestand in de Mariastichting moest worden opgenomen. Vanmorgen was zijn toestand nog onveranderd. Toen de wachter van de Lange Brug het verkeer wilde afsluiten om een vaartuig te laten passeren, liet hij zoals gebruikelijk is, de bomen neer. Hij had deze tot ongeveer dertig graden laten zakken, toen hij plotseling hoorde schreeuwen. Het bleek, dat een twee jarig knaapje met zijn hoofd tussen een der sluitbomen en de daarbij behorende bus bekneld was. Direct daarop heeft de brugwachter de boom weer in verti cale positie gebracht, waardoor het kind met het hoofd op de grond viel. Bij het onderzoek is gebleken, dat de jongen in gezelschap van zijn 6-jarig broertje was. die hem op de smeerkast naast de beschermkast heeft gezet. Hier door kwam de boom met zijn hoofd in aanraking. Eventuele getuigen van het ongeval worden verzocht zich bij de Haarlemse recherche te melden. ONDERTROUWD: H. J. M. Peerder en B. M. van Loenen. GEHUWD: G. T. Leuven en W. C. M. van der Meer, S. Szarmach en J. C. Driehuizen, D. de Ronde en J. Nieuwen- huis; C. Bakker en C. Munnik; J. M. Dekker en A. H. Schaafsma; J. Metse laar en A. van Diemen, J. J. M. Kramer en A. Moerland. W. van der Poorte en W. F. Möhringer, J. Roorda en A. Schol- te. GEBOREN: C. Koek—Hakkenhaar, H van de Pieterman—Weening, J. Hof- mansTimmerman. M. A. van Schie Rijnbeek, B. G. van KrevelScheids- bach, allen een zoon. C. A. de Geus Smit' E. A. M. Stevenhaagen—Kramer, 2 d..' H. C. Kraaijkamp—Hamers, C. M. A. ZwagermanSnoeks, P. C. Gosselink Beerthuizen, allen een dochter. OVERLEDEN: C. L. Emmeriks, 70 j. Saenredamstraat: C. H. T. Meerman, 54 j. Dunklerstraat; J. Janzen, 86 j. Park laan; J. M. BaxBuining, 65 j. .Gast- huisvest: P. L. Knol—Vroone, 76 j. Jan Steenstraat. Advertentie OUDE (GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 In het jaarverslag van het Provinci aal Waterleidingbedrijf van Noora-Hol- land over 1950 wordt opgemerkt, dat de neerslag in de kuststrook benoorden het Noordzeekanaal zeer veel boven het normale lag. In de maanden Februari September en November zelfs honderd procent boven normaal. Er werden 229 regendagen geregistreerd. De grote hoeveelheden neerslag heb ben een gunstige invloed gehad op de bovengrond-waterstanden. De in de laatste jaren plaats gehad hebbende intering op de zoetwatervoorraad van het wingebied behoeft, met het oog op de enorme voorraad, op zichzelf geen aanleiding tot ongerustheid té geven, mits de zoutgrens binnen zekere pro porties gehouden kan worden. Het IJselmeerwater kan onder zekere voor waarden voor drinkwater dienen. De kosten van uitvoering van het plan zijn echter zeer hoog De infiltratie- plannen van het Hoornse Hop zijn uit financieel-economisch oogpunt het meest aantrekkelijk. Al deze plannen waaronder ook die van het Amsterdam- Rijnkanaal beogen het verkrijgen van een aanvullende waterbron, welke bij de aanvang 12 millioen kub. meter per jaar zou kunnen leveren, welke hoeveelheid tot 1984 geleidelijk tot 20 millioen kub. meter per jaar moet stij gen om vervolgens tot ongeveer het jaar 2000 op dit niveau te blijven. Ten aanzien van het aanbod van Am sterdam (het Amsterdam-Rijnkanaal) is op alle punten overeenstemming ver kregen. De kosten zijn echter 130 mil lioen gulden. Supportersverenigingen zijn niet nood zakelijk maar wel nuttig wanneer deze zich blijver, beschouwen als neven- organisatie van de voetbalclub, aldus de heer G. Kruyver. bestuurslid van de K.N.V.B. in een bijeenkomst van de Haarlemse Federatie van voetbalsup portersverenigingen in gebouw St. Ba- vo gisteravond. Zij mogen de voetbal club moreel steunen, in zeer bijzondere gevallen ook in financiële zin, zonder daardoor enig recht te verkrijgen in de technische en zakelijke leiding van- de club. Het was jammer dat deze bijeen komst zo slecht was bezocht. De grote zaal van St. Bavo bevatte misschien vijftig a zestig belangstellenden, waar door de waarde van deze avond niet tot haar recht kwam. In een langdurig pleidooi heeft de heer Kruyver de aanwezigen teruggebracht naar de voetbalorganisatie van een vijftigtal jaren geleden en deze vergeleken met de huidige structuur van de voetbal maatschappij, waarin thans meer aan dacht wordt besteed aan de hogere waarden in het maatschappelijk leven, die ook in de voetbalorganisatie tot haar recht dienen te komen. Goed ge leide supportersverenigingen dienen hun leden van voorlichting tp dienen, opdat zij een beter begrip krijgen van de voetbalorganisatie en de doelstellingen van de voetbalsport in het algemeen. Het aankweken van vriendschapsban den en het bijbrengen van de spel regels behoort eveneens tot de taak van een supportersvereniging en omdat er steeds meer verenigingen het licht zien, achtte hij een goede voorlichting van grote waarde. Alleen in deze geest kan een sup portersvereniging nut hebben, aldus de heer Kruyver. De heer De Nijs, voorzitter van de Federatie van Haarlemse supporters verenigingen. had deze ongetwijfeld belangwekkende bijeenkomst geopend en hij was het ook die de heer Kruy ver namens de aanwezigen dank bracht voor zijn leerrijke uiteenzetting. Om 12.40 uur wordt morgen per spe ciaal vliegtuig op Schiphol verwacht de „Belfast Citadel Band", op welker va- cantieprogramma een tiendaags tournee door ons land staat. Deze Leger des Heils fanfare-band uit Ierland zal ach tereenvolgens concerten geven in Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Zwolle, Groningen. Leeuwarden, Den Helder, Amsterdam en Haarlem. Advertentie Nieuw telefoonnummer Eén jaar geen rijbewijs, een boete van f 150 of dertig dagen hechtenis en een voorwaardelijke straf van veertien dagen hechtenis met een proeftijd van drie iaar eiste de Officier van Justitie, mr. G. van der Valk Bouraan, gistermid dag tegen de 21-jarige student in de rechten A. A. M. G. de R. S.. die te recht stond wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Op de avond van de 27ste Maart reed De R. S. met een Citroën, met als pas sagiers vier' kindern, vanaf het station in Zuidelijke richting over de Kruis weg. Hij reed niet noemsnwaardig hard, ongever veertig kilometer, maar lette niet voldoende op. Vanuit de Parklaan kwam een kleine Ford rij den. bestuurd door de handelsreiziger L. G. De R. S. verleende de Ford geen voorrang en er ontstond 'n hevige bot sing. Met een harde klap raakte de Ci troën de andere auto van achteren. De aangereden wagen vloog door de schok driemaal om zijn as en kwam tot stil stand doordat hij tegen de trottoirband tikte. Hierdoor kantelde het voertuig enigszins, het portier viel open en de handelsreiziger werd er uit geslingerd. Drie maanden moest de man in een ziekenhuis verpleegd worden. Hij had een ernstige zenuwstoring en een frac tuur aan de lenden wervels opgelopen. De Officier, die in zijn requisitoir op het onverantwoorde rijden van De R- S. wees, vond het voor verdachte plei ten, dat deze ruiterlijk voor zijn schuld uit was gekomen. Daarom eiste hij voor dit ernstige feit geen vrijheids straf. Uitspraak over veertien dagen. Puck de Vos, de populaire midhalf van R.C.H., speelt Zondag a.s. zijn 200e wedstrijd voor het eerste elftal van de Racing. Voor de aanvang van de ontmoe ting tegen Achilles zal hij door het bestuur van R.C.H. worden gehuldigd. De een en zestigste algemene verga- dering van de Nederlandse Heide Maatschappij werd gisteren te Haarlem gehouden- In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer mr. S. Baron van Heemstra, er op, dat de provincie Noord-Holland verschillende malen het doel van de vergaderingen en ex cursies van de Maatschappij was. In 1906 was Haarlem gekozen en thans is het zeker een vreugde wederom in de Bloemenstad te zijn. De duinstreken met haar bebossingen en landgoederen heeft de Heidemijers altijd getrokken en het eerste werk ift Noordholland betrof de voortzetting van wat Staring onder Schoorl was begonnen. Spreker wees op de prettige samenwerking met het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Twin tig jaar geleden vormden Noord- en Zuidholland één ambtsgebied en thans hebben crie hoofdopzichters met hun medewerkers een volle taak in de eerstgenoemde provincie. Bij het totstandkomen van cultuur technische verbeteringen in dit geweest is de ruilverkaveling een belangrijk middel gebleken. Er is in 1950 weer be langrijk werk verricht. Op verschillen de werken kon het tekort aan arbei ders worden opgevangen door mecha nische werktuigen te gebruiken. De bouw van een nieuw kantoor naar ont werp van prof- ir. Berghoef van Aals meer kan voorlopig niet verwezenlijkt worden, te meer daar de bedrijfsuit- komsten van het vorig jaar als ongun stig moeten worden beschouwd. Spreker dankte de samenstellers van de nieuwe film over het werk van de maatschappij en hoopte dat de voor lichting daardoor in den lande op bij zondere wijze gediend zal worden. De zoetwatervisserij heeft nog met veel zorgen te kampen. De afzet van zeelt, vroeger een belangrijk exportpro duct, is zo gering dat deze vis onge vangen moet bljjven. De voorzitter herdacht vervolgens de overleden vrienden en leden van de Maatchappij en dankte de ambtenaren die de dienst verlieten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De president-directeur van de maat schappij, de heer ir. J. W- Hudig, noem de de ongunstige resultaten een vervolg van de verschillende loonronden en de stijging van de materiaalprijzen. Het aantal DUWwerken is in verhouding tot andere werken zeer gestegen en eerst sinds Januari van dit jaar is een tariefverhoging ingegaan. Over een be drag van vele millioenen is het totaal van de begrotingen dit jaar nog steeds lager dan het totaal van de laagste in schrijvers, zodat wat de kosten betreft de werken de toets van de critiek kun nen doorstaan. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de bosbouwkundige vraagstukken, o.a. de bestrijding van de gewone den- nenbladwesp- De bestrijding kan col lectief geschieden waardoor van een vliegtuig gebruik kan worden gemaakt. In het welkomstwoord mochten o.a. begroet worden de burgemeesters van Haarlem en Arnhem, de directeuren van het Staatsbosbeheer en van de Cul tuurtechnische Dienst, de directeur en hoofdingenieur van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf, de houtvester van het Staatsbosbeheer e.a. De collecte voor de kankerbestrijding in Haarlem heeft f 6.954,10 opgebracht. Daar er dit jaar betrekkelijk weinig col lectanten en collectrices waren, moeten deze mensen wel bijzonder hard gewerkt hebben om tot dit mooie resultaat te 1 komen. In het afgelopen jaar werd 3,5 mil lioen kub. meter water afgeleverd, on geveer evenveel als het jaar tevoren. Het topverbruik voor het gehele voor- zieningsgebied werd geregistreerd op 5 Juni; het bedroeg 90.800 kub. meter of 300 kub. meter hoger dan enig voor gaand jaar. Het verbruik van water is ook in het eigen voorzieningsgebied nog overmatig groot door nutteloze ver spilling en lekverlies. Het laatste voor al door het toenemende zware snelver keer. De opbrengst van het afgeleverde water bedroeg f 4.413798,25 of ruim f 180 000 meer dan het jaar tevoren. Voor uitvoering van nieuwe werken werd f 400.000 in de bijzondere reser ve gestort. De toestand van het be drijf is thans minder gunstig dan de jaarstukken doen veronderstellen. De leden van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en Omstreken komen op Maandag 17 September bijeen in het gebouw van de Kamer op het Nassau- plein. De vergadering begint om acht uur. De Kath. Vrouwenbeweging opent het winterseizoen op Dinsdag 11 September met een H. Mis, die te 9 uur 's morgens in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart wordt opgedragen. Daarna wordt een gemeenschappelijk ontbijt aange richt in het Parochiehuis aan de Achter weg en vervolgens wordt een korte ver gadering gehouden. Het actieve bestuur verwacht op deze openingsochtend alle leden. Acht maanden met aftrek eiste de of ficier van justitie tegen de 45-jarige kleermaker D., die een trapnaaimachine welke hij in bruikleen had, had ver kocht. Hij kreeg er zeventig gulden voor. De man heeft reeds elf veroorde lingen achter de rug. Eveneens acht maanden met aftrek hoorde de 38-jari- ge fabrieksarbeider P. J. S. tegen zich eisen omdat hij een naaimachine en twee horloges had gestolen. Hij had deze voorwerpen voor een zieke kennis, die uit haar woning moest trekken, naar een opslagplaats gebracht. Een maand later haalde hij de naaimachine en de horloges uit de inboedel en ver kocht ze om zijn schulden te betalen. De uitspraak in deze zaken volgt over veertien dagen. Advertentie CHIEF WHIP Onder zeer grote belangstelling hield Donderdagavond jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophan del te Haarlem en wereldreiziger in optima forma, zijn eerste lezing over zijn reis naar een deel van Afrika, meer in het bijzonder naar Egypte, Soedan en Ethiopië, voor de leden van de R.K. Middenstandsbond. Na ingeleid te zijn door de voorzitter, de heer W. Verdonschot, begon de spre ker met de mededeling, dat hij met deze reis zijn 400.000 km. luchtvervoer per K.L.M. had volgemaakt, zodat hij nu in totaal tien keer de omtrek van de aarde had afgelegd. Komend tot zijn eigenlijke onderwerp gaf hij eerst een beschrijving van de bijna ongelooflijke toestanden in Egypte op sociaal en hygiënisch ter rein, waaruit bleek, dat 5 procent van de bevolking zich in weelde baadt en ae rest van het volk in armoede leeft. In de Soedan, waar de Engelse invloed nog zeer groot is. zijn de toestanden veel beter, terwijl in Ethiopië, het eigenlijke doel van de reis, een gestadige ontwik keling valt waar te nemen. Spreker noemde het een zegen voor het gehele land. dat daar een man als keizer HaUe Selassie het bewind in handen heeft, buitengewoon begaafd als regeerder en een vorst, die ontzaglijk veel uit eigen vermogen het volk helpt. Dat de spre ker zijn toespraak met allerlei geestige trekjes kruidde, spreekt vanzelf en zo boeide hij voortdurend de aanwezigen tot het eind toe. Een groot aantal plaat jes illustreerde het gesprokene en hij liet o.a. heel duidelijk uitkomen, dat de Nederlanders in de ontwikkeling van dit lend een zeer grote rol gaan spelen, o.a. hebben de H.V.A. en andere maatschap pijen daar grote plantages aangelegd. Eerst te ruim half twaalf werd deze avond met een dankwoord aan spreker en aanwezigen gesloten. Onder hen be vonden zich o.m. wethouder E. v. Lent en de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, met hunne echtgenoten. In de omgeving van Amsterdam en in Kennemcrland waren vroeger ver schillende herbergen, waar de spele- vaarders de paarden lieten uitspannen en waarheen de burgers 's Zondags of 's avonds hun schreden richtten. De spelevaarders waren de voor lopers van de trekkers, die nu 's zomers over alle wegen zwerven. Vier a zes jonge mensen huurden een wagen met een voerman en gingen, waarheen het toeval hen voerde. Meestal duurde zo'n onbekommerde tocht drie dagen, die al te snel verliepen. Er werd gezongen en gelachen en gekust bij elke brug, die men overging ir. dit waterrijke land, omdat een even hardnekkige als gelukkige overlevering hen vertelde, dat dit eens was verzuimd door twee, al te ernstige, jonge mensen, die dan ook prompt bij Leidsendam te water reden en verdronken. Een zeer oude uitspanning aan de Amstel is 't Kalfje te Ouder kerk, dat al op een prent uit het jaar 1610 voorkomt, als wisselplaats voor de paarden met een daaraan ver bonden hoefsmederij. 't Kalfje zou zijn naam ontlenen aan het kalf, dat twee studenten over de tolgrens van Amsterdam wilden bren gen. Zij hadden het kalf een jas aan getrokken en een baret opgezet en de den of hij een studiegenoot was, die te diep in het glas gekeken had. De zon derlinge student verraadde zich echter door in zijn latijn de tolgaarder toe te spreken. Een schilderij, waarop deze gebeur tenis was afgebeeld, hing in de gelag kamer met zijn mooie tegelwanden, maar ging verloren bij de brand die enige jaren geleden in de uitspanning woedde. Het Rechthuis te Uithoorn zo ge noemd omdat daar door de schout en schepenen van de heerlijkheid recht werd gesproken, is ook een historische herberg. In het jaar 1672 had Willem III hier zijn hoofdkwartier opgeslagen en m de opkamer gelukte het hem De Ruyter en de jonge Tromp met elkaar te verzoenen. Deze uitspanning is tevens een van de weinige spookherbergen die ons land telt. De geest van Rosalinde vertoont zich 's nachts niet ver van daar, bij de Vijf Tuinen. Overdag kan men haat- horen zuchten, wanneer zij zich buigt over de diepe waterput, die in verbin ding moet staan met reeds lang afge sloten onderaardse gewelven, die uit de tijd stammen. dat er een burcht stond op de plaats v<m het Rechthuis. De uitspanning Kraantje Lek was in het begin van de achttiende eeuw een herberg, waar de vissers uit Zandvoort met hun vismanden op weg naar Haarlem aanlegden: een neringh- rijeke herbergh genaamt Rockaerts. Rockaerts was de naam van het ge hucht in de duinen, waar de herberg stond. Eerst in 1739 wordt de uitspan ning, met stalling voor de paarden, in een verkoopacte „Rockaerts of Kraan tje Lek in de Wildemisse" genoemd. Reeds toen vierden Amsterdammers en Haarlemmers hier hun- Hartjesdag. En de vreugde steeg ten top, toen in de Franse tijd een legerkamp in de onmid dellijke nabijheid werd opgeslagen. De eigenaar vond dat het té bont toeging en hij liet in het. huurcontract vastleg gen dat geen partijen of gezelschappen er meer mochten spelen op de viool of het hakkebord, maar de Hartjesgangers stoorden zich daar niet aan. Nog steeds staat bij de uitspanning de Holle Boom. als laatste overblijfsel van de uitgestrekte Kennemerbossen. Dit is een vijfhonderd jaar oude iep, die alle stormen heeft getrotseerd. De Oude Geleerde Man, te Benne" broek, die in 1683 werd gebouwd onder de naam „Huis ter Leer", trok ook veel bezoekers, vooral op dagen dat er de beroemde harddraverijen wérden ge houden om zwepen met zilveren gre pen, waarbij dan de afspraak gold, dat de winnaar zijn mederijders op dertig flessen wijn tracteerde. Gingen de Amsterdamse advocaten confereren met hun Haagse collega's, dan kwamen zij elkaar al te voren hal verwege tegemoet in de Oude Geleerde Man en dineerden er op kosten van ongelijk. Op 18 Juni 1848 had hier een belang rijke vergadering plaats van vooraan staande Katholieken, die van gedachten wisselden over het verkrijgen van een volledige waarborg voor de algehele vrijheid van het katholieke onderwijs. Later veranderden de uitspanningen nogmaals van karakter, omdat de eeuw van het kind aanbrak. Meer dan ooit tevoren werd aan de acties en reacties van het kind aandacht besteed. Zij konden niet meer thuisblijven, als va der en moeder uit rijden gingen, en de herbergiers trokken van hun kant de gezinnen tot zich met de stilzwijgende belofte om hun kinderen bezig te hou den door middel van schommel, wip en rekstok in hun speeltuin. S. Haarlem: Haarlem—Elinkwijk, Rip- perdaWijk aan Zee, VI. VogelsDSS, THBWilhelmus. Heemstede: RCHAchilles. Halfweg: HalfwegKW. Hillegom: Concordia—Warmunda en HillegomDe Postduiven. Lisse: LisseVVSB. Noordwcijk: SJCTeylingen. Bloemëndrfal: BloemendaalNFC. Velsen: StormvogelsHFC. Beverwijk: DEMRapiditas, Kenne- nemers—HRC, Kinheim—Velsen, VVB LOC. Heemskerk: ADOVVZ. Te Delft zijn in de afgelopen dagen drie gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Vanmorgen is er nog zulk een geval waargenomen. Van de vier zijn twee gevallen van ernstige aard. Vorige week werd bovendien een Delfts meisje, dat zich in een sportkamp te Ommen bevond, door de ziekte getrof fen. Zü is in een ziekenhuis te Zwolle overleden. Advertentie In kort geding heeft de president van de Haarlemse rechtbank de vordering met ontvankelijk verklaard van mevr. de G. tegen de gemeente Zandvoort. Deze dame bewoonde de parterre van een villa aan de Bentveldse weg te Zandvoort, de bovenverdieping werd bewoond door de familie H- Onderling werd besloten van woonruimte te wis selen, omdat de familie H. boven wel wat eng behuisd was. De woningcom missie wilde deze ruil echter niet be krachtigen en wees de parterre toe aan een ander gezin, waardoor mevr. de G. op straat kwam te staan- Deze dagvaard de de gemeente Zandvoort in kort geding met bovenvermeld gevolg. Zij werd te vens veroordeeld tot betaling van de kosten. (Niet-oliiciëie Koersen) Vorig Opening slot 7/9 314 Nederl. 1948 8274 3(' pCt. Nea. 1950 82Ü 3-814 Nederland 1947 82',* 82% 3 Ned. 62-64 nelJac. 84% tnschr. Grtbk. '48 3 pCt. 83% Ned. Handel Mil. cert. 14144 A.K.O. 1693i Van Berkels Patent 105)4 Caivé-Delft eert. 12214 Van Gelder 158% Kon. Hoogovens eert. 14844 nilevei eert 227 226.4 Ned Kabel 210 Philips 165% Nieuwe Philips 158%®k *59 Kon Petroleum 285% 286 „Amsterdam' Rub bei 102 4 103 Holl. Amerika Ldjn 172% Kon. N. Stoomt». Mh 135% wed. Scheepv. Unie 145% 144% H.V.A. 112% Del) Mij. eert. 70% 77% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 8 bijgevuld met Java- Maakloon: 1-pers. matras ï-.JO 2-pers. matras 15. Nog enige verentijk voor uw verenbed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. ROUTS (FR- 103 TEU 11485 Advertentie le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK Voor Haarlem e. o. uitsluitend bü: Advertentie 6/5 5/9 48-4 48(4 b5>/4 55 7114 71(4 60% 60L- 50,4 50% 14 (4 14:4 80 U 81 71 69(4 18 18* 22(4 22% 43%* 4434 70 69 (4 64% 64% 53(4 52(4 41 41 43% 43% Een prachtige kwaliteit DUBBELE PEAU DE PêCHE in de kleuren terra, groen, bruin, beige en petrol, 120 a 125 cm breed, van 9.25 NU Haarlem» Heemstede, Zandvoort Advertentie voor Haarlem: Grote Houtstraat 46

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2