Groot succes voor Amerika s politiek HEDEN ONDERTEKENING VAN VERDRAG MET JAPAN Sovjet-blok afwijzend Japan noemt verdrag rechtvaardig Luchtruimstations Tol op weg naar Berlijn ZEEREISJES voor dagjesmensen Zonnig weer Tussen neus en lippen Geallieerd protest bij de Sovjetgemachtigde Mij. Zeelandpeilt de animo Nieuwe luchtlijnen van K.L.M. I Bij een afscheid Auto kantelt voor Gromyko Concurrentie tussen Oost en West Oliebrand geblust Amsterdam-Tokio Amsterdam-Sydney Bezorgdheid om Koning George Tot hoofd en hart (Jee ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25170 Aanslag of omstandigheden? Met een vaart van 100 km. omgevallen wagen ontweken Voor 7 millioen gulden schade BOHaiJSIIlI Lichtpetroleum halve cent goedkoper Amerikaanse auto's worden duurder VOLGENDE ZOMER WERKELIJKHEID? en Aardschok in Limburg HARRIS TWEEDJASSEN AngloEgyptisch verdrag Opzegging zeer spoedig verwacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umulden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 550 uur 's avonds 21544 Directeur: W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, 1 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Rusland, Polen en Tsjechoslowakije zullen het Japanse vredesverdrag niet onder tekenen. De Poolse afgevaardigde Stefan Wierblowski verklaarde Vrijdagavond op de conferentie van San Francisco, dat de landen, die niet onder het dictatorschap van de V.S- staan, hun handtekening niet onder het verdrag zullen zetten- Het secretariaat van de vredesconferentie heeft bekend gemaakt, dat alle an dere landen, die aan de conferentie deelnemen, het verdrag wel zullen onder tekenen. Ook het Indonesische Kabinet heeft dienaangaande instructies naar minister Subardjo gezonden. Het is echter zeer de vraag of het Indonesische Kabinet het verdrag zal ratificeren. De ondertekening door de gedelegeerden van de 48 niet-communistische naties, zal vanmiddag zes uur Nederlandse tijd geschieden. Op de drukke hoofdweg ten Zuiden Van San Francisco is Vrijdag een onge val gebeurd, waarvan men niet kan zeggen of het een samenzwering was om de Russische delegatie bij de vre desconferentie om het leven te brengen of dat er sprake was van een samenloop van omstandigheden. Kort nadat de Russische delegatie ..Hillsborough" had verlaten kantelde een vleesauto op de hoofdweg. De Rus sische wagen, die geëscorteerd werd door een sterke - politiemacht, zwenkte nog net met een vaart van 100 km per uur langs de omgevallen vrachtauto. Waarom een tegenligger op de vracht auto inreed, zodat de chauffeur zijn stuur moest omgooien, en de wagen slipte en kantelde is nog een raadsel. Op de vraag of er hier Wit-Russische samenzweerders in het spel zijn of dat cr slechts een ongeluk is gebeurd, blijft ae politie het antwoord schuldig. De po- J verklaarde echter vernomen te nebben, dat er een complot gesmeed was dat de moordenaars met een vracht- üto van een brouwerij op de auto van Mmyko zouden inrijden. ecvnw,waardigerwij^ werd de vleesauto gevolgd do0r twee bierauto's die moes ten stoppen toen de vleesauto kantelde en een verkeersopstopping veroorzaakte. Intussen heeft de politie verder ver klaard geen aanwijzingen voor een COm_ piot gevonden te hebben. Vanmorgen heeft voor het eerst de Japanse afgevaardigde, premier Sjige- roe Josjida, de conferer>ie toegespro ken. Hij verklaarde, dat Japan zijn verplichting om herstelbetalingen te doen aan de landen, die het had over weldigd, zou nakomen. De vrees be stond. dat Japan het wellicht 'nimmer zou klaarspelen om herstelbetalingen te verrichten, met het oog op de clausule in het verdrag, die sommige geallieer de landen toestaat beslag te leggen op Japanse eigendommen in hun gebied. Japan had echter de verplichtingen van het verdrag in dit opzicht op zich geno men en was ook van plan om ze gestand te doen. Josjida verzekerde Indonesië, dat Ja pan later bilaterale onderhandelingen zou beginnen ter bepaling van de om vang van de Japanse visserij in Indo nesische wateren. Japan had het verdrag als een ver drag van verzoening aanvaard. Josjida noemde het rechtvaardig en edelmoe dig, doch zag er tevens enkele „pijn lijke" punten in. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat het beheer van de Rioekioe- en Bonin-eilanden in een niet al te ver verwijderde toekomst aan Japan zou worden teruggegeven. Japan was voorts bezorgd over de toe komst van de Koerillen en van Scha- lin, eilanden die door de Sovjet-Unie worden bezet. Hij wees er verder op dat het verdrag Japan zou beroven van zijn reusachtige overzeese activa. Ook wenste Japan de terugkeer van honderdduizenden krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie. Josjida betreurde de afwezigheid ter conferentie van India en Birma en van een Chinese delegatie ten zeerste. Vervolgens verdedigde Josjida het vei- De secretaris van het Duitse genoot schap voor onderzoek van het luchtruim H. Koelie, heeft op het astronautisch congres te Londen gezegd, dat het een publiek geheim is, dat West en Oost Wet de grootste energie aan het plan tot de aanleg van luchtruimstations wer- „Het is zeer waarschijnlijk, dat bet luchtruimstation zal worden ge bouwd ondanks alle technische en finan ciële moeilijkheden," aldus Koelie. Het luchtruimstation volgens het plan van Koelie, dat 150 ton zou wegen en 50 a 60 man zonder krachtaandrijving in een kring of een ellips om de aarde zou voeren, zou volgens de huidige prijzen ongeveer 518 millioen dollar kosten. De bemanning zou bevoorraad worden door vrachtraketten en de onderhoudskosten zouden per maand veertig a vijftig mil lioen dollar bedragen. Het station zou gebruikt worden voor nauwkeurige weervoorspellingen op lan ge termijn en als relay-station voor ge richte kortegolf- en televisie-uitzendin gen over de gehele wereld. Ook zou het kunnen dienen als observatiestation voor de veiligheidstroepen der V.N. Een gro te, schotelvormige spiegel boven op het luchtruimstation zou de zonnehitte Weerkaatsen om stoom voor een fabriek Ie ontwikkelen. „Indien het geld be schikbaar zou zijn, zou men over onge veer tien jaar met het werk kunnen be ginnen", aldus Koelie. Op het congres, dat zich ernstig be zig houdt met reizen van luchtruim stations naar de maan en Mars, heeft de Britse geleerde R. A. Smith een ander geluid doen horen. „Over deze luchtruimstations is meer onzin ge zegd dan over enig ander onderdeel der astronautica. De verklaringen over het gebruik van luchtruimsta tions voor militaire doeleinden acht ik louter gezwam. Een rondcirkelend voorwerp zou tref- baar zijn als een zittende eend. Ik ben er absoluut zeker van, dat de militaire autoriteiten dit feit zelf al ontdekt heb ben en omdat zij meer gezond verstand hebben gaan zij minder snel op dit ge bied te werk dan sommigen onzer zou den wensen", aldus Smith. ligheidspact met de V. S. door te ver klaren, dat Japan ongewapend was in een wereld „waar de duistere krachten van totalitaire onderdrukking en tyran- nie werkzaam zijn". Een verslagen en verwoest Japan, beroofd van zijn over zeese bezittingen en hulpbronnen, was absoluut niet in staat om zich voor een moderne oorlog uit te rusten, zodanig, dat het een militaire bedreiging zou kunnen worden van zijn buurlanden. Daartoe had het niet de nodige grond stoffen, de middelen en ook niet de wil, aldus verzekerde Josjida de gedelegeer den. Generaal Carlos Romulo, de Philip- pijnse minister van Buitenlandse Za ken, heeft verklaard, dat zijn delegatie het verdrag zou ondertekenen met dit voorbehoud, dat de Philippijnen alle rechten zouden hebben om over een herstelbetalingsovereenkomst met Japan te onderhandelen. Volgens Romulo zijn het bijna uitsluitend grote mogendhe den. die voordeel hebben bij het in het verdrag toegestane afstaan van gebied en in beslagneming van overzeese ac tiva, terwijl de herstelbetalingen de enige vorm, waarin de kleinere landen, die door Japan schade geleden hebben, voor hun verliezen schadeloos gesteld zouden kunnen worden in het ver drag sterk beperkt worden. De Irakse afgevaardigde verklaarde dat zijn regering het verdrag zou tekenen doch evenals de andere Arabische lan den sloot hij zich aan bij het standpunt van Egypte ten aanzien van de aan wezigheid van buitenlandse troepen in Japan- De Australische ambassadeur in de V.S Percy Spender, beschuldigde in zijn rede de Sovjet-Unie ervan het verdrag af te wijzen omdat het Kremlin een verdrag wil dat Japan zonder verdedi ging laat, overgeleverd aan de Russi sche agressie. Spender zei dat Australië, ondanks ontevredenheid over zekere punten van het verdrag, dit zal ondertekenen. Afgematte brandweerlieden zijn er Vrijdagavond na 24 uur verwoede strijd eindelijk in geslaagd de vlammenzee te Avonmouth, waarin voor ruim 7 mil lioen gulden olie verloren ging, meester te worden. In totaal zijn 20 tanks met een geza menlijke inhoud van 63.000.000 liter olie in vlammen opgegaan. Twee personen worden vermist. Men neemt aan dat zij in het vuur de dood hebben gevonden. De hele omgeving van de uitgestrek te King Edward haven was bedekt met schuimvlokken van een chemische vloeistof die werd gebruikt om te belet ten, dat het vuur zou overslaan naar tientallen andere tanks, die gevuld wa ren met uiterst explosieve vliegtuig- benzine. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog altijd in het duister. Van of ficiële zijde wordt vernomen dat de brand ontstond tijden» het lossen van een tankschip in de haven. V. S. De commissie voor de toewijzin gen van de Amerikaanse Senaat heeft een aanvullend bedrag van vijf milliard dollar goedgekeurd voor de landsverdediging. De begroting van de defensie bedraagt zonder deze som 56 milliard dollar. Tengevolge van het heffen van hoge rechten door de Oost-Duitse regering voor het gebruik van de enttoweg BerlijnHelmstedt, wordt het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland bemoeilijkt. Bij de controlepost aan de gMns te Helm stedt (Britse zone) staat een lange rij auto's, die als resultaat van de Oost-Duitse maatregelen opgehou- HELPT D£ BISSCHOP KSKHSN BOUWEN.' De Westerse plaatsvervangende Hr je Commissarissen voor Duitsland hebben Vrijdag bij generaal Vassily Chuikov, Sovjet-gemachtigde voor Duitsland, ge protesteerd tegen de jongste Russische blokkade-maatregelen in Berlijn. Na twee dagen vergaderd te hebben, zonden •c plaatsvervangers gelijkluidende brie ven aan Chuikov, waarin geprotesteerd werd tegen het voortdurend ingrijpen in de normale handel en verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland. De tekst van het protest werd niet ont huld. Men verwacht dat men Je Rus sen gelegenheid wil geven o: op het protest te antwoorden alvorens geallieer de tegenmaatregelen worden genomen. Vrijdagmorgen hebben pp bevel van burgemeester Kressmann van de Ber- lijnse voorstad Kreuzberg, 500 politie mannen en douaneambtenaren vier uur In de Staatscourant is gepubliceerd de prijsbeschikking licht-petroleum 1951 no. 2, op grond waarvan de prijzen voor licht-petroleum met een halve cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging is mogelijk geworden door het vervallen van de omzetbelasting van dit artikel per 1 September. De Amerikaanse regering heeft de fa brikanten van auto's toestemming ge geven de prjjzen van nieuwe automobie len met 5 a 6% te verhogen. Zij deelde mede, dat later wellicht nieuwe prijsver hogingen zullen worden toegestaan. (Van onze speciale verslaggever) Van de Harwich-kade in Hoek van Holland vertrok gistermorgen het motor schip „Prinses Beatrix" van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" met 900 lachende en wuivende mensen. Er stond wat volk op de kade, toen de trossen werden losgegooid en de loopplank werd weggerold, zodat een ieder zowel achterblijvers als opvarenden zich kon koesteren in de illusie dat koers werd gezet, wanneer niet naar New York of de Bahama-cilanden, dan toch tenminste naar Londen of Folkestone. In werkelijkheid voer de „Prinses Bea trix" niet meer dan enkele kilometers het zeegat uit om dan af te zwenken in de richting Vlissingen. En die 900 opvarenden waren vacantiegangers, die, daartoe in staat gesteld dodr de Mij. „Zeeland", een originele zeereis wilden maken, op een werkelijk zeeschip, met het reële risico zeeziek te worden en verder alle geneugten die een tocht op zee pleegt mee te brengen. schepen van de „Zeeland", het s-s. „Mecklenburg" en het ms. „Prinses Bea trix" deze week na maanden varen in de dagdienst van Hoek van Holland naar Harwich en terug, ofwel voor re visie moes van Hoek van Holland naar de werkplaatsen van de maatschappij in Vlissingen, ofwel daarvan terugkeer de. Die gelegenheid was voor de „Zee land" een gerede aanleiding om de daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandse volk voor korte zeereisjes te peilen. Reeds lang meende de Mij. „Zeeland" dat er bij een groot deel van ons volk, dat doorgaans geen enkele redelijke aanleiding heeft of een noodzaak ge voelt zich in te schepen voor een reis overzee, een behoefte bestond aan het maken van korte zeereisjes met een werkelijk zeeschip, teneinde de feeks vacantieherinneringen met de ervarin gen van een dergelijke tocht te verrij ken. Nu wilde het geval, dat de beide Die K.L.M. zal begin December twee luchtlijnen openen en wel op Am n en Australië. De dienst op de lijn We S]lei'damTokio wordt eenmaal per Armst uitgevoerd. Gevlogen wordt van lijn |erdam via Bangkok naar Tokio. De één j;rnsl"erdamSydney wordt eveneens loopt 6r 'n wee't bevlogen. De route GnL' Van Amsterdam via Biak (Nieuw- hiheanaar gydney. Beide diensten zullen voerd met Lockheed toestellen. worden uitge- „Constellation" De KLM heeft nog nimmer een lucht lijn op Japan gehad. Voor de oorlog in het Verre Oosten onderhield de toen be staande Koninklijke Nederlandsch-Indi- sche Luchtvaartmaatschappij, de KNILM, van Batavia uit een dienst op Sydney. De gehele lijn AmsterdamSydney werd toen door KLM en KNILM gezamenlijk uitgevoerd. Het traject Amsterdam Batavia werd toen gevlogen door de KLM. De voor Australië bestemde pas sagiers stapten destijds in Batavia over in een toestel van de KNILM, dat hen verder bracht. Het feit dat de „Prinses Beatrix" bij haar vertrek 900 passagiers telde, heeft alle verwachtingen ruimschoots overtroffen. Hierdoor gesterkt, over weegt de Mij. „Zeeland" de volgende zomer regelmatig dergelijke reis jes te organiseren. Reeds nu ontving zij aanvragen van enkele grote con cerns, die met hun personeel de zee op willen. Aan boord van de „Prinses Beatrix" heersté een opgewekte stemming. De zon stond hoog aan de hemel en de einders hulden zich in vage nevels. Daardoor verdween de kust vrij spoe dig uit het zicht en konden de pas sagiers menen dat zij de enige bewo ners van de aarde waren en hun schip een eenzaam maar luxueus eiland er gens in de Stille Zuidzee. Onderweg werd een koude lunch geserveerd en weid limonade gedronken in de gerief lijke lounge. Wie nog niet mocht gelo ven dat de „Prinses Beatrix" een heu selijk zeeschip was, kon zich in die lounge overtuigen aan de hand van fo to's en een korte beschrijving van de jongste wederwaardigheden. Dit 4350 bruto reg. ton metende motorschip stevende in Mei 1940 naar Engeland. Daar werd de gehele luxe bovenbouw eraf gesloopt en werd er een troepentransportschip, dat 1500 soldaten kon vervoeren, van gemaakt. Bij vele roemruchte landingen was de „Prinses Beatrix" aanwezig en vele lauweren werden geoogst. Na aankomst te Vlissingen, na een tocht overzee van minstens vier volle uren, was er voor de opvarenden ge legenheid per touringcar Walcheren te zien. alvorens per speciale trein de te rugtocht naar Rotterdam werd aan vaard. Koning George heeft Vrijdagavond zijn vacantie in Schotland onderbroken en zich naar Londen begeven voor een bezoek aan zijn artsen. Hij zal in Londen grondig onderzocht worden op advies van de beide genees heren, die het vorige weekend op ver zoek van de bezorgde Koningin naar het Noorden vlogen. Sinds de winter heeft de koning aan een longziekte geleden. Zijn toestand verbeterde langzamerhand en vorige week kon hij op Balmoral Castle zelfs op de vogeljacht gaan. Na die jachtpartij klaagde hij echter over koude, waarop de Koningin de twee lijfartsen uit Londen ontbood. Zij stelden de Koning een grondig on derzoek in de hoofdstad voor. De Koning vertrok per trein. Op het station verklaarde hij te hopen heden avond naar Schotland te kunnen terug vliegen. Wie. oog en tong weet te bedivirt- gen, kan alles bedwingen, j lang belasting geheven op alle Oost- Duitse en Oost-Berlijnse voertuigen, die de voorstad passeerden. De voertuigen werden vastgehouden tot dezelfde be lasting was betaald ais geheven wordt op West-Duitse voertuigen, die gebruik maken van de autoweg naar Berlijn. Ruim 1.000 Mark aan „belasting" werd geïnd. De Oost-Berlijnse politie heeft daarna duizend West-Berlijnse voer tuigen in de Russische sector van de stad in beslag genomen. Vier uur na het van kracht worden van het be sluit, heeft het gemeentebestuur van Kreuzberg de „belasting" opgeheven. De Amerikaanse luchtmacht heeft Vrijdag bekend gemaakt dat er onge veer 96 vliegende verhuiswagens be schikbaar zijn om een luchtbrug op Ber lijn te .penen in geval de Russen een nieuwe blokkade beginnen. Behalve deze 96 toestellen zou de luchtmacht alle vliegtuigen in de aart brengen, die zij zou kunnen lenen van de militaire transportdienst, de vloot, geallieerden landen en waarschijnlijk eveneens van particuliere firma's. Tij dens de luchtbrug van enkele jaren ge leden waren 250 vliegtuigen voortdurend in bedrijf. Om zes minuten over twaalf heden nacht is in een zeer groot deel van Lim burg een aardschok waargenomen. De schok duurde minstens één minuut lang. In geheel Zuid- en Midden-Limburg en in de nabij gelegen grensgebieden werd hij gevoeld. De seismograaf van het geo logisch bureau te Heerlen heeft de aardschok geregistreerd. Op de trommel van de seismograaf vertoonde de curve een plotselinge uitwerking. Blijkens de curve werden eerst enkele lichte schok jes gevoeld, die gevolgd werden door een flinke beving, die ruim één minuut duurde. Het epicentrum van de aard schok kon tot nu toe rog niet worden medegedeeld. Te Keulen werd de schok eveneens geregistreerd. Verwachting tot Zondagavond: Voor de Noordelijke helft van het land: Droog weer met nu en dan op klaringen. Voor de Zuidelijke helft van het land: Over het algemeen veei bewolking en overwegend droog. Matige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag: Zon: 6.0319.11. Maan: 16.16—22.39. Maandag: Zon; 6.04—19.09. Maan: 17.08—23.58. (Van onze weerkundige medewerker) De zware bewolking, die gisteren, en ook een groot deel van vandaag, over ons land wordt aangetroffen, geeft het weer een somber karakter. Het is een gebied van hoge luchtdruk, dat gedurende het weekeinde het weer in ons land droog zal houden. Daar dit hogedruk gebied zich langzaam verder naar het Oosten verplaatst, zal, volgens het K.N.M.I., de wind geleidelijk van Noordelijke naar meer Oostelijke rich ting draaien. Daarbij wordt dan wat drogere lucht aangevoerd en zal de kans op opklaringen reeds hedennamiddag aanmerkelijk groter worden. Een vrij zonnig nazomer week eind, met temperaturen van ruim twin tig graden kan dus verwacht worden. V Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Prettig Nieuwjaar! Als Engelands meest ge lezen almanak, Old Moo re's geheten, zo iets als onze ,Enkhuizer", gelijk krijgt, dan zullen we in 1952 menig spannend uur tje beleven en de kranten geen gebrek aan sensatio nele copy krijgen. Het boekje wijdt een hele pa gina aan de toekomstige gebeurtenissen in de Sov jet Unie onder de kop Brand over Moskou". Sinds dr. Francis Moore in 1697 zijn „profetische voorspellingen" begon, heeft Old Moore's almanak zich bezig gehouden met het onthullen der toekomst. En als u het allemaal geloven wilt, niet zonder succes. De almanak zou de algemene staking van 1926 op de dag af voorspeld hebben, het in palmen van Oostenrijk door Hitier te voren hebben aangekon digd, evenals de abdicatie van koning Edward en de atoombom op Japan. Dat is knap werk van Old Moore en het resultaat is dan ook een verspreiding van ongeveer drie millioen exemplaren. Wat is het toekomstbeeld voor de communistische dictator Joseph Stalin? Volgens Old Moore staat hem zwaar weer te wachten. Juni 1952 zou de critieke maand worden. Er zullen heel wat moeilijkheden in Rusland zelf zijn, vooral in het gebied van Moskou. Een intern conflict is geenszins uitgesloten. De lente van 1952 zal grote gevaren inhouden voor de dertien man in het Krem lin. Over April 1952 zegt Old Moore: „De dood van een vooraanstaande Chi nese communistische lei der zal het begin zijn van een teruggang van de Communistische heer schappij en waarschijnlijk zal een contra-revolutie beginnen." U denkt misschien: 't blijft nogal ver van mijn huis. Maar wees voorzichtig. Ook de Westerse wereld zal heel wat narigheid be leven. Er zal, volgens de almanak, een politieke crisis in Engeland zijn. Orkanen zullen schepen vernielen; Japan krijgt een aardbeving en in Ne derland komen politieke veranderingen, hetgeen niet zo verwonderlijk zou zijn gezien de verkiezin gen voor de Tweede Ka- meiEr komt een ver schrikkelijke explosie op het gebied der bewape ning; er zal angst zijn over de Britse konings kinderen; een schandaal over uitgaven in het Ame rikaanse Congress en een oliepaniek We menen, dat dit wel voldoende is om het jaar 1952 in te gaan. Laten we er 1 Janu ari 1952 maar niet te veel aan denken! Radicale bezuiniging De tweede Amerikaanse divisie in Korea had een verplaatsbare electrische centrale en twee schrijf machines besteld. Wat denkt u, dat ze kreeg? Een kaars en twee potlo den Op onze departe menten gebeurde het kor te tijd na d-e oorlog soms precies andersom.' Trek in een pierenverschrikkertje Het hier volgend ver haal is niet in een café op de Amsterdamse Nieu- wendijk. gebeurd, maar te Louisville in Amerika. Op zekere dag kwam daar in een kroeg een man bin nen, die vertelde dat hij van de politie was en een onderzoek moest instellen of er geen vervalste whis key werd geschonken. ■Jjeef me er twee uit die fles", zei hij. De waard schonk in en de recher cheur snoof de geur van de drank zorgvuldig op alvorens de borrels in zijn keelgat te laten glijden. „In orde", zei hij. „Mor gen kom ik terug om de andere flessen te keuren". Hij moet nóg terugkomen. (Van een bijzondere medewerker) Een van de zaken in het katholiek verenigingsleven, veelvuldig mis verstaan door niet-katholieken en onvoldoende begrepen dikwijls, ook door onze geloofsgenoten zelf, is de figuur van een geestelijk adviseur. Niet-katho lieken voert het constateren van een priester in bestuurs- en ledenvergade ringen. vaak tot het verwijt, dat alle katholieke verenigingen onder kerke lijke dictatuur staan. En niet zelden hoort men ook in katholieke kring de opmerking, dat er priesters zijn, die zich in hun kwaliteit van geesteÜjk ad viseur met zaken bemoeien die hun niet aangaan. In beide gevallen zijn de waarnemers er toch wel heel lelijk naast. Onze verenigingen zijn katho liek, niet omdat ze katholieke ménsen organiseren, maar omdat de doelstel lingen altijd rekening willen houden met de katholieke beginselen, en het is de Kerk met Haar bedienaren die van Christus zelf de opdracht ontving, die beginselen zuiver te handhaven. Wan neer een katholieke vakorganisatie een bepaalde actie onderneemt, dient zij zich af te vragen of de gerichtheid van die actie overeenstemt met de katholie ke beginselen dan wel daartegenin druist. Men denke hierbij aan het al of niet geoorloofd zijn van een staking, een uitsluiting, de rechtvaardigheid van een looneis of een loonsverlaging enz. De vraag is nu: wie moet deze begin selen verklaren, uiteen zetten, kortom, wie is de eerst aangewezene om terzake de katholieke beginselen de vereiste leiding te geven? We herhalen: Christus gaf nadrukkelijk aan de apostelen en bun opvolgers, bisschoppen en priesters, die opdracht. Welnu, een zich katholiek noemende organisatie, die derhalve de zekerheid wil hebben altijd naar katho lieke beginselen werkzaam te zijn. kan de leiding van de Kerk bij die katho lieke beginselen niet missen. In de his torie zien we dan ook. dat vanaf de eerste dag, dat onze katholieke sociale organisaties herleefden, die organisaties zelf aan de Kerk hebben gevraagd om toevoeging van een geestelijk raadsman, die, uitgerust met bepaalde bevoegdhe den, zou waken voor de zuiverheid van leer en lijn bij de doelstrevingen. Die bevoegdheid van de adviseur wordt het veto-recht genoemd. Het Bisschoppelijk Communiqué van 1909 waarin de taak van de adviseur is omschreven, zegt, dat wanneer een adviseur een genomen besluit in strijd acht met de katholieke beginselen, hij zich tegen de uitvoering daarvan zal verzetten en dat het be stuur eventueel in beroep kan gaan bij de diocesane ordinarius, de bisschop. Dit alles zouden we kunnen noemen de negatieve taak van de geestelijke adviseur. Terecht kan de vraag gesteld worden of en op welke wijze de pries ter in de sociale organisatie ook posi tief een opdracht heeft. Wanneer we het leven nagaan van de man, die dezer dagen afscheid heeft genomen als adviseur van de katholieke arbeidersbeweging in het aartsbisdom Utrecht, is hiermede het antwoord op deze vraag volledig gege ven. Mgr. J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel. Huisprelaat van Z. H. de Paus, maar in de wande ling steeds genoemd pastoor van Schaik, werd op 20 Februari 1916 benoemd tot opvolger, eigenlijk rechtstreeks van Dr. Schaepman, Na de dood van Dr. Schaep» man immers op 23 Januari 1903 was pas toor F. X. W. Bult voorlopig tot Bonds- adviseur aangewezen. Dit „voorlopige" heeft inmiddels 13 jaar geduurd. Waar om pastoor Bult nooit tot definitief bondsadviseur benoemd is, moet wel ver klaard worden door de zeer moeilijke omstandigheden waaronder de katholie ke arbeidersbeweging in die dagen ver keerde. In zijn „Gedenkboek" noemt Veltman de periode tussen 1903 en 1915 „een tijdperk vol verwarring, vol strijd en wrijving. Van een vaste lijn. van een doelbewuste richting was geen sprake. Smalend werd gesproken over de tijd der Rhetorica tijdens Schaepman's le venEenzijdig en uitsluitend ver wachtten zij (vele jongeren) alleen heil van de vakbeweging". Op bladzijde 183 van hetzelfde gedenkboek zegt hij om. „Met de komst van pastoor Van Schaik als bondsadviseur zien wij een geheel nieuw tijdperk van de Utrechtse Bond aanbreken. Dit derde tijdvak toch ken merkt zich door een doelbewuste en energieke leiding, kenmerkt zich door een vaste richting. Pastoor Van Schaik begon onmiddellijk in het Bondsbestuur zijn plannen .te ontwikkelen: „In de nieuwe tijd moeten de oude beproefde beginselen van Dr. Schaepman weer in praktijk gebracht worden. Deze begin selen zijn in het voorgaande tijdperk veeltijds geheel uit het oog verloren, of althans niet strak gevolgd. Daardoor is er verwarring en weifeling bij velen." Voor liefhebbers van historie zou het ontzaglijk interessant zijn, hier na te gaan, op welke wijze pastoor van Schaik vanaf dat moment en uitgaande van die verklaring zijn positieve taak als bonds adviseur heeft opgenomen. Vanzelfspre kend laat de plaatsruimte en de aard van een dagbladartikel dit niet toe. Maar we herinneren ons een speech van de oastoor in 1935, waarin hi.i sprak over de positieve taak van een adviseur. „Gij zijt het, eerwaarde adviseurs", aldus de pastoor." „die, door een veelvuldig en persoonlijk contact met de bestuursle den afzonderlijk en in hun vergaderin gen. de katholieke geest in 't kader moet doen leven en doen groeien. Gij zijt het. die te stimuleren hebt de kerkelijke kaderoefeningen, de Credo Pugno-acti- viteit, de apostolaatsgeest. die het we zenskenmerk van onze werkliedenver enigingen moet uitmaken." (Vervolg op pag. S) De opzegging van het Anglo-Egypti- sche verdrag van 1936 zal bekendge maakt worden voordat het Egyptische parlement op herfst-reces gaat. aldus heeft Vrijdag de Egyptische minister voor stad en land, Ibraham Farag Pasja verklaard. EEN VREEMD HEER De Stalen Man is een nieuw toestel voor duikers, dl een druk van 30 atmosfeer kan weerstaan en toaarmf duikers tot op een diepte van 170 meter kunnen uierkei Op het ogenblik opereert de Stalen Man in de Oslofjorl waar hij probeert waardevolle instrumenten te beroet uit het vroegere Duitse slagschip Blücherdat in 1940 to zinken werd gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1