FOK VEE-tentoonstelling aan Oude Weg Donderdag 20 September wordt grote keuring gehouden <z^ncuJi Haarlemse strafgevangenis 50 jaar Halve eeuw bracht wijziging in sfeer en mentaliteit FILMS IN HAARLEM MEER DAN EEN COLLECTE Succes Schotels f2.50 Restaurant 't Heerenhek Restaurant Lion d'Or Roland, jonge stier van 10 mille, zal zich laten bewonderen D C. DE WEEKS Congres Nederlandse Heide Mij. NOVITEIT VOOR HAARLEM Ontvangst ten stadhuise ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 PAGTNA 2 1(1 inrpnrlinapn geleden voor f 9500 gekocht in Fries- II 'u bit land. De drie stieren vertegenwoordigen Teisterbant-tentoonstelling gesloten Jeugdig complot Burgerlijke Stand N.Z.H. autobussen 1000 per dag aan banden De bocht Stationsplein Kruiswegviaduct Geen jubileumviering. KïiMils Bezichtiging kathedraal Ouderavond in Leonardus- zaal Cinema Palace Laxor Spaarne Frans Hals Kortstondig leven Ernstige botsing City Rembrandt Concert Openluchttheater ZANDVOORT EEUWFEEST PAROCHIE Openbare hulde aan het H. Hart HEEMSTEDE Zondagsdiensten mei soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Gebakken Lever Vrijdag Zaterdag Honkbal Verkooplokaal Notarishuis MEUBILAIRVEILING25/26SEPT Het summum van Italiaanse automobielconstructie -# Importeur J. LEONARD LANG Een halve eeuw geleden werd op de Oude Groenmarkt nog de veemarkt ge houden. Toen het slachthuis gebouwd was bleek deze markt niet meer nodig te zijn, zodat alleen de palen nog herinneren aan de dagen van weleer, toen vette koeien en aantrekkelijke kalveren menige slager deden watertanden. De niet-geïnteresseerde zag geen koeien meer in de stad, tenzij hij aan de rand van de stad een wandeling maakte langs de grazige weiden. Het is daarom een hele gebeurtenis, dat op Donderdag 20 September voor het eerst in de geschiedenis van Haarlem een tentoonstelling van fokvee wordt gehouden met honderdveertig inzendingen. Oorspronkelijk was de bedoeling het terrein voor het Paviljoen daarvoor te bestemmen, maar daartegen had de directeur van Hout en Plantsoenen bezwaar, zodat nu een terrein aan de Oude Weg gekozen is. 7 jf\ j Roland. De laatste, nog jong, is kort- bij elkaar een waarde van meer dan Tenemde ons en de met-deskundige f 22 000 lezer voor te lichten over de betekenis De bóeren, die lid zijn van deze K. L van deze fokveedag hebben wij een praatje gemaakt met de heer H. W. Vink aan de Rijksstraatweg, die onder andere secretaris is van enkele vee- contröle-verenigingen. Tot 1941 werden Haarlem en omge ving, wat betreft de melk. uitsluitend als consumptiegebied beschouwd. Als de boer honderd liter melk leverde, werd hij zonder meer voor honderd liter melk betaald. De regering had al eer der het plan gehad om de betaling van de geleverde melk op vetgehalte te doen geschieden en de Duitse bezetter maak te dit plan werkelijkheid. Voor de vee houder ontstond toen een geheel an dere situatie. Hij wist wel, hoeveel melk zijn koeien leverden, maar niet hoe hoog het vetgehalte van die melk was, ook al werd hij dit bij afrekening ge waar. In Haarlem zijn dan ook twee melkcontröle-verenigingen gesticht, n.l. ..Eigenbelang" en „Haarlem". De eer ste organisatie, waarvan de heer Vink secretaris is, telt 105 leden met onge veer tweeduizend koeien. Eens in de drie of vier weken komt een contro leur op het bedrijf van elke koe een melkmonster nemen van ongeveer 40 c.c. Deze hoeveelheid wordt in een flesje meegenomen naar het laborato rium met registratie van het nummer van de betrokken koe. Uit het resul taat kan de boer opmaken, hoe zijn veestapel er voor staat. Er wordt dus gestreefd naar verbete ring en selectie. Als een koe b.v. melk geeft met een vetgehalte van 3 pet., dan ontvangt die boer, laten we zeg gen, 3 maal f 4.25 per honderd liter, d.i. f 12.75. Is het gemiddelde vetgehal te 4 pet., dan ontvangt hij 4 maal f4.25, d.i. f 17. Het verhogen van dat vetper centage is niet zo eenvoudig en daar om moet bij de voortplanting van de koe de beste selectie gemaakt worden, waartoe weer de stierenfokkerijen die nen. - Stamboekvee, niet alleen naar de Vrouwelijke maar ook naar de manne lijke kant, is voor Nederland, dat bij de-.export grote concurrentie heeft van landen als Denemarken, van het hoog ste belang. Voorheen had iedere boer met b.v. 25 koeien een stier, maar sinds de kunstmatige inseminatie mogelijk is gebleken, zijn slechts enkele stieren voldoende om voor de voortplanting van zeer veel koeien te dienen. De heer Vink is ook secretaris van zo'n Kfunstma- tige) I(nseminatie) -Vereniging met 2500 koeien, waarvoor drie stieren in prima conditie worden gehouden. In de buurt van Halfweg verblijven de kostbare exemplaren Adema III, Sikkema en De tentoonstelling van werken van leden der Sociëteit Teisterbant. weike gedurende drie weketo in de Vishal is gehouden, heeft het niet geringe getal var. ongeveer vierduizend bezoekers weten te trekken, zoals de president der Sociëteit. de heer Godfried Bo- mans. dit bij gelegenheid van de slui ting dezer tentoonstelling mededeelde. Tot de laatste dag is de expositie, wel ker charme heeft bestaan in haar eer lijke en daardoor ongelijke samenstel ling, druk bezocht gebleven; zij werd afgebroken terwijl zij nog volop levend was. Nadrukkelijke dank werd gebracht aan de man die ook in dit geval de initiatiefnemer was geweest, de inven-, tieve heer P. Leffelaar. Een geschenk en bloemen waren er voor hem en zijn echtgenote. Nog meer bloemen, doch in kleinere hoeveelheden verdeeld, waren er voor de dames, die door hun sur veillerende en aanmoedigende aan wezigheid haar medewerking hadden verleend. Donderdag heeft een agent van politie tijdens de weekmarkt in de Floresstraat een 9-jarig knaapje aangehouden, dat verdacht wordt van het stelen van een portemonnaie ten nadele van een markt koopman. Bij onderzoek is gebleken, dat de jongen nog vijf medeplichtigen had, in de leeftijd van 8 tot 13 jaar. In de afgelopen maanden hebben dezen tijdens de markten in de Floresstraat en op de Botermark vijfmaal een portemonnaie gestolen. Zij haalden het kleingeld eruit, en gaven de portemonnaie met het bank papier ais zojuist gevonden aan de koop lieden terug. Dikwijls kregen de jeug dige boeven hiervoor een beloning. GEBOREN: M. O. H. van Merken- stein-Elkerbout, z; J. Joren-Mentjox, z; J. Schrijvers-van Lankeren, z; C. G. ri. Stoltenborg-Nowak, z; J. T. Versioot- Alkema, z; C. Nederstigt-Dorland, z; A. C. van het Kaar-Kat,d; F. Koopmans- Bosscher, d; E. G. Langénberg-Klabou, d: H M. Wassenaar-van Brienen, d. OVERLEDEN: G. Aiders, 72 j., Mar- nixsiraat; H. A. Vessies-Ebbing, 77 j„ Teding van Berkhoutstraat; C. M. van der Hoorn-van Dam, 71 j., Kruistocht straat; T. J. F. Stokman, 74 j., Schalk wijkerstraat. vereniging, kunnen tegen betaling van tien of vijftien gulden het voortplan- tingsmateriaal kopen. Door deze metho de en de controle is zo goed als zeker t.b.c.-vrij jong vee te verwachten. De stieren van de twee verenigingen zullen op de fokveedag te zien zijn. Bovendien zijn 140 koeien voorzien van het certificaat t.b.c.-vrij inge schreven. Zij zijn in bepaalde rubrie ken naar leeftijd en afstamming in gedeeld en er worden niet minder dan vijf en twintig medailles beschikbaar gesteld. Een jury van zeer deskun dige Noordhollandse boeren zal op het terrein aan de Oude Weg van 9 tot 2 uur keuren en de bekroonde exemplaren voorzien van de bekende rozet, welke het paasvee veelal ken merkt. Het publiek kan het terrein vrij betreden, maar zal alleen een ca talogus moeten .kopen. Nu de fokvee dag voor de eerste maal in Haarlem gehouden wordt, mag het resultaat van de inschrijvingen buitengewoon bevredigend genoemd worden. De belangstelling van het gemeente bestuur voor dit evenement is zeer groot. De burgemeester had de dieren graag geëxposeerd gezien op een spec taculair punt van de stad, maar aller lei moeilijkheden hebben er toe geleid, dat het terrein aan de Oude "Weg nabij de Gemeentereiniging moest worden aangewezen. Zjj betreuren dit wel zeer, want onze industriële woonstad kan slechts winnen aan veelzijdigheid door ook een fokveedag in het brandpunt van de belangstelling van het publiek te stellen. In het maandblad voor N Z. H.-per- soneel deelt de directeur, de heer Jur- rissen, mede, dat de Vervoermaat schappij per jaar een bedrag van ruim f 350.0Ó0 aan autobanden uitgeeft. Dat is dus per dag pl.m. f 1000. In een tech nisch artikel worden de middelen aan gegeven, waardoor een bezuiniging van 20 pet. bereikt zou kunnen worden. In het maandblad van de N. Z. H. worden de chauffeurs extra attent ge maakt op de gevaren van de bocht Sta tionspleinKruisweg-viaduct. De auto bus stelt bij rood licht links op (een bordje geeft dit aan) en iemand met een kleine luxe auto, die door de bus het bordje „Snelverkeer links" niet ziet, stelt zich rechts op, dus tussen de bus en het trottoir Zodra het licht op groen springt, trekt de bus flink op en door de lengte en het scherpe omtrekken komt de achterzijde meer en meer naar het trottoir. Menige eerst vrij staande luxe-auto wordt daardoor gekraakt. Waar de schuld ligt, laat het maand blad liever buiten beschouwing. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wij serveren diverse EXQUISE ROOMIJS COMBINATIES die U doen watertanden. In deze dagen is het vijfti» jaar geleden, dat de strafgevangenis in Haarlem, beter nog bekend als de Haarlemse paraplu", gereed kwam. Een halve eeuw staat nu dit massale gebouw aan de Harmenjansweg; jaar in, jaar uit zijn er bewoners gekomen en gegaan en de indrukwekkende koepel zou de belangstel lende en vooral nieuwsgierige wandelaars in deze contreien ongetwijfeld veel kunnen vertellen van wat er in dat uiterlijk stille en hermetisch afgesloten ge bouw gedurende die lange jaren is gepasseerd. Maar de koepel zwijgt en zo is het goed. Ais zij ergens getuigenis van af zou willen leggen, dan zou dat zijn van de bekwaamheid van architect en bouwmeester, die een gebouw hebben op getrokken, dat na vijftig jaren nog geen scheurtje vertoont. Intussen is er sedert 1901 en 1951 wel het een en ander veranderd in de men taliteit der gemeenschap ten aanzien van diegenen, die zich min of meer heb ben misdragen. In onze courant van 16 September 1901 vonden wij daarvan wel een opvallende bevestiging, toen daar in een niet bepaald vleiend bericht het gereedkomen van de strafgevangenis vermeld werd. ,,Als men", zo werd de lezer voorge houden, ,,van de 1560.000.die het ge bouw gekost heeft, slechts een matige rente rekent van 4 pCt. en men een klein bedrag voor onderhoudskosten af trekt, dan verwoont iedere gevangene nog ongeveer f2.— per week, dat is meer dan de huur van menig fatsoenlijk arbeider bedraagt. Maar daarvoor heb ben de heren boeven ook centrale ver warming, gas en electrische schellen!" De tijden zijn veranderd en daarmede ook de mensen. Niet dat, de strafgevan genis thans ontvolkt zou zijn, maar de gemeenschap heeft in onze dagen een wat menselijker houding aangenomen, ii: de overtuiging, dat het hier niet al léén een kwestie van straffen mag zijn. De Haarlemse strafgevangenis is ge bouwd naar het zgn. Arnhemse systeem van die dagen, namelijk koepelbouw. Er zijn vier verdiepingen, waarin zestig cel len zijn gebouwd. In 1901 was het een bijzonderheid, dat de verwarmingsbuizen in de cellen zó waren geconstrueerd, dat het niet mogelijk was die als spreek buizen te gebruiken: caoutchouc-koppel- stukken sloten alle geluidsgolven af. De straf in de Haarlemse gevangenis is nog altijd alleen cellulair. Verschil lende gevangenen tegelijk worden dus niet in één cel opgesloten. De jongste wijzigingen in het gevangeniswezen la ten de mogelijkheid tot gemeenschap pelijk gebruik" van een cel open. maar in Haarlem vertoeven juist vele gevan genen, die zich in welke gemeenschap dan ook, moeilijk gedragen. Dat neemt echter niet weg, dat er veel in de af gelopen eeuw is veranderd. Wij denken b.v. aan het bezoek in de eerste tijden. Een glasruit scheidde toen bezoeker en gevangene, terwijl nu het gesprek rustig gevoerd kan worden in een kamer met eventueel bloemen op een tafeltje. De Haarlemse strafgevangenis beschikt, zo als bekend, ook over een radio- en ge luidsinstallatie, welke vanuit een cen traal punt bediend wordt. Voor het personeel zijn de lasten lang zamerhand minder geworden. De zeer lange dagen van vroeger worden niet meer gemaakt. Nu er in totaal een en dertig gevangenbewaarders zijn. is de werktijd ongeveer tot normale propor ties gebracht. De capaciteit van de gevangenis is vrijwel hetzelfde gebleven als in 1901. Ruim tweehonderd gevangenen kunnen er in worden ondergebracht en het ziet er niet naar uit, dat het gebouw ooit nog eens zal worden uitgebreid, daar het nu eenmaal omklemd ligt in de be bouwde kom. De zaal waar de kerk diensten werden gehouden heeft men wel kunnen uitbreiden. In 1901 konden er 142 personen een kerkdienst bijwonen, thans zou daartoe gelegenheid zijn voor heel de „communiteit". De Haarlemse strafgevangenis werd tegelijk met het Huis van Bewaring op 1 Januari 1902 in gebruik genomen. Dat dit gouden jubileum niet op de bekende en gebruikelijke wijze gevierd zal wor den, zal iedereen wel willen aanvaar den De moderne technieki heeft ook de „romantiek" van de primitieve gevan- geniswagen verdreven. Onderstaande foto herinnert nog even aan die goeie ouwe tijd, toen ook het vervoer van gevangenen nog geen haast had. Advertentie Voor belangstellenden bestaat er iedere Zondagmiddag in deze Septem bermaand om drie uur gelegenheid de kathedrale basiliek te bezichtigen onder de deskundige leiding van de heer Joh. Beyh. De entréeprijs van een kwartje komt ten bate van het Priesterstudie fonds. In de Leonarduszaal bij de Leidse- vaart wordt Woensdagavond 12 Septem ber om 8 uur een ouderavond belegd voor de ouders der .scholieren uit de zesde, zevende en achtste klas. Ver wacht mag worden, dat vele ouders evenals het vorige jaar met belangstel ling deze avond zullen bijwonen. Het onderwerp van deze avond luidt: Voor lichting in het gezin. Ralph Thomas is een jonge Engelse regisseur die men bijzondere kwalitei ten toekent, welke intussen nog niet te vinden zijn in de film „Minderjarig meisje vermist" waarvan met Jean Sim mons vooral Trevor Howard de held is. Eerstgenoemde is het meisje, dat van moord verdacht wordt, Howard is de ex- secret-service-man, die haar helpt ont vluchten en de ware dader ontmaskert. Dit alles geschiedt in een thriller", die in de tweede helft een spannend ver haal oplevert en dat het om die span ning gaat, hebt u al begrepen. De film wekt herinneringen aan ,.The 39 steps", maar mist de geheimzinnige dreiging die Hitchcock's filmverhalen zo griezelig knap maakt. Meer dan een ten dele boeiend verzinsel heeft Thomas ons niet gegeven, of men zou moeten aannemen, dat hij een poging heeft ge daan om de Engelse politie in de ma ling te nemen. Daarin is hij tot op ze kere hoogte geslaagd. „Minderjarig meisje vermist" is voor 14-jarigen. Lilly Mariene is, als wij het uit de film goed hebben begrepen, zowel een meisje als een wijsje. De jongedame wordt dan èn door de Engelsen èn door de Duitsers ontdekt in een Noordafri kaans dorp, dat Heghazi heet. En zii treedt al zingend op voor de Britten, maar ook voor de Germanen. Alleen echter als het om de mannen van Mont gomery's Achtste Leger gaat, doet zij het met haar hart. Een ogenblik lijkt het er op alsof Lilly toch een verraadster is. Maar het komt allemaal best in orde zoals u begrijpt. En op dat moment valt de jongedame in een volle Albert Hall waar de ..woestijnratten" na de oorlog een reünie houden ook haar Steve, een slungel van een jongen, in de armen. Zeker, het is een aardig mopje.dat „On der de lantaarn". Iedereen kan er naar gaan luisteren. Wanneer een mooie vrouw op een nog mooier paard rijdt dan is dat wel het toppunt van gratie. In de film „De strijd m het rotsgebergte" is dat het ,en bov?ndien ziet men hier hoge- schoolprjtstaties van de allerhoogste plank. De toeschouwers van deze be zadigde Wild-West-film krijgen een ge hele cursus in het temmen van paarden voorgedraaid. Terwille van de roman tiek heeft men al'le paarden en rovers goed in de verf gedompeld. Het paard, ?ssos OD gericht worden, is „Black Velvet", dat het hart van een avontuur1 ijk meisjes gestolen heeft. De liefde voor een paard bevredigt op de lange duur niet en spoedig gaat zij uit alle maent een robuste cowboy bemin nen. Het zo vurig geliefde paard mag dan als troostprijs de rol van bruids jonker spelen. Heze aardige film is voor veertien- jarigen. Als tweede film wordt de span nende ..Wie doodde Roe Robin?" ge draaid. Het filmprogramma in Frans Hals is door de KFC afgekeurd. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Hors d'oeuvre - Russische eieren - Huzaren-salade. Het adres voor opgemaakte schotels. Nog geen uur stond vanmorgen op de hoek van de Ramplaan en de Holland- laan te Overveen een nieuwe telefoon cel, toen deze reeds door een autobotsing in puin stortte. Mevr. C. uit Overveen reed in een nieuwe Opel. Op de achter bank stond een mandje met pruimen en eieren, dat bij het nemen van de bocht dreigde om te vallen. De chauffeuse greep naar achteren, doch verloor hier door de macht over het stuur, met het gevolg dat haar auto tegen de telefoon cel botste. Het glazen huisje is totaal vernield, terwijl de voorzijde van de auto werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Vanmorgen om half acht botste door bekende oorzaak een wielrijder, die n uit de Velserstraat naar de Klever- rkweg wilde rijden, tegen de Imker de van een militaire vrachtwagen. Het achtoffer, de 28-jarige Haarlemse inko- er C. A. R„ moest in zeer zorgwek- ende toestand naar de Joannes de Deo orden vervoerd. Getuigen worden ver- ocht zich bij de politie te melden. De Haarlemse Kunstgemeenschap is een stichting geworden, met 935 deel nemers. Het afgelopen seizoen gaf een batig saldo. De deken van Haarlem, met eer- bied-afdwingende paarse bef en blijmoedige zorgen verradende dikke grijze haarkuif kwam naar onze redactie, inplaats van per telefoon te vragen: „kom eens even aan." Dat was al merkwaardig, hoewel de democrati sche opvattingen van de huidige chef der pastoors daartoe wel aanleiding mochten geven. „Welkom" zei ik, na mens directie en hoofdredactie en te gelijkertijd zocht ik mijn sigarenkoker om de plicht van een gastheer te ver vullen. „Nee. neegebaarde de deken, „ik heb wat fijns meegebracht, weliswaar een krijgertje, maar een in cellophaan en met 'n breed goud bandje. Dat was nog merkwaardiger, ja bijna verdacht. Wie heeft het ooit meegemaakt, dat een eerwaarde op bezoek kwam en sigaren ging rondde len? We zouden ons, geloof ik, 'n beetje generen. „Nou?" vroeg de deken, toen 'n dik ke blauwe wolk 'n sublieme geur ver spreidde. „Best" antwoordde ik, „maar eh „Juist" zei de deken verheugd, „we moeten eens praten over kerkcollec- tes." Een gesprek over kamerplanten, tabakssoorten en de kansen van bijna zilveren kapelaans om pastoor te wor den is aangenamer dan 'n praatje over kerkcollectes. Ik heb er 'n hekel aan. Toen het drie-in-één blokje populair werd achtte ik dit even belangrijk als de uitvaardiging van Quadragesima Anno, want dat scheelde drie henge laars al dan niet met een belletje of róód-fluwelen zakje. Maar „bijzondere noden", thans officieel geregistreerd tot „uw bisschop vraagt voor kerken bouw" bleek even onontbeerlijk als de collecte van de Zondag, voor welk mooi doel dan ook. eken" fluisterde ik, „u bent ver keerd. De pastoors laten veel te veel collecteren, je ivordt er beu van, 't hangt je de keel uit." „Ha" interrumpeerde de aangevalle ne, „nou zijn we precies waar ik het over hebben wil. Die pastoors bedelen niet, maar de leken bedelen bij de pastoors en via de ruggen van hun herder trachten ze bij de andere leken geld te verzamelen voor een of ander, natuurlijk steeds uitmuntend, doel. Als een noodzakelijke vereniging ten on der dreigt te gaan, omdat er geen geld meer in kas is, dan komt het bestuur naar ons om de ping-ping. Of hulp óf de vereniging weg is het parool. De pastoor kijkt zijn lijstje na, loopt rood aan als hij ziet dat de eerstvolgende zestien Zondagen al bezet zijn en schudt het hoofd. Dat is neeSteek een klein sigaartje op, nodigt hy uit, als een pleister op de wonde. Dan wordt het even stil in de kamer, tot dat de gedienstige komt zeggen, dat er drie heren in de wachtkamer zitten, die wat voor hel katholieke reclasse- ringswerk vragen. En gisteren om de zelfde tijd zaten de heren Gezinsvoog- dij en Patronage te bedelen." Ik zuchtte en de deken zuchtte met een halve P.K. meer, waardoor de ver houdingen aardig gedemonstreerd wer den. Bestaan er pastoors die weigeren blijven?" informeerde ik voorzichtig. „God weet het" zei de deken, „maar als ik het moet doen, voel ik 'n stukje vagevuur. Heus meneer de Spaarne- babbelaar, ik kan er niet tegen en daarom moet je me helpen. Zondag wordt in alle parochie-kerken van het dekenaat onder alle H.H. Missen een collecte gehouden onder het motto Meer dan één". De opbrengst moet dienen om het werk van de „Open Deur", het zo bloeiende bekerings werk in onze stad in stand te hou den. Verder om de katholieke lees zaal, die met sprongen vooruit gaat, door de steeds beter wordende outil lage die kapitalen kost een steun te geven. Avond aan avond is het ka tholiek militair tehuis druk bezet, daar moeten we financiën voor over heb ben. En zo zijn er nog een dozijn doe len, die eens per jaar gezamenlijk gel delijk gediend kunnen worden, ivat denkt u dat de collecte voor dit alles verleden jaar opbracht?" /k trok heftig aan rn'n sigaar met het gouden bandje, dacht na en antwoordde toen voor de vuist weg: „Vijftien duizend gulden." De deken werd even paars als' zijn befje. Nog een keer" bromde hij. „Serieus, twaalf duizend gulden plus het pen ningske van de weduwe." Drie duizend drie honderd, meneer" onthulde de deken, „en in Rotterdam is de jaarlijkse opbrengst ruim f50.000.Ze snappen er in Haarlem niets van, meneer „Zóóó" zei ik, met een inderdaad oneerbiedig lange o, „zegt u dat nog eens!" „Drie duizend „Stop! U vergist zich 'n nul." „Dekens vergissen zich niet" stelde de deken vast. „Drie duizend drie honderd? En hoeveel hebt u nodig?" „Die nul d'r bij. Maar als het Zondag zes duizend wordt, laat ik Maandag nacht van een tot drie uur de klok luiden." Lezers, zullen we dat pretje hebben Allemaal 'n kwartje en de deken hangt.' SPAARNEBABBELAAR In City draait deze week een rolprent, die zich in het Wilde Westen afspeelt en waarin de twee mannelijke hoofd personen elkaar verbeten naar het leven staan. De strijd gaat om de colt 45. Natuurlijk ontbreekt het mooie meisje, dat aan het eind van de film de stoere held in de armen moet vallen, niet in het verhaal. Er is echter een hinderpaal voor dit happy end. Het meisje is namelijk getrouwd met de vijand van haar held. De regisseur heeft echter een opdossing gevonden. De echtgenoot sneuvelt in een der vele vuurgevechten en de moraal is gered. Het meisje kan nu gaan en staan waar ze wil en met wie ze wil. Veertien- jarigen kunnen het gaan zien Zoals wel te voorzien was. is de film ..Vier man in een jeep" geprolongeerd. Viertienjarigen kunnen deze uitste kende film aie zich in de internationale zone van Wenen afspeelt gaan zien. Zondagmiddag om drie uur concer teert in het Bloemendaalse Openlucht theater de muziekvereniging .Apollo". Het geheel staat o.l.v. Jac. Bijster. Het concert wordt besloten met een Militai re Taptoe. Aavertentie geeft U NU nog tot 100 gld. voor Herencostuums, Dames-, Heren en lederen kleding goede prijzen. JANSWEG 14, b. 't Station Haarlem Telef. 17825 In het kader van de viering van het eeuwfeest der parochie bracht katholiek Zandvoort Vrijdagavond een grootse openbare hulde aan het H. Hart. Na een drukbezocht lof, waarin kape laan B. Vroklage een indrukwekkende predicatie had gehouden, trokken hon derden parochianen naar de voortuin van huize Sterre der Zee en schaarden zich rondom het hek voor de met schijn werpers verlichte beeltenis van het H. Hart. Begeleid door de Zandvoorter muziek kapel. zongen de aanwezigen O Hoofd vol bloed en wonden"; waarna pastoor Van Diepen de geloofsbelijdenis inzette, welke door allen werd meegebeden. Hierna deed de pastoor de opdracht van do parochie aan het H. Hart. De plech tigheid werd besloten door een zang nummer van het meisjeskoor „Mare Canto" onder leiding van mej. Molken- beer, en het gezamenlijk zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen". De Zandvoortse politie had onder lei ding van inspecteur Buré uitgebreide verkeersmaatregelen genomen, waardoor deze indrukwekkende huldiging zonder stoornis kon verlopen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 9 September waargenomen door dr. J. Reurink. Aerdenhoutsduinweg 8. tel. 26035 en dr. W. v. d. Linden, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: zuster P. Mants, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. SANTPOORT Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, Santpoort, tel. 8249. Advertentie Wildkonijn, appelmoes etc. Beursschotel. Wiener Schnitzel. Biefstuk, Tartare, Pommes frites. Gestoofde Kabeljauw. Paprika, Schnitzel, Tyrolienne. Geeft Uw partijen in LION D'OR Naar aanleiding van onze wekelijkse Succes-Schotels, kunt U zelf de keuze van Uw diner bepalen. Wees echter niet te Iaat niet reserveren. Onze muziek is werkelijk een SUCCES Verhoogde consumptie-prijzen vanaf half acht 's avonds, ook des Zondags Zaterdagmiddag wordt op het terrein van Schoten een honkbalwedstrijd ge speeld tussen de juniorenploegen van Schoten en Zeeburgia, om het junioren kampioenschap van Nederland. Aanvang half drie. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2» 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Minderjarig meisje vermist (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 U.J Luxor: Lily Mariene (a. 1.) 2, 7 en 9.15 u.; Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Het laatste duel (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: „De strijd in het rotsgebergte" en „Wie doodde Roe Robin?" (14 j.) 2.30, 1 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Zaterdag 8 September Openluchttheater Bloemendaal: H.O.V.* concert, 8 uur. Schouwburg: De Nederlandsche Comedie met „Kapitein Carvallo", 8 uur. Zondag 9 September Openluchttheater Bloemendaal: Concert, 3 uur. Schouwburg: De Nederlandsche Comedie met „Kapitein Carvallo', 8 uur. TENTO O N STELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103. Van 8 September af. Schilderijen en grafisch werk door Jan Michels. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.30—17 uur. 's Zondags van 1417 uur (tot en met 30 September). De ingang van het museum gebouw waarin tijdelijke tentoonstellingen worden gehouden, is om de hoek aan de Kamperlaan. Het voormalig woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy, KJ. Houtweg 103, is te bezichtigen op Donder dagen van 1012 en van 1417 uur. 's Zon dags van 1417 uur. ,,'t LUIFELTJE", Gr. Heiligland 15. Van 1 September af. Schilderijen van Cornells Groenewoud Kramer. Geopend op werkda gen van 1017 uur, 's Zondags 1017 uur (tot en met 16 September). CULTUURCENTRUM „DE STOMPE TO REN", te Spaarnwoude, Blijvende expositie- Geopend Donderdags van 2—6 uur, Zater dags van 36 en Zondags van 2ti uur. YOok volgens afspraak). Te bevragen j*? Mr. H. K. de Ttfmfr Bronsteewcg T Tteern stede, 's morgens voor 9 uur, telef. 381™. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargenomen door: Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bartel- jorisstr. 11, tel. 10175; Park-apotheek. Kle verparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheeK, Teylerplein 79, tel. 17946; apotheek 't Gilde- huys, Koninginneweg 3, tel. 12038. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondags): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10 00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 uur; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting; Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins dagavond 7.308.30 uur; spreekuur dr. Ter- vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.30—14.30 uur en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. De deelnemers van de 61ste Algemene Vergadering van de Nederlandse Heide Maatschappij, die gisteren en vandaag in Haarlem is gehouden, hebben telegram men gezonden aan H. M. Koningin Ju liana, Prinses Wilhelmina en Prins Bern- hard, waarin zij hun aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis betuigden. Bij de verkiezing der commissarissen werden de periodiek aftredende heren mr. S. Baron van Heemstra, mr. Th. H. A. M. Heere en mr. H. J. Dons herkozen. In plaats van jhr. G. T. van Tets van Goidschalxoord nam ir. J. S. Keijsér uit Bilthoven zitting als commissaris. Ir. IJ. G. G. Yelles, hoofdingenieur van het P.W.N., gaf vervolgens een korte inleiding op de excursie, die de Heide- mijers Zaterdagmorgen naar het land goed van het Provinciaal Waterleiding bedrijf gemaakt hebben. Dit landbezit is gevormd door de verschillende aankopen van de provincie. De eerste hiervan had in 1903 plaats. Men kocht toen een ter rein in Bakkum, wat men wilde gebrui ken voor de bouw van een ziekenhuis voor de verpleging van krankzinnigen. Hiervoor is het nooit gebruikt; thans is er een kampeerterrein. De laatste aan koop had plaats eind 1948, toen men een terrein in Bergen kocht. Sinds 1930 heeft de provincie zich bij aankoop van grond ook laten leiden door de gedachte aan geschikte objecten voor de werkver- schafing en recreatiegebieden. In enige cijfers wees spreker aan hoe intensief de duinen als recreatiegebied gebruikt worden. In 1939 stonden er 698 tenten, opgeslagen in Bakkum, in 1950 1350; in 1939 werden er 64.000 wandel- kaarten uitgereikt, in 1950 139.000. Tot slot wees Ir. Jelles op de hechte samen werking, die er sinds 1930 ongeveer tus sen de provincie en de Heide Maat schappij had bestaan omtrent het beheer over de duinen. Aan het eind van de vergadering dankte de ondervoorzitter, mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandenburg mr. S. Baron van Heemstra voor het zich op nieuw beschikbaar stellen voor de func tie van voorzitter. Om half vier werden de Heidemijers op het stadhuis ontvangen. In het bijzijn van de wethouders sprak burgemeester P. O. F. M. Cremers hen toe. Hoewel er in het Westen des lands geen hei is te vinden, zijn de steden hier de Ned. Heide Maatschappij zeer dankbaar voor de lei ding en de adviezen, die zij geeft bij aanleg van sportvelden en parken, enz. De werkzaamheden van de Maatschappij zijn zeer uiteenlopend, aldus de burge meester. Hij hoopte voorts, dat de deel nemers aan de vergadering na afloop zouden kunnen zeggen, dat de Haar lemse spheer zeer goed was geweest voor de besprekingen. Mr. S. Baron van Heemstra dankte de burgemeester voor deze woorden. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het Rembrandt-theater, waar de filr® „Langs ongebaande klingen" van Her man van der Horst werd vertoond. Vanmorgen heben de Heidemijers eeP excursie gemaakt naar de duinen va" het P.W.N. Advertentie KAAMSTERDAM TEU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2