DE RATTENVANGER van Haarlem op pad door stad en streek ■HM Kennemer Duinen, Hertog Jan van Brabant in Heemskerk gehuldigd Expeditie zonder de romantiek van een fluit EEN GOED FIGUUR en recreatie~o Kruipwilg, Duindoorn en Helm pioniers van dit paradijs natuurreservaat Onthulling gedenkraam op Dinsdag 11 September W* 'w Maar het geheim van de fles is 100.000 ratten te erg «Een kwestie van! gevoelswerk 1 DAUDEYs Bloemenmagazijn Nadere kennismaking met een groots geschenk van de zee Het Huidtoneel Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent SLEUTEL WEG? Met twee kinderen op de fiets HERINGA WUTHRICH Natuurbeschermingsweek in Haarlem Radio Moors „DE SLEUTELSPECIALISr Thans officieel: ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 PAGINA 6 Aan het werk Waterstanden De ongelooflijk goede pasvorm van 'n WALA- eorset, geeft U, behalve het aangename gevoel, ook nog de prettige zekerheid, altijd een „goed figuur" te slaan. WAL A-corsetten zijn door de lange levens duur bovendien goed koper. Alleen-verkoop Door stad en streek S Bronsieeweg 6, Heemsiede S 35759 - na 6 uur 10859! Nieuwe dahlia naar „Haarlems Bloei" genoemd Zomerconcert H.O.V. Sfeer van schoonheid en rust fTWvoMu*. a'a- Kennemer historie uit 1418 Gen. Cronjésiraai 52 Haarlem - Tel. 18104 t Kalkrijke bodem l mm Wandeltochten Spoorweg Wandelvereniging Haarlem CENTRALE VERWARMD*® 1 JOHNSON OLEEBRANDE®5 Advertentie Om kermis te maken met het leven en de roemruchte daden van een ratten vanger hoeft men niet langer naar de West-Duitse stad Hameln te gaan. waar in het befaamde Rattenfangerhaus de muurfresco's en opschriften vertellen van de legendarische jongeling, die in het jaar 1284 de stad van een rattenplaag bevrijdde. Sinds enige j»ren heeft Haarlem in de persoon van de heer A. Goets immers zelf een rattenvanger, die van zijn uitzonderlijk beroep geen geheim maakt en er ons dan ook graag iets over vertelt. Dan blijkt al direct, dat er van de ware romantiek in dit vak eigenlijk geen sprake is. Men zal zich van het Duitse schoolboek herinneren, dat de ratten vanger van Hameln het ongedierte met zijn fluit in het water van de Weser lokte. Hoewel de heer Goets aan de Leidsevaart woont, is hij tot deze vreemde methode nooit overgegaan. Hij verdelgt zijn vijanden met de fles! Hierin be vindt zich een geheime vloeistof, waarvan alleen de rattenvanger zelf en zijn notaris de samenstelling kennen. Gedurende zeven jaren heeft de Haarlemmer aan zon uitvinding gewerkt en dat het niet zomaar een kwakzalverig mid- ueitje is. blukt uit de erkenning door de Piantenziektenkundige Dienst in W agemngen en vooral uit het succes- dat er mee geboekt wordt. ?5 Om ons hiervan te overtuigen, zijn wij een da? met de rattenvanger op Stap geweest. Dat wij hierbij geen en kele levende rat aantroffen was teleur stellend voor ons, maar wekte bij de beer Goets en zijn cliënten tevredenheid OP. Het eerste verhaal hoorden wij van een mevrouw in de Lange Lakenstraat. De familie bewoont twee kleine kamers en een keuken op de bovenverdieping. Nog niet zo lang geleden renden dsar de ratten in en uit. Met een aantal klemmen werden op één dag niet min der dan veertien grote ratten gevangen, doch van uitsterven was nog geen sprake. Daar het kleine dochtertje van de familie reeds eerder tienmaal door deze dieren gebeten was, vreesde men rog meer ongelukken, om maar niet te spreken van de schade aan inboedel en kleding. Ten einde raad ging de heer des huizes in het holst van de nacht met een paar ratten in een kartonnen doos naar het politiebureauvan waar uit de gemeentelijke ontsmettingsdienst werd opgebeld. Deze verscheen na twee liur en ging aan het werk met de z.g. vergiftigde broodjes. Aan de vuilnis belt, die achter het huis ligt en bij een pakhuis behoort, werd niets gedaan. Toen kwam de Haarlemse rattenvanger met zijn wondermiddel. Hij ging door het huis, deed zijn geheimzinnig werk en binnen twee dagen was de familie voor altijd van de ratten bevrijd! Een ander Haarlgms geval speelde zich af in een pakhuis aan de Herensingel. Sinds jaren wemelde het daar van de ratten, die zowel aan de oude riolering als aan het opgeslagen graan hun hart konden ophalen. De eigenaar had reeds tientallen middeltjes geprobeerd, doch zowel op de dag als 's nachts hoorde en zag men de beesten over de zolder ren nen. De buren verklaarden dat zij de ratten meermalen op het dak zagen. De heer Goets, die van dft geval hoorde, stelde zich met de eigenaar in verbin ding. Deze. teleurgesteld door de vele falende middeltjes, vond het nu welle tjes en wees de rattenvanger de deur. Hij hield echter vol en bood de man een fles met de vergiftigde vloeistof aan. Tenslotte kreeg de heer Goets toch toe stemming en in een week tijds was het pakhuis van ratten gezuiverd Wij heb ben de gaten en de aangerichte schade gezien, doch van de beesten zelf was geen spoor meer te bekennen. Hoe gaat de Haarlemse rattenvanger nu te werk? Dat hebben wij nauwkeu rig kunnen volgen op een fabriek voor thee en pindakaas te Zaandam. Vlak voor de oorlog woedde hier reeds een gevaarlijke plaag, waarbij men het aan tal ratten op honderdduizend schatte. Ook nu richtten de beesten weer grote schade aan. Gedeelten van vloeren kwa men door het ondergraven los te liggen, zakken werden stukgevreten en ontel bare pinda's gingen verloren. De firma had voor de verdelging reeds honderden guldens uitgegeven, doch zonder af doende resultaat. Daarom vond de heer Goets het nodig dat dit varkentje ook eens gewassen werd. Hij maakte zijn tas open. trok het witte jasschort aan en begon met het zoeken naar de sporen. Alle gaten werden nauwkeurig bekeken enr de vloer werd verder opgebroken. t Toen de rattenvanger de situatie had Opgenomen, zette hij voor elk g^j $n op elke druk-bezochte plaats een scho teltje met de vloeistof. Dat lijkt een- UMUIDEN Zaterdag; 8 September Hoog water: 7.46 u. en 20.13 tl. Laag water: 3.24 u. en 15.37 u. Maanstand: eerste kwartier 19.16 u. Zondag 9 September Hoog water: 8.47 u. en 21.22 u. Laag water: 4.10 u. en 16.31 u. Maandag 10 September Hoog water: 10.07 u. en 22.55 n. Laag water: 5.14 u. en 17.30 u. Advertentie voudiger dan het is. Ten eerste moet de rattenvanger weten met welke soort rat hij te maken heeft. Dan gaat hij bekijken, hoe hij de trekpleister het lekkerst kan maken. Bevindt zich in de ruimte veel vast voedsel, zodat de ratten aan zijn product geen be hoefte hebben, dan giet hij de vloei stof zonder meer uit. Komt men echter op een plek, waar de dieren door het water naar binnen komen, dan wordt er een pasteitje klaar ge maakt. Meermalen treedt de ratten vanger dan als kok op. Hij bakt bij voorbeeld een eitje, waarin de vloei stof verwerkt wordt. of maakt met ander voedsel een aantrekkelijk diner klaar. Op plaatsen waar het vergif in verband met opgeslagen levensmidde len kwaad kan, wordt dit vastgemaakt. Zo zagen wij op verschillende punten stukken vergiftigd brood met een spij ker aan de wand geslagen. Als de rat ten verschillende malen terugkomen dan gebruikt de heer Goets steeds een ander lokmiddel, waarin echter dezelfde stof is verwerkt. ,,Dit is gevoelswerk", zegt hij en hij vertelt ons hoe hij de dieren dikwijls op korte afstand gade slaat. Binnen vier en een half uur nadat de rat van het spul gegeten heeft, begint hij te sterven. Eerst verlammen de ach terpoten en dan langzaam het hele lijf. Ook de zogenaamde rattenvlooien, die door het overbrengen van ziekten zeer gevaarlijk zijn. sterven af. Het middel van de Haarlemse rattenvanger heeft tevens nog een belangrijk voordeel. De beesten drogen na de dood geheel uit. Nergens vindt men stinkende cadavers, die natuurlijk weer zeer schadelijk zou den zijn. Gebeurt het, dat de heer Goets een levende rat vangt dan stuurt hij deze in een keurig kistje naar de Plan- tenzektenkundige Dienst in Wagetiin- gen., die er in verband mét het onder zoek wel interesse voor heeft. Ook in IJmuidcn heeft de Haarlemse rattenvanger met veel succes gewerkt. Hoewei de verleiding blijvend is, keren de ratten na een stevige behandeling niet terug. Er is een fabriek, die tussen twee andere, niet gezuiverde complexen ligt. doch niettemin nog steeds vrij van ratten is. Zo reist de Haarlemse rattenvanger stad en streek af om zijn boterham te verdienen, maar vooral ook om de men sen te helpen. En iedereen is tevreden over het resultaat. Van heinde en verre komen dagelijks geschenken binnen Iedere week krijgt de heer Goets bij voorbeeld kilo's vis uit IJmuiden. Het grootste gedeelte gaat naar ziekenhui zen en andere inrichtingen, maar dat wil hij eigenlijk niet weten. ,.Het is een mooi werk en ik ben blij dat ik er succes mee heb", zegt de rattenvanger Overigens moet hij alles maar alleen opknappen. Voor geen geld ter wereld geeft hij zijn geheim prijs en bovendien zal er moeilijk een medewerker te vin den zijn, die over voldoende vakkennis beschikt. Dagelijks gaat de heer Goets dan ook op pad. Volgende maand houdt hij een grote campagne in Zeeland, waaruit het volgende verhaal komt. Er was een boer, die in het middel weini heil zag en er dus nogal wantrouwend tegenover stond. De rattenvanger ver klaarde echter dat zijn huis binnen een week na het uitstrooien van het A.G. product ratvrij zou zijn. Er werd een volledig' contract opgemaakt met de be doeling, dat wanneer het bovenbedoelde resultaat niet bereikt werd, de boer het volle bedrag terugbetaald kreeg. Binnen enkele dagen was er reeds bericht uit Zeeland, dat melding maakte van een schitterend succes. Na de strijd in Zeeland maakt de Haarlemse rattenvanger een tournée door België en dan volgt een bezoek aan Engeland, waar hij officieel doof de regering wordt ontvangen. De Engelsen stuurden vorig jaar een mannetje om het geheim te kopen, doch de heer Goets wilde daar niet van weten. Wei is hij bereid om zijn middel in Enge land toe te passen en dat zal dan ook gebeuren. In Februari volgt zijn jaar lijks bezoek aan de mijnen in Limburg, waar de ratten zich te goed doen aan de houten stutpalen. Zo heeft de rattenvanger zjjn handen vol werk. maar gelukkig heeft hij altijd nog wel even gelegenheid om de aar digste belevenissen te vertellen. Zo bij voorbeeld het tafereel dat zich afspeelde, in de keuken van een hotel, waar de ratten het best naar hun zin hadden totdat de heer Goets op jacht ging. Op een gegeven ogenblik rende een achter volgde rat op een plafondsbalk, verloor ztfn evenwicht en viel met een plons in een openstaande soeppan. Die avond heeft de Haarlemse rattenvanger thuis gegeten Nieuw telefoonnummer Een bekend Haarlems amateur-bloe- merikweker, de heer P. Kleef, die reeds eerder zijn kennis van en volharding in het kweken van bolbloemen beloond zag met de erkenning van een nieuwe door hem gekweekte soort, heeft dezer dagen het getuigschrift van verdienste gewon nen met een fraaie zalmrode, cérise ge tinte chrysant-vorrnige dahlia, die onder de naam „Haarlems Bloei" staat inge schreven. Reeds enkele dagen prijkt het bureau van „Haarlems Bloei" met deze fraaie dthlia's. ene vriendelijke attentie van de succesvolle kweker. Het was wel een enigszins uitzonder lijk programma dat ons Vrijdagavond op het voorlaatste Zomerconcert der H.O.V. werd voorgezet. Drie pianoconcerten op één avond treft men uit de aard der zaak weinig op een orkest-programma aan. Deze uitzonderlijkheid vond echter haar oorzaak in het feit, dat er drie jonge pianisten, leerlingen der Haarlemse Mu ziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, aan dit concert mede werkten. Marinus Adam opende het pro gramma met de weinig of nooit gespeel de ouverture ..Agrippina" van Handel, genoemd naar diens gelijknamige opera. Dat Handel op 21-jarige leeftijd com positorisch reeds tot brillante dingen in staat was, bewijst dit stuk. Het werk ge noot bij de aanwezigen volle aandacht. De solo-hoboist Guus Grenzius blies zijn solo-partij op waardige wijze tegen het transparant gehouden strijkorkest. Achtereenvolgens hoorden we hierna Wies Burmeister in het pianoconcert in A dur van Karl Ditters v. Dittersdorf. Gerty Vunderink in Mozart's concert in Bes Dur KV 595, terwijl als laatste in deze rij optrad Leendert Huges, die het bekende concert voor piano en orkest in a moll van Robert Schumann vertolkte. Men moet onverdeeld waardering heb ben voor elk der drie executanten, die deze avond bewezen hebben technisch en muzikaal heel wat in hun mars te hebben. Wies Burmeister gaf een vooral in styiistisch opzicht mooie weergave van het weinig gespeelde concert van Von Dittersdorf. Mooi zangrijk van toon en groot van overgave speelde zij spe ciaal het tweede deel. Iets grotere dyna mische afwisseling had het derde deel kunnen hebben, hetgeen dan aan spiri tualiteit zeker had gewonnen. Van Gerty Vunderink vallen al de opgenoemde goede eigenschappen eveneens te ver melden. Ook hier een wel zeer boeiend tweede deel vol van zangerigheid in toon. Typisch was, dat ook deze soliste in het derde deel iets te weinig strakke rhythmische, veerkrachtige omlijning in de weergave van het karakteristieke rondo-thema demonstreerde. Intussen doet dit weinig af aan de algehele waar dering van béide prestaties, die er moch ten zijn. Leendert Huges zette de kroon op het werk door een werkelijk respecta bele, volwaardige uitvoering van Schu mann's concert. Techniek paarde zich aan muzikaal inzicht met een sterk poë tisch karakter, waar dit vereist werd. Nogmaals, een in alle opzichten bewon derenswaardige prestatie, die terecht bij het publiek een ware ovatie uitlokte. Met de grootse klankuitspatting van bet voorspel „Die Meistersinger von Nürnberg" van Richard Wagner sloot dit concert op waardige wijze. Na. afloop van het concert dankte de heer Tadema namens de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, respectievelijk het bestuur der H.O.V., het orkest en dirigent Mari nus Adam voor hun medewerking in dezén. terwijl hij tevens de jonge solisten nogmaals een eresaluut bracht voor hun prestaties. JAN LAARVELD ~\Tuinde loop van dit jaar de Kennemerduinen voor het publiek zijn open- Y gestelden iedereen vrij en naar hartelust genieten kan van dit prachtige duinlandschap, past ons enige bezinning op de schoonheid en de rijkdom van dit natuurgebied. Nadat de echte liefhebber van de duinen zich gedurende vele jaren practisch a-lleen kon richten naar de duinterreinen van de Amsterdamse Waterleiding, is thans een nieuw recreatieoord toegankelijk gesteld, dat de Haarlemmer gelegen heid biedt zich te verpozen in een sfeer van schoonheid en rust. De Kennemer duinen. Een gebied van bijna vier kilometer lengte en breedte, doorsneden door wandel- en rijwielpaden en wel zo, dat men gemakkelijk, des noods met de fiets, tot het centrum van het natuurreservaat kan doordringen. In een donkere hoek van het pakhuis te» Zaandam, waar de ratten zich aan balen pinda's te goed deden en diepe gangen onder de tegels groeven, gaat de heer Goets zijn vijanden met de fles te lijf. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Reeds dit jaar hebben velen gepro fiteerd van een bezoek aan dit schitte rend en afwisselend terrein en zij zul len het op prijs stellen, dat de gemeente Haarlem het initiatief genomen heeft, om door een algemene actie de waar dering en belangstelling van de Haar lemmers voor hun parken, plantsoenen en natuurgebieden te vergroten. Deze actie zal haar culminatiepunt vinden in een natuurbeschermingsweek in de maand September. Door tentoonstelling en film, door le zingen en excursies zal de aandacht van de jeugd, maar ook van de ouderen ge vestigd worden op het waardevolle na- tuurbezit in onze omgeving. Wanneer nu een dergelijk -terrein als de Kenne merduinen toegankelijk gesteld is, be staat er altijd enig gevaar voor vernie ling en beschadiging, hetzij door uit rukken, kaalplukken of vertrappen van planten, hetzij door het opjagen, vangen en doden van vogels en het uithalen van nesten Dit zou te betreuren zijn en het is dan ook niet zonder reden, dat al les gedaan wordt om niets van de schoonheid der duinen verloren te la ten gaan. Wie, staande op het Bioemendaalse Kopje, deze rijen van deinende heuve len beschouwt, moet met een gevoel van blijdschap en dankbaarheid voor dit lieflijk geschenk van de zee vervuld worden. De duinen bereiken hier een breedte van bijna 5 km., enerzijds uit lopend in een brede strook van lom merrijke bossen, anderzijds bespoeld door de bruisende zee. De Noordzee. Vierduizend jaar naar schatting heeft zij geknaagd aan de graniet- en gneisrotsen van de Ka- naalkust en door een sterke vloed- Dinsdag 11 September zal in het trappenhuis van het raadhuis te Heemskerk een glas-)n-lood-raam onthuld worden, waarop de huldiging in beeld is gebracht van Hertog Jan van Brabant. Die huldiging geschiedde op 3 April 1418 op het historische huidtoneel van Heemskerk. Het raam is prachtig van kleur. De ont werper en artistieke bewerker is de veelbelovende jonge kunstschilder-glazenier F,dief ter Haar Romeny uit Heemskerk- Het ontwerp had de goedkeuring van een commissie, welke gevormd werd door de archivaris van het Bisschoppelijk Museum, de directeur van het Frans Halsmuseum en de Rijksarchivaris van de provincie Noordholland. Deze gebeurtenis is voor onze medewerker, de heer H. van Benthem, aanlei ding geweest om de schijnwerper ditmaal te richten op een interessant stukje historie in Kennemerland, waarbij het Huidtoneel de centrale plaats inneemt. het Huldtooneel te Noorddorp voor Ken nemerland. Inderdaad zijn op deze heuvel graven gehuldigd. Van twee hunner staat dit historisch vast. Genoemde Joannes a Leydis. de geleerde prior van het Car- melietenklooster te Haarlem, vermeldt in zijn „Annales Egmondani", dat in het jaar 1361, drie monniken, op last van de abt van Egmond, naar „Scippelinger" (Scepelenbergh) waren getogen, waar hertog Albrecht van Beieren was aan gekomen, om daar door de Kennemers te worden gehuldigd. De monniken ver zochten hem tevens om vrede te stich ten tussen hun abt en ridder Jan van Egmond die, in gezelschap van Wouter van Meerestein, het de monniken meer dan eens lastig maakte. Deze Wouter woonde op het slot Meerestein, voorheen te Heemskerk aan de Hoogdorperweg gelegen. Zij moesten hem echter volgen naar Katwijk, waar hij door de Rijn landers zou worden gehuldigd. De mon niken deden dit en de hertog beval de vrede. Ter plaatse, waar in Heemskerk de Marquettelaan uitloopt op de Rijksstraat weg, bevindt zich, aan de Westzijde daar van, een met gras begroeide heuvel, bekend onder de naam „Het Huidto neel". Volgens oude schrijvers, o.a. Joannes a Leydis en Hadrianus Junius, dagte kent genoemde plaats van zeer oude tijden. De oudst bekende afbeelding daarvan bevindt zich in het gemeente archief te Haarlem. Op een kaart, van perkament, uit het jaar 1561, staat een stuk land aangegeven met vermelding: „Heer Otto van Egmont, Ridder", waar schijnlijk eigenaar. Dicht daarbij staat een huismanswoning of boerderij afge beeld en onmiddellijk daarnevens, in het midden, ligt de heuvel, aangeduid met: „Hier is een groote hoechte", Mr. J. van Lennep verhaalt, dat de graven van Holland na het aanvaarden van hun regering door de edelen en steden werden gehuldigd. Later, in de 14e eeuw, toen de steden meer zelfstan dig waren geworden, had ook huldiging ten plattelande plaats o.a. te Katwijk voor Rijnland en op Scepelenbergh of Een ander geval van huldiging van een graaf van Holland alhier, vinden wij vermeld in een grafelijke rekening van 1418. In dit stuk wordt de beloning vermeld van een bode, die op het einde van Maart van genoemd jaar door her tog Jan van Brabant van uit 's-Graven- hage naar Kennemerland werd gezon den, om aldaar zijn huldiging voor te bereiden. 29 Maart vertrok genoemde bode, ge naamd Neenken, met brieven voor Wil lem van Brederode en Jan van Heem stede, welke edelen bevolen werden, dat men „de Kennemers eine wete doen sou- de te wesen (dus te verwittigen) aan- wesig te sijn tot scepelenberghe om mijne heere van Brabant als mijn gen. Heere op Scepelenberge van de Ker- mers gehult wert".... Op Zaterdag 2 April 1418 bevond de hertog zich te Haarlem en op 3 April 1418 had onder veel vertoon van edelen en burgers op het huldtooneel de huldi ging plaats. Deze gebeurtenis is vastge legd in het glas in loodraam. Het raam stelt voor het moment, dat Hertog Jar. II van Brabant, in bet bij zijn van zijn gemalin, de handhaving van de privilegiën bezweert en wordt gehuldigd. Rechts daarvan staan de abt van Egniond, met Bijbel in de hand, en een van zijn kloosterlingen. De hoofdfiguren rondom, zijn leen mannen en leden uit de hofhouding. Alles is op synthetische wijze voorge steld. Ook de nog bestaande fraaie St. Laurentiustoren ontbreekt hier niet. Geheel boven bevinden zich de waJ pens der hoge gasten, terwijl paarden cn vaandels de attributen zijn tot slui ting der compositie. Vervolgens staan op de beide bovenhoeken, links afge beeld het slot Heemskerk (Marquette), met bijbehorend wapen en rechts het slot Assumburg met het wapen van het geslacht van Assendelft. Be neden bevinden zich het wapen der provincie Noord-Holland en dat der gemeente Heemskerk. De spreuk: „In het voetspoor der Vaderen, getrouw aan God en Zijn Ge zag" overwelft het geheel. Het raam heeft een afmeting van 3 x 1.85 meter. Of ook de gravin Jacoba van Beieren, die 10 Maart 1418 met de hertog in het huwelijk was getreden, bij deze huldi ging tegenwoordig is geweest, verhaalt de geschiedenis niet. Ongetwijfeld wel. Immers, enkele dagen na hun huwelijk was zij 18 Maart 1418 met haar gemaal op reis naar Noorddorp vertrokken. Boven dien waren de Kennemers hare getrou we onderdanen. De toenmalige heer van Assumburg, Bartout van Assendelft, was een van hare voornaamste hoofdofficie ren. Zij was een groot liefhebster van de jacht en vertoefde daarvoor meerdere malen in de omstreken van Rijnsburg en Kennemerland. Nog altijd wordt het oude „Beyerlust", weleer gelegen in de nabijheid van Assumburg, door velen in zijn oorsprong beschouwd als een jacht huis voor haar. Nog later deed zij van zich horen, toen zij in 1429 de bouw be vorderde van een klooster der reguliere kanunniken te Beverwijk. Het staat dus vast, dat op genoemde heuvel, graven van Holland zijn gehul digd, hetgeen van twee gevallen histo risch vast staat. Aangenomen mag wor den, dat dit meerdere malen heeft plaats gehad. Dr. Gosses verhaalt, hoe bij dag vaarten voor kennemerland „op den Scepclingerberg by Heemskerk, op de traditioneele huldigingsplaats der Gra ven" de graaf persoonlijk in betrekking trad met de afgevaardigden van zijn huisliedengemeenten. stroom het verwervingsmateriaal naar de Nederlandse kust gebracht. Vier duizend jaar heeft zij al dit zand op het strand neergelegd; de zon heeft het gedroogd en de gestadig waaiende Westenwind heeft het landwaarts ge blazen. waar het zich gerangschikt heeft tot een afwisselende reeks van golvende duinen. De belangstelling voor de pioniers, die hun medewerking verleend heb ben aan de vorming der duinen, wordt hierdoor onmiddellijk gewekt. Betreden wij daarom vanaf de zeezijde de Ken nemerduinen, om nader kennis te ma ken met deze grondleggers: de kruip wilg, de duindoorn, de helm, het bies- tarwegras en de zandzegge. Zij vorm den de eerste hindernissen voor de Westelijke winden, vingen het meege voerde zand op, om het dan in kleine heuveltjes achter zich neer te leggen. Zij zijn de onverwoestbare bewoners en vastleggers van het 'bewegende zand. Op velerlei wijze zijn zij gewapend te gen uitdrogen en dichtstuiven. Dik wijls bedolven onder de zandmassa. woekeren zij er telkens weer boven uit, om opnieuw een halt toe te roepen aan het aanstuivende zand. Niet zelden losgewaaid tot aan de wortel, zodat de bovenaardse delen afsterven, drijven zij uit het diep verankerde en levende wortelstelsel weer nieuwe scheuten naar de oppervlakte. Wanneer wij ons beperken tot de plantenwereld, dan zien wij, hoe zich tussen de taaie, levenskrachtige duinbe woners vele andere soorten gevestigd hebben. DicHt bij het strand, in de buitenste zeeduinen, waar de bodem nog rijk is aan zout, vinden wij een aantal halo- phyten, zoutminnende planten, zoals het piekerige loogkruid, de blauwe zee distel. de zeepostelein en de zeeraket, die wij zelfs tot diep in de winter met zijn dikke, vlezige blaadjes en bloeiend met violette kruisbloemen langs de hele kustlijn kunnen aantreffep. Meer landwaarts strekken de jonge duinen of buitenduinen zich uit. Het zout is er door veelvuldige regens uit geloogd, maar de bodem heeft er nog een hoog kalkgehalte van (circa 3 pet.) door de aanwezigheid van vele schelp- resten. Kalkvliedehde planten, zoals brem, dop- en struikheide en gaspel doorn, die wij wei in de kalkarme dui nen ten Noorden van Bergen aantref fen, ontbreken in de Kennemerduinen geheel Hier vestigde zich daarentegen een flora, die meer aan een kalkrijke bodem is aangepast: de woudklaver, het mui zenoor met zijn harige wortelrozetten, de kegelsilene, het driekleurig viooltje, het grappige zand,doddegras, de wilde tijm en het kruipend stalkruid. dicht met klierhaartjes bezet en dikwijls ge heel bestoven met aanklevende zand korrels. Vooral dit stalkruid met zijn mooie, rose vlinderbloemen is in de Kennemerduinen zeer algemeen. Scher pe grenzen zijn hier echter niet meer te trekken. De geregelde bezoeker van de duinen weet met well^ een rijkdom van bloemen zij zich tooit. Hoe indrukwekkend zijn de uitge breide partijen van de ruwbladige os- setong, de hondstong en het slangen- kruid met zijn paars-blauwe bloem- stichten. De driedistel, deze typische duinbewoner richt zijn bleekgele bloem korfjes naar de zon: wijd staan zij open op een droge, zomerse dag. om zich bij vochtig weder weer te sluiten. Salo monszegel en wilde asperge, duinroos, rolklaver en reseda groeien her en der en eindelijk ook het zeepkruid, dat eerst laat in de zomer zijn roserode bloemen ontplooit. Hoe verrassend is ook altijd weer de vondst van een bleekgele bremraap, verscholen onder een duin doornbosje en parasiterend op het wal- stro. Wie hier een dag genoeglijk wil doorbrengen, hij neme zijn flora mee en leze toch vooral nog eens het schitterende werkje van E Heimans en Jac. Thysse: In de duinen. De flora der duinen biedt afwisseling genoeg. Op de droogste duinhellingen V. K(V»\ oUi ÉUZ/tt It Advertentie mei Santpoortcrplcüi 1 Haarlem - Tel. 19106 - -■.'■zsmjÈÊÊ ontwikkelt zich een vegetatie van xerophyten: muurpeper en kandelaar tje en daartussen statig en hoog oprij zend uit het mollige bladrozet de ko ninklijke toorts. Hygrophyten vinden wij in de voch tige duinpannen. Deze pannen, die ont staan zijn door de uitkolkende werking van de wind, waarbij het zand werd weggeblazen tot aan het grondwater, herbergen de waternavel cn de sierlijke parnassia. penningkruid, wintergroen en fraaie moerasorchideeën. Onder Invloed van de mens is natuurlijke duinlandschap sterk gewij zigd. Door onttrekking van water ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning zijn de duinen veel droger ge worden. Anderzijds zijn vooral de binnenduinen sterk bebost. Terwijl wij in de buitenduinen in hoofdzaak wat verspreide berken aantreffen, schrij den \vij in het binnenduin door een bosrijke streek, waar dennenbos en gemengd bos elkaar geregeld afwisse len. De bodem is er veel vochtiger en minder kalkrijk en het spreekt dan ook vanzelf, dat wij hier in de schaduw van de bomen een heel andere vegetatie vinden: kruipend zenegroen. vogelmelk en daslook, dat wij reeds van ver her kennen aan zijri typische uiengeur, robertskruid. valse salie, nagelkruid, bosandoorn en ook de interessante pijp- bloem, die met zijn gele pijpvormige bloempjes vliegjes vangt ten behoeve van de bestuiving. Hier strengelen ook de hop en de kamperfoelie zich om de takken van de vlier Het najaar is thans weer aangebro ken. De meeste planten hebben hun bloemen reeds laten vallen en prijken met rijpe vruchten. De duindoorn 's zwaar beladen met duizenden oranje bessen; aan de kardinaalsmuts bengelt een overvloed van typisch gevormde, karmijnrode vruchten. De hefigeranlc hangt needs slap'aan Hiar ranken tus sen de meidoorntakken; haar bladeren zijn reeds vergeeld, maar bij de oksels hangen als bloeddruppels de rode bes sen. Zij bergen in zich de belofte van nieuwe schoonheid in volgende jaren. Drs. J. B. MELSEN. Advertentie LANGB VfjEK STRAAT 10 «EL. 11493 Ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan organiseert de Spoorweg Wandel vereniging Haarlem op Zaterdag 22 en Zondag 23 September wandeltochten van 10, 20 en 30 K.M. Deze wandeltoch ten staan onder auspiciën van de Ned. Wandelsport Bond. Gestart wordt van af de Theeschenkerij „De Boerderij", Hildebrandlaan 2 te Haarlem, te berei ken met buslijn 1 en 2 halte Vijverlaan. Personen van 10 en 11 jaar kunnen alleen deelnemen aan de 10 K.M., van 12 en 13 jaar aan de 10 of 20 K.M. Vanaf 14 jaar aan alle afstanden. Alle deelne mers die de tocht volbrengen ontvangen een originele herinnering, terwijl groe pen bestaande uit 10 personen plus lei der in aanmerking komen voor een groepsprijs. De voor-inschrijving sluit 17 Septem ber; na deze datum wordt het inschrijf geld verhoogd. Inlichtingen verstrekt de beer M, Hunik, v. Oosten de Bruyn- straat 55, alhier. In Staatsblad 331 is opgenomen het K. B. van 30 Juli 1951 tot wijziging van het Wegenverkeersreglement. In ge noemd besluit is de bepaling in het We genverkeersreglement met betrekking tot het verbod van het meevoeren van twee kinderen op de fiets vervangen door: Het is een bestuurder van een tweewielig rijwiel verboden: meer dan een persoon mede te voeren, tenzij hil de leeftijd van achttien jaren heeft be reikt, in welk geval hij ten hoogste twee personen mag mede voeren, met dien verstande, dat indien twee personen worden meegevoerd, geen van deze Per" sonen de leeftijd van tien, jaren rnad hebben bereikt; tenzij hij de leefUl0 van achttien jaren heeft bereikt. oen persoon mede te voeren, die ouder is dan de bestuurder; een kind beneden de leef tijd van tien jaren mede te voeren, dat niet gezeten is op een doelmatige en vei lige zitplaats met voldoende steun voor rug. handen en voeten. Aan deze bepaling is een nieuw toegevoegd waarin staat, dat berij' van tweewielige rijwielen, ingeric voor één of meer berijders buiten a bestuurder, niet als meegevoerde Pe sonen worden beschouwd. lid ders cht Advertentie Het Huidtoneel ie Heemskerk (Noorddorp) HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 6