ZQ. wordt U prijswinnaar! K.R.O. in de winter RU het Uct^eek Van ElAAR "TP t DE WERELD VAN DEZE WEEK 4» WILTON-FIJENOORD: eerste hal voor Nederlandse geschutsfabricage Briefkaarten schrijver is toerekeningsvatbaar met Gevarieerd programma Mensen op reis De Ruvter heeft geen patrijspoorten „Misdadiger en dief5 ZEILEN VISSEN FREINO-PEXOR reel Maasstation gaat verdwijnen BEWAPENINGSINDUSTRIE IN NEDERLAND I Revisie van oud Duits geschut Indon. buitenlandse politiek Eminente sprekers op het Int. Congres NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. „Jutlandia" 16 Sept. in Rotterdam Vrees in VS. voor Japanse textiel concurrentie 6 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 PAGINA 7 GEEFT U FOTO-TIPS Gelijk aan die van India Onderscheiden De Boodschap van Fatima Mertris uw mond en geniet van de gezonde. verk^ende IDEAAL voor de karpervissers Verbeteringen te Rotterdam Station D.P. eerst na 1953 aan de beurt Internationaal Landbouw studiecentrum Nederlander in dienst van Israël Extra-treinen naar de Jaarbeurs Ned. op industrie-beurs te Berlijn Soember Moedj oer lijdt schade Oorlogsschepen in aanbouw (Van onze speciale verslaggever) Onze bewapeningsindustrie is geheim. In militaire termen heet ze „geclassificeerd" en iedereen, die voor haar een meer dan normale belangstelling aan de dag legt, kan rekenen op een berg moeilijkheden. Wij hebben dit pp onze rondreis meer dan eens ondervonden. En nu dachten wij eerlijk, dat niets of niemand ons zou kun nen tegenhouden. Wij waren immers in gezelschap van een be kend voorlichtingsofficier, wij hadden onze komst behoorlijk aangekondigd en wij hadden bovendien de persoonlijke toe stemming van de minister en diens staatssecretaris verworven. De officieren van de inlichtingendiensten kwamen van al die introducties echter bijzonder weinig onder de indruk. Ze hielden vast aan hun klaarblijkelijk klassieke stelregel, dat goede spion nen ook goede papieren hebben en waar zij niet ten tonele verschenen, daar waren het de directies der bedrijven, die met grote virtuositeit de zwijgplicht hanteerden. Zo gebeurde het, dat ons op de werf Van Wilton-Fijenoord in Schiedam Waarover wij in deze eerste bijdrage het een en ander meedelen willen een even vriendelijke als hartgrondige ken nismaking ten deel viel. De goede kapi tein, die ons voortdurend zo voortreffe lijk heeft terzijde gestaan, moest n.b. bewijzen een echte kapitein te zijn en onze naam en functie moesten ogenblik kelijk telefonisch worden gecontroleerd. Nu moet men niet denken, dat wij dergelijke voorzorgen belachelijk willen maken. Er worden op de werf vele en belangrijke marine-orders uitgevoerd en aangezien er bij de twintig zeekastelen, die er in reparatie liggen, ook een Rus sisch schip is. lijkt enige voorzichtigheid geen overbodige luxe. Wij voor ons heb ben het tenminste als volkomen nor maal beschouwd en wij hebben ons, «erlijk gezegd, zelfs verwonderd over bet feit, dat wij slechts alleen bij het betreden van de in aanbouw zijnde kruiser ,.De Ruyter" een wachtpost pas seren moesten. Eigen vindingen Er worden immers op de werf van Wilton-Fijenoord allerlei zaken ge bouwd, die zich zeer waarschijnlijk tnogcn verheugen in de belangstelling van vele naties en zo ergens, dan kan tnen zich hier alleen al op basis van de volgende feitelijke mededelingen een idee vormen van wat Nederland presteert op het terrein der maritieme oorlogsproductie. Want behalve de 8500 ton metende kruiser ..De Ruyter", die emd volgend jaar in de vaart moet ko men, worden hier ook gloednieuwe onderzeeërs en onderzeebootjagers ge- ftiaakt. En daarin zover mogen wij hl et onze mededelingen wel gaan zijn. Wat betreft het geschut en de torpedo- la nceerbuizen, allerlei snufjes aange bracht die buiten de Nederlandse marine nergens ter wereld bekend zijn. liet zijn vindingen, die ontstaan zijn ui- ®en jarenlange samenwerking tussen de technici der marine en de deskundigen Van Wilton-Fijenoord en die al her baalde malen de wijde belangstelling Van hoge Amerikaanse officieren heb ben gewekt. Van andere spreken wij bietBovendien maakt Wilton-Fije- boord al het geschut, dat nodig is voor je onderzeebootjagers, die op andere Nederlandse werven in aanmaak zijn. Daarom heeft de N.V. in Amerika kapitale geschutsbanken aangekocht en Sedert enige maanden beschikt men in Schiedam als enige in Nederland «ver een grote nieuwe hal voor ge schutsfabricage. Men is volledig geoutil leerd voor de aanmaak van mitrailleurs eh kanonnen en men heeft ons te ver staan gegeven, dat men de productie Advertentie HET FOTOTOESTEL EN U Neem altijd Uw fototoestel mee. Als U het eens thuis laat, ziet U beslist „Het Motief" HAAL DIEP ADEM en druk dhn pas op de ont spanner. Zo kunt U, bij foto's uit de hand genomen, on scherpte vermijden. VEEL ZIEN Neem fotoboeken en bekijk de foto's aandachtig. Het geeft U inspiratie en oefent het oog In „fotografisch zien". VRAAG NAAR FILMS C die nu nog uitsluitend voor onze marine bestemd is op ieder gewenst ogenblik ook tot de landmacht kan uitbreiden Keeds herhaalde malen, zo zcide men ons, hebben wij de legerleiding te ver staan gegeven, dat zij slechts haar wen sen hoeft kenbaar te maken en de productie van wapens van de land macht kan starter.. Tot dusver heeft men van deze gelegenheid echter nog geen gebruik gemaakt. Behalve door deze directe productie verleent Wilton-Fijenoord ook nog diensten aan de marine door haar re visie-werkzaamheden te Rotterdam. Zo wordt allerlei voormalig Duits geschut, dat als oud roest in de duinen stond, op het ogenblik gereviseerd en volgens on ze zegsman zodanig hersteld, dat bijna van nieuw geschut gesproken kan wor den. Regelmatig wordt met deze gerevi seerde kanonnen in de duinen nabij Petten proef geschoten^ waarna ze gro tendeels als bewapening op onze koop vaardijschepen worden geplaatst. Ook de revisiewerkplaatsen zo heeft men ons te verstaan gegeven zouden de landmacht nog goede diensten kunnen bewijzen. De Ruyter Van ons bezoek aan de in aanbouw zijnde kruiser „De Ruyter", die onder het commando staat van kol. Pröpper, kunnen wij uiteraard weinig vertellen. Het aantal en het bereik van haar ka nonnen, haar vuurleidingen en munitie- aanvoersysteem behoeven geen couran ten-publicatie. Het zal de lezer waar schijnlijk ook meer interesseren, dat de aanblik van de „De Ruyter" fundamen teel verschilt van die van bijkans ieder ander schip. Zij kent geen patrijspoor ten. Het is n.l. een van de lessen, welke de laatste wereldoorlog geleerd heeft, dat een oorlogsschip in de slag van zijn patrijspoorten alleen maar moeilijkhe den ondervindt. De „De Ruyter" heeft ze dus niet. maar het gevolg daarvan is, dat de ventilatie van het gehele schip, dat eenmaal in de vaart rond 800 koppen zal tellen, een bijzonder groot probleem is geworden. Men heeft dan ook de ge hele scheepswand met allerlei warmte werende platen moeten isoleren en prac- tisch iedere personeelsruimte heeft air conditioning. Ook de klassieke „kooi" (de hangmat) is in deze kruiser afge schaft. Iedere matroos krijgt zijn eigen vaste slaapplaats. Karei Doorman Er werken op het ogenblik bü Wilton- Fijenoord rond 6500 man. Het vlieg- kampsehip „Karei Doorman" ligt er in dok en de eerste vier, vijf jaar is men met werk behoorlijk volgeboekt. Met deze feitelijke mededelingen wil len wij in deze bijdrage volstaan. Zij onthullen een activiteit, die in Nederland nauwelijks bekend is. In Schiedam is de eerste stap gezet voor een eigen Neder- landse geschutsfabricage. Met speciale toestemming van de minister vcm Oorlog en van' zijn staatssecretaris heeft eert van onze verslaggevers, tezamen met een kapitein van de Legervoorlich- tingsdienst een rondreis gemaakt langs een aantal Nederlandse indus trieën, die bij de bewapeningspro ductie zijn ingeschakeld. Hij heeft zich op deze reis een idee kunnen vormen omtrent de huidige stand van zaken, de wensen en mogelijk heden der industrie en in een aan tal korte beschouwingen zal hij de lezers dienaangaande informeren. Het spreekt wel vanzelf, dat hij zich daarbij om veiligheidsredenen meer beperkingen moest opleggen, dan hem alleen journalistiek gezien lief was. Inlichtingendiensten zijn echter onverbiddelijk. De Indonesische buitenlandse politiek zal, ofschoon Indonesië het Japanse vredesverdrag ondertekent, gelijk blij ven aan die van India, zo heeft de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, medegedeeld. Hij verklaarde tegenover de „San Francis co Chronicle" dat zijn land te maken heeft met zijn Aziatische buren. „Wij wensen vriendschappelijke betrekkin gen met hen, zelfs ofschoon zij er mis schien andere politieke ideologieën op na houden." Hij zei, dat Indonesië het communistische China zou blijven er kennen, omdat „het rode regiem een realiteit is". Betrekkingen met de Ver enigde Staten zullen strikt op zaken- niveau staan vanwege de positie van Indonesië in Azië. De heer O. M. E. Loupart, lid van het presidium van de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven, ontving uit Rio de Janeiro de mededeling dat hij benoemd is tot Officier in de orde van het Zuiderkruis van Brazilië. 1 Een geschutsbank vam Wilton-Fijenoord, waarop een kanonsloop gedraaid wordt. Verscheidene inwoners van Zeist en omgeving ontvangen nu reeds lange tijd minder vi-iendelijke briefkaarten van de 51-jarige Zeistenaar J. N„ die „vecht met de wapens die hij heeft", zoals hij het zelf noemde. Ook aan een zekere Van D. schrijft hij met grote regelmaat briefkaarten, waarop hij deze kwalificeert als „misdadiger en dief". Van D. diende een klacht in. Vrijdag stond de afzender voor het Amsterdams Gerechtshof in hoger be roep terecht „Ik schrijf die kaarten, omdat Van D. inderdaad een dief en een misdadiger is", riep hij uit. „De politie wil niet eens proces-verbaal opmaken over die poging tot doodslag. De burgemeester staat onder de wet, nietwaar? Ik heb hem geschreven of ik een baantje kon krijgen bij de distributiedienSt, jaren geleden. Ik heb een goede hand van schrijven „Dat zien we op de briefkaarten". „Maar ik krijg eenvoudig geen ant woord van de burgemeester". „U moogt op deze wijze de mensen niet beledigen", zei de president „Gaat u er nog steeds mee door?" „Gisteren heb ik er nog een aan Van Dijk afgestuurd". „Maar u stuurt ze ook aan andere mensen" „Ja, ik schrijf iedereen over wat ik tegen hem heb". „Meent u, dat die Van D. u f 850 schuldig is?" „Ja, edelachtbare. Hij wil me f 12 be talen als ik een kwitantie teken, maar dat doe ik niet". In een psychiatrisch rapport werd ver- Tijdens het Internationaal Congres over de Boodschap van Fatima, dat van 7 tot 10 October a.s. te Lissabon zal worden gehouden zullen sprekers met wereldreputatie het woord voeren. Jo zef Maria Penan uit Spanje zal o.a. spreken over de boodschap van Fatima en de vrede", Victor Belahunde uit Peru, gedelegeerde van de U-N.O. zal het woord voeren over „de boodschap van Fatima en het huisgezin" en Graaf Gonzaga de Reinholds uit Zwitserland, heeft „de boodschap van Fatima en de vrede in de wereld" als onderwerp ge kozen. Verder zullen als sprekers op de studiedagen het woord voeren Don An gel Herrera uit Spanje, Bisschop van Malaga, de eminente Portugese staats man dr. Joaquim Diniz da Fonseca en de directeur van het Hospitaal te Coim- bra, dr. Johan Maria Porto, die eveneens Portugees is. dachte niet toerekeningsvatbaar ge noemd en dus als niet verantwoordelijk voor zijn daden beschouwd. De procu reur-generaal achtte derhalve de in Maart j.l. door de Utrechtse politierech ter opgelegde maatregel de juiste en eiste bevestiging van dit vonnis: ontslag van rechtsvervolging en ter beschikking stelling van de regering om van harent wege te worden verpleegd. „U bent niet van plan met die schrij verij uit te scheiden?" vroeg de presi- den hem tenslotte. Het antwoord luidde ontkennend. „De procureur-generaal wil het vorige vonnis bevestigd zien, wat zegt u daarop?" „Dan ga ik in cassatie, edelachtbare". „Dat moet u dan later maar doen. Eerst moet u de uitspraak van het Hof afwachten". De K.R.O. heeft haar programma voor het najaar en winter bekend gemaakt. Wij ontlenen hieraan het volgende: Op het terrein van de godsdienst bie den de Vrijdagavonden een reeks cause rieën van verschillende sprekers onder hoofdredactie van pater Pauwels O.P namens de St. Willibrordsvereniging. De titel van deze reeks is: „Ik geloof in ene, heilige, katholieke Kerk". De uitzendingen ten dienste van de grote, katholieke standsorganisaties, de K.V.P., de katholieke, culturele organi saties etc., hebben tot dusver weinig reden tot tevredenheid gegeven. Het „Centrum voor katholiek, cultu reel overleg" heeft thans een contact commissie in het leven geroepen. In nauw en voortdurend overleg met deze commissie zal de K.R.O. dit najaar een nieuwe uitzending van 20 minuten uit brengen. Deze uitzending in mozaïek- vorm zal zowel berichten en causerieën als korte vraaggesprekken, reportages en klankbeelden bevatten. Samenstel ling en regie zijn toevertrouwd aan de heren Tom Bouws en Frans Evers. Naast het godsdienstige en het maat schappelijke element zal ook aan de katholieke kunst en -kunstenaar de no dige aandacht worden besteed. Op de eerste plaats door de voortbrengselen van de katholieke kunst voor de micro foon te brengen en aan katholieke kun stenaars van formaat de kans te bieden tot optreden. Waar dit echter niet of slechts ten dele mogelijk is, met name b|j de beeldende kunsten, zal de luiste raar door causerieën op de hoogte wor den gehouden van hetgeen er leeft on der de katholieke kunstenaars. De niet door deze causerieën bezette Zondagmiddagen zullen de K.R.O.-spre ker, dr. Paul Julien, die in October weer van een reis terug hoopt te zijn, aan het woord laten voor het weergeven van zijn reisindrukken. Naast dr. Julien zal een nieuwe „reiziger" voor de K.R.O.- microfoon optreden, n.l. de Alpinist B. Baancn. Het Brabants halfuur krijgt een even knie, n.l. een uitzending van dertig mi nuten gewijd aan het gehele randgebied van ons vaderland. Dit programma zal evenals het Brabants halfuur eenmaal in de vier weken worden uitgezonden. De gebruikelijke streekdagen zullen hierbij worden voortgezet. Ten dienste van het liefhebberij-toneel doet een nieuwe rubriek haar intrede. De jonge katholieke acteur Ton Lutz zal een microfoon-cursus geven voor de katholieke lekenspelers. Deze cursus zal worden verzorgd in samenwerking met het nationaal verbond van R.K. ama teurtoneelgezelschappen in de vorm van repetities, tijdens welke de amateur spelers geïnstrueerd worden door Ton Lutz. Het contact met het buitenland blijft bewaard. Er zullen weer enkele pro- grammadagen gewijd worden aan be vriende naties. De eerste van deze dagen zal een Amerikaanse z|jn. De „Hand in hand-programma's" met België zullen eveneens worden voortgezet. Ook met de Franse omroep wordt aan een project voor een hand-in-hand- programma gewerkt. Voorts komt er een Zuid-Afrikaans programma ter ge legenheid van Paul Krugerdag op 10 October en blijven de gesproken brieven van correspondenten uit Rome, België, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Sta ten enz. De Dinsdagavonden blijven gereser veerd voor de voornaamste bestanddelen op het gebied van muziek en dramati sche literatuur. Zij zullen ook een pro gramma brengen, gewijd aan het leven van de klassieken, In 1952 zal een aanvang worden ge maakt met een aantal programma's in cyclisch verband, welke uitmonden in de viering van het eeuwfeest van de katho lieke hiërarchie in Nederland in 1953. In de vacature bij de amusementsaf deling, ontstaan door het verscheiden van Dico van der Meer, is voorzien door overplaatsing van Wim Quint naar ge noemde afdeling. Zoals het Zaterdagavond-programma zijn amusement-show blijft houden in „De klok heit negen", zal de Zondag avond in het „Uit en thuisprogramma", zijn Zondagavondcabaret krijgen. De Zondagavond zal ook een familiepro gramma bieden onder de titel „Gouden regen". Het amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck zal hiervan een non- stopprogramma maken, gevarieerd uit lichte opera- en operetteklanken en liederen. De wedstrijd 2x1 1 keert terug. Nieuw is het „verrassings-bezoek" van de vliegende K.R.O.-brigadd. Deze bri gade bestaat uit orkest en andere mede werkers. Plotseling doemt deze brigade ergens bij liefdadige instellingen in het land op. Pas bij het begin van de uit zending wordt verklapt, waar de vlie gende brigade zich genesteld heeft en komt via de radio een opdracht voor de omwonenden. Ten dienste van het Nationaal Katho liek Thuisfront is de actie „Baas boven baas" ontworpen, een geld-inzamelings- actie voor de ontspanning van onze mi litairen en het stichten van katholieke militaire tehuizen. De schoolradio-afdeling verwacht in het nieuwe cursusjaar de duizendste school te mogen inschrijven. Advertentie Om Paddy eens te laten zien wat wij hier in ons landje zoal pres teren met wat plankjes en manu facturen, heb ik hem meegenomen naar Sneek. En van een gehuurd scheepje uit hebben we waargenomen hoe gedurende een week, deze of gene nog sneller was op het water, dan de volgende, die daarop de finish passeer de. Wij hielden ons echter maar liever wat bezig met het verschalken van witvisjes. Een werkje, dat in Friesland geen naam mag hebben. Wij hadden ons niet verwaardigd een extra trein tg charteren voor het ver voer van het visgerief. Want we reis den licht. Slechts een voornstokje met een wat dikkere top voor de brasem ging mee. En natuurlijk een paar dun ne simmetjes. Waarom ook al dat ge sjouw; we gingen immers om de zeile- rij. Maar wat doe je, als het 's morgens vroeg bladstil is en prachtig weer. Na tuurlijk, dan leg je in, nog voor je hebt ontbeten. En wat doe je, indien blijkt dat de brasem niet wil en dat je in een uurtje tijds zoveel voorntjes kan van gen als je maar wilt. Wel, even natuur lijk pik je dan het stevigste snoertje uit en je laat het zo juist gevangen witje aan de haak zitten en zoekt het riet af naar_ een snoekje. Wij vonden hem nog vóór het ontbijt. En hij vond onze nylonte dun, zodat hij er maar eens even zijn tanden op scherpte en met de haak er tussenuit kneep. Onderwijl het voorntje met smaak ver orberende. Zodat wij een andere sim opsnorden en de snoek verder maar met rust lie ten. Wij hadden toen al, de derde mor gen. spijt niet wat meer spullen te hebben meegenomen. Doch naarmate de ochtend vorderde en onze vermetelheid terugkeerde, broedden wij een plannetje uit. Om tegen een uur of acht tot de daad over te gaan. Wij zochten een klein aasje uit, sloegen het aan in de rug en stel den ons spul af tot op de grond. Waar na wij gingen schaften. Gesterkt door, wij mogen wel zeggen een eenvoudige en geïmproviseerde maaltijd, staken wij onze "hoofden weer boven het dek. Om binnen weinige ogenblikken tot de ontdekking te komen dat er midden op het water een hengel dreef. Onze pret hierover luwde pas wat, toen het dui delijk werd dat die hengel de onze was. Zodat wij genoodzaakt waren om per huurboot een achtervolging in te zetten. Nadat we van een naburige col lega een landingshaak leenden, je kon immers nooit weten, stiet Paddy af en na een voorspoedige tocht namen wij ons geliefd eigendom ter hand. Een giasoog van krap zes pond gaf, uitge put als hij was, slechts weinig strijd meer. Zodat hij al ras de sigaar was. Maar een en ander had tot gevolg dat, toen we weer aan de kant lagen, we serieus gingen snoekbaarzen. Alle spottende en sarcastische opmerkingen lapten we aan onze laars. Hier zat snoekbaars en dat was genoeg voor ons. Wat er zou gebeuren, indien we een werkelijke kanjer vastsloegen, daar maakten we ons vooreerst nog maar geen zorgen over. Wat verstandig kan worden genoemd. Toen echter zo'n knaap inderdaad toehapte, hebben we het wel degelijk gedaan. Daar was dan ook reden te over toe. Want hij was ruim tien pond en hij ging te keer ais een halve gare. En wanneer je, zoals wij toen, geen reel op de stok hebt, doch met de vaste stok vist, dan geeft zo'n heer je han den vol werk. Zo je het althans tot een goed einde wilt brengen. En wie zou dat niet willen? Wij zeker, al was het alleen maar om de spotters tot zwijgen te brengen. En dat lukte. Df. Advertentie (Een Luxor product) Advertentie Grotere zekerheid voor Uw gezin! Idealiseer Uw bij opze Bank lopende kapitaalverzekering door het bijsluiten van een jaarlijkse rente tegen een lage premie. Onze vertegenwoordigers en wij geven gaarne vrijblijvend inlichtingen. Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 Het is natuurlijk nog ae vroeg om de betekenis van de Conferentie in San Francisco te peilen. De eer ste ronde is pas geleverd, maar die eindigde dan ook in een '/•v "n. duidelijke ne derlaag voor de Russen. Behalve zijn secondanten Polen en Tsjechoslowa- kije had Gromyko nie mand, die naast hem stond en niet minder dar, acht-én-veertig andere landen stemden voor het Brits-Amerikaanse voor stel, dat de procedure kwestie regelde. Over ae agenda kon nu niet meer gepraat worden en men verwacht, dat er thans sneller dan men verwacht te zal kunnen worden opgeschoten. Maar het zal verstandig zijn deze op timistische zienswijze niei te overdrijven. De ver eenzaamde Russen voe len zich terzijde gezet. Ze zeggen, dat de Ja panse minister-president Josjida als- een lang-ver- beide welkome gast in Amerika wordt binnenge haald, alsof er nooit een Pearl Harbour is geweest. Er waren ook nog een paar andere incidenten. Zo werd bijvoorbeeld de Poolse gedelegeerde vrij onzacht van de spreektri- bune verwijderd, omdat hij zijn slotzin niet kon vinden en begeerde door te spreken, terwijl zijn spreektijd om was! Ook werd Gromyko nadat hij officieel bij Truman ont vangen was en met de bijbehorende eerbewijzen was binnengehaald. bij zijn vertrek op straat door het publiek uitge jouwd. Dat was een be treurenswaardige regie fout. die natuurlijk zaï worden uitgebuit door de Russen, die thans reeds hoog van de toren blazen en zeggen, dat een vrede met Japan zonder de in stemming van China, In dia en Rusland geen vre de kan worden genoemd. En er wordt reeds aange kondigd, dat Japan, zodra het zijn souvereiniteit zal hebben herkregen, zo spoedig mogelijk afzon derlijke vredesverdragen wil sluiten met India, China en andere mogend heden, die thans buiten het verdrag van San Francisco willen blijven Dit opent misschien meer hoopvolle perspectieven We weten niet of Trygve Lie, de algemene secre taris van de Verenigde Naties, op deze ipTjBB vooruitzichten doelde toer. hij 2 dezer dagen, te kennen gaf. dat de vredesvoor- uitzichten zich veel beter lie ten aanzien, dan in lan ge tijd. Generaal Ridg- way, de opperbevelhebber van de troepen der Ver enigde Naties, heeft op nieuw gepoogd de wa penstilstandsonderhan delingen weer op gang te brengen. Het begint er meer op te lijken, dat bepaalde verantwoorde lijke elementen despe rate Zuid-Koreanen wel licht of andere avontu riers de incidenten heb ben veroorzaakt, die de besprekingen te Kaesong tot stilstand hebben ge doemd. Daarom lijkt het voorstel generaal Ridgway om de on derhandelingen elders op nieuw te beginnen, zeer aannemelijk. Maar het moet nog worden afge wacht of de Chinezen en Noord-Koreanen het voor stel zullen aannemen. Hoe het ook zij, de wereld snakt er naar, dat men eindelijk tot een compro mis komt. voorai ook om dat. zoals Truman het zeide. een uitbarsting van een nieuwe oorlog van de menselijke beschaving niets zou overlaten. Inmiddels is de Perzi sche oliekwestie door 'n reeks van dramatische spanningen ge gaan, waarbij het hoogtepunt werd bereikt door een Per zisch ultimatum aan de Britse regering. Een ultimatum, dat weet men, is een eis van de ene mogendheid aan de andere, waarbij een tijdslimiet wordt ge steld, binnen welke ter mijn dan een bevredigend antwoord moet worden gegeven. De Perzen eisten hervatting van de onder handelingen of anders zouden ze alle Britse technici het land uitzet ten. In Engeland werd vijftien dagen tijd gelaten om te kiezen of te delen. Een dag later echter maakte de Perzische re gering bekend, dat ze nog wat wachten wilde met het verzenden van dit ul timatum. Blijkbaar was men toch een beetje van de eigen dapperheid ge schrokken. Nu wordt ge zegd. dat de Sjah van Perzië nog eerst in de zaak zal worden geraad pleegd. Het is niet duide lijk of er veel waarheid is in de berichten vcigens welke de Engelsen van plan zouden zijn Abadan militair te bezetten als de Perzen inderdaad zouden pogen de Engelse technici met geweld te verdrijven. Maar het heeft er veel van, dat er in Perzië een spelen met vuur aan de gang is, dat gezien de licht brandbare olie-om geving. hoogst gevaarlijk moet worden geacht. (Van onze Rotterdamse redactie) Het Rotterdamse Maasstation zal, zo is thans definitief komen vast te staan, gaan verdwijnen. De voltooiing van de spoorlijn NieuwerkcrkRotterdam D.P. met inbegrip van een onderdoorgang onder de Ceintuurbaan in het verlengde van de Stadhoudersiveg en de aanleg van het emplacement Hillegersberg maken dit mogelijk. Verder zal begonnen worden met het bouwen van een stukgoederen loods aan de Westzeedijk; de verbetering van de stationsgebouwen Beurs en Fejjenoord; het aanleggen van een nieuw emplacement D.P. en de houw van een nieuw station D.P. Al deze werkzaamheden zullen in de jaren 1951, 1952 en 1953 haar beslag krij gen, evenwel met uitzondering van de bouw van het nieuwe station D.P. en het zuidelijk deel van het emplacement voor dit station, welke werken echter direct na 1953 zullen worden aangevan gen. Dit laatste moge in zekere zin te betreuren zijn, doch kan anderzijds tot gevolg hebben, dat voor de definitieve plannen voor het station D.P. intussen ruimere mogelijkheden kunnen worden overwogen. Deze feitelijkheden blijken uit een schrijven van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting aan het ge meentebestuur van Rotterdam. Het over heidsaandeel in de kosten over de eerste drie jaren zal worden beperkt, doch daartegenover staat, dat de spoorwegen zich bereid hebben verklaard over deze jaren een groter deel te financieren, waardoor de aanvankelijk gevreesde verdere beperking achterwege zal kun nen blijven. Naar de mening van B. en W. van Rotterdam is het resultaat van het met de overheid gepleegde overleg, mede dariK zij de welwillende houding van de Spoor wegen en gezien in het licht van de hui dige omstandighëden, bevredigend, om dat in elk geval vóór 1954 de eigenlijke spoorwegverbindingen aanzienlijk zullen zijn verbeterd, het station Maas zal kunnen worden opgeheven en voor de stations Beurs en Feijenoord een oplos sing zal zijn verkregen, terwijl direct daarna de bouw van een modern hoofd station D.P. ter hand zal worden ge nomen. Het Deense Rode Kruis heeft medege- rei?' j.at. ^el" Deense hosjhtaalschip „Jutlandia" 16 September met zieken en gewonden uit Korea te Rotterdam zal arriveren. Het schip zal in Rotter dam voorraden aan boord nemen en, zonder Denemarken te hebben aange daan, naar het Verre Oosten terugke ren. Te Wageningen is opgericht de stich ting „Internationaal landbouwstudie centrum". Deze stichting stelt zich ten doel in de geest van het door de Ver enigde Naties aanvaarde pi-ogramma tot hulpverlening aan landen, die een ver snelde ontwikkeling meemaken, hoger landbouwonderwijs te doen geven aan buitenlandse en Nederlandse studenten met landbouwkundige vooropleiding. Voor het eerst in de geschiedenis is een Nederlander in de consulaire dienst van Israël gekomen, aldus meldt het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Het is de heer Jacob Jannai, zoon van de Amster damse onderwijzer Simon de Jong, die benoemd is tot economisch adviseur van de legatie van Israel in Istanboel met de rang van vice-consul. „Ik zit in het fruit", zegt de dikke heer. Hij trekt zijn jasje en zijn schoe nen uit, legt zijn kousevoeten met gaten-en-al op de bank, schuift zijn bretels op een makkelijke plaats en doet zijn boord af. Inderdaad, het is benauwd in de coupé, maar dit gaat toch wel een beetje ver, nee, dit is geen fijn Fruit. „Heeft U er bezwaar tegen, als ik het raam open doe?" vraagt dan het hoekje. Daar zit een slank dametje, gevat in stijf-gestreken witte blouse en grijs mantelpakje beschaafd naar frisse lucht te happen. „Bent U voor plezier op reis, dame?" vraagt het Fruit, die zich volkomen op zijn gemak en schuldeloos voelt. „Eigenlijk wel", antwoordt Mantel pakje een tikje hooghartig, „ik ga af scheid nemen. Volgende week emigreer ik naar Canada". „Zozo", peinst het Fruit en vouwt zijn onderkinnen op tegen zijn hals, „zozo, U durft". „Niets te durven. Mijn man is er al twee maanden. Had al een prachtbaan voor hij wegging. Hij komt de kinde ren en mij van de boot halen in een nieuwe wagen, heeft voor een behoor lijk huis gezorgd, dus valt er niets meer te durven. Bovendien hebben wij na de oorlog steeds in Zwitserland gewoond". „Zozo", lispelt het Fruit weer, „zit Uw man ook in het fruit?" „Nee, die is ingenieur". „Mag ik U niet eens een kistje fruit sturen, daar in Canada? Dan stuurt U mij een paar nylons of zo". Betekenisvol kijkt het Mantelpakje naar de bank tegenover haar. „Een paar nylons? Een paar schone, nieuwe sokken zal U bedoelen". De Amerikaanse textielfabrikanten zijn bevreesd voor de mogelijke uitwer king van nieuwe Japanse concurrentie op de wereldmarkten na de ondertekening van het vredesverdrag. De textielindus trie is een van de grootste Japanse in dustrieën en door de lage arbeidslonen in vooroorlogse jaren kon Japan millioe- nen meter textiel in het buitenland ver kopen. Ten behoeve van bezoekers van de Najaarsbeurs, die van 11 tot en met 20 September a.s. in Utrecht wordt ge houden, zullen de Ned. Spoorwegen een aantal extra treinen laten rijden op de trajecten R'damDen HaagUtrecht, AmsterdamUtrecht, ZwolleUtrecht, RoosendaalDen Bosch, Eindhoven Utrecht. AmsterdamUtrecht, Amers foort—Utrecht, GroningenLeeuwar denUtrecht, denUrecht. Het West-Duitse ministerie van Eco nomische Zaken heeft, zoals gemeld, een extra contingent van 250.000 dollar be schikbaar gesteld voor een collectieve Nederlandse deelneming aan de Berlijnse industrietentoonstelling van 6 tot 20 Oct. a.s. De Nederlandse deelneming gaat nu definitief door. De deelnemers komen voornamelijk met dekens en confectie; voorts bloembollen, snijbloemen, boom kwekerijproducten, rotanmeubelen, pa relmoeressences, chocolade en suiker werken. De directie van de Cultuur Mij. Soem ber Moedjoer deelt mede, dat door de uitbarsting van de Kloet op Java 55 ha koffietuinen van de onderneming Ban- taran zijn verwoest. De opstallen leden geen schade en de bevolking bleef rus tig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7