Zandvoorts parochiefeest op luisterrijke wijze gevierd FIAT1400 VERHUIZINGEN - VERPAKKINGEN - MEUBELOPSLAG - PIANOTRANSPORT Beverwijk en opgeslokt in Wijk aan Zee nieuwe stad? I Geschenk van de parochianen: nieuwe kruisweg een IJmondgemeente met 250.000 inwoners voorstel aan Ged. Staten HERINGA WUTHRICH MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 „Pro Ecclesia voor C.' Siegers Motorrijder over de kop Met gebroken ruggegraat naar ziekenhuis Gem. Bureau voor Beroepskeuze Drievoudige aanrijding Burgerlijke Stand Zilveren kloosterfeest pater F. J. Versteeg Orgelbespeling Bevorderingen bij de genie Stadsbibliotheek en -Leeszaal P. Concert Marinierskapel Broeder Plechelmus in het zilver Feest in Johannes de Deo Dienstbode viel door lichtkoker Ongelukkige dans WASSERIJ DUYN BLOEMENDAAL R.K. Middenstand Jongetje viel uit auto Moeder aangereden door motorrijder Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Openbare scholen in Zuid-Oost Laatste H.O.V.-concert HEEMSTEDE Luchtverkenners namen Groephuis in gebruik Winkeliers gaan zich verenigen R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand Bedorven vis gegeten? Reeds één slachtoffer BEURTV AARTTARIEF VERHOOGD 'n TIP VAN BOOTZ 3000 SCHOLEN SPAREN MEE Boekje van Viruly als beloning Niet alledaags gevecht Volmaakte ligging ook op slechte wegen. i. LEONARD LANG Beurs van Amsterdam o o Het honderdjarig bestaan van de parochie van St. Agatha te Zandvoort is Zondag met grote luister gevierd. De kerk was door de firma Vader smaakvol versierd. Het hoogtepunt van de feestviering was de pontificale Hoogmis, opgedragen door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Uit de pastorie schreed de bisschop door een erewacht van verkenners en weipen naar de kerk, waarin aan weers zijden van het middenpad bruidjes stonden opgesteld. In het kerkgebouw waren aanwezig de loco-burgemeester, wethouder Slagveld, wethouder Kerkman, de oud-burgemeester, de heer H. van Alphen met echtgenote, de eerw. moeder Scholastica, provinciaal-overste van de zusters Franciscanessen van „Alverna" en enkele zusters van het bestuur van deze congregatie. Mgr- Huibers voerde hierna het woord. Hij huldigde de oud-pastoor Wijnker en de huidige pastoor van Die pen. Mgr. bracht dank aan de parochi anen voor hetgeen zij voor kerk eh godsdienst deden- Hulde werd gebracht aan de heer C. Siegers die ruim veertig jaar aan het koor verbonden is en ook in 't openbaar leven (ruim 35 jaren als lid van de gemeenteraad) werkzaam was in het belang van kerk en gemeen schap. Z. H. Exc- deed mededeling van de toekenning aan de heer Siegers van het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In zijn dankwoord liet de heer Siegers de leden van het koor de len in de hem gebrachte hulde. De oud-burgemeester, de heer H. van Alphen, memoreerde dat het katholieke volksdeel steeds aan spr. zijde heeft ge staan als het ging om handhaving van orde en gezag- De verdraagzaamheid Bij het H- Misoffer werd mgr. Huibers geassisteerd door kapelaan Blom als diaken en pater Wijnne O.S.B. (zoon van de parochie) als sub-diaken. Troon- diakens waren pastoor Bosch uit Bent veld en pastoor van Galen uit Over- veen. Presbyter-assistens was de hoog- eerw. heer deken Kuilman van Haar lem. De andere functies werden ver vuld door oud-kapelaans en door zoons van de parochie. Het zangkoor, onder leiding van de heer C. Siegers, zong zeer verdienstelijk de mis „Trinitas" van Hubert Cuypers en na de H. Mis het „Lausate Domi- num", dat werd gedirigeerd door de heer Nibbering uit Haarlem. Na het Evangelie hield mgr. Hui bers een toespraak tot de gelovigen waarin hij de zegeningen schetste welke in honderd jaar in deze pa rochie tot de gelovigen waren geko men. Dat God in ons midden woont en een herder heeft aangesteld die door woord en voorbeeld het gees- - telijk heil der gelovigen heeft be vorderd. Monseigneur spoorde de gelovigen aan tot eenheid en ijver in de dienst van God en tot volg zaamheid aan de priesters. De officiële receptie vond om een uur plaats in het patronaatsgebouw; de personen die de pontificale Hoogmis hadden bijgewoond waren hierbij aan wezig, alsmede de heer A. Elffers als vertegenwoordiger van de Nederlandse protestanten-bond en de heer Schoen maker, inspecteur van het lager onder wijs. Ook waren aanwezig de eerw. zusters van huize Sterre der Zee en ver tegenwoordigers van alle katholieke verenigingen. In de zaal prijkten tal rijke bloemstukken, o a. van de gemeen te Zandvoort en van de oud-burge meester, de heer van Alphen. Toen mgr. Huibers door deken Kuil man, pastoor van Diepen en de leden van het kerkbestuur was binnengeleid, sprak kapelaan Blom als voorzitter van het feestcomité een kort welkomst woord. Namens de parochianen droeg de heer Crabbendam het geschenk over: een nieuwe kruisweg, ontworpen en uitgevoerd door de inmiddels overleden kunstenaar de heer Lourijssen uit Haar lem. lem. De heer Siegers, voorzitter van de Hanze, bood drie canonborden aan. De 27-jarige monteur R. W. K. uit Bloemendaal is gisteravond tengevolge van een motorongeval zeer ernstig ge wond. K. reed met zeer grote snelheid over de Zeeweg vanaf het strand in de richting Overveen. Bij de eerste bocht vanaf het strand raakte hij de macht over het stuur kwijt. Hij sloeg over de kop en werd op het wegdek geslingerd. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde vermoedelijk een gebro ken ruggegraat. De monteur is met een ziekenauto naar het Marinehospitaal te Overveen vervoerd. Daar een onmid dellijke operatie noodzakelijk was is hij vervolgens overgebracht naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam. Naar wij vernemen is de toestand van de patiënt zeer zorgwekkend. Het Gem. Bureau voor Beroepskeuze werd in het afgelopen jaar bezocht door 591 adviesvragenden van wie 179 vrou welijke. Van dit totale aantal waren 293 jonger dan 15 jaar, 162 tussen 15 en 17 jaar, 83 tussen 18 en 20 jaar en 50 ouder. Uit plaatsen buiten Haarlem meldden zich 71 mannelijke en 45 vrouwelijke personen. Van de uitgebrachte adviezen betroffen 238 het volgen van voortgezet onderwijs. De herhaalde bezoeken be droegen 187, zodat met de nieuwe ge vallen mee 778 bezoeken geregistreerd werden, of 27 meer dan het jaar daar voor. Zaterdagmorgen ontstond er in de Grote Houtstraat een drievoudige aan rijding, toen een wielrijdster naar links reed op het moment dat zij werd in gehaald door een personenauto. De vrouw reed tegen de auto aan en viel op de weg. De bestuurder, die de aanrij ding nog wilde voorkomen, reed het trottoir op en kwam in aanraking met een voetgangster. De beide dames wer den licht gewond, de bestuurder kwam met de schrik vrij. ONDERTROUWD: G. H. Walter en J. W. M. G. Kilian. GEHUWD: B. A. L. Kloosterhuis en U. A. L. Rissmann; T. H. Bossers en J. G. van Leeuwen; W. S. Mazurel en W. Ponsen. GEBOREN: L. LipsSliedrecht, J. C. W. van Keijzerswaard't Lam, beiden een zoon. H. Tuijnvan Wijk, M. C. J. TimmermansMaas. V. N. SnedJor- dens, G. W. van den IJsselBout, allen een dochter. OVERLEDEN: A. Vermeulen, 50 j. Korte Lakenstraat; H. J. Tromp, 68 j. Maerten van Heemskerkstraat. Met een plechtige Hoogmis, een druk bezochte receptie en een intiem feest op de pastorie heeft pater F. J. Versteeg O.F.M. gisteren zijn zilveren klooster- feest gevierd. Kenmerkend voor deze volgeling van Sint Franciscus was de eenvoud, waar mee dit feest gepaard ging. Hoewel hij buiten de directe zielzorg van de parochie van de Groenmarkt staat, heeft pater Versteeg in de vijf jaren, dat hij in Haarlem werkt, vooral door zijn arbeid voor het Francisca Ro- manawerk, zich vele vrienden van alle rangen en standen gemaakt. Een groot aantal daarvan was gistermorgen om half negen in de paterskerk bijeen, waar de jubilaris een plechtige H. Mis op droeg. Hij werd hierbij geassisteerd door pater Groen als diaken, pater Wilshaus als sub-diaken en pastoor Roorda als presbyter-assistens. Het parochiële zang koor onder leiding van André Kaart zong de Mis „L'homme désarmé" van Jan Mul. Organist was de heer J. Stam- meyer. Het zal voor pater Versteeg een grote voldoening zijn geweest, dat zijn 77-jarige vader de H. Mis en ook de andere feestelijkheden nog kon bijwo nen. Op de receptie, die van twaalf tot één uur in het Francisca Romana-huis aan de Koudenhorn gehouden werd, kwa men velen de jubilerende pater de hand drukken. Er waren vertegenwoordigers van de Mater Amabilistichting, van de cursus voor kraamverpleging en van tal van andere organisaties, waaraan pater Versteeg zijn gewaardeerde medewer king verleent. Er waren veel fraaie bloemen en een gift onder couvert, waarvan de jubile rende pater binnenkort een reis naar Lourdes zal maken. Na de receptie werd het feest op de pastorie in intieme kring voortgezet. In de Grote Kerk te Haarlem zal op Dinsdag 11 September 's avonds van 89 uur, door George Robert het vol gende gespeeld worden: 1. Fugue et Caprice, F. Roberday; 2. a. Puer Nobis Nascitur, b. Les Cloches, N. Lebègue, 3. a. Fantasia c kl. t, b. Fan tasia g gr. t., J. S. Bach; 4. Variationen über den Basso-continuo des ersten satzes der Kantate: „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen, Angst und Not sind des Christen Tranenbrot" und des Crucifi- xus der H moll-Messe von Sebastian Bach, Franz Liszt; 5. Fête-Dieu, H. An- driessen. in Zandvoort bleek volgens spr. o.a hieruit dat destijds door de raad met algemene stemmen een katholiek tot gemeente-secretaris werd benoemd. De heer van As sprak namens de K.A.B. en „Credo Pugno" woorden van geluk wens tot het kerkbestuur en de heer Siegers. De receptie werd besloten met een dankwoord van pastoor van Diepen en een serenade van de Zandvoortse Muziekkapel- 's Avonds werd in de kerk een plech tig danklof gehouden waaronder het zangkoor onder leiding van de heer Nibbering het „Te Deum" van Jan Nieland uitvoerde. De feestviering werd besloten met een uitvoering in „Monopole" waarin de Ghesellen van de Spelewei onder lei ding van Anton Sweers met groot suc ces toneelstukken opvoerden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Minderjarig meisje vermist (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Lilly Mariene (a, 1.) 2, 7 en 9.15 u.; City: Het laatste duel (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: „De strijd in het rotsge bergte" en ,.Wie doodde Roe Robin?" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 11 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Door de minister van Oorlog werden op 3 September 1951, met ingang van 1 Januari 1950 bij het Bureau van Aan leg, Bouw en Onderhoud van Vliegvel den. afdeling van de Dienst der Genie te Amsterdam, bevorderd tot hoofd ingenieur: Ing. Mej. C. H. M. Boeree c.i. en tot de rang van opzichter B de ontwerp- en constructietekenaars E. Dekker en onze stadgenoot A. M. Bij voet. In Augustus 1951 werden de volgende aantallen boeken uitgeleend door: De Prinsenhofbibliotheek 8842, het filiaal „Huis te Zaanen" 3599, de uitleenpost Spaarndam 206, de muziekbibliotheek 755, de Gemeentelijke Jeugdblibliotheek aan de Schouwtjeslaan 2376. Tezamen werden uitgeleend: 15.778 boeken (v.j. 11.872). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbiblio theek 3672, het filiaal „Huis te Zaanen" 411, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 454. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 4537 bezoekers en bezoeksters (v.j. 3617). Advertentie Neem een goede verhuïzer-emballeur voor al deze werkzaamheden en U voorkomt daardoor teleurstelling. Vraag ons eens om inlichtingen. DAM1AANS Zn. - ZIJLVEST 41 - HAARLEM - TEL. 12456 - 14155 - 11141 Binnen enkele weken vangt het nieuwe muziekseizoen aan. De H.O.V. heeft reeds haar series abonnementsconcerten aan gekondigd en onze Oratoriumverenigin- gen hebben de repetities van de door hen gekozen standaardwerken al hervat. Impresario's beginnen reclame te maken voor hun voor een groot deel van liet publiek hoognodige Meester- pianisten-concerten. De Amsterdamse Kring „Kunst aan Allen" overweegt alhier kamermuziekavonden, waarop eerste rangs krachten optreden (en die tegen matige prijs toegankelijk zijn), te organiseren, daar de jaarijkse intieme kunstavonden van de plaatselijke afde ling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst niet meer worden ge houden. In de loop van het seizoen zijn wij vanzelfsprekend nog meer concerten te verwachten, want Haarlem staat bekend als een stad, die op cultureel gebied niet spoedig verzadigd is. Haarlem's kunstminnend publiek is bovendien wel doende van aard en bezoekt gaarne lief dadigheidsuitvoeringen. Hiervan is de vertegenwoordigster voor het rayon Haarlem van het Marine Sanatoriumfonds: Mevrouw L. v. d. JagtBakker (adres Jan Gijzenkade 215) ten volle overtuigd. Reden waarom deze dame opnieuw ten bate van dit fonds een concert organiseert, waarvan zoals voorheen vanwege zijn hoogst in teressant programma en artistieke uit voering een grote aantrekkingskracht zal uitgaan Niet minder dan Neerlands voortref felijke Marinierskapel onder de artis tieke leiding van kaptein-dirigent Gijs- bert Nieuwland komt 3 October te Haar lem voor genoemd doel concerteren. Zij zal uitvoeren: in het eerste deel o.a. noviteiten van de Haarlemse componis ten Meindert Boekei en Jos de Klerk, in het tweede deel z.g. lichte muziek van Johann Strauss, Delibes, Sullivan en Léhar, dus het allerbeste in dit genre. Als solisten hebben belangeloze mede werking toegezegd: de gevierde radio sopraan José Candel, de nieuwe ver schijning aan het muziek firmament. Bert Robbe, de pianist Meindert Boekei en de solo-trompettist Majoor J. de Rui ter, lid van de Kapel. Gezien deze lijst van dirigent, corps leden, solo-vocalisten en instrumentalis ten, benevens componisten van naam, bovendien het sympatieke doel mag stel lig een grote belangstelling van Haar lems muziekkenners worden verwacht. Laat een ieder al vast de datum 3 October in gedachten houden. Op de uit te voe ren oude en nieuwe werken komen we alsnog terug. O.K. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat Br. Plechelmus (C. Driessen) het kloos terkleed ontving van de Broeders van BarmhartigKeid van St. Johannes de Deo. Ter gelegenheid van dit jubileum droeg Mgr. G. v. Trigt Zaterdag in de kapel van het ziekenhuis St. Johannes de Deo een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door prof. J. A. M. v. d. Gaag, van het Theologicum te Warmond, en mr. A. A. W. Diepen- brock, landelijk secretaris van de K. A. te Heemstede. De predicatie werd ge houden door prof. v. d. Kaag. Vóór de H. Mis vernieuwde broeder Plechelmus zijn kloostergeloften. Tussen elf en twaalf uur was er ge legenheid broeder Plechelmus te felici teren. Vele geestelijken, doktoren en leden van het verplegend personeel maakten hiervan gebruik. De 22-jarige Haarlemse dienstbode B. van H. die Zaterdag op het plat van het dak van een perceel aan het Spaarne de wasknijpers van de drooglijn wilde ha len, liep hiervoor door een goot, die zich vijftig centimeter boven het plat bevindt. Zij gleed uit, viel door een draadglas-lichtkoker en kwam op een beneden gelegen trap terecht. De onge lukkige jongedame kreeg verwondingen aan de armen en het reehterbovenbeen. Zij werd per auto naar de Maria-stich- ting vervoerd. Zondag tegen middernacht danste een militair met zijn moeder in hun woning aan de A. Loosjesstraat. Plotseling gleed de vrouw uit over een kleedje, waar door beiden door de glazen tuindeur tui melden. De militair kreeg een snijwond van twaalf centimeter aan zijn iinkeronder- arm en verder wonden aan zijn handen en voorhoofd. Met een ziekenauto werd hij naar het Grote Gasthuis vervoerd. De dansende moeder kreeg geen letsel. Advertentie A M S TE R l> A M S E V' AART 20 TEL. 11053 Dinsdagavond 11 September vergade- ven de katholieke middenstanders van Overveen in het parochiehuis „Domi". De vergadering begint om acht uur. Men zal die avond overgaan tot het stichten van een eigen katholieke middenstands vereniging „BloemendaalOverveen". Zoals bekend is indertijd een commis sie ingesteld, die Gedeputeerde Staten van Noord-Holland advies moet uit brengen over de toekomstige gemeente lijke indeling der provincie. Het rapport over de kop van Noord-Holland is reeds gepubliceerd, dat voor onze streek zou over een half jaar in druk kunnen verschijnen. Intussen heeft „Het Vrije Volk" een opzienbarende publicatie gedaan betref fende het voorstel der commissie-ter Veen om aan de mond van het Noord- zeekanaal een nieuwe stad te maken, onder de naam „Ymond". De nieuwe stad zou 200.000 a 250.000 inwoners moe ten tellen. Het tegenwoordige Velsen met de on derdelen IJmuiden en Santpoort (ge deeltelijk) zou daarvan het centrum zijn en verder zou deze grote gemeente zijn samengesteld uit Beverwijk, met het daartoe behorende Wijk aan Zee en de gemeente Heemskerk. Het meest merkwaardige in deze ge dachte is, dat het kleine Wijk aan Zee, in betekenis reeds achteruitgegaan, als badplaats geheel zou verdwijnen. De commissie doet wel geen concreet voorstel, maar de geschetste vereniging van een nu reeds hecht verbonden werk- en woongebied, waarvan het Hoogovenbedrijf de kern vormt, acht zij toch de meest logische, zo gaat „Het Vrije Volk" voort. De Hoogovens hebben de structuur van de hele streek gewijzigd, maar de visserijbedrijven, zegt zij, de visafslag en de nevenbedrijven mogen niet wor den onderschat. Bovendien zal over enkele jaren de tunnel onder het Noord zeekanaal de ontwikkeling van de streek sterk stimuleren. Die ontwikkeling is nog lang niet tot stilstand gekomen en de ruimtelijke eisen zullen gedeeltelijk moeten worden bevredigd ten koste van het natuur schoon. De fijne tuinbouw en de bollen teelt zullen in de toekomst meer naar het Noorden worden verdreven. Ook de betekenis van de streek als woongebied voor forensen en gepen- sionneerden en tevens als vacantie- gebied zal door de industriële ontwik keling geringer worden. Voor natuurschoon en recreatie heeft de commissie daarom het oog geves tigd op Zuid-Kennemerland, dat is dus de streek tussen IJmond en de grens van Zuid-Holland- Dit gebied wordt in het bijzonder een woonstreek genoemd met recreatie gebieden en vacantie- oorden (Bloemendaal en Zandvoort). Ook hier is echter de oude betekenis als veelzijdig industriegebied volstrekt niet verloren gegaan- Er zijn grote ar beiderswijken gebouwd, en op moderne industrieterreinen zal nog verdere werkgelegenheid kunnen worden ge schapen. Het natuurschoon en de recreatie aan het strand en in de duinen en de kostelijke resten van de gordel lustho ven en buitenplaatsen, voorts van de bollenvelden de aan duinvoet, verdie nen nauwgezette zorg van de bestuurs organen, omdat zij meer dan regionale betekenis hebben. Over de Hoogovens zegt de commis sie, dat het 'bedrijf zich nog steeds uit- Advertentie HAARLEM Eledrische installaties Luidsprekende Telefoon installaties breidt. Maar deze uitbreiding stuit ai spoedig op Wijk aan Zee. Wij vernemen, vervolgt de schrij» ver van het artikel, dat de uitbrei dingsplannen zich de laatste tijd zo hebben gewijzigd, dat verdwijning van Wijk aan Zee als badplaats en wellicht ook al? dorpsgemeenschap nog maar een kwestie van tijd zal zijn. Dat de reacties op deze vooruitstre vende denkbeelden der commissie niet zullen uitblijven, laat zich verstaan. Er is nog nooit een gemeente geweest, die zonder protesten delen van haar gebied heeft afgestaan of er in heeft toege stemd geheel op te gaan in een andere gemeenschap. Het meest dringende probleem van het ogenblik is uiteraard de huisvesting der industrie-arbeiders- Het is de rijks commissie In 't Veld, die zich hiermee bezighoudt en ook de mond van het Noordzeekanaal heeft haar aandacht. Op de vormgeving, die de commissie- Ter Veen voor ogen staat, zal ook zij zeker haar invloed doen gelden. Tot zover „Het Vrije Volk". Naschrift van de redactie: Bij navrage ten gemeentehuize in Be verwijk, vernemen wij, dat het hier of wel een proefballonnetje betreft, of dat iets door indiscretie is uitgelekt. In ieder geval is omtrent het rapport van de Commissie-Ter Veen in deze zin te Beverwijk niets bekend. Overigens betreft het zo het bericht op juiste informaties berust slechts een voorstel van de Commissie dat door Ged. Staten nog bestudeerd zal moeten worden, terwijl de gemeentelijke in stanties zeker niet buiten het overleg gelaten zullen worden, t.a.v. een derge lijk eventueel zo diep ingrijgende maat regel voor de streek. Zondagmiddag' reed op het circuit van Zandvoort een luxe-auto waarin waren gezeten man, vrouw en twee kinderen, een jongetje van twee jaar en een baby van enkele weken. Toen de auto met matige snelheid de bocht van de Hunzeweg reed raakte door onver klaarbare oorzaak het portier open. Het tweejarig jongetje viel op de rijweg en kreeg een hoofdwonde. De uit Amster dam afkomstige automobilist stopte on middellijk en zijn echtgenote sprong uit de wagen om het kind op te nemen. Op dat moment kwam een motorrijder aanrijden, die het kind op de rijweg zag liggen en dit wilde ontwijken. Hij zag zich echter plotseling geplaatst voor de moeder die uit de auto sprong. Een aanrijding was niet te vermijden. De moeder liep een gebroken been op: zij is naar het Wiihelminagasthuis in Am sterdam vervoerd. De motorrijder viel, evenais zijn duopassagier. Beiden wer den verwond, maar konden na op de plaats te zijn verbonden per eigen ge legenheid naar huis terugkeren. Onder voorzitterschap van de heer A. ,T. van Houten hield de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap" een druk bezochte jaarvergadering. Ondanks de moeilijke omstandigheden, waaronder de culturele verenigingen hun werk moeten verrich ten. klonk uit de verslagen van secre taris, penningmeester, Propaganda- Commissie en Muziekfonds een opge wekte toon. Van het verleden jaar op gerichte Jongerenkoor hebben verschil lende leden de wens te kennen gegeven als lid tot de Liedertafel toe te treden. De periodiek aftredende bestuurs leden. de heren P. de Graaff, C. N. J. van Hemert en G. J. Ruitenbeek werden herkozen. In de vacatures van de heren W. Langeveld en H. J. C. Höck werden gekozen de heren E. v. d. Kort en J. Kooreman Jr. Voor het komende concertseizoen heeft dirigent Loory weer aantrekkelijke en kunstzinnig verantwoorde programma's in het vooruitzicht gesteld. Ook zijn be sprekingen gaande voor een optreden van „Zang en Vriendschap" buiten Haar lem. Voorts zal op 22 Mei 1952 (Hemel vaartsdag) in de Gem. Concertzaal te Haarlem de jaarlijkse zangersdag van het Gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond worden gehouden, waaraan de Kon. Liedertafel als ontvan gende vereniging eveneens zal medewer ken. Het H. van Breemenfonds, een onmis bare schakel voor het interne vereni gingsleven, herdenkt in October het gou den jubileum met een feestavond voor de leden en hun dames. Bijzondere omstandigheden noopten de officiële huldiging van de heer J. E. Voet t.g.v. diens 25-jarig bestuurslid maatschap tot nader datum Uit te stellen. Nu de grond in de omgeving Van Zeg- gelenstraat binnen korte tijd als bouw terrein in exploitatie wordt gebracht, is in dit stadsdeel een verdere toeneming van de bevolking te verwachten. Met het oog hierop achten B. en W. het ge wenst tijdig in de komende behoefte aan schoolruimte te voorzien. Op het plan is voorzien in de stichting van twee ze- venklassige schoolgebouwen, een ge meenschappelijke schoolzaal, een gym nastiekzaal en een vierklassige kleuter school, op het terrein gelegen achter de Van Zeggelenstraat. Een van de lagere scholen dient ter vervanging van het door oorlogshandelingen verwoeste schoolgebouw aan de Allard Pierson- straat. De daarin voorheen gevestigde Van Zeggelenschool is sindsdien onder gebracht in het gebouw aan de Karolin- genstraat. Aan opneming van de thans te stichten nieuwe school in het ont worpen complex geven B. en W. de voorkeur boven herbouw op het terrein aan de Allard Piersonstraat. Tengevol ge van de bouwstop en de tegenwoor dige financiële positie van de gemeen te achten zij het niet te verantwoorden reeds nu voorstellen te doen voor de gehele uitvoering van dit plan, doch de verdere ontwikkeling van de bevol kingsaanwas in dit stadsdeel af te wachten. Ter voorkoming van een ruim- tetekort in de eerstvolgende jaren is het evenwel noodzakelijk thans voorberei dingen te treffen voor het bouwen van de meest zuidelijk geprojecteerde ze- venklassige lagere school. De stichting hiervan zal zeker in de loop van het volgend jaar urgent worden. Sinds en kele jaren zijn aan de ten oosten van het Spaarne gelegen openbare scholen parallelklassen gevormd, welke reeds meer leerlingen bevatten dan ingevolge de bepalingen van de wet nodig zijn voor de stichting van een nieuwe school. Ten einde plannen gereed te kunnen hebben zodra het nodige bouwvolume ter beschikking van de gemeente komt, stellen B. en W. voor, reeds nu in be ginsel te besluiten tot de bouw van één zevenklassige school. Het laatete concert, dat de H.O.V. dit zomer-seizoen zal geven, vindt plaats op Vrijdag 14 September. Solist is de Bel gische pianist Philippe De Clerck, die het Pianoconcert No. 2 van Saint-Saëns zal spelen. Onder leiding van Marinus Adam wordt het concert geopend met het voorspel „Tristan und Isolde" van Rich. Wagner, waarna het optreden van de solist volgt. Als besluit van dit laat ste Zomerconcert zal de Vijfde Sym- phonie van Tschaikowsky ten gehore worden gebracht. De groep Luchtverkenners „Anthony Fokker" heeft Zaterdagmiddag onder grote belangstelling het nieuwe groep huis in gebruik genomen, gelegen aan de Cruquiusweg vlak bij het hol van de Heemsteedse Trekkers. Onder de aan wezigen bevonden zich o.m. de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Reppard en de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de heer H. Disselkoen, benevens vele ouders van de luchtverkenners en enige ambtenaren van Openbare Wer ken die veel hebben gedaan om de bouw van dit onderkomen te bevorde ren. Om circa drie uur opende de heer J. D. Wiersma, voorzitter van het Stich tingsbestuur de bijeenkomst welke op het open terrein voor het gebouw werd gehouden en sprak zijn voldoening uit ovelr die grote belangstelling, waarna hij dank bracht aan het gemeentebestuur en de dienst van Openbare Werken die zoveel medewerking hebben verleend, waarna hij het woord aan de burge meester gaf. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard bracht hulde aan de jongens en aan de leiding voor 't grote enthousiasme dat zij hadden getoond en nog hebben en waardoor zij kans hebben gezien, in zo korten tijd dit eigen gebouw te doen verrijzen. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het grote ideaal, het bezit van een eigen terrein om met een heus zweefvliegtuig zelf te kunnen oefenen, spoedig in werkelijkheid zal worden omgezet. Het gemeentebestuur zal ook deze plannen met de grootste bereid willigheid steunen, verheugd als het is over het feit dat deze luchtverkenners hun activiteiten en levensenthousiasme op deze wijze tot uiting doen komen en niet in de vorm van baldadigheid zoals helaas anderen doen. Met de wens dat de groep veel succes van het eigen huis zal hebben, verklaar de de burgemeester dit voor geopend en even later snorde een vliegmachinetje met een heuse benzinemotor op de toe gangspoort af en verbrak het rode lint waarmede deze gesloten was. Vervol gens gaf hopman Broessaart een uiteen zetting over het werk van de luchtver kenners en daarna werd het interieur van 't gebouw bezichtigd, waaruit bleek dat het zelf vervaardigen van allerlei soorten vliegtuigjes wel het voornaam ste doel is. De plechtigheid werd besloten met het doen opstijgen van het vliegtuig „Aasje" dat van de watertoren af het luchtruim koos en blijkens gedane mededeling ra diografisch werd bestuurd. Het onbe mande dingske bleek een behoorlijke snelheid te ontwikkelen en is ergens in Bennebroek geland. Donderdagavond zal in hotel „Boeken rode" een vergadering worden belegd, waar gepoogd zal worden, de vier win keliersverenigingen welke Heemstede thans rijk is, tot één grote vereniging te doen samensmelten. Van deze po ging wordt veel verwacht, omdat de gezamenlijke winkeliers dan op gezette tijden één gemeenschappelijke actie zul len ondernemen, terwijl tot nu toe elke winkeliersvereniging een mindere of meerdere activiteit vertoonde. De leiding van deze vergadering zal berusten bij de heer E. J. v. Lent, voor zitter van de Heemsteedse Midden standscentrale, zodat een vlot verloop van deze zeer belangrijke vergadering gewaarborgd is. Maandag 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur repetitie Lau- date Dominum. Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor 8 uur repetitie R. K. Har monie ..St. Michaël". Woensdag 2.30 uur Kath. Kinderkoor, 7.30 uur clubavond Damclub „St. Bavo". Donderdag 8 uur St. Vincentiusvereni- ging. Vrijdag 8 uur Engelse les voor emi granten (K.A.B.)8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". GEBOREN: J. H. van Bakel en M. C. Nijmeijer z.; B. C. Beuiink en G. Kooy z.; W. G. S. White en H. E. Schuiten maker z.; W. Janssen en P. v. d. Vecht z.; J. M. H. Thomassen en J. M. Schu ring z.; P. Schoone en M. G. v. Heer- den z.; W. Luiten en J. M. Coppens N. W. Opdam en J. M. Kroone d. GETROUWD: A. P. Peschar en K. H. Frowijn; G. J. M. Arents en P. J. Beer man; F. N. Vester en K. M. J. de Raaf; F. H. J. Dieperink en T. Geuzenbroek. broek. In het Sint Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar is overleden de elfjarige T. Mol uit Alkmaar, die in het ziekenhuis was opgenomen nadat hjj vermoedelijk tengevolge van het nuttigen van bedor ven vis uit blik ziek was geworden. De vader van de jongen, de 45-jarige A. Mol is eveneens ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is nog zorgelijk. Vader en zoon waren de enigen uit het gezin, die van een hoeveelheid zure haring uit blik hadden gegeten. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk van het jongetje verricht. Omtrent de uitslag hiervan is nog niets bekend. De politie heeft de restanten van het blik in beslag geno men. Nadat kortgeleden de spoor- en weg- vervoertarieven waren verhoogd, heeft thans ook de beurtvaart toestemming verkregen haar tarieven te verhogen. De toeslag van vijf pet., welke mocht wor den berekend op de tarieven van het gewijzigde beurtvaarttarief 1948, is met ingang van 5 September gewijzigd in een toeslag van tien pet Advertentie De ober is aan het noteren En vraagt: „Wat gebruiken de heren?" Eén gast telt tot acht En de ober (die lacht) Brengt dan TIP zonder mankeren Inz. Hr. P. d. K. te Leiden ontv. 1 £1. TIP (Van onze verslaggever) De Nationale Spaarraad is een nieuwe actie begonnen en in verband daarmede had Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, als voorzitter van deze raad de pers ten Stadhuize van Amsterdam bijeengeroepen. Maar de meeste plannen van de Raad bleken nog bij de regering te berusten, die haar i'iat nog niet ge geven heeft, zoals b.v. het idee om een zg. spaarmunt in te voeren en de actie voor het sparen onder verloofden ten behoeve van a.s. huwelijksuitgaven. Wel wordt medegedeeld dat thans drieduizend scholen meedoen aan het zg. schoolsparen, dat is tweeduizend meer dan een jaar geleden. Om het spa ren door kinderen te bevorderen heeft de Nationale Spaarraad een boekje uit gegeven: „Vleugels voor Jan en Ineke", geschreven door A. Viruly. Er zijn thans reeds meer dan een half millioen exem plaren hiervan besteld. Het wordt in „afleveringen" aan de kinderen geschon ken telkens als zij hun spaarcentjes ko men betalen. De Bijzondere Spaarban ken hebben een eigen boekje ontwor pen: „Spekkie Spaarduiten", een soort van beeldroman gedrukt in 150.000 exemplaren. Wat het bedrijfssparen betreft, werd medegedeeld, dat de vakorganisaties daaraan geen medewerking willen ver lenen. Dit in tegenstelling tot Engeland, waar men in de oorlog de medewerking van de werknemers voor dit bedrijfs sparen wel heeft weten te verkrijgen. Toch zijn er ook in Nederland al 139 be drijven, die het bedrijfssparen hebben ingevoerd en soms een premie daarop verstrekken. De Rijkspostspaarbank heeft daarbij zelf het voorbeeld gege ven en thans wordt ook de PTT met haar 47.000 personeelsleden ingescha keld. Ook verscheidene gemeentebestu ren hebben een spaarregeling voor het gemeentepersoneel dikwijls met pre mie ingevoerd. Burgemeester d'Ailly deelde ook me de, dat thans op het budget van de Na tionale Spaarraad zelf wordt bespaard. Het is ingekrompen van twee ton per jaar tot 90.000 gld. dit jaar. En dat is z.i. heel weinig vergeleken bij wat an dere landen voor de propaganda voor het sparen uitgeven. De feesten te Heemskerk zijn uitste kend verlopen, konden we gisteren be richten. Toch is het dorp vol van een niet alledaags incident op de laatste avond veroorzaakt door de Beverwijkcr B. en de Castricummer Z. Beide heren kregen ruzie en Z. nodigde B. uit zien even in de Marquettelaan te komen laten „afdrogen". Oké, vond B., maar wilde cfan eerst even z'n „goeie pakkie uittrekken. Z„ sportief, gmB er mee accoord, om even later B., die in z'n onderbroek verscheen, een flinke klap in het gezicht te geven. Toen dook de politie op, nam, terwijl heel wat „fees tenden" het gebeurde volgden, B. in z'n onderbroekje mee naar het bureau, wat niet zonder tegenstribbelen gebeurde. In het bureau, gevestigd in het gemeente huis, ging B. te keer als een razende. De politie ging met hem naar dr. Schutte, die de zwaar geblesseerde lip van de wildeman moest hechten. Z'n kleren waren intussen op het gemeentehuis ge bracht en na sluitingstijd van de café's kon B. huiswaarts keren. Zo'n klant zal het wel niet meer in z'n hoofd halen nog eens in Heemskerk te komen fees ten, oordeelde de politie. Advertentie Importeur STADHOUDERSKADE 11* AMSTERDAM TEL 27)00 (Niet-o£iiciële koersen) Nederl. 1948 31/4 pet. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oeldac. [nschr. Grtbk. '48 S pCt. Neü. Handel MIJ. eert A.K.O. Van Berkels Patent Calvè-Delit eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips. Kon Petroleum „Amsterdam" Hub bei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. ünie H.VJL Deli MtJ eert. t ex div. 6 pCt. 33% Vorig Opening slot 0/9 82% 84 82(t 85% 34 142 1€9 106gl 120% 158% 149 224% 208% 156 1581» 284% 103%gl 173% 135 145% 112% 78% 226% 285% 103% 135% 146 WW 18 Advertentie N.vanBREEMENsCo ®P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2