74 KAMERLEDEN op bezoek bij Nederlandse industrieën TEric de N/oorman; "DE P12US DEP WRAKE Wijzigingen in regering van Tsjechoslowakije ej Nieuw coupe-systeem voor kledingbedrijf SCHEEPVAART BERICHTEN Vier en twintig bedrijven uitgekozen W ederopbouwdag" van het Katholiek Amateurtoneel Ex-burgemeester had recht op radiotoestel r m Reorganisatie op komst Getuige deed valse Fwintig jaar voor odenvervolger Nieuwe schoolwet in Frankrijk J MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 CONTACT TUSSEN PARLEMENT ËN INDUSTRIE De stranding van de „Volkerak" Kapitein en stuurman gestraft k y aangifte Sipa-licI hoort veertien jaar eisen Luchtvaartovereenkomst met Birma DOOR ALEXANDRA ORME Last van zennwen? Frankrijk aanvaardt Nederlandse vinding WEER TREINBRIEVEN Bijzondere scholen krijgen subsidies 15 pet. loonsverhoging Oostenrijkse kinderen naar huis terug - Vanavond begint het bezoek, dat vier en zeventig leden van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede een aantal me dewerkers van de griffie der beide Kamers, op uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Cen traal Sociaal Werkgevers-verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Nederland aan een aantal industrieën zullen brengen. Van de vier en zeventig leden behoren er negenenveertig tot de Tweede Kamer en vijf en twintig tot de Eerste Kamer. Zowel de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, als de .voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, maakt de reis mee. In totaal nemen aan de reis deel: negen ®n twintig vertegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij, drie en twintig Van de Partij van de Arbeid, zeven van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, zeven van de Anti-Revolution- naire Partij, zes van de Christelijk His torische Unie en twee van de Commu nistische Partij Nederland. Tot het ge zelschap behoren vier vrouwelijke leden. De reis begint met een bespreking met de contactcommissie der vier verbonden in Eindhoven. De volgende dag worden drie bedrijven in Eindhoven en vier be drijven in Tilburg bezocht. 12 September zullen vier bedrijven in Twenthe en drie in Deventer het gezelschap ontvangen; 13 September drie bedrijven in Amster dam en drie bedrijven in het Gooi. Op de laatste dag 14 September be geeft men zich naar vier bedrijven in Rotterdam en Den Haag. De in totaal vier en twintig te bezoeken bedrijven elk Kamerlid kan iedere ochtend en middag een keuze uit verschillende be drijven doen vertegenwoordigen der tien bedrijfstakken. Het spreekt vanzelf, dat in een tijdsbestek van drie en een halve dag slechts een beperkte keuze uit de totale Nederlandse industrie kan worden gemaakt. Behalve met onderne mers en werknemers der bezochte be drijven zullen de Kamerleden gedurende de reis ook gelegenheid hebben met andere figuren uit het industriële be drijfsleven contact op te nemen. Het vervoer geschiedt met een door de Ne- derlandsche Spoorwegen aangeboden speciale trein en voor de kortere afstan den met autobussen. Voor deze reis toont ook de Regering grote belangstelling. Door internationale verplichtingen is het de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, niet mogelijk gevolg te geven aan zijn voornemen om tijdens de maaltijd in Hilversum op 13 September een rede uit te spreken. Dit zal thans geschieden door de minister zonder por tefeuille en minister van Economische Zaken a. i. prof. dr. A. H. M. Aibregts; ook de staatssecretaris voor Sociale Za ken (Arbeid), mr. dr. A. A. van Rhijn, zal mede namens de minister van Soci ale Zaken, die wegens gezondheidsrede nen verhinderd is, enige woorden spre ken. Voorts zullen verscheidene hoofd ambtenaren dit diner en de slotlunch op 14 September bijwonen. De Raad voor de Scheepvaart heeft de stranding behandeld van het motor schip „Volkerak" op de reis van Fowey naar Amsterdam op 17 Maart 1951. Het schip is toen bij het eiland Wight aan de grond gelopen. De bemanning is ge red, maar het schip is wrak geslagen. De Raad voor de Scheepvaart oordeelt, dat deze stranding het gevolg is van onvoldoende navigatie van de kapitein en de stuurman. De weersomstandig heden waren waarlijk niet moeilijk. De kapitein, die wist dat zijn stuurman onvoldoende ervaring had. verdient de meeste blaam door zijn te kort schieten bij de leiding van de navigatie. De Raad acht het nodig, dat beide betrok kenen voor de door hen begane fouten, waardoor schip en lading verloren zijn gegaan en de opvarenden in levens gevaar hebben verkeerd, ernstig wor den gestraft. Hij straft de kapitein door htm de bevoegdheid, om als kapitein op kustvaartuigen te varen, te ontnemen voor de tijd van drie maanden en de stuurman, door hem de bevoegdheid, om als stuurman op kustvaartuigen te va ren, te ontnemen voor de tijd van twee maanden. 62. Met dreigend geheven hoog loopt Yark op de twee overrompelde mannen toe. Achter hem betreden nu ook Svitjold, Pum-Pum, die zeer krijgshaftig kijkt, Haifa en de overige landsknechten de burchtzaal. De blikken die zij de oude burchtheer toewerpen, voorspellen weinig goeds. „Wat betekent dit?" stamelt Olaf. „Wie zijt, gij en wat verlangt gij?" Dat zult ge gauw genoeg merken, oude boef!" snauwt Yark, zeg op: hoeveel krijgers hebt ge hier nog op de burcht?" „Genoeg om u allen een kopje kleiner te maken!" valt Olafs knecht woedend in. Flitsend schiet Halfa's zwaard uit de schede en de aanblik van het koude staal doet de ander terugdeinzen. Wij zijn verlangend deze dapperen daartoe volop de gelegenheid te geven, brave bloed," zegt de edelman zalvend. „Ja," brult Yark, „en een beetje vlugLopen maar!" Zwijgend geeft Olaf aan dit bevel gevolg en met gebogen hoofd gaat de oude leenheer de verbeten schare ko ningsgetrouwen voor naar de kwartieren der manschappen. Enkele tientallen krijgs knechten treden hun tegemoet en voordat zij beseffen wat hun overkomt, zijn zij reeds omsingeld door Svitjold's mannen. „Nog méér van dit soort misbaksels?' snauwt Yark, doch Olaf schudt het hoofd. ,,'t Js de moeite," snuift de kleine man. Ontwapen die kerels en breng ze weg Dan, wanneer een afdeling landsknechten aan dit bevel gevolg gegeven heeft, treedt Yark met een wilde schittering in zijn ogen op Olaf toe. „En nu uw beurt," grijnst hij. „Als ge even meeloopt, kunt ge meteen zien hoe wij er in gekomen zijn. Maar vlug een beetje, want zo dadelijk staat vriend Hovin voor mijn neus en dat zoudt gij wel prettig vinder*maar ik niet!" Deze laatste woorden hebber* op heer Olaf, die zich reeds half afgewend had. een merkwaardige uitwerking. Hij keert zich tot de spreker en met een vreemd licht in zijn ogen zegt hij: „Ge vergist u, ook ik vrees een ontmoeting met Hovin. Jk heb me van hem afgekeerd. Reeds lang betreur ik het, deze weg der wrake ingeslagen te hebben. Al mijn krijgers, op de getrouwen die ge zojuist weggevoerd hebt na. heeft deze hond mij ontnomen. Ik ben belogen en bedrogen! Ik ontveins het niet door mijn zwak heid mede schuldig te zijn aan de vuige moord op mijn koning. Doch geloof mij, zo ik iets doen kon, om althans een gedeelte van mijn zware misdaad in te lossen, zou ik deze kans met beide handen aangrijpen." Sprakeloos hebben de mannen toegeluisterd. Yark laat een achterdochtig gegrom horen en juist staat Svitjold op het punt een scherp antwoord te geven, als de deur met een ruk openvliegt en een der landsknechten binnenstormt. Het bericht dat de man brengt slaat in als een bliksemschicht. „Heer Svitjold," hijgt hij met bleek gelaat. „Haast u! Verlaat de burcht voor het te laat is. Hovin is in aantocht met zijn gehele strijdmacht De voormalige NSB-burgemeester van Hilversum, de 54-jarige G. J. H. F. uit Bergen (N.H.j,) die 5 September jl. voor de Amsterdamse politierechter terecht heeft gestaan terzake van dief stal van een radiotoestel, is gerehabili teerd. Uit inlichtingen van politie en justitie blijkt, dat het door mr. L. de Blécourt, politierechter, gelaste nadere onderzoek naar de herkomst van het ra diotoestel heeft uitgewezen, dat dit in derdaad het eigendom was van de ex- burgemeester, die dus geen diefstal heeft gepleegd toen hij het verleden jaar uit het huis van de Hilversummer W. de J weghaalde, maar slechts zijn eigen (ondergedoken) toestel terugnam. De Officier van Justitie, mr. baron Van Dedem, deelde desgevraagd mede, dat getuige De J. intussen bekend heeft een opzettelijk valse aangifte te hebben gedaan, toen hij bij de politie tegen de ex-burgemeester een klacht indiende wegens vermeende diefstal en voorts, dat hij thans heeft toegegeven ter zit ting van de politierechter, na herhaalde waarschuwing, meineed te hebben ge pleegd. De J. wist, dat het toestel de ex-bur gemeester toebehoorde en dat deze dus het recht had het terug te nemen. Ten einde het de heer F. moeilijk te maken te bewijzen, dat het inderdaad zijn toe stel was, had hij tevoren het serienum mer en 'bovendien nog een extra stem- De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de 49-jarige R. F. uit Groningen veroor deeld tot een gevangenisstraf van twin tig jaar zonder aftrek. De procureur fiscaal had tot levenslang geconcludeerd. F. heeft in November 1944 twee Joodse landgenoten doodgeschoten. Hij was me deplichtig aan de moord op drie andere Joden, onder wie een kind van zes jaar. Het Arnhemse Bijzondere Hof had hem deswege tot de doodstraf veroordeeld. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie heeft voorts gediend het beroep van de Duitser H. J Schaper uit Bremen tegen het vonnis van de Groninger Kamer van het Bijzondere Hof te Leeuwarden, waar bij hij destijds wegens zijn optreden bij de „Sipo Aussenstelle Groningen" tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld. De Groninger Kamer heeft be wezen verklaard, dat S. in de provincies Groningen en Drente verscheidene Ne derlanders op eigen initiatief van het le ven heeft beroofd en arrestanten heeft mishandeld. Deze bewijsvoering werd door de procureur-fiscaal van de Bij zondere Raad van Cassatie bestreden op grond van de resultaten van een nieuw onderzoek, dat na de veroordeling is ge schied. Tegenover de belastende getui genverklaringen staan de verzekeringen van tal van goede Nederlanders, dat S. zich nooit aan mishandelingen hesft schuldig gemaakt. Mr. Baron van Tuyll van Serooskerken concludeerde tot een Gevangenisstraf van veertien jaar met aftrek. Uitspraak 22 September. Tussen Nederland en Birma is een luchtvaartovereenkomst getekend. Hier voor i3 o.a. de mogelijkheid geschapen, hat de K.L.M. Rangoon inschakelt in baar luchtlijnen naar het Verre Oosten. pel van een radiomonteur van de ach terkant van het toestel gekrast. Ter zit ting beschuldigde hij echter de heer F. hiervan. De 65-jarige W. de J. werd in 1947 ambtenaar van het Beheersinstituut te Amsterdam en zou binnenkort gepen- sionneerd worden. Ter zitting vertelde Woensdag j.l. de ex-burgemeester, dat hij in 1945 kort voor zijn arrestatie als N.S.B.-er, aan de familie De J.. behalve diverse lijfgoederen en het radiotoestel, nog een bedrag van f 1.000 in bewaring had gegeven. Hij had dit aan de dochter van de familie, die bij hem op de secre tarie had gewerkt, in een sigarettenko ker ter hand gesteld. De J. als getuige gehoord, ontkende deze f 1.000 ooit te hebben ontvangen. Volgens de Officier van Justitie, Baron Van Dedem. die er vanmorgen prijs op zeide te stellen, dat de ex-burgemeester gerehabiliteerd zou worden voor de on verdiende blaam, die door de valse aan klacht op hem is geworpen, heeft De J. thans bovendien erkend, dat hij ooft de f 1.000 heeft ontvangen. De J. is niet in arrest gesteld. Nu hij heeft bekend zal worden nagegaan of en zo ja, wanneer men een ver volging wegens meineed tegen hem zal instellen. De mannequins van het huis Of ferman- uit Amsterdam zijn Zon dag doorgedrongen tot de paarden rennen op Duindigt in navolging van hun Engelse collega's, die reeds jarenlang de Ascotraces be zoeken. Een vani de mannequins bekeek zelfs do paarden van dichtbij. Op de Zaterdag en Zondag in Delft gehouden landdagen van het Werkver band Katholiek Amateurtoneel, heeft de landelijk voorzitter, de heer F. Eysink, een aantal bestuursmaatregelen aange kondigd, welke mogelijk de nog altijd binnen dit werkverband bestaande spanningen kunnen wegnemen. Hij kondigde aan, dat de diocesane indeling, welke tot dusver geldig was en die o.a. in het uitgestrekte diocees Utrecht de grootste moeilijkheden ver oorzaakt, zal worden losgelaten. In plaats daarvan zal het W.K.A. in de toekomst provinciaal worden georgani seerd. Ook het blad „Elckerlijc" zal met in gang van 1 Jan. a.s. een zodanige wij ziging ondergaan, dat iedere gelijkenis met reeds bestaande toneelbladen zal komen te vervallen. Denkend aan deze veranderingen sprak de voorzitter over deze landdagen als over „De wederop- bouwdag van Delft". Hij stelde vast, dat naar zijn inzichten het WKA rech ten kon doen gelden op een minstens even grote overheidssubsidie als het neutrale zusterorgaan, de N.A.T.U., en hij kondigde aan, dat bij een volgende nationale samenkomst de principiële in stelling van het W.K-A. ais centraal punt op de agenda zal worden ge plaatst. Voor het overige mag het suc ces van deze landdagen niet overmatig groot worden genoemd. Rudolf Slansky, die Vrijdag ontheven werd uit zijn functie van secretaris generaal van de Tsjechische communis tische partij, is benoemd tot vice-pre mier van Tsjechoslowakije, heeft Radio- Praag Zondagmorgen vroeg bekend gemaakt. In een nieuwsuitzending werden belangrijke wijzigingen in het Tsjechische kabinet openbaar gemaakt. Verklaard werd, dat vice-premier Lu if - vik Svoboda en de minister van Arbeid en Sociale Zaken door president Cle ment Gottwald „van hun functies ont heven waren". Op voorstel van premier Antonin Zapotocky heeft Slansky de functie van vice-premier gekregen. Gustav Klement, oud-minister voor de zware industrie, wiens ministerie Za terdag in vijf afzonderlijke departe menten gesplitst werd. kreeg de portefeuille voor de zware machine bouw. een van de nieuwe afdelingen van zijn oude ministerie. Slansky, de nieuwe vice-premier, wordt door waarnemers beschouwd als een van Moskou's speciale agenten in Tsjecho slowakije. Jan Sevcik, wiens functie van vice-premier door Slansky over genomen werd, is benoemd tot minis ter van lichamelijke opvoeding. Een van de belangrijkste ministeries, welker creatie Zaterdag aangekondigd werd, is dat van arbeidskrachten. Deze portefeuille wordt beheerd door de tamelijk onbekende dr. Jan Havelka. DE RUSSEN KOMEN VERTALINGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE „Het kan geen kwaad", zei hij. „Per slot van rekening hebben we hem toch ook verteld, dat mijn broer om politie ke redenen uitgeweken is, dat hij per soonlijk verschillende Russische politi ci kent en nu in Londen met Maisky bevriend is; dat hij onze gezant bij het Vaticaan was, totdat de pro-Duitse kliek hem uit het Ministerie van Buitenland se Zaken verwijderde. Diplomaten", ging Jumbo vaderlijk verder, ..zijn over de hele wereld hetzelfde, en ik zie er geen been in, waarom ik dat aardige offi- ciertje niet vertellen zou, hoe vaak ik mijn broer in Engeland opzocht. Inte gendeel: het moet een gunstige indruk op hem gemaakt hebben". Hoofdstuk III 23 TOT 25 DECEMBER We hoorden buiten voetstappen. Ie mand liep de trap af naar onze kelder. De deur ging open en tegen de sche mering tekenden zich vaag twee gestal ten af. Het waren mijn Iwan, al vol komen dronken, en een onbekende lang levensverhaal, dat hij slechts on- ineens tegen Jack, „jij maakt, dat je weg derbrak, als hem zijn opgelopen wonde komt, Jackie, m'n jongen! Bemoei je inviel. Telkens als die wond op de niet niet ons. Je loopt maar in de weg, proppen kwam, greep Victor de hand vréselijk in de weg. Het gaat jou geen van wie het dichtst bij hem was en liet steek aan, wat je tante doet. Ik zal haar hem onder zijn kin voelen, waar, op geen kwaad doen. 't Is lekker warm de onderkaak, een litteken was. In het binnen. Ga dus gauw terug naar de kei- licht van de lamp konden we het speek- der. We hebben je hier niet nodig, m'n sel van zijn lippen zien spetteren, als hij aan het lispelen sloeg. En zijn stro blond haar viel hem telkens weer over zijn kikvorsenogen. Hij had zichzelf rijkelijk met een goedkoop parfum be sprenkeld. en de gemene lucht er van doordrong al spoedig de gehele kelder. Daar hij zijn zegje gezegd en zijn le vensverhaal verteld had, op en ging heen. Het was nu tijd om onze aandacht aan Iwan te wijden, die er, met de domme koppigheid van een dronkaard, kalm maar beslist op stond, dat we hem van nacht in de kelder zouden laten sla pen. Hij had sympathie voor ons opge vat en wilde onder een dak met ons slapen. Hoe raak je een zegevierende held kwijt? Je kunt hem niet zonder beste. Jack gaf geen krimp. „Iwan." zei ik, „ga jij nu in de Villa slapen. Daar zul je het veel beter heb ben dan in de kelder." „Neen." antwoordde Iwan langzaam, „ik wil daar niet slapen. Ik wil bij jou zijn. Ik hou' van jullie, van de hele fa- stond Victor milie!" Terwijl ik Jack smeekte om Iwan hoe dan ook naar de Villa te krij gen, vluchtte ik terug naar de kelder. Jack vertelde me later, dat de artilleris ten, die op de Villa ingekwartierd wa ren, Iwan naar buiten gesmeten hadden, alsof hij een blok hout was. Hij was toen haar de tuin terug gegaan, waar zijn mannen hem hadden gevonden. Het was zijn geluk, dat ze hem graag moch ten en hem niet vergeten waren. We tweede-luitenant.' De laatste had waar- meer de deur uit smijten. Jack en ik slaakten een zucht van verlichting. achtig een schoon overhemd aan en verschillende medailles versierden rin- stelden hem voor, dat wij een wande ling in het park zouden maken: frisse Iwan liet zich overreden. Buiten was de lucht werkelijk fris en het vroor hard. De maan was uitgerezen boven de kale takken van de bomen, en de tuin baadde in het licht. Iwan streek de kelend zijn brede borst. We nodigden lucht, mooie maan. beiden uit om plaats te nemen en ga- ven y"n wijn. Iwan's vriend was ar tillerist. Hi.i vertelde ens, dat hij Vic tor heette en dat zijn moeder een Hon gaarse was en uit Kechkemet kwam, aaauuc m nc um.. iwan „„.aan. welk laatste feit klaarblijkelijk bedoeld weerbarstige haarlok uit zijn voorhoofd, was om mep© indruk op ons te ma- De glimlach verdween geen ogenblik ken. De Hongaren knikten zwijgend van zijn dikke lippen, en de leemte in met het hoofd om hun instemming met dit verheugende feit te betuigen. Vic tor verklaarde ook alle talen te spre ken. maar dat bescheidenheid hem ver plichtte, zich tot het Russisch te be perken. We vernamen eveneens, dat hij niet, zoals men veronderstellen zou, tweede-luitenant, maar een echte kapi tein was. Dat was, zoals we leerden beseffen, de meest populaire rang in het Sovjet Leger. Iedereen was een ka pitein. En er schenen nu eenmaal geen lagere rangen en geen ander kader in het Rode Leger te zijn. Victor schreeuwde en lispelde. Hij stak onmiddellijk van wal met een zijn gebit was een gapende, zwarte hol te in het donker van zijn mond. „Lida," zei hij, „trek je niks aan van die man van je. en kom met mij mee. Je man is oud en ziek. Hij zal het niet erg vinden, maar zelfs blij zijn. Kom, kom mee! Ik heb je iets heel belangrijks te vertellen." Jack was onmiddellijk op zijn hoede en trachtte Iwan weg te trekken. Ik merkte, dat hij woedend was. Maar Iwan duwde hem. zachtjes en zonder kwaadheid en niet al te vast op zijn be nen staande opzij. ..Ik wil met jullie allemaal samen in de kelder slapen," zei Iwan huilerig. „En jij," schreeuwde hij Het leek ons een klein wonder, toen het avondeten werd opgediend. We aten vlug, blij de Russen kwijt te zijn, maar uitgeput door al de gebeurtenis sen en indrukken van die dag. Ik dronk wat wijn en maakte het me ge makkelijk op mijn strozak om nog van een sigaret te genieten, toen we voet stappen op de trap hoorden. Jack kwam binnen stormen. „De broer van de dorpsschout is daar om je mee te ne men," zei hij vanaf de dorpel. „Je moet bij een paar Russen komen, die een tolk nódig hebben. Ze zijn ingekwartierd in zijn huis." „O, uitstekend," zei ik en ging zon der afscheid te nemen naar buiten, waar de broer van de schout op me wachtte. „Wat is er aan de hand?" vroeg ik, maar kon niet goed wijs worden uit wat hij mij vertelde. We liepen vlug door dwars over het land en langs klei ne groepen soldaten die nog met het een of ander bezig waren en kwamen eindelijk in een kleine warme kamei, waar drie Russen om de kachel zaten. (Wordt vervolgd). De belangstelling was bepaaldelijk ge ring en het besprokene had naar onze inzichten niet altijd het niveau, dat men van een nationale vergadering van katholieke toneelamateurs zou mogen verwachten. Extern daarentegen was er sprake van een gelukkige kentering; De kring Delft van het W.K.A.welke als gastheer optrad, had voor een stijl vol programma zorg gedragen. Zater dagavond was er een joyeuse ontvangst ten stadhuize, waar burgemeester mr. G. E. v. Walsum persoonlijk de congres sisten ontving. Voorts was men er in geslaagd Za- Advertentie Mijnharde', Zen u w ia b 1 ettefl helpen U ei overheen. terdagavond terwijl anders de ex positie op dat tijdstip gesloten is een speciale rondleiding over de Goud- en Antiekbeurs te organiseren, terwijl Zondagmiddag het optreden van het Delfts Madrigaalkoor niet tot de geringste evenementen behoorde. Zondagmiddag tenslotte heeft de acteur Ton Lutz in een uitvoerig betoog (geïl lustreerd met een in vele opzichten geslaagde voorstelling Wan Thorton Wilders' „A happy yourney from Camden to Trenton") zijn inzichten ontvouwd omtrent de grondslagen van het amateurtoneel. Alb. W. (Eigen bericht) Naar w\j vernemen zullen nog dit na jaar bij de uitgever A. Sijthoff te 's-Gia. venhage kort na elkaar een Nederlandse en Franse druk van de pers komen van een boekwerk, waarin een geheel nieuw coupe-systeem wordt gepousseerd en beschreven, waarvan men verwacht, dat het een nieuwe periode in het kledingbedrijf zal inluiden, een revo lutie in het bijzonderin het maatkle- dingbedrijf. over deze Nederlandse vinding, het systeem Hulsman, hebben wij onze lezers destijds reeds uitvoerig geïnformeerd, zover dit althans voor publicatie vatbaar was. Zoals het meer gaat vond de vinding aanvankelijk een bete ronthaal in den vreemde dan in het eigen land. Juist in Frankrijk, het land van de kledingindustrie, bleek men zeer geïnteresseerd. Nadat nog weer in Juli het Centre d'Etudes Techniques des Industries de 1'HabUlement een zeer gunstig attest betreffende het systeem Hulsman had afgegeven, ontving men van de uitgever van het officiële Franse vakonderwijs een verzoek om het ook hiervoor ter beschikking te stellen. In Frankrijk kent men z.g. Chambres de Métiers, die tot taak hebben de be langen van het „Artisanat", dat is het handwerk: kleermaker, leerbewerker, kapper enz. zoveel mogelijk te bevor deren. Daartoe behoort allereerst de organisatie van het vakonderwijs, hetzij rayonsgewijs dan wel nationaal. Sinds 1949 beschikt men daarbij over een centraal bureau, dat op nationaal plan vaksgewijs in schriftelijke cursussen de theorie behandelt voor hen, die verder hun opleiding bij een patroon ontvan gen. Deze cursussen duren vijf jaar. Thans is hierin gedurende het vierde jaar, dat met het „meester"-examen kan worden beëindigd, het systeem Huls man geprojecteerd, hetgeen de erken ning mag heten van zijn grote betekenis voor het vak, te meer daar het systeem tot op dit ogenblik slechts aan enkele technici in Frankrijk bekend is. Maar deze technici, na wier advies het Fran se vakonderwijs zich voor het Hulsman systeem is gaan interesseren zijn dan ook de eersten, de besten niet. Het systeem Hulsman, wij mogen het nog eens in herinnering brengen, gaat uit van het principe, dat de natuurlijke lichaamsmaten direct in het patroon worden verwerkt. Zo komt in dit systeem in het geheel geen dressuur in welke vorm of hoe ge ring ook te pas, hetgeen enorme voor delen met zich brengt voor de kleding industrie- Vooral nu er weer kunstve zels in de textiel worden verwerkt. Voor de afnemers is het belangrijkste, dat het terugkomen om te passen, bij dit systeem vervalt en dat bij toepas sing de aanmaakkosten lager kunnen worden. De methode Hulsman kan als basis-systeem gelden voor een geheel nieuwe heren- en damescoupe. Er is octrooi op aangevraagd en het is de bedoeling, dat de in het straks ver schijnend boek beschreven werkme thode thans reeds aan bepaalde voor waarden blijft gebonden. Het boek wordt in Nederland gedrukt; de Franse uitgave wordt verzorgd door de Fédé- 1-ation Nationale de l'Habillement te Parijs. De N. S. stellen van 7 October af de gelegenheid tot verzending van zgn. „treinbrieven" weer voor iedereen open. Dit geschiedt op aandrang van P.T.T. en het bedrijfsleven. Treinbrieven zijn gefrankeerde brief kaarten en gewone of expresse-brieven tot een gewicht van vijfhonderd gram per stuk, die ook bijgevoegde stukken, zoals foto's, mogen bevatten. Aangete kende brieven, drukwerken en pakjes of brieven die cliché's, matrijzen of monster's bevatten, kunnen niet als trein- brief worden verzonden. Het vervoer van de, bovendien van een treinzegel voorziene, treinbrieven geschiedt met alle reizigerstreinen, trams of busdiensten van de N. S. De Franse Nationale Vergadering heeft het omstreden wetsontwerp betreffende subsidie aan bijzondere scholen heden morgen in alle vroegte met 322 tegen 251 stemmen aanvaard. Dertien dagen lang heeft men er verhitte debatten over gevoerd, waarbij de regering van pre mier Pleven meermalen dreigde te val len. De Franse regering heeft Zaterdag de nationale minimum-lonen met 15 percent verhoogd, waardoor het minimum-uur loon van 87 op 100 francs komt. Het maandelijk minimum werd zodoende ver hoogd van 17.400 tot 20.000 francs plus 800 francs voor vervoer-kosten. De vak bonden van communisten en niet-com- munisten hadden een verhoging ge vraagd tot 23.600 francs. Op dezelfde zitting van het kabinet werd bekend gemaakt, dat de kolenprij- zen zouden verhoogd worden met 800 francs per ton, als gevolg van de verhoog de lonen, de hogere kosten van de ge- importeerde kolen en de kosten van de machines. Al deze veranderingen zullen vandaag van kracht worden. Bovendien werden de familie-toeslagen met 15 per cent verhoogd evenals de pensioenen. De verhoging van de kolenprijzen betekent een opslag van 8 percent voor gebrui kers, die verleden jaar 10.500 francs per ton betaalden en deze winter 11.300 fr. Een extra-trein van het Rode Kruis vertrok vandaag uit Nijmegen om de tweede groep van zeshonderd Oosten rijkse kinderen, die twee maanden in ons land met vacantie zijn geweest, naar hun vaderland terug te brengen. In Oostenrijk is men bijzonder dank baar voor de Nederlandse gastvrijheid, zo vertelde prof. Ihle, secretaris van de OostenrijksNederlandse vereniging, die in Oostenrijk de organisatie in handen heeft. Hij deelde verder mede. dat de OostenrijksNederlandse vereniging zorgt, dat de kinderen ook na hun te rugkomst nog iets van Nederland te ho ren krijgen. In Wenen is er iedere week, in Graz iedere maand een kindermiddag, waar o.a. een koor van Oostenrijkse kin deren liedjes in het Nederlands zingt. AARDIJK 9 te Brownville. ABBEKERK 10 v. Marseille n. Amst. ALCHIBA 9 te R'dam. ALCYONE 8 te Sydney. ALDABI 10 v. Las Palmas n. Rott. ALGENIB 10 v. Recife n. Pto. Alegre. ALKAID p. X0 St. Pauls Rock n. B. Air. ALNATI p. 10 Ouessant n. B. Aires. ALMKERK 8 v. Otaru n. Hongkong. ALPHACCA 9 te Buenes Aires. ALTAIR 10 te Paranagua. ALPHERAT 10 te Rotterdam. AMSTELDIEP p. 10 Landsend n. Ned. AMSTELVAART 9 v. N. Orl. te A dam. AMSTELKERK p. 10 Burlings n. Dakar. AMSTELVAART 9 te Amsterdam. ANNENKERK p. 10 Kreta n. Austr. ANDIJK 8 te Mobile. AVERDIJK p. 10 Lizard n. N. Y. AXELDIJK N. Y. n. R'dam, 10 te Antw. BILLITON 9 te Djibouti. BINTANG 9 v. Calcutta n. Singapore. BLITAR p. 9 Minikoy n. Rott. BOSKOOP 9 V. Antw. te R'dam. BORNEO 10 te Balikpapan. CONGOSTR. p. 9 Finisterre n. Havre. CORYDA 10 v. Thameshaven te R'dam. DANAE p. 10 Holtenau n Helsinki DUIVENDRECHT 9 te Gravesend FRIESLAND S.S.M. 9 te Vlaard GANYMEDES 8 te Trinidad. GOOILAND 10 te Amsterdam. HECUBA p. 9 Ouessant n. Curagao. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr„ 9.15 gram., 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 viool en piano, 12.00 gram., 12.33 platteland, 12.40 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.30 dans muziek, 14.00 vrouw. 14.05 gram., inter mezzo: voordracht, 16.30 hoorspel jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.20 theaterorkest, 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18,30 RVU: Het vraagteken achter de horizon van ons leven, 19.00 fanfare-orkest, 19.25 Paris vous parle, 19.30 Weense muziek, 19 50 voor burger en militair, 20.00 nieuws 20.05 actualiteiten, 20.15 lichte muziek! 21.15 de antwoordman, 21.35 causerie! 22.20 orgel, 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, ,7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio. 12.00 An gelus, 12.03 gram,, 12.33 piano, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actuali teiten, 13.25 amusem.orkest, 14.00 ge- var. progr., 14.53 viool en piano, 15.15 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 rege ringsuitzending, 18.00 jeugd, 18.15 gram., 18.30 orgel, 18.45 sport, 18.54 Dit is le ven, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten 19.23 Hier is Europa, 19.52 buitenlands overz., 19.56 gram., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Radio Philharm. Orkest, actualiteiten, 21.30 cello en P'ono, 22.00 kamermuziek voor blazers, 22.30 gram., 22.35 gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 lichte muziek, 13.10 Festival Music-Hal, 14.00 Schots orkest, 15.45 lichte muziek, 18.20 lichte muziek, 21.30 gevar. muziek. 22.30 pianorecital. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 gevar. muziek, 14.00 Schots orkest, 15 00 amusem.muziek, 15.45 amusem.orkest, 16.30 lichte muziek, 17.45 Hawaiianmu- ziek. 20.00 symphonie-orkest, 22.15 dans muziek, 23.15 orkestconcert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 369 m.: 12.00 gevar. muziek. 13.25 orkest concert. 15.40 amusem.muziek. 17.00 ka mermuziek, 18.00 gevar. muziek, 20.35 omroeporkest, 0.30 lichte muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 13.35 ork.- concert, 19.00 orkestconcert, 20.05 ork.- concert. BRUSSEL,, 324 m.: 12.34 orkestconc., 13.15 huismuziek. 14.45 operamuziek. 16.00 pianotrio, 19.30 dansmuziek, 22.15 jazzmuziek. 484 m.: 12.05 orkestconcert, 19.00 ork.- concert. 20.30 Chanson de Paris, ope rette, 23.40 dansmuziek. HEEMSKERK 9 te Melbourne. HERA 10 te Pt. Cardon. HERSILIA 10 te Buenvantura. HERSILIA 9 te Buenaventura. JAGERSFONTEIN 10 te East Londen. KATWIJK p. 10 Finisterre n. Gent. KERTOSONO 9 v. Pt. Sudan n. R'dam. KOTA AGOENG 9 v. Suez n. Priok. LARENBERG p. 10 Finisterre n. Sas v. CL LA WAK p. 8 Dondrahead n. Singap. LEMSTERKERK 9 te Khorramshar. LÏEVEVR.K. p. 10 Finisterre n. Rott. LINDEKERK 10 v. Bahrein te Damman. LOENERKERK 9 v. Madras n. Calcutta. LOMBOK 9 te Manüla. LOOSDRECHT 8 v. Chittagong n. Rott. MAAS p. 10 Kaap da Gata n. Tel Aviv. MAASKERK 9 v. Loanda n. Takoradi. MADOERA 9 te Bombay. MARIEKERK 9 te R'dam. MAT AR AM 8 v. Antw. te A'dam. MODJOKERTO 9 v. Priok n. Penang. MOLENKERK 10 te Hamburg. MUIDERKERK 8 te Genua. NIGERSTROOM p. 10 Las Palmas n. Amst. NOORDAM p. 10 \Scilly n. N. Y. OBERON 9 te Pto. Cabello. OMALA 10 te Singapore. ORANJE 10 v. Belawan n. Priok. PARKHAVEN 9 te Georgetown. POEL. LAUT 9 v. Djeddah n. Amst. PRINS ALEXANDER Rdam n. Montreal p. 8 nm. Belle Isle. PRINS MAURITS 8 te R'dam. PR. FRED. HENDR. 9 te Toronto. PR. W. v. ORANJE 9 te Havre. PR. PHIL. WILLEM 8 te Halifax. ROEBIAH p. 10 Kp. Dondra n. Hollandia. ROEPAT Priok n. A'dam 10 v. P. Said. ROTTI 10 van Pangkalpinang te Priok. RIJNDAM 10 v. N. York te Rotterdam. RIJNLAND p. 8 Abrolhos n. A'dam. SLIEDRECHT 10 v. Cur. te Pt. Said. SLOTERDIJK 9 te Tj. Priok. STAD ALKMAAR 8 te Narvik. ST. ARNH. p. 10 Finisterre n. Amst. ST. MAASTR. p. 9 Finist. n. Vlaard. SUMATRA p. 10 Sabang n. Madras. TEGELBERG 9 te Durban. TITUS p. 10 Ouessant n. Alexandria. TJIBESAR 10 v. Kaapst. te Yokohama. TJIMENTENG 8 v. Kaapstad n. B. Aires. TJIPANAS 10 te Miri. TJISADANE 9 te Nagoya. TOMORI 10 v Aden n. Calcutta. WELTEVR. p. 10 Kp. Gata n. Alexandrië. WILL. RUYS 11, 2 u. te R'dam verw. ZUIDERKR. 8 v. Balbao n. Papeete. KLEINE VAART WOTA pass. 9 Brunsbuttel, TRUDE K, 9 te Kalmar. HOLLAND 9 te Helsinki. CANADA 8 te Kingslynn. LARIX pass. 8 Brunsbuttel n. BZaandam. MARTHA 7 van Par. n. Amst. MARATHON, pass. 9 Brunsbuttel n. Ne wc. ELMA 9 van Kalmar n. Nederland. MARIA THERESIA pass. 8 Holtenau f Wismar. TEUNA 10 te Londen. ELJO 9 van Hamburg n. Port Talbot SOBAT 9 te Londen. ALBERT D, 7 van Ardrossan n. Moss MADJOE 9 van Rostock n. Gefle. PRUDENTIA 8 te Sundswall. SPORA 7 van Bayonne n. Londen. ELISA 7 te Teignmouth. CRONENBURGH 7 van Bilbao n. R'dam. TTMOR pass. 8 Bevezier n. Poole. NIMROD 10 te Manchester.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3