Grote Drie te Washington Heden begin van de conferentie PEKING houdt vast aan KAESONG PROCES TE BOEKAREST Nederlanders in Korea nemen van hun divisie ifscheid OPSTAND IN HARDERWIJK Tussen neus en lippen Rangeerlocomotief „op hol fill Voordelige grootmoedigheid HARRIMAN VERMOEDELIJK BIJ DE BESPREKINGEN Jongetje in zee verdronken Een gulden voor een pot stekeltjes WmBSKl; Voorstel van andere conferentieplaats onredelijk genoemd Doodstraf geëist tegen beklaagden onder wie bisschop en priesters Nederlands sergeant uit Den Haag treedt op als dirigent Tot hoofd en hart Aanzienlijke schade Opklapbed valt op kind Brandstichting uit wraak Opwindende oefening van marechaussee Weduwe beroofd DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25172 Bij spelen in kuil gerankt Franse vakbonden nog niet tevreden Kind ongedeerd valt uit vier meter hoog raam RUSSISCHE RAKETTEN AAN FRONT IN GEBRUIK HET Telefoonkabel met Dene marken spoedig in gebruik EEN WEDERZIEN? Kerkenbouw Iedere paschant offert 3.7 et. per week Anderhalf jarig meisje overleden Dader in arrest De vermiste van de „Nieuw Amsterdam" j WHIPCORD REGENJASSEN Met pantserwagen en rookbommen in actie Buit vierhonderd gulden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphhjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Ren. Wnd. hoofdredacteur: W. Several. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het reent voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In bliksemend tempo hebben twee verdragen bun voorlopig beslag gekregen: het Japanse vredesver drag en het tweezijdig vredesverdrag tussen Japan en de Ver. Staten. Dit laatste verdrag werd, volgens de be richten, opgesteld op verzoek van Ja pan. Men doet er wellicht goed aan, dit niet al te letterlijk te nemen of juist wél letterlijk, want al mocht zo'n verzoek formeel zijn gedaan, daarmee is nog» niet gezegd, dat het idee daar toe op rekening van Japans inventief vermogen moet worden geschoven. Wanneer men let op de vaart, waar mee Amerika op het ogenblik zijn di plomatieke initiatieven ontwikkelt, ontkomt men niet aan de bekoring te veronderstellen, dat Amerikaanse vin dingrijkheid hier de inspirerende kracht is geweest. In het grote geheel der wereldpoli tiek is het bilaterale veiligheidsver drag minstens zo belangrijk als het algemene vredesverdrag, waarbij zich behalve het Russische bloc alle leden der Ver. Naties hebben aangesloten. Het laatste verdrag kan men zien als een noodzakelijke voorwaarde voor het eerste. In beide gevallen echter heeft het Westen een gewichtige diplomatieke overwinning op Rusland en zijn satel lieten behaald. Het initiatief is stevig in Westerse hand, en nauwelijks is met onverstoorbare zelfverzekerdheid de defensieve positie in het Oosten versterkt of een tweede conferentie van gewicht, ditmaal vooral de toe- Stand in het Westen betreffend, is al weer begonnen. Men kan erop reke nen, dat de Grote Drie, die vandaag voor hun eerste zitting in New York bijeengekomen zijn, spijkers met kop pen zullen slaan voor wat de deel name van West-Duitsland aan de Europese defensie betreft. Dit voor nemen zal in hoge mate bevorderlijk zijn voor het andermaal tentoonsprei den van grootmoedigheid jegens een overwonnene. Het schijnt Amerika's politiek te zijn, zich op zeer korte ter mijn tegen het grote risico te dekken, desnoods ten koste van de mogelijk heid kleine risico's te lopen. Zie naar het Jananse vredesverdrag; zie thans naar de voorgenomen opheffing van het bezettingsstatuut voor West- Duitsland. Er is gelukkig een goede hoop, dat een op te richten Duitse troepenmacht volledig zal worden in gevoegd in een Europees leger, onge veer in de zin van het plan-Pleven, waarop generaal Eisenhower meer en meer aandringt. Behalve Amerika heeft nog een an der land dezer dagen een wel in teressant blijk van zichzelf lo nende grootmoedigheid gegeven. Zoals men weet heeft ook Indonesië het Ja panse vredesverdrag getekend. Afge zien van de redelijke vooruitzichten op herstelbetaling, waardoor de idea listische allure van dit gebaar een weinig verbleekt, heeft zich nog een ander feit voorgedaan, dat te denken geeft. Nauwelijks had minister Soe- bardjo immers zijn handtekening ge zet of hij maakte bekend, dat hij in Washington besprekingen zou voeren over een Amerikaanse lening van 50 millioen dollar. Het „vooi wat hoort wat"-beginsel blijft blijkbaar op ieder niveau zijn aantrekkelijke geldings kracht behouden. Het manmoedig ge riskeerde gevaar, dat het kabinet huiswaarts zou worden gezonden, heb ben de Indinesiërs daarbij gaarne be nut als een bijkomend middel tot het scheppen van de juiste sfeer. Aldus is de hedendaagse diplomatie vervuld van wat de Duitsers „Real- politik" plegen te noemen. Voor wat de beveiliging tegen Russische agres sie betreft moet men zich daar echter bij neerleggen, want dwingende feiten hebben deze vorm van internationale politiek gemaakt tot (voorlopig) het enige middel om de vrede veilig te stellen. Dean Acheson en Herbert Morrison, de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S. en Groot-Brittannië, hebben gisteren, bijgestaan door hun naaste medewer kers, te Washington geconfereerd. Het was de eerste der bilaterale besprekingen tussen de Grote Drie die voorafgaan aan de gezamenlijke besprekingen van de drie ministers van Buitenlandse Zaken die vandaag zouden aanvangen. Amerika's speciale ambassadeur Averell Harriman heeft gisteren de besprekin gen van Acheson met Morrison bijgewoond. Dit wijst er op, dat er wellicht op nieuw een poging gedaan zal worden om te komen tot een regeling van het Perzische olie-geschil. Maandagmiddag omstreeks vier uur is ter hoogte van de Scheveningse vuurto ren in zee verdronken de zevenjarige Jantje Korvink uit de Adriaan Coen- straat te Scheveningen. Het knaapje was met zijn tweelingbroertje in zee aan bet spelen, toen beiden plotseling in een diepe kuil terecht kwamen en onder water verdwenen. De 42-jarige heer Asman slaagde er in slechts één van de jongetjes op het droge te brengen. Vertegenwoordigers van de grote Franse vakverenigingen hebben ver klaard niet tevreden te zijn met de verhoging van het minimumloon tot 20.000 fr. Zij blijven vasthouden aan de door de vakverenigingen voorgestelde verhoging van 23.600 fr. West-Berlijn. De West-Berlijnse politie heeft Maandagavond twee dron ken Sovjet-Russische soldaten in de Amerikaanse sector gearresteerd na een incident aan de grens van de Sovjet sector. waarbij schoten werden gelost. Harriman, die zo juist teruggekeerd is van de besprekingen in Teheran, zal vermoedelijk ook alle zittingen van de conferentie der Grote Drie bijwonen. Acheson en zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman zouden vandaag nog een afzonderlijke bijeenkomst hebben, voordat de drie ministers gezamenlijk gaan confereren. De Westduitse Kanselier Adenauer heeft het bestuur van zijn party, de Christelijk-Democratische ÏJnie (C.D.U.), meegedeeld, dat hij tot de drie grote mogendheden, die te Washington con fereren, een belangrijk verzoek heeft gericht. Wanneer dit verzoek, naar voren gebracht in een brief aan de Hoge Commissarissen, zou worden ingewilligd, zou dit een beslissende invloed hebben op het deelnemen van Duitsland aan de Westerse defensie, aldus Adenauer, die er aan toevoegde, dat hij dit verzoek niet nader kon omschrijven, daar hij anders vooruit zou lopen op de bijeen komst van de ministers van Buitenland se Zaken over dc Duitse herbewapening. Hij verwachtte positieve resultaten, wanneer de conferentie kwam te spre ken over het herstel van de Duitse sou- vereinitcit. Over de kwestie van het Gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. dat er op heeft aangedrongen, dat Duitsland voor de tweede helft van dit jaar meer steenkool zou exporteren dan waartoe Duitsland naar eigen mening in staat is. zei Aden auer. dat in de naaste toekomst een gunstige oplossing kan worden verwacht. Zijn staatssecretaris voor binnenlandse aangelegenheden, dr. O. Lenz, was reeds begonnen met besprekingen met het gezagsorgaan. Zaterdagmiddag kroop in een onbe waakt ogenblik het anderhalf jaar oude zoontje van de familie K. uit de Roe mer Visserstraat in Den Haag uit zijn box en vervolgens uit het raam van de eerste etage. Hij viel van viér meter hoogte naar beneden, doch kreeg geen letsel. v. De K.L.M. neemt op het ogenblik proe ven met het vervoer van levende vis door de lucht Stekelbaarsjes dienen hiervoor als proefkonijn. Zij worden in plastic zakjes, waarin lucht met ver groot zuurstofgehalte, bewaard. Aan ieder van haar employe's, die een jam pot met, stekelbaarsjes levert, geeft de K.L.M. een gulden zodat de piccolo's van het bedrijf zich naarstig op de vis vangst zijn gaan toeleggen. Iïet voorstel, op Donderdaig 6 September door generaal Ridgway gedaan, om de bestandsbesprekingen in een andere plaats dan Kaesong voort te zetten, werd vandaag door Radio-Peking onredelijk genoemd. „Eens te meer heeft Ridgway getoond hoe onbeschaamd hij kan zijn", zo werd opgemerkt. Verklaard werd dat de berichten over Kaukjrsiërs in Kaesong onwaar zijn. - Maandag werd fel gestreden om het bezit van twee bergen, die de vlakte van Pyongyang en de centrale „inva- sie"-route naar Zuid-Korea beheersen. Gisteren is te Boekarest voor een mi litaire rechtbank een proces tegen per sonen begonnen, die beschuldigd worden van hoogverraad en samenzwering tegen de veiligheid van de staat met buiten landse hulp. Voor alle beklaagden is de doodstraf geëist. Onder de beklaagden bevinden zich één bisschop en verschei dene priesters, die in hun „bekentenis sen" het Vaticaan, Italiaanse, Ameri kaanse, Britse en Zwitserse autoriteiten, de Amerikaanse bisschop Patrick O'Hara en de voormalige pauselijke nuntius bij de zaak betrokken hebben. De beklaagden zijn: Mgr. Augustina Pacha, bisschop van Timisoara, Pietro Ernasto Clementine, een Italiaanse priester te Boekarest, Josef Schubert, een Roemeen van Duitse afkomst, priester te Boekarest, Adalbert Boroz, een Roemeen van Hongaarse afkomst en rector van de katholieke school in Timisoara, Josef Waltner, een Roe meen van Duitse afkomst en directeur van de Kanselarij van het bisdom Timisoara, Ion Heber, secretaris van genoemd bisdom, Lazar Scefanescu, een Roemeen en vroeger inspecteur- generaal bij het onderwijs, George Sanbulascu, een Roemeen en inspec teur-generaal van het onderwijs te Siu, Petre Toba, een Roemeen en vroeger parlementslid. Het hof wordt gepresideerd door gene raal Alexandra Petrescu. Alle beschul digden hebben „bekend" inlichtingen aan de Amerikanen en Engelsen te hebben verstrekt. Het proces zal verscheidene dagen duren. De nieuwe internationale telefoon kabel van Nederland naar Denemarken zal aan het eind van deze maand m gebruik worden genomen. Het zou in het voornemen liggen, dat de Deense minister van Verkeer, Victor Larsen, en zijn Nederlandse collega het eerste gesprek over deze lijn zullen voeren. a De le It- W. W. Dussel schrijft uit Korea: Zondag hebben we afscheid van de divisie genomen, tenminste zo kun je het het best noemen. Natuurlijk is er al officieel afscheid genomen door over ste Eekhout en onze staf-officieren van hun beroemde „Indianenkop'Vcollega's, ttaar men kan moeilijk 18.000 man van 500 Nederlanders afscheid laten ne tten Daarom kwam „de band". De band, •lie al even beroemd is als de divisie zelf, de band, die uit zo'n zestig leden bestaat en die daar de afgelopen Zon dag met vijf grote trucks ons terrein °P kwam rijden om daar een afscheids- concert te geven. In een minimum van tijd stonden hun Mapstoelen uit, was de muziek open gevouwen en het wachten was slechts °P het einde van de H. Mis, die pater I Het lijden herinnert ons er aan, dat wij ziververs zijn. j Schins aan de andere zijde van het ter rein in de openluchtopdroeg. En om precies elf uur klonken de tonen van een pittige mars over het terrein, gevolgd door de ouverture. „De Barbier van Sevilla". Het aantal nummers dat de divisie-band die men het best kan vergelijken met de Mari nierskapel der Koninklijke Marine ten gehore bracht is bij benadering niet te zeggen, maar zeker is, dat de laatste tonen om een uur of half twee klon ken Als interessante bijzonderheid mag niet onvermeld biyven dat een Neder lands sergeant, Ben Middelman van de Regentesselann in Den Haag, als gast- dirigent optrad. En hoe! Als met stom heid geslagen keken Hollanders en Amerikanen toe hoe hij daar „Alte Kameraden", „Lciehte Kavalerie" en aan het einde van het concert, het Wil helmus dirigeerde. Vooral dat laatste ging zoals we het tot nu toe nog niet gehoord hadden. Onze Amerikaanse wapenbroeders hebben al meer dan eens bü parades en bij de uitreiking van de Unit Citation ons volkslied ge speeld, maar het was vaak een tikkeltje te vlug. Nu, onder leidüng van Ben Middelman ging het precies in het juiste tempo. En nadat ons volkslied ten einde wa,s, gaf hij het dirigeer stokje over aan zijn Amerikaanse col lega, die daarop het Amerikaanse volks lied liet spelen. En dat was het afscheid, het afscheid van de divisie van ons. „We hopen jullie nog eens in Ame rika te zien", was de wens van de Amerikanen. „En wij jullie in Holland" grapten wij terug- Maar dat laatste kan misschien nog wel eens gebeuren- Zolang wij namelijk in Korea geweest zijn, is het gerucht niet van de lucht geweest, dat de tweede divisie ter af lossing van de bezettingstroepen, naar Duitsland zou gaan. Zodat het „Till we meet again" nog niet eens zó gek klonk. Voorts gingen gisteren geallieerde officieren naar Kaesong om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de elfde door de Roden uitgesproken be schuldiging, dat de geallieerden de neutraliteit van Kaesong hadden ge schonden. De officieren rapporteerden dat zij niets vonden wat deze jongste beschuldiging kracht kon bijzetten. Onthuld werd gisteren ook dat de vijand aan het Oost-centrale front ra ketten van Russisch type gebruikt. Een woordvoerder der verbonden legers zeide dat de Roden bezig zijn ten Noorden van het Westelijk front wegen en bruggen te repareren mo gelijk ten dienste van pantservoertui gen die naar het Zuiden moeten op rukken. Generaal James van Fleet, bevel hebber van het achtste legér, zei Maandag dat de vijand de laatste twee weken vijfentwintig duizend man heeft verloren. Tussen Andjoe en Pyongyang (Noord- Korea) is een luchtslag geleverd tussen meer dan tachtig Migs, die uit Mand- sjoerije kwamen vliegen, en dertig Sa- brejets. Het gevecht werd op grote hoogte gehouden en duurde dertig mi nuten, aldus een communiqué van de verbonden luchtmacht. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren te Moskou aan de Franse ambassade een bood schap uit Pyongyng overgebracht, af komstig van de Franse zaakgelastigde Perruche in Seoul, die in het begin van de oorlog gevangen werd genomen. Perruche meldde dat zijn gezondheid goed is, hetgeen o#k gold voor drie Fransen, onder wie Chanteloup, een correspondent van A.F.P. Dit was de eerste boodschap, die van de vermiste Fransen ontvangen werd. Een derge lijke boodschap werd Zaterdag ook ontvangen» van Vyvyan Holt, de Britse gezant in Seoul, van wie bekend is dat hij zich in Noord-Koreaanse handen bevindt. Een Diesel rangeerlocomotief, die Maan dagmiddag tijdens het rangeren op het Goe- se spooremplacement plotseling zonder be stuurder aan het rijden is gegaan, is op de lijn tussen Gpes en Kapelle Biezelinge, in botsing gekomen met een locomotief. Er was aanzienlijke, materiële schade, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. A.s. Zondag wordt in alle kerken van het bisdom Haarlem een herderlijk schrijven voorgelezen over de kerken bouw. Mgr. Huibers zal persoonlijk in de dekenale kerk aan de W.-Zeedijk te Rotterdam deze brief toelichten. 's Middags wordt, eveneens in Rotter dam, en wel bij de in aanbouw zijnde kerk van Oud-Mathenesse, een propa- gandabijeenkomst voor de kerkenbouw gehouden, waarbij mr. Jan Derks het woord zal voeren. Naar de Stichting van Kerkenbouw in het bisdom Haarlem heeft medegedeeld, is in de periode September 1950Septem ber 1951 per paschant f 1.92 geofferd, d.i. 3.7 et. per week Om de bouwplannen tot 1953 te dekken zou een bedrag van 5.8 et. per week nodig zijn. Voor het vertrek van de vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Ver enigde Naties uit Korea kwam de band van de tweede Amerikaanse Divisie een muzikaal afscheid aanbieden, dat door onze jongens op hoge prijs werd gesteld. Het uit zestig leden bestaande muziekcorps had een programma samengesteld, dat klonk als een klok. De rangeerder, die de rangeerlocomotief bestuurde, was even afgestapt om een hand wissel om te zetten. Tot zijn verbazing zag hij hoe de motorwagen plotseling begon te rijden en over de spoorwegovergang, waar van de bomen nog open stonden, in de rich ting Kapelle verdween. Zijn poging om de wagen in te halen mislukte. Hij waarschuw de de seinhuiswachter bij de overweg en deze alarmeerde het station. Van het sta tion uit trof men onmiddellijk de nodige maatregelen. Inmiddels was uit Kapelle ech ter een enkele locomotief vertrokken, waar van men de machinist niet meer kon waar schuwen. Hij zag de ,.op hol geslagen" lo comotief wel naderen, doch kon een botsing niet meer vermijden. In de Pioenstraat 137 te Groningen heeft een zeer tragisch ongeluk plaats gevonden, waardoor een anderhalfjarig meisje om het leven is gekomen. In het huis van de familie C. W. wa ren in de achterkamer twee kinderen aan het spelen. In deze kamer bevond zich een opklapbed. Vermoedelijk is een der kinderen aan het opklapbed gaan hangen. Op een gegeven moment sloeg het bed naar beneden. Het ll/2- jarig meisje M. geraakte onder het bed en kreeg een schedelbasisfractuur, waaraan het slachtoffertje korte tijd nadien overleed. Toen de moeder later de kamer binnenkwam ontdekte zij het tragisch gebeuren. Als dader van de brandstichting te Stadskanaal, waardoor Zondag een viertal korenmijten in vlammen opging, is een achttienjarige jongeman, woon achtig te Annerveenschekanaal, in ar rest gesteld. Dezelfde jongeman, die aanvankelijk voorgaf de brand te hebben ontdekt, een der eigenaren waarschuwde en een sensationeel verhaal opdiste over een achtervolging, die hij zou hebben inge zet op de dader, die in een auto zou zijn ontkomen, heeft, na een streng verhoor, bekend uit wraak de koren- mijten in brand te hebben gestoken. Tijdens een onlangs te Stadskanaal gehouden bijeenkomst van gerefor meerde jongeren fungeerde de land- bouwschuur van een der eigenaren als rijwielbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden te zijn geweest over de zorgen bij die gelegenheid aan zijn rij wiel besteed en zon sedert dien op wraak. Toen hij Zondagavond terug keerde van een bezoek aan zijn meisje, bracht hij zijn plan ten uitvoer. Naar wij van de ziiöe der Holland- Amerika-Lijn vernemen, betreft de vermissing van een man op de „Nieuw- Amsterdam" de 36 -jarige olieman Her man Kooi uit Rotterdam. Kooi. die on gehuwd was. wordt sinds Zaterdag nacht vermist. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20' TEL. 15459 Verwachting tot Woensdagavond: Vanavond, vannacht en mogelijk ook nog morgenochtend op vele plaatsen mist. Overdag veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Aanvanke lijk zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. Zon: 6.08—19.04 Maan: 18.07—1.28 Sinds Maandagmorgen verkeert Har derwijk in een steeds stijgende onrust. Zo verscheen tegen elf a twaalf uur in de morgen een aantal jongelui in de straten, voor het grootste gedeelte ge kleed in „overalls". Al spoedig versche nen de marechaussees uit Apeldoorn, met de helm op en het geweer in de handen. Enkele „raddraaiers" werden gearresteerd. Tegen het middaguur laaide het ver zet overal in de stad op. Op het stad huis en andere plaatsen waren biljetten aangeplakt, met leuzen als „tegen het kapitalisme" en „steun aan de arbei dersregering". Ook de gemeentepolitie verleende assistentie. Met de motor met zijnspan werden degenen, die door de marechaussee waren gearresteerd, naar het politiebureau gebracht. Allengs was een groter aantal marechaussees ver schenen om het „verzet" de kop in te drukken. De oproerkraaiers (verklede marechaussees) pleegden overal verzet en meestal waren drie marechaussees nodig om één arrestant te boeien, ter wijl een ander er met een geweer van een marechaussee vandoor ging. Later werd het verzet zó alge meen, dat een pantserwagen van de marechaussee door de straten moest patrouilleren. Rookbommen legden een rookgordijn, terwijl links en rechts schoten knalden. Tegen half vijf hadden enkeie verzetslieden het stadhuis bestormd en zich naar de klokkentoren begeven, waar de noodklok werd geluid. Hierna trad enige rust in. maar tegen de avond werden overal demonstraties gehouden, die prompt door de mare chaussee weer uiteengejaagd werden. Was het in de middag vooral op do markt onrustig, tegen de avond ver plaatste een en ander zich naar de vismarkt. Toen daar het verzet was ge broken, brak op het Kerkplein de herrie weer los. Zó ging Harderwijk, onder het knal len der schoten, de nacht tegemoet, zeer tot genoegen van de Harderwijker jeugd, die levendige belangstelling heeft voor deze opwindende oefening van de marechaussee en de „oproer kraaiers", in benarde ogenblikken graag een handje helpt. Ze leren het wel Drie Britse soldaten za ten in een tram te Bruns- wijk (Duitsland) naar wat frisse lucht te happen- Toen zij het al te benauwd kregen openden zij de deur van het voorbalcon. De Duitse passagiers pro testeerden en de deur ging dicht. De Britten maakten de deur weer open. De conducteur sloot de deur opnieuw. Toen rukten de soldaten de deur voor de derde maal open. De con duct eur vroeg daarop aan de passagiers die de deur open wilden hebben de vinger op te steken. Resul taat: dertien stemmen voor dicht, drie (die der Britten) voor open. „Dit is democratie", zei de conducteur en de deur ging dicht. Echt waar Ter gelegenheid van de viering van de „dag der tankbemanningen" schreef de „Prawda" dezer dagen, dat een Russische uitvin der het principe van de pantserwagen met rups banden reeds in 1837 had uitgewerkt. De eerste tank werd in 1887 in Rusland gebouwd. Ja, en de eerste auto in 1737, het eerste vliegtuig in 1637, de eer ste radio in 1537 en het eerste televisietoestel in 143 7. Nu al liefhebbers genoeg Zaterdag is het astro- nautisch Congres te Lon den gesloten, dat vijf dagen heeft geduurd en Waar de meest fantasti sche plannen naar voren werden gebracht om uit stapjes naar de planeten te maken. De voorzitter van de Britse interpla netaire vereniging ver klaarde o.m., dat het brandstoffenvraagstuk nog het moeilijkste punt vormt. Hij was er echter zeker van, dat het over 25 jaar mogelijk zou. zijn naar de maan te reizen. Hij ver klaarde verder, dat hij reeds van honderden men sen in en buiten Engeland verzoeken had ontvan gen om de eerste reis naar de maan te mogen mee maken. Niet alle liefheb bers zijn jonge ménsen, aldus de voorzittervelen zijn van middelbare leef tijd en zullen wel ouder domspensioen genieten te gen de tijd, dat de eerste reis naar de maan ge maakt zal worden. Uitvindingen Op de Parijse najaars- tentoonstelling zijn uilvin dingen op allerlei gebied te bewonderen. Wat voor al de aandacht trekt is een hef schroef vliegtuig, waarvan de motor op de rug van de piloot wordt gebonden. Verder is het eerstdaags wel afgelopen met onze gewone brom fiets. Op de tentoonstelling is namelijk een straalfiets te zien, een fiets dus met straalaandrijving. Beschaving Deze uitvindingen zijn onnozel speelgoed verge leken bij die, met welke Amerika op het ogenblik zou experimenteren. Zo als u zich herinnert heeft president Truman de vori ge week gezinspeeld op nieuwe geheime Ameri kaanse wapens. Volgens een Amerikaanse geleerde zouden deze wapens o.a. bestaan uit bacteriologi sche wapens, radio-actieve stof, atoomartillerie en onderzeeboten en vlieg tuigen met atoomaandrij ving. De Amerikaanse on derzoekers zouden een ge hele reeks preparaten met dodelijke microben en ver giften hebben samenge steld en de methoden tot verbreiding van epide mieën verbeterd hebben, zoals het uitwerpen van besmette vleermuizen, rat ten en insecten uit vlieg tuigen. Ook zouden vleer muizen met kleine brand bommen vijandelijk ge bied in brand kunnen steken. Over de aanwending van bacteriologische wa pens zijn de geleerden het nog niet eens. Men is na melijk bang de gevolgen niet in de hand te kunnen houden en de hele wereld met de verschrikkelijkste ziekten te besmetten. Op het gebied van de atoom- artillerie zou men het al ver gebracht hebben. De nieuwe Amerikaanse wa pens zouden een tienmaal grotere hitte kunnen ont wikkelen dan de napalm bom, zodat zelfs de ket tingen van pantserwagens zouden smelten. Ook schijnt men het al ver ge bracht te hebben in het maken van „korenroest" waardoor de gehele oogst van een land in korte tijd onbruikbaar kan worden gemaakt. U ziet, de beschaving is op mars. En toch maken we ons wijs. dat er grote vooruitgang in cultuur en beschaving onder de mensheid te bespeuren valt. Arme Huizinga. i Een lichtgewicht éénmans heliocopter behoort tot de talrijke inzendingen op de afdeling uitvindingen van de grote Herfsiterttoonstelling te Parijs. Het 40 pond zware toestel heeft een fietsza-del en wordt bevestigd op de rug van de „vlieger". De 50 cc-motor heeft een tank, welke brandstof kan bevateen voor een vlucht van twee uur. Het toe stel is uitgerust met schroeven voor opwaartse en voorwaartse beweging. Volgens de uitvinderde Fransman Raymond Houssteter. die we hier met zijn toestel zien, luidt zijn heliocopter het tijdperk van de vliegende motor fiets in. Twee onverlaten hebben in het nach telijk uur de alleenwonende 79-jarige weduwe Kruithof in Den Ham. bij Al melo overvallen. De buit bestond uit circa f 400. De indringers hebben zich toegang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord voor het electrische licht hadden gehaald, dron gen zij tot de slaapkamer van de vrouw door. waar zij hef gemunt hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreig de de vrouw te zullen neerschieten, in dien zij alarm zou maken Nadat het doosje met geld inhoudende f 400 was cevonden, sloegen de indringers op de lucht. De bejaarde vrouw waarschuw de daarna de buren. De politie heeft tot heden de indringers niet kunnen grij pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1