WIJZIGING VAN VREDESVERDRAG MET ITALIË Van groot belang voor de defensie van Europa Perzisch ultimatum uitgesteld MET TREIN EN AL GEVLUCHT Met een beer uit wandelen Pleidooi voor afschaffing van reis-visa uit Tsjechoslowakije Tussen neus en lippen Onrecht duurt voort SCHUMAN DRINGT ER STERK BIJ ACHESON OP AAN Nieuw schoolgeld Mazelenepidemie op Ameland MOSSADEQ ZOU WIJZIGINGEN WILLEN AANBRENGEN Noodrem onklaar gemaakt; slagboom op de spoorbaan versplinterd Eeuwige Koning V andaag treedt de Finse regering af Twee doden bij autobotsingen Tot hoofd en hart Bende doet aanval op Tjipari Sollicitant moest f500.- borg storten WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG Nó. 25173 i«ëmm J H.B.S. en gymnasium 15.vermeerderd met 7 pet. belastingaanslag Opstandin Harderwijk bedwongen LODEN REGENJASSEN FANTASTISCHE ONTSNAPPING VAN MACHINIST GESPLETEN GULDEN BILJETTEN ■w' fPilb K. van K. in Nederland en Duitsland Vergiftigingsgeval te Hollum (Ameland) W inkelslui tingswet 20 September reeds in de Tweede Kamer? VERDRONKEN Een Tsjechoslowaakse machinist is gisteren met trein en al naar Beieren uitgeweken. Spoorwegbeambten te Selb (Beieren) ver klaarden telefonisch tegenover Reuter, dat de machinist alle ver bindingen van de noodrem in het treinstel onklaar had gemaakt en met een snelheid van ongeveer negentig kilometer langs de controlepost aan de grens was gereden. Er waren 111 passagiers in de trein, onder wie het gezin van de machinist. De trein bestond uit drie passagiersrijtuigen en een goederenwagen. IS ie uwe Encycliek van Z. H. de Paus Onveilig Indonesië Negen en dertig doden en twaalf gewonden Oplichter in arrest BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruw. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.4S per kwartaal. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft gisteravond te Washington bij zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson aangedrongen op een drastische wijziging van het Italiaanse vredesverdrag van 1947- Acheson sprak met Schuman op het State Department na een tweede afzonderlijke confe rentie met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison. Schuman zou Acheson gezegd hebben, dat het noodzakelijk is de beperkende militaire bepalingen uit het Italiaanse vredesverdrag te schrappen, nu het Westen een verdrag met Japan ondertekend heeft, dat niét dergelijke bepalingen bevat. Gistermorgen heeft Morrison, tijdens een bespreking van twee uur, Acheson uitvoerig uiteengezet waarom Groot-Brittannië op beperkte schaal handel met Rusland en de landen achter het IJzeren Gordijn moet blijven drijven. De Britse minister van Financiën, Hugh Gaitskell, die zich later bij Acheson en Morrison voegde, zou er op gewezen hebben, dat in het eerste halfjaar van dit jaar de Britse uitvoer naar Oost-Europa 43 millioen dollar bedragen heeft, tegen een invoer van 120 millioen dollar uit de communistische gebieden. 'T Het jongste Staatsblad bevat de nieu we regeling voor het schoolgeld voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs, die een verlaging van 30 pet. meebrengt. Het schoolgeld bedraagt nu 15 per jaar, vermeerderd met 7 pet. van de aan slag in de directe belastingen (loon-, in komsten- en vermogensbelasting) voor zover die aanslag de 60 te boven gaat en naar beneden afgerond op een veel voud van 20. Het maximum bedraagt 600 per jaar. Het aldus berekende bedrag wordt met een vierde verminderd, wanneer twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin in hetzelfde tijdvak onderwijs volgen op een school voor lager onderwijs, kweek- schoolonderwijs, middelbaar onderwijs, voorbereidend hoger onderwijs of hoger onderwijs. De nieuwe regeling krijgt haar eerste toepassing op het school geldjaar 19501951. Enige voorbeelden mogen een en an der verduidelijken: Bij een aanslag van 250 in de directe belastingen betaalt men derhalve 15, vermeerderd met 7 pet. van ƒ250—60= ƒ190, afgerond op een veelvoud van 20 180, derhalve 15+/12.60 ƒ27.60. Aanslag dir. belastingen 250 500 1000 1500 ff 2000 5000 Schoolgeld 27.60 45.80 80.80 115.80 150.80 360.80 In Hollum op Ameland is een mazelen epidemie uitgebroken, waardoor kinde ren zowel als volwassenen plotseling aan het ziekbed zijn gekluisterd. In de laatste 15 jaar was er in geheel Hollum nimmer een geval van mazelen geconsta teerd, doch thans verscheen meer dan de helft der kinderen niet op school Voor sommigen is de ziekte nogal kwaadaardig, vooral bij onderen, doch over het alge meen is zij vrij onschuldig. De militaire oefening in Harderwijk, Waarover wij gisteren uitvoerig be richtten, is ten einde en de rust is in et stadje teruggekeerd Er zijn nog Verscheidene „overvallen" gedaan op het kamp der marechaussee buiten de stad, op het politiebureau, op het sta tion en op de kazerne der marechaus see. Door middel van bulletins werd de bevolking van de gang van zaken op de hoogte gehouden. Naar verluidt heeft Acheson tijdens de zitting opnieuw verklaard, dat het de uitdrukkelijke wens der Ameri kaanse regering is, dat de Westerse naties zo weinig mogelijk goederen aan de communistische gebieden leve ren. Hij drong echter niet aan op een volledig embargo, omdat dat volgens het departement van Buitenlandse Zaken zou betekenen, dat de Verenig de Staten, inplaats van de Sovjet unie, hout en granen aan West-Euro pa zou moeten leveren. Naar verluidt waren Acheson en Morrison het er over eens. dat het noodzakelijk is de strijd op Korea voort te zetten indien de Chinese en Noord-Koreaanse com munisten weigeren de door gejieraal Ridgway voorgestelde wapenstil standslinie te aanvdarden. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Vishinski, heeft de zaakgelastigde van de Franse ambas sade te Moskou, Brionval, Dinsdagmid dag een nota van elf bladzijden over West-Duitsland overhandigd. De nota is in feite een herhaling van de schriftelijke vertogen, welke de Sovjet-Unie op 15 December 1950 en 20 Januari 1951 tot Frankrijk heeft gericht en waarin zij de aandacht der Franse regering vestigde op „het ge vaar ener West-Duitse herbewape ning", welke volgens het Kremlin door de plannen, opgesteld door Schuman en Pleven, in de hand wordt gewerkt. René Mayer, de Franse minister van Financiën, heeft Dinsdag in Washington verklaard, dat Frankrijk om meer Ame rikaanse steun in 1952, voornamelijk voor de campagne tegen de communis ten in Indo-China, zal verzoeken. De nieuwe olie-raffinaderij van de Esso Petroleum Maatschappij te Fawley bij Southampton zal de volgende week officieel worden geopend. In volle werking zal deze raffinaderij de grootste van Europa zijn. Zij zal meer dan 4li millioen liter motorbrandstof van hoge kwaliteit per dag kunnen produceren en Enge land meer dan twee millioen dollars per week aan deviezen uitsparen. Op de foto de geweldige constructie van tanks, pijpen en steigers der kraakinstallatie van de olie-raffinaderij. Naar Reuter in Perzische kringen te Teheran verneemt heeft de Perzische premier, dr. Mossadeq, besloten de ver zending van zijn aan Engeland gericht ultimatum twee of drie dagen uit te stellen. Mossadeq zou gisteravond de Amerikaanse ambassadeur hebben me degedeeld, dat hij van plan is de oor spronkelijke termen van het ultimatum enigszins te wijzigen. Noch van officiële Perzische zijde, noch van de zijde van de Amerikaanse ambassade heeft men dit bericht van Reuter willen bevesti gen. Van welingelichte zijde werd, aldus A. P., bevestigd, dat premier Mossadeq hoopt, dat Harriman weer de rol van be middelaar zal gaan vervullen. Daarom wordt het ultimatum naar Harriman in Washington gestuurd. Van welingelichte Perzische zijde werd vernomen, dat Verwachting tot Donderdagavond. Vanavond, vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Overigens wisselend bewolkt met enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Aanhoudend warm weer. Zon: 6.09—19.02 Maan: 18.24—3.01 Advertentie Q DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 132)39 In diverse kleine plaatsen op de Veluwe zijn wederom gespleten muntbiljetten van één gulden ontvangen. Zoals bekend, zijn de muntbiljetten van sommige waarden bij een Engelse firma op een dubbelpapiersoort gedrukt. Deze biljetten kunnen gespleten worden waarna men opgevouwen de voor- en achterzijde afzonderlijk als een muntbil jet uitgeeft Men zij gewaarschuwd. Elk meisje heeft er in haar prille jeugd wel eens van ge droomd een grote teddy-beer te krij gen en als ze geluk kig. was kwam Sin terklaas er wel eens een uit Spanje bren gen. Ze zal echter nooit een groter beer hebben kun nen verwachten dan hiernaast is afge beeld. Dit is er een om mee uit wan delen te gaan. Een fa., die speelgoed beren verkoopt, heeft als attractie voor de Nederland se Jaarbeurs, welke gisteren is geopend, deze reuzen-beer vervaardigd. Het dier is meer dan levensgroot en trekt sterke belangstel ling van de kijkers en kooplustigen. De Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland te 's-Gravenhage heeft zich, mede namens de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Arnhem, Heerlen, Hengelo, Maastricht, Meppel, Kijmegen, Roermond, Veendam, Venlo en Zutnhcn alle Kamers van Koop handel "en Fabrieken welker gebied aan Duitsland grenst met een schrijven lot de minister van Buitenlandse Zaken Sewend, waarin wordt aangedrongen op een vergemakkelijking van het reizigers verkeer tussen Nederland en West-Duits- Jand en met name op afschaffing van het visum. Een afschrift van dit schrij ven is gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Justitie. Een schrijven van overeenkomstige in houd is door de Kamers van Koophandel ®n Fabrieken (Industrie- und Handels- hammern) in Emden, Osnabrück, Mün- per, Duisburg, Krefeld, München-Glad- hach en Aken zijnde alle Duitse Ka mers van Koophandel en Fabrieken wel eer gebied aan Nederland grenst tot h.® betrokken West-Duitse ministers ge- lcht. Hieruit blijkt, dat de stappen zijn ndernomen na een intensief contact usser, ane genoemde organisaties, die f. van oordeel zijn, dat een vergemak kelijk: mg van het reizigersverkeer in het belang van de economische samenwer king tussen beide landen nodig zou zijn. Volgens genoemde organisaties wordt het in grote kringen van het bedrijfs leven als een belemmering gevoeld, dat in het onderlinge reizigersverkeer een visum vereist is. Mocht algehele afschaffing van het visum voorlopig niet mogelijk zijn, dan zou het toch een belangrijke stap in de goede richting betekenen, indien alleen voor een verblijf van langere tijdsduur dan drie maanden en voor hen, die in. Nederland arbeid willen verrichten, een visum vereist blijft. Met betrekking tot het kleine grens verkeer worden de volgende in het Ne derlands-Duitse grensgebied levende wensen ter kennis van de regeringen ge bracht: uitbreiding van het grensgebied met plaatsen, die van oudsher tot het zgn. grensgebied hebben behoord en die thans buiten de 15 km.-strook vallen; uitbreiding van de bevoegdheid tot het afgeven van grenspassen in. die zin, dat ook voor zakenbezoeken grenspassen kunnen worden verstrekt; verhoging van het op de grenspassen ter beschik king te stellen bedrag voor het doen van kleine inkopen. Te Hollum heeft zich een ernstig ver- gif tigingsgeval voorgedaan, waaraan de vier-jarige Jacob Hoekstra bijna is be zweken. Uit de inhoud van de maag bleek later dat de jongen vergiftige bessen had gegeten, die afkomstig waren van nacht schaden. Door het toedienen van kleine hoeveelheden tegengif is het gelukt de jongen in leven te houden. De voorzitter van de Tweede Kamer h«eft aan de leden medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de verga dering der Kamer van Donderdag 20 September bij de regeling van werk zaamheden zal worden besloten in die vergadering onmiddellijk te beginnen met de beraadslaging over het wetsont werp regeling van de winkelsluiting, i Winkelsluitingswet). Van de familie Vlaar uit Andijk is achter het huis het zoontje van ander half jaar in een sloot gevallen en ver dronken. De 25-jarige L. v. d. H„ die op een omheining langs het kanaal te Helmond zat, is achterovergevallen en verdron ken. Volgens het West-Duitse persbureau DPA is de machinist ploegbaas geweest te Asch, een dorpje in Tsjechoslowakije aan de Duitse grens. DPA meldt ver der, dat de trein uit Praag was ver trokken en te Asch, waar de reis had moeten eindigen, over de grens is ge reden. Van de honderd en elf inzitten den hadden er vijf en twintig te ken nen gegeven in Duitsland te willen blijven. De overige zes en tachtig per sonen, waaronder de bewaking en het treinpersoneel, wilden naar Tsjechoslo wakije terug. Een Amerikaanse officier vertelde dat de een en veertigjarige machinist, wiens naam niet bekend is gemaakt, de Ontsnapping „heel eenvoudig" noem de. Hij had de officier verteld dat voor de trein het laatste grensstation In Tsjechoslowakije bereikte, hij er uit was gesprongen en een roestige wissel had omg»zet, welke de trein op een ongebruikte goederenlijn bracht die over de grens naar West-Duitsland loopt. De machinist had het noodrem systeem ontkoppeld, opdat niemand de trein kon laten stoppen door aan de noodrem te trekken. De stoker was niet in het complot en de machinist had moeite gehad zijn bevelen opgevolgd te krijgen. „Toen we op die goederen- lijn waren-, zette ik de smoorklep wijd open en we versplinterden de houten slagboom op de baan", aldus de machi nist. Luid signalen gevend stoomde de trein om 15.08 uur Wildenau binnen. Verraste passagiers sprongen uit de rij tuigen en sommigen schreeuwden van vreugde toen zij hoorden dat zij In de Amerikaanse zone van Duitsland wa ren. Mossadeq, gezien de toenemende oppo sitie in het parlement, toch nog hoopt cp een regeling met-de Britten. De Britse ambassadeur Sir Francis Shepherd heeft gisteravond een bezoek aan de Sjah gebracht. Waarschijnlijk om uiteen te zetten, dat Groot-Brittannië niet onder het dreigement van het ulti matum de besprekingen wil hervatten. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de Britten pressie op Harriman uitoefenen om te weigeren in dit sta dium zich met de olie-onderhandelingen in te laten. Tengevolge van de Britse economische druk op Perzië. is gisteren te Teheran de koers van de dollar op de zwarte markt met 20 pCt. gestegen. Zoals bekend, heeft het Britse ministerie van Financiën be paald, dat de Perzische sterling-tegoeden niet meer in dollars kunnen worden omgezet. De dollar noteert nu op de zwarte markt 65 rialen. Dit is de hoogste koers in drie jaar tijd. Maandag wer den voor de dollar nog 54 rialen be taald, terwijl de officiële koers 33 ria len voor één dollar is. De koers van het pond sterling is 166 rialen, verge leken met 135 de vorige week. In een encycliek aan de bisschoppen en prelaten van de rooms-katholieke kerk heeft Paus Pius XII vandaag alle christenen ter wereld opgeroepen zich „te verenigen onder één vlag om te strijden tegen de aanvallen van de dui velse vijand". De encycliek, „Sempiter- nus Rex" (Eeuwige Koning), die onge veer zeven duizend woorden telt, is uitgegeven ter gelegenheid van de vijf tienhonderdste verjaardag van het Con cilie van Chalcedon, dat in 451 bijeen kwam onder Paus Leo I, en de leer van Euthyches, het Monophysitisme, dat slechts één natuur aan Christus toekent, veroordeelde. Het Finse coalitiekabinet van dr. Urho Kekkonen zou vandaag zijn ontslag aan president Juho Pa^ikivi aanbieden. Volgens het parlementaire gebruik had de regering-Kekkonen onmiddellijk na de algemene verkiezingen in Juli moeten aftreden. Zij bleef aan als gevolg van een vijfmaands bestand tussen de par tijen om een regeringscommissie in staat te stellen een economisch stabilisatieplan uit te werken. Het bestand loopt 30 Sept. af. In politiek kringen verwacht men algemeen, dat dr. Kekkonen, de leidei van de Agrarische partij, een nieuwe coalitieregering zal vormen, waarvan de samenstelling weinig van het aftredende kabinet zal verschillen. Dit bestond uit zeven agrariërs, zeven socialisten, twee leden van de Zweedse partij en één liberaal. Toen Dinsdagmorgen in alle vroegte een colonne vrachtauto's van de lucht macht over de Afsluitdijk kwam, reed de militaire chauffeur Lok uit Hilligers- berg de colonne uit. Zijn auto kwam daardoor in botsing met een tegenligger, waardoor L. zo ernstig werd gewond, dat hij kort daarop overleed. Dinsdagmiddag is bij de IJsselbrug te Zwolle een ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, bestuurd door de Rotter damse radiohandelaar B. kwam in bot sing met een zware truck met aanhang wagen. De bestuurder werd zeer ernstig gewond. De naast hem zittende dame. waarschijnlijk zijn vrouw, werd op slag gedood. Het loon voor een goede daad zij de daad zelve. j Maar zestig millioen Uitgeleide gedaan door een groot aantal Franse autoriteiten is koning Faroek Maandag met zijn gemalin koningin Narri- man uit de Franse Riviè- rq naar Egypte vertrok ken. Gedurende de maan den, die hij na zijn hu welijk in Zuid-Europa heeft doorgebracht, heb ben vooral de Fransen geen klagen gehad, dat hij het geld niet liet rol len. In het Talm Beach- Casino in Cannes verloor hij alleen al een slordige 60 millioen francs. Faroek. treurde er niet om. De vier zwarte Cadillacs van de koning en twaalf ton bagage, waaronder een dozijn kisten, alleen met souvenirs, gingen het eerst aan boord. De koning heeft de laatste dagen van zijn verblijf in Cannes benut om alles te kopen, wat de stad maar aan bij zonders of kostbaar te bie den had. Hij kocht een vlinderverzameling en honderden flessen par fums, dozijnen handtassen en kostbare juwelen voor de koningin. Functionarissen van het Casino in Cannes wei geren te zeggen, hoe veel de'koning precies verloren heeft, maar zij geven toe, dat de verlie zen ,Jioog" souden zijn voor ieder ander dan ko ning Faroek Goed ras Het was Maandagmiddag in het K.L.M.-kantoor aan de Sloanestreet te Londen te merken, dat er iets bijzonders op til was. Bij de ingang van het kantoor viel op een lange man, ge tooid met veren van ve lerlei kleur en gekleed in een met allerlei tekens en woorden versierde schar laken rode jas en een pantalon van uitheemse makelij. De man in kwes tie was Ras (prins) Mono- lulu, een Ethiopiër, met een Deens paspoort, die in Engeland de kost ver dient met het geven van tips bij paardenrennen. Op zijn jas stond dan ook: „I got a horse." Hij ver trok Maandagavond met de PhT.C.E. (de Edam) met nog vier en vijftig passagiers naar de Ver. Staten, om daar de boks match Sugar Ray Robin son versus Turpin bij te wonen. Intussen is het u duide lijk, dat deze ras van ras paarden, rasboksers en rasdollars houdt. „Papiergewicht" Ze zijn er natuurlijk veel te jong voor, Batt ling Bobby Sturgill en Mauling Mike Monohan en eigenlijk zijn de va ders die deze broekeman netjes (letterlijk!) aan de „papierfyewicht'h-kam- pioenschappen van de luchtvaart basis Okinawa lieten deelnemen, nogal dwaze vaders. Maar als je dat snuit ziet van Batt ling Bobby (óf omdat hij zijn tegenstandertje in derdaad heeft gevloerd, óf omdat die over zijn eigen benen is gevallen) dan heb je meteen een beetje tabak van die ern stige sportbedrijverij on zer dagen in het al- meen en van de tophit Sugar Ray Robinson Randolph Turpin in het bijzonder. En voor ons kunnen de 600.000 dol lars entree, de 250.000 aan film- en televisie rechten, de 170.000 dol lars voor Ray en de 140 000 voor Randolph tegen die (nog) onbedor ven vreugde van Bobby bij lange niet op.' A chter het ijzeren gordijn, dit- I maal te Boekarest, is weer een' proces begonnen teg.en men sen, die zich schuldig gemaakt heb ben aan „hoogverraad en samenzwe ring tegen de ueilighcid van de staat met buitenlandse hulp". Onder de be klaagden bevinden zich dus een bis schop en een aantal priesters; tegen hen is dus de doodstraf geëist. De veelvuldigheid, waarmee deze processen voorkomen, heeft ons er langzamerhand aan gewend gemaakt. De kracht van onze verontwaardiging is zwakker geworden en wij zijn al bijna geneigd aan de krantenberichten over dit soort van rechtspleging voorbij te gaan. Daarin schuilt een groot gevaar: het gevaar dat langza merhand licht wordt genomen wat onveranderd zwaa~ dient te worden geteld En al is het ondoenlijk om te gen iédere wandaad achter het ijzeren gordijn massale protestbejpgingen te organiseren, de principiële en harts tochtelijke afkeuring van het ge pleegde onrecht mag nooit verkeren in een soort vam slappe berusting. Wat ginds gebeurt gaat in zekere zin ook ons aan en het zal onze eigen levenssfeer slechts tot heil strekken, wanneer wij onrecht en verdrukking door een godsdierCst-vijandig regiem als zodanig blijven onderkennen. Terecht wordt ons aller veront waardiging gaande gemaakt, wanneer wij, zoals juist een dezer dagenhoren van een geval van ergerlijke dierenmishandeling uit onze naaste omgeving. Het is gezond en juist, daarop met afschuw te reageren en dit gevoelen bij anderen, vooral bij de jeugd aan te kweken. Maar uit deze spontane gevoelsreactie moge volgen, dat het uiteraard nog veel meer zin heeft met onverminderde kracht het onrecht, dat tegenover mensen wordt gepleegd hevig te blijven ver oordelen zelfs wanneer dit niet bij draagt tot een feitelijke verzachting van hun lot. Door de hoogheid van zijn wezen, door zijn ontvankelijkheid voor lichamelijke èn psychische pijn, zal een mens altijd heviger lijden dan wel ander schepsel ook. Het in de communistische landen gepleegde onrecht dient nog om een. andere reden tot duidelijke bewust heid te worden gebracht: het zal ons aanmoedigen bij het ons geestelijk en stoffelijk te weer stellen tegen ieder van die kant dreigend gevaar. Het kan een inspirerende kracht zijn bij hel brengen der daartoe nodige offers. Het blijde, thans bij wijze van „stunt" bekend gemaakte, ontsnap- pingsgevai van die Tsjechoslowaakse machinist, lezen wij met genoegen maar men bedenke wel, dat het een nader reliëf geeft aan de ellende van hen, die niét in de gelegenheid zijn hun onder terreur gekomen land te ontvluchten. Acht en twintig Indonesische burgers zijn Dinsdagavond ver moord en twaalf gewond door een bende van ongeveer tweehonderd terroristen, die met machine-gewe ren een aanval deden op de West- Javaanse stad Tjipary, aldus meldt AP. De aanvallers staken vijftig hui zen in brand, plunderden het plaat selijke ziekenhuis en de officiële gebouwen en verschaften zich ten slotte toegang tot de gevangenis, waar zij enkele politieke gevange nen de vrijheid hergaven. De plaatselijke politie, die in de minderheid was, verloor elf man aan doden. Naar verluidt zou slechts één der aanvallers gedood zijn. Uit Bandung arriveerden later politie- troepen. Tachtig gulden per week bood de 45-jarige Amsterdammer C. S. F. in een annonce in een plaatselijk blad te Zaan dam aan een fotograaf, aan een verte genwoordiger en aan een administra trice, wanneer zij in dienst zouden wil len treden van zijn fotobemiddelings bureau. Daar hadden 25 Zaankanters oren naar. Tijdens het bezoek vertelde de directeur er bij, dat zij een bedrag van f 500 als borg moesten storten, om dat het verantwoordelijk werk was. Bij twee sollicitanten had hij succes- Een jongeman, wiens vader vroeger een fotozaak had bezeten, zou vertegen woordiger worden. F. bezocht deze jon geman aan diens eigen woning. Hij zei hem een salaris van f 80 en bovendien f 10 representatiekosten toe. Op het moment, dat F. zou vertrekken deelde hij mede, dat hij voor een andere em ployé nog wat meubeltjes zou kopen, die de werknemer met f 5 per week zou afbetalen. Aangezien de nieuwe verte genwoordiger nog wat tweedehands meubelen had staan, werden deze aan de directeur verkocht. Daarvoor be taalde de directeur f 100 van de f 500, die hij net ontvangen had. Van een be trekking als vertegenwoordiger kwam echter niets. Het andere slachtoffer was een in woner van Krommenie, die echter bij het bezoek slechts f 30 afstond- Zaterdag werd F. in Zaandam door de gemeentelijke politie tijdens een be zoek aan een woning in de Ostadestraat gearresteerd. Een dame had gereflec teerd op de post van administratrice, waarvoor F. nu de f 500 waarborgsom kwam halen. Deze sollicitante had ech ter van te voren de recherche gewaar schuwd. Toen F. de woning binnentrad ontwaarde hij een electricien, die er aan het werk was- Even later ontpopte deze electricien zich als een recher cheur, die F. op heterdaad betrapte. Volgens mededelingen van de Zaan- damse politie bezit F- een zwaar straf blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1