Componisten u eigen land Stakers willen werken FIAT 1400 Het maatschappelijk leven van deze tijd Eindelijk een nieuw Godshuis voor Bloemendaal BLIKSEMAFLEIDERS Verenigingsgebouw-noodkerk tussen Haarlem en Santpoort Staatkundig Program K. l.P. Nieuw ontwerp geformuleerd In verkiezingsreglement gemitigeerd puntenstelsel voorgesteld Wereldnieuws V.S. economisch sterker dan ooit Nieuwe Duitse ridderorde VIJFTIGSTE ORGELCONCERT Haarlemsche Musyckcamer De Visserijgolf HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 De werrelt die dwerrelt WASSERIJ DUVN Nederlandse werken door 8 orkesten, waaronder de H.O.V. DANSSEIZOEN 1 95 1-52. DANSACADEMIE J. G. MARTIN ZONEN SCHAGCHELSTRAAT 29 - HAARLEM-GENTRUM ZANDVOORT Nabetrachting eeuwfeest HEEMSTEDE Kath. Vrouwenbeweging opende het winterseizoen Geen spreekuur Bouwplan te Castricum Kerkenbouw in 1952 Hoofdwonde door aanrijding Mr. Derks over „Liefde in de Sport" Voor leiders R.K. clubs Schouwburgnieuws Ereténtoonstelling Coba Ritsema Burgerlijke Stand CONFLICT BREEDBANDBOUW Stakers afgewezen Offsett-drukker verlaat de Spaarnestad Verklaart Truman We rel drubberproductie gestegen Nieuwe Kath. E.H.B.O.- cursus Goed prijshoudend Beurs van New York Het programma Auto ramt vrachtwagen Waterstanden SLOT DEFECT? „DE SLEUTELSPECIALIST" Ook voor U een openbaring: maak er kennis mee. '0? Imp. J. LEONARD LANG In tegenwoordigheid van de curato ren, bestuursleden, docenten en cursis ten opende rector dr. S. Elzinga, rector van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem gis teravond het nieuwe cursusjaar. De rector heette alle cursisten van harte welkom en wenste hun de beste resul taten voor het komende jaar. Na zijn openingswoord hield dr. El zinga een' korte causerie over de „Dyna mische maatschappij"- Spreker begon met de woorden van Vondel „De wer relt. die dwerrelt" aan te halen en zette uiteen waarom de maatschappij zo dy namisch is. De mens immers blijft zich zelf vrijwel nimmer gelijk; hij wordt ouder en wijzer, krijgt andere karakter, eigenschappen, maakt een hele ontwik keling door. Daar de mens de maat schappij bepaalt, is het dus onmogelijk dat er zich een statische maatschappij ontwikkelt. In sommige gevallen kan dit wel, b.v. op een klein eiland, enz- Wanneer de bewoners dan echter in aanraking komen met een „hogere" ge meenschap, volgt er doorgaans een zeer snelle ontwikkeling tot een dynamische gemeenschap. In dit verband wees de rector op het voorbeeld van Japan en de ontwakende krachten in het Verre Oosten. In de loop der jaren is het maat schappelijk leven omhoog gekomen doordat de zich ontwikkelende mens steeds meer ging wensen. Doordat de mensen echter niet dezelfde verlangens koesteren, ontstaan er spanningen en tegenstellingen in deze maatschappij. Dr. Elzinga wees ook op het belang van de arbeidsproductiviteit van allen. Doen allen hun best dan groeit hier door de volkswelvaart. En deze volks welvaart heeft ook weer haar invloed op de maatschappij en de mens- Spreker haalde vervolgens de snelle evolutie in de vorige eeuw aan. Er be stonden toen veel mogelijkheden voor initiatief en door de algehele vrijheid van arbeid is het maatschappelijk leven snel gegroeid. Er waren echter ook zeer grote sociale spanningen. De levensop vattingen wijzigden zich sterk en er werden grote uitvindingen gedaan. Een en ander had tot gevolg dat de mens als sociaal wezen te veel werd vergeten. Voorts kwam men door een te ver doorgevoerde wetenschappelijke specialisatie tot een onzuiver levensin zicht. Spreker haalde hier Henriëtte Roland-Holst aan die in een van haar gedichten zei: „Eén voelen met alle dingen eendrachtig". En dit is de grondslag van de Academie, aldus dr. Elzinga. Geen veelweterij geen belang rijke technische kennis is de hoofdzaak maar, het bestrijden van het positivisme uit de vorige eeuw en het vormen van een geoefend en zuiver begrip. Hier door alleen kan de mens de bevrediging van zijn idealen vinden en tot ziéle- vrede komen. Hiermede was het nieuwe cursusjaar geopend. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vier in een jeep (14 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Minderjarig meisje vermist (14 j.) 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Lilly Mariene (a. 1.) 2, 7 en 9.15 u.; City: Het laatste duel (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: „De strijd in het rotsge bergte" en „Wie doodde Roe Robin?" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 12 September Schouwburg: AiT.G. met „De ingebeelde zieke", 8 uur. Donderdag 13 September Grote Kerk: Orgelconcert door George Ro bert, 3 uur. Advertentie aMstekuamsevaartZOtel. 11053 Er komt kentering bgj het Neder landse publiek wat de belangstelling voor de muziekwerken van onze eigen componisten betreft. Dit viel vooral na de oorlog op te merken. Plaatsten de concertdirecties aanvankelijk slechts en kele malen Nederlandse werken op de programma's, thans geschiedt dit in ruimere mate. De orkestleiders geven nu al op welke Nederlandse werken zij in de komende maanden zullen uit voeren. Van acht orkesten, d.w.z. van alle orkesten buiten dat van het Am sterdams Concertgebouw, hebben wij op dit punt gegevens verkregen. Het resultaat is hoogst bevredigend. Dat de orkesten in de loop van het seizoen meer Nederlandse werken gaan uitvoeren dan voorheen, wijst op een stijgende belangstelling voor de kunst uitingen van eigen componisten door onze concertbezoekers. Men behoeft zich niet meer te bepalen tot het uit voeren van een enkel werk in meer dere maanden, trouwens het repertoire op dit punt is veel uitgebreider, afwis selender en ook belangrijker geworden. Genoemd achttal orkesten zullen uitvoeren een ruim 40-tal werken, 12 voor een solo-instrument met begelei- Advertentie AANVANG DER LESSEN MEDIO OCTOBER Dagelijks inschrijving en besprekingen van 10 Sept. at 11-12, 2-5 en 7-9 uur TELEFOON 1Ü806 De R.K. Cursus is voor de Vasten geëindigd. Het R. K. Kerkbestuur ontving van burgemeester van Fenema een Zondag uit Sensyonne (Frankrijk) verzonden telegram: Floreat creScat fides Christiana (groeie en bloeie het christelijk geloof). Voorts schriftelijke gelukwensen van de plaatselijke predikanten. Het tweeledige doel van de feestvie ring: dankbare herdenking van hetgeen in een eeuw van God's goedheid werd ontvangen en bevestiging en vergroting van het aanzien van het katholieke volks deel in Zandvoort, is volledig bereikt. De wijze waarop dit eeuwfeest werd gevierd is nog dagelijks een onderwerp van gesprek, ook in niet-katholieke kringen te Zandvoort. De drukbezochte voorbereidende predicaties van kapelaan Vroklage en de op initiatief van een parochiaan ondernomen spontane open bare hulde aan het H. Hart, wettigden reeds gunstige verwachtingen. Toch wer den deze nog overtroffen. Het glanspunt van het feest was de pontificale Hoog mis, opgedragen -door onze bisschop. Dan was daar de receptie, een tref punt van geestelijken en leken, kerke lijk en wereldlijk gezag, katholieken en andersdenkenden. Dit samenzijn is zeker bevorderlijk geweest voor '.oenemend begrip en verdraagzaamheid der groe peringen. Het feit dat Mgr Huibers een der verdienstelijkste leken, de heer C. Siegers, persoonlijk het gouden erekruis uitreikte, werd terecht gezien als een bijzonder eerbewijs voor de begiftigde. Het trok ook de aandacht, dat Mgr. Hui bers later persoonlijk afscheid nam van de oud-burgemeester, de heer H. van Alphen, die door zijn wijze van optre den en zijn redevoering weer blijk gaf te zijn een geboren regent. Deze nabetrachting zou onvolledig zijn indien niet gememoreerd was het optreden van de Zandvoortse muziek kapel. Het merendeel der leden is niet- katholiek. Niettemin werd spontaan medewerking verleend bij de hulde in het openbaar bij het beeld van het H. Hart en werd een serenade gebracht aan de Bisschop en het kerkbestuur. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging opende Dinsdagmor gen het winterseizoen met een H. Mis in de parochiekerk v^n O. L. Vr. Hemel vaart, welke boven verwachting door vele dames werd bijgewoond. Daarna vond in het parochiehuis aan de Achter weg een gemeenschappelijk ontbijt plaats dat er mocht zijn en dat de dames zich uitstekend lieten smaken. Tot besluit van deze morgen werd nog een korte vergadering gehouden, waarin de presi dente, mevrouw M. Kubatz-Brugman enige mededelingen deed over het wiri- terprogramma dat ook ditmaal zeker in de smaak zal vallen. Het scheidende be stuurslid mevrouw Roest kreeg hartelijke dankwoorden te horen voor het vele werk, door haar verricht en de dank werd onderstreept door het aanbieden van een fraai bouquet rozen. Als nieuwe bestuursleden werden toegevoegd, de dames Suidman en Van Schagen. Aan het slot van deze bijeenkomst kwam de geestelijk adviseur, pastoor A. F. v. Noort, nog even en sprak een woord van lof over de grote opkomst van de dames. Die lof was dan ook volkomen verdiend, want niet minder dan zeventig dames waren aanwezig. Burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard zal Vrijdag 14 September geen spreekuur houden. Een van de Castricumse aannemers bedrijven heeft een plan uitgewerkt voor het bouwen van 96 woningen voor eigen rekening op een terrein te Cas tricum tussen de Wilhelminalaan en de Alkmaarder straatweg. De gemeente Castricum zou het toewijzingsrecht krijgen van de helft van deze wonin gen, terwijl de overige aan particulie ren zouden worden verkocht. Het ter rein voor deze bouw wordt reeds bouw rijp gemaakt. Het wachten is nu nog op de beslissing van Den Haag en van de gemeenteraad van Castricum. De Stichting Fonds Kerkenbouw in het bisdom Haarlem is van plan voor 1952 o.a. op het program te plaatsen de bouw van een nieuwe kerk in Bloemen daal en van een noodkerk-verenigings gebouw tusen Haarlem en Santpoort. Deze objecten zijn opgenomen in het financiële plan, d.w.z., dat zU door kun nen gaan, indien de inkomsten die ver wacht kunnen worden, gerealiseerd wor den. Zoals bekend, zal de nieuwe kerk In Bloemendaal op het terrein van de Bispinckstichting verrijzen. Voor een groot deel helpt de parochie zichzelf fi nancieel, voor een ander deel is een beroep gedaan op het Fonds Kerken bouw, dat medewerking heeft toegezegd. De bouw van een noodkerk-vereni gingsgebouw m Noord verkeert in een nog niet ver gevorderd stadium van voorbereiding. De bedoeling is heel so ber een verenigingsgebouw op te trek ken, dat voorlopig als noodkerk dienst zal doen. Intussen zijn deze mededelingen ver blijdend voor onze omgeving; het is te hopen, dat door milde bijdragen van de katholieken in dit diocees verwerkelij king van de plannen spoediger dan ge dacht mogelijk zal zijn. Advertentie ding van orkest- Onze H.O.V. komt met Preludio, Variatio e Capriccio, van Sas Bunge, Symphonische Variaties van Henk Badings, een werk uit de eerste periode van deze componist, waarmede hij zijn naam als orkestcomponist ves tigde, bovendien van de oud-Haarlem mer Marius Monnikendam zijn Mouve- ments Symphoniques. Van deze drie composities gaat in Haarlem de eerste uitvoering. Van Sas Bunge's werk de allereerste of wel de wereldpremière. Dan zal nog Jan de Man het Pianocon cert van Willem Pijper voordragen. Aan deze opgaven mogen we nog wel toevoegen een werk van één onzer Zuidelijke kunstbroeders, de Vlaming Jef van Hoof, een opvallende figuur in de kunstwereld door zijn vele, inmu- zikale werken zowel voor zang,beiaard en kamermuziekensembles als voor or kest. Van hem zal de Vierde Sympho nic in studie worden genomen. Vermeldenswaard is de grote ver scheidenheid in vorm van de uit te voeren Nederlandse werken. De totaie opgave telt oa.: 9 Symphoniën, 2 Di vertimento's, 3 Variaties over een thema en 4 Ouvertures. De soloconcerten zijn geschreven voor piano, viool, altviool, fluit, hobo clarinet, hoorn en voor twee clavecimbel. Onder de namen der componisten vinden we behalve die met gevestigde naam, b.v. Diepenbrock, Wagenaar, Hendrik Andriessen, Voormolen en Ba dings, die van minder bekenden; Jurriaan Andriessen, Strategier, Van Hemel, Bresser en Flothuis. De uitvoering door eigen orkesten van en meer nog de betoonde belang stelling van eigen landgenoten voor deze werken zal zeer zeker stimulerend werken op de werkkracht en -lust van onze componisten. Tot nu toe gelukte het aan hen in vele gevallen eerder in het buitenland dan in eigen land hunne werken uit te laten voeren'! O.K. De acht en vijftigjarige Haarlemmer G. J. W. stak gistermorgen om tien uur ter hoogte van de Overtonstraat de Rijksstraatweg over zonder voldoende op het verkeer te letten. De man is enigszins hardhorend en hoorde daar door een van rechts komende auto niet. W. liep tengevolge hiervan tegen de linkerzijde van de wagen op en kreeg een hoofdwonde. Hij is per zie kenauto naar het Grote Gasthuis ge bracht. Over het onderwerp „Liefde in de Sport" heeft mr. Jan Derks, hoofdredac teur van het dagblad „De Tijd", gister avond in café-rest. Brinkmann aan het Plein een causerie gehouden voor de bestuursleden en jeugdleiders van de katholieke voetbalclubs uit de Haarlem se Voetbalbond. Deze bijeenkomst was belegd door de Commissie Katholiek Voetbal van genoemde bond. De voor zitter van deze commissie, de heer Van Turnhout, heette de spreker van deze eerste bijeenkomst der katholieke voet balleiders in het nieuwe seizoen welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat de opkomst bevredigend genoemd kon worden, al kon hij niet verhelen op te merken, dat nog te weinig leiders ge hoor hebben gegeven aan de oproep om dergelijke bijeenkomsten bij te wonen. Dergelijke avonden toch zijn uitermate geschikt om de onderlinge verstandhou ding tussen de R.K. clubs in het Haar lemse district te bevorderen en waar men tevens een goede voorlichting krijgt inzake de plichten, welke vereni gingsbestuurders en jeugdleiders op zich hebben genomen. De spreker van deze bijeenkomst vond ondertussen een aandachtig gehoor. Na een uitvoerige inleiding kwam hij ten slotte aan zijn onderwerp, dat hij in een kernachtige en meeslepende redevbering krachtig uiteenzette en daarbij zeer dui delijk liet uitkomen, dat de katholieken ook in de sportclubs ons katholiek ge loof positief kqnnen belijden. Liefde in de sport is een zaak, welke we moeten beschouwen als een onderdeel van de katholieke geloofsbelijdenis en we me nen te mogen concluderen, dat de aan wezigen zeer veel van de prachtige causerie van de heer Derks hebben op gestoken, Een hartelijk applaus bewees wel, dat de aanwezigen zijn uiteenzet ting met belangstelling hebben gevolgd. De heer Van Turnhout dankte de spreker namens alle aanwezigen en sprak de hoop uit, dat op de tweede bij eenkomst, welke op 2 October wordt gehouden met de heer Tervoort als spreker, de opkomst nog groter zal zijn. Hij sloot daarna de prachtig geslaagde avond op de gebruikelijke wijze. •Zaterdag 15 September wordt in de Stadsschouwburg door het Vrije Toneel de première opgevoerd van het blijspel ..Krakeel om het Kasteel" van Alan Melville. Medewerkenden zijn: Nell Koppen (bekend uit Fluffy neemt de leiding). Kitty Kluppell, Gijsbert Ter- steeg, Wim van den Brink en Willy Ruys. Zondag komt „Het Vrije Toneel" voor het voetlicht met „Meeuwen boven Sorrento", Zaterdagmiddag opent burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers om kwart over twee de eretentoonstelling van werken van Coba Ritsema. Deze expo sitie wordt ter gelegenheid van haar vijf en zeventigste verjaardag gehouden in het Frans Halsmuseum. De schilder Kees Verwey zal, alvorens de burge meester de opening in de Renaissance- zaal verricht, een inleidend woord spreken. Geboren: P. H. van Doornvan Kleef, z.; B. PiersTeeuwen, z.; J. GruijtersDeen, z.; P. A. M. BorgerdingVoet, z.; W. M. Rol Reijngoua, d.; A. P. BlomFaber, d. Ondertrouwd: 11 Sept. C. Neuteboom en H. W. Wiersma. Getrouwd: P. Kernekamp en J. van Dru- nen; J. J. de Korte en M. W. L. Plevier. Overleden: A. Blansert, 50 j., Allanstraat; P. N. Boots, 40 1., Luciferstraat; J. Dirken, 84 j., Poortstraat. Nadat zy gisteren langdurig hadden beraadslaagd over de aan te nemen houding, naar aanleiding van een door ieder hunner ontvangen telegram van de fa. Boelc en Van Eesteren, inhouden de dat ontslag zou volgen, indien het werk gistermorgen niet werd hervat, hebben de stakende arbeiders van de Breedbandbouw te Beverwijk besloten het werk te hervatten. De staking was reeds aan het verlo pen. Zaterdag deelden wij reeds mede, dat een 60-tal arbeiders het werk had hervat. De laatste dagen kwam dit meermalen voor. Eén derde was weer aan het werk. Ter vergadering heeft de stakingslei ding gisteren nog eens een uiteenzetting gegeven over de stand van zaken sinds het stakingsbesluit viel. Een motie werd aangenomen, waarin men besloot en bloc Woensdagmorgen weer „naar de baas" te gaan. Tevens werd het verzoek tot de aanwezige ar beiders van nevenbedrijven gericht, sympathie-stakingen te organiseren, wanneer de fa. Boele en Van Eesteren de stakers niet meer aan het werk wil zetten, omdat de in het telegram ge noemde termijn van aanmelding gis termorgen zou zijn verlopen. Dit verzoek werd blijkens reacties van arbeiders van de Holl. Beton Mij., van fa- Riesenkamp, van Hoogovens e.d. beantwooi'd met betuigingen van begrip en sympathie. Maatregelen zijn genomen en zullen nog genomen worden om de strijd van de arbeiders te ondersteunen. Zover was de vergadering gistermid dag gekomen, toen een koerier namens dc hoofduitvoerder van Boele en Van Ecsteren kwam mededelen, dat de sta kers als ontslagen worden beschouwd en niet meer op het werk zullen wor den toegelaten. Niettemin zouden de stakers heden morgen in gesloten gelederen, rustig, zonder ophef, naar het Breedbandter- rein gaan om te zien, of zij alsnog het werk zullen mogen hervatten. De berichten van hedenmorgen waren zéér verward. Van Hoogoven- Zaterdag 8 September werd in de can- tine van de N.V. De Spaarnestad op feestelijke wijze het afscheid gevierd van de heer Selhorst, die bijna twintig jaar bij deze firma in dienst is geweest en nu de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer van Essenberg, die als cere monie-meester de rij van sprekers opende, sprak de scheidende hartelijk toe en memoreerde het feit, dat hij ze ventien jaar lang voorzitter en tevens hoofdbestuurder is geweest van de R.K. Grafische Bond Afdeling Haarlem en dat Kring West van de K.A.B. in hem gedurende zes jaar een uitstekend secre taris heeft gehad. Nadat de heren Huyzer en Smelter, resp. bedrijfsleider en chef van de af deling, de heer Selhorst hadden gehul digd, sprak tenslotte de heer Gorter, voorzitter van de Jubileumvereniging van de Spaarnestad. Hij zette zijn woor den kracht bij door een enveloppe met inhoud te overhandigen. Tevoren hart de heer Selhorst reeds een petroleum kachel van het personeel en een enve loppe van de directie gekregen, terwijl zijn vrouw feestelijk in de bloemetjes was gezet. Nadat de heer Selhorst had bedankt, begon men ran het minder officiële ge deelte van het afscheidsfeest 55 55 HAARLEM De commissie, die is ingesteld om het Algemeen Staatkundig Program van de Katholieke Volkspartij opnieuw te for muleren, is thans met haar werk ge reed gekomen. Dit ontwerp, dat op ver scheidene punten afwijkt van het oude Program, geeft op overzichtelijke wijze de richtlijnen aan langs welke de K.V.P. moet werken. Er Is uitvoerig aandacht besteed aan het buitenlands beleid, de defensie en de sociaal-economische poli tiek, terwijl o.m. aparte paragrafen zijn gewijd aan de volksgezondheid en de volkshuisvesting. De indeling van het Program is grotendeels gewijzigd, in we zen heeft het weinig verandering onder gaan, maar wel heeft men voor verschil lende onderdelen andere formuleringen gebruikt. Als een proeve van de formulering laten we hieronder een der paragrafen volgen. Zedelijke grondslagen van ons volks bestaan: 1. In de rechtsordening moeten de na tuurrechtelijke grondslagen der samen leving geëerbiedigd èn beschermd wor den. De Staat wake derhalve tegen de ondermijning van het staatsgezag en er- kenne de eigen gebondenheid aan de natuurlijke en positieve rechtsorde. Hij eerbiedige de "individuele rechten der burgers en drage zorg er voor dat deze niet door zijn organen worden aangetast. 2. Ter bescherming van de zedelijke grondslagen van ons volksbestaan is de Staat geroepen om binnen de grenzen van zijn taak de eerbied voor God en godsdienst te bevorderen, de vrije werk zaamheid der Kerkgenootschappen te waarborgen en de openbare onzedelijk heid met gepaste middelen te bestrijden 3. Openbare godsdienstoefeningen dienen ook buiten gebouwen en besloten plaatsen te zijn toegestaan, tenzij er ge vaar bestaat voor verstoring van de openbare orde en rust. 4. Aan de Kerkgenootschappen worde hulp en bijstand geboden. Zij hebben aanspraak op financiële steun van de Overheid voor zover nodig voor de voort zetting en ontplooiing van haar werk. 5. De vrijheid van de drukpers worde erkend; de maatschappij en haar leden worden echter beschermd tegen mis bruik van vrijheid. Tegelijk js een nieuw verkiezingsregle ment ontworpen. Er zjjn enkele be langrijke punten van verschil met het bestaande reglement. Terwijl in het bestaande reglement de verkiezingsraad de bevoegdheid heeft, bepaalde zetels definitief aan te wijzen en over de rest na behande ling van de kringadviezën en de advie zen van de samengevoegde kringen een definitief advies geeft, bevat het voorgestelde reglement: a. de verkies zingsraad wijst definitief candidaten aan op verkiesbare plaatsen, ten getale van hoogstens een derde deel van het in de kringen (samengevoegde kringen) te verwachten aantal zetels: b. de ver kiezingsraad geeft na kennisneming van de voorlopigè conclusies van de kring vergaderingen een advies over de ove rige plaatsen aan de kringen (samen gevoegde kringen). Door, de kringen "samengevoegde kringen) wordt dus een definitief advies gegeven. Het aantal uit te brengen stemmen is in het voorstel van de commissie ge lijk aan het aantal te verwachten ze tels, verminderd met het aantal van de door de Verkiezingsraad voor een te verwachten zetel definitief aangewezen aantal candidaten. Voorgesteld wordt een genutigeerd puntenstelsel in te voeren. De waarde van een stem,' uitgebracht als nummer 1, bedraagt een punt, die van een stem, uitgebracht als nummer 2, bedraagt een halve punt, als nummer 3 een derde punt enz. De stemmen hebben dus even redige waarde.. De mitigatie van het puntenstelsel wérd vereist om de alge meen erkende bezwaren in de practijk van een dergelijk stelsel te couperen of te verzachten. Daarom is voorgesteld: het stemmen op een bepaald aantal candidaten; de vaststelling van de eer ste plaats primair alleen door stemmen als nr. 1 uitgebracht; de vaststelling van de tweede plaats primair alleen door stemmen als nummer 1 en num mer 2 uitgebracht enz.; de primaire eis van het behalen van de kiesdeler om een verkiesbare plaats te bezetten; een waardetoekenning aan het advies bij verdeelde stemmingen. Terwijl de vorige reglementscommissie unaniem van oordeel was, dat het ver bod van zitting nemen na een verkie zing door voorkeurstemmen diende te worden gehandhaafd, bleek deze een stemmigheid in de huidige commissie geenszins aanwezig. De kleinst mogelij ke meerderheid was voor afschaffing van dit verbod. Eenstemmigheid werd tenslotte be reikt over dit compromis: „Hij zal schrif telijk verklaren, dat hij geen plaats in de Tweede Kamer zal aanvaarden dan met instemming van het Partijbestuur, indien hy bij officiële verkiezing door voorkeurstemmen zou worden gekozen." Turkije. De Turkse ambassadeur te Londen, Cevat Acikalin. heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Britse ondel'-mi- nister van Buitenlandse Zaken Ernest Da- vies om met hem de kwestie der Turkse deelneming aan het Noord-Atlantische Verdrag te bespreken. Acikalin had om dit onderhoud gevraagd. Onderwerp van be spreking vormde tevens de rol die Tur kije kan spelen in de voorgestelde defen sieraad voor het Midden-Oosten. Engeland. Koning George van Enge land, die Zaterdag zijn vacantie op „Bal moral Castle" in Schotland reeds een keer onderbroken heeft om een bezoek te bren gen aan een specialist, zal aan het eind van deze week wederom naar Londen ko men voor verdere behandeling van zijn longaandoening. President Truman heeft gisteren, bij de opening van het nieuwe gebouw, waarin de accountantsafdeling van de Amerikaanse Rekenkamer is gevestigd, verklaard, dat de Verenigde Staten er economisch sterker voorstaan dan ooit te voren. Zy, die het verhaal van een mogelijk bankroet verspreiden, trach ten de „kiezers vrees aan te jagen", al dus Truman. Truman verklaarde, dat de maat schappijen meer geld verdienen dan ooit. zelfs nadat zij haar belastingen tegen de nieuwe hoge tarieven heb ben betaald. De winsten zijn hoger dan in enig voorafgaand jaar, met uitzondering van het recordjaar 1950. Hij verdedigde de federale begroting en verklaarde, dat het grootste gedeelte van de uitgaven voor de defensie be stemd is. In het huidige fiscale jaar zijn voor de programma's van nationale veiligheid bijna 50 milliard dollar no dig of 70 pet. van alle federale uit gaven. Een beschikking van president Theo- dor Heuss, waarbij een in drie klassen verdeelde West-Duitse ridderorde in het leven werd geroepen, treedt vandaag in werking. De beschikking is heden ge publiceerd in het West-Duitse staats blad. Heuss, die dit aan de pers mede deelde. zei verder dat spoedig mili tairen hun onderscheidingen uit beide wereldoorlogen weer zullen mogen dragen, echter met dien verstande dat van de onderscheidingen uit de Tweede Wereldoorlog het hakenkruis moet worden verwijderd. De nieuwe ridderorde. Kruis van Ver- diénste geheten, heeft de vorm van een IJzeren Kruis. In het hart van dat kruis is de zwarte adelaar van de West-Duitse Bondsrepubliek geplaats. De kleuren van het kruis zijn zwart, rood en goud, de kleuren van de West-Duitse vlag. Het kan worden uitgereikt aan Duitsers en buitenlanders, die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor de democra tische zaak., de wetenschap, culturele zaken, de mensheid of internationale verstandhouding. Heuss zei, dat instel ling van de orde uit een oogpunt van binnenlands beleid en in verband met diplomatieke gebruiken, noodzakelijk was geworden. Volgens ramingen van het Ameri kaanse Departement van Handel was de productie van natuurrubber in de eerste zeven maanden van dit jaar 1.117.500 long ton, vergeleken met 992.500 ton in de overeenkomstige pe riode van 1950. Het verbruik va:i na tuurrubber wordt geraamd op 910.000 ton. In de eerste zeven maanden van 't vorige jaar bedroeg het verbruik 940.000 i ton. zijde deed men geen enkele mede deling omtrent de stand van zaken, omdat de directie van Hoogovens de kwestie louter als een interne aan gelegenheid van de aannemersfirma beschouwt. De Hoogoven-directie staat er geheel buiten. Ook van de zijde van de aannemersfirma verna men wij niets nader. Wel kon geconstateerd worden, dat de enkele honderden aibeiders, die gis teren besloten de staking op te heffen, hedenmorgen rond negen uur nog niet bij de Breedband waren toegelaten, zij bevonden zich nog vooi de poort. Te vrezen is, dat uit deze ontwikkeling verdere stakingen zullen volgen, zodat dit incident wel eens de „vlam" zou kunnen zijn. waaruit een grotere „brand" voortkomt. De woorden van met de sta kers sympathiserenden, hebben daarop gisteren tijdens de vergadering van de stakers duidelijk gewezen. Maandag 17 September begint de ka tholieke EHBO-afdeling „St. Damiaan" te Velsen met zijn tweede cursus, die opleidt tot Eerste Help (stier bij voor komende ongelukken. Te weinig zijn er nog in Velsen. die bevoegd zijn bij gen ongeval eerste hulp te verlenen en toch kan er een mensenleven van afhangen. Toen Velsen nog geen katholieke EHBO had, werd dit door velen een gemis genoemd. Nu is er wél een eigen afde ling en dus mag niemand aan de kant werkloos blijven toezien. Men kan zich voor de nieuwe cursus nog tot en met Zondag 16 September opgeven bij de secretaresse mej. A. Tervoort, Hagelin- gerweg 149, Santpoort. Ofschoon met kleine marges gehan deld werd was de ondertoon van de aandelenmarkt vandaag over het geheel genomen weer vrij gunstig. Op de obli- gatiemarkt was het eveneens wat rus tiger geworden. Voor de conversielening Ned. 1947 bestond enige belangstelling, evenals voor de Grootboekobligaties, i vaardoor de koersen geleidelijk aantrok- I ven, doch 3 pet. Investeringscertificaten I noesten enig terrein prijsgeven. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening •14 Nederl. 1948 31/4 pet. Ned. 1950 3-31J Nederland 1947 Ned. 62-64 beLfac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. ied. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie B.V.A. Deli Mij. eert. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater ^.S. Steel ex div. slot 12/9 84 85 84- '4 83 !4 36 >2 85-T\ 14312 170 "'4 1051.1 124gb 158% 149% 232l£ 233 209 16814 161 %gb 162 Va 288*421 28612 105 U 10512 178 1353/4 136% 14714 147 110'14 11034 80% go 81 11/9 10/9 48% 48% 54% 56% 70% 71 62 62% 50% 50 13% 14% 82 81% 73 72% 17% 17% 22% 22% 43% 44% 67% 69 63 65 54 55 40% 41% 44% 44% Gisteravond gaf de heer G. J. Moed zijn vijftigste orgelconcert in de Ned. Hervormde Kerk te Beverwijk. Deze bijzondere gebeurtenis kreeg een fees telijk tintje, doordat de gebruikelijke solistische medewerking was vervom- gen door het optreden var de volledige Haarlemsche Musyckcamer" onder lei ding van de heer Andrè Kaart. Vijftig orgelconcerten. Het klinkt zo simpel. Maar weinigen zullen kunnen beseffen wat zo'n opgaaf ten volle be tékent. Niemand zal de ontelbare uren studie kunnen schatten, die de heer Moed ongetwijfeld heeft doorgebracht achter ons historisch instrument om het repertoire te leren beheersen van „vijf tig orgelconcerten". Zijn repertoire, dat hij altijd met zorg samenstelde uit be kende meesterwerken en, niet te verge ten, belangrijke noviteiten. Vooral uit het baroktijdperk (1650—1750) plaatste hij dikwijls werken op zijn program ma's, die, veelal ten onrechte, in het vergeetboek waren geraakt. Hoewel de publieke belangstelling de laatste tijd stijgende was, heeft de ar beid van de heer Moed niet steeds die waardering ondervonden, welke zij ver diende. We zagen op menig concert meer hiffe stoelen dan bezette plaatsen. Daar om was het gisteravond een verheu gend verschijnsel, dat tijdens dit jubi leumconcert het kerkgebouw zo goed als geheel gevuld was met een zeer aandachtig publiek. Wat het programma betreft hadden we als eerste afsluiting van de serie wat imponerender werken en feestelijker klanken verwacht dan: een zeer onper soonlijk werk van de gans onbekende componist dr James Nares; twee ko raalbewerkingen van Joh. S. Bach en „Variaties over „Mein jung^a Leben hat ein End" van Jan Pzn. Sweelinck. Com posities, waarin de heer Moed met de beste wil van de wereld ook geen gröotse dingen kon bereiken. Het best geslaagd vonden we de variaties van Sweelinck, hoewel de regelmatig terugkerende onge bonden tertsengangen zeer storend werkten. Dank zij de ontwikkeling van de mu ziekgeschiedenis is de "belangstelling voor de muziek uit de 16de en 17de eeuw sterk toegenomen de laatste tijd. Op al lerlei zolderkamers en in musea ontdek ten musicologen tussen vergeelde pa pieren composities, waarvan men voor heen het bestaan slechts vermoedde. Ónder invloed hiervan ontstonden overal in den lande ensembles, die er zich op gingen toeleggen deze muziek zo stylistisch mogelijk uit te voeren. Zo ook heeft „Die Haarlemsche Musyck camer" zich gespecialiseerd in het uit voeren van muziek uit het baroktijd perk. En zoals we gisteravond hebben kunnen beluisteren; met succes Reeds Op de Rijksstraatweg nabij de M. v- Heemskerkstraat stond een lompenauto uit Haarlem en van de richting Castri cum kwam de tuinder S. met paard en wagen. De lompenauto zou juist op de straatweg draaien en kwam geheel links van de weg, zodat paard en wagen moes ten stoppen. >Juist kwam een luxe auto uit Alkmaar, die de vrachtauto niet meer kon ontwijken en tegen de ach terkant van de wagen reed. De politie heeft tegen de lompenhandelaar pro cesverbaal opgemaakt. De anderen trof geen schuld. Het wijkcomité Haarlem-Noord houdt Vrijdag 14 September zitting in de kleu. terschool aan de Tesselschadestraat van 8 tot 5 uur en vervolgens om de 14 dagen. Onder auspiciën van de Coöp. Ver- bruiksvereniging Haarlem is gister avond in het Concertgebouw de inter nationale Coöperatiedag gevierd. De heer J- A. A. Charboo, president-direc teur van de Nederlandse Verbruiks coöperaties heeft een propagandistisch woord gevoerd, waarna het cabaretge zelschap Adri van Oorschot voor een vrolijke vulling van de avond zorgde. in de „Chaconne voor strijkorkest" van H. Purcell wist zij de stemming juist te treffen. Fijntjes klonk het „Concerto Grosso" van Geminiani, terwijl het be langrijkste werk van de avond „Suite in b. voor fluit en strijkorkest" van Joh. Seb. Bach- gekenmerkt was door karak teristieke barokcontrasten. Vooral de „Polonaise" voor fluitsolo en obligaat verdient een extra vermelding. Het con cert werd bijgewoond door enkele auto riteiten, onder wie burgemeester H. J, Scholtens. LOU TERVOORT. Van de goede fijnvisprijzen, welke Maandag werden genoteerd, viel Dins dag weinig meer te bespeuren. Ondanks het geringe aanbod waren de noteringen weer aanmerkelijk lager. Zo konden grote tongen het niet hoger brengen dan f 3.50 per kg, terwijl ook nog enkele partijen werden verkocht voor f 3.35 per kg. Ook de grove slips daalden rnee en noteerden bij de laatste afslagen nog f 1.10 per kg. De aangevoerde schol soorten, welke hoofdzakelijke uit schol II bestonden, varieerden in prijzen van f 35 tot f 11 naar geiang de kwaliteit en gingen vlot van de hand. Voor da verse haring was, voor zover dit de gro te kwaliteiten betrof, voldoende belang stelling en konden noteringen worden geboekt van f 16 tot f 14 per kist. Ook nu kregen echter de vj.smeclfabrieken weer de nodige partijen te verwerken, n.l. wat overcompleet bleek er, de mini mumprijzen niet méér op Irön brengen. Middelschelvis bracht het er niet erg oest af en kon geen hogere prijs bedin gen dan f43 per 50 kg. De totale aan voer der Dïnsdagmarkt te IJmuiden be liep ruim 7600 kisten waarvan 16 kisten fijnvis, 160 kisten schol, 6500 kisten ha ring, 27 kisten schelvis en piepers en 375 kisten wijting. De Flamingo IJm. 25 besomde Dins dag met een aanvoer van ongeveer 1900 kisten haring f 20.300 voor een 10-daagse reis. De Herman Sch. 92, waarvan slechts een gedeeltelijke besommingsopgave doorkwam, bracht het tot f 19.500. Een zeer mooi resultaat boekte de haring- logger Arend Kw. 7, die een eindresul taat wist te bereiken van ruim f 10.701A Vandaag waren van de trawleivlooc aan de afslag de Haarlem IJm. 9,. met 2900 ksten haring, 1 haai, 20 kisten ma kreel en 25 kisten diversen en de Batavia IJm. 99. met 1300 kisten haring en 50 kisten diversen. Verder was behalve de loggers, nog aan de afslag de IJm. 209, met een aanvoer van 80 kisten schelvis en piepers. 15 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten wijting, 390 kisten'makreel. 100 stuks stijve kabeljauwen en 150 stuks stijve gullen. Nu de haringvangsten der trawlers de laatste dagen anmerkelijk zijn afgeno men, is de drukke binnenkomst der trawlers wat geluwd. Nu komt het zelfs weer voor dat Dinsdagavond nog niet bekend was welke schepen a.s. Donder dag zullen markten. Aan de hand der vertrekdata worden echter verwacht de Sumatra. IJm. 62, en De Hoop IJm. 73, welke schepen Maandagavond ieder 1100 kisten haring aan boord hadden. Voor zover bekend zullen zonder on voorziene wijzigingen de volgende sche pen te Huil markten: Woensdag 12 Sept. de Simon de Danser IJm. 43, Donderdag 13 Sept. de Mary IJm. 61, en Vrijdag 14 Sept. de Vikingbank IJm. 183. De HD 184 kreeg op de visserij pech aan de motor en moest zich door zijn plaatsgenoot, de HD 180 binnen laten slepen. Dinsdagmorgen kwamen beide schepen te IJmuuiden binnen. De Poolse trawler Kawia. die enkele dagen te IJmuiden heeft vertoefd, is Dinsdagmorgen weer naar zee vertrok ken. Van de trawlervloot vertrokken Dins dag weer naar zee de Tubantia IJm. 37, Limburgia IJm. 54 en Antje Ro. 15. Woensdag 12 September Hoog water: 0.34 u. en 13.15 u. Laag water: 8.31 en 21.04 u. Donderdag 13 September Hoog water: 1.42 u. en 14.14 u. Laag water: 9.46 u. en 22.11 u. Advertentie lange veerstraat io Lel. ntó3 Advertentie STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 27100

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2