Grote plannen bij de D.A.F. Fokker vervaardigt meer dan 300Meteors Nederland neemt deel aan grote luchtmachtoefening Zielzorg onder de gevangenen no u\A\ota Belangrijk congres op Drakenburg D Wegens meineed gearresteerd Berechting millioenenzwendel voortgezet Nederlandse bewapeningsindustrie II Een kwaad geweten Mgr. C. Jurgens onderscheiden Helpt Ambon in Nood Nasleep van de moord op de dlegale werkster Kitty ten H Geraffineerde oplichtingen Theesmokkel naar Duitsland Kunt U niet slapen 2 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951' PAGINA 3 Uniformen van nü en die van voor '40 -m. KIESPIJN? <- 1 Eind September drie dagen „Cirrus" Ruim twee maal zoveel vliegtuigen in de lucht als bij „Ombrella" Eind September houden de luchtmachten van de landen van het Atlantisch Pact hun derde luchtmachtoefening, „Cirrus", die de beide voorgaande, „Ombrella" en „Cupola in omvang zal over treffen, speciaal wat het aantal deelnemende vliegtuigen betreft. Een denkbeeldig agressor, wiens strijdkrachten gesteund wor den door een aanzienlijke luchtmacht, zal 28 September West- Europa aanvallen. De oefening „Cirrus" heeft ten doel het lucnt- offensief van de vijand met geëigende tegenmaatregelen tege moet te treden. De oefening eindigt op 30 September. Apostolaat, waarvoor onder katholieken te weinig begrip bestaat Prins Aschwin op Paleis Soestdijk 20.000 importsigaretten achterhaald Door bliksem gedood Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar d&n... Chagrijnige Kheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nn hier, dan daar.- DOOR ALEXANDRA ORME Stichting zet werk voort Drie jaar gevangenis straf geëist Dep. van Sociale Zaken en Volksgezondheid 55.000 gld. voor de kankerbestri j ding Min. Lieftinck wil zelf millioenennota indienen Onze .bewapeningsindustrie is geheim. Wij schreven het vorige week al en wij herhalen het vandaag, want in ieder bedrijf, waar wij binnenkwamen, werden wij ontvangen met. een achterdocht, als waren wij regelrechte ai- gezanten van die man uit Den Haag. die landmijnen wilde verkwanselen. Het sterkste trof ons dat in Eindhoven bij de D.A.F. Dat was, eerlijk gezegd, het eerste bedrijf dat wij bezochten. Wij wisten toen nog van niets en meenden, dat onze goede introducties de deuren zouden openen. Het leek echter alsof al die introducties eerder een averechts effect hadden. Wij werden, zonder twijfel, allerplezierigst ontvangen, ons werd zelfs bij herhaling verzekerd, dat van enige achterdocht geen sprake was, maar enige informatie van betekenis leverden die hoffelijkheden niet op. Het was zelf zo sterk, dat het meer dan een half uur duurde voordat het woord „drietonner" gebruikt werd, terwijl toch mag worden aangenomen, dat iedereen die niet met absolute blindheid is geslagen weet, dat ons leger uitstekende drietonners van de D.A.F. betrekt. Hetzelfde spelletje herhaalde zich met die internationaal befaamde sneltanker voor straalvliegtuigen, die wij al op menig vliegveld in actie hebben ge zien. waarover wij zelf ooit een Engelse minister geïnterviewd hebben, maar waar men nu over sprak met een re serve als werd hij in Oklahoma en niet in Eindhoven vervaardigd. Hetonder werp ..artillerietrekker", een prima uit vinding van de D.A.F., bestemd voor gebruik in eerste lijn, ontmoette een zelfde schroomvaflligheid. Men scheen het eigenlijk te betreuren, dat er iets over bekend was en voor wij nu mis verstanden zouden doen ontstaan: deze schroomvalligheid heeft zeker enige zin, aangezien er nu eenmaal helaas een categorie van mensen bestaat, die be langstelling heeft voor zaken, waar zij weinig of niets mee te maken heeft, of liever: behoort te hebben. Enfin U begrijpt het wel, wij zijn dus in Eindhoven niet veel wijzer gewor den. dat wij U vertellen kunnen. Er wordt hard gewerkt en wat zo moge lijk nog meer zegt: er wordt veel voor bereid. Er staat n.l. een. grote uitbrei ding van het D.A.F.-bedrijf voor de deur en dat die uitbreiding niet vooral bedoeld is voor de fabricage van luxe personenwagens, mag na deze inleiding wel als bekend worden verondersteld. Waarvoor dan wel? Laat ons hopen, dat dit nooit duidelijk hoeft te blijken.. Bij Fokker in het nieuwe bedrijf vlak bij Schiphol viel ons eenzelfde zwijg zaamheid ten deel. Zeker, wij hebben mogen rondwandelen door dit in enkele jaren tijds uit de grond gestampte be drijf, maar wat wil men als leek ont dekken aan een aantal straaljagers in productie? Weinig of niets. Men verneemt met veel moeite, dat het Engelse moeder-bedrijf van Glos- ter-Meteor bijzonder tevreden is. dat er in totaal over de 300 Glosters in Nederland geproduceerd worden, dat men uit Engeland steeds minder te voren klaargemaakte delen ontvangt en dat er een moment bereikt is (of wordt, dat laat men in het midden), dat de Meteor geheel in Nederland wordt gemaakt. Uitgezonderd de be wapening natuurlijk. Verder stilzwij gendheid. Gaat Fokker hier nog uitbreiden? Antwoord: het kan in ieder geval. Bestaan er nog plannen voor andere licentiebouw? Geen antwoord! Zal Fokker nog leveren aan andere landen dan Nederland en België? Weer stilzwijgen. Het is niet bemoedigend en men buigt het gesprek maar weer in een andere richting. Hoe staat het met Fokker's eigen productie? Ditmaal schiet men raak. Fokker's S 11 is de standaardtrainer voor de lucht macht van Nederland, Italië en Israël. Hij wordt te Napels in licentie gebouwd. S 12 en S 13 zijn goede opleidingsvlieg tuigen en de S14 is 's werelds eerste officiële straaltrainer. Daarover kan Fok ker praten, want op het gebied van op- leldingsvliegtuigen heeft zij een dertig jarige staat van dienst. Verder is er nog een 2-motorig verkeersvliegtuig in voor bereiding en bovendien liggen er nog een aantal andere projecten ter tafel. Wie daarnaar nieuwsgierig is, krijgt echter weer een klassieke glimlach tot antwoord Na defce prelude kan de lezer mis schien begrijpen, dat het bepaald een prettige afwisseling was, toen wij te Tilburg het bedrijf van Thomas de Beer binnenstapten. Dat is n.l. een van de twaalf tot vijftien fabrieken, die in Ne derland uniformstoffen weven en daar- Adver t entte Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Poot 4 5 ct Prins Bernhard, mevrouw Simone Louise Watzdorf en Prins Aschwin na de plechtigheid in Canton Hall ie Londen, waarbij de broer van Prins Bernhard met mevrouw Watzdorf in het huwelijk trad. over behoeft gelukkig met minder ge heimzinnigheid te worden gesproken. En het is wel merkwaardig, maar min der geheimzinnig betekent klaarblijke lijk ook prompt enige klachten. De di rectie sprak er over, dat de legerkleding- orders zo weinig continuïteit vertonen. Ze komen vaak vrij plotseling, blijven dan weer een poosje weg, duiken weer op, enz. enz. Met het gevolg, dat de be drijven hun productie niet of nauwelijks op deze orders künnen vaststellen, het geen naar men ons verzekerde voor fabrikant en afnemer gelijkelijk na delig is. Men had trouwens ook concrete moei lijkheden wat de prijsvorming betreft. Na de oorlog is de concurrentie in deze sector aanmerkelijk toegenomen, ten ge volge waarvan de prijs gedaald is. Op zich genomen is dat natuurlijk niet zo verschrikkelijk, maar hier doet zich een eigenaardige omstandigheid voor. Voor de oorlog was deze situatie n.l. anders en toen ging menig fabrikant, die op oehoud van zijn order prijs stelde, wel eens zover, dat hij een kwaliteit maakte, die enige percenten beter was dan, strikt genomen, vereist werd. Hij deed dit, omdat kwaliteit zijn beste waarborg was. Nu echter put men zich uit in berekeningen hoe voor zo laag mogelijke prijs toch nog juist de geëiste kwaliteit kan worden gemaakt, en zo kan het wel gebeuren, dat goed van offi cieel een en dezelfde kwaliteit nu min der lang meegaat dan voor '40. Dat zijn enige concrete moeilijkheden uit de textielsector en het is wellicht nuttig dat zij ook eens buiten een fabri kantenvergadering ter tafel worden ge bracht. Heden is het twaalf en een half jaar geleden, dat Z. H. Paus Pius XII tijdens een glorieuze plechtigheid in de St. Pieter tot Opperherder van de Christenheid gekroond werd. (Van een bijzondere medewerker) ezer dagen is op het Conferentieoord Drakenburg', bij Hilversum een zeer belangrijk congres gehouden van de geestelijke verzorgers bij de Inrich tingen van Justitie in Nederland, de aalmoezeniers en retraiteleiders in de strafgevangenissen, huizen vam bewaring, tuchtscholen en Rijksopvoedingsge stichten. Hoofdaalmoezenier C. Kroon zette in zijn inleidend woord uiteen, dat dit congres een tweeledig doel nastreeft. Vooreerst wil het de aalmoezenier de onontbeerlijke kennis bijbrengen van de geestelijke abnormaliteiten, die zo veel vuldig voorkomen in de gevarieerde gemeenschap der gevangenen. Daarom lagen de onderwerpen, waarover uiterst deskundige sprekers een inleiding hielden, alle op het gebied der abnormaliteit. De morele drama's, die zich in de strafinrichtin gen voordoen, zijn zo frequent en tragisch, dat er een sterke behoefte wordt ge voeld aan deskundige voorlichting om de zielzorg zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Vervolgens acht men het zeer gewenst, dat er by het katholieke volk een grotere belangstelling wordt gewekt voor de zielzorg in de gevangenis, die een apostolaat van de eerste rang uitmaakt op het terrein van de charitas, een aposto laat, dat zeker gelijk te stellen is met de jeugd- en armenzorg. Behalve het her stel vam de verstoorde zedelijke orde immers is het doel van de vrijheidsberoving de schuldige mens terug te voeren in de gemeenschap beier dan hij haar verlaten heeft. Daarom moet de straftijd de mogelijkheid bieden en het middel zijn om de schade te herstellen, die zijn misstarp in hemzelf heeft veroorzaakt. Bij de heropvoeding neemt de geestelijke verzorging de voornaamste plaats in. Langzamerhand heeft zich op het ge bied van de zielzorg voor gedetineerden een verandering ten goede voltrokken, die grote beloften inhoudt voor de toe komst. Waar vroeger de parochiegeeste- li.ikheid van de stad, die een gevangenis bezat, als nevenfunctie de zielzorg waar nam, daar is tegenwoordig een priester met deze taak belast, die zich geheel aan dit werk kan geven. Hoofdaalmoezenier C. Kroon draagt de verantwoordelijkheid voor een goede gang van zaken voor de katholieken, terwijl hoofdpredikant ds. Van der Lin den dezelfde functie bekleedt voor de protestanten. In elke gevangenis wordt een regel matige zielzorg uitgeoefend. Wekelijks leest de aalmoezenier er de H. Mis met een predicatie, die geheel is aangepast aan de speciale problematiek van zijn gehoor. Bijzondere kerkelijke plechtig- Prins Aschwin en zijn echtgenote hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. De Koningin gaf in de avond ter ere van het jong ge trouwde paar een intiem diner. Toen Maandagavond twee mannen, d'o in de Maashaven met een roeibootje aan 't varen waren, meenden op te merken dat twee politie-agenten onge wone belangstelling voor hen aan de dag legden en even later nog met even. veel man versterking kregen, roeiden zij. als gold het een wedstrijd, naar de andere kant van de haven. Maar de politiemacht, die hun manoeuvres ge volgd had, zond een afvaardiging naar de overkant. Daar arriveerde de depu tatie nog net op tijd om de mannen te zien wegvluchten, maar het bootje lag geduldig aan de kant op doorzoeking te wachten. Er werden 20-000 importsiga retten in gevonden. Deze werden met het bootje in beslag genomen. Tii dens een hevig onweer is het vijf- tienjarig meisje C. B. te Etten, door de bliksem getroffen en gedood. Zij schuil de met nog drie anderen onder een eik. Deze drie bleven ongedeerd. heden vinden er geregeld plaats, zoals de oefeningen der Goede Week. de Mei maand en de Rozenkransmaand. Op ge zette tijden wordt er een Lof gecele breerd. Vaste uren zijn bepaald voor het spreekuur van de aalmoezenier, waar iedere gedetineerde vrije toegang heeft en waar het persoonlijk contact tussen beiden tot stand komt. Zelfs de gods dienstcursussen voor achttienjarigen ontbreken niet. terwijl de volwassenen tijdens instructies gelegenheid krijgen de problemen te bespreken, die hen bezighouden. Een voorname plaats in de gevange- nissenzielzorg neemt het retraitewerk in. dat uitgaat van de gedachte, dat elke mens bij tijd en wijle moet ge confronteerd worden met de eeuwige waarheden, waaronder, vooral in dit milieu, de verhouding Schepper-schep sel bijzondere nadruk krijgt. Het is Advertentie Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans- In plaats Van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint- Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de Pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leveran cier een flacon Kruschen, om persoon lik die radicale verbetering te onder vinden. DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Ik wist nu. dat dit 't N.K.V.D. was maar Jack wist dat niet. En daar stond hij in de deuropening met stralend gezicht, veeleer als een hond, welke van huis is weggelopen om zijn baas te zoeken, hoe wel men het dier zei om thuis te blij ven en die nu angstig blij is hem ge vonden te hebben. Jack verklaarde beleeid, te willen weten, of zijn tante al klaar was. Kon ze nu naar huis gaan? Ik wenkte met de hand. dat hij weg zou gaan. Gelukkig smeten de officieren hem de deur uit en ik riep hem achterna, dat hij naar huis zou gaan. De deur ging dicht en opnieuw was ik alleen met de drie officie ren. Ze begonnen me vragen over Boedapest te stellen. Ik vertelde hun alles, wat ik wist, terwijl ik er telkens op wees dat ik me nooit met politiek bemoeide, op de eerste plaats, omdat het me niets aanging en op de tweede plaats omdat ik een vreemdelinge was in dit land, waarvan ik nauwelijks de taal kende. „Gebrek aan fantasie heb je in ieder geval niet, Lida," zei de kleine schurk met zijn ronde muts sarcastisch. „We zijn pas hier en weten nu al, wie de goede en wie de verkeerde mensen zijn; en we stellen die vragen alleen maar om te zien. hoelang jc met dat liegen van je door zult gaan," „Ja, antwoordde ik, „voor jullie is dat gemakkelijk; jullie zijn specialisten, maar ik ben maar een dom mens en ik weet niets." ..Je weet wel iets, Lida, je weet ge noeg. maar je wilt het ons enkel niet vertellen. Je zult het zien, je komt nog ■in Siberië terecht." „Goed! Stuur me daar maar heen! Direct, als u wilt,." Andermaal stilte Het werd heel laat. Ik was zo moe, dat ik nauwelijks mijn ogen open kon houden. De oude officier naast de kachel begon stil te kreunen. Het bleek, dat hij een aanval van gal had en dat ook een in de oorlog opge lopen wond hem pijn deed, Ik klemde me aan die galaandoening van hem vast, als een drenkeling aan een stro halm en begon een gemoedelijk en be schaafd gesprek over maagstoornissen. Ik gaf hem een paar goede raadgevingen gen aanzien van het te volgen diëet, en de atmosfeer verbeterde aanzien lijk. We waren alle vier zo moe, dat we bijna van onze stoelen vielen. Het gesprek kwijnde en kwam tot een eind. Na een ogenblik zwijgen raapte ik al mijn moed bij elkaar en vroeg, of ik naar huis mocht gaan. Ik kon mijn oren nauwelijks geloven, toen ze zeiden: „Maar natuurlijk!" Zonder me al te zeer te haasten stond ik op, gaf de offi cieren een hand en ging, terwijl ik deed, alsof ik volkomen kalm was, langzaam naar de deur. Buiten was het een don kere, winterse nacht. Het moet heel laat een blik was voldoende om te zien, dat alle dekens verdwenen waren, evenals de poppen, die ik voor Muki's poppen kast gemaakt had. De poppen kwamen er niet zo op aan maar het was jammer van de dekens We doorzochten iedere kamer van het huis doch nergens was er ook maar een deken achtergebleven. Overal een onbeschrijfelijke rommel, en de stank van sigaretten, van knof look en van beenwindsels, die in maan den niet meer gewassen waren. Afgaan de op onze neus en op de wijze lessen zijn geweest. In het dorp werd geen van Sherlock Holmes, kwamen we al gerucht gehoord, en klaarblijkelijk wa ren ook de Russen menselijk en waren naar bed gegaan, want er viel nergens een schildwacht te bekennen. Zo ein digde onze eerste dag onder de Russen. Toen ik die nacht naast Fifi op mijn strozak lag. vertelde ze me. hoe een zekere Wassili geprobeerd had om met haar aan te pappen. Bijna ziln eerste woorden waren, dat hij een nacht met haar uit wilde. Fifi had hem in alle vriendschap uitgelegd, dat dergelijke dingen in Europa niet zo vlot geregeld gauw tot de conclusie, dat Victor in Jack's kamer geslapen had met Jack's pyama aan. Ik had echter geen tijd om me zorgen te maken over de Villa, want het was hoog tijd, dat we naar het He renhuis gingen om daar alles weer in orde te brengen en onze auto te halen. Dus schoof ik mijn hand door Jumbo's arm en liepen we samen met de Zwij ger door het park. We ontmoetten slechts enkele soldaten, maar verschil lende kinderen uit het dorp waren op de vijver aan het glijbaantjes maken en werden als blijkbaar in Rusland het ruïneerden al doende hun laatste paar geval was. Wassili had geantwoord, dat hij haar weigering zou hebben kunnen begrijpen, als hij arm was geweest, maar dat hij onderwijzer was en de arme Fifi had de grootste moeite gehad om hem kwijt te raken. We bleven nog een tijdje met elkaar fluisteren, want we waren allen zo verbijsterd over die nieuwe, onbekende wereld, welke zich zo plotseling met geweld aan ons op drong, dat niemand van ons aan slapen dacht. Eindelijk echter vielen we toch in slaap en heerste er stilte in de be dompte, donkere schuilkelder. Buiten vroor het. en alle takken wa ren met rijp bedekt. We waagden ons de stenen treden af, welke naar het kleine erf voor het huis leidden. Overal was het doodstil; een stilte, waar we ons niet aan konden wennen. We slo pen op het huis af. Het was leeg. Mathilde beweerde, dat de artilleris ten tegen de ochtend waren weggegaan. In ieder geval was er nu niemand van hen meer daar. En dus begonnen we ons eigen huis te plunderen. Eerst gin gen we naar Fifi's kamer. Zelfs nog voor dat we er waren, konden we de stank van Victor's parfum ruiken, en schoenen. Zelfs ondanks het feit, dat zij de vlucht namen, toen ze ons zagen, was de brutaliteit van die dorpskinderen om zich te wagen in het park van de land heer het eerste teken, dat het met de oude stand van zaken op. een eind liep. Het tafereel, dat we voor ons zagen, toen we het erf voor het Herenhuis op kwamen, was zo ontzettend, dat we stok stijf bleven staan. Het hele erf was met hopen stro en maïs bedekt en lag zó vol met papieren, scherven porselein en aardewerk, brokstukken van vernielde meubels, gebroken glaswerk, resten van kussens, dat het nauwelijks mogelijk was om zich er een weg door heen te banen. De keukenmeid barstte in tranen uit toen we de keuken binnenkwamen, in tranen, welke ze lang had moeten ver kroppen, en in jammerklachten. Alles, wat maar enigszins eetbaar was, bleek gestolen, eenden en kippen geslacht, de provisiekamer opengebroken en leeg geroofd, Het gezicht van de arme Lina vertoonde nog de versteende uitdruk king van de dag tevoren. Voor haar was het léven al voorbij. (Wordt vervolgd). immers van het grootste belang, dat de delinquenten, speciaal de recidi visten onder hen, een duidelijk begrip wordt bijgebracht over de plichten, die het leven meebrengt. De ervaring heeft geleerd, dat een retraite in de gevangenis voor de be trokkenen een grote genade betekent, daar het merendeel van hen in normale omstandigheden practisch nooit daar mee kennis maakt. Het is dan ook her haaldelijk gebleken, dat de meesten on danks een aanvankelijke onwennigheid, wijd open staan voor deze goede in vloed. Wanneer door middel van een inten sieve zielzorg een nauw contact is ge groeid tussen de gedetineerden en hun aalmoezenier, dan ligt het voor de hand, dat de reclasseringskansen het hoogst staan in de gevangenis zelf. Het ligt dan ook volkomen in de lijn van een universele pastorale bezorgd heid, dat de aalmoezenier niet alleen aandacht heeft voor de gevangenen, die aan zijn priesterlijke werkzaamheid zijn toevertrouwd, maar dat hij even zeer hun gezinnen in zijn belangstelling betrekt. Om dit laatste, waarvan een zeer vruchtbare wisselwerking kan uit gaan, zo effectief mogelijk te maken, zijn wijde plannen in voorbereiding. Een van de punten, dat reeds nu in practijk wordt gebracht, betreft het ge- vangenis-apostolaat van het Heilig Hart. dat met goedkeuring der kerkelijke overheid verleden jaar is opgericht. Dit is voortgekomen uit de kringen der ge vangenen zelf. Het doel er van is, steu nende op de beloften van het Heilig Hart, Zijn deugden na te volgen en zodoende de beloofde zegen voor de 'ge zinnen te verkrijgen. Deze worden dan ook uitgenodigd actief daaraan deel te nemen. Men bidt en offert voor elkan der om trouw te blijven aan zijn geloof en de terugkeer der afgedwaalden te verwerven. In de gebedsintentie worden alle gevangenen van de hele wereld ingesloten. Onder de vrouwelijke gevangenen wordt bovendien nog met veel succes gewerkt door de zusters van Bethanié. Tenslotte nog een bijzonderheid, die door alle belanghebbenden met oprechte vreugde wordt begroet: door de bemoei ingen van het departement van Justitie zullen langzamerhand in alle gevange nissen normale kapellen worden inge richt, waarin de onderlinge afscheiding der gedetineerden niet meer voorkomt Zodat, alles bijeen genomen, blijkt, dat een strafinrichting tegenwoordig gezien wordt als een gemeenschap van mensen, voor wie priesters, medici, sociologen etc. in onderlinge samenwerking zoveel mogelijk goeds trachten te bereiken. De naam „Cirrus" is ontleend aan de meteorologie. Zij heeft betrekking op de vederwolken die men soms op grote hoogten aantreft, meestal op hoogten van ruim 10.000 meter. „Cirrus" zal een oefening zijn zowel voor de territoriale luchtverdedigingsorganisaties, als voor de tactische luchtmachten van de deel nemende landen. De opperbevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Cen traal Europa, luitenant-generaal Lau- ris Norstad, van de Amerikaanse luchtmacht, die de leiding van de oefening zal hebben, verklaarde gis termiddag te Fontainebleau, dat aan „Cirrus" zal worden deelgenomen door luchtmacht-eenheden van de volgende landen: Amerika, Engeland, Frankrijk. België, Nederland Dene marken, Noorwegen en Italië. „Cirrus" is bedoeld om de voortdu rend groeiende macht in de lucht bo ven West Europa, die zich ontwikkelt onder opperste leiding van generaal Eisenhower's hoofdkwartier, aan de tand te voelen. Volgens generaal Norstad zullen meer dan tweemaal zoveel vlieg tuigen aan „Cirrus" deelnemen als tij dens „Ombrelle" werden ingezet- De oefening wordt 's nachts voortgezet. Het voornaamste oogmerk van oefe ning „Cirrus" is, het commando- en controle-systeem van alle luchtmacht en luchtafweerorganisaties in West- Europa zo realistisch mogelijk te oefe nen, waarbij speciaal de nadruk zal worden gelegd op voorzieningen voor wederkerige steun. Ook luchtdoel- artillerie 'neemt aan de oefening deel. Bij Koninklijk Besluit is mgr. C. Jur gens, rustend bisschop van Tuguegarao (Philippijnen), benoemd tot officier in de orde van Oranje-Na&sau. Advertentie door rheümatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pr.nen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apo theek en drogist 0.83, 2.08 en 7.34. (Van onze verslaggever) Een Ereraad heeft getracht de scher pe controverse die er bestaat tussen de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" en „Helpt Ambon in Nood" op te hef fen of althans te overbruggen en heeft verder een uitspraak gedaan inzake de beschuldigingen, die laatstgenoemde Stichting tegen eerstgenoemde heeft ge uit. Naar de heer G. J- Ziedses des Plan- tes gistermorgen op een persconferentie te Amsterdam mededeelde legt de Stichting „Helpt Ambon in Nood'' zich bij de uitspraak van de Ereraad neer behalve voor wat betreft hetgeen de Ereraad heeft beslist over de voortzet ting van het werk van „Helpt Ambon in Nood". De Stichting heeft geprotesteerd tegen de uitspraak van de Ereraad, die v.enst dat de Stichting samenvloeit met „Door de Eeuwen Trouw" en is voor nemens haar werk, dat h.i. uitsluitend charitatief is en niets anders bedoelt dan hulp te bieden aan Ambonezen, die naar haar mening daarvoor in aanmerking komen, voort te zetten. Na enkele ogenblikken vam overleg in raadkamer besloot Dinsdagmiddag dc rechtbank te Amsterdam de verdachte van T. uit Rotterdam, die beschuldigd is van het plegen van meineed als I'.O.D.-ambtenaar, ter zitting te doen arresteren, nadat dc Officier van Justi tie de gevangenneming onmiddellijk na de uitspraak had geëist. In 1947 stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht W. E. M„' die in 1945 commandant was geweest van een speciale brigade. Hij werd toen veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf we gens verduistering van f 1000.en een brillant, goederen van Joden, door hem in beslag genomen bij de arrestatie van een notaris, die verdacht werd van po litieke misdrijven. Het vonnis was ten dele gebaseerd geweest op verklaringen afgelegd door van T. en van een Rot terdamse brigadier-rechercheur S„ die inmiddels naar Canada is geëmigreerd. Beide getuigen in de zaak M. hadden onder ede verklaard, dat de enveloppe, die M. bij de 'notaris in beslag had ge nomen, o.m. een bedrag van f 4000. had bevat. Zij hadden deze enveloppe gezien, omdat zij M. in verband met het onderzoek in de moord op de illegale Enige maanden geleden heeft de Haagse recherche licht gebracht in een van de grootste oplichtingsaffaires, die zich in de laatste tientallen jaren in Ne derland heeft afgespeeld. Na een nauw gezet en langdurig onderzoek konden negentien personen gearresteerd wor den. Daarmede werd speciaal voor een Rotterdamse zakenman en een bejaarde Haagse freule een einde gemaakt aan de geldschieterij waartoe zij. door de han dige manoeuvres van hun parasieten verlokt waren. De verdachten, die allen uit eigen ini tiatief opereren, maar elkander regel matig op de hoogte hielden omtrent hun successen, beschikten over een grote do sis fantasie. Zij wisten hun slachtoffers, die zij over het hele land wisten te vin den. tot afgifte van grote geldsbedragen te bewegen, door hen vooor te spiege len, dat een fabriek voor schenkkurken, voor dynamo's, of een handel in kalen ders, of porcelein werd opgericht en de goedgelovigen fourneerden het geld. Bedragen die tezamen meer dan een millioen gulden beliepen. Het geld vond snel zijn weg in dure Haagse bars, en door deze grote verteringen en het ge ven van enorme tips aan barkeepers werd de recherche opmerkzaam ge maakt op de gedragingen van de heren. De handelingen van de negen ver dachten, die enige maanden geleden voor de rechtbank verschenen, werden gehonoreerd met straffen variërend tus sen negen maanden en drie jaar. Gisteren werden voor de rechtbank zeven verdachten berecht. Tégen de eerste verdachte, die de Rotterdamse zakenman C. voor f 1500.— had opgelicht, werd een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. Twee andere verdachten, die even eens C. hadden opgelicht, hoorden resp. tien maanden en anderhalf jaar tegen zich eisen. Een zeer actief lid was de Haagse ver tegenwoordiger K. Hij had o.a. de direc teur van het Rotterdamse Bijkantoor van de Ned. Handelmaatschappij voor gespiegeld een garage-bedrijf te willen beginnen. Op die gronden had hij geld losgekregen. Een „referendaris van het ministerie van Oorlog" (in werkelijk heid een van zijn mede-bendeleden) had de directeur telefonisch medegedeeld, dat K. betrouwbaar was. Tegen hem werd een jaar en drie maanden geëist. De gehele middag werd besteed aan de ontrafeling van nog drie oplichtingen, de een nog geraffineerder dan de an dere. De verdachten hadden hun slacht offers onder valse voorwendsels flinke bedragen afhandig gemaakt. Opmerke lijk in deze zaken is de goedgelovigheid van de geldschieters. Tegen de verdach ten werd resp. anderhalf jaar, twee- eneenhalf jaar en drie jaar geëist. Uit spraak 25 September. Ingaande 15 September zal de naam van het departement van Sociale Zaken gewijzigd worden in die van: Departe ment van Sociale Zaken en Volksge zondheid. werkster Kitty ten H. hadden gearres teerd, M. had, nadat hij zijn straf voor de verduistering had ondergaan, een nieuw, onderzoek geëist en tenslotte was de waarheid aan het licht gekomen en ge bleken, dat beide getuigen opzettelijk en in strijd met de waarheid hadden verklaard de inhoud van de enveloppe te hebben geteld. De bedoeling van hun verklaringen was geweest M. in de put te helpen „uit angst" zo merkte de president op „voor zijn wetenschap omtrent hun aandeel in de moord op Kitty ten H.". De Officier van Justitie eiste drie jaar gevangenisstraf en gevangenneming bij de uitspraak. De rechtbank besliste echter na over leg in raadkamer, dat de verdachte on middellijk gevangen genomen diende te worden, gezien het feit, dat S. zich ook aan vervolging had onttrokken en ge zien de grote ernst van het misdrijf. Uitspraak 25 September. Duitse douanebeambten hebben. al dus meldt U.P., in het district Bentheim in schuren en stallen van aan de Ne derlandse grens staande boerenhoeven grote hoeveelheden uit Nederland ge smokkelde thee aangetroffen. Het be trof hier partijen van verscheidene tientallen kilo's- De boeren zeiden bij ondervraging niet te weten hoe de thee in hun schu ren terecht was gekomen. Het bleek tenslotte dat smokkelaars de varkens stallen en schuren als opslagplaatsen voor hun smokkelwaar hadden ge bruikt, zonder dat de eigenaars daar iets van wisten. Duitse tussenpersonen begaven zich zo nu en dan naar de schuren om de voorraden thee weg te halen. Het Ned Kankerinstituut heeft in sa menwerking met de betrokken onder vakgroepen een inzameling gehouden van lompen en oud papier. De inzame ling is dank zij de medewerking van scholen en het bedrijfsleven een groot succes geworden. Totaal is voor 55.000 ten bate van de kankerbestrijding op gehaald. Gistermorgen is in het Ned. Kanker instituut te Amsterdam de chèque van f 55.000 op enigszins plechtige wijze overhandigd door de heren mr. H. Wils en J. A. H. Bont als vertegenwoordigers van de betrokken ondervakgroepen. Min- Lieftinck, die thans ter bijwo ning van de jaarvergaderingen van de Wereldbank en het I.M.F. in de V.S. vertoeft, heeft het voorne men naar Nederland terug te keren op dat hij de begroting van 1952 Dinsdag 18 dezer aan de Tweede Kamer kan aanbieden. Jhr. mr. E. van Lennep de Ned. Thesaurier-Generaal, zal hem'ge durende zijn afwezigheid vervangen. Mocht echter de Minister zijn aanwezig, heid ter conferentie niet kunnen onder breken, dan zal de begroting door mi nister Drees worden aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3