Commissaris onthulde gedenkraam 1HIT DOMEHINI DER VROUW Accoorden van grijs Geen SCHOONMAAK, wel verandering D SEPTEMBER-™^ f SC HEEP VAART BERICHTEN Belevenissen van de struisvogel Rasmus Plechtigheid te Heemskerk r naar VOOR DE AANSTAANDE HERFST Alle aandacht voor de schouder Bezoekers van Olympische Spelen hebben wel wat zakgeld nodig Chefarine „4" doet wonderen Zu D eigen HART VAN HOLLAND WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 PAGINA 4 Rede Commissaris Faillissementen BILJARTEN HaarlemH.F.C. Demi wir fahrert.:.. Zuid-Afrikaanse cricket team Coppi wint voor Peters te Brasschaet Florence Ghadwick geslaagd Het internationaal tournooi te Venetië Goede accommodaties Sim, Sam en Rasmus op zoek naar de schat cx-ebK De Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. Baron J. E. de Vos van Steenwijk, heeft gistermiddag in het gemeentehuis van Heems kerk een fraai en monumentaal gedenkraam onthuld van de jonge Heemskerkse giazenier Efllef ter Haar Romeny en na deze plechtigheid de gerestaureerde raadzaal ontsloten. Tevoren hield de Commissaris een rede, waarin hij de betekenis van het op het gedenkraam voorgestelde Huldtoneeel uiteenzette. Resumerend noemde hjj dit voor heel Kennemerland het symbool van eigen kracht er. eigen recht, nadat hij Kennemerland op historische gronden niet alleen het hart van de provincie Noord-Holland, maar van geheel Nederland had genoemd. Deze stijlvolle bijeen komst werd bijgewoond door vele autoriteiten, van wie wij noemen de burge meesters van Haarlem, Castricum, Uitgeest, Akersloot, Assendelft er. Zoeter- woude. Voorts door de heren H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, mr. J. W. Groesbeek, rijksarchivaris voor Noord-Holland, geeste lijke en wereldlijke autoriteiten van het dorp Heemskerk. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk heette de Commissaris welkom en gaf de volgende verklaring van deze bijzondere plechtigheid: De beelden, die wij hebben aange bracht, zijn bedoeld, enerzijds als een vastleggen van een tijdperk in onze historie, toen wij naar onze begrippen primitieve vormen van overheidsbe stuur en gezag en rechten der burgerij kenden, terwijl anderzijds de muurschil deringen in de raadzaal de voorstelling geven van de bezonnenheid op de een drachtige wil der bevolking, gekristal liseerd in haar Raad, om de eigen ge meente en haar gebied te ontwikkelen en de burgerij te dienen naar de nood zakelijkheid van de tijd, waarin wij nu leven. Dat de Commissaris de onthulling wil verrichten is een ernstig bewijs, dat hij meeleven wil tonen met deze gemeente en geeft kracht om de opgelegde zware taak, om deze gemeente in de naaste toekomst te bouwen tot een zelfstan dige gemeente met eigen functie, inhae- rent aan de IJmond Noord, ter hand te nemen. Het devies in het gedenkraam „In het voetspoor der vaderen, trouw aan God en Zijn Gezag" willen de Heemskerkers met dezelfde liefde uitdragen binnen de muren van de raadzaal, om daarin te vinden: de steun tot arbeid en dienst baarheid aan eigen bevolking en in 's lands belang. De voortdurende aanblik van de muurschilderingen zal een blijven de aansporing zijn daartoe, omdat zij taak en verantwoordelijkheid symboli seren. De burgemeester sprak ook een woord van hulde tot plaatsgenoot Edlef ter Haar Romeny voor zijn werk van het ontwerpen van het gedenkraam en de in de raadzaal aangebrachte muurschil deringen, terwijl het gemeentebestuur zich ten aanzien van de heren Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, mr- van Groesbeek, Rijksarchivaris en prof. Henneman, directeur van het Bis schoppelijk Museum, grotelijks ver plicht voelt wegens hun adviezen op historisch en artistiek gebied, nodig voor het welslagen van het ontwerp, waarnaar het raam gemaakt is. De aannemersmaatschappij Noordhol land moge in de restauratie van de raadzaal de bekroning vinden van haar opdracht tot verbouw van het gemeen tehuis Mr. Baron de Vos van Steenwijk zeide, met bijzondere sympathie naar Heemskerk gekomen te zijn. omdat wij ons hier in Kennemerland bevinden, hart van Holland. Kennemerland speel de altijd een centrale rol. Aan de hand van gegevens van dr. Fruin. dr. Jansen en mr. H. J. J. Scholtens. schetste de Commissaris dan de geschiedenis van het op het grote gedenkraam afgebeelde Huidtoneel te Noorddorp onder Heemskerk- Deze heu vel. waarop de graven door de bevol king van Kennemerland gehuldigd werden, is een grafheuvel, daterend uit de eerste eeuw. (dr. Jansen 1864). Voor de eerste maal wordt ervan gewag ge maakt in een brief uit 1108, van een der abten van Egmond. In de late mid deleeuwen werd deze plaats, die ook de plaats was, waar de gewone poli tieke vergaderingen werden gehouden, tot huldigingspunt voor de graven be stemd. In 1161 werd Hertog Albrecht van Beieren hier gehuldigd (Scholtensi, in 1418 hertog Jan van Brabant (welke gebeurtenis in het gedenkraam wordt uitgebeeld). Voorts wees de Commissaris op de in de gerestaureerde raadzaal aangebrach te muurschilderingen, eveneens talent vol werk van Edlef ter Haar Romeny. Hij wenste Heemskerk geluk met de vooruitstrevendheid, die het mogelijk had gemaakt, deze kunstwerken aan te brengen en hij vond het heerlijk, in de ze moeilijke tijd, iets dergelijks mee te maken. In de geest van het gedenkraam en de muurschilderingen spoorde de Com missaris de Heemskerkers aan tot een dracht, arbeidskracht en spaarzaam heid. Daarna ging hij over tot het onthul len van het raam en het ontsluiten van de fraai gerestaureerde raadzaal. Ge- De Commissaris van de Koningin, mr. Baron J. E. de Vos van Steenwijk, ont hult het Gedenkraam in het trappenhuis van het Heemskerkse raadhuis. Naast de commissaris de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielért. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 3.00 nieuws, 8.15 gram., 8 45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.35 gram., 10.30 de antwoordman. 10.45 gram.. 10.50 kinderen. 11.00 orkestcon cert, 11.45 wenken voor de tuin, 12 00 gram., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 ac- cordeonmuziek, 13.00 nieuws, 13.20 or gel. 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., 14.30 piano. 15.00 zieken, t 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.30 gram., 17.50 Knderspelen in Indonesië, 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.30 lichte muziek. 19.05 Voor burger en militair, 19.15 Fins Harmonie-orkest, 19.40 cause rie, 19.55 nieuws, 20.00 Hallo Holland Hallo Engeland, een twee-landenpro gramma, 21.00 actualiteiten, "21.10 Resi dentie-orkest en solist, 22.30 gram., ge sproken brief uit Londen, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV10.00 gram., 10.15 prot. pr.. 10.45 koorzang. KRO: 11.00 zieken 11.45 gram., 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 zang en piano. NCRV: 14.00 promenade-ork. en soliste, 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 piano, 16.00 prot. pr.. 16.45 gram., 17.00 jeugd. 17.30 gram.. 17.45 prot. pr., 18.00 verzoekprogr., 18.30 Sombere perspec tieven, causerie, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 prot. pr., 19.30 Mariniers- kapel, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 prot. pr.. 21.15 gram., 22.05 repor tage. 22.15 buitenl. overz.. 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.00 orkestconcert, 18.20 lichte mu ziek, 21.30 blaasorkest. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 14.00 orkestconcert, 15.00 amusem. muziek. 15.45 lichte muziek, 16.30 Variété-ork.. 17.30 arbeidersorkest, 18.00 amusem - muziek, 19.30 verzoekprogr., 20,00 uit- wisselingsprogr. Engeland—Nederland. 22.15 ouderwetse dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 om roeporkest, 15.40 dansmuziek, 18.00 ge- var. progr., 20.05 volksmuziek, 21.55 lich te muziek, 22.35 jazzmuziek. 0.30 dans muziek. FRANKRIJK, "Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 20.00 Natio naal orkest. koren en solisten, 22.00 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 klass. muziek, 14.00 operettemuziek. 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les, 21.00 licht progr. 484 m.: 12.05 orkestconcert, 14.00 ope rettemuziek, 16.00 filmmuziek, 17.10 dansmuziek, 19.00 orkestconcert, 22.10 dansmuziek. ruime tijd besteedde het gezelschap aan de bezichtiging. Het mooie raadhuis van Heemskerk is nu geheel gerestaureerd na enkele jaren werken. Het is een kostbaar be zit van het dorp geworden, een rustig- makend centrum van waaruit in de ko mende jaren voor de gehele bevolking veel goeds moge komen. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 September 1951 failliet ver klaard: A. F. Blessing, laatst bekende adres: Zwanenburg, Eikenweg 35. Rechter commissaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: mej. mr. H. Muller, Haarlem. L. H. Duits, loodgieter, Haarlem, Hof van Egmond 34. W. Romein, Haarlem, Esschilderstraat 6 rood. Rechter-Commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. Lambers, Haar lem. Gisteravond werd begonnen met de jubileumwedstrijden ter gelegenheid van het eerste .lustrum van de B. V. 't Hof van Holland. De eerste tegen standers waren de spelers van S. V. V. Leidsevaart. Advertentie De uitslagen luiden: Toepoel 40 40 41 4 0.97 Scheepers 40 16 41 3 0.39 Rosenhart 80 80 30 11 2.66 Van Beek 80 34 30 6 1.13 Van Dam 50 50 58 7 0.86 Pekerkorn 50 43 58 5 0.82 Aufderheide 70 59 38- 10 1.55 C. Tol 70 70 38 6 1.84 Baart 250 149 29 47 5.13 Willem se 250 250 29 38 8.62 Vernout 85 85 39 10 2-17 Harten 85 85 39 14 2.17 De wedstrijden worden hedenavond voortgezet. Op Woensdagavond 19 September spelen de beide oudste Haarlemse voet balclubs Haarlem en HFC'een vriend schappelijke wedstrijd bij kunstlicht op het Haarlem-terrein. 5J Voor de eerste maal na de oorlog doet een Duitser een poging 0m Het _Kanaal over te zwemmen. Het is de 35-jarige mechanicien bij de administratie van het Amerikaanse leger te Wiesbaden, Ernst Strobel. Zijn collega's hebben het geld bij elkaar gezameld om Strobel's onkosten te betalen. Woensdagmorgen om zes minuten over zes ging hij bij Cap Gris Nez (Frankrijk) te water. De zee was ideaal en Strobel hoopt in 13 uren de Britse kust te be reiken. Strobel's trainer. Erich Barersc'nee, vergezelt zijn pupil, alsmede de techni- cien, sergeant Joseph Stork van Minnea polis (Minnesota), die de inzameling hield onder zijn landgenoten te Wies- baden, teneinde Strobel in staat te stel len de poging te ondernemen. Het Zuid-Afrikaanse cricketteam, dat Zaterdag 15 en Zondag 16 September a.s. te Haarlem een tweedaagse wedstrijd tegen Nederland A speelt, is thans defi nitief samengesteld. Het elftal bestaat uit: Eric Rowan (aanvoerder), McGlew. Waite, Endean, Cheetham, Van Rijne- veld. Mansell, Tayfield. Melle. McLean en McCarthy. Reserve is Athol Rowan. De moeder con deze baby wast met groot succes. V.ij weet: Alkalivrij betekent moral niet: Geschikt voor alles en nog wat. Veil Tg wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. Te Brasschaet in België werd een in ternationale wedstrijd voor profs ge houden over 147 km om de grote prijs van Brasschaet. De Italiaan Fausto Coppi werd winnaar in 3 uur 45 min. 36 sec., op een banddikte gevolgd door onze landgenoot Gerrit Peters. De uitslag luidt verder: 3. Buyl (Belg.) 4. De Baere (België); 5. Brusselmans (België). Onze landgenoot Van Est bezette de elfdp plaats. De Nederlanders Dekkers en Middelkamp werden 14e ex aequo met 24 renners. Het Amerikaanse meisje Florence Chadwick is er als eerste vrouw in ge slaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Volgens haar begeleidsters deed zij dat in iets meer dan 16 uur. Zij was Maandag avond om 22.26 u. gestart en werd be geleid door vier motorboten. De Argentijn Abertondo, die even eens uit Engeland een poging onder- ram, moest wegens de mist na elf uur opgeven. Ook de Cubaan Cortinas moest na veertien uur opgeven, terwijl de Neder landse mevr. Willy Temmevan Rijssel er niet in slaagde het kanaal van Bris tol over te komen. Te Venetië werd een begin gemaakt met het internationaal tennistournooi. In de eerste ronde van het heren dub belspel werden onze landgenoten Van Dalsum en Dehnert geslagen met 62, g4, 75 door het Zweedse paar Da- vidsson-Blomquist. De Nederlanders Wilton en Krijt, die in de eerste ronde van het dubbelspel tegen de Belgen Washer en Geelhand uitkwamen, hadden met 62, 9—7 de leiding, toen de partij werd gestaakt. Verdere uitslagen van de eerste ronde heren dubbelspel luiden: Borotra en Remy (Fr.) sl. Mitric en Pai- lada (Z.-Sl.) 6—1. 6—3, 7—5; Cucelli en Del Bello (t.) sl. Bari en Gurel (Turkije) 60, 60 63; Von Cramm en Goepfert (Did.) verl. van Gory en Caccia (It.) 61, 16, 46. 26; Medici en Zampori (It.) sl. Chartier en Nys (Fr.) 86, 6—2, 7—5. De Italiaan Caccia versloeg later onze landgenoot Dehnert met 62, 64, ter wijl Van Dalsum met 0—6. 61 57 een nederlaag leed tegen de Italiaan De Mi- cheli Een wijde mantel als een sterren hemel. van bijzonder mooi, donker grijs wollen materiaal, ruig en toch glanzend als zijde, rustig bespikkeld met witte puntjes, vonden wij een der mooi ste stukken uit de collectie van het Am sterdamse couture-huis Offerman, welke dezer dagen in 't Victoria Hotel werd ge toond. En er was een grijze cocktailjurk die een applausje kreeg omdat de taft, die een accoord van verschillend getinte IflItlllllllllllllllllllllllllllltllltllllllMlllltlllllllllllllltllltlltll grijze linten leek, met evenveel eenvoud als smaak was verwerkt tot een new lookjurkje, niet vlak onder de heup dei nende rok aan een heel smal middeltje. De new look sluipt terug in de mode, die voor de aanstaande winter haar hart nog verpand heeft aan de minst uitbun dige kleur: die van de olifant, de duif en alle daarmee verwante, een tint die de wereldstemming misschien wel goed opvangt. Frydenlundyde Deense ontwer per van Offerman, moet, een tikje tegen strijdig aan de joyeuze Deense volks aard, in een stemmige en serieuze bui geweest zijn, toen hij deze collectie ont wierp. Hij zet zijn 'cliëntèle rustige, draagbare en evenwichtige japonnen, mantelpakken en deux-pièces voor, waarin de echo van het recente Parijse nieuws is opgevangen. Dat wil zeggen, dat alle mouwen der vijftig getoonde modellen waren aangeknipt en in dat aanknippen zitten dan allerlei geraffi neerde variaties; dat de mouw die vleer muisachtig is- naar de pols nauw toe loopt en dat de schootjes van de man telpakken en mantelpakachtige deux- pièces. kort zijn. Het middel blijft zeer geaccentueerd. Dit toenemend vrouwe lijk accent in de mode kunnen wij niet betreuren, want iedereen kan er precies zoveel van overnemen als ze zelf wil. Met een deux-pièces bijvoorbeeld kan men, zoals ook van deze collectie was te lezen, van alles doen. Het kan eën strak rokje hebben of een rok met plooiing, zoals we zagen aan verschillen de zijden pakjes van ottoman; een mos groen wollen pakje had een geheel ge- plisseerde rok. Groen is er ook vrij veel aeze winter en zoals altijd, bij voorkeur in combinatie met zwart, bordeaux-rood Bordeaux is een zeer bruikbare kleur. Het laat zich combineren met donker blauw (dat er ook deze winter zeer wei nig is) met grijs, en zoals gezegd, met zwart. Bordeaux handschoenen bij een zwart pakje en een Bordeaux rozenpaar op een zwart hoedje, zoals een der man nequins droeg, is zeer strelend voor net oog. De schouder krijgt bij de mode 1950 1951 wel de volle aandacht, maar al te gek moet het nu ook niet worden met die aanhangmouw die tot in de taille vastzit. Per slot heeft een mens geen vleugels maar gewone armen. De wijde mantels, die wij in de getoonde collectie zagen, hadden wel een modieuze chic, maar de mode is hier op het randje van grotesk. De getoonde avondjaponnen waren voor het merendeel strapless, een korte feestjurk had een ballerinarokje van vele lagen gouden tulle. Het mooiste avondtoilet was een zwart fluwelen, no bel van lijn met wijde rok onder een strak lijfje, aan het décolleté omzoomd met een randversiering van glinsterende git. Het meest fantastische was van donkergrijs fluweel met heel nauwe rok, waarin de arme mannequin, ondanks het hoge spit, haast niet voort kon, en Van voren een geweldige zak met strik en toef, waarop een guirlande van meer dan levensgrote rozen. Wij weten niet meer of het „J'ai froid" heette of „Pré- cieuse", maar wij noemden het voor ons zelf; „De kangoeroe in de rozen struik" A. Bgi. Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlsoorde wol en wotgoed[ „De Finse sportautoritciten zullen in Juli van het volgend jaar, als alle landen van de wereld naar Helsinki komen voor het vier-jaarlijks sportfeest, met een goede organisatie klaar staan", aldus uitte de Nederlandse chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy zich na zijn terugkeer uit Helsinki. „Het zal misschien Krap aan zijn, maar de Finnen komen op tijd klaar" Meisjes en jongens zijn enthousi ast aan het metselen en timmeren; nieu we gebouwen worden als het ware uit de grond gestampt. Het Olympisch dorp bestaat uit flat woningen, welke na de spelen onmiddel lijk door de Finnen zelf zullen worden bewoond. Er is plaats voor 4500 tot 5000 mannelijke deelnemers plus de chefs de mission en de chefs d'equipe. Het dorp bestaat uit huizenblokken, die veel op elkaar lijken. De kamers in elk blok zullen plaats bieden aan drie of vier deelnemers. Grote gezellige eetzalen worden ingericht. Aan de maaltijden is ook al gedacht. Ik kreeg drie menu's mee, een van de Franse, een van de Amerikaanse en een van,de Scandinavi sche keuken. Wij mogen die menu's eritiseren en er aan dokteren. Met op en aanmerkingen zal men zoveel moge lijk rekening houden. Tenslotte is de samenstelling van een maaltijd zeer be langrijk, het Finse sportvolk weet dat zeer goed. Groenten en fruit zullen er voldoende zijn, dank zij het prachtige geschenk van de Nederlandse producen ten. Dat aanbod van 50.000 kg heeft diepe indruk gemaakt op het Finse volk. Ook voor de gezelligheid wordt in het Olympisch dorp gezorgd. Er komt een bioscoop, maar.... de avondklok wordt op 11 uur gesteld, dan moet beslist alles binnen zijn. Het „vrouwentehuis" is nog niet klaar. Er wordt druk aan gebouwd, door vrouwelijke en mannelijke studen ten. Het ligt in Otaniemi, op 12 km van het centrum van de stad, aan een meer, temidden van de pijnbomen. Alle sport centra in Helsinki zijn, volgens onze begrippen, vlak bij elkaar. Bovendien komen er voor de deelnemers en de officials 200 bussen, welke pendeldien sten zullen onderhouden". Toeristenmarken De verslaggever informeerde naar de verblijfkosten in Finland, welke zeer hoog zouden zijn. „Inderdaad", zo bevestigde de heer Lotsy zijn vermoeden, „men mag wel aannemen, dat degene, die niet in een tentenkamp wordt onderge bracht, 50 per dag per persoon kwijt is. Dit hoge bedrag is begrij pelijk, indien men de na-oorlogse moeilijkheden van Finland kent. Misschien valt het echter nog mee. De mogelijkheid is namelijk groot, zo heb ik te Helsinki vernomen, dat de Finse regering speciaal met het oog óp de Olympische Spelen voor de buitenlandse gasten zogenaamde Finse toeristenmarken ter beschik king zal stellen, welke dertig pro cent goedkoper zullen zijn. Een de finitief besluit is echter nog niet genomen". De heer Lotsy deelde vervolgens nog enkele interessante bijzonderheden me de. De wielerbaan is goed. Binnenin ligt een uitstekend hockeyveld. Het weg- circuit is 10 km., zestig procent van het wegoppervlak is geasphalteerd, veertig procent verhard. Het zwemstadion is reeds door de Fina goedgekeurd. De roei- en kanobaan zijn stroomvrij. Bij wind kan er echter een flinke golfslag staan. De zeilers uit het buitenland zul len bij Finse zeilvrienden worden on dergebracht. Belangstellenden uit het buitenland zullen bij particulieren ka mers kunnen vinden en degenen, die het wat eenvoudig willen doen, zullen in tentenkampen terecht kunnen. Speciale Olympische postzegels worden uitgege ven, maar zeer waarschijnlijk zal er te Helsinki geen televisie op het program ma staan. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i F 0.75 e ouderwetse gewoonte om behalve een grote voorj aarsschoonmaak ook in het najaar het hele huis nog eens een extra goe de beurt te geven, is geluk kig bijna overal verdwenen. De moderne vrouw voelt er nu eenmaal weinig voor om de slavin van haar huis te zijn. Daarmee wil helemaal niet gezegd zijn. dat de vrou wen van tegenwoordig min der netjes zouden ziin dan haar moeders of grootmoe ders. Haar belangstellings kring heeft zich echter uit gebreid, allerlei moderne hulpmiddelen maken de huis houdelijke bezigheden lichter en ook de moderne woning bouw en bestrating maken, dat de boel minder stoffig wordt dan vroeger. We be hoeven maar te denken aan de vroegere versieringen van deuren en meubels om te be grijpen, dat zij een verzame ling stofnesten vormden. Voeg daarbij het stoffen met blik en veger en het is dui delijk. dat alleen al liet stof fen van een ameublement vroeger waarschijnlijk meer tijd vergde dan nu een hele kamer oppoetsen. Aan winterschoonmaak denken we dus niet, maar misschien verdient het toch wel aanbeveling nu de zomer weer zo wat is afgelopen, onze kamers eens onderhan den te nemen. Nu bedoelen we niet met stofdoeken, boenwas en zeepsop, maar op een heel andere manier. Bekijk al.s u 's avonds rus tig in uw stoel zit een woon vertrek eens met nieuwe ogen. Stel u in gedachten eens voor hoe het zijn zou als uw dressoir, dat al zo lang recht tegen de muur naast de schoorsteen heeft gestaan, nu eens een plaats kreeg te gen de tegenoverliggende wand, waar nu de divan staat. Zou het niet leuk zijn, als die divan nu eens een poosje onder het raam kwam staan? Ja, dan moet natuur lijk vaders makkelijke stoei ook verhuizen. Wat dacht u van die plaats naast de haard? Ja en dan het thee meubel aan de andere kant. U begrijpt wel, dat wij nu maar wat opnoemen. Het is heel best mogelijk, dat er in uw kamer maar één muur is, geschikt om een dressoir te gen te plaatsen, maar er zijn met wat fantasie toch wel veranderingen te bedenken. Bedenk b.v. eens, dat het he lemaal niet noodzakelijk is, dat de tafel per se midden in de kamer staat. Als het kan, probeer dan eens ze op zij te schuiven. U wint er direct een heleboel ruimte mee. Maar zelfs als u zo woont dat alles precies op zijn plaats staat, zo dat er dus van ingrijpende veranderin gen geen sprake kan zijn, kunnen we wel wat variatie in onze kamer brengen. Ver vang het degelijke tafelkleed, eventueel pas als de kleintjes naar bed zijn. eens door een fleurig tafellopertje en zet een laag schaaltje met bloe men als versiering neer in- plaats van de rechtvaardige, maar nogal saaie hoge vaas. Neem eindelijk eens afscheid van die foto van Jantje-toen- hij-een-jaar-werd. nu hij inmiddels acht geworden is. Er zal allicht wel iets te vin den zijn. dat de verkleurde plek op het behang tot ons genoegen kan bedekken. Al deze veranderingen kunnen zonder kosten wor den aangebracht. Misschien zult u het in het begin zelf even vreemd vinden, maar in elk geval betekent het even een verfrissing van onze omgeving en zon verfrissing nu en dan zal ons zelf err onze huisgenoten toch wel weldadig aandoen. e vacantiës zijn weer om en als de kinderen uit school komen, vallen zij binnen met de vraag: ,,Wat eten we vandaag?" De nazomer geeft ons xeus genoeg in goed en smal^plijk voedsel! De onvolprezen verse haring is er weer, er zijn tomaten en vele andere groenten en vruchten. Dege nen die in streken wonen waar men bramen, padden stoelen, rozebottels. vlier bessen e.d. in het wild kan plukken, kunnefï ook dadr allerlei gerechten van berei den. Laat in ieder geval de voeding zo rijk mogelijk zijn aan vitamines nu de r in de maand komt. Dat zal de weerstand tegen ziekten en verkoudheden verhogen! Een menu voor een week in September zou er als volgt uit kunnen zien: Zondag: aardappelen, vlees, snijbonen (komkommer), me loen. Maandag: aardappelen, rest vlees en jus,- gesmoorde to maten (havermoutpop). Dinsdag: aardappelen, ge bakken haring, bieten, bruine saus. Woensdag: komkommer soep, stoofpot aardappelen, groene erwten, worteltjes. Donderdag: aardappelen, andijvie, kaassaus, vermi- cellikoekj es. Vrijdag: rijst, gestoofde vis, mosterdsaus, sla. Zaterdag: aardappelen, ge bakken bloedworst, appel moes. Deze maaltijden zijn ook zonder de tussen haakjes ge noemde spijzen volledig in voedingswaarde. Recepten voor 4 personen. Komkommersoep: Vx liter water met bouillon blokjes of 2 liter bouillon, W liter melk, 1 a 2 komkommers, kerrie, aard appelmeel of bloem, boter of margarine, 1 theelepel zout, peterselie. De komkommer in blokjes snijden, schillen en in de boter of margarine, met wat kerrie en zout in pl.m. 20 minuten gaar smoren. De komkommer op enkele stuk jes na fijnwrijven of liever nog door een zeef wrijven. Het water, de melk en de bouillonblokjes aan het moes toevoegen, de soep weer aan de kook brengen en binden met wat aangemengd aard appelmeel of bloem. De over gehouden stukjes komkom mer en wat fijngehakte pe terselie door de soep roeren (en er naar verkiezing nog een klein scheutje azijn aan toevoegen). Deze soep wordt voedzamer, wanneer men er wat gaar gekookte witte bo nen doorroert. In plaats van peterselie kan men ook ker vel aan de soep toevoegen. De komkommer wordt dan zonder kerrie gesmoord. Vermicellikoekjes (zoet) 150 g. vermicelli, 1 a 2 kop jes (90 a 180 g) bloem, wat melk of water, naar - smaak suiker en kaneel, zout, boter of margarine of vet. De vermicelli in ruim ko kend water gaar koken, af gieten, laten uitlekken en fijnsnijden. De bloem, suiker, een snufje zout en wat melk met de stukjes vermicelli vermengen tot een samen hangende massa verkregen is. Naar smaak wat kaneel toe voegen. Van de massa kleine koekjes vormen ir, de koe kenpan, waarin een weinig boter of margarine of vet verwarmd is. De koekjes aan beide zijden bruin en van binnen gaar bakken. De koekjes op een warme schaal overdoen en met wat suiker bestrooien of er stroop bij geven. Gebakken paddenstoelen. 500 g. eetbare paddenstoelen, boter of margarine of olie, zout. peper, enige druppels citroensap, peterselie. De paddenstoelen uitzoeken, harde en aangestoken ver wijderen, van het onderste stukje van de steel ontdoen, wassen, in grote stukken verdelen en goed afdrogen. Boter, margarine of olie in een braadpan verhitten, de paddenstoelen toevoegen en dfcze, bestrooid met wat zout en peper, ondervoortdurend omscheppen in pl.m. 10 mi nuten gaar en lichtbruin bakken (dit gaat het oeste op een hoog vuur, daar paddenstoelen veel vocht los laten). Het gerecht afmaken met iets citroensap en fijn gehakte peterselie. AGAMEMNON 11 te Curagao. ABBEKERK 12 te Barcelona. ALBLASSERD. p. 13 Wight n. d. Gulf. AMSTELDIJK 11 te Norfolk. ANNENKERK 12 v. Suez n. Sydney. ALAMAK 12 te Karachi. ALNATI p. 12 Kp. Roca n. B. Aires. AMSTELDIEP p. 12 Kp. St. Vinct. n. Dakar. ARENDSKERK p. 12 Sardinië n. Genua. ARUNDO 15 R'dam p. .12 Dover. BARENDRECHT 11 te Singapore. BANTAM PriokN.Y. p. 12 Azoren. BAUD 11 v. Singapore n. Muntok. BEVERWIJK R'dam n. Ancona p. 12 Gibr. BONAIRE p. 12 Kp. St. Vinct. n. Madeira. BILITON p. 12 Massawa n. Baltimore. BLITAR p. 12 Kp. Guardafui n. Rott. CELEBES p. 11 Kp. Dondrah. n. Pondicherry. CISTULA p. 12 Cp. Palmas n. Abidjan. CLAVELLA p. 11 Flores n. Melbourne. CLEODORA 12 te Stanlow. CRONENBURGH 11 te R'dam. DRENTE 12 te Karachi. DUIVENDIJK p. 12 Madeira n. Cristob. ELMINA 11 v. Freetown n. Monrovia. ESSO HAAG p. 11 Terceira n. Aruba. GAASTERKERK 12 te East Londen GANYMEDES 11 v. Trinidad n. Paramar. GOUWE 11 v. Kopenhagen n. Uleaborg. GR. BEER 12 te Papeete (Tahiti). HAARLEM 11 nm. te Antwerpen. INDRAPOERA 12 v. Pt. Said n. Priok. JAGERSFONTEIN 11 te Pt. Elizabeth. JAVA 12 v. Semarang n. Surabaja. KERTOSONO 12 v. P. Said n. R'dam. LARENBERG p. 12 Dungeness n. Sas v. G. LAWAK 12 te Singapore. LEMSTERKERK 11 n. te Khorramshar. LIE VEVR.KERK p. 12 Dungeness n. Rott. LINDEKERK 11 nog te Damman. LOMBOK 11 v. Cebu te Tarakan. MAASLAND p. 12 Dungeness n. Amst. MADOERA U v. Bombay n. Chitajong. MARISA p. 12 Thursday-eil. n. Sydney. MAPIA 11 v. Singapore n. Suez. METULA p. 11 Aden n. Bombay. NIEUW AMST. 12 v. Havre n. R'dam. ORANJE 12 v. Adam te Tj. Priok. ORION p. 12 Kp. St. Vinct. n. Algiers. OVULA p. 12 Lissabon n. Rotterdam. POSEIDON 12 v. Cienfuegos te Huil. PYGMALION 11 te Trinidad. PR. W. v. ORANJE p. 12 Dover n. Hamb. REMPANG p. 12 Guardafui n. A'dam. RIDDERKERK 12 v. P. Said n. A'dam. REYNIERSZ 12 te Menado. RIJNLAND p. 12 Fern. Nor. n. A'dam. ST. DORDR. p. 11 Kp. Gata n. Palermo. TAMO p. 12 Lissabon n. Buenos Aires. KLEINE VAART PONZA 8 v. Spjutsund n. Zaandam; PONTO pass. 9 Holtenau n. Domsjo; PAVO 9 te Wasklot; WILPO 9 te Domsjo; TILLY 10 van Norrköping n. Vesteras; AL JA 8 te Man. Chester; ALPHA pass. 10 Brunsbuttel; AMA ZONE pass. 9 Holtenau n. Hull; ARRAN 9 te Kotka; BANK A 9 te Manchester; CASTOR 9 te Malmö; CORNELIS HOUTMAN 9 te Sikea; CURAgAO 8. te Rouaan; FORTUNA 8 te Trelleborg; MAJORI pass. 10 Holtenau; MARTJE 8 te Umea; METEOOR pass. 10 Holtenau; Mr. LINTHORST HOMAN pass 10 Holtenau; NOORDSTER 9 te Kalmar; PA MIR pass. 9 Holtenau n. Helsinki; REGU- LUS 8 van Liverpool n.. Cardiff; OLD- AMBT 8 van Sundswall; RIVAL 8 van Gefle n. Terneuzen; SANTA LUCIA 10 te Lovisa; SET AS pass. 9 Holtenau; TWIN 8 te So- dertelje; WEGRO 9 te Norrköping; WIL- HELMINE 9 te Sharpness; ZEEHOND 9 te Halstaviken; ZEELAND 8 te Hernosand; ZWERVER 7 van Sundswall n Nederland; ARENT M. 8 te Naestved; AGIENA 3 van Preston; FREMA 8 van Gefle n. Grouw; SUMATRA 8 van Newcastle; MIZAR 8 te Malmö; CORMORAN pass. 9 Sodertelje; ME- TROPOLE 7 van Sketlleftez: MARIA THE- RESIA 9 te Wismar; SPURT 10 te Raumo; ELMA pass. 11 Brunsbuttel n. Vlaardingen; UNITAS pass. 10 Brunsbuttel n. Zaandam. opynghtdP. I. B. Bolj o Copenhoqen 3. Onder de palmen van het oerwoud gingen de drie vrienden zitten beraadslagen, hoe ze die zeero vers het best zouden kunnen verschatken. Sim, Sam en Rasmus wilden de schat natuurlijk het liefst zelf vinden. Sam wist wel, wat hun te doen stond, 's Nachts wisten ze de rovers voor te komen: ze zochten zichzelf een weg over de rotsen heen, ter wijl de rovers door het oerwoud bleven voortploete ren. De volgende dag, toen de zeerovers met de kapitein aan het hoofd het oerwoud uitkwamen, zagen zij een neger verschrikkelijk staan huilen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4