DE VLIEGTUIGRAMP BIJ OSLO A Hzric de is/oor wan; DE P13US DEP WRAKE X De agrarische afdeling op de Jaarbeurs Studiedagen Kath. Verbond voor Kinderbescherming Strijd tussen paard en machine Oververmoeidheid van de bemanning niet uitgesloten geacht Mr. Hoogstraten terug uit Indonesië Wandelend register Ir. Philips: Gebrek aan technisch personeel van hoog tot laag Bezorgdheid over de Indo-Europeanen AFSCHEID VAN AFGETREDEN VOORZITTER VAN JAARBEURS Bij heropvoeding moet kind sich kunnen binden aan het mdieu Smokkelaars voor de rechter amphora WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 RAAD VOOR DE LUCHTVAART STELT ONDERZOEK IN 34 Joodse kinderen verloren in 1949 het leven cZtè> ZWITSALETTEN Reële mogelijkheden lot uitbreiding van Ned. export naar het Verre Oosten Van Burgerlijke Stand Historische vondst te Bolsward Kamerleden bezoeken de Neclerkmdse industrie Origineel pleidooi voor nieuwe weg tussen Tilburg en Eindhoven Het emigratieverdrag met Brazilië Nederland bleek geen paradijs Douwe Egberts reepjes penale fabricage maximum Dr. F. Fenierier vcm Vlissingen gehuldigd Nederl. smaldeel naar Middellandse Zee Bruiloft was te duur Toen maar overval gepleegd Eerste dag gunstig Valse dollars brachten grote winst Benelux wenst overleg inzake Am. zuivelinvoer Ned. klacht op a.s. handels- en tariefconferentie (Van onze Haagse redactie) De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag; tijdens een openbare zit ting een nader onderzoek ingesteld naar het ongeval, dat het vliegtuig van de Aero Holland de PHTFA op 20 No vember 1949 bR Oslo is overkomen. Men zal zich herinneren, dat hierbij 34 Jood se kinderen uit Tunis en de gehele be manning het leven hebben verloren. Slechts één kind, het jongetje Isaac Al lan, heeft men kunnen redden. Het on herbergzame landschap en het feit, dat de wrakstukken van het vliegtuig overal verspreid lagen en gedeeltelijk waren verbrand, hebben het onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeval ernstig bemoeilijkt. Het hoofdonderzoek heeft geruime tijd geleden reeds plaats gevon den in Noorwegen. In het rapport, dat door Noorse des kundigen is uitgebracht, wordt als waarschijnlijke oorzaak aangegeven een combinatie van een aantal factoren, die verondersteld worden aanwezig te zijn geweest. Allereerst zou de piloot ge tracht hebben met grondzicht te lan den. Verder zou de vermoeidheid van de bemanning een rol hebben gespeeld en zou de luchthavencommandant op het vliegveld Forne*bu in het onderhavige geval te weinig initiatief hebben ge toond. De Directeur-Generaal van de Rijks luchtvaartdienst stelde na afloop van het verhoor van de getuige en de deskundi gen allereerst vast, dat de gezagvoerder, de nodige bekwaamheid bezeten moet hebben voor het „aanvliegen" op. instru menten onder moeilijke omstandighe den. De vlucht van Tunis naar Oslo is echter niet volgens schema verlopen en heeft belangrijk langer geduurd dan voorzien was, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de bemanning oververmoeid geweest is. Dat de piloot op vrij geringe hoogte is gaan vliegen kan zijn verklaring vin- j den in de waarschijnlijkheid, dat hij ge- tracht heeft luchtziekte bij de kinderen j te vermijden. Vanaf Tunis hadden ze j hiervan n.l. reeds last. Er is volgens de j Directeur-Generaal echter niet getracht een veilige landingsprocedure te verkrij gen. Het aantal inzittenden was inderdaad groter dan toegestaan is. Op het ongeval heeft dit feit echter geen invloed gehad. Uit de verklaringen, die door de enige getuige, de heer J. K. Hoekstra, oud chef van de vliegdienst van de Aero- Holland. werden afgelegd, viel af te leiden, dat de gezagvoerder naar gerin gere hoogte gegaan is ongeveer 300 meter om ijsafzetting te vermijden, waardoor hij een beter radiocontact had. Ook de luchtziekte van de kinde ren zou hem hiertoe gebracht kunnen hebben. In Brussel, waar de antenne van het toestel 'gerepareerd werd en waar men getracht heeft een storing aan de propellor op te heffen, is de beman ning naar de medische dienst gegaan dit bleek uit een verklaring van dr.. A. Allard, chef van de medische dienst van de Sabena om te vertellen, dat de kinderen erg te lijden hadden van luchtziekte. Van vermoeidheid van de bemanning had dr. Allard niets kunnen bemerken. De heer Moeshart, chef van het ver keer op Schiphol, die eveneens als deskundige optrad, was ervan over tuigd, dat 600 meter een veilige hoogte voor het toestel geweest zou zijn. Zon der de verkeersleiding in te 'lichten is men echter om de bekende veronder stelde redenen lager gaan vliegen. De derde deskundige, ir. G. Schotel, ingenieur bij de Rijksluchtvaartdienst, meende, dat de radiö-installatie geen in vloed op het ongeval heeft gehad. Hij achtte het verder niet waarschijnlijk, dat men om ijsafzetting te vermijden op geringere hoogte is gaan vliegen. Op 16 October as. des middags om twee uur zal de Raad voor de Lucht vaart uitspraak doen. Advertentie DÉ ANTl-PUN TABLETTEN S (Van onze Rotterdamse redactie) Met de „Willem Ruys", die ongeveer 1.000 passagiers uit Indonesië naar Ne derland bracht, arriveerde Dinsdag mr. J. E. v. Hoogstraten, algemeen ver tegenwoordiger in Indonesië van de Nederlandse industrie. Mr. v. Hoogstra ten is vijftien maanden in het Verre Oos ten werkzaam geweest. In deze periode heeft hij gedurende vijf maanden een re's gemaakt door Australië, Nieuw- Zeeland, Pakistan, India, Burma, Stam en Malakka. Voor het overige heeft hij. op zijn Standplaats Djakarta gewerkt. Tijdens een onderhoud, dat wij met mr. v. Hoogstraten hadden, vertelde hij ons, dat hij in het algemeen voor deze geheel nieuwe figuur van een vertegenwoordiger van de gehele Ne derlandse industrie, zowel in par ticuliere als in ambtelijke kringen, in alle landen die hij had bezocht, veel belangstelling heeft gevonden. Indo nesië vormt voor de Nederlandse in dustrie nog steeds een belangrijk afzetgebied. De vooruitzichten voor de verdere ontwikkeling van deze export zijn zeker niet ongunstig, al moet rekening worden gehouden met een toenemende concur rentie van andere landen, die zich de laatste tijd, met name op het gebied van de leveranties aan overheidsorganen, duidelijk doet gevoelen. Veel Nederlandse producten hebben in Indonesië nog een voorsprong door de bekendheid die zij daar genieten en de wijze, waarop zij aan de speciale eisen, die in Indonesië worden gesteld of aan de daar bestaande smaak, zijn aangepast. Het is juist in verband hiermede voor de Nederlandse industrie zeker zaak zich tenvolle in te spannen om haar posiitie op deze markt te behouden, aldus mr. Van Hoogstraten. Op zijn reis door de genoemde landen rond Indonesië, die in hoofdzaak een oriënterend karakter droeg, is hem ge bleken dat daar voor een uitbreiding Van verschillende Nederlandse produc ten, in het bijzonder ook van kapitaal- Peter Heemskerk noemt zich Neer- lands meest begaafde visuele geheugen kunstenaar. Hij noemt zich bovendien „prof", maar voegt er aan toe; „Dat heeft geen andere pretentie dan aan te duiden, dat wat ik doe niet zonder meer liefhebberij is". Hij gaf Dinsdag te Rot terdam aan vertegenwoordigers van de Pers, die hij in een hotel had genodigd om met zijn geheugenexperimenten ken nis te maken, een gestencild boekwerkje in handen. Daarin stond de burgerlijke stand van ongeveer 1300 personen, be kenden en onbekenden. Er behoefde slechts een naam te worden genoemd en dan ging Peter Heemskerk voor zijn Papieren schoolbord staan, schreef feil loos alle voorletters op, begon dan aan het getal van acht cijfers, dat, twee aan twee, iets te maken had met dë levens- ioop van de genoemde, noteerde daar achter als codewoord een jongensnaam, aangevend of de betrokkene vrijgezel J^as of niet, pastoor of advocaat, ge huwd of gescheiden en de reeks werd han afgesloten met opnieuw zes achter, involgende cijfers, die nog meer bij- z°nderheden bevatten. Sloop er eens in klein foutje in, dat behoefde maar Gezegd te worden dat iets niet klopte ën de verbetering volgde prompt. Alles kon men in het boekje controleren. Peter Heemskerk is met zijn geheu gentraining in 1922 begonnen en heeft .Z|ch in die jaren opgewerkt tot wande- end register van de burg'erlijke stand. *"1 is eenmaal in zijn leven, ztegt hij, n een vergadering van doktoren opge lden, maar thans, ofschoon hij finan- leel onafhankelijk is, zou hij zijn gave sraag voor iets dienstbaar maken. goederen, belangrijke mogelijkheden be staan. In Australië Mr. v. Hoogstraten ■heeft dit kunnen constateren mag men de N ederlanders graag. Er bestaat grote belangstelling voor de huizenbouw en verschillende Nederl. bouwbedrijven kunnen hier belangrijk bij geïnteres seerd zijn. In een afzetgebied van Ne derl. producten en het vestigen van Ne derlandse industrieën in Australië zit ten naar spr. oordeel grote toekomstmo gelijkheden. Ook in het Verre Oosten is een Ne derlander zeer gewild, men waardeert vooral zijn grote werklust. Men dient er echter rekening mee te houden, dat in de landen van het Verre Oosten na het verkrijgen van de zelfstandigheid een grote drang is ontstaan naar een in dustriële ontwikkeling, waardoor er een grote behoefte aan kapitaalgoederen bestaat. Een bedreiging tot nationalisatie van de bedrijven in deze landen achtte mr. van Hoogstraten niet aanwezig. Toen te Bolsward op het terrein ach ter de Broerekerk voor de opvoering van het openluchtspel, ter gelegenheid van het gouden bëstaansfeest van de Paters Augustijnen, een souffleurshokje aangebracht moest worden, stootte men op steenmassa's. Thans zijn deze gedeeltelijk bloot gelegd, Hei bleken nog gave kloos termopper. te zijn, een muur vormend van ruim een meter. De Broerekerk is het oudste gebouw- in Bolsward en heeft eens deel uitge maakt van het kloostercomplex, dat de Paters Franciscanen omstreeks 1280 heb ben betrokken. De kloostergebouwen in 1503 afgebrand, spoedig daarna hersteld, zjjn bij de Hervorming in 1580 gesloopt en het puin is gebruikt by het versterken van de zeedijk bij Hariingen. Het was evenwel ee'n open vraag, waar het kloos ter 'precies heeft gestaan. Volgens dr. H. Halbertsma, weten schappelijk ambtenaar bij de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, zouden verdere opgravin gen stellig interessante bijzonderheden openbaren betreffende het verdwenen klooster. 64. Met. somber gelaat loopt Olaf door de verlaten gangen. Vrees klopt in zijn aderen; vrees voor de naderende ontmoeting met Hovin, vrees ook voor mislukking van Yark's onbesuisde plan. Zelfs de kwinkslag die de Stijfhoofdige hem variep, toen hij hem met zijn roeke loos troepje in de schuilplaats achterliet, vermocht niet de onrust uit zijn hart te bannen. Tc zeer beseft de oude leenheer het gevaar, dat hem zou bedreigen indien de opzet moet mislukken. Als heer Olaf de trap afdaalt, is hij zichzelf weer volkomen meester. Onbewo gen treedt hij de vier mannen tegemoet. „Ah, zijt ae daar*" Hovin's machtige stem schijnt de gehele ruimte te vullen. De ogen van ae reus flikkeren vijandig. „Waarom werd mijn bevel niet opgevolgd?" snauwt hij. Boodschappers stuur ik niet; voor niets! Alles is misgelopen!" -j, Rustig komt het antwoord van de kasteelheer: „Ik neb geen boodschap ontvangen. „Gij... Waar zijn uw krijgers, witkop? Geef ze mij. Ik heb een sterke strijd- mü(Ge hebt^mijn krijgers reeds," antwoordt Olaf afgemeten. „Kijk rond! Geen man hebt ge mij gelaten!" En luid vervolgt; hij: ..Doch met al uw krijgers hebt gij met kunnen bereiken, wat ik, alleen, bereikt heb!" i ,r n Dreigend doet Hovin een stap naar voren. Gij beledigt mij. sist hij. verKiaar u nader!" Een spottend lachje krult Olaf's lippen. „Ik heb een gevangene voor u," zegt hij. een belangrijke gevangene. Doch slechts aan u zal ik hem tonen Alleen aan u zo sluw heeft Olaf zijn zet berekend, dat zelfs Hovin's achterdochtige natuur de val niet doorziet. Even staat de reus bewegingloos. Dan, met een driftig gebaar, beveelt hij ziir drie knechten in de hall te. wachten en terwijl hij slechts met moeite zijn ongeduld en nieuwsgierigheid kan bedwingen, beduidt hij Olaf hem voor te gaan. .Het is Erwin natuurlijk! Hoe hebt ge dat klaargespeeld. Maar Olaf geeft een ontwijkend antwoord en terwijl zij een lange, duistere gang doorlopen, besluipt argwaan eensklaps Hovin. Onmerkbaar verschuift hp zpn lange zwaard en vertraagt hij de pas, zodat hij half achter de burchtheer loopt. Hoewel Olaf dit alles zeer goed opmerkt, laat hij zijn onrust niet blijken. ï*og cicn. en Hovin zal de plaats voorbij zijn, waar York e» zijn mannen tn hinderlaag liggen... Zijn wij er haast?" snauwt Hovin scherp zijn begeleider bespiedend. „Deze deur door," antwoordt Olaf bedaard. Doch juist wanneer Hovin m de deuropening is, treft een zwak gerucht zijn oor. n_,j. Bliksemsnel wendt hij zich om en een pijl snort rakelings langs zijn Jtoofd. Brul lend wervelt de geweldenaar rond, juist op tijd om Olaf s zwaardhouw te ontwijken. Het lange jachtmes flitst uit zijn schede en Olaf zinkt ter aarde. Bliksemsnel zendt de reus zijn achtervolgers een half dozijn pijlen tegemoet en terwijl Yark en de zijnen hiervoor schuilen, verdwijntHovin met een schaterlach in de duistere gang. (Van onze Brabantse redactie) Het meest kenmerkende en waar schijnlijk ook het belangrijkste van de eerste dag van de rondgang van de leden van de Staten-Generaal langs de Nederlandse industrieën is wel ge weest de geest van deze bijeenkomst. Uiteraard was' het belangrijk, dat de dames en heren op deze tocht gelegen heid kregen om zich door een per soonlijk bezoek op de hoogte te stel len van de gang van zaken in een textielbedrijf, een aanhangwagenfa- briek, een wollen-deken- of een schoenfabriek. Het was van betekenis, dat ze in contact kwamen met de mannen en vrouwen, die in deze be drijven werkzaam zijh, de omstandig heden waaronder zij werken en de verhouding die er bestaat tussen de werkgevers en werknemers. Het aller belangrijkste, de niet in woorden uit te drukken betekenis van deze hele tocht, wordt echter gevormd door het eerlijke en oprechte verlangen van de Kamerleden om door persoonlijk con tact kennis te maken zowel met de so ciale, financiële als economische vraag stukken, die de Nederlandse industrië len bezighouden, alsook door de be reidwilligheid en de eerlijkheid, waar mede de ondernemrs hun moeilijkhe den open hebben gelegd voor de Ne derlandse volksvertegenwoordigers. Eerlijk 'en gedreven door onderne mingsgeest, die de gezonde ontwikke ling van het bedrijfsleven in gevaar ziet. vroegen zowel de heer Elias uit Eindhoven als ir. F. Philips de aandacht voor de onmogelijkheid voor de indus trie om reserves te kweken, reserves die toch onmisbaar zijn om op de duur het eigen bedrijf verder uit te bouwen en investeringen te doen, die noodzakelijk zijn om in de toekomst de concurrentie met andere landen met gerede kans op succes te kunnen blij ven voeren. Ir. F. Philips wees hierbij zeer nadrukkelijk op de concurrentie niet in de eerste plaats van Amerika maar vooral van Duitsland. Ais de be drijven niet meer in staat zijn zichzelf te onderhouden, dan takelen ze onher roepelijk af, aldus spreker. Het grote gevaar schuilt hierin, dat deze cata strophe zich niet plotseling en abrupt voltrekt, maar zo geleidelijk, dat het welhaast ongemerkt geschiedt. Even eens een zeer grote zorg voor de indus trie noemde ir. Philips die voor het technische personeel van boog tot laag. Alleen reeds bij Philips zijn op het ogenblik 84 vacatures voor ingenieurs en diverse belangrijke werkgebieden moeten blijven liggen omdat men niet over voldoende personeel beschikt om ze te gaan bewerken. Uiteraard verbond spreker hieraan een pleidooi zowel voor de oprichting van een tweede techni sche hogeschool als ook voor een voor Eindhoven noodzakelijke tweede am bachtsschool. De noodzaak hiervan wordt door iedereen erkend, maar toch wordt er hu reeds van 1947 af over gedelibereerd, zei spreker. De woningbouw vormt eveneens eert be langrijke factor voor het opvoeren van de productiviteit. Niet alleen in serieuze toespraken heeft de Nederlandse industrie op deze eerste dag haar verlangens aan de volksvertegenwoordigers kenbaar ge maakt. Wel bijzonder origpieel was de wijze waarop zij aandacht vroeg voor de zeer slechte verbindingsweg van de wolstad Tilburg met de lichtstad Eind hoven. Aan allen, die de tocht van Eindhoven naar Tilburg meemaakten, werd namelijk een ongevallenverzeke ringspolis ter waarde van tienduizend gulden uitgereikt. In een begeleidend schrijven werd er de aandacht op ge vestigd, dat deze weg, die bovendien Eindhoven met Rotterdam en Den Haag en ook Tilburg met Zuid-Lirgburg en Duitsland verbindttussen Best en Til burg, dus over een afstand van 23 ki lometer, niet minder dan 54 scherpe bochten, waarvan 24 mét uitgesproken slecht zicht. 20 inspringende zijwegen, 12 wegkruisingen en 2 bruggen heeft Nadat men op deze wijze aandacht had gevraagd voor het plan voor de nieuwe autoweg Tilburg—Eindhoven en nadat het gezelschap een viertal Til- burgse industrieën had bezocht, volgde een ontvangst in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Tilburg, vaarbij de voorzitter, de heer H. Man- naerts, speciaal de aandacht op deze stad als industrieplaats en als hart van Brabant vestigde. Ook het prettige en "gedwongen samenzijn in de wolstad al zeker in niet onbelangrijke mate tot de groei van het begrip tussen in dustrie en Staten-Generaal hebben bij gedragen. De regering heeft thans ter goedkeu ring aan de Tweede'Kamer gezonden de op 15 December 1950 te Rio de Janeiro tussen Nederland en Brazilië gesloten I overeenkomst betreffende emigratie en kolonisatie. „Ik heb van mijn Europees verlof ge bruik gemaakt om mij op de hoogte te stellen van de toestand der Indo-Euro- peanen in Nederland. Wat ik hier heb aangetroffen, vervult mij met diepe be zorgdheid," aldus heeft de. heer R. E. Weiss, de voorzitter van het Indo-Een- htidsverbond U.E.VJ, medegedeeld. „Verreweg de grootste groep," aldus ce heer Weiss, „bestaat uit de stroom van duizenden, die naar Nederland zijn vertrokken in de veronderstelling, dat Nederland een paradijs is en dat de Ne derlandse regering wel in staat zal zijn voor hun levensonderhoud te zorgen. Het I.E.V. heeft deze mensen altijd ge waarschuwd en hun steeds voor ogen ge houden. dat men niet zo maar een positip in Indonesië moest prijsgeven en zich naar een land moest begeven, dat men meestal niet eens uit eigen aanschouwing kent. Onze waarschuwingen bleven helaas zonder veel resultaat". De heer Weiss wees met de grootste nadruk op de gelegenheid, die tot 27 December bestaat om langs eenvoudige en snelle weg het Indonesische burger schap aan te vragen. Aan meer dan zes honderd doorgangshuizen in Nederland, waar Indo-Europeanen vertoeven, zijn circulaires uitgegaan om op deze moge lijkheid te wijzen. Van de zijde van het Indonesische Ho ge Commissariaat in Den Haag vernemen wij, dat tot nu toe een groep van onge veer tachtig Indo-Europeanen in Neder land het, Indonesische staatsburgerschap heeft aangevraagd. Adoertentie De (Van onze correspondent) Nederlandse Opera heeft gister avond haar glansstuk van het huidige repertoire. „Un Ballo in Mascheravan Verdi, opgevoerd bij gelegenheid van de afscheidsavond, die de Raad van Be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs aan zijn aftredende voorzitter, dr F. H. Fente- ner van Vlissingen. aangeboden heeft. De belangstelling voor dit afscheid was zo overweldigend, dat de genodigden in twee groepen waren verdeeld, die resp. voor en na de voorstelling bij de heer v. Vlissingen ter receptie konden gaan. Tot die genodigden behoorden o.a. de ministers v. d. Brink en Albregts, bur gemeester De Ranitz. de plaatsvervan gend Commissaris der Koningin in (Van onze verslaggeefster) „Een gelukkig kind is een kind dat bemind wordt en liefhebben kan Daar op maakt het kind. dat aan de ouders onttrokken is en elders wordt heropge voed, geen uitzondering. Dit was het hoofdmotief, dat gisteren de inleidingen doortrok tijdens de studiedagen van het Kath. Verbond voor Kinderbescherming, gehouden te Bouvigne. Of deze kinderen, die door de overheid aan de Voogdijverenigingen zijn toever trouwd, in een inrichting of in een pleeggezin worden grootgebracht, ofwel in het eigen milieu onder toezicht van een gezinsvoogd(esl opgroeien, het ene grote doel dat wordt nagestreefd is: er mensen van te maken, die later als chris ten in de samenleving hun geluk en hun weg kunnen vinden. Over deze gerichtheid van de opvoe ding op de maatschappij, die het kind later opneemt, zijn door drie bevoegden midden uit de practijk gisteren behar tigenswaardige dingen gezegd tot de vele Ruim 70 leden van de Eerste en Tweede Kamer brengen gedurende vier dagen een bezoek aan een aantal in dustriële bedrijven in Nederland. Een gedeelte van het gezelschap bezichtigde gisteren Van Doorne's Aanhangwagen- en Automobielfabriek te Eindhoven. Het oefensmaldeel 5 der Koninklijke Marine, bestaande uit de lichte kruiser „Tromp", de fregatten „Dubois", „De Zeeuw" en „Van Zijll" en de onderzee boten „Tijgerhaai" en „Zeehond", zal binnenkort vertrekken voor een oefen- reis naar de Middellandse Zee, die tot eind October zal duren. De bovenwater schepen vertrekken 13 September en de onderzeeboten 14 September. 2 Juni van dit jaar werd in Vrooms- hoop een bejaard echtpaar overvallen. De dader van deze overval, de 30-ja- rige Vroomshoopse chauffeur J. A. M., hoorde Dinsdag een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaar delijk, tegen zich eisen voor de Alme lose rechtbank. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de dader uit geld nood zijn daad had bedreven. Zijn brui. loft was boven zijn financiële krachten gegaan en om uit de zorgen te komen had hij het planneti* var, een overval uitgedacht. (Van onze Utrechtse correspondent) Najaarsbeurs wil tevens altijd zeggen Agrarische Beurs en zo zijn ook thans weer op het terrein aan de Croeselaan 11.000 m2 gereserveerd voor de bedrijfs tak. die een der belangrijkste leveran ciers is van het Nederlandse export pakket, de landbouw in al zijn schake ringen. Daarnaast echter heeft de landbouw nog een zeer belangrijke plaats op de binnenlandse markt, daar de prijs der levensmiddelen een zeer beslissende rol speelt in de verhouding tussen lonen en prijzen. Daarom is de agrarische afdeling dit maal iets anders afgestemd dan vorige jaren en wie beseft, dat de Nederlandse landbouw vooral op het midden- en klein-bedrijf berust, zal onmiddellijk constateren, dat zij realistischer is, in zoverre zij thans óók, om niet zeggen; juist de kleine man iets te bieden heeft. In het vooral na-oorlogs streven naar mechanisatie in de landbouw is het paard, meer dan verantwoord was, op de achtergrond gedrongen en momenteel ziet men dan ook, dat de verdedigers van het paard en de voorstanders van mechanisatie als kemphanen tegenover elkaar staan. Tot schade natuurlijk van beide, want juist bij de vorm van bo- dtmgebruik, die in ons land overweegt, zal men naar de meest economische ge bruikswijze van paard en tractor naast elkaar moeten zoeken. Voor de kleine man van de gemengde bedrijven op de zandgronden brengt dit nog eens zijn eigen moeilijkheden mee, daar in zijn bedrijf, dat meestal een gezinsbedrijf is, weinig paarden aanwezig zijn. welke bovendien bij de intensieve arbeid moei lijk gemist kunnen worden, zodat er geen „inruilen" van paarden tegen me chanische voertuigen kan plaats vinden. Coöperatie is hier natuurlijk de aan gewezen uitweg, doch dan moet er voor twee dingen gezorgd worden. Vooreerst zullen een aantal dwaze bepalingen t.a.v. het coöperatiewezen opgeheven moeten worden b.v. dat een land bouwtrekker. in coöperatief beheer, onder geen beding voor vervoer langs de weg mag worden gebruikt; en ver volgens zal het coöperatief gebruik tot een kleine groep beperkt moeten wor den, wil nummer laatst van de lijst niet op een onmogelijk tijdstip aan de beurt komen. Voor deze kleinere groepen nu zijn de kleinere machines' uitermate geschikt, welke momenteel ook door kleinere firmanten worden geëxposeerd. In dit kader heeft men b.v. een overzichlsstand ingericht van werktuigen voor de aard appelcultuur, immers een der belang rijkste cultures op de zandgronden. Voorts treft men een stand aan, waai kleine motoren worden geëxposeerd, welke gemakkelijk eventueel per kruiwagen kunnen worden vervoerd. Niet alleen kleine bedrijven zullen van deze gelegenheid tot motorlsatie, naast mechanisatie, profijt trekken. Overigens brengt de mechanisatie van het kleine bedrijf nog een ander facet naar voren, met name. dat van de werkkrachten. Op deze grotendeels familiebedrijven zullen de kinderen eerder van huis weg moeten om een vak te leren; er wordt hier thans r.og te veel gezwoegd en gesjouwd en te weinig overdacht. Het is in een overzicht van de agrarische jaarbeurs verder niet op zijn plaats, om op de sociale en psy chologische gevolgen hiervan in te gaan, maar wellicht zou men de boe ren er eerder toe krijgen hier voortaan meer geordend te werk te gaan, wan neer de regering juist t.a.v. de ge mengde bedrijven op het zand, die hel grootste deel van de agrarische export leveren, een politiek zou gaan voeren, die in mindere mate van jaar tot jaar zulke grote schommelingen vertoont dan thans het geval is. Met dat al bevinden zich onder de rond 400 verschillende typen vrijwel alle werktuigen, die door de deskundige commissie te Wageningen zijn vrijgege ven en als zodanig ten behoeve van emi granten onder bepaalde voorwaarden kunnen worden geëxporteerd. Al moge dan het geringe aandeel, dat buitenland se werktuigen op de agrarische afdeling bijdragen, ook zijn schaduwzijde hebben, hét is uitermate verheugend, dat de Ne derlandse industrie in staat blijkt juist aan de bijzondere eisen van de Neder landse boer in alle opzichten tegemoet te treden. Op de eerste dag van de Jaarbeurs heeft de handel een gunstig aspect ge had. Het bezoek heeft zich niet in zo grote mate aangemeld, dat er files ont stonden, maar het publiek best„nd uit gegadigde kopers. Het vnrkorppcrcen- tage. aldus de algemene Indruk, is dan ook hoger geweest dan werd verwacht. luisterenden, die gezamenlijk voor dui zenden kinderen verantwoordelijkheid dragen. Pater Theodorus liet zich wegens ziekte vervangen door rector Krijns. die een karakteristiek van het uit zijn milieu weggehaalde kind gaf, dat de onttrekking aan de ouders di? ook slechts mag geschieden na uiterste reclasseringspogingen dikwijls als eén groot onrecht voelt en zich afsluit voor iedere toenadering. Van het grootste belang is het bij het zoeken naar een pleeggezin, een omgeving te vinden, waar 't kind wortel kan schie ten, waar een liefdevolle binding over en weer, die voorwaarde is voor een natuurlijke ontplooiing, kan ontstaan. Aan 'dit exposé, dat zich van een diep inleven in het Voogdijkind getuigde, knoopte rector K fijns een theoretische uiteenzetting vast van het ideale cnus- telijke pleeggezin. De opvoeding bij pleegouders, ofwel in internaat of in het eigen milieu onder toezicht van een door de kinderrechter aangewezen gezinsvoogd(es), zijn de drie „zuilen", waarop het heropvoedingswerk der kinderbescherming berust. Pater dr. Jac. de Groot S.C.J., psy chologisch adviseur o.a. van het jon gensweeshuis in Rotterdam, boeide vervolgens zijn gehoor ten zeerste door een dringend pleidooi voor goede gezinsvoogd (ess) en. Dit uiterst moei lijke werk, allereerst van het ombui gen van de mentaliteit der ouders, ten behoeve van 't kind om dit in al zijn vertakkingen te kunnen begrijpen, eist grote tact, kennis van zaken en tege moetkoming. In enkele jaren tijds zal men wellicht nauwelijks resultaten zien, maar het gaat erom. de instincten van het kind zodanig te veredelen, dat het een zo bruikbaar mogelijk mens wordt voor de maatschappij. Broeder Amantius als derde spreker gaf een zeer gezond oordeel over de in- ternaatsopvoeding, die hij geen suri'O- gaatopvoeding noemde, doch een nood zakelijke hulp. Het gevaar bestaat echter van een te schematisch leven, 'noewel er meer en meer getracht wordt in de internaten, door vorming van kleine groepen en door de pupillen in contact te brengen met de buitenwereld, de beslotenheid van deze opvoeding te doorbreken, hetgeen als aanpassing aan de maatschappij uiterst noodzakelijk is. De verschillende aspecten als godsdien stige vorming, sociale vorming, beroeps keuze, culturele vorming, waaronder dans, film, radio, kwamen vanuit deze gezichtshoek ter sprake. Des middags voerde mgr. dr. F. Feron het woord in de sectievergadering der rectoren. Vermelden wij tenslotte betreffende de cursus heilpaedagogiek, in ons ver slag van gisteren genoemd, dat deze niet zoals er abusievelijk stond, opengesteld wordt voor geschoolde of sociale ondei- wijsRrachten. doch voor geschoolde so ciale- en onderwijskrachten. Utrecht mr. Diepenhorst, het hoofd van de E.C.A.-Missie in Nederland, Cla rence E. Hunter, die in dr. Fentener van Vlissingen stellig ook de enige Neder lander heeft gehuldigd, die ooit voor zitter van de Internationale Kamer van Koophandel is geweest; voorts de se cretaris-generaal van Financiën, mr. H. A. M. van der Dries, de thesaurier- generaal jhr. mr. E. van Lennep, prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van Economische Zaken, de heer D. P. Spie renburg. directeur-generaal van ae Buitenlandse Economische Betrekkin gen. de heer L. Neher, directeur-gene raal der P.T.T. en nog vele anderen. Voor de aanvang der voorstelling heeft de nieuwe voorzitter, mr. W. H. Fockema Andreae, een kort woord tot zijn voorganger gesproken, die 25 jaar lang het schip veilig, heeft bestuurd. Staande aanhoorden allen vervolgens de voorlezing van het besluit v&i de Raad van Beheer om dr Fentener van Vlissingen te benoemen tot ere-voor- zitter van de Raad, wegens zijn uitne mende leiding van de Jaarbeurs, waar door deze een instituut is geworden, dat belangrijk is in binnen- en buiten land, dat Jiandel. industrie en landbouw tot steun is en dat Nederland tot zegen, is geweest. Het applaus, dat hierop volg de werd slechts overtroffen door de ovatie voor de spelers aan het einde der voorstelling Maar voor hen gold dan ook een totaal andere waardering, die in dit blad al eerder tot uiting is gekomen. Twee jaar met aftrek van vier der bijna vijftien maanden voorarrest heeft de procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof geëist tegen de 29- jarige F. den I. uit Utrecht die erken de de beschikking te hebben gehad over valse dollarbiljetten met het oogmerk deze voor onvervalste uit te geven. Als getuige a charge werd gehoord zijn voormalige kameraad J. B., een 30- jarige lasser uit Utrècht, die voor het zelfde feit tot een jaar en acht maanden is veroordeeld. Uit diens verklaringen alsmede uit door de president te berde gebrachte andere bijzonderheden bleek, dat de beide Utrechtenaren in België voor 20.000 francs ruim 1200 valse dollars hebben gekocht in biljetten van ieder 20 dollar, zodat zij per dollar ongeveer 16 francs (een derde van de normale prijs voor een echte dollar) betaaldên. Ruiip 400 dollars betaalden zij niet deze valse biljetten in Antwerpen voor een transactie. Met de overige biljetten reisden zij terug naar Utrecht. Daarna trokken zij naar Duitsland en namen de valse dol lars opnieuw mede. Voor zover ter zit ting duidelijk werd namen zij bij deze grensoverschrijdingen twee meisjes mede. die betiteld werden met de na men: Marie Therese en Paulette- Deze meisjes smokkelden de biljetten voor hen over de grens. Uitspraak 25 September- Op de «bijeenkomst van de verdrag sluitende partijen van dc algemene overeenkomst inzake tarieven en han del op 17 September a.s. te Genève, zal de Benelux beperkende bepalingen op de invoer van zuivelproducten in de Ver. Staten aan de orde stellen- Verwacht wordt, dat ook ter sprake zal komen het door de Be.'ieluxlanden in Torquay aan de orde gestelde pro bleem van de ongelijkheid in de Euro pese tarieven. Op de zesde bijeenkomst van de G.A.T.T. (Int Handels- en Tariefovereenkomst) wel ke Maandag a.s. te Genève wordt geopend, zal vermoedelijk een Nederlandse klacht naar voren worden gebracht, nl. dat de Britse omzetbelasting doordat deze niei van kracht is voor in Engeland vervaardig de utility-goederen een discriminatie be tekent tegen invoer uit het buitenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5