om zeer persoonlijke redenen Robert Lovett opvolger W. Foster onder-minister POLITIEK DER SOVJETS ONDER HET MES Staking bij Breedband te Yelsen breidt zich uit Urker visser vangt geld Wolkbreuk boven Goes Tussen neus en lippen Tragische dood van twee jonge kinderen Franse Dakota vermist Geen verandering in beleid? TRUMAN VERLEENT ONTSLAG „MET GROTE TEGENZIN" Man door trein gegrepen en gedood Grote Drie bespreken te Washington de wereldsituatie (38 inzittenden) Meer ingelegd dan uitbetaald Arbeiders niet op werk toegelaten Kwajongens vallen meisjes lastig Tot hoofd en hart v. Ontvlucht maar weer gegrepen Zwaargewonde en dode te Gouda Minder warm in komende dagen J DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25174 Militair plan der V.N. Gen. George Marshall is gisteren afgetreden als minister van Defensie. Hij zal worden opgevolgd door de huidige onderminis ter, Robert Lovett. Marshall, die 70 jaar oud is, werd precies een jaar geleden be noemd tot minister van Defensie. Hij gaat heen „wegens zeer per soonlijke redenen." Marshall was tijdens de wereldoorlog stafchef van het Ameri kaanse leger en later minister van Buitenlandse Zaken. Hij is de geestelijke vader van het Europese Herstelprogramma, dat in de gehele wereld als het Marshall-Plan bekend werd. President Truman heeft het ontslag van Marshall, dat onmiddellijk van kracht werd, met „grote tegenzin" aanvaard. De president heeft William Foster, de adm.inistrateur van de E.C.A., als opvolger benoemd van Lovett, en Richard Bissell Tr., plaatsvervanger van Foster, ais waarnemend hoofd van de E.C.A Voor tijdelijke diensten beschikbaar Joegoslaven willen niet terug George Marshall j Reacties op aftreden Vermoedelijk in Middell. Zee gestort 4# tl Verbazing na ophalen van roestige bus DEVALUATIE ZOU NEDERLAND NIET REDDEN Belgische problemen zonden verzwaard worden Twaalfjarige jongen trekt zijn mes Vier gevangenen uit Norg zochten de vrijheid KINDERVERLAMMING OP URK Raadsleden moeten pootjebaden Afsluitdeur weggeslagen van steriliseerketel SUèDE DAMESJASJES BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, te!. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. MARSHALL AFGETREDEN GEORGE MARSHALL, afgetreden minister van Defensie der Verenigde Staten. Er schijnt vooralsnog geen reden te zijn tot verontrustende vermoe dens in verband met het heen gaan van Amerika's minister van defen sie. George C. Marshall. De persoonlijke redenen waarover hij zelf sprak toen hij op een persconferentie zijn ontslagname toelichtte, blijken van een zodanig par ticulier karakter te zijn. dat niemand daaromtrent een duidelijk omschreven gissing durft te doen. Laten wij voorop stellen, dat het in de rede lag. dat de bejaarde generaal hij is 70 jaar oud zijn portefeuille van defensie eerlang zou neerleggen. Bij zijn benoeming, ongeveer een jaar gele den, heeft het immers bewust in zijn bedoeling gelegen niet langer dan tot aan Juli van dit jaar zijn krachten te zullen geven aan een drastischer aan pakken van Amerika's defensie en aan het organiseren van een beveiligings systeem, vooral in het Oosten doch ook m het Westen, tegen mogelijke Russi sche agressie. at ons in Europa thans vooral mag interesseren is, of de ideeën van Marshall ten opzichte van de Europese defensie zullen worden gedeeld door zijn opvolger Robert Lovett. Er zijn daarvoor geruststellende garanties aan wezig. Lovett behoorde immers tot zijn naaste medewerkers en fungeerde daar bij als zijn plaatsvervanger. Wanneer men daarenboven in aanmerking neemt, dat Lovett, afgezien van zijn functionele betrekkingen jegens generaal Marshall, als een geestverwant van hem mag wor den beschouwd, dan kan men te stelli ger verwachten, dat zich geen breuk in de defensie-politiek der Verenigde Sta ten zal voordoen,' dat integendeel de lijn van de grote generaal zal worden doorgetrokken. Of de opvolger van eenzelfde formaat zal zijn als de voorganger zal echter nog moeten word eh bewezen. Generaal Marshall was immers een wel uitzonderlijk en veelzijdig be gaafd man. Afkomstig uit mili taire kringen, waar hij het in een ge staag stijgende lijn heett gebracht tot de tgp van chef van de generale staf tijdens de laatste wereldoorlog, heeft hij daar na enige diplomatieke functies bekleed (o.a. in China) waarna hij door presi dent Truman werd benoemd tot minis ter van buitenlandse zaken. In die laat ste functie heeft hij de historische ver dienste op zich geladen van de schep per te zijn van het naar hem genoem de Marshall-plan, welks zegenrijke ge volgen voor' Europa eerst later ten volle naar waarde zullen kunnen worden ge schat. Aldus heeft deze vooruitziende en de bedoelingen der Russen scherp on derkennende staatsman zich behalve een groot soldaat ook een groot econoom ge toond. Idealer combinatie is nauwelijks denkbaar: politieke bekwaamheid, mili taire kundigheid en economisch inzicht, nuts in één persoon aanwezig, maken zo temand bij uitstek geschikt voor het be hartigen der defensie, omdat de daarop Berichte inspanningen talrijke raakvlak ken hebben met de economie en het politieke beleid, zoals vooral in Europa rijkelijk wordt bewezen. En dan is het hoopgevend, dat Marshall's opvolger Lovett tot nu toe werkzaamheden heeft verricht, welke op alle drie de genoemde terreinen heb ben gelegen: hij is zowel zakenman ge weest als assistent van de minister van. oorlog, heeft een hoge administratieve functie bekleed bij. de luchtmacht en Was laatstelijk onderminister van bui tenlandse zaken. Al zijn er zodoende enerzijds garan ties aanwezig voor de continuïteit van Amerika's defensieve beleid en had men anderzijds te voren reeds rekening kunnen houden met een heengaan van de physiek niet zo krachtige Marshall, toch heeft men zich in een Nederland se reactie op dit heengaan terecht af gevraagd. wgarom ljet besluit daartoe Werd genomen, juist op het moment, dat er belangrijke beslissingen op inter nationaal militair terrein voor de deur staan (Men denke aan de besprekin gen over Duitslands herbewapening en het onlangs gesloten bevei ligingsverdrag tussen Amerika en Japan), Vooralsnog bliift dit een open vraa,. Welke op grond van andere feiten ecn- ter niet per se argwanend behoeft te Worden gesteld. Tegen een brusk zich terugtrekken om politieke redenen Pleit immers nog Marshali's aanbod, beschikbaar te blijven voor ..iedere tijdelijke dienst", wanneer hij zich zal hebben teruggetrokken in de landelijke rust van zijn boerderij, zoals, naar ferluidt, zijn plan is. Volgens de New York Times heeft een sub-commissie van de Commissie voor Collectieve Maatregelen der Verenigde Naties een plan ontworpen voor militaire Paraatheid, volgens hetwelk een ver enigd commando der Verenigde Naties actie tegen ..iedere nieuwe agressie" zou kunnen beginnen. Minister Marshall zeide gisteren op een persconferentie: ,,Toen ik deze functie op mij nam was het mijn bedoe ling deze slechts tot 30 Juli te bekle den". Hij had er echter in toegestemd op zijn post te blijven tot het einde van deze zomer en tot het gereedkomen van een rapport van een speciale commissie voor het doen van aanbevelingen om- 4rent een basis-politiek voor de militai re opleiding. Marshall zeide in zijn ontslagbrief: „Zoals gij zeer wel weet zal ik steeds beschikbaar zijn voor iedere tijdelijke dienst, die gij van mij zoudt verlan gen". De president verklaarde in zijn antwoord: ,,In feite heeft geen man ooit zijn land met een meer bijzon dere staat van dienst en meer vader landsliefde gediend dan gij. Ik heb vele malen, in het openbaar en in be sloten kring, melding gemaakt van de vele diensten, die gij in uw lange en buitengewone loopbaan als regerings dienaar, het land gegeven hebt. Thans wil ik in het bijzonder melding ma ken van de geweldige vooruitgang, welke onder uw rechtstreekse leiding gemaakt js ten aanzien van het leggen van een gezonde grondslag voor ons militaire program voor de omvang der strijdkrachten zowel als voor de productie. Dit heeft onze defensieve kracht reeds in hoge mate versterkt. Namens ons land wens ik u te dan ken voor alles wat gij gedaan hebt. Voor mij persoonlijk wens ik tegen over u mijn diepe persoonlijke waar dering te betuigen voor de wijze raad en de onwankelbare steun, die gij hebt gegeven". In bevoegde kringen verklaart men, dat noch het aftreden van Marshall, noch dat.van Foster als administrateur van de E.C.A. enige verandering in de politiek met zich zal brengen. Marshall, zo verklaart men, wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvattingen volledig deelt. Lovett was ook Marshalls plaatsvervanger toen deze minister van Buitenlandse Zaken was. „De brillante econoom Bissell", zo zegt men, deelt het standpunt van de vroegere administrateurs van de E.C.A., Hoffman en Foster. Hij was adviseur van beiden. Men neemt aan, aldus Reu ter, dat de mutaties tengevolge zullen hebben, dat krachtiger druk op Truman wordt uitgeoefend om het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een „meer populair gezag dan dat van Acheson" te plaatsen. Vijf leden van het Joegoslavische Na tionale ballet, die het muziekfestival van Edinburgh hebben bijgewoond en thans in Salzburg zijn, hebben „om artistieke redenen" besloten niet naar Joegoslavië terug te keren. De vijf maakten deel uit van een gezelschap van veertig leden van de opera's van Belgrado en Zagreb. De overige 35 zijn gisteravond per trein naar Joegoslavië vertrokken. De vijf willen naar Canada emigreren. ROBERT A. LOVETT, de nieuwe minister van Defensie van de Verenigde Staten, die generaal George Marshall in diens ambt sal opvolgen. De 56-jarige Robert Lovett, een goede vriend van gen. Marshall, werd op 28 Sept. van het vorig jaar verbonden aan het departement van Defensie als op volger van dc overleden Stephen Early. Na zijn opleiding aan de universiteiten Yale en Harvard begon Lovett zijn loopbaan als klerk bij de Nationale Handelsbank te New York. Later werd hij deelgenoot van Brown Brothers Harriman and Co., tol 1940. Tot 1941 was hij assistent van dc minister van Oorlog en daarna tot 1945 assistent-staatssecre taris voor de luchtmacht. Van 1947 tot 1949 vervulde hij dc functie van onder minister van Buitenlandse Zaken. George Marshall werd geboren in Uniontown (Pennsylvanië) in 1880. In 1901 studeerde hij af aan hel „Virginia Military Institute". Geleidelijk aan klom hij op tot de hoogste rang in het Ame rikaanse leger. In zijn militaire loop baan deed hij dienst op de Philiopijnen (1902 tot 1903 en van 1913 tot 1916) en bij de Amerikaanse expeditionnaire macht in Frankrijk (van 1917 tot 1919). De tijd van 1924 tot 1927 bracht Marshall in China door. In November 1945 werd hij als Truman's speciale vertegenwoor diger wederom naar China gezonden. Van hier werd hij,teruggeroepen om de post van minister van Buitenlandse Zaken te bekleden. In September 195C werd Marshall, die reeds op non-actief was gegaan, benoemd tot minister van Defensie, nadat het Congress een spe ciale wet goedkeurde, die het deze be roepsmilitair mogelijk maakte als mi nister van Defensie benoemd te worden. Het nieuws van het aftreden van Marshall is in het Amerikaanse Congress met spijt vernomen. Joseph Martin, Re publikeins leider in het Huis van Afge vaardigden, meende, dat het nieuws ,van het heengaan van de minister in brede kring met weinig enthousiasme ontvan gen zal worden. In Britse regeringskringen toonde men zich zeer verbaasd over het plotselinge aftreden van gen. Marshall als Ameri kaans minister van Defensie. De Britse minister van Defensie zeide het heengaan van Marshall zeer te betreuren. „Hij is een man van grote kennis van militaire zaken en van grote invloed. Zijn aftreden is een groot verlies voor ons." Een woordvoerder der Franse regering heeft de hoop uitgesproken, dat het af treden van generaal Marshall als Ame rikaans minister van Defensie geen wijziging van dc buitenlandse politiek zal inluiden. „Frankrijk is de generaal zeer dankbaar voor het plan dat zijn naam draagt. Frankrijk hoopt van harte, dat zijn vertrek uit de Amerikaanse regering de basis van Amerika's uuiten- lands beleid niet zal wijzigen. Het nieuws van zijn aftreden is door ons met grote spijt vernomen", aldus de «oordvoerder. Een woordvoerder v.jn de Nederlandse regering in Den Haag noemde het nieuws van generaal Marshalls ontslag als minister van Defensie der Verenigde Staten een volkomen verrassing. Men betreurt het heengaan van deze bekwa me bewindsman en vraagt zich af, waar om hij dit besluit juist op dit moment neemt, nu er belangrijke beslissingen op internationaal militair gebied genomen moeten worden. Men neemt nochtans aan, dat door dit ontslag het beleid van het „Pentagon" geen veranderingen zal ondergaan, aangezien Lovett uit dezelfde „school" komt. Op tragische wijze is Woensdag-1 de dissel van een kar klimmen, toen ifldac Rot V lPriafl nr filonliA vtn «1 I 1II /j K v. Cl i*,,'. Z 1 Op tragische wijze is Woensdag middag het vierjarig zdontje van de familie Van T. te Zaïvenbergschenhoek om het leven gekomen. Men trof het stervende kind aan in dc schuur van zijn grootvader, de heer J. K., waar het onder twee meelzakken was bedolven. Ongeveer een uur tevoren was het jongetje van huis gegaan om bij zijn grootouders te gaan spelen. Hij was in een schuur van zijn grootvader terecht gekomen, waar een voorraad rogge lag opgeslagen. Tn een van de zakken was een gaatje. Dit trok de aandacht van het jongetje. Hij is met zijn vinger in het gaatje gaan peuteren, waardoor de zak plotseling beg'on leeg te lopen. Twee zakken, die- er boven op stonden gingen schuiven en kwamen op het jongetje terecht. Men heeft hem eerst een half uur later gevonden. De levens geesten waren toen nog niet geheel ge weken, maar kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Te Nieuw-Buinen is een vijfjarig jongetje om het leven gekomen. Het zoontje van de heer J. G. wilde n.l. op De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken Morrison, Schuman en Acheson zijn gisteren hun aangekondigde besprekin gen begonnen. Zij hebben ruim twee uur op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vergaderd. Er is gisteren in zeer algemene trekken over de wereldsituatie gesproken, waarbij de ministers poogden tot een ontleding van de politiek der Sovjets te komen. Charles Bohlen, deskundige voor Russische aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, hield een uiteenzetting voor de ministers over de eigenlijke bedoelingen der Kussen bij hun jongste zet'en op het schaakbord der wereld politiek en hij gaf dc lijnen aan die de diplomatie der Sovjets schijnt te vol gen. Verder is gisteren gesproken over het Midden-Oosten en het Middel landse Zeegebied. Een Amerikaans lid var, de Permanente Groep der Organi satie van het Noord-Atlantisch Ver drag lichtte de ministers in over de militaire situatie en de toestand in het Middellandse Zeegebied. Gesproken is over de verwachte toelating van Grie kenland en Turkije tot de Noord- Atlantische verdragsorganisatie en de gevolgen hiervan voor de verdediging van het Midden-Oosten. De besprekingen moeten morgen middag zijn afgelopen, daar de minis ters dan naar Ottawa vertrekken, waar Zaterdag een voltallige bijeenkomst begint van de ministers van Buiten landse Zaken, Financiën en Landsver dediging der staten-leden van het Noord-Atlantische Verdrag. de dissel van een kar klimmen, toen de landbouwer S. met twee met aardappe len beladen karren passeerde. Het kind kwam te vallen en kreeg een der wie len over het hoofd en de rug. Het was op slag dood. Op het baanvak EindhovenAcht heeft zich Woensdagmorgen een onge val voorgedaan waarbij de vier en vijf tigjarige C.. verblijf houdend in het Rijks Krankzinnigengesticht aan de Boschdijk. werd gedood. De man wilde de spoorlijn passeren buiten een over weg. Toen hij de afrastering was over- geklommen werd hij door een trein, komende uit de richting Eindhoven, gegrepen en gedood Sinds gistermiddag twee uur verkeert men in het onzekere over het lot van de acht en dertig inzittenden van een Franse Dakota, die gistermorgen van het vliegveld Perpignan, in de Franse Pyre neeën, is opgestegen voor een vlucht naar Oran, in Noord-Afrika, waar het toestel gistermiddag om twee uur had moeten arriveren. Vandaag was de Da kota echter nog steeds niet aangekomen en men vreest, dat het vliegtuig in de Middellandse Zee is gestort. Men heeft geen noodseinen opgevangen. Het vliegveld van Valencia heeft het laatste contact met de Dakota gehad. In Augustus werd bij dc Rijkspost spaarbank ingelegd f 28.499 940 (Aug. 1950 f 21.855.978) en terugbetaald f 25.628.277 (23.370.322), zodat in Aug.. na ruim een jaar weer, meer gespaard werd dan teruggehaald, n 1. f 2.871.633. Van Jan. t/m Aug. 1951 werd ingelegd f 182.154.490 (207.623.950) en terugbe taald f 276.279.523 (f 248 863.672). De ontsparing in dit tijdvak was in 1951 dus echter met 1' 94.125.033 nog altijd ruim twee maal zo groot als in dezelfde periode van 1950 met f 41.239.722. Een Tsjechische expres-trein uit Praag staal momenteel op hel slation te Hof in Vvest-DuitslandHet is de trein, waarmee de machinist met zijn gehele familie en een aantal vrienden door het ijzeren gordijn ontsnapte. Tsjechische spoorweg- Heden, die de trein en de 87 passagiers, die niet in Duitsland wensen te blijven, terug zullen brengen, zijn al onderweg naar Hof. Duitsers en Tsjechen rond a trein geschaard, direct na de aankomst in de Amerikaanse zone ran Duitsland. De fa. Boele v. Eesteren hcetf de kleine tweehonderd arbeiders die eer gisteren de staking aan de Breedband- gebouwen te Velsen ophieven en gis termorgen één dag nadat het ulti matum van de firma wus verstreken aan het werk wilden gaan, niet op de terreinen toegelaten. De gehele dag hebben de arbeiders voor en rond de Een goede vangst deed schipper L. Kamper van de UK 40 uit Urk, toen hij tegelijk met een hoop wriemelende palingen een trommeltje binnen boord haalde. Aanvankelijk werd geen aan dacht aan de bus geschonken, maar toen het net opnieuw overboord was gezet en er dus een ogenblik tijd «'as. opende de schipper de bus, waarvan het deksel tamelijk vastgeroest zat. Wie schetst dc verbazing van de op varenden van de UK 40 toen een vrij groot bedrag aan gangbaar geld uit dc bus rolde. De inhoud werd geteld en na aankomst in de haven deed schipper Kamper aangifte bij de politie. Op verzoek van deze is het bedrag voorlopig geheim gehouden. Het trom meltje is na de geldsanering te water geraakt, want er bevonden zich o.m. papieren guldens in van na de geld- inlevering. Schipper Kamper zal, in overleg met de politie, het geld voorlopig onder zijn berusting houden in afwachting of er na het bekend worden van deze vondst zich iemand zal aanmelden die meent hierop recht te kunnen laten, gelden. De Agcnce Economique te Brussel heeft informatie ingewonnen aangaande een in de „Nieuwsbrief" van 8 Septem ber in Den Haag verschenen bericht be treffende devaluatie van de Ned. gulden. Buitengewoon goed ingelichte Belgische persoonlijkheden, die precies weten wat zich heeft afgespeeld op de laatste bij eenkomsten van de Benelux, hebben, zoals te verwachten was, geantwoord, dat dit bericht een verzinsel was en het devalueren van de gulden op deze bij eenkomsten door de Belgen niet ter sprake is gebracht. Het zijn verhalen zonder achtergrond. De Belgen gaan integendeel niet alleen uit van de overtuiging, dat devaluatie Nederland niet zou redden, maar dat dit hun eigen problemen zou verzwaren, gezien dat België er belang bij heeft dat het Nederlandse prijs- en loonpeil niet te veel afwijkt van het Belgische. Wat betreft de bewering in de Nieuwsbrief, dat België van Nederland een 'vazaleilandje op economisch gebied zou willen maken, die is onzinnig en be lachelijk, aldus A.G.E.F. Enkele meisjes uit Zwaagwesteinde wandelden onder Kollumerzwaag langs de zgn. Bondsweg. toen ze door enkele kwajongens werden lastig gevallen. Het was eerst nog een onschuldig ge gooi met kluiten zand, maar later, toen de meisjes op de vlucht werden ge dreven, trok de twaalfjarige v. d. H. een mes en stak daarmede geheel on verwachts mej. G. W. in de bovenarm. Te hulp snellende omwonenden legden snel een noodverband aan en brachten hel slachtoffer naar de plaatselijke ge neesheer. De jeugdige messensteker kwam in aanraking met de politie. Vrede te houden is beter dan vrede te maken poort van de walserij van de Hoog ovens gebivakkeerd. Hedenmorgen zijn deze arbeiders opnieuw naar de ter reinen vam hun werkzaamheden ge gaan. Weer werden zjj niet toegelaten. Als tegenmaatregel werden de arbei ders. die het werk in de loop van de stakingsdagen hadden hervat, bij de poort, waar zij met autobussen aan kwamen, tegengehouden. Er ontstonden schermutselingen, waarbij enkele rake klappen werden uitgedeeld en de politie actief moest optreden. Het gevolg was evenwel, dat nu wederom het gehele personeel van de fa. Boele v. Eesteren, ongeveer vierhonderd man, het werk heeft neergelegd. Rond tien uur troffen wij honderden arbeiders aan voor de poort van de Breedbandterreinen. Er werden door werkers van andere bouwbedrijven, werkzaam aan de Breedband en ook op andere werken, ultimata gesteld aan de fa. Boele v. Eesteren. Worden de ar beiders niet teruggenomen, dan zullen hedenmiddag sympathiestakingen uit breken. De leider van de stakers, een lid van de K.A.B., is, naar wij vernemen, als lid van zijn vakvereniging geroyeerd. Er zijn bij deze staking geen E.V.C.- elementen aan het werk. Opnieuw hebben vier gevangenen een poging gewaagd langs ongebruikelijke wegen de vrijheid te herkrijgen. Uit het Strafgesticht Norgerhaven zijn Zondag avond n.l- vier gedetineerden verdwe nen. Begunstigd door de duisternis heb. ben ze kans gezien de dikke tralies, waarmee de ramen beschermd zijn. door te zagen en te verwijderen. Natuurlijk hebben zij direct toevlucht gezocht tot bosgebieden om zich schuil te houden en zijn geleidelijk aan in Zuidelijke richting getrokken. Onmiddellijk nadat de ontvluchting ontdekt werd. is met de nasporing be gonnen. De Rijkspolitie zocht nauwkeu rig de omliggende gebieden af naar de vluchtelingen. Dit waren W. van S„ W. J- R., VV- J. O. en H. R- R. Woensdagmiddag verna men we, dat de Rijkspolitie er in ge slaagd was in de omgeving van Coevor- den de vier vluchtelingen te arresteren. Zij werden op transport gesteld naar Norg. Dit gesticht wordt meer en meer bevolkt door gedetineerden van meer criminele inslag. Vandaar waarschijn lijk dat de laatste tijd ontvluchtingspo gingen vaker voorkomen. Binnen een week hebben zich te Urk drie gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De getroffen kinderen zijn naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Tijdens een hevige wolkbreuk, verge zeld van onweer, die Woensdag tussen zeven uur en half acht boven Goes los barstte, is een groot gedeelte van de stad overstroomd. Behalve dat vele kelders zijn ondergelopen, stond in de kamers van sommige huizen het water wel der tig, cm. hoog. De schade die de bevol king heeft geleden, is niet gering. Het ergst waren wei de bejaarden in het tehuis aan de Oude Vismarkt er aan toe, toen het water de kamers binnen stroomde. De feestelijkheden var. de Goese licht- en bloemenweek vielen let terlijk in het water, daar het gehele marktplein in een meer was veranderd. De raadsleden, die naar de raadszit ting moesten, trokken op het droge ge deelte van de markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stadhuis. Ten gevolge van de rioleringswerk- zaamheden, die op het ogenblik in Goes worden verricht, konden de riolen de watermassa's niet verwerken. Hierdoor was de overstroming onvermijdelijk. Woensdagmiddag is door het wegslaan van een afsluitdeur van een onder druk staande steriliseerketel een ernstig otv geluk gebeurd in de Goudse melkin richting te' Gouda, waardoor twee ar beiders. beiden uit Gouda, in zorgwek kende toestand in het Van Iterson- ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van de 36-jarigé E. van der Vliet werd een arm van het lichaam geslagen, ter wijl hij bovendien een ernstige hoofd wond opliep. Vele van de ongeveer duizend flessen, die in de ketel stonden, werden met stoom en kokend water naar buiten geperst. De arbeider A. de Joode werd onder deze massa bedolven en moest met ernstige brandwonden worden opgenomen. In de loop van de avond is Van der Vliet, vader van twee kinderen, overleden. De toestand van de andere arbeider is zorglijk. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk z«'aar bewolkt met regen- of onweersbuien, gepaard gaande met flinke windstoten uit Zuid tot Zuid-West. Later opklarin gen en krachtige tot matige Zuid- Westelijke wind. Veel koeler. 'Zon: 6.11—19.00 Maan: 18.374.31 (Van onze weerkundige medewerker) In Twenthe en Oost-Brabant steeg het kwik gisteren tot 28 gr. C„ terwijl er elders, vooral in het Westen en Noord- Oosten van ons land af en toe enige onweersbuien overtrokken, die over het algemeen niet zwaar waren. Alleen de stad Goes kreeg gisteravond een wolk breuk te verwerken. Ook vandaag was het zeer warm. Het ziet er echter naar uit, dat de temperatuur vandaag haar hoogtepunt bereikt heeft, daar een randstoring over Zuid-Engeland tegen de avond de kan sen op onweer zal doen toenemen, voor al in het Zuid-Westen van ons land. Na het passeren van dit front zal koelere lucht van de Oceaan ons land binnen stromen. Al zal dus de temperatuur de komende dagen lager zijn. toch mag men voor September nog aangenaam weer verwachten. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Koffiedik Hitler's waarzegster is dezer dagen in een West- Berlijnse gevangenis te recht gekomen, ondanks haar bewering voor de rechtbank, dat zij al in 1941 het ongelukkige ein de van de „Führer" had voorspeld. ..Hij luisterde niet naar me", zei de 70- jarige Emmy Ebert. „Hij had het grote water over moeten steken", legde zij uit. De rechter was zo verstandig niet met Em my in discussie te treden over strategie, maar ver telde haar, dat zij twee jaar gevangenisstraf kreeg wegens bedrog en beroepswaarzeggerij. Oost-Duitsers hadden Em my namelijk veel geld ge geven om van haar het lot té vernemen van bloed verwanten en vrienden, die misschien in Russische krijgsgevangenschap za ten. Emmy's voorspellin gen kwamen echter nooit uit. Dat was niet zo geweest met wat zij Hitler had voorspeld. Haar advies om het grote water over te steken was genegeerd. Daarom ging alles zoals het ging, zei Emmy- Hitler had een zwak voor waarzeggers en waarzegsters. „Ik heb hem nooit een pfennig in reke ning gebracht, maar hij stuurde mij koffie, toen deze schaars was", vertel de Emmy. Toen Hitier niets meer kon sturen, omdat de Russen in haar woonplaats Weimar ver schenen, moest Emmy an deren zoeken, die haar van „werkmateriaal" kon den voorzien. Zij ontdek te dat niet alleen Hitier en andere figuren uit het Reich interesse voor haar kunde hadden. Al spoedig ontving zij koffie van een Russische generaal. „Ook de Russen kwamen en Heten mij in verleden en toekomst kijken", zo ver klaarde Emmy. Zij ver telde niet, welk lot zij de Russen had voorspeld. Wel, dat zij in West-Ber- lijn om asyl had moeten vragen. Ze kreeg daar dan ook asyl, maar van haar koffiedik wilde men niets weien. Dat had ze dus blijkbaar ook niet voorzien Piromallo Vittorio Piromallo, een 34-jarige telg uit een oud adellijk Romeins geslacht, cfie tweemaal opschudding verwekte door op het laat ste ogenblik niet in het hu welijk te treden met de 23-jarige Claudia Scalco, is Dinsdag te Florence getrouwd. Het huwelijk werd voltrokken in de ge vangenis. ivaar hij zijn straf uitzit wegens diefstal. De eerste maal zei Piro mallo, toen hij met Clau dia voor het altaar stond, kortaf „neen" inplaats van het verwachte „ja." Hij keerde zich om. zijn bruid in tranen achter latend. De tweede keer bedacht hij zich op het laatste moment. Hij zat toen al in de gevangenis. Maar Dinsdag heeft hij eindelijk zijn tegenzin, of angst, overwonnen. Clau dia was na afloop van de plechtigheid dolblij. Zij had haar man zijn onbe hoorlijk gedrag al lang vergeven. Zij zal wel te laat tot de conclusie ko men, dat deze Piromallo maar een malle piro is. Tip voor Paul de Groot Onlangs heeft in Noord- Birma een bende Birmese communisten een perso nentrein aangehouden. Zij roofden niets en deden niemand kwaad. Zij trac- teerden de passagiers, die buiten de trein moesten gaan staan, alleen maar een uur lang op een pro- pagandaredevoering, waar in hun werd voorgehou den hoe goed het is com munist te zijn. Daarna lie ten de communisten ieder een weer instappen en ga ven het sein tot. vertrek. Iets voor Paid de Groot om dit te proberen met de trein AmsterdamDen Haag op een spitsuur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1