Grotewohl wil hereniging van Duitsland W.-Duitsland wijst oproep van rode premier af a Fransen verdrijven de Nederlanders uit bezet Dörverden Vliegtuigramp in de V.S. Nederlandse gevechtsgroep neemt uitstekend revanche Broeders met blauwe koorden vieren hun eeuwfeest Pap en yoghurt goedkoper Bestuur P. v. d. A. waarschuwt tegen reactionnaire groep Nieuwe encycliek Pleidooi voor Eisenhower f 10.000 vermist Eén millioen Maurice Petsche overleden ONTVLUCHTING UIT NORG Papieren niet in orde? w MORRIS iffüïf jfca Imp Tot hoofd en hart MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25177 REACTIE OP BESLUIT VAN GROTE DRIE Vier gewonde Korea- strijders thuis „Jutlandia" te Rotterdam Tweede slachtoffer van de ontploffing in Gouda Demonstratie eist 20 doden Toestel stort midden in groep toeschouwers N oord-Atlantische Raad Als efeutgetekende sending Frans minister van Staat, oud-minister van Financiën Legermanoeuvres op de Liineburgerheide erbuiding en intendance met foutloos Fluïde voor opvoeding en vakopleiding van duizenden jongens Ontsnapte te Oude-Pekela teruggevonden Leden van circus Mikkenie in België aangehouden Vermiste Franse vlieg tuig neergestort Zweedse zeeman speelde voor verkeersagent FALCON REGENKLEDING weei Nationale eendracht dient behouden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant IDmuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. MVnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Bij monde van de Oost-Duitse premier Grotewohl heeft de Oost-Duitse rege ring Zaterdag op een speciale zitting van de „Volkskamer" een oproep gedaan tot herenigen van Oost- en West-Duitsland. Hij wekte de West-Duitse regering op te onderhandelen over „vrije verkiezingen" en eiste een al-Duits verdrag en het terugtrekken van de Westerse en Russische bezettingstroepen. In een verkla ring van de West-Duitse regering is Grotewohl's oproep van de hand gewezen. Zonder neen te zeggen, wees de West- Duitse verklaring er op, dat hereniging in de eerste plaats niet afhankelijk is van het houden van verkiezingen, doch van overeenstemming tussen de vier bezetters, welke op het ogenblik onmo- li.ik is als gevolg van .de houding van Sovjet-Rusland. Devoorstellen van Grotewohl zijn een propagandatruc. Het officiële Sovjet-blad in Berlijn ,.Die Tagliche Rundschau", liet Zon dag doorschemeren, dat de Russen be reid zouden zijn tot een nieuwe vier- mogendhedenconferentie over Duits land. Dit zou waarschijnlijk een laatste poging zijn om de geallieerde plannen voor de herbewapening van West- Duitsland te verhinderen. Het blad plaatste als grote kop bo- ven zijn bericht: „Viermogendheden- conferentie over Duitsland geëist". Het wees op de suggestie, welke in de Lon- dense „New Statesman and Nation" ge staan heeft. In een artikel van de „New States man" wordt namelijk gewaarschuwd voor de gevaren van een Duitse herbe wapening. Letterlijk schrijft dat blad: Wij zijn van mening, dat zelfs nu een viermogendhedenconferentie over Duits land niet afgewezen mag worden. Indien deze succes zou hebben zouden de voor delen voor beide partijen zo groot zijn. dat succes misschien met minder moei lijkheden tot stand zou kunnen komen dan gebeurtenissen in het verleden zou den kunnen doen vermoeden: Intussen heeft de leider der Westduitse socialisten, Schumacher, over de gealli eerde verklaring inzake West-Duitsland Zaterdag verklaard, dat deze verklaring n'et oprecht was. „Het is onoprecht Duitse deelneming aan de Westeuropes" verdediging en aan het plan-Schuman fe koppelen aan een beëindiging van het bewind door de bczcltingsautoritciten, wanneer dit bewind zelf reeds verou derd is. Het bezettingsstatiitrt heeft geen enkel nut meer, noch de belangen der Westerse verbondenen, noch die der Duitsers worden er nog door bevorderd", zo zei hfj. Het is oneerlijk over Duitse souve- reiniteit te spreken, zolang de geallieer den zich het recht voorbehouden op elk door hen gewenst tijdstip in de Duitse binnenlandse aangelegenheden te kun nen ingrijpen. Het Plan-Schuman en het Plan-Plèven zijn door de Fransen slechts op touw gezet, om West-Duitsland eco- De voetbalvereniging van Dörver den zou Zaterdagmiddag een wed strijd spelen. Twee voortvarende leden van de wedstrijdcommissie trokken reeds lijnen op het terrein, dat ligt tussen heuvels en akkers. De voetballers van Dörverden hadden echter buiten de legeroefening ge rekend die rond en in hun dorp ge houden worden. Enige grote Sher- man-tanks van het bataljon Jan Wil lem Friso moesten oprukken tegen de Fransen. Dwars door het bos kwamen zij opzetten. Bomen knapten af als lucifers. Een ervan viel op electrische draden. En tot grote ontsteltenis van de lijntrekkende mannen stevenden de monsterachtige tanks rechtstreeks op het voetbalveld af. De grasmat, voor zover daarvan althans sprake was, werd totaal omgeploegd. Nu moeten ute van Dörverden niet zo heel goede voetballers zijn en daarom hebben zij toch maar (fespeeld en konden zij de slechte toestand van het veld gebrui ken als excuus voor hun spel. In de Lekhaven te Rotterdam arri veerde Zaterdag het Deense hospitaal schip „Jutlandia", met aan boord vier Nederlandse gewonde vrijwilligers van het Nederlandse detachement Verenigde Naties en zeven gewonde Belgische vrij willigers. Bij de optscheping waren o.m. aanwezig de inspecteur van de genees kundige dienst van de Koninklijke Landmacht, generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens, kapitein L. van Loon namens de inspecteur-generaal van de Konink lijke Landmacht, Prins Bernhard en ge neraal-majoor J. H. R. Lagas, namens de minister van Oorlog en de chef van de generale staf. De namen van de vier Nederlandse Korea-vrijwilligers zijn: de soldaten A. Duyvesteyn. M. J. F. Groos en H. C. M. van Moll, allen uit Den Haag en de sol daat H. A. J. van Hurne uit Uden. (N.-Br.j. Twee van de vier Nederlandse ge wonden, die lopend patiënt waren, zijn haar huis vervoerd, de andere twee wer den naar het militaire hospitaal „Oog In Al" in Utrecht gebracht. De zeven Bel gische gewonden, van wie er zes lopend Patiënt waren, zijn per vliegtuig naar Brussel vervoerd. Zaterdagavond is de heer A. de Joode, net tweede slachtoffer van de ketelont- Piolfing in de Goudse melkinrichting, die Woensdag jl. plaats had, aan de op gelopen brandwonden bezweken. Hij was 47 jaar en laat een vrouw en een zoon achter. nomisch en militair onder hun invloed te brengen. Daarom wil ik op dit ogen blik volstrekt niet weten van een Duitse bijdrage aan de verdediging van West- Europa. Kanselier Adenauer heeft tegenover U.P. verklaard, dat zowel de grote mas sa der 48 millioen inwoners van de Westduitse republiek als hun parlemen taire vertegenwoordigers voorstanders zijn van Duitse deelneming als gelijke in een Europees leger ter verdediging van het Europese contingent tegen agressie Hij steunde ten volle het idee van een supra-nationale strijdmacht voor Euro pa. Hij noemde zulk een oplossing veel beter dan enige coalitie van nationale legers. De leden van het Corps Rijkspolitie, die deel uitmaken van het ere-escorte bij de Koninklijke Stoet bij gelegenheid van de plechtige opening der Staten-Gene- raal door Ff. M. de Koningin, zullen uitgerust worden met een gala-uniform, dat gebaseerd is op traditionele politie- k leding. De zwarte uniformjas zal het model hebben van de attila. zoals deze vroeger werd gedragen door de bereden politie. De op deze attila aangebrachte brandenbourgs zijn van blauwe kleur; het hoofddeksel wordt gevormd door een bontsjako, ontworpen naar een mo del, dat in het jaar 1861 door de politie werd gedragen. Deze sjako is voorzien van een kinband en blauwe pompon, terwijl een witte pluim op de sjako wordt gedragen. iiiniMitiiMi iiiimmiiiiiHiiiiiHmiiiüiimmmiiHiiiiiiiiiiiii ln zijn tweede schrijven binnen vier dagen dat Z. H. de Paus tot de wereld richt, doet de Heilige Vader een beroep op alle katholie ken om het Rozenkransgebed wel in ere te houden. Evenals in de en- cucliek „Sem.piternus Rex", waar van wij Woensdag summier de in houd publiceerden, wijst de Paus op de ernstige wereldsituatie. Onze Romeinse correspondent verzorgde de vertaling van dit jongste Pause lijk schrijven. Zaterdag verscheen het onder de aanhef „ingruentium malorum" in de „Osservatore Roma no". Reeds vandaag zijn wij in staat de lezers op pagina 3 de volledige tekst aan te bieden. Het vliegtuig van een stuntvlieger is Zaterdag tijdens een vlieg'demonstratie te Flagler (V.S.) midden in een groep toeschouwers gestort. Ten minste twintig personen gro tendeels kinderen kwamen om het le ven. Twintig anaere werden gewond. Het vliegtuig baande zich een weg aoor een groep toeschouwers en auto's en kwam terecht tegen een geparkeerde ziekenauto, die volkomen vernield werd. Na het ongeluk ontstond een onbe schrijfelijke verwarring. Men hoorde het gejammer van de gewonden en het ge roep van ouders, die hun kinderen zoch- ten De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Za terdag tijdens de besloten zitting van de Raad der Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie verzocht meer haast te maken met de bewapening van de strijd krachten van generaal Eisenhower. Acheson gaf in korte bewoordingen .een uiteenzetting van hetgeen Eisenhower's troepen onmiddellijk nodig hebben. Hjj sprak kennelijk op advies van Eisen hower zelf. Eisenhower's taxatie van wat hij no dig heeft en de snelheid, waarmede die leveranties uitgevoerd moeten worden, waren vervat in een zeer geheim com missieverslag, dat deze week bestudeerd zal worden. Volgens een welingelichte woordvoer der had Acheson verklaard: „Het is nog maar kort dag". Veertien dagen geleden is een aange tekende zending van f 10.000 verstuurd en niet op de plaats van bestemming aangekomen. Toen de geadresseerde de afzender er van op de hoogte had ge bracht, dat de zending hem nog niet had bereikt, heeft deze terstond aangifte ge daan. De PTT'-recherche heeft de zaak thans in onderzoek. n ongeveer 800 ton. hebben Zaterdag de 90 meter lange nieuwe van de brug te Doesburg op haar plaats gebracht Op dc foto de nieuwe overspanning in de takels, Vier grote drijvende bokken, met een hefvermogen overspanning voordat zij op de pijlers en ïandhoofden werd neergelaten. Op de voorgrond de schipbrug. Ongeveer 1 millioen Zuid-Koreaanse burgers zijn in de eerste 15 maanden van de strijd op Korea om het leven gekomen, aldus de Zuld-Koreaanse minister van Sociale Zaken. Boven dien hebben 8 millioen burgers ver wondingen opgelopen of oorlogs schade geleden. Van de bijna 514 millioen vluchtelingen zijn 2 millioen naar hun verwoeste óf zwaar be schadigde en geplunderde woningen teruggekeerd. Naar schatting zijn 600.000 woningen vernield. Maurice Petsche, Frans minister van Staat en oud-minister van Financiën, is Zondag, op 55-jarige leeftijd, in zijn wo ning te Parijs overleden. Hij leed al eni ge tijd aan een nierziekte en was veer tien dagen geleden ter behandeling in een kliniek opgenomen. Toen zijn toe stand verergerde, werd hij op verzoek van zijn vrouw naar huis vervoerd, waar hjj Zondag nog vrij plotseling overleed. (Van onze speciale verslaggever) DÖRVERDEN, 16 September. Het noordelijkste deel van Dörverden is vandaag tweemaal van eigenaar ver wisseld, Vanmorgen was het nog in handen van de 31ste regimentsgevechtsgroep. Vanmiddag waren er de Fransen en vanavond is het weer door Nederlanders bezet. De Duitsers slaan met lijdelijke verbazing dit krijgsrumoer gade. Zij zien hoe de infanterie zich ingraaft in hun weilanden, hoe jeeps razen door de bossen en zware tanks zich een weg banen door het natuurschoon rond hun dorp. Het ken hun weinig deren of er vandaag Nederlanders met mitraillers achter de omen liggen of morgen Fransen. Zij worden nauwelijks kwaad wanneer een tank het stenen hek voor hun boerderij in puin rijdt oj wanneer een jeep door hun akkers stuift. De grote oefening van de legers van de landen van het At lantisch Pact gaat hun zo vinden zij althans weinig aan. Voor zover het een schouwspel is, zijn zij geïnteresseerd. Zij hebben ontzag voof de militairen, ioals hun dat par naissance is ingegeven. Zij houden zich op een afstand, vrien delijk en behulpzaam weliswaar, maar gereserveerd. Deze manoeuvres gaan hun slechts aan in zoverre deze op hun grondgebied worden gehouden. bestand was. Een tegenaanval werd on dernomen, evenwel zonder resultaat. Het bataljon Jan Willem Friso uit Assen dat tot heden toe in reserve was gehou den, werd te hulp geroepen en slaagde er in de gaten, die in het front van de grenadiers en jagers waren geslagen, te dichten. De Fransen werden teruggedre ven tot hun oorspronkelijke stellingen. Aldus is vanavond de situatie. Tot nu toe heeft het derde bataljon van de gevechtsgroep, de stoottroepen uit Den Bosch, weinig te doen gehad. Er is hard gevochten en de Neder landse troepen hebben een uitstekend figuur geslagen. Volgens hooggeplaatste officieren zijn geen tactische fouten ge maakt. Het gebied rond Dörverden heeft het sedert Zaterdagmiddag zwaar te verdu- ren gehad. Om kwart voor vier precies Zaterdag maakten voorposten van de 31ste regimentsgevechtsgroep contact met de vijand een bataljon Fransen De strijd was begonnen, een enerverende strijd, waarin de kansen herhaaldelijk keerden. Zaterdagavond kreeg het batal jon grenadiers en jagers de vijand on der schot. De grote weg van Dörverden naar Nienburg werd opgeblazen en de Fransen konden daardoor voorlopig tot staan worden gebracht. Zo brak de nacht aan, die zonder verdere incidenten ver liep. H Zondagmorgen lanceerden de Fransen een zeer sterke aanval, waartegen het Nederlandse bataljon, althans volgens het oordeel van de scheidsrechters, niet Toch is het Nederlandse optreden in tern niet geheel foutloos verlopen. Het bataljon grenadiers en jagers hoorde Za terdagmorgen eerst om acht uur, dat de oorlog tussen rood- en blauwland was uitgebroken, terwijl de grensoverschrij ding door de roden reeds om zes uur plaats vond. Dit was een blunder voor de verbindingsdiensten. De intendance is Zaterdag in gebreke gebleven. Om drie uur namiddag eerst kregen de militai ren in de voorste linies hun ontbijt en middagmaal. De distributie van voedsel dient een routine te worden die alleen bij onvoorziene eventualiteiten vertra ging mag ondervinden. Evenwel schijnt deze late distributie zijn oorzaak te vin den in een lout van de Britse divisie, waarbij de 31ste regimentsgevechtsgroep is ingedeeld. Deze divisie had toegezegd om twee uur 's nachts de voedselrant soenen gereed te hebben. Om half ell konden de Nederlandse intendances ech ter het voedsel pas in ontvangst nemen. Ondanks dit alles weten de Neder landse troepen het enthousiasme op te brengen om aan deze manoeuvres de nodige realiteit te geven. Een van de grote moeilijkheden die zij daarbij te overwinnen hebben, is het tekort aan ammunitie. Zij kunnen hun mitrail leurs slechts in stelling brengen zonder er mee te schieten. En de tanks en het anti-tankgeschut zijn in het gebruik van losse patronen danig gerantsoe neerd. Hier speelt het kostenprobleem een grote rol. Een „losse flodder" voor een {ankkanon kost een half maandsa laris. De omstandigheid echter, dat de Ne derlanders in tegenstelling met de oefe ningen die in eigen land zijn gehouden, een vijand tegenover zich vinden, die zij niet kennen, wiens taal zij niet spreken en van wie zij de gevechtswaarde niet kennen, heeft voor de mannen van onze gevechtsgroep de realiteit van dit „spel met de ernst" niet weinig verhoogd. Deze realiteit overigens is geheel in overeenstemming met de huidige toe stand van de landen van het Atlantisch Pact. Immers het aanvallende roodland stelt voor de staat, die zich reeds op oor log heeft voorbereid, en blauwland is de democratische staat, die nog niet geheel gereed is zich te verdedigen. Daarom zullen de troepen van blauwland vertra gingsacties moeten uitvoeren, teneinde de legergroepen in teruggelegen stellin gen de kans te geven zich voor te be reiden op een tegenaanval Op dezelfde wijze, zo denkt de legerleiding zich, is de huidige situatie, indien Europa in een oorlog mocht komen. De Broedegs van de Congregatie van OL Vrouw van Zeven Smarten meer populair genaamd „de Broeders met de blauwe koorden" hebben Zater dag met meer dan 1200 van hun leer lingen en pupillen uit het gehele land op luisterrijke wijze het Eeuwfeest van hun Congregatie gevierd. Dit geschied de te Amsterdam, de bakermat van de Congregatie, en wel achtereenvolgens op drie plaatsen, zoals wij in een deel onzer vorige oplage reeds hebben ge meld. Eerst droeg Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers. Bisschop van Haarlem, in de zeer fraai versierde St- Willibrorduskerk aan de Amsteldijk een pontificale H- Mis op in tegenwoordigheid o.a. van '-.Exe Mgi'f P. Pauselijk.Nun tius. de Minister van Justitie, mr. H. Mulderije, en de burgemeësters van de gemeenten, waar tehuizen of onderwijs instellingen van de Broeders zijn gevés. tigd. De Bisschop heeft in zijn predi- catie de jubilerende Congregatie gehul digd voor de grote offers, die zij zich heeft getroost voor de Christelijke op voeding en de degelijke vakopleiding van zovele jongens- Aan de massalunch na de H. Mis in „Beilevue" hadden zich bij de genoemde autoriteiten ook nog de Minister van Onderwijs, Kunsten en De 17-jarige Leendert W., afkomstig ui Oude Pekela. slaagde er dezer dagen <n uit te breken uit een opvoedingsgesticht Norg. Hij ging naar Oude Pekela en maak te zich van takkenbossen een schuilplaat* vlak bij de Lutherse kerk. Vandaar uit „organiseerde" hij het een en ander om ir. zijn levensonderhoud te voozien. En zo gebeurde h^t dat kort op elkaar allerle: diefstallen in Oude Pekela werden ge pleegd. Bij de Lutherse kerk werd een re genjas gestolen, bij de bakker etenswaren en kookgerei, bij een ander geld en bij de predikant van de Lutherse Gemeente brood en boter. Daardoor kreeg de Rijks politie een vermoeden dat de vluchteling in Oude Pekela vertoefde. Na een grondig onderzoek werd de knaap gevonden in zijn schuilplaats. De Belgische politie heeft Zaterdag zeven leden van het Nederlandse circus- Mikkenie te Arlon, nabij de grens van Luxemburg aangehouden. De nationali teit der aangehoudenen is: een Neder lander, een Tsjech en vijf Duitsers. Een politie-functionaris verklaarde aan Reuter, dat de papieren van de aange houdenen niet in orde waren. In de Middallandse Zee ten Oosten van Valencia zijn de lijken aangetrof fen vam zeven inzittenden van een Frans passagiersvliegtuig, dat sedert Woensdag met 39 personen aan boord boven het Westelijk deel der Middel landse Zee vermist wordt. Blijkens rapporten van Franse vlie gerofficieren zijn de lijken opgemerkt door eerr Nederlands vrachtschip dat op weg was van Oran naar Barcelona- De bemanning van het vaartuig zette een boot uit, maar heeft de lichamen niet aan boord genomen. Toen het Neder landse schip de reis naar Barcelona wilde voortzetten, kreeg het evenwel opdracht de lijken aanboord' te nemen. Wetenschappen, prol. dl'. F- Rutten, de secretaresse van Prinses Wilhelmina. mej. J. Geldens en burgemeester, mr. A. J. d'Ailly. gevoegd en het was voor al minister Rutten, die het enthousias me der aanwezigen lossloeg, toen hij be kend maakte dat de Algemeen Overste der Congregatie, Vader Tarcisius, be noemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In Carré het derde feesttoneel meende mr. Jan Derks, Hoofdredacteur van „De Tijd", dat het na al die huide betogingen aan de Broeders tijd werd om nu ook eens dc jongens te gaan huldigen. Want de 19.000 jongens, die de Broeders onder hun hoede hebben gehad, werden flinke leden van Kerk en Maatschappij, omdat ze de wil tot medewerking toonden- Zonder die wil kan geen enkele opvoeder iets maken van zijn pupil. Natuurlijk gaat het ook niet zonder die opvoeders en daarom bracht mr. Derks ook hun zijn „bui tengewoon goede vrienden" de lof. die hun zo ruimschoots toekomt. Voor burgemeester d'Ailly. die als hekkesluiter fungeerde, bleef niet veel meer over om te huldigen. Hij legde dan ook de nadruk op de betekenis van het eeuwfeest voor Amsterdam, de oorsprong van de Congregatie, die zo veel goed werk voor deze stad heeft verricht- Met een vuurwerk vol zevenklappers en bonte zonnen kwam de nieuwe wintershow van de „K.R. Opera" het feest besluiten, het jeugdige publiek onthalend op heel wat lachsalvo's en met als apotheose een fantastische bloe menhulde. een kroon op het werk van de ..Broeders met de blauwe koorden". In verband met de afschaffing van de omzetbelasting op pappen en yoghurt, heeft het Bedrijfsschap voor Zuivel met ingang van gisteren de voor deze pro ducten geldende, maximum- onsumen- tenprijzen verlaagd Melkyophurt, on- dermelkyoghurt, alsmede m't gestan daardiseerde m-lk bereide rijstepap, bloempap en havermoutpap worden twee cent per liter (zowel ios als in flessen) in prijs verlaagd. Karnemelkse bloempap en gortpap worden één cent goedkoper. ZAANDAM -' Het zal niet veel voor komen. dat een verkeersongeluk ge schiedt door minder goede instructies van een Verkeersagent. Nog minder, dat deze twee tientjes uit zyn zak te voor schijn haalt cm de door zijn schuld be rokkende schade te vergoeden. Toch gebeurde dit Zondagavond. Alleen zat aan deze verkeersagent -bepaald een iuchtje, want hij bezat eerstens niet de Nederlandse .nationaliteit en ten tweede had hij,een „slokje" op. hetgeen in diensturen bij dit corps beslist niet is toegestaan. Hei was een Zweeds zeeman, ciic op de provinciale weg Amsterdam Alkmaar het végkeer trachtte te regelen. Het onzekere zwaaien zijner armen werd eer. Amsterdamse motorrijder noodlottig. Dcor plotseling afremmen op het gladde asfalt kwam hij te vallen, waardoor de motor enige schade opliep. Een politie agent bracht zijn speudo-collega naar het politiebureau. De schade aan de mo tor werd geschat op twintig gulden. Prompt tastte de Zweed in zijn vestjes zakje en legde de twee tientjes op tafel. Na dit breed gebaar werd de zaak daar bij maar gelaten. Minister Lieftinck, die oorspronkelijk het plan had, uit Ottawa terug te ke ren teneinde persoonlijk de rijksbegro ting aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden, is verhinderd aan dit voor nemen gevolg te geven. De begroting zal nu Dinsdag 18 dezer worden aan geboden door de minister-president dr. Drees. Advertentie BaRTELJÖRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige en langs de Waddenkust wellicht harde Westelijk^ wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.18—18.50. Maan: 19.25—10.03. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Broederscongregatie van Ónze Lieve Vrouw van Zeven Smarten werd aan de Algemeen Overste van de Con gregatie een oorkonde overhandigd. Broeder Tarcisius, Algemeen Overste van de Congregatie, toont aan jongens en broeders de oorkonde. Links de Bis schop van Haarlem, Mgr. J. P Huibers: rechts de minister van Justitie mr H Mulderije. si»:: Gedurende net tijdvak van 24 Septem ber t/m 6 October kunnen weer lucht postpakketjes. mits deze niet aangete kend zijn tot een maximum gewicht van vijfhonderd gram worden verzon den aan de militairen behorende tot het Nederlandse detachement Verenigde Naties in Korea en wel tegen betaling van het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). Deze mogelijkheid bestaat niet voor pakjes bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. „Van Galen". In een oproep van het partijbestuur van de Pat tij van de Arbeid wordt ge constateerd dat zich de laatste tijd in ons land een kleine maar roerige reaction naire groep opmaakt, de geest van na tionale offervaardigheid te verstoren doordat zij een regeringsbeleid tracht af te dwingen waarvan de gevolgen het bc-st gekarakteriseerd zouden kunnen worden in de woorden: „pluk de armen spaar de rijken". Zal op deze wijze de nihilistische ge zindheid van het communisme de kans krijgen door de achterdeur binnen te sluipen, terwijl het Nederlandse volk zo zware offers brengt om de grendels op de voordeur te verstevigen? In zich zelf zal, aldus de oproep deze reactionnaire groep nooit de kracht vinden om de regeringspoli- tiek belangrijk te beïnvloeden. Maar haar succes is afhankelijk van de vraag of de niet-socialistisehe demo cratische partijen zich in het parle- Itel applaus van de massa is maar al te dikwijls een oorveeg voor j de goede smaak ment door de reactie op sleeptouw zullen laten nemen. Van de vraag of de Katholieke Volkspartij naar de rechter- of linkervleugel zal over hellen. Van de vraag of de politiek - van de KVP krachtig zal worden be- invloed door de Katholieke Arbei dersbeweging dan wel door de kort zichtige opvattingen van de heer Lucas c.s. Dat is onlangs gebleken bij de be handeling der ontwerpen op de be lastingheffing. Dat zal eerlang op nieuw blijken, wanneer minister Lieftinek's voorstellen op de cre- dietverlening aan de orde komen. Wanneer deze voorstellen onver hoopt zouden worden afgewezen, dreigt voor Nederland verder gaan de prijsstijgingen. Het partijbestuur wijst zijn leden met grote ernst op deze gevaren, die de na tionale eendracht bedreigen. Er moet, aldus deze oproep verder, een einde komen aan de toestand in ons land, waarbij verschillende bevolkingsgroepen, en waarlijk niet alleen de arbeiders, hun levenspeil zien dalen, terwijl anderzijds een kleine groep op ergerniswekkende wijze in luxe leeft. Deze laatste groep is blijkbaar nog niet toe aan het elemen taire besef, dat zoveel overdadige weel de naast zo grote bezuiniging en nood druft in strijd is met de openbare moraal en een verderfelijk voorbeeld stelt. De inzet van de strijd, die de reactie thans in Nederland heeft ontketend, is voor ons daarom niet in de eerste plaats van stoffelijke aard. Die inzet is: de natie zelf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1