V(?rmoeid en vaag Tekort van 267 millioen gulden eerbiedige dankbaarheid in de Troonrede herdacht Kwart van alle televisie- nationaal programma s is Tussen neus en lippen I Landszonendie in Korea vielenmet De millioenen nota REGERING BETREURT HET DOOR INDONESIË VERZOCHT OVERLEG OVER WIIZIGING R.T.C. Begroting in het teken van defensie en sluitend maken van betalingsbalans Vorig jaar tekort van 836 millioen Tot hoofd en hart m Naderend herfsttij in Bollenstreek Handelsreclame (voorl. verboden) wordt nader bestudeerd Televisie Dan geen bromfiets weer DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 •fe' fc r 75ste JAARGANG No. 25178 H. M. Koningin Juliana heefi vanmiddag de ziiiing van de Siaien-Generaal geopend mei de volgende Troonrede: „Leden der Siaien-Generaal, Weer ligi een jaar achier ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De iniernaiionale spanningen duren voori en werken on gunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnse len waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescher ming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe iniernaiio nale samenwerking geboden is, waarbij staten en volke ren zich bereid moeien tonen collectief offers ie brengen. De strijdkrachten der Verenigde Naties hebben in Korea hel hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Neder landse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uitmaken, heefi zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dankbaar heid zijn wij verschuldigd aan hen die vielen. Hulp aan middenstand wordt overwogen Liberalisatie van de handel VICO LEDEREN KLEDING Prijsontwikkeling BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rorv Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Met meer dan gewone belangstel ling heeft het Nederlandse volk dit jaar naar de Troonrede uit gezien. En terecht. Men heeft enerzijds immers de zekerheid, dat de plannen hierin door de Regering uitgestippeld slechts kunnen worden uitgevoerd, in dien in een zeer geforceerd tempo door Kabinet en Staten-Generaal wordt ge werkt Vóór de zomer van 1952 zullen immers nieuwe Kamerverkiezingen worden gehouden, hetgeen ongetwij feld een kabinet met nieuwe mannen en mogelijk ook andere politieke ver houdingen tot gevolg zal hebben. An derzijds is onze economische en finan ciële situatie zo penibel geworden en wordt het eilandje, waarop wij ons in West-Europa tussen de hoog opslaande golyen hebben teruggetrokken, zó be dreigd, dat men in vele opzichten ge rust van een zorgwekkende toestand kan spreken. Het ziJn in grote lijn deze twee as pecten van de situatie, die velen ver langend deden uitzien naar deze troon rede. De Partij van de Arbeid achtte het nodig om onder luid trompetgeschal aan de vooravond van de opening der Staten-Generaal haar verkiezingscam pagne met een merkwaardig manifest te openen; de andere partijen zijn achter de schermen nog druk bezig passende harnassen voor de strijd uit te zoeken. De leden van het kabinet ontplooiden de laatste tijd eveneens een bijzondere activiteit: Minister Rutten kwam met zijn alom geprezen onderwijsnota: mi nister Albregts ontvouwde eindelijk zijn plannen voor een hogere produc tie; de Sociaal-Economische Raad kwam met zijn advies over de werkloosheids verzekering en minister Lieftinck tracht te Ottawa mogelijkheden te vin den om te voorkomen, dat ons land binnenkort in het internationale ver keer als een failliete natie beschouwd en behandeld zal worden. Ziehier de weinig opwekkende perspectieven, waaronder H. M. de Ko ningin hedenmiddag de Troonrede moest uitspreken. Reeds haar eerste woorden brachten ons in medios ros midden in de moeilijkheden. „Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegen stellingen in de wereld en van toene mende zorgen van ons volk De inter nationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen." Vraagt men zich na bestudering van deze Troonrede echter af of zij dus enige nieuwe perspectie ven opent, dan moet het antwoord ont kennend luiden. Heel deze meer dan twee kolom druks lange Troonrede is een rustige opsomming van alom be kende feiten. Of het nu betreft de in grijpende defensiemaatregelen, de sa menwerking in Atlantisch en Europees verband, het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het tot standkomen van het vredesverdrag met aapan: het zijn niets dan louter consta teringen. Opvallend is de rustige toon. waarmede de Regering reageert op het verzoek van Indonesië om de ter Ronde Tafel-conferentie gesloten overeenkom sten te wijzigen. Hier treedt een mat heid en berusten in omstandigheden naar buiten, die er geen twijfel over laten bestaan, dat de Regering weer tot de grootst mogelijke concessies bereid zal blijken. Het zal de consequente slot- phase worden van het steeds gevoerde uiterst slappe beleid. Het heeft geen zin op al de onderwer pen, die in dit al heel weinig bezielde staatsstuk worden aangestipt, nader in te gaan, al moeten wij reeds direct met enige voldoening constateren dat wij geen merkbare weerslag van de opgewondenheid, die tot uiting kwam in het nogal demagogische P.v,d.A.-ma- nifest, hebben teruggevonden. Hoewel ook wij de groei van de in ternationale samenwerking ter bescher ming van vrede, vrijheid en welvaart niet geheel onbemoedigend achten, zijn wij toch van mening, dat, gezien de drang der nijpende omstandigheden, de ze groei zich nog steeds in een irrite rend langzaam tempo voltrekt. In het bijzonder geldt dit ook voor de econo mische internationale samenwerking waar alle min of meer noodlijdende landen zich voor vrijwel hetzelfde pro bleem gesteld zien; namelijk het pro bleem van beperken van de import, ver hoging der productie en bevordering van de export. Had minister Albregts niet kort te voren concrete mededelin gen gedaan over het te bestreven per centage der Nederlandse productiever hoging, wij zouden door de desbetref fende passage in de Troonrede volko men de moed hebben verloren. Bijzonder teleurstellend is de in het vooruitzicht gestelde beperking van de woningbouw, waardoor vooral het materiële en geestelijke welzijn van de huwbaar geworden generatie ernstige schade zal lijden. Hoezger wij ook in stemmen met de door minister Rutten ontvouwde plannen tot vernieuwing van ons verstarde onderwijs, toch betreuren wij het ernstig, dat er voor onze in het nauw gedreven scheppende kunstenaars geen enkel woord van troost en aan moediging blijkbaar op kon overschie ten De middenstand, die vooral in de laatste tijd in grote moeilijkheden is geraakt, komt er in dit opzicht tenminste iets beter van af. Van de andere kant schijnt de Regering niet van zins zich door de financiële en economische nood. waarin ons land verkeert, te laten weer houden van het streven naar enkele nieuwe sociale maatregelen, die door menigeen, althans op dit moment, zullen worden beschouwd als een hoge prijs voor het behoud van de sociale vrede. Wij zouden inderdaad de toekomst met vertrouwen tegemoet ziert, indien er aan de daarvoor in deze Troonrede genoemde voorwaarden, namelijk, dat onze democratie zich in haar bestuursorganen en haar vertegen woordigende lichamen krachtig, besluit vaardig en rechtvaardig heeft te tonen, niet enkele schijnen te ontbreken. Im mers deze Troonrede zelf weerspiegelt in haar gemeenplaatselijke terminologie maar al te zeer een gebrek aan kracht en besluitvaardigheid bij het hoogste bestuursorgaan in den lande, namelijk de Regering zelf. Laten wij hopen, dat, in tegenstelling met de gangbare me thode, onze Regering betere daden zal stellen dan haar woorden schijnen i* beloven. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zjjn nodig gebleken en komen tot stand aller eerst in het kader van het Noord- Atlantisch Verdrag. De vorderin gen, die gemaakt zijn met de op bouw van een gemeenschappelijk defensiestelsel, geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burger lijke verdediging wordt volle aan dacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlan tisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarbor gen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel ge bied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is hpt 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. Aan de spoe dige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de Rege ring grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het totstand komen van het vredesverdrag met. Ja pan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. De regering van de Republiek In donesië heeft verzocht overleg te ple gen over wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeen komsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Neder land niet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande op betere wijze kunnen worden ge diend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenis sen, die nog zó kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zéér moeilijke omstandigheden wordt verricht. De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van dé prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belem merend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Aan vankelijk is Nederland daarin voor gegaan, maar tengevolge van hoge in voerrechten elders en van het inkoop- beleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot ver hoging van het liberalisatiepercentage in de Europese Betalingsunie van 60 tot 75 pet. Ook in Benelux-verband moes ten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is ge streefd naar een constructieve oplos sing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op ver stevigde basis zijn bijdrage aan ver dere vrijmaking van de Europese han del zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maat regelen nodig tot beperking van con sumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel ais in dustrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil van de bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle me dewerking van heel ons volk is hier bij dringend geboden. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen op een bevredigend peil gehandhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aan- Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 W deel gehad. De terwille van uitvoer en werkgelegenheid noodzakelijke investe ringen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstakken waar de afzet tijdelijk was toegenomen, is enige teruggang merkbaar. De regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekor ten aan werkgelegenheid bestaan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voorstellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwikkelingsplan voor Z.O.-Drente. De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard dat, zo lang de huidige omstandigheden voort duren, geen grond bestaat voor verder gaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is ingetre den, komt aan de rust in het bedrijfs leven-ten goede. De middenstand heeft echter gedurende de afgelopen maan den een moeilijke tijd doorgemaakt, ter wijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bijzonder door stagnatie van de af zet bij sterk gestegen inkoopprijzen, ern stige liquiditeits-moeiiijkheden worden ondervonden. Het grillige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame con sumptiegoederen gedurende de afgelo pen maanden viel waar te nemen, heeft het risico in het bedrijfsleven in het al gemeen en in de detailhandel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na, wel ke maatregelen, gegeven de algeme ne financieel, economische politiek, kunnen worden genomen teneinde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe Vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de bezwa ren, die in en buiten de midden standskringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. (Vervolg op pagina 4) Bij afwezigheid van de minister van Financiën, die te Ottawa de conferentie van het Noord-Atlantisch Pact bijwoont, werd ditmaal aan de minister president de taak toevertrouwd de millioenennota, de ontwerp-begroting voor het volgend jaar, op de traditionele derde Dinsdag van September, bij ge legenheid van de opening der Staten-Generaal, aan te bieden. Deze begroting staat in het teken van twee factoren, de militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse wereld en de poging tot het sluitend maken van de betalingsbalans. Bij de samenstelling van de begroting, heeft bovendien als richtsnoer gegolden, dat ondanks de zware druk, voornamelijk van de militaire uitgaven, het monetaire evenwicht niet in gevaar moest worden gebracht. VREDE, VRIJHEID en WELVAART eisen zeer grote offers De ontwerp-begroting wijst een uit gaven-totaal aan van f5250 mill, en een inkomsten-totaal van f 4983 mill., zodat het nadelig saldo f267 millioen be draagt, in plaats van de f 836 mill., welke het tekort van de vorige begro ting voor 1951 bereikte. Voor de dekking van het tekort van de gehele dienst ad f 267 mill, komen In de eerste plaats in aanmerking de baten wegens inhaal van belastingachterstand, welke uitsluitend de kohierbelastingen betreft. Het bedrag van deze extra-baten voor het dienstjaar 1952 valt thans nog niet te ramen, maar zal belangrijk lager zijn dan die voor het dienstjaar 1951. In een uitgave, getiteld „Waar blijft ons belastinggeld?" vat de regerings voorlichtingsdienst het uitgaven-totaal van f 5.2 milliard als volgt samen; Gewone, lopende uitgaven f 3.8, oor logsgevolgen 0.5, levensmiddelensubsi- diee 0.1, uitgaven van duurzaam nut 0.8 milliard. Uit een in dezelfde brochure gepubliceerd staatje blijkt, dat Neder land van het totaal der op de Staats begroting gebrachte uitgaven 28.2 pet. heeft uitgetrokken voor zijn militaire uitgaven tegen België 16 pet.; van het nationaal inkomen 9.7 pet. tegen België 4.6 pet. Vóór de behandeling van de begroting zullen aan de Staten-Generaal worden aangeboden een nota over het vraagstuk der productiviteit en een derde indus- Iedere last verliest aan gewicht j als men er over kan spreken trialisatienota. Ook de in deze sector te nemen Regeringsmaatregelen moeten uiteraard worden bezien in het licht van de reeds meer genoemde centrale problemen, namelijk het streven naar evenwicht in de betalingsbalans en de verhoogde militaire inspanning. Voor wat deze laatste betreft, zij hier opgemerkt, dat in de samenstelling van de Nederlandse productie een verschui ving naar de voortbrenging van milli- taire goederen is vereist. Het streven naar evenwicht in de betalingsbalans leidt ertoe, dat het beleid vooral gericht moet zijn op stimulering der producti viteit en bevordering van de export. De vergroting van de export is onder de huidige omstandigheden voor ons land zozeer een levenskwestie, dat, zolang het balansevenwicht niet in voldoende mate is hersteld, iedere overheidsmaatregel mede dient te worden getoetst aan de vraag of de export direct of indirect daardoor wordt geremd of bevorderd. Qndanks de onzekere elementen, welke de ontwikkeling in de naaste toekomst in zich draagt, hoopt de Regering, dat de door haar getroffen maatregelen vol doende zullen blijken om uiteindelijk het beoogde evenwicht in de Nederlandse volkshuishouding te bewerkstelligen. Mocht zij evenwel in haar verwachting worden teleurgesteld, dan zal zij, zoals reeds bij herhaling in uitzicht is gesteld, niet aarzelen maatregelen van meer directe aard toe te passen, die op korte termijn hun werking doen gevoelen. De Regering is zich bewust, dat daarmede een duurzame oplossing niet kan worden bereikt. Toch kunnen zij noodzakelijk blijken ter overbrugging van een moei lijke periode, met name teneinde een te ver gaande aantasting van de deviezen reserves tegen te gaan en aldus te voorkomen, dat uiteindelijk zo diep ingrijpende consequenties zouden moeten worden aanvaard, dat de desiderata der regeringspolitiek, het bereiken van even wicht met gelijktijdige redelijke ver deling der lasten, niet meer kunnen worden verwezenlijkt. (Vervolg op pag. In de Bollenstreek neemt men thans maatregelen om ten tijde dat de herfst stormen voorgoed zullen opsteken, de verstuiving van liet pas bemeste land te voorkomen. Daartoe wordt het land met een dun laagje stro bedekt, dat daarna met een vernuftig apparaat, waaraan twee roterende messen zijn bevestigd, met de bovenste laag aarde wordt vermengd. Zo ontstaat dan een vaste laag, die verstuiving voorkomt. Zoals gebruikelijk wordt op de der de Dinsdag van September de Millioenennota, zoals de ont werpbegroting genoemd wordt, bij ge legenheid van de opening van het par lementaire jaar ingediend. Ditmaal worden de totale uitgaven op 5250, de totale inkomsten op 4983 millioen gulden geraamd. Het definitief tekort bedraagt derhalve f267 mill, in plaats van f 836 mill, het vorig jaar. Bovendien wordt verwacht, dat. in te genstelling tot de ontwerp-begroting van 1950'51, latere wettelijke bepalingen geen nadere uitbreiding van het uitga- ventotaal zullen geven aan de jongste raming. Bovenstaand tekort zal gedeeltelijk door achterstallige belastingen, waarvan men evenwel het bedrag niet kan voor zien, worden gedekt en de rest zal door leningen moeten worden gevonden. Het gunstige aspect van de begroting ligt wel in de omstandigheid dat de Gewo ne Dienst, de Buitengewone Dienst I (uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) en het Landbouw-Egalisatie- fonds tezamen een overschot aanwijzen van f 304 mill., hetgeen volgens het na der herziene begrotingsbeeld van 1951 slechts voor f 151 mill, het geval was. Bij het beoordelen van het inderdaad in belangrijke mate verminderde tekort in vergelijking met het vorige jaar dient men zich evenwel niet aan onbe grensde blijdschap over te geven. Het is weliswaar f 560 mill, kleiner dan toen, doch een nadere beschouwing van de oorzaken daarvan wijst vrijwel uitslui tend op het uitblijven van de eenmalige uitgaven, welke zich in 1951 hebben voorgedaan. Zo kan men constateren, dat de gehele dienst ten bate van Indonesië in 1952 in plaats van f 192.4 mill, slechts f 18.7 mill, zal opeisen, hetgeen reeds een verschil uitmaakt van bijna f174 mill.: dit is een verminderde uitgave, welke niet aan doelbewuste bezuiniging is toe te schrij ven, doch aan de afscheiding van een gebiedsdeel, hetwelk anderzijds voor onze betalingsbalans grote schadeposten kaq opleveren, indien de overmaking van de aldaar door Nederlandse onder nemingen belegde gelden niet in vol doende mate meer kan geschieden. Het tweede voorbeeld van deze aard is ge legen in de post Verkeer van de Buiten gewone Dienst II. welke in 1951 f 384.4, in 1952 f95.5 mill, beliep, hetgeen ogen schijnlijk een verschil uitmaakt van f 288.9 mill. In werkelijkheid dient men rekening te houden met een uitkering van f 290 mill., welke in 1951 wegens kapitaaldeelneming aan de Ned. Spoor wegen werd gedaan, zodat het gunstige verschil weer geheel werd veroorzaakt door een uitgave van voorbijgaand ka rakter in 1951. Het derde voorbeeld in Vervolg op nap 1) (Van onze speciale verslaggever) In het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft minister Rutten, daarbij geassisteerd door staats secretaris Cals en de heer Neher, direc teur-generaal der P.T.Tde pers heden morgen enige mededelingen gedaan in verband met het op handen zijnde tele visie-experiment in October a.s. Kort samengevat komen die mededelingen op het volgende neer. Aan de Neder landse Televisie-Stichting (waarin de V.A.R.A., de K.R.O., N.C.R.V. en de A.V.R.O. samenwerken) is machtiging verleend tot het geven van televisie uitzendingen op bepaalde voorwaarden. Een van die voorwaarden is, dat ook de V.P.RO., wanneer hij aan enkele (fi nanciële) eisen voldoet, aan de televi sie-uitzendingen moet kunnen deelne men. De .regering verlangt, dat de tele visie-programma's voor een aanmerke lijk gedeelte door de radio-omroepen gezamenlijk zullen worden verzorgd. Dat „aanmerkelijk begrootte minis ter Rutten later op ongeveer een kwart van alle programma's. En staatssecretaris Cals motiveerde dit regeringsstandpunt door er op te wij zen, dat de toekomstige kijker niet, zoals bij de radio, zijn eigen program kan uitkiezen. Hij zal moeten accep teren wat geboden wordt en op die grond acht de regering het noodzake lijk dat dus ook een aanmerkelijk ge- Broedergemeenschap In de buurt van Brom- don in Engeland leeft een kleine gemeenschap, waar men met geld niets kan kopenomdat er eenvou dig geen geld wordt ge bruikt, d.w.z. niet door de leden, maar alleen door de administrateur. Deze z.g.n. „broederge meenschap" bestaat uit 25 gezinnen, die in een groep gebouwen, omgeven door akkers, in Shropshire wo nen. Zij bezitten geen particuliere eigendom, zijn allen gelijk en leven van het voedsel, dat zij voor eigen verbruik verbou wen. Zij zijn geen com munisten, want in de communistische heilstaat bestaat geen gelijkheid en gelijkgerechtigdheid, al wordt dat ook door de leugenachtige propagan disten beweerd. Zij wil len slechts leven als de eerste Christen-gemeen schappen van 1900 jaar geleden Helemaal lukt hun dat niet. want zij ma ken gebruik van de tele foon en bewerken hun 218 ha. land met moderne landbouwmachines. Dit is natuurlijk heel verstan dig. want het zou een niet vol te hcuden drvaas- heid zijn. indien zij naar Bijbelse productie-me thoden zouden terugke ren. Ons doel is," zo ver klaarde een woordvoer der, „een levend voor beeld te geven van broe derschap. vrede en ge rechtigheid. gebaseerd op de leer van Christus". Vandaar dot zij alle on rust en geldjagerij trach ten buiten te sluiten om in armoede en soberheid te leven. Het grootste deel der mannen is gehuwd- Roken, dansen en de an dere onschuldige genoe gens des levens versma den zij niet. Wat zij uit de buitenwereld nodig hebben, wordt door een uit hun midden gekozen administrateur uit de ge meenschappelijke kas aan geschaft en voor ieder, die er behoefte aan heeft, ter beschikking gesteld. Niettegenstaande hun af zondering hebben zij de belangstelling voor de buitenwereld en haar vraagstukken niet verlo ren. Zij willen met hun levenswijze de weg aan wijzen naar de genezing van de maatschappelijke kwalen, waaraan de we reld lijdt. De beweging groeit gestadig. In Enge land heeft zij zich in tien jaar uitgebreid van drie tot negentig volwassenen en honderd kinderen. Een grotere afdeling van deze 'broederschap groeide in Californië binnen hetzelf de tijdsverloop van 350 tot 650 leden. Wij gelo ven, dat dit eerlijk en practisch idealisme óp 'n zware proef zal gesteld worden, wanneer de ge meenschappen zich. al te sterk zouden uitbreiden. Soortgelijke experimen ten zijn reeds herhaalde lijk ondernomen, maar konden op den duur geen stand houden. De kolonie van Dr. Frederik van Eeden in Walden bij Bus sum heeft dat maar al te duidelijk bewezen. Er steekt iri deze edelmoedi ge pogingen altijd een ze kere miskenning van de mogelijkheid om ook on der de huidige omstandig heden en verhoudingen principieel en practisch als Christenen te leven. Geen 1900, maar slechts 40 jaar terug. deelte van het gebodene voor iedere landgenoot volledig aanvaardbaar is. Het is voorlopig verboden tij dens televisie-uitzendingen. zogenaam de handelsreclame te maken. De rege ring ziet echter in, dat invoering van door de industrie betaalde programma's grote economische voordelen met zich zou brengen. Derhalve is er een com missie in het leven geroepen, die het probleem van de televisie-reclame na der zai bestuderen. Belangrijk is wellicht, dat staatssecre taris Cals in dit verband opmerkte, dat een ministeriële beschikking de ge hele televisiematerie wordt geregeld bij het Televisiebesluit 1951 niet onver anderlijk is. En passant merkte hij nog op. dat op het ogenblik ook bestudeerd wordt of invoering van handelsreclame bij de Wereldomroep wenselijk geacht moet worden. Staatssecretaris Cals vestigde er de nadruk op, dat de aan de Nederland se Televisie Stichting verleende mach tiging (welke geldt voor vier uren per week, voorlopig zullen er daar van slechts drie gebruikt worden) geen monopolie inhoudt. De regering zelf kan, wanneer zij dat wenst, eigen televisie-uitzendin gen verzorgen en staatssecretaris Cals deed vermoeden, dat van deze moge lijkheid wellicht te eniger tijd gebruik zal worden gemaakt. Bovendien, zo werd medegedeeld, kan ook aan anderen machtiging tot uitzen ding worden verleend. De regering kent hiervoor nog geen enkele gegadigde, doch zij heeft deze mogelijkheid om principiële redenen, willen openstellen. Wat de practijk van de televisie-uit zendingen betreft heeft de heer Neher medegedeeld, dat de zender Lopik on geveer een cirkel met een straal van 50 kilometer bestrijkt. Ten plattelande zal in dit gebied de ontvangst ais regel wel goed zijn, in steden zoals Amster dam, Rotterdam en Den Haag moet men echter met de nodige storingen reke ning houden. Schertsend voegde de heer Neher hieraan toe, dat bü de gehouden veld- sierktemetingen hier en daar zelfs de aanwezigheid van bromfietsen hinder lijk is gebleken. Tenslotte heeft de minister erop gewe zen, dat de regering samenwerking tussen filmindustrie en televisie zeer wenselijk acht. Hij sprak daarbij over het tijdstip, waarop de studio in Bus- sum niet langer voldoende zal zijn. Op dat ogenblik viel het woord film studio. Duivendrecht? Overigens, er zul len voor de televisie alleen films mo gen worden vertoond, die goedgekeurd zijn voor alle leeftijden en zowel de te levisienota als het ontwerp van wet op de kijkgelden (dertig gulden per jaar) zullen zeer binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Maar dit staat waarschijnlijk ook in de Troon rede Verwachting tot Woensdagavond: Langs de Waddenkust aanvankelijk harde, overigens krachtige tot matige Noord-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met bijna overal enkele buien. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.18—18.50 Maan: 19.25—10.03

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1