Vele duizenden zien tocht van Gouden Koets door Den Haag Sprookjedat altijd boeit Intern, tabakscongres te Amsterdam Productie over de gehele linie gestegen jlls de kelk zich opent... Plechtige opening der Staten-Generaal Bevrijdingsfakkel onderweg Guur herfstweer In diverse branches lagere omzetten Eerste Russische schip met kolen Geen staatsbudget sluitend te maken zonder accijns op de tabak DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 Ongeluk met autobus DOOR ALEXANDRA ORME Sg% Stijlvol gebeuren in stemmige Ridderzaal In de Ridderzaal Airborne-pelgrimage Plechtigheid bij de Rijnbrug Dr. Van Mook bestuurs- expert der V.N. GR A A NREGELING INGESTELD In de Maas verdronken Eén Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw keel Aantal Ambonezen levert krissen in Alle Keiezen uit Vught vertrokken PSEUDO-VOGELPEST IN FRIESLAND Treinbrieven kunnen niet worden afgehaald Detailhandel in Juli Staatsmijnen in 1950 Fmanciële resultaten gunstig De natuurzuivere ...verschijnt het smetteloze wit der edele bloem, ongerept, zoals de natuur ze vormde. Als U de King-rol opent, dan ziet U het smetteloze King tablet, rein en zuiver, door geen mensenhand ooit aangeraakt. VERBRUIK STIJGT NOG STEEDS DE RUSSEN KOMEN VERTALING FRANS VAN OLDENBURG ERMKE I 19 I ft# f|v(/vl' H. M. de Koningin heeft hedenmid dag voor de vierde maal sinds ZÜ d» troon heeft bestegen de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uit spreken der troonrede. Daartoe heeft Hare Majesteit zich, vergezeld door Prins Bernhard, om een uur van het pa leis aan het Noordeinde langs de ge bruikelijke weg: Noordeinde, Heul- straat. Kneuterdijk. Lange Voorhout, Korte Vijverberg, Binnenhof in de gouden koets naar de Ridderzaal be geven. Voor de gelukkigen, die zich een staanplaats langs de weg hadden kun nen verschaffen, een zitplaats op een der tribunes of een kijkplaats achter een der vensters, was er veel te zien, een glorieuze stoet, waarvan de gouden koets het middelpunt vormt. Het sprookje van de gouden koets leefde nu weer en het is altijd weer schoner dan het verhaal, dat verteld werd door hen. die het verleden jaar. of daarvoor nog beleefd hebben. Daar waren de kleurige uniformen van de garderegimenten, waarbij zich dit jaar tevens voegde het gala-tenue der heredenen van het corps rijkspolitie, daar was de feestelijke muziek en daar waren de glanzend geborstelde paarden, daar waren de vele vlaggen, die vreugde verkondigden en daar was de blijdschap van de duizenden langs de weg, die hun Koningin komen toejuichen tijdens de luisterrijke gebeurtenis. Dat waren niet alleen de Hagenaars, die zich langs de weg hadden opgesteld, ook velen van buiten 's-Gravenhage waren gekomen om de Koningin in de gouden koets te zien. Onder hen bevond zich ditmaal een grote groep Nederlanders uit Duits land. Maar voor het zover was kregen de Velen, die al bijtijds een plaatsje hadden verworven, al veel te zien. Het militai re vertoon en het innemen der opstel lingen voor de afzetting. Tenslotte werd hun wachten beloond met het weerklin ken van het eerste der minuutschoten, welke daverden van het ogenblik, dat Hare Majesteit het paleis verliet tot het moment, dat zij het weer zou betreden. Aan de ingang van de Ridderzaal wa ren aanwezig de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, vice-adm. N. A. Rost van Tonningen, de gouver neur der residentie, gen.-maj. ir.. M. Tans, en de overige niet bij het escorte ingedeelde adjudanten van de marine kapitein ter zee C. W. Th. Baron vap Boetzelaer en It. t. z. Ie klasse A. F. Eibers. In de zaal was een sobere versiering met bloemen en planten aangebracht. Reeds vroegtijdig hadden zich hier velen met de leden der Staten-Generaal ver zameld. Men zag er het stemmige zwart der herenkleding naast het goud en zil ver van ambtsgewaden, fleurige toiletten der dames en verscheidene uniformen. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps diplomatique, en voorts tnr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de regeringsraad der Nederlandse Antillen; dr. Ch. W. de la Try Ellis, on dervoorzitter van de raad van advies der Nederlandse Antillen; mr. N. Debrot. vertegenwoordiger van de Nederlandse Antillen bij de Nederlandse regering, en de heer S. L. J. van Waardenburg, gou verneur van Nieuw-Guinea. Verder woonden de plechtigheid bij Hoge Raad der Nederlanden, vertegen woordigers van andere rechterlijke col leges en van kerkgenootschappen, pro vinciale en stedelijke autoriteiten, groot kruisen van Nederlandse orden, de se cretarissen-generaal der verschillende departementen en andere hoge ambte naren. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in leden van het kabinet, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter der verenigde vergade ring der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren Wende- laar, voorzitter; Woudenberg, Van Velt- hoven en Van Walsum, allen leden der vlag- en opperofficieren, leden van de Eerste Kamer, en mevrouw Fortanier de Wit en de heren Terpstra, Hofstra, Maenen, Beernink en De Graaf, allen leden der Tweede Kamer. Deze commissie begaf zich naar de ingang van het gebouw om de Koningin en de Prins te ontvangen. Zodra de komst van Hare Majesteit was aange kondigd rezen allen van hun zetels op. De commissie geleidde de vorstelijke personen naar de troon. Zodra de Ko ningin had plaats genomen sprak zij de troonrede uit. Na de rede weerklonk een „Leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. De commissie deed H. M. en Z. K. H. hierop uitgeleide. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, werd de verenigde ver gadering gesloten. Langs dezelfde weg ging de Koninklijke stoet terug naar het paleis. De plechtigheid ter gelegenheid van de Airborne-pilgrimage werd Maandag be gonnen met een officiële herdenkings dienst op het „Airborne Cemetery" te Oosterbeek. Duizenden waren rond en op het kerkhof bijeen om getuige te zqn van deze plechtigheid. Ook van officiële zijde was de belangstelling groot. Men zag o.a. vice-adm. N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis der Koningin, namens Koningin Juliana en Prins Bernhard; sir Philips Nichols, de Britse ambassadeur in Nederland, en generaal C. D. Toet, commandant van de tweede divisie namens de Nederlandse legering en de minister van Oorlog. Ook de burgemeester van Caen, de heer Luil- lou, woonde de plechtigheid bij. Na gezang en het bidden van het Onze Vader legden Oosterbeekse schoolkinde ren bloemen bij de graven. Hierna wer den verschillende kransen gelegd aan de voet van het podium. In Arnhem is de traditionele stille tocht gehouden, waaraan de bevolking deelnam met deputaties van alle vereni gingen en voorts de deelnemers aan de „pilgrimage". De stoet vertrok van de Grote Markt en begaf zich vervolgens naar het bekende monument bij de Rijn brug. De belangstelling van de zijde der bevolking was groter dan in voorgaande jaren. Nadat allen hun kransen en bloe men hadden neergelegd, werden de ge allieerde vlaggen langzaam gehesen. Daarna defileerden de bevolking en de deelnemers aan de „pilgrimage" langs het monument. Tijdens de daarna volgende gemeen schappelijke maaltijd in „Musis Sacrum" sprak de Commissaris der Koningin er zijn voldoening over uit, dat men deze keer met een zo grote delegatie uit En geland gekomen was. In de concertzaal van „Musis" werd vervolgens de eerste uitvoering gegeven van het declamatorium „De Brug". De tekst werd geschreven door Jan H. de Groot, de muziek door Gerrit van der Graaf. Medewerking verleenden het Gel ders orkest en het zangkoor „De Vrije Stem". Dr. H. J. van Mook is Maandag in het kader van het program der Verenigde Naties voor technische hulp aan ten achter gebleven gebieden benoemd als bestuursexpert. Zijn werk zal er in bestaan techni sche bijstand te geven waar het be- stuurskwesties betreft, teneinde de eco nomische en sociale ontwikkeling te be vorderen. Omdat de broodgraanvoorziening in ons land in sterke mate is aangewezen op de import van tarwe, waarbij voor meer dan tachtig procent in de dollar- gebieden moet worden aangekocht, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening besloten voor de oogst 1952 wederom een zodanige rege ling te treffen dat de in eigen land ver bouwde tarwe voor de broodgraanvoor ziening beschikbaar komt Als gevolg hiervan zal de inleveringsplicht voor tarwe gehandhaafd blijven. De regeling zou er voorts weer op zijn gericht ver schuivingen van de verbouw van tarwe naar die van voedergranen te voorko men. De 22-jarige N. de Jong uit Nieuwen- hagen is met zijn kano op de Maas te Maastricht omgeslagen en verdronken. Advertentie en dan die laaiende brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bii iedere maaltijd, neem dan Uw toe vlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevigste aanval van brandend maag zuur binnen enkele minuten. Een won dermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk! Advertentie Maandagmorgen heeft de autobus, waarmee de renners van de fakkel estafette Bayeux—Eindhoven vervoerd werden, een ongeluk gehad, lat goed is afgelopen, doch een aanzienlijke ver traging heeft veroorzaakt. Bij Maison Brulée, een plaatsje in de buurt van Rouen, raakte de bus, tenge volge van het springen van een band, in een sloot, waarbij het rechtervoorwiel brak. Dank zij het kordate optreden van de chauffeur werd niemand gewond. Het duurde enige uren voor de schade aan de bus was hersteld. De Eindhovense wielrenner Jansen en zijn drie Franse collega's die, toen het ongeluk gebeurde, per fiets met de fak kel onderweg waren en voor de autobus uitreden, konden in Neufchatel worden opgehouden. (Van onze weerkundige medewerker) Het is er na Zondag met het weer niet beter op geworden. Het hogedruk- gebied, dat hedenmorgen ten Westen van Frankrijk werd aangetroffen, heeft zijn gunstige invloed op het weer in onze omgeving verloren. Gisteren was het al veel koeler met vooral in de Noordelijke helft van ons land af en toe buien. Èen actieve storing, die gisterochtend IJsland passeerde, werd hedenmorgen al bij de Zuidpunt van Noorwegen aangetroffen. Onder invloed hiervan neemt het on bestendige weer nog verder toe, zodat er regen en later regenbuien zjjn te verwachten. De krachtige en in het Noorden van ons" land harde tot storm achtige wind geeft het weer een guur en onbestendig karakter. Ook de tempe ratuur blijft aanmerkelijk lager, n.l. 14 tot 16 gr. C. Het is te verwachten, dat dit onstuimige, koele en wisselende weer ook de komende dagen nog zal voortduren. Maandag zijn uit 't Ambonese woon oord „Lunetten" te Vught de laatste tien Keiese gezinnen vertrokken en overgebracht naar een van de beide woonoorden in Westerbork. Zoals men zich zal herinneren was de aanwezigheid van Keiese gezinnen aanleiding tot de ongeregeldheden van enkele weken geleden in het woon oord „Lunette". Het vertrek geschiedde ordelijk en rustig, nadat in de loop van Zondag de Ambonese gezinnen hierover waren ingelicht. Een groot aantal Ambonezen heeft de afgelopen week in totaal zestig krissen, klewangs en messen bij de po litie ingeleverd. Deze wapens werden aangegeven, nadat de politie daartoe een verzoek tot de kampbevolking had gericht. Bij de pluimveehouder S. van der Veen te Zwaag-Westeind, gemeente Dan- tumadeel, is bij tweehonderd kippen pseudo-vogelpest geconstateerd. De bees ten zijn vernietigd. De pluimveehouder had kippen in Gelderland gekocht. Dit is vermoedelijk het eerste geval van pseudo-vogelpest in Friesland. In Zwaag- Westeinde moet in verband hiermede alle pluimvee worden opgehokt en de* honden worden vastgehouden. Zoals gemeld, zal van 7 Oct. af de gelegenheid tot verzending van zgn. treinbrieven weer voor iedereen wor den opengesteld, zulks op aandrang van de P.T.T. en van het bedrijfsleven. De treinbrieven mogen uitsluitend be stemd zijn voor een willekeurige plaats in het binnenland en voor verder ver voer per luchtpost via Schiphol naar het buitenland. Op de plaats van be stemming komen de treinbrieven in de normale postbestelling van de P.T.T. De als expresse verzonden treinbrieven worden in de expresse-bestelling op genomen. De treinbrieven kunnen dus niet op de stations worden afgehaald. vaak slecht maken. Iedereen is on schuldig. De mensen weten niet, dat zij kwaad doen. Het is alleen, dat sommi ge individuen slecht zijn, maar de mas sa is goed, en als iedereen maar de juiste levensomstandigheden had, zou het kwaad van het aanschijn der aarde verdwijnen. Zelfs Hitler was onschul dig. Hij was nu eenmaal zo geboren. Hij was niet slecht, alleen maar stom. En het is uit de stomheid dat de mis daad voortkomt, want het kwaad straft zichzelf, en dus kon een verstandig mens niet slecht zijn. Wie wist, wat voor kinderjaren en jeugd Hitier ge had had om zoveel rancune in hem op te zamelen? Een dom iemand in een voor hem ongeschikt milieu kan voor de wereld heel gevaarlijk worden. Hit- Ier had millioenen Duitsers in het kwaad opgevoed, maar was dat hun schuld? In plaats van hun uit te leggen dat we allemaal mensen waren, had- men de Duitsers verteld, dat zij het uitverkoren volk waren. Dat soort valse leer moest wel iedereen naar het hoofd stijgen. En zo waren millioenen van in de grond goede, onschuldige mensen voor de gek gehouden en gek gemaakt, omdat er een man stom ge noeg was om te geloven, dat het loont om slecht te zijn. Als toch iedereen al leen maar probeerde om goed te zijn,- al was het maar voor korte tijd bij wij ze van proef, dan zou hij al gauw zien, hoeveel er op die manier bereikt kon worden. Maar de mensen zijn dom en vergelden kwaad met kwaad. Dit alles zou anders worden, zo gauw er maar brood genoeg voor allen was. De men sen zullen beter worden, maar we moe ten ons alleen meer op elkander in stellen. De wereld is ondeelbaar en de hele mensheid moest haar tezamen be sturen en samen de hulpbronnen van de aarde exploiteren als in een reus achtige kolchoz, waarin we wel moe ten leven, omdat we hier in de wereld geplaatst zijn. En ik geloof," zei hij, „dat dit gebeu ren zal, en dan zal, na deze oorlog, de wereld een paradijs worden. In Rusland bijvoorbeeld," zei Michail te goeder trouw en met de volste overtuiging, „is er al een begin gemaakt. Daar is al een rechtvaardige verdeling van goede ren. En waar is al die oorlog goed voor? Na een oorlog zijn de mensen altijd slechter. Zij willen elkaar helemaal niet doden, maar zij doen het in de naam van valse leerstellingen. Het is een ver spilling van goede, onschuldige men senlevens, want in de grond van zijn hart is iedereen werkelijk goed." Hier moest ik heen gaan. want er kwam een soldaat me zeggen, dat de majoor op de Villa mij nodig had. Niet zonder bange voorgevoelens ging ik er onmiddellijk heen, maar het bleek, dat de majoor alleen maar een koe cadeau wou doen. Luitenant Boruk vertelde me dat in evenzoveel woorden in de keu ken. De kok. Washka, en verschillende soldaten kwamen om ons heen staan en knikten instemmend met hun hoofd, toen de luitenant zijn kleine toespraak hield. De koe moest onmiddellijk ge haald worden, dus liep ik naar Jumbo, en hij en ik en een oude soldaat met een reusachtige snor gingen op weg naar het dorp om de koe te halen. Het was een vaars, die aan een van de achterpoten gewond was. De snor ging heen. Zijn hele leven had Jumbo nog nooit iets met koeien te doen gehad. Hij had ze door de ruiten van zijn wagen gezien, maar dat was ook alles en het was niet genoeg. Ik zei hem haar bij het touw te nemen, dat ik rond haar horens had gebonden. En ikzelf moedigde het woe dend geworden beest van achteren met 'n zonnebloem-stengel aan. Jumbo trok aan het touw. maar de koe stond stok stijf in het midden van de lege dorps straat en scheen naar alle waarschijn lijkheid van plan om daar de nacht door te brengen. Jumbo keek al even ongelukkig als de koe en smeekte mij om hem van het touw te verlossen. Dus wisselden we van rol en van positie. Ik was het nu, die trok, terwijl Jumbo verondersteld werd het dier aan te porren, maar hij had een zachter hart dan ik, en in plaats van te schreeuwen en het achterste van het ondier te be werken, maakte hij zich meester van een plukje hooi en zwaaide dat voor de neus van de koe om op die manier te proberen het dier tot voortgaan te ver lokken. De koe bleef onbeweeglijk en onbewogen. Dus veranderden wij op nieuw van positie. (Wordt vervolgd). Het Economisch Instituut voor de Mid denstand deelt mede dat de omzetten in tal van takken van detailhandel en am bacht van Juni op Juli jJ. enige terug gang vertoonden. Voor een belangrijk deel moet deze omzetdaling worden toe geschreven aan de omstandigheid, dat in Juli een Zaterdag minder voorkwam dan in de voorafgaande maand. Ook ten opzichte van de overeenkom stige maand in 1950 kon in Juli j.l. in verscheidene branches omzetdaling wor den waargenomen. Hierbij dient even wel te worden opgemerkt, dat het om- zetverloop in Juli 1950 gunstig werd beïnvloed door de extra aankopen van het publiek, welke verband hielden met het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea. Voorts telde Juli j.l. eveneens een Zaterdag minder dan Juli 1950. In een aantal branches werden in Juli opruimingsverkopen gehouden. Hoewel vele detaillisten over de behaalde resul taten niet ontevreden waren, kon toch niet worden geconstateerd, dat de ge boekte omzetstijging van grote omvang was, zulks ondanks het feit, of wellicht beter, doordat soms belangrijke prijsver- het publiek schijnt te verwachten, dat lagingen plaats vonden. Een deel van de prijzen nog verder zullen inzakken en dit heeft tot gevolg, dat ten aanzien van de aankopen van verschillende ar tikelen nog een zekere terughoudend heid wordt in acht genomen. De onze kere internationale verhoudingen doen evenwel niet verwachten, dat binnen korte tijd prijsdalingen van grote bet«- kenis zullen optreden. In de levensmiddelensector was de omzetdaling van Juni op Juli het sterkst in het slagersbedrijf namelijk 13%. In het kruideniersbedrijf en in het bakkers bedrijf bedroeg deze omzetvermindering resp. 8 en 7%. De detailhandel in aard appelen, groenten en fruit en die in zui velproducten zagen de omzet teruglopen met circa 5%. De opruimingen in Juli vonden plaats in enkele branches in duurzame con sumptiegoederen. In de detailhandel in textiel, in schoeisel en in glas, aarde werk, porcelein en huishoudelijke arti kelen werd ten opzichte van Juni een omzetstijging genoteerd van resp. 19, 3 en 8%. Teleurstellend was het omzetver- loop in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, in welke brancha de geldomzetten 7% lager waren dan dia in de voorafgaande maand. In de vroege morgenuren stroomden reeds velen naar de Haagse binnenstad, om zich een goed plaatsje te veroveren langs de route, die de gouden koets zou volgen. Vanmorgen kwart over zeven bij het paleis Noordeinde. TONNEMA SNEEK fabrieken van KING pepermunt en andere kwalitertsartikelen Het bruto saldo-exploitatierekening van de Staatsmijnen bedroeg in 1950 f 60.517.000 50.988.000Na afschrijvingen en reserve ringen ontvangt de Staat een dividend van f 7.500.000 (f 2.580.000). De vaste activa der Staatsmijnen stegen van f 126.250.000 In 1949 tot f 155 145.000 in het afgelopen boekjaar. De investeringen in vaste activa bedroe gen in 1950 f 62.895.000 (f 48.239.000terwijl de afschrijvingen werden vastgesteld op f 34 millioen (f 21.500.000). Ook in het verslagjaar vertoonde de win ning van steenkool en de productie van ver edelingsproducten een gestadige toeneming. De voortschrijdende ontginning van de mij nen leidt ertoe dat de economische ontgin- bare kolenlagen uitgeput raken en de exploi tatie van dieper gelegen lagen moet worden voorbereid, terwijl ook de dunne lagen moeten worden ontgonnen. In 1950 werd een totale steenkoolpro ductie bereikt van 7.7 millioen ton (v. j 7.3 mill. ton). Tot deze hoge productie droeg onder meer bij, dat de prestatie per onder grondse dienst steeg van 1.776 tot 1.794. Het totale verbruik van steenkool bedroeg in 1950 in Nederland ruim 16.6 millioen ton, hierin werd voor ongeveer 46 pet. door de Staatsmijnen voorzien. Ook in 1950 was ondanks de gestegen pro ductie van de Nederlandse mijnen de kolen- voorziening voor een aanmerkelijk deel aangewezen op invoer. De geldelijke resultaten van het Staats- mijnbedrijf ondergingen slechts geringe in vloed van de verhoging van de binnenlandse kolenmijnen aangezien in 1950 f 32.5 mil lioen moest worden afgedragen aan het Brandstoffenegalisatiefonds tegen f 13 mil lioen in 1949. Door de opleving van de metaalindustrie nam de vraag naar metallurgische cokes sterk toe. De cokesproductie bedroeg 2.2 millioen ton (v. j. 2.1 millioen ton), waar van bijna 1 millioen ton werd uitgevoerd (v. j. 934.000 ton). Door de electrische centrales werd aan stroom geproduceerd 1 milliard KWh (875 millioen KWh) hetgeen nagenoeg een ver dubbeling is van de productie in vooroor- 'ogse jaren. De gasafzet steeg in 1950 van 216 tot 256 millioen kubieke meter. (Eigen bericht) Naar wij vernemen wordt tussen 23 en 25 September a.s. het eerste Russische schip met Russische Donetz anthra- ciet in de Amsterdamse haven verwacht. Deze steenkoollevering geschiedt in het kader van de handelsovereenkomsten tussen Nederland en de Sovjet-Unie. De aangevoerde anthraciet geldt als de bes te ter wereld. Het is voor de eerste keer sedert de jaren 1935 en '36 toen vry re gelmatig Russische steenkoolschepen onze havens aandeden, dat een kolen- schip uit de Sovjet-Unie ons land be- De lading van het eerste schip is 7000 ton groot. De anthraciet wordt hier ge ïmporteerd door de handelsmaatschappij Humber te Amsterdam. Wat betreft het stikstofhindingsbedrijf deelt het verslag mede dat de productie van meststoffen steeg van 363.259 ton in 1949 tot 544.453 ton, de afzet steeg eveneens en wel tot 519.774 ton (359.146). Wat betreft het personeel blijkt, dat het tekort aan ondergrondse arbeidskrachten in het begin van het verslagjaar nog bestond. Meer dan 300 (284) arbeiders werden na voltooide opleiding ondergronds tewerkge steld, hier stond een afneming tegenover o.m. als gevolg van de vermindering van het aantal buitenlandse arbeidskrachten. Eind 1950 waren bij het gehele Staatsmijn- bedrijf 34.989 (33.656) personen werkzaam, waarvan 31.201 (29.988) werklieden. Op onze bureaux ligt de passagiers lijst van het uit Korea thuisvarende troepentransportschip met het afgeloste Nederlandse detachement V. N. ter in zage. Als steeds moesten eerst ik en toen Fifi onze levensgeschiedenis vertellen. Onze verhalen werden dan gewoonlijk gevolgd door de levensgeschiedenissen van de Russen, die naar de onze ge luisterd hadden, en daar zij meestal logen als dragonders, was het moei lijk om er een waar woord in te vin den. althans in het begin. Later werden we meer deskundig en leerden zelfs uit de leugens de waarheid opmaken. Michail en Chernysheff waren een paar van die schaarse uitzonderingen, die niet logen. Chernysheff vertelde ons, hoe hij per vergissing meer dan tien jaar in de gevangenis had ge zeten. Een mooie vergissing! Ik vroeg hem, hoe het mogelijk was, dat een onschuldige meer dan tien jaar in de gevangenis kon doorbrengen. En hij, verbaasd over mijn vraag, vertelde me, dat er in Rusland duizenden onschuldig in de gevangenis zaten. „Goeie hemel", zei hij. „als iedereen ondervraagd moest worden en zijn verklaringen moesten worden gecontroleerd om te zien, of hij al dan niet onschuldig was, dan zouden er tijd noch mensen over blijven om meer belangrijk werk te doen." Ik sprak toen als mijn mening uit, dat het beter was om het er op te riskeren, dat een of twee schuldigen ongestraft bleven rondlopen, dan om de onschuldigen te kwellen, want in dat geloof en in die overtuiging was ik op- gevoéd. Maar die eerlijke goeierd van een Chernysheff vermocht dat niet in te zien. Voor hem was het precies an dersom. Het was minder nadelig voor de Staat, als de onschuldige tien jaar in de gevangenis doorbracht, dan wan neer een schadelijk individu vrij rond liep. Zo redeneerde Chernysheff. die geen wrok koesterde tegen het regiem, omdat het hem tien van de beste ja ren van zijn leven ontstolen had, want hij was van mening, dat zij schoon ge lijk hadden met dit te doen. Mijn be toog kwetste zijn gevoel voor orde en tocht en in zijn ogen was ik een ge vaarlijk individu. Toen de beurt aan Michail kwam, sprak hij als een vredesapostel. Hij vertelde ons, dat in de grond iedereen goed is, maar dat alleen de omstandig heden, waarin zij verkeren, de mensen vermindering van hun dollar-importen te komen. Internationale samenwerking zal hier uitkomst moeten brengen. De opening van het congres is tege lijk de opening van een tentoonstelling, die ter gelegenheid van het congres in hetzelfde Instituut wordt gehouden. Ta baksmonsters uit 39 landen, dus van vrijwel over de gehele wereld, zijn daar uitgestald en het is er dan ook een eldo rado voor de roker. Maar zelfs voor de niet-roker is de expositie interessant door de omlijsting van al die tabaks monsters met foto's van de cultuur in de betrokken landen, historische docu menten, zoals de „notitiën" van de eer ste veilingen in 1864 en 1865 in Neder land en vele vitrines langs de wanden met onderdsoortige pijpen en pijpjes, tabakszakken (o.a. een echte vossen- kop!), tabaksdozen, snuifdozen en origi- nalia van de wetten en verordeningen op het roken. Musea en particulieren hebben de zonderlingste voorwerpen ingezonden, zoals een pijp-parapluie en een collectie van 500 pijpwroeters, bijeengebracht door dr. A. J. M. La- mers te Den Bosch, die er overigens nóg 1500 bezit! Er is een originele snuiftabakswinkel en een afdeling, waar men kan nagaan hoe vroeger ta bak als medicijn werd gebruikt en.... toegediend. Dr. R. van Lutterveldt, conservator van het Rijksmuseum, heeft een kleine, hoog gelegen, uiterst in structief en bezienswaardig overzicht gegeven van de „tabak in de kunst". De congressisten zullen het tijdens het congres zonder rookgenot moeten stel ten, want roken is in het Tropeninsti tuut verboden (Van onze niet-rokende verslaggever) Als men ziet met welk1 een enthousiasme gisteren het Internationaal Tabaks congres in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam is geopend, dan zou men niet geloven, dat „toeback-suygen" een bezigheid is geweest, die vroeger geassocieerd werd met dobbelen en bierdrinken. De Engelse soldaten van Lei- cester hebben het hier ingevoerd en hun faam deed er geen goed aan. Maar de vroegere afkeer in „hogere kringen" tegen het roken is al lang overwonnen en wel zo, dat minister prof. dr A. H. M. Albregts het congres vanmorgen kon openen met de opwekkende mededeling, dat heden ten dage vrijwel geen minister van Financiën ér meer m slaagt het staatsbudget sluitend te maken zonder de belastingopbrengst op tabak. „Millioenen op deze aarde zijn thans rechtstreeks afhankelijk van de gang van zaken op tabaksgebied", aldus de minister. Het verbruik per hoofd van de bevolking varieert van 1 tot 4 kg. en schijnt nog steeds toe te nemen. Neder land heeft op het gebied van de tabaks cultuur b.v. in Indonesië een belang rijke rol gespeeld en het karakter van de oude stapelmarkt, die als gevolg van deze invloedrijke rol in Nederland is ontstaan, is ook nu nog bewaard ge bleven, omdat het product zich niet leent voor standaardisatie. De tabak moet door de verwerker persoonlijk warden gekeurd en geen telex noch telefoon kan de markt ver vangen. De naam van „Frascati" als veilinggebouw is dan ook in deze bran che een bekende klank. Voor de oor log werd per jaar 60.000 ton tabak (van de gehele wereldhandel ad 500.000 ton) via Nederland vervoerd. Ook nu nog is de tabaksmarkt in Nederland zeer belangrijk, zij het in minder mate dan voor de oorlog. De sigarenindustrie, die meer dan 100 jaar oud is, omvat echter maar de helft van het aantal arbeiders van voor de oorlog. Smaakverandering van het publiek en relatieve duurte hebben hier een ongunstige invloed. De kerftabakindustrie heeft zich steeds aan de smaakwijzigingen kunnen aan passen en ook de sigarettenindustrie tracht de moeilijkheden, ontstaan door dat het publiek thans meer de voor keur geeft aan Virginia-smaak inplaats van aan de Oriënt en blended sigaret ten, te boven te komen. Deze smaakwij- ziging bemoeilijkt echter het streven van de West-Europese landen om tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3