Voorf50.000opgelicht Eric de ïs/oorman; DE P12US DEP WRAKE JS n i Begroting 1952 in cijfers Meer duplexwoningen en eenvoudiger huizen DERTIG JAAR GELEDEN incident TIJDENS DE TROONREDE Merkwaardige oorlog in Duitsland Geraffineerd spel van dochter van oude zakenrelatie Beroering bij de Ambonezen Manoeuvres van Amerik. leger Overeenkomst in Berlijn? Boodschap van Z.H. de Paus Nieuwe bewerkingsmethode voor Rameh-vezels f 25.000 boete voor vemeente Apeldoorn Snoer parels in kippenhok Rijksbijdrage bouw program: f 125 mill. Fransen en Denen teruggeroepen tijdens aanval op Nederlandse stellingen Parachutisten uit Roodland Belangrijke vindingen te Apeldoorn WARNET VAN LEUGENS EN VERZINSELS DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 In verband met koken in centrale keukens Bijna f 10 mil Hoen gespaard in Augustus Frans Vroons blijft bij Ned. Opera Technisch-economische dag brandstoffenhandelaren gehele dienst Millioenennota over woningbouw Bouwplan 1952 slechts 40.000 woningen ENIGE KEER DAT DE KONINGIN NIET ALLEEN AAN HET WOORD WAS Oefening met atoom wapens Handel sou weer opgevat kurttien worden Polen, gij weerstaat grote aanvallen Grondwetswijziging in Jordanië Koning Talal nog slechts arbiter - Eisenhower spreekt met Opsomer Wassen is gosd, mssr Adres over de winkel sluitingswet Van de Bedrijfsgroep Detailhandel Drie jaar lang heeft de Rotterdam mer D. in de overtuiging geleefd, dat hij met een schelvisje van f 50.000 bezig was een kabeljauw van enkele tonnen te vangen. Tijdens het week einde is aan deze hoop de bodem in geslagen en is hij tot de conclusie ge komen, dat hij in plaats van een ge fortuneerd een geruïneerd man is, boven wiens hoofd een schuld hangt van enkele tientallen duizenden gul dens. Hij is na drie jaar geconfron teerd met de werkelijkheid, dat de dochter van zijn oude zaken-relatie S. uit Schiedam een oplichtster van groot formaat is- Het had er allemaal zo veelbelo vend en betrouwbaar uitgezien, ook al kreeg hij nooit een stukje te zien van alle partijen, die zg. op hem wa ren overgegaan, na de dood van de vader van mej. S. Deze was in 1946 gestorven, zijn vrouw en dochter met een kleine erfenis ach terlatend. Te klein om er lang van te bestaan, zodat de dochter begon te zin nen op een middel om wat bij te ver dienen. Zij kwam op een „prachtig" idee. Als haar vader nu eens partijen had verkocht, die nog niet voldaan wa ren. Als hij, die veel importeerde, nu eens ladingen in diverse vemen had staan. Dan was zij dus gefortuneerd, want dan kon zij met betrekkelijk ge ringe kosten die partijen vrij maken- Die kosten bestonden dan uit de invoer rechten, de kosten van overdracht en die sommen, die bij de huidige formali teiten het grootste deel van de kosten In de overigens tot nu zeer rustige Am bonezenkampen in Gelderland, en naar verluidt ook in Friesland, is de vorige week enige beroering ontstaan door een nieuw voorschrift van de dienst voor maat- •chappelijke zorg van het departement van Binnenlandse Zaken. Dit voorschrift bevat de eis, dat de kampbewoners voortaan zelf nun eten moeten koken in de in ieder camp aanwezige centrale keuken. In het woonoord „Snodenhoek" te Eist moesten dientengevolge per 14 Sept. de Europese rok en een dienstmeisje, die tot nu toe oe naaltijden verzorgden, worden ontslagen. Tegen deze maatregel kwam de kampbe- 'olking in verzet. Elders legden zij er zich inder protest bij neer. Deze Ambonezen stellen zich op het rtandpunt dat zij Nederlandse burgers zijn :n derhalve niet aangewezen willen worden 'oor gezamenlijk werk in de centrale keu ten. Wel willen zij het aanwezige voedsel n ontvangst nemen en het dan in eigen tezin gereed maken. De kampbewoners in Eist volhardden bij jun opvatting en omdat Zaterdagmiddag honger begon te knagen, wendden zij 'ich om tussenkomst tot de burgemeester ran Eist, de heer W. M. C. Klijn. Deze leeft de kampraad de billijkheid van de •egeringsmaatregel onder het oog gebracht ;n, zo zeide hij, in ieder geval dient een voorschrift van de regering te worden op gevolgd. In overleg met generaal Scholten (het noofd van de dienst voor maatschappelijke ;org) is intussen een in het kamp „Snoden- toek" verblijvend gezin in het belang van le goede orde naar elders overgebracht. De economische kamer van de recht bank van Zutphen heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de gemeente Apeldoorn, tegen welke veertien dagen geleden 100.000 boete werd geëist, we gens het bouwen van een school zonder de vereiste goedkeuring. De gemeente werd veroordeeld tot een boete van 25.000. De directeur van Gemeente werken, tegen wie een boete van 2.000 subs, drie maanden hechtenis was ge- eist, werd vrijgesproken. De zestig jarige A. P. T„ medisch repetitor uit 's Gravenhage, werd 1 m veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden, waarvan zes Jhaanden voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar, aftrek van het voor arrest en onder toezichtstelling van het Genootschap voor de reclassering. T. had zich in Mei van dit jaar bij de Haagse recherche vervoegd, met de mededeling, dat hij een collier parels, dat hij tegen een bedrag van f 20.000 had H verzekeren, had verloren. Bij een tweede ondervraging door de recherche viel T. door de mand Zijn portefeuille, inhoudende het collier werd in het kippenhok in zijn tuin ge vonden. De rechtbank achtte poging tot opliching bewezen. In Augustus is voor het eerst sinds geruime tijd weer gespaard. Totaal is n.l. bij alle spaarbanken ingelegd f68.5 millioen en terugbetaald f58.7 millioen, zodat een bedrag van f 9.8 millioen werd gespaard. Gedurende 1951 is tot ulto Juli totaal f 151 millioen ontspaard. De tenor Frans Vroons, die zoals de- ter dagen is gemeld, naar Amerika is vertrokken om enkele gastrollen te ver vullen in de City Centre Opera te Ngw ï'ork, zal half December in ons land ■erugkeren. Vroons blijft deel uitmaken van de Nederlandse Opera. Donderdag 20 September organiseer! ®e Nederlandse Katholieke Bond var Brandstoffenhandelaren „St. Theobald' jd het Casino te 's-Hertogenbosch een technisch-economische dag in het kader *an de rationalisatie van het bedrijfs- «ven en de verhoging der arbeidspro- van een product uitmaken. Zij ging met de mededeling, dat er nog grote par tijen waren naar de Rotterdamse zaken man D- en wist van hem geld los te krijgen om de onkosten te kunnen be talen. Hij kreeg dan recht op de par tijen. Telkens opnieuw ontdekte de dochter partijen, telkens opnieuw liet zij D. naar diverse plaatsen in Neder land reizen om haar daar op stel en sprong het geld te brengen, dat zij no dig had voor haar transacties. D. wist niet, dat zij met de Duitser S., die met een verblijfsvergunning in Schiedam z.g- een handelsonderneming dreef, zijn geld opmaakte in dure hotels in Scheveningen, Breda en andere plaatsen. Hij leende geld her en der tot een bedrag van enkele tienduizen den guldens en leidde een karig bestaan in het vooruitzicht zijn moeite en zor gen ruim beloond te zien. 69. Nauwelijke enkele tellen vóór Hovin's bende bereiken Astara's lansiers de om streden brug. Met flikkerende ogen neemt Hovin de aanvoerder der lansiers, die met gevelde lans de doorgang verspert, op. Dan glijdt zijn blik naar de wolfshond, die hem met opgetrokken bovenlip grommend in het ooo houdt. Het aantal zijner tegenstanders is aanzienlijk groter dan zijn eerste schatting deed vermoeden. Bovendien zijn zij allen uitstekend bewapend en kennelijk goed geoefend. Rekening houdende met de toestand van zijn eigen mannen, die de nederlaag in het woud van Tyrfing amper te boven zijn, begrijpt de reus, dat het verstandig zou zijn, een gevecht te vermijden, hoezeer dit ook tegen zijn natuur indruist. Met een temerig lachje brengt hij zijn paard naar voren. „Pfft, Pfft, Pfft," grijnst hij in de richting van de wolfshond. „Welk een aardig hondje hebt ge daar! Doch ter zake! Wat voor lieden zijt gij, dat gij u aan vrouwenrokken vastklemt?" met een veelbetekenend gebaar in de richting van Astara, „en waarom wilt gij ons de toegang tot de brug ontzeggen?" Nog voor de lansier kan antwoorden, dringt zich snel een ruiter naar voren en als de geweldenaar de ander ziet, laat hij op slag zijn masker vallen. „Likar!" buldert hij. „Gij leeft dus nog, schurk! Verradar! Hovin's wraak zal u treffen. Ditmaal ont komt gij er niet aan!!" Een tomeloze woede heeft zich van de geweldenaar meester gemaakt en alle voor zichtigheid uit het oog verliezende, geeft hij zijn paard de sporen. „Val aan!" dondert zijn machtige stem. Eén ogenblik zijn de lansiers op de brug overrompeld door het onverwacht-snelle optreden van deze woest uitziende vreemdeling en voor ze zich hersteld hebben, is Hovin reeds in hun midden. Vergeefs poogt de aanvoerder zijn lans te richten; het wapen wordt hem uit de hand geslagen. Onstuimig dringt Hovin zijn paard naar voren. Reeds wankelt zijn tegenstander in het zadel, als een andere tegenstander, gevaarlijker dan welk mens ook, zich in de Strijd mengt. „De wolfshond," flitst het Hovin met afgrijzen door de geest, als hij een donkere schaduw grauwend op zich toe ziet springen. Een kreet von ontzetting ontsnapt hem en met een snelle wending poogt hij de dichtklappende kaken, scherp als een stalen klem, te ontwijken. Doch de geweldenaar buigt zich te ver op zij en door de plotselinge beweging verliest zijn paard het evenwicht. Hun volle zwaarte beukt tegen de ruwe houten leuning van de brug en het hout is tegen deze druk niet bestand. Krakend begeeft de leuning het en terwijl Astara's lansiers een verheugd gejuich aanheffen, verdwijnt Hovin met zijn ros in een wólk van schuim in de rivier. Omschrijving GEWONE DIENST Uitgaven Middelen Nader herzien begrotingbeeld 1951 3.656 4.884 Ontwerp begroting 1952 3.801 4.701 Voordelig saldo BUITENGEWONE DIENST I (Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) Uitgaven Middelen 1.228 961 14 900 496 10 Nadelig saldo GEWONE DIENST EN BUITENGEWONE DIENST I Uitgaven Middelen Voordeliv c.q. nadelig saldo LANDBOUW-EGALISATIEFONDS Nadelig saldo •GEWONE DIENST. BUITENGEWONE DIENST I EN LANDBOUW-EGALISATIEFONDS. Voordelig c.q. nadelig saldo BUITENGEWONE DIENST I) (Kapitaalsuitgaven en -ontvangsten) Uitgaven Middelen 947 4.617 4.898 281 Nadelig saldo Uitgaven (inclusief nadelige saldo Landbouw-Egalisatiefonds) Middelen Nadelig saldo 130 151 1.229 242 987 •5.976 5.140 836 486 4.297 4.711 414 110 304 843 272 571 5.250 4.683 267 Het verband tussen de begroting en het bouwplan voor 1952 in zijn Mil lioenennota besprekende, deelt de minister van Financiën mede, dat de in het bouwplan 1952 uitgetrokken werken in totaal een bedrag van f 1.236 millioen belopen. Hiervan komt rond f 360 millioen voor rekening var het Rijk, rond f 275 millioen voor re kening van de lagere publiekrechte lijke lichamen en rond f 600 millioen voor rekening van particulieren. In dit bouwplan, dus ook bij het genoemd aandeel van het Rijk, zijn de bouw werken voor rekening van de Depar tementen van Oorlog en van Marine buiten beschouwing gelaten. Onder de gegeven omstandigheden valt aan een beperking van de civiele bouw niet te ontkomen. Deze noodzaak tot beper king is bij de raming van het door het Rijk te financieren deel van het bouwprogramma van grote invloed geweest. De beperking manifesteert zich eigen lijk in de gehele Rijkssector van hst bouwplan, maar komt vooral tot uit drukking bij de bedragen, uitgetrokken voor weg- en waterbouwkundige kapi taals werken en ten behoeve van de nieuwbouw door de Rijksgebouwen dienst. Vooral bij het ter hand nemen van nieuwe werken is een grote terug- houdendneid betracht, waarvan de ge volgen in de komende jaren zich duide lijker zullen doen gevoelen dan wellicht uit de thans voorliggende cijfers blijkt. Bii het beschouwen van de in het bouw plan opgenomen bedragen moet voorts niet uit het oog worden verloren de aan zienlijke prijsstijging, welke in verge lijking met het vorige jaar heeft plaats gehad, en waarmede thans is rekening gehouden. Het vervult He regering met grote zorg, dat in het kader van de investe ringsbeperking de woningbouw niet ongemoeid kon worden gelaten. Met grote ernst is naar wegen gezocht om bij de beperkte beschikbare middelen nog een zo groot mogelijke bijdrage te kunnen leveren in de leniging van de woningnood. Als Rijksaandeel in de financiering van het in het bouwplan voorziene woningbouwprogramma is een bedrag van f 125 millioen opgeno men, ongeacht het daarnaast uitge trokken bedrag van f49 millioen voor boerderijenbouw. De regering is er op bedacht, dat dc voor woningbouw beschikbaar te stellen bedragen op zo efficient mogelijke wijze zullen worden gebruikt. Hierbij moet o.m. worden gedacht aan een verdere stimulering van de bouw van duplex woningen en aan het bevorderen van het bouwen met Rijkspremie van het eenvoudige woningtype, dat thans als regel bü woningwetbouw wordt geko zen. Ook het verlenen van Rijksbijdra gen In de kosten van woningsplitsing, waarmede in 1952 zal worden voortge gaan, verdient in dit verband vermel ding. In het raam van het sterk beperk te bouwplan 1952 zuilen niet veei meer dan 40.000 woningen kunnen worden gebouwd. De minister merkt op, dat onder de huidige omstandigheden ook in de sector der lagere publiekrechtelijke lichamen een beperking der investeringen de aan gewezen weg is. Voorzover gemeenten hun pogingen, zelf in hun kapitaalbe hoeften te voorzien, niet met succes be kroond zien, zal de regering ook in de toekomst de hulp vanwege de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en op andere wijze niet beëindigd willen zien. alhoe wel de hierbedoelde gemeenten zich die nen te realiseren, dat deze hulp nood zakelijkerwijze beperkt zal moeten blijven. Het is vandaag weer Prinsjesdag. Op deze derde Dinsdag in September is het veertig jaar geleden, dat 20.000 so cialisten naar het Binnenhof trokken om algemeen kiesrecht te eisen en het is tenens een kwarteeuw geleden, dat de S.D.A.P. een grote betoging organi seerde ten gunste van de nationale lont wapening. Dit zijn vrij algemeen be kende feiten. Minder sterk is echter de herinnering blijven voortleven aan een incident, dat dertig jaar terug op Prins jesdag plaats vond, niet rónd de opening van de zitting der Staten-Generaal, maar in de Ridderzaal zelf. Op die 20ste September van het jaar 1921 dan weiden, toen Koningin Wil- helmina naar het Binnenhof reed, langs de route reeds verschillende borden in de hoogte gestoken met de tekst „Her man Croenendaal moet vrij". Herman Groenendaal was een dienstweigeraar, rond wie in die dagen veel lawijt is gemaakt en die ook nog in hongersta king is gegaan. Toen de Koningin in de Ridderzaal een aanvang maakte rr„et hel uitspreken van de Troonrede, weiden door enige mannen en vrouwen op de publieke tri bune destijds iets gemakkelijker toe gankelijk dan thans kreten aangehe ven eveneens ten gunste van Groenen daal en klonken er nog meer anti-mili taristische leuzen. Ook in de zaal zelf kwam er uit de genodigden adhaesie voor d&ze demonstralie, namelijk van de echtgenote van het Kamerlid Kolt- hek. Interessant is wel, dat mevr. Kolthek van tevoren aan de Haagse commissaris van politie had verklaard, dat zij niet kon beloven zich van manifestaties te zullen onthouden; de voorzitter van de Verenigde Vergadering, baron van Voorst tot Voorst, had niettemin geen bezwaar gemaakt tegen kaar aanwezig heid. Er ontstond een hevig tumult lij de ze verstoring van de plechtigheid: een groep politiemannen in burger schoot toe, tal van klappen werden uitgedeeld en de voorzittershamer maakte een ware roffel. Tenslotte werd het rumoer overstemd door een „Leve de Konin gin!" van vele kanten. Over de wijze, waarop Hare Majesteit het incident opnam, luiden de getuige nissen verschillend. In een bulletin staat vermeld, dat Zij bleek, ontdaan en met bevende stem de voorlezing van de Troonrede hervatte, doch een verslagge ver vermeldt, dat dit kalm, helder en duidelijk geschiedde. 's Avonds vond in het Volksgebouw op de Prinsegracht een betoging plaats, na afloop waarvan zich weer enige on geregeldheden voordeden en fikse tik ken werden uitgedeeld. De demonstran ten van 's middags kwamen op het po litiebureau terecht; onder hen, zo staat het in de stukken, bevond zich de be kende Leentje van Buren. De „bekende" Leentje is echter vergeten en de naam Herman Groe nendaal zegt ons niets meer der tig jaar blijken te lang om de herinne ring aan een dergelijk incident levend te houden. Hare Majesteit moet na afloop van de opening der Staten-Generaal gezegd hebben: ,£)it was de eerste maal dat de Koningin niet alleen aan het woord wasVoor zover wij konden nagaan is het ook de enige maal geweest: inci denten op Prinsjesdag van jongere da tum vermeldt de geschiedenis bij ons weten niet. Ongeveer 5.060 manschappen van de Amerikaanse land-, zee- en luchtstrijd krachten zullen naar A.P. meldt tijdens de aanstaande proeven met atoomwa pens in Nevada oefening houden in het voeren van een atoomoorlog. Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat een gevechtsgroep ter sterkte van een bataljon tezamen met ondersteu ningstroepen aan deze oefeningen zullen deelnemen. Intussen heeft admiraal Fechteler Maandag medegedeeld dat de Ameri kaanse marine thans twee typen vlieg tuigen heeft, die van eeq vliegdekschip met een atoombom kunnen opstijgen. Personeel van luchtmacht en marine is reeds in het omgaan met atoombommen geoefend. President Truman heeft het Congress Maandag om 484.240.000 dollar extra verzocht voor de bouw van een fabriek voor atoomenergie aan de rivier de Savannah in Zuid-Carolina. De fabriek bestemd voor de fabricage van de waterstofbom zal thans 1.180 millioen dollar kosten. De president verklaarde, dat de prijsstijgingen sedert het uitbre ken van de oorlog in Korea een factor vormden bij de verboging van de kosten. De bouw is nog in het begin-staöium. f" E388 (Van onze speciale verslaggever) Dörverden. 17 September. Vanmiddag stonden Nederlanders en Fransen, vriend en vjjand in de Atlantische legermanoeuvres in Duitsland, broederlijk bijeen op de straten van Dörverden. Zij fotografeerden elkaar, ruilden sigaretten en tracht ten zo goed en zo kwaad als dat ging een gesprek tc voeren. Alles bijeen een vreemde situatie, waarin zelfs de hoge officieren niet meer wisten waar ze aan toe waren. Wat was het geval? De Fransen, gesteund door een Deense eenheid pantserwagens, hadden een zeer sterke aanval op het bataljon Jan Willem Friso van de 31ste regiments-geveebtsgroep ondernomen. Met veei succes. De voorhoede van de Nederlanders moest ondanks hevige tegenstand overhaast de vlucht ne men. In de straten van Dörverden werd zwaar gevochten. Op het moment dat dc door de Nederlanders gelanceerde tegenaanval enig succes afwierp, werden de Fransen en Denen teruggeroepen. De Nederlanders konden hun oude stellingen weer innemen. Dit was het gevolg van een misverstand bij dc leiding van deze ma noeuvres, die in Hannover zetelt. De plannen die daar waren gemaakt, waren niet tijdig doorgegeven aan de scheidsrechters, waardoor de Franse aanval niet meer in de hand kon worden gehouden en een chaos dreigde te ontstaan. Daar door werd het beter geoordeeld de aanval af te lassen en de Fransen en Denen terug te roepen. Nu zal de vijand het een volgende maal opnieuw mogen proheren. Dit is een merkwaardige oorlog! Merkwaardig, inderdaad. Achter het front razen de jeeps over de wegen en heerst een sfeer die de strijd, enige kilometers verderop, doet proeven. De soldaten drijven zwarte handel in siga retten met de Duitsers om enkele Mar ken te verdienen en een biertje te kun nen drinken. Want Marken hebben ze niet meegekregen. De sigaretten, die ze aan de canfinewagens zeer goedkoop kunnen kopen, zijn bij de Duitsers zeer gewild. Hetgeen de Duitsers zelf moe ten roken, is zeer duur en in verhou ding tot onze sigaretten slecht. De verzorging draait op volle toeren. De keukens brouwen onafgebroken grote potten thee, koffie, soep, aardap pelen, groenten en vlees. Vrachtwagens en jeeps brengen dat naar de honge rige mannen in de voorste linies. Hier wordt weinig aan de fantasie overgela ten. De mannen hebben inderdaad hon ger en de jeeps hebben inderdaad haast. Maar aan het front zelf wordt het ver beeldingsvermogen van de soldaten dikwijls danig op de proef gesteld- Van hen wordt gevraagd om een enkele tank te zien, alsof het er twintig waren en enkele peletons stellen daar een heel bataljon voor. Daardoor kon het gebeuren, dat de mannen van het detachement Jan Willem Friso vanmorgen kwaad wa ren. „Dit is geen oorlog", meenden zij en zjj maakten die mening met stemverheffing aan de wereld ken baar. Wanneer een troep Nederlandse jongens met vier piats op een pant serwagen schiet, kan men veilig aan nemen, dat die pantserwagen naar de haaien is. Maar de vijandelijke Deen se pantser, die vanmorgen bij het sta tion van Dörverden in de Nederland se stellingen doordrong, reed ondanks het hevige vuur door, alsof er van tegenstand geen sprake was. Dat na men de mannen van het Nederlandse peloton niet en daarom werden ze kwaad. Ze raapten bij gebrek aan „losse flodders" stenen uit de grep pels en gooiden daarmee naar de niets vermoedende Denen, die zich verscholen achter dc kogelvrije wand van hun voertuig. Een scheidsrechter moest er aan te pas komen om het peloton uit te leggen dat die ene Deense pantserwagen er twintig voor stelde, zodat vier Nederlandse piats weinig tegen deze „overmacht" kon den uitrichten. Dit is slechts een enkele illustratie voor het enthousiasme dat de Neder landers tijdens deze oefening weten op te brengen. Zij zijn fanatiek als geen ander en in hun optreden benaderen zij de realiteit zeer dicht- Beter dan de Fransen bijvoorbeeld, die vrijwel onge- Terwijl 't krijgsrumoer de omgeving van 't station Dörverden deed dave ren, paarden door het luid geknal van kanonnen en geweren verschrikt rondrenden door de weilanden, klonk plotseling een angstschreeuw van de waard van het Gastwlrthaus tegenover het station. Rook krin gelde op tussen de pannen van het dak van zijn café. De man was radeloos en meende dat zijn huis zou afbranden. Onmiddellijk renden enige Nederlandse soldaten zijn zol der op. De kleine ruimte was ge vuld met een ondoorzichtbare walm, waarin echter geen spoor van brand te vinden was. Wat was er gebeurd? Een rookgranaat was door het dak op de zolder van het café neerge komen en daar ontbrand. De ramen werden opengezet en de „brand" was weer geblust. De waard had ge luk. Vele boeren uit de omgeving echter niet. De tanks van de 31ste regiments-gevechtsgroep richtten zeer veel schade aan. Weliswaar wordt alles betaald, maar een deel van hun oogst ls weg. dekt door het veld cprukken, als een prachtig doelwit voor de zware mitrail leurs van hun tegenstanders. Zij maken er meer een spel van en brengen bij lange na niet de ernst op van de Ne derlanders- Ook tactisch zijn de Neder landers bijzonder goed op dreef. Dat Is wel nodig ook, want de huidige situatie ziet er voor hen niet rooskleurig uit. De 31ste regimentsgevechtsgroep dreigt ingesloten te worden. De sector, die aan deze groep is toegewezen, oih daarin tezamen met een Engelse riffle- brigade, die is versterkt met een een heid Centurion-tanks, de flank van een Britse divisie te dekken, wordt ge grensd aan weerszijden door de rivie ren de Weser en de Aller. In Nienburg, ongeveer 15 km. ten Zuiden van de Ne. derlandse linies, heeft het vijandelijke Roodland parachutisten neergelaten, om onze troepen in de rug aan te vallen. Ter hoogte van Rethem aan de Aller tracht de tegenstander een bruggen hoofd te slaan, teneinde daar troepen langs te zenden die een verbinding tot stand moeten brengen met de parachu tisten in Nienburg. Indien deze opzet mocht gelukken, zouden de Nederlanders zijn afgesneden en slechts kunnen uit wijken over de Weser- Zover zal men het echter niet laten komen. Te voren zal men zich terugtrekken en de ge vechtsgroep hergroeperen rond Nien burg. Franse troepen doen een heftige aanval op de Nederlandse linies in Dörverden. De slag werd echter ter elfder ure afge last, omdat de administratie van het opperbevel niet klopte. Maandag is te Bonn een bespreking gehouden tussen de plaatsvervangende Westelijke Hoge Commissarissen en de West-Duitse staatssecretaris voor econo mische zaken, Ludger Westrick, waarbij volgens welingelichte Westelijke krin gen een Russisch voorstel is aanvaard, behelzend, dat de Russen bereid zouden zjjn hun beperkende bepalingen ten aan zien van de handel tussen West-Berljjn en het Westen op te heffen als het 964 millioen mark (ongeveer 800 millioen gulden) omvattende handelsaccoord, dat in Juli werd geparafeerd, te zelfder tijd zal worden getekend. Het Russische voorstel werd door de Oost-Duitse handelsdelegatie bij gehei me besprekingen met de West-Duitse handelsdelegatie overgebracht. Tot dus ver stonden de Westelijke geallieerden er op, dat de Russen eerst hun beper kingen zouden opheffen. Naar verluidt zouden zij als gevolg van de bijeen komst van Maandag genegen zijn het Russische standpunt te aanvaarden. Westelijke waarnemers zijn van me ning, dat het Russische aanbod alleen betrekking heeft op de bepalingen, vol gens welke alle exporten van West- Berlijn naar het Westen voorzien moeten zijn van 'n verklaring waar vandaan de grondstoffen der producten afkomstig zijn. Naar aanleiding van deze bepaling ontstond in het begin van de zomer de „kleine blokkade". Andere beperkingen ten aanzien van de handel uit West-Berlijn, zoals het heffen van belasting op het gebruik van de autoweg naar West-Duitsland en het ophouden van de pakketpost, zijn door de Oost-Duitse autoriteiten ingesteld. Z. H. de Paus heeft ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de toe wijding van het Poolse volk aan de H. Maagd Maria een boodschap gezonden aan de bisschoppen en katholieken van Polen. De strijd duurt nog steeds voort, aldus zegt de Heilige Vader in deze boodschap. Nog steeds weerstaat gy de grote aanvallen van de vijand. De Paus herinnert in zijn boodschap aan het bezoek, dat de primaat van Po len, mgr. Wyszynsky, in April j.l. aan Rome heeft gebracht. In zijn persoon begroetten en omhelsden wij u allen, zo schrijft hij. Koning Talal van Jordanië is voorne mens vernieuwingen in zyn land in ie voeren. De grondwet zsfl in dier voege worden veranderd, dat de koning voort aan nog slechts de rol van arbiter zal spelen. De regering zal alleen aan bet parlement verantwoording schuldig zijn en volgens welingelichte kringen mo(*t zij een getrouwe afspiegeling van het parlement worden. Onmiddellijk na aankomst in zijn land heeft de koning de handkus afgeschaft en de bevolking ontheven van de ver plichting hem elke Vrijdag in het paleis haar hulde te betuigen. Ook zal de ko ning geen klachten meer in ontvangst nemen, daar naar zyn mening alleen het parlement daartoe bevoegd is. De erfprins, Emir Hoessein, vertrekt deze week naar Londen om daar zijn studie voort te zetten. Generaal Eisenhower heeft vandaag tjjdens een inspectie van oefenende Amerikaanse en West-Europese troepen gesproken met gen.-maj- A. T. C. Op somer, de commandant van het Neder landse veldleger, met lt.-gen. A. L. Tromme, de commandant van het eer ste Belgische legercorps en met andere hoge Westelijke geallieerde officieren. De N.V. Nederlandse Rameh Maat schappij, waarvan de N.V. Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin 4 Co. te Apeldoorn de grootste aandeeihoudster is, heeft enkele jaren geleden in Apel doorn een proefbedrijf gesticht om de ramehvezel 7,0 economisch mogelijk voor de textielindustrie geschikt te maken. Zij heeft thans een draad verkregen, waarmede een weefsel vervaardigd kan worden, dat speciaal voor dekzei len, visnetten en dergelijke in aanmer king komt, omdat hij in natte toestand het sterkst is. De Rameh Maatschappij meent, dat het ramehweefsel, wat duurzaamheid en prijs betreft, met succes de concur rentie met katoen zal kunnen door staan. Behalve in pure toestand kan het garen ook voor vermenging met wol en andere stoffen worden gebruikt, die hierdoor in duurzaamheid toenemen De rameh-plant kan o.a. uit Amerika en Azië worden aangevoerd. In Surina me schijnt men op grote schaal met deze cultuur te willen beginnen. Voor het verwerken tot spindraad is het nodig de gom uit de vezel te ver wijderen, waarvoor de Rameh Maat schappij een speciale methode van che misch roten heeft uitgevonden. Advertentie daarbij mogen de kleuren niet lijden en de wol mag n\et stug worden. Vermijdt deze gevaren, gebruik voor wol uitsluitend Echfalon. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is spe ciaal alkalivrg voor wol. In oudé tijdên is de ramehplant ook voor het spinnen van draad gebruikt, o.a. in Egypte en China. Latere fabri- cages strandden op te hoge productie kosten. Het is de directie der Rameh Maatschappij bekend. dat momenteel ook in Amerika een rameh-industrie in opkomst is. Afgaande op de reacties op haar proefzendingen gelooft de directie, dat haar draad eigenschappen bezit, welke ook een vlotte afzet in het bui tenland mogelijk maken. De Bedrijfsgroep Detailhandel heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, omtrent het (nader ge wijzigd) ontwerp-winkelsluitingswet 1951. De Bedrijfsgroep betreurt het ten zeerste, dat daarin op verscheidene be langrijke punten ingrijpend is afgewe ken van het aanvankelijk wetsontwerp, dat in zo grote mate beantwoordde aan het advies, dat in Juni 1949 aan de minister van Economische Zaken door alle bij deze materie betrokken onder nemersorganisaties is uitgebracht. Het aanvankelijke ontwerp was voor het bedrijfsleven juist zo aantrekkelijk, daar het de mogelijkheid bood de re geling op eenvoudige wijze aan te pas sen aan omstandigheden en opvattin gen, die zouden afwijken van de bij het vaststellen der wet vrijwel alge meen geldende. De bepalingen, die de ze aanpassing mogelijk maakten, zijn. grotendeels uit het ontwerp geschrapt. Indien de wet geheel overeenkomstig het nader gewijzigd ontwerp zou wor den vastgesteld, valt, aldus het adres, te vrezen, dat, evenals vrijwel onmid dellijk na de tot standkoming van de Winkelsluitingswet in 1930, spoedig weer een wijzigingswet nodig zal zijn, zo meent de bedrijfsgroep

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5