Belevenissen van de struisvogel Rasmus SCHEEPVAART BERICHTEN HEVEA-banden OMROEPERS Flora 1953 vraagt hotelbouw "0: Helft van aantal candidaten slaagt de eerste keer r Stille tocht langs dodencel in „Oranjehotel" Ontheemden in Freiensteinau hebben hun kerkje Kamer van Koophandel breekt lans voor Zandvoort De Visserijgolf ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE HOOGOVENS Uitbundige feest vreugde H. J. v.d. Meer Geschenk van Nederlandse studenten naar KIWmeiers ■BETER! J DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 PAOTNA blJffil ]%SQ hi?S,nSl de Kw 159 lr*et I" Waterstanden" Wensen en klachten Sim, Sam en Rasmus op zoek naar de schat Procedure om rijbewijzen te verkrijgen Geneeskundige verklaring Biljarten is geen farce „President Robert" naar Liberia? HaarlemH.F.G. eerste lichtwedstrijd RIJWIEL MOTOR in alle maten voorradig bij MARKTBERICHTEN Betrekkingen gevr. Woningrail Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Pensions Te koop aangeboden Lessen Rij-, Vaar- en Voertuigen Te huur gevraagd Ambachten Te huur aangeboden Diversen De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft aan de minister van Economische Zaken een schrijven gezonden, waarin zij met vol doening vaststelt, dat in de Rijksbegro ting 1950 (uitgaven ten behoeve van de financiering van de nieuwbouw, recon structie en modernisering van hotels in Nederland en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer) thans ook Zand voort wordt genoemd en dat binnen het raam der mogelijkheden met de plannen voor Zandvoort rekening zal worden gehouden. De Kamer veroorlooft zich nog eens te wijzen op dit project. Zandvoort is door de oorlogshandelingen in de jaren 19401945 zwaar getroffen en men heeft daar zeker niet nagelaten alles in het werk te stellen om de gevolgen van deze catastrophe te boven te komen. Het is echter een niet te loochenen feit, dat de hotelaccommodatie nog veel te wensen overlaat. De Kamer is er zich volkomen van bewust, dat dit geldt voor vele plaatsen in Nederland, die van de oor logshandelingen hebben geleden in het eigen district zijn daarvan voldoende voorbeelden te vinden en zij zou ook Het slechte weer der laatste dagen alsmede de komende vastendagen dezer week waren Maandag wel de voornaam ste oorzaken van de vrij sterk verhoog de prijsnoteringen. Vooral de rondvis steeg met sprongen in prijzen. De meest gevraagde groot- en kleinmiddel- schelvissoorten bereikten noteringen welke gemiddeld f 75 tot i 70 per kist beliepen. De braat steeg eveneens aan merkelijk in waardering en bracht het tot niet minder dan f 40 per kist. Door de duurdere rondvisnoteringen werden ook de wijtingsoorten iets beter afgeno men en beter betaald. Grote kwalitei ten noteerden gemiddeld f 17 per kist, terwijl slechts zeer weinig aan de vis- meelfabrieken behoefde te worden toe gewezen van de kleinere kwaliteiten. De schol werd duur betaald. Grote en middelsoorten hielden het midden tus- f 70 en f 65 per kist. Kleine schol werd gewaardeerd op f 40 tot f 15 Per kist, naar gelang de kwaliteitsver schillen, welke nogal groot, waren. De tongen konden nog weinig hogere prij zen maken. Grote tong behaalde als ge middelde prijs f 3,75 per kg. en de klei ne tongen 2 f 1.10. Deze laatste soorten werden hoofdzakelijk gekocht voor de export Met de haring was het nog het oude liedje. Goede kwaliteiten varieer den van f 16 tot f 13 per kist. Van de overige aanvoeren moesten weer be langrijke partijen voor de vismeelfabrie ken worden opgehouden. De makreel vond goede afnamen tegen f 15 per kist. In doorsnede was de handel zeer ge wild en werd vlot verkocht. Maandagmiddag waren de volgende schepen voor de Dinsdagmarkt bekend. Dit waren de VIOS met 2000 kisten ha ring en 75 kisten makreel, de Tzonne met 2400 kisten haring en 200 kisten makreel, de Java KW 159 met 325 kis ten baring en 75 kisten makreel, de Arend KW 7 met 600 kisten haring en 40 kisten makreel en de Willem Corne lls KW 16 met 130 manden diverse ver se vis. Nog niet bekend was of er nog een trawler voor de tweede losbeurt in aanrnerking~ kon komen. Voor de Woensdagmarkt kwamen Maandag reeds binnen de Zeelandia met 1150 kisten haring en 50 kisten diversen en de Chenevière met 1800 kisten ha ring en 30 kisten makreel. Verder kun nen nog worden verwacht de trawlers van de Mij. Petten, n.l. de Alkmaar (vertr. 6 Sept.), de Petten (vertr. 6 Sept.), de Bergen (vertr. 7 Sept.) en de Schoort (vertr. 7 Sept.). Volgens de laatste gegevens is tevens de Bloemen- daal op de thuisreis met een verse vis aanvoer. Tot heden kwam echter nog geen specificatie van deze vangst voor en zal nog moeten worden afgewacht, in verband met de volgorde van binnen komst der schepen of dit schip voor Woensdag aan de afslag kan komen. Voor het verdere weekgedeelte kun nen nog worden verwacht (met uitzon dering van de reeds hierboven vermelde schepen, en behoudens ontijdige veran deringen zoals markten in Engeland) de Assan Reis, vertr. 8 Sept.; de Cohi- paen, vertr. 10 Sept.; de Flamingo, vertr. 11 Sept.; de Allan Water, vertr. 11 Sept.; de Limourgia, vertr. 11 Sept.; de Antje, vertr. 11 Sept.; de Hermen, vertr. 12 Sept.; de Danser, vertr. 12 Sept.; de Haarlem, vertr. 13 Sept. en de Mary, eveneens vertrokken 13 Sept. Zondag kwam de Belgische kotter Z B49 de Vissershaven binnen met op sleep de O 127, die wegens een defect aan de motor hulpeloos op zee rond dreef. De vangsten van deze schepen bedroegen leder 40 manden, welke van daag in de afslag werden verkocht. Zondag kwamen van de haringlogger- ?e v°lgende schepen binnen met onderstaande aanvoeren: de KW 47 met m,48 ™et 480 kantjes, de KW 83 met 67 kantjes, de IJM 75 met 84 kantjes, de KW 39 met 34 kantjes, KW 42 met 478 kantjes, de KW 5 5 kantjes, de KW 78 met 100 kant- Jes. Maandag kwam de KW 167 nog bin- non met 300 kantjes haring. IJMUIDEN. Dinsdag 18 September. ^ater: 5,12 u- en 17-34 u. Laag wa ter: 1.07 u. en 13.19 u. Woensdag 19 September: Hoog water: 5.50 u. en 18.09 u. Laag water: 1.45 u. en 13.52 u. zeker niet speciaal de aandacht op Zandvoort vestigen, ware het niet, dat zij van oordeel is, dat hier nog een an dere belangrijke factor in aanmerking moet worden genomen. In 1953 zal te Heemstede de 10-jaar lijkse grote bloemententoonstelling wor den gehouden. De ervaring heeft wel geleerd, dat een dergelijk evenement duizenden vreemdelingen naar ons land trekt en speciaal naar Haarlem en omgeving. Ook ditmaal zal dit ongetwij feld het geval zijn, nog te meer, waar de huidige valuta van Nederland een be zoek aan ons land zal vergemakkelijken. Het valt ten zeerste te betwijfelen of Haarlem over een voldoende 'notelcapa- citeit zal beschikken. Reeds dit jaar moesten in het bloembollenseizoen par ticulieren worden ingeschakeld om alle buitenlandse gasten onderdak te ver schaffen. Zandvoort, met zijn ligging in de onmiddellijke nabijheid van Heemstede en Haarlem, zou zeker een groot deel van deze gasten kunnen herbergen. Ge zien de zeer groots opgezette reclame, die ook in Noord- en Zuid-Amerika voor deze Flora 1953 wordt gemaakt, meent de Kamer, dat het aanbeveling zou verdienen de plannen ten aanzien van Zandvoort ook uit dit oogpunt met bijzondere aandacht te bezien, terwijl het vanzelf spreekt, dat met de uitvoe ring der plannen de nodige spoed dient te worden betracht. Voorzitter Swens bracht in zijn ope ningswoord gisteravond allereerst hulde aan het nijvere Aalsmeer, dat zo uitste kend voor de dag was gekomen bij het laatst gehouden bloemenfestijn in Am sterdam. Hij noemde zulks van grote propagandistische waarde voor Neder land in het algemeen en voor Aalsmeer in het bijzonder. De agenda kon overigens betrekkelijk vlot worden afgewerkt. Bij de medede lingen herinnerde de voorzitter aan het adrës inzake de hotelbouw in Zand voort, dat de Kamer als een vorm van steun had gezonden aan deze gemeente en waarvoor Zandvoort erkentelijk was gebleken. De heer Slagveld uit Zand voort bracht ter tafel, hoe vele hotels in de bezettingstijd verwoest werden, waarvan de eigenaren nog geen kans hebben gehad hun gebouw weer op te trekken. Dank zij de Marshall-hulp is het mogelijk gebleken verschillende ho tels weer te bouwen, maar spr. be treurde het, dat daartoe mensen waren aangewezen, die nog nooit in Zand voort een hotel hadden geëxploiteerd, terwijl de „oude getrouwen" werkloos aan de kant moesten blijven staan. De heer Slagveld stelde voor deze kwestie ter onderzoek aan de middenstands commissie uit de Haarlemse Kamer te geven. De voorzitter zegde toe, dat zulks zal gebeuren De Velser tunnel kwam nog even ter sprake. De voorzitter en de secretaris hadden een onderhoud gehad met ir. Volkers van het ministerie van Wa terstaat en daarbij bleek, dat men ten volle overtuigd was van de noodzake lijkheid van een tunnel. De voorberei dende werkzaamheden zijn thans be gonnen en over vijf of zes jaar hoopt men met de tunnel gereed te zijn. In de overgangstijd zal een vierde pont worden ingeschakeld. Bij het hoofdbestuur van P.T.T. was de spoedige oprichting van een nieuw postkantoor te IJmuiden bepleit. De vorige maand was van de P.T.T. bericht ontvangen, dat deze kwestie de volle aandacht heeft en dat er intussen twee terreinen beschikbaar waren gekomen voor de bouw van een postkantoor. In verband echter met het bouwprogram ma van de P.T.T. kan nog geen beslis sing worden genomen omtrent het tijdstip, waarop met de bouw kan wor den begonnen. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer aan de gemeente Haar lem over de slechte bestrating van de Westergracht, wees de heer Jurrissen op de mindere kwaliteit van andere stra ten, zoals de Wilhelminastraat en Kin- derhuisvest. De voorzitter verklaarde, dat er nog meer brieven voor de ge meente in petto zijn, zodat ook deze kwestie kan worden aangesneden. Bij de rondvraag uitte de heer Alders min of meer zijn verontwaardiging over de heffing van de precariorechten door de gemeente Haarlem. Volgens spreker grenst het aan het ongelofelijke, wat betreft het klein-gedoe van de gemeente ten oDzichte van handel en industrie. Indien "de voorzitter het op prijs stelde, zou hij daarvan verschillende staaltjes kunnen leveren De voorziter zag die staaltjes gaarne toegezonden aan het bestuur, waarop dan nadere stappen ondernomen zouden worden. Een van de 'andere leden memoreer de, hoe er jarenlang in het Kleverpark- kwartier een hulppostkantoor was ge weest. Om onbekende redenen ver huisde dat destijds van de Santpoorter straat naar de Jelgersmastraat, maar daar is het nu reeds een half jaar ge sloten, zeer tot ongerief van de be langhebbenden. Beloofd werd, dat een onderzoek zal worden ingesteld. 6 toce"liogen Copyright P. t <3* - I .ïintiii -w*™* 8. Toen Rasmus een eind in de woestijn gevorderd was, legde hij een stel beenderen bij elkaar in het zand, zodat het een echt geraamte werd. Een poosje later kwam de zeerover-kapitein daarlangs. Hij was half verdoofd van vermoeidheid. Maar toen hij het geraamte zag en het briefje, dat Rasmus daarbij op een cactus geprikt had, viel hij op zijn knieën en begon te lezen: .^Arme bedelaar. Hier zie je mijn beenderen, die me altijd zo prettig gezeten hebben en waar ik zoveel plezier van heb gehad. Maar nu borgen schat. Doe dat nooit, als je niet....' hebben ze mij de dienst opgezegd, omdat ik zo onvoorzichtig was op jacht te gaan naar een ver- In het restaurant van Walserti Oost werd de heer J. J. Alles door vele aan wezigen, die van buizengieterij, com merciële afdeling!, administratie en boekhouding waren gekomen, gehuldigd ter gelegenheid van zjjn zilveren ambts jubileum. Directeur P. R. Bentz van den Berg w»s bij dit jubileum de woordvoerder namens de directie. Spreker bracht zijn getrouwe medewerker een van de jubilarissen waarvoor door zijn jeug dige leeftijd nog de mogelijkheid van een gouden feest in het verschiet ligt hulde en dank en accentueerde zijn woorden met de gebruikelijke enve loppe. „Een parmantig klein kereltje trad 25 jaar geleden de portiersloge binnen om daar als jongste bediende zijn hoog ovenloopbaan te beginnen", vertelde de heer E. van Veelen, algemeen procu ratiehouder en hoofd der commerciële afdelingen. De heer Van Veelen sprak van hun beider prille sameniverking, die. zoals onder jonge bedienden ge bruikelijk is, niet vrij was van harte lijke stekeligheden en gezamenlijke cri- tiek op andere afdelingen. Aan het slot van zijn jubileumrede vereerde spreker de jubilaris het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij. De heer C. R. Prinselaar, chef van de afdeling Expeditie, aan welke afdeling de heer Alles twintig jaren zijn beste krachten heeft gegeven, prees de hem geboden gelegenheid om zijn vriend en vroegere medewerkers te mogen huldi gen. Vervolgens roemde de heer Prin selaar de toewijding en kunde van de jubilaris. Al degenen, die hun felicitaties wilden materialiseren, hadden de heer A. Mijs, chef van de commer ciële afdeling der Buizengieterij, afge vaardigd om een fraai fototoestel als jubileumgeschenk aan te bieden. De heer Mijs deed dit met een hartelijke toespraak tot zijn eerste medewerker, en hij releveerde verschillende momen ten uit de geschiedenis der commerciële afdeling der B.G. Zij mochten samen goed werken en zij wisten de verkoop van buizen in de juiste banen te leiden, spreker in de buitendienst en de jubi- Aiis op het kantoor. Ook mevrouw Alles (die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken) werd in het bijzonder door de heer Mijs gehuldigd Namens bedrijfsdirecteur ir. F. W E. Spies, die door een buitenlands verblijf niet aanwezig kon zijn, sprak de heer Mijs vervolgens de gelukwensen der be drijfsdirectie uit. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 tussen twee plaatjes gezegd, 8.50 huis vrouw, 9 00 gram. VPRO: 10.00 boek. 10.05 prot. pr., VARA: 10.20 gram., 10.35 vrouw, 11.00 gram., 12.00 lichte muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmed., 12.33 Voor het platteland, 12.38 amusementsmuz 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Poli- tiekapel, 13.50 gram., 14.00 gesproken portret: Jean Valtin, 14.15 strijksextet. 15.00 kinderkoor. 15.20 piano-recital, 15.30 zieken, 16.05 jeugd, 17.30 piano duo, 17.45 Natuuronderzoek in Indone sië. 18.00 nieuws. 18.20 actualiteiten, 18.35 amusem.muz., 19.00 Het kan ook anders, causerie, 19.15 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Op de korrel, causerie. 20.15 Prome nade-orkest en solist, 20.45 Dokter Hol!, hoorspel, 22.05 gram., 22.15 Joods progr., 22.45 slaap, causerie. 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.20 orgel, 23,40 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 muziek, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 gram., 10 30 prot. pr., 11.00 sopraan en piano, 11.50 gram., 12.33 Instr. septet, 13.00 nieuws. 13.15 militaire reportage, 13.20 lichte muziek, 13.50 gram., 14.15 Vaudeville- salonorkest, 14.45 meisjes, 15.00 Concert gebouworkest, 16.00 gram., 16.15 jeugd. 17.20 gram., 17.30 strijkkwartet, 18.00 gemengd koor, 18.30 amusem.muziek. 19.00 nieuws, 19.15 De oude S.S.R. in een nieuwe tijd, causerie, 19.30 gram.. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 om roeporkest, 21.00 Vijftien jaren predi kant bij een Nederlandse kolonie in Brazilië, causerie, 21.20 Metropole-ork. en solisten, 21.50 harpensemble, 22.10 klein orkest, vocaal ensemble en orgel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 Instr septet, 23.35 gram. ENGELAND, BBC Home Service. 320 m- 12 00 gevar. muz.. 13.30 dansmuz., solistenconcert, 18.20 amusem.muz., 19.30 symph.-orkest en solist. ENGELAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Accord.ork., 15.45 arbeidersork.. 16.30 BBC Northern Or chestra en solist, 18.15 uitwisselings- progr. met het continent. 22.20 dans muziek. NORDW.DEUTSCKER RUNDFUNK, 309 m. 12.00 gevar. muz., 13.25 vro lijke muz., 15.40 orkestconc., 16.20 film- <muz., 17.00 klass. muz., 18.00 orkest conc., 20.05 ,.Libe im Dreiklang". ope rette, 22.35 saxophoon-kwartet. 0.30 amusem.muz. FRANKRIJK, Nationaal Programma, 347 en 249 m. 12.00 symphonie-ork. en soliste, 19.00 orkestconc., 20.00 gevar. conc., 23.00 Chinese gedichten en muz. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m.' 17.10 dansmuziek. 18.00 dansmuziek. 20.00 Omroepork. en soliste. 484 m.: 20.15 groot symphonie-ork. en solist, 22.10 jazzmuziek. ,,Het samengaan van de buizenfabriek en de commerciële afdeling heeft, in het bijzonder door de toewijding van deze jubilaris, tot een hechte eenheid geleid", zo stelde de bedrijfsleider van de Buizengieterij, de heer D. H. Soeters, met grote waardering vast. De heer Alles, die niet geschroomd heeft ter plaatse zijn administratieve kennis met kunde omtrent de fabricage van het pro duct aan te vullen, is in de buizen- fabriek een geziene figuur geworden. Als bewijs daarvan mocht de heer Soe ters een tweetal medewerkers uit de fabriek, de heren C. Wolterman en J. Oorthuijzen, uitnodigen op, het. podium te komen. Hun felicitatie was in de vorm van een muziéknummér, dat op de mondharmonica ten gehore werd ge bracht. Een derde productieman, de heer C. A. Groenveld, besloot deze spontane hul diging met een briljante accordeon auditie, die eindigde met een door de zaal enthousiast medegezongen ,,Lang zal hij leven". De vele aanwezigen staken hun waar dering voor de drie musici niet onder stoelen of banken en applaudisseerden uitbundig. De uitslagen van de gisteravond in Hotel-Café „Royal" aan het Stations plein te Haarlem gespeelde wedstrijden „Drie banden groot biljart" luiden als volgt: Door de inwerkingtreding van de Wegenverkeerswet is ook de taak van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen aanmerkelijk vergroot. Het Nederlandse publiek dit is uit verschillende reacties geble ken is onvoldoende op de hoogte van de taak, de bevoegdheden en de werk wijze van dit bureau. De Commissie van Toezicht op het Centraal Bureau heeft daarom gemeend een ruimere voorlichting te moeten geven. Zij wil allereerst stellen, dat de ge neeskundige verklaring, die men yoor het verkrijgen van een rijbewijs thans kan afleggen vroeger moest het een doktersverklaring zijn een bewijs is, dat men toch wel enig vertrouwen in de mensen gekregen heeft! Zij acht die verklaring ongetwijfeld beter dan een onderzoek van een dokter- Wanneer men boven de zestig jaar is heeft men evenwel een doktersverklaring nodig. De opvatting, als jou deze verklaring een farce zijn, is onjuist. Op de eerste plaats staat er een boete van duizend gulden of drie maanden hechtenis op een valse verklaring en verder wijst ook de practijk uit, dat de verklaring wel degelijk zin heeft. De negende, tevens laatste vraag van de verklaring: „Zoudt gij uzelf veilig voelen in een door u bestuurd motorrijtuig" van de 290069 aan vragers hebben er 655 deze vraag met „neen" beantwoord zal naar alle waarschijnlijkheid anders gesteld worden. De huidige redactie geeft aanleiding tot misverstand. Er wordt nogal eens critiek uitgeoe fend op het feit, dat men driemaal een examen zou moeten afleggen alvorens I doen. te slagen; minstens, zo heet het, zakken de meeste candidaten de eerste keer.' Deze vermeende geldklopperij wijst de Commissie van de hand. Zeker, de helft van het aantal candidaten slaagt de eerste keer. Ongeveer twintig procent slaagt de tweede keer. Het zakken voor het rijvaardigheidsbewijs schrijft de Commissie toe aan onvoldoende voor bereiding, dikwijls omdat men meent de eerste keer toch niet te zullen sla gen, weshalve men zich maar niet druk maakt. De examipators eigenlijk advi seurs worden voortdurend gecontro leerd. Daarnaast krijgt de adviseur een maximum-aantal examinandi per jaar, zodat het vrijwel uitgesloten is, dat het behalen van geldelijk voordeel in het spel is. In het algemeen gesproken is de Com missie van oordeel, dat de procedure voor het verkrijgen van een rijbewijs te omslachtig is en bepaald onlogisch. Een en ander zou gecentraliseerd moe ten worden, waardoor ook de kosten gedrukt worden. Het Franse persbureau AFP meldt, dat de „President Robert" onder Libe riaanse vlag 11 September is vertrok ken met bestemming Liberia- De Maas trichtse notaris Q. zou zich nog aan boord bevinden. Het jacht heeft een maand in de haven van Cherbourg ge legen. De bemanning, die uit 18 leden van verschillende nationaliteit bestaat, zou gerecruteerd zijn uit lieden met een niet al te gunstig verleden. Een Neder landse rechercheur heeft in Cherbourg een onderzoek ingesteld, waarover hij geen nadere mededelingen wenste te ABBEKERK p. 18 Finist. n. Rotterdam. ARENDSKERK p. 18 Messina n. Kobe. ARIADNE 18 te Famagusta. AAGTEDIJK 18 v. Santos te Rio Jan. ALDABI 18 v. Buenos Aires te R'dam. AMSTELDIJK 17 v. N. York n. Rott. AGAMEMNON 18 te Maracaibo. AKKRUMDIJK 18 v. Antw. n. Hamb. ALKAID p. 18 Santos n. Montev. AAGTEKERK p. 18 te Aden. ALCYONE 17 v. Sydney n. Fremantle. ALBIREO p. 17 Kp. Frio n. R'dam. ALMKERK 18 te Manilla verb. ALPHACCA 18 te Paranagua. ARKELDIJK 18 te Bremen. ALBLASSERD. p. 18 Azoren n. Cuba. ALIOTH 18 v. Hamburg te Bremen. AMSTELPARK 15 te Philadelphia. ALPHARD p. 18 Bahia n. R'dam. BREDA A'dam n. Peru 17 te Chicama. BLITAR 18 v. Port Said n. R'dam. BAARN A'dam n. Chili 18 te Cristobal. BLOMMERSDIJK p. 18 Dover n. Antw. BLIJDENDIJK 18 v. R'dam te New York. BONTjïKOE 18 te Tj. Priok. BOSKOOP p. 18 Finiserre n. Barbados. BRITSUM p 18 Sable-eil. n. Rotterdam. CHESHIRE 18 te Amsterdam. CERAM 18 v. Hamburg te Bremen. DIEMERDIJK p. 18 Azoren n. Rott. DRENTE 18 v. Packust te Bombay. ENA p. 18 Dungeness n. Curacao. FARMSUM p. 18 Bermudas n. Hampt.r. GOOILAND p. 18 Finisterre n. Zd. Am. GROTE KERK p 17 Cp. Falmas n. Kaapst. HAARLEM p. 18 Burlings n. Pto. Rico. HERSILIA 18 v. Manta te Guayaquil. HEEMSKERK 18 v. R'dam te Sydney. HELENA 18 v. A'dam te Bremen. JUPITER 17 v. Vassiliko te Gibr. JAPARA 18 te Surabaja. KEDOE 18 te Surabaja. KERTOSONO 18 v. Napels te Genua. LAURENSK. 18 v. Muscat te Dubai. LEERSUM 18 v N. Orleans te Houston. LAAGKERK 18 te Basrah. LEKKERKERK 18 te Port Said. LOMBOK 17 v. Surab. n. Calcutta. LEMSTERKERK 19 te Muscat verw MACUBA p. 18 Gibraltar n. Tripoli. MADOERA 18 te Chittagong. MELAMPUS 18 v. Surab. te Balikpapan. MARIEKERK p. 18 Kp. de Gata n. Sydney. MATARAM p. 18 Ouessant n. Holl'a. MERWEDE 18 te New Orleans. MUIDERKERK p. 18 Aden n. Bombay. MOLENKERK 18 v. W. Afrika te A'dam. MIRZA 17 v. Zahrani n. Stanlow. N.-HOLL. sl.b p. 17 Ouessant. n. Albany. NOORDW. p. 17 Pantellar. n. Venetië ODYSSEUS i8 te Kopenhagen. PRINS FRED. HENDR. 16 te Antw. PAPENDRECHT 18 te Pta. Cardon. PARKH p. 18 St Maarten n. Pt Alfred. PR. WILL. v. ORANJE 18 te R'dam. PR. J. W. FRISO p. 18 Hk. v. H. n. Bremen, RIDDERKERK p. 18 Algiers n. R'dam ROSSUM 16 v. Zaandam te Antw. ROEPAT Priok n. A'dam p. 18 Dover. RIJNLAND 17 v. K. Verd. eil. n. A'dam. SARPEDON 18 v. Curac. te Nickerie. STAD MAASSLUIS. 18 te Lulea. STAD VLAARDINGEN 18 te Narvik. SCHERPENDR. p. 18 Finist. n. Sidon. SCHIEDIJK p. 18 Finisterre n. N. Orl. ST. BREDA p. 18 Cp. Race n. Newptn. ST. HAARL. p. 18 Lissabon n Spezia. SINGKEP Priok n. A'dam p. 18 Kp. Bon. STRAAT MALAKKA 18 te Kaapstad. TABIAN p. 18 Dondrahead n. Singap. TOSARI Priok n. R'dam p. 17 Minicoy. TROMPENBERG p. 17 Azoren n. Havre. TIBERIUS 17 te Ciudad Trujillo. VAN RIEBEECK 18 te Makassar. VEENDAM p. 18 Cp. Race n. Southampt. WESTERDAM 17 v. N. Y. te R'dam. WOENSDRECHT 17 v. Hamb. te Curag. WESTLAND 17 te Rio de Janeiro. IJSSEL 18 te Pto. Cabello. ZEELAND 18 v. Bayonne te Emden. ZONNEWIJK p. 18 Ouessant n. Rott. Morgenavond om acht uur wordt aan de Planetenlaan te Haarlem de eerste lichtwedstrijd van dit voetbalseizoen ge speeld. De strijd gaat tussen Haarlem, dat met het kampioenselftal van 1946 in het veld komt (o.a. Kick Smit en P. Kluit) en HFC, dat pas Stormvogels met 21 klopte. car. beurten h.s Bakker 30 69 3 Lamers 40 69 3 Lamers 28 59 4 v. d. Linden 40 59 4 Bakker 40 95 3 Schermerhom 40 95 4 Evenals in de vorige jaren na de bevrijding werd ook dit jaar een stille tocht gemaakt voorbij de Dodencel 601 in de cellenbarakken aan de Van Alkemade- laan te Den Haag. De oud-gevangenen van het „Oranjehotel" te Scheveningen en nabestaanden hielden Zaterdag n.1. hun jaarlijkse bijeenkomst, georganiseerd door de stichting „Oranjehotel" en voorafgegaan door een samenkomst op de binnenplaats van de gevangenis, gevolgd door een tocht langs de Doden cel en een défilé langs het monument, dat het vorig jaar door Koningin Juliana, aan de buitenmuur van de cellenbarakken werd onthuld. Aanwezig waren o.a. mr. L. A. Kes- per. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, ir. J. W. Albarda, prof. dr. G. A. van Poelje en F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, leden van de Raad van State, mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, mej. J. Geldens, particulier secretares se van Prinses Wilhelmina, mr. J. C. Tenkink, secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, als vertegen woordiger van de minister, mr. E. A. M. Lamers, directeur-generaal van het Ge vangeniswezen en mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Ds. G. Bos sprak een kort, gevoelvol en krachtig woord, dat door de ruim Advertentie Advertentie SCHAGCHELSTK. 7 Freiensteinau is een gehucht, niet meer en niet minder. Het ligt in Duits land, op ongeveer 40 km. van de Barok- stad Fulda. De gehele omgeving is Evangelisch en er is geen Katholieke kerk te bespeuren. In deze streek kwa men door de ernstige gevolgen van het verdrag van Potsdam plotseling een dertienhonderd Katholieke „Heimat- vertriebenen" uit Bohemen. Alles ver loren deze mensen op hun verschrikke lijke toc.it naar het Westen en het ge mis aan een eigen Godshuis in deze protestante omgeving was voor hen vaak nog erger dan hun materiële moei lijkheden. Gelukkig troffen zij in hun nieuwe pastoor, pfarrer Jozef Schnei der, een priester die door de jarenlange ellende die hij zelf had doorstaan, ge hard was en met een bijna bovenmen selijke energie voor hen streed. De ka tholieke studenten van Nederland hoor den van zijn zwoegen voor een eenvou dig kerkgebouw en zij namen in het kader van de actie Oostpriesterhulp het initiatief, een kerk te schenken aan Freiensteinau, Nadat de studenten een groot gedeel te van de benodigde middelen bijeen gebracht hadden, w ;rd begonnen met de touw van een buis, dat niet alleen als woning van God, maar ook als pastorie en parochiehuis zou worden ingericht. Binnen drie maanden kwam het gebouw tot stand en de ijver en het verlangen van de katholieke vluchtelinge; was zó gróót, dat zelfs de vrouwen m kinde ren deel namen aan t.o zware arbeid- Pfarrer Schneider begroette Zaterdag 8 September de deputatie van de katho lieke studenten en Oostpriesterhulp, die tegenwoordig zouden zijn bij de plech tigheden van de kerkzegening. Zondagmorgen zegende de hoogwaar dig heer dr. M. Ondersteijn, prelaat van de Abdij Berne te Heeswijk onder ont roerende aandacht van d - ontheemden in Freiensteinau, het kerkje, dat onder de schutse werd gesteld van Maria Ko ningin van de vrede. Dit op zich zelf bescheiden gebeuren groeide Zondag in Freiensteinau uit tot een warm feest van de Liefde, die reikt over alle gren zen, en die Nederlandse katholieken hun verdreven geloofsgenoten vinden deed op voor beiden vreemde bodem. De belangstelling ook van de Evan gelische gemeente zelf en van de we reldlijke autoriteiten onder meer vereerde de Landrat van het distri t het feest met zijn bezoek droeg in bijzondere mate bij tot de blijheid in Gods kerk waarvan dit feest sprak. duizend aanwezigen met grote belang stelling werd beluisterd. Koningin Juliana had het bestuur van de stichting „Oranjehotel" een brief gestuurd, waarin zij mededeel de, tot haar leedwezen de samenkomst niet te kunnen bijwonen. Zij verzocht het bestuur aan alle aanwezigen van haar medeleven bij de plechtige jaar lijkse gang naar de dodencel te doen weten. In het moment van eerbiedig stil zijn, vermengt zich met de nage dachtenis aan hen, die hun leven gaven voor de goede Nederlandse zaak, op nieuw de belofte, naar de opdracht die zij voor zich wisten voort te leven. Nadat allen staande één minuut stil te hadden betracht en vervolgens twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, werd de stille tocht langs Dodencel 601 gehouden. De reünisten begaven zich vervolgens naar het Kurhaus, waar de reünie en de ledenvergadering van de stichting „Oranjehotel" werden gehouden. Pater K. Verhofstad S.J. hield o.m. een toe spraak, waarin hij de vraag stelde of het zin heeft als oud-gevangenen bij elkaar te komen. Deze vraag beant woordde hij in bevestigende zin, „om dat wij dreigen iets te verliezen". Hij merkte op dat men in het oorlogslijden de geest van Christus op zijn Kruisweg kan speuren. In de gevangenis tijdens de bezetting kende men de hoop. Die hoop was het licht, dat in de duisternis bleef schijnen. Er is hard gewerkt, maar de glans van het leven is aan het wegsterven. Wij leven in een crisis van de hoop, wij gaan voort zonder glimlach. Langzaam is uit ons wegge gaan het licht van de hoop. Wij strij den niet voldoende, wij slaven te veel. Ook in de huidige tijd mogen wij niet vertwijfelen of zelfs twijfelen. Wij oudere mensen, zo voegde hij hieraan toe, hebben nog een speciale verant woordelijkheid jegens de jeugd. Maar er zijn moeilijkheden en de ouderen staan nu voor de zware taak de jeugd vuur mee te geven. De jeugd moet in ons kunnen vinden de hoop, die doet leven. VEEMARKT AMSTERDAM, 17 Sept. Aan voer 407 runderen, prima kwaliteit f 2.65— 2.75, goede kwaliteit f 2.55—2.63, derde kwa- iiteti f 2.40—2.53, mindere soorten f 2.15—2.40 per kg. geslacht, 234 varkens, prijzen lager f 2.53—2,55, lichte soorten vanaf f 2.46 per kg. geslacht, 28 kalveren f 1.802.30 per kg. levend gew., 28 nuchtere kalveren f 1.40— f 1.50 per kg. levend, 4 schapen, geen no tering. VEEMARKT ROTTERDAM, 17 Sept. Aanvoer in totaal 1067 stuks, waarvan 721 vette koeien, prijzen: le kw. f 2.55—2.75, 2e kw. f 2,25—2.45, 3e kw. f 2.002.20 en 346 varkens le kw. f 2.16, 2e kw. f 2.12, 3e kw. f 2.09. PAARDENMARKT UTRECHT, 17 Sept. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 450 paarden; prenzen: luxe p. 900—1150, werkp. 700—1000. oude p. 550—850, p. boven 3 j. 700—900, p. ben. 3 j. 600800, veulens 225400, hiNen 400—725. Handel matig. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM 17 Sept. Klei 35 mm. opwaarts, Eigenheimers f 8.009.—, Bintjes 8.008.50, Koopmans blauwen f 9.5010. Voer: zieke aardappelen f 4.gezond voer t 5.25. Allee per honderd kg. Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven kunnen geeeiüedea •an one Hoofdkantoor, aan ■nee bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. MOOIE GESTOFF. SLAAP KAMER te huur op nette st. te Heemstede. Met licht en water, vaste wastafel. Brie ven. o. no. 4857 bur. v. d. bi. HUUROVERNAME van klein huis te Zandvoort. Geh. vrij staand en leeg te aanv. 100 m. van zee. Overn. van ged. inboedel. Huurpr. ben. 25.- p. m. Br. np. 4863 bur. yöi dit blad. tm NAAISTER, GEDIPL., vraagt werk aan huis. Prima refer. Br. no*. 4835 bur. van dit bl. NET R.K. MEISJE, 18 jaar, z. z. g. gepl. als hulp in de huish. v. d. e. n. Brieven no. 4839 bureau van dit blad. NET R.K. MEISJE b.z.a. als kindermeisje, ook genegen huish. werk te verrichten. Br. nr. 29708 bur. van dit bl. R.K. DAGMEISJE gevraagd, v.g.g.v., tegen 1 October a.s., van 820 uur, in gezin met 2 kl kind. Aanm. 's avonds tussen 8 en 9 uur: Mevrouw v. Pampusv, d. Pavoordt, Bloemendaalseweg 235, Over- veen. BLOEMBINDER of BIND STER gevr. Br. met opg. van loon en ref. onder no. 8941 bur. van dit blad. WERKSTER gevr. v. Vrijd. om de 14 dagen van 9 tot 1 u. door Mevr. Leeuwenberg, Oranjeplein 3. Aanmelden zo spoedig mogelijk 's avonds na 7 uura NET MEISJE gevraagd, 14 a 15 j., bij Parfumerie-fabriek Symonard, Overtonstraat 6, Haarlem. WERKSTER gevr. 1 dag per week of 2 ocht. Tetterode straat 6. MACHINESTIKSTERS gevr. op japonnenatelier te Zand voort. Alleen geroutineerden. Reis wordt vergoed. „Habo- ra", Haltestr. 4, Zandvoort, tel. 2896. BOX en KINDERSTOEL. Br. met prijs onder no. 4801 bur. bur. van dit blad. GED. INBOEDEL, zolderop ruiming, boeken. Dr. Leijds- straat 7. NET GEDR. LEDEREN en Bentveld. GEWONE KLEDING. Dr. Leijdsstraat 7. OUDERWETSE MAHONIE RONDE TAFEL en 4 of 6 mahonie stoelen. Defect geen bezwaar. Br. no. 4551 bureau van dit blad. VETTE ARBEIDERSWONING aangeb. te Beverwijk. Gevr. dito te Haarlem. Br. onder no. 4807 bur. van dit blad. F WONINGRUIL AANGEBO DEN. 2 gr. kamers met keu ken, Amsterdam-C-, voor een huisje in IJmuiden of Vel- sen. Br. L. Bur. Bijkantoor IJmuiden, Bonifaciusstr. 27, telefoon 5790. AANGEBODEN in Villawijk Bentveld étage: 3 vertr., bad kamer. keuken, zolder en ga rage, C. V. GEVRAAGD woning of ged. v. woning (parterre) met ga rage, in Bl.'daal of Heem stede. Br. Bentveldseweg 10, JONGEMAN zoekt zit-slaap- kamer, gemeub., met volle dig pension. Geen beroeps. Br. no. 4845 bur. van dit bL NEST D. HERDERS on nest konijnen, halfwas, v. Doorn, Lumeystraat 31, IJmuiden. BABY-PIANO TE KOOP. Als nieuw. Pracht toon. Hooi- markt 24. LIGUSTRUM VOOR HEG GEN 8 cent. „De Morgen stond", Soendaplein 31, Tel. 19903. PRIMULA'S, groot, 50 cent. De Morgenstond, Soendaplein 31, telefoon 19903. R.K. MEISJE v. d. e. n. ge vraagd. Zelfst. kunn. werken. Kinderjuffrouw aanw. Mevr. Janssen, Amst.vaart 48, Haar lem. VOLSLAGEN BANKETBAK KER gevr. Frans Halsstraat 54, Haarlem. NET DAGMEISJE gevr., 16 17 jr. Parklaan 131 rd. NET MEISJE gevr., 20 jr., voor de huish. en genegen in de winkel (banketbakkerij te Badhoevedorp) te helpen. Begin of half Oct. Groot ge zin. Liefst v. d. e. n. Werk ster aanw. Brieven onder no. 4877 bureau van dit blad. Wij vragen voor onze winkel Heemstede, Raadhuisstr. 49, een flinke BEDIENDE, 17-22 jaar, voor wijk- en winkel- werk. Gunstige condities en voor jongeman, die van aan pakken weet en zichzelf vooruit wil brengen, goede toekomstmogelijkheden. Mon delinge sollic. in genoemde winkel. ZIJLSTRA. grootle- vensm iddelen bedri j f NET R.K. MEISJE gevr., voor huish. en winkel, boven de 18 jr. Liefst gekend in brood- en banketbakkerij. Aanm. na 7 uur mevr. Emke, St. Bavostraat 9, Haarlem-N. NET R.K. DAGMEISJE gevr. Mevr. Teeuwen, Heemst. Dreef 47. Heemstede, tele foon 39199. FLINK MEISJE gevraagd van 8.30-12.30, liefst boven 18 jr. Aanm.: Schoter^ingel 83. BANKETBAKKERSLEER LING gevraagd, 15 jaar. C. Wesseiing, Brouwerskade 9 JAAR SM A HAARD, kachel plaat, grondplaat en schuif- pijp. 60.-. Lange Heren straat 3 rd, Haarlem. STUDEER TECHNIEK THUIS Handelswetenschappen, werk tuigbouwkunde, waterbouw kunde, electrotechniek, che mie, zuivel, bouwkunde. Door de inspect, v. h. schrift, onderwijs alsmede door het bedrijfsleven erkende oplei ding. Vraagt prospectus aan PBNA Arnhem, Velperbui- tensingel 748. ENGELS-DUITS. Privé en kleine clubs. W. A. Levert, Lorentzpl. 1, telefoon 12656. OPLEIDING VOOR COU PEUSE (knippen en naaien). Inschrijving leerlingen. Er- kam aGr. Houtstraat 3 rd^ DOOR OMSTANDIGHEDEN hk. Spekstraat. z.g.a.n. Philips pic up, luxe casette, type HX 391 A. Prijs 75.-. Brieven onder num mer 4837 bureau van dit bl. EEN OOG EN BLIK. Atten tie. Voor een schijntje helpt Klumpers U NU nog aan een costuum, tweed-doordraag of regenjas. Nog 10 reclameda- gen onder factuurprijzen. Heren- en Jongenskleding- huis, Rijksstraatweg 39, Haarlem-N. BRUIDSJAPON, m. 40. Van Raephorststraat 29, Overveen. ZEISS SUPER IKONTA 4V2 X6, geheel compleet, nieuw. Van 630.- voor 540.-. Br. no. 4847 bur. van dit blad. COMPL. DAMESRIJWIEL, 45.-. Lorentzkade 442. D.K.W. '40, cabriolet, 4 pers. m. Nat.bew., goed onderh., m^ch. pr., benz. 1-14, evtl. te ruil voor kleine Bestelauto. Raamvest 9A. REPARATIE AAN UW RA- POKMATRASSEN In één dag retour, v. Doom's Wo- ninginr. Gen. Cronjéstr. 113, Haarlem. Telefoon 19141. UW BED IN I DAG GEREED. Damast naar keuze. Behan gers- en stoffeerdersbedrijf Gebr. Aué, Leidsestr. 153, tel. 13752. Werkpl. Vogelhoop- steeg 8. STOFKNOPEN, ceintuurs, gespen, ajouren; in één dag klaar. Agema, Dolfijnstr. 6, Julianapark 22. Haarlem-N. WRINGERROLLEN vernieu wen met GARANTIE. Alleen bij de Vakman Divendal, Antoniestraat 3, telef. 16269, Haarlem. ONGEM. ZIT-SLAAPKAMER gevr. door R.K. Onderwijze res, met keuken of gebruik van keuken. Br. no. 4875 bur. van dit blad. PAKHUISRUIMTE 60 M2. te Heemstede. J. P. van Staveren, Camplaan no. 11, Heemstede. WIJ MAKEN ALPENGRAS KINDERMATRASJES 11.75 f 12.75. Gegarandeerde 1- pers. Javakapokmatras 1 75.-. Eigen fabr. Corns. Huibers. Reguliersstr. 1, bij Fr. Hals- biosc. Hoofdkussens vanaf 3.65. NET R.K. MEISJE, 21 jaar, zoekt leuke vriendin, liefst middenstand, kunn. dansen en fietsen. Br. no. 4873 bur. van dit blad. RUILT UW OUDE BONT MANTEL in voor een nieuwe. Bonthuis 't Centrum. Utrecht sestraat 134, A'dam, tel. 39418.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7