Het Noord-Atlantisch Pact Nederland verklaart zich zonder voorbehoud voor DENEMARKEN NOG TEGEN Spanje geen lid van het Pact ENGELSE KONING HEEFT LONGAANDOENING 3 Rijtoer van het Koninklijk gezin m I Overweldigende drukte in Den Haag Holland-Festival Tussen neus en lippen GrotewohVs aanbod onder de loupe Tot hoofd en hart Dolleman trekt zijn dolk 22 kg. goud ontdekt Rekenschap des rentmeesters Roofoverval Canadese brigade naar Europa Militair verdrag met V.S. waarschijnlijk Structurele veranderingen geconstateerd Massaproductie van atoomwapens r~ Voor bestrijding werkloosheid Voortaan in Den Haag-Scheveningen Zowel Adenauer als Schumacher stellen enige voorwaarden deehuftKio Vfwfa mu/! Oude vrouw ernstig gewond WEER CONTACT OP KOREA Resultaat der besprekingen nog niet bekend Patrijs met drie poten J Goede vOfïgst van douane WP» Het weer WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANC No. 2517 35 5? Amerik. senator stelt voor: Kosten één atoombom dan minder dan van een tank Buitenlandse orders voor luxe damesschoenen "N 15 millioen gulden GEEN SUBSIDIE VAN DE HOOFDSTAD HET HERSTEL VAN DE DUITSE EENHEID Schumacher Ex-verloofde in het gezicht gestoken In 1952 vijftig millioen centen in aanmaak FALCON REGENKLEDING Moest Slijkhuis invoer rechten betalen? Voor in Zweden gewonnen prijzen ARBEIDSGESCHILLEN IN INDONESIë BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphkjsstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voof klachten over de bezorging na 5.30 uur "s avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. Toelating Turkije en Griekenland zeker De oppositie in de Noordatiantische Raad tegen toelating van Griekcr.*a.nd en Turkije tot het Atlantisch Pact is Dinsdag verkleind tot slechts één land: Dene marken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, D. U. Stikker, heeft gisteren te Ottawa op een persconferentie verklaard, dat zijn regering „zonder enig voorbehoud" accoord zal gaan met de toelating van Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Verdrag. De minister voegde hier echter aan toe, dat enige moeilijkheid zal kunnen worden verwacht ten aanzien van het ratificeren door het Nederlandse parlement, zolang er niet meer bekend is over de op te richten organisatie. De Canadese minister van Defensie. Brooke Claxton, heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de 27ste Canadese In fanterie brigade-groep zich in Novem ber of December dit noemde hij af hankelijk van de beslissing van het par lement naar Europa zal begeven om onder generaal Eisenhower dienst te doen. Voorts zal het eerste van de 11 Cana dese eskadrilles straaljagers van het type „Sabre" binnen enkele weken naar Groot-Brittannië vertrekken. Deze eska drilles vormen tezamen een luchtdivisie, die onder Amerikaans commando komt te staan. Geallieerde verbindingsofficieren heb. ben vandaag in en bij Kaesong een on derhoud van 1 uur en 35 minuten ge had met de communisten. Nadat de of ficieren per jeep van Kaesong in Moen- san waren teruggekeerd werd er géén communiqué over hun besprekingen uit gegeven. Hii zei dat de raad, die deze week te Ottawa bijeen is. niet had gespro ken over de mogelijkheid var. een toe lating van Spanje tot de Noord-Atlan tische organisatie. Op de vraag of wel licht West-Duitsland zou worden toe gelaten. antwoordde de minister: „Wie kan het zeggen?" Minister Stikker zei, dat de raad. die thans twaalf leden telt, weldra vijftien leden zal omvatten. Stikker wees er met nadruk op dat de landen die aangesloten zijn bij de OEEC hun productie in de komende vijf jaren met 25 procent moeten ver hogen. omdat dan de levensstandaard kan worden gehandhaafd en de bewa peningsdoelen kunnen worden bereikt. Gebeurt dat niet dan komen wij in moeilijkheden, zei hij. Noorwegen, dat aanvankelijk tegen toelating gekant was, heeft op de bij eenkomst van de raad te Ottawa mee gedeeld, dat het zich bjj de meerderheid zal neerleggen. Het debat over de toelating van Grie kenland en Turkije is op verzoek van Denemarken korte tijd verdaagd. De Deense afgevaardigden willen nog over leg plegen met hun regering. Hiermee zullen minstens 24 uur gemoeid zijn. Pas daarna zal over de kwestie worden gestemd. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat de wens van Amerika om Grie kenland en Turkije toegelaten te zien, nog op deze zitting van de raad, die vermoedelijk Donderdag eindigt, in ver vulling fa 1 gaan. Een werkgroep van hoge functionna- rissen is inmiddels begonnen met het opstellen van richtlijnen voor de ont wikkeling van de Noordatiantische ge meenschap op ander terrein dan het defensieve- Zij vergaderen driemaal per dag- Minister Stikker maakt er met zijn Belgische, Italiaanse, Noorse en Canadese collega's deel van ïiit. De afgevaardigden van de Noordat iantische Raad bespreken informeel de mogelijkheid van oprichting van een economische commissie om de individu ele bewapeningsinspanningen samen te bundelen en te leiden, .opdat geen in dustriële capaciteit verloren gaat. Deze commissie zou zich ook kunnen belas ten met het dirigeren van orders voor oorlogsmateriaal van het ene land naar het andere, in het bijzonder naar lan den met werkloosheid en ongebruikte industriële mogelijkheden, zoals Italië. De ministers van defensie hebben land voor land de voortgang bij de be wapeningsindustrie besproken. De Brit se minister van Defensie, Shinwell, had verzocht, dat zij dit met grote openhar tigheid zouden doen. De Amerikaanse regering heeft er kennis van genomen, dat Frankrijk en Engeland tegen het opnemen van Span je in de Noord-Atlantische organisatie zijn gekant. Bij de te Washington ge houden besprekingen tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie zijn de verschil lende standpunten nogmaals uiteengezet en daarom werd de Spaanse kwestie niet in de gemeenschappelijke verkla ring genoemd, aldus verklaren bevoeg de Amerikaanse kringen te Washington. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren werd vanuit het Buckingham Palace een door negen artsen onderte kend bulletin gepubliceerd, waarin werd medegedeeld dat röntgenologisch en bronchoscopisch onderzoek had uitge wezen, dat „structuele veranderingen" zich hebben ontwikkeld in de longen van de koning. Laatstgenoemde keerde op advies van zijn artsen de vorige Za terdag van Balmoral naar Londen terug om zich aldaar onder medische be handeling te stellen. Gisteren ontving de koning Clement Attlee. De premier had een onderhoud van meer dan een uur. Waarschijnlijk op grond hiervan (ofschoon Dinsdag de dag is waarop de premier gewoonlijk door de koning wordt ontvangen) en op grond van nog niet bevestigde gerucn- ten dat verkiezingsagonten van de La- bourpartij vergaderzalen hebben ge huurd voor de laatste week van Octo ber, kondigt het socialistische dagblad „The Daily Mirror" hedenochtend op de voorpagina met grote opmaak aan, dat het Lagerhuis zal worden ontbonden en dat algemene verkiezingen zullen plaats vinden op 25 October. Volgens het blad is binnen 48 uren een officiële medede ling te verwachten. De democratische senator Brien Mac Mahon, voorzitter van de Congress-com- missie voor atoomenergie, heeft Dins dag voorgesteld over te gaan tot massa productie van atoomwapens. Dit zou de Amerikaanse belastingbetaler jaarlijks dertig milliard dollar besparen. Bij massaproductie zouden de kosten van een atoombom worden teruggebracht tot minder dan die van een tank- Hij drong er op aan, dat jaarlijks zes milliard dollar wordt besteed aan de uitrusting van een deel van leger, ma rine en luchtmacht met atoomwapens. Daardoor zou het voor Rusland onmo gelijk worden „de vrije wereld aan te vallen". Een jager uit Venray was ten hoogste verwonderd toen hij een patrijs schoot en tot de ontdekking kwam dat zijn slachtoffer in plaats van met twee poten, met drie poten het leven door was gegaan. Het betekende een extra kluifje aan zijn avondmaaltijd. Bijgevolg blijft de V.S- voorlopig niets anders over dan het sluiten van een tweezijdig militair verdrag met Spanje. Toch houden zekerediplomatieke krin gen rekening met de mogelijkheid om ook Portugal in dit verdrag op te ne men. Portugal is van oudsher voorstan der geweest van het opnemen van Spanje in de Noord-Atlantische organi satie. De Amerikaansé commissie, die thans in Spanje de geografische verdeling van de eventuele Amerikaanse vloot- en luchtbases vaststelt, schijnt tegelij kertijd ook te onderzoeken op welke wijze de Spaanse land-, vloot- en lucht strijdkrachten kunnen worden gemo derniseerd. Dit punt komt echter op het tweede plan, aldus wordt te Wash ington verklaard. Van een deelnemen van Spanje aan het Europese leger zou geen sprake zijn. De behoeften van West-Europa aan oorlogsmaterieel stelden de V.S. reeds zeer hoge eisen- Eerst op grond van het rapport van bovengenoemde studie-commissie der V.S. zal over een Amerikaans-Spaanse militaire overeenkomst worden onder handeld. Aangezien deze overeenkomst tweezijdig of ingeval van deelneming van Portugal driezijdig zal zijn, kun nen de Amerikaanse steunpunten in Spanje niet worden opgenomen in het N oord-Atlantische verdedigingssysteem. Bijgevolg kan het hierbij behalve in geval van oorlog slechts gaan om steunpunten voor het uitvoeren van tussenlandingen en voor ravitaillerings- doeleinden voor Amerikaanse vliegtui gen en schepen, aldus A-F.P. Een Nederlandse fabrikant van luxe damesschoeisel heeft op de najaars- beurs uit het buitenland belangrijke or ders ontvangen voor levering van ette lijke duizenden paren luxe damesschoe nen. De orders werden geplaatst door inkopers uit Venezuela, Frankrijk en Duitsland. Tijdens de rijtoer van het Koninklijk Paar met de prinsessen Beatrix en Irene door Den Haag, werd op het Paul Krugerplein gestopt voor het in ont vangst nemen van een bloemenhulde door een jongedame uit de Transvaal- buurt. Vlak vóór Koningin en Prins naar de Ridderzaal vertrokken, heeft het even geregend en toen de oogverrukkende stoet terugkwam op het paleis Noord- einde, vielen er weer wat druppels, maar al ontbrak dan dit keer voor het eerst sedert jaren de befaamde Oranjezon het bleef toch onder de voortjachtende wolken voor 99 procent droog op dat belangrijkste half uur van de dag. Onmiddellijk nadat de Koningin was teruggekeerd op het paleis, verscheen zij met de Prins op het balkon om nog een maal de groet der verzamelde menigte in ontvangst te nemen. Hierna konden de Jantjes en de luchtdoelartilleristen, de manschappen van de luchtvaarttroe pen, marechaussee en het regiment in fanterie „Oranje-Gelderland", die de route hadden omzoomd, hun verkilling weer wegmarcheren en de grote men senmassa trok de stad in. Voor een deel naar de kermis, voor een ander deel naar een nieuwe waehtplaats. namelijk voor de Koninklijke rijtoer, die ruim anderhalf uur later zou plaats vinden. De drukte was zo intensief, dat er, naar wij vermoeden, ditmaal nog meer publiek op de been moet zijn geweest dan in vorige jaren; misschien omdat men er op kon rekenen nu ook de prinsessen Beatrix en Irene te zien een gebeurtenis, ook voor Den Haag een evenement, sinds de stad geen residentie meer is. Het is een rijtoer geworden, die har telijk ontvangen werd. Uitbundig jui chen doet men hier niet gauw, maar de enorme mensenmassa, die zich op tal van punten had samengepakt, getuigde van een warme belangstelling. De Ko-" ningin droeg een korte bontmantel en dezelfde hoofdbedekking als bij de ope ning van de Staten-Generaal; naast haar zat in de open calèche Prins Bernhard, tegenover hen in bontmanteltjes de prinsessen, die zich niet onbetuigd lieten in het teruggroeten van de duizenden. In de avond is het slot van deze Prins jesdag radicaal verregend. Het ijzeren kantwerk van de Haagse toren, dat spoe dig gaat verdwijnen, stond voor de laat ste keer in schijnwerpers, doch er waren betrekkelijk weinig mensen op de been om met het traditionele „lichtjes kijken" de dag te besluiten. Later werd het weer droog, doch toen zat men thuis, mis schien wel om zich te verdiepen in de lectuur van de Millioenennota. Voor 1952 is bij het hoofdstuk onvoor ziene uitgaven der Rijksbegroting 19o2 weder een stelpost ad 15 millioen op genomen ten laste van een artikel „kos ten werkgelegenheidspolitiek". Deze post moet als een uitvloeisel worden gezien van het streven der regering de werkloosheid binnen verantwoorde gren zen te houden. Dit bedrag is daarom nadrukkelijk be doeld als een voorlopige schatting, die het mogelijk maakt om bij onverhoopt stijgende werkloosheid, deze te kunnen bestrijden door het uitvoeren van pu blieke werken. Het algemeen bestuur der Stichting Holland Festival heeft zo deelt het mede van burgemeester en wet houders van Amsterdam vernomen, dat het college er niet toe heeft kun nen besluiten, aan de gemeenteraad voor te stellen, op de gemeentebe groting voor het jaar 1952 een bedrag uit te trekken voor het Holland Fes tival- Het bestuur constateert, dat het Hol land Festival juist in het laatste jaar een grote weerklank, met name ook in het buitenland, heeft gevonden. Dat kwam tot uiting in aanzienlijk grotere belangstelling van de zijde van buiten landse pers en omroepstations. Daarom heeft het algemeen bestuur unaniem besloten, de voorbereiding van het Hol- Dinsdagavond heeft de West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, in een radiorede het Duitse volk medegedeeld, dat hij het aanbod van de Oost-Duitse premier Grotewohl. om besprekingen te beginnen over de Duitse eenheid, verwerpt. In de eerste plaats dienen de Oost-Duitse leiders de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Sovjet-zone te herstellen, voor zjj over vrije verkiezingen praten, aldus Adenauer. Deze zinsnede was een van de toevoegingen aan de rede, die Maandagavond reeds zou zijn uitgezonden, doch op het laatste ogenblik werd ingetrokken. Ade nauer schrapte uit zijn rede enige opmerkingen aan het adres van de Sovjet-Unie. Volgens een regeringsfunctionaris had Adenauer zijn oorspronkelijke rede aan de hand van notities uitge sproken en had hij later besloten, dat de rede wat bijgevijld diende te wor den. Aan het einde van zijn oorspronke lijke rede voegde Adenauer in: „De vrede kan niet door blindheid en be sluiteloosheid worden gered, doch slechts door een heldere en besliste po litiek". De kanselier ontkende dat de deel name van West-Duitsland aan de de fensie van het Westen de Russen er toe zou aanzetten een oorlog in Europa te beginnen. Hij zei. dat het geallieerde aanbod aan de Duitsers „slechts met grote vreugde" kan worden ontvangen. Tenslotte verklaarde Adenauer dat hij met optimisme en vertrouwen aan de besprekingen zou beginnen, die vol gen op hef besluit van Washington Deze geallieerd-Duitse besprekingen zullen waarschijnlijk op 24 September in Bonn beginnen- Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie in West- Duitsland, heeft Dinsdagavond in een radiorede het voorstel van de Oost- Duitse premier Grotewohl tot het hou den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland eveneens afgewezen, al maak te hij daarbij een restrictie ten aanzien van Berlijn. In tegenstelling tot de kanselier heeft hij echter het te Washington door de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken bereikte accoord over West-Duitsland afgekeurd. De ministers, zo zei hij, hebben onder elkaar besloten de Franse politiek te steunen zonder het Duitse volk te raad plegen. Het Plan-Schuman en het Plan- Pleven zijn bedoeld om de Duitsers onder Franse overheersing te brengen en „tweederangs Europeanen" van hen te maken. Wat de verkiezingen betreft zei dr. Schumacher dat men zou kunnen be ginnen met een proef te nemen in Ber lijn. Daar zouden op korte termijn en onder toezicht van de vier bezettende mogendheden verkiezingen mogelijk zijn om de eenheid van deze stad te herstel len. De Russen zouden bij zulke verkie zingen kunnen laten blijken wat zij van plan zijn onder vrije verkiezingen te verstaan. Getrouwheid in kleine zaken vergt meer inspanning dan één i grote daad land Festival 1952 ter hand te nemen De zetel van het Holland Festival 1952 zal nu, zo deelt het bestuur mede naar Den Haag verplaatst moeten wor den. Het festival zal in beginsel gecon centreerd worden op Den Haag en Scheveningen. Aangenomen mag wor den, dat ook Délft, Gouda en Naarden in het festival zullen worden betrok ken. gelijk in de afgelopen jaren het geval was. De twintigjarige P. uit Steenwijker- wold heeft in het dorpje Ens zijn ex-verloofde, de twintigjarige S. F. uit Groningen met een dolk aangevallen, omdat zij haar verloving met hem had verbroken. De jongen wachxte het meis je op en toen zij passeerde, stak hij met de dolk naar haar gezicht. Op het hulp geroep kwamen omwonenden toegesneld, die het meisje verder beschermden. Met een wond in het gezicht werd zij in een ziekenhuis te Kampen opgenomen. De dader, die door het dolle heen was,, deed na zijn aanslag een vergeefse poging de band aan zichzelf te slaan. Hij is op gesloten. Douaneambtenaren hebben bij een van de passagiers van het m.s. „Wester- dam", dat uit Amerika in Rotterdam is gearriveerd, tweeëntwintig kg. goud van 24 karaat gevonden in de dubbele bo dem van een koffer. Het goud heeft een waarde van ongeveer 130.000. De douanerecherchedienst heeft behalve deze passagier nog een buitenlander in verband hiermede gearresteerd. Het on derzoek is nog niet gesloten. Bij het opstellen der begroting voor het Staatsmuntbedrijf-1953 is rekening gehouden met de aanmaak van 50 millioen centen voor Nederland en 300 millioen 35-centstukken voor Indonesië. Voorts wordt aangenomen, dat zullen worden versmolten buiten omloop gestelde munten, gespecificeerd als volgt: 10.6 millioen zilveren halve guldens, nom. f 5.3 miln.; 74.8 millioen zilveren kwartjes, nom. f 18,7 miln. en 150.0 millioen zilveren dubbeltjes, nominaal f 15 min. Van een koude mis thuis ker- Andrei Gromyko, de Russische plaatsvervan gende minister van Bui tenlandse Zaken, aie geen kans heeft gekre gen om de conferentie van San Francisco over het vredesverdrag met Japan in de war te stu ren, heeft New York ver laten. Hij werd met ge fluit, gejoel en gejouw aan boord van de „lle de France" begroet, toen hij met een onbewogen mas ker zich naar zijn suite begaf. Geen wonder, dat hij de journalisten niet te woord wilde staan. Zo vergaat het de Russische vredesapostelen, wier ac tie bestaat in hardnek kige pogingen om vredes conferenties te verijde len. Nee, dan trekt onze minister Stikker 'n ander gezicht, ook al heeft hij zich met het kluitje van een mondelinge toezeg ging over eventuele scha devergoedingen, door Ja pan te betalen, in het riet moeten laten sturen. Begraafplaats Onlangs kocht het stadsbestuur van Roese- beck een stuk grond voor een nieuwe begraafplaats. Kort daarna werd er de eerste dode ter ruste ge legd. Het was de man, van wie het gemeentebe stuur de grond had ge kocht Ridderlijke bandieten Vier gemaskerde Sicili- anen hébben onlangs vijf kwartier het hele verkeer op de hoofdweg naar Palermo Stopgezet. Alle mannen werden beroofd, maar alle vrouwen lieten zij ongemoeid. De klop op de deur Toen mevrouw C. W. Denton in Netheravon in Engeland. een enorme klap in haar zitkamer hoorde, wist zij precies wat er aan de hand was. Er was n.l. een 3?,-tons le- gertank op bezoek geko men. Mevrouw Denton kende het klopje van de bezoeker al, omdat het vorige jaar precies het zelfde gebeurd was, toen de 6e pantserdivisie in de buurt op manoeuvre was. De Dentons zijn nu naar een achterkamer ver huisd, terwijl de voorge vel voor de tweede maal hersteld wordt. Goed idee Het West-Duitse minis terie van Handel is van plan gedeelten van hoofd wegen te gaan verhuren voor reclame-doeleinden. Volgens een nieuwe Duit se uitvinding zullen dan advertenties in duurzame kleuren door een wals op de wegen worden ge drukt. De opbrengst van deze advertenties zou de wegenbelasting overbodig maken. Waarschijnlijk zullen deze reclames ook het tempo van het snel verkeer vertragen, wan neer de autobestuurders tenminste de advertenties willen lezen. Dit zal weer een besparing aan olie en benzine en materiaal op leveren, indien er tenmin ste geen ongelukken van komen. In de Volkskrant heeft de politieke hoofdredacteur van dit blad, de frac tieleider van de KVP, prof. mr Rom- me, het op Prinsjesdag aangevangen nieuwe parlementaire jaar „het jaar van de verantwoording" genoemd. Hij schrijft a.m. het volgende: „De volksvertegenwoordiger han delt, in de tijd waarvoor hij gekozen is. „zonder last of ruggespraakGe kozen op een program, heeft hij de verwerkelijking daarvan met al zijn krachten na te streven maar hoe hij dit doet, is z ij n zaak, waarvoor hij te genover geen mens en geen partij verantwoordelijk is, waarbij hij alleen en uitsluitend heeft te handelen naar zijn eigen eer en geweten. De dag van de kiezer komt aan het slot wat te vens weer het begin is: bij de verkie zingen rekent de kiezer met de geko zene af; de kiezer velt zijn oordeel over de gekozene, door zijn mandaat te vernieuwen, of door zich van hem af te keren, liefst hem weg te vagen van het politieke toneel." Wij twijfelen er niet in het minst aan, dat alle KVP-leden der Staten- Generaal op voorbeeld van hun pro minente leider naar eigen eer en ge weten hebben medegewerkt aan wat door de naoorlogse Nederlandse rege ringen, steunend op de dominerende coalitie van PvdA en KVP, tot stand is gebracht. Dat de individuele eer en het persoonlijke geweten bij alle KVP- leden niet overal en altijd precies hei zelfde hebben voorgeschreven, is dui delijk gebleken bij de verschillende gelegenheden, waarbij de KVP-frac- tie geen eenstemmigheid vertoonde. Niet alleen zullen echter de Katholie ke Kamerleden individueel rekening en verantwoording hebben af te leg gen van het hun door de kiezers ver leende rentmeesterschap, maar oojc zal daarbij het KVP-beleid in haar geheel ter sprake komen. Het feit. dat- de KVP en haar vertegenwoordigers in parlement en regering mede ver antwoordelijk willen en moeien ge steld worden voor de na-oorlogse po litieke, sociale en economische gang t'an zaken in ons land en in ons tot één-achtste gereduceerde Koninkrijk, zal het propaganda-apparaat van de KVP dit jaar de handen vol geven om de daarover ontstane ontstemming bij vele katholieke kiezers nog vóór de beslissende dag der verkiezingen in enthousiaste bijval te doen verkeren. REFLECTOR. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige en tijdelijk zwakke wind uit Weste lijke richtingen. In het binnenland vannacht iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.19—18.48 Maan: 19.42—11.23 „Hoe bestaat het! En dan te denken, dat wij ook zo zijn geweest". (Van onze correspondent) Aan het Damsterdiep te Groningen heeft een laffe roofoverval plaats ge vonden op een oude vrouw, die aldaar een kruidenierswinkeltje houdt. De vrouw werd ernstig gewond en moest direct door de G.G.D. overgebracht worden naar het Academisch zieken huis. De dader wist te verdwijnen. De politie stelt een onderzoek in. doch heeft tot nu toe de indringer nog niet gepakt. Er kwam op een gegeven ogenblik een man in het winkeltje van de 71-jari- ge weduwe H. K., die vroeg om een pakje sigaretten. De vrouw gaf het hem en hij verdween. Kort daarna kwam hij terug. „Och, ik heb toch liever een an der merk van U", zei hij. De vrouw keerde hem de rug toe om een ander merk te pakken en toen sloeg hij haar riet een hard voorwerp op het hoofd. Hevig bloedend viel de vrouw op da grond haar hoofd met haar handen be schermend. Ook toen sloeg de indringer de weerloze vrouw. Zij hield zich toen bewusteloos, waarop de man de winkel laden doorzocht en ook de woonkamer overhoop haalde Toen de man de win kel verliet, ging de gewonde vrouw hulp van buren halen. Men zag eeti man in lichte colbert en donkere broek snel op een fiets wegrijden. Het is nog niet bekend hoeveel geld de overvaller heeft weten te bemach tigen. Het lid van de Tweede Kamer Post humus (Arb.) heeft aan de minister van Financiën o.a. het volgende gevraagd: Is het waar, dat de douane op Schiphol een bedrag van meer dan f 150 aan in voerrechten heeft geëist van de Neder landse athleet Slijkhuis voor de invoer van enkele door hem in Zweden ge wonnen prijzen? Is de minister niet van mening, dat het heffen van invoerrecn- ten op dergelijke voorwerpen, voor zo ver deze meer een gevoelswaarde dan een handelswaarde vertegenwoordigen, geen bijdrage is tot de bevordering van de spoi-t, welke zo'n belangrijk onder deel vormt van de vrije-tijdsbesteding en als internationale manifestatie de ver broedering der volken versterkt? De nieuwe regeling voor de oplossing van arbeidsgeschillen, welke per nood wet in Indonesië is afgekondigd, ver plicht de arbeiders niet alleen de werk gever. maar ook de regering ervan in kennis te stellen, indien zij stakings plannen hebben, en wel uiterlijk veer tien dagen tevoren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1