In kortekille mdiorede deelt Labourmeerderheid in het Lagerhuis te gering STEIGER IN BRAND BIJ DE B.P.M. TE ROTTERDAM EGYPTE gewaarschuwd Huisvaders opgeroepen te strijden voor rechten van het gezin 205 millioen Tussen neus en lippen ïïjM Hg Tien personen dakloos De Russische beer gromt Tegen deelneming aan een pact voor het Midden-Oosten VIJANDELIJKE DAAD GENOEMD Russen isoleren Berlijn Winst P.T.T. in 1952 Politiek en wetenschap WSUumaU 2 Poolse Jezuieten veroordeeld Van personendie te water moesten springenéén man verdronken /II de Paus laakt schaamteloze sexuele voorlichting Tot hoofd en hart Anderhalf milliard voor defensie In 1949 uitgekeerd aan kinderbijslag Het verkeer eist zijn tol Het weer GEWONDEN UIT KOREA TERUG Tarwe duurder J DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25180 Noordelijken vragen om hervatting van de besprekingen Wegens actie tegen het volksregiem (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteravond om negen uur deelde de passieloze stem van de B.B.C.-omroeper mede, dat Clement Attlee, Engelands eerste mi nister, na het nieuws tot het Engelse volk zou spreken. Dit kon siechts één ding betekenen. Met nog minder passie in zijn stem dan de omroeper, kwam Attlee dan ook inderdaad om 9.15 uur mededelen, dat hij de Koning had geadviseerd het parle ment te ontbinden. De Koning had zich bereid verklaard dit advies te aanvaarden. In zijn korte, kille rede zei Attlee, dat de regering gedurende achttien maanden had moeten werken met een kleine meerder heid in het Lagerhuis. Hij achtte nu de tijd gekomen om aan de kiezers te vragen opnieuw blijk te geven van hun vertrouwen in de regering en aan de regering voldoende steun te geven om haar in staat te stellen haar binnen- en buitenlandse plichten naar behoren te vervullen. Attlee kondigde aan, dat het parle ment van reces terug zal worden geroepen op 4 October. Ontbin ding vindt plaats op 5 October, verkiezingen op 25 October, en ae eerste bijeenkomst van het Lagerhuis voor beëdiging van de leden en het kiezen van een nieuwe Speaker op 31 October. De officiële opening van het nieuwe parlement en de Troonrede vinden plaats op 6 November. Z.-Afrika bestelt textiel voor drie millioen gulden Mond gesnoerd van oppositie Kans voor Churchill Malversaties in straf gevangenis Twee arrestaties Door brand in boerderij Schuur uitgebrand Prinses Wilhelmina naar Engeland Uitbreiding toepassing voorlopige hechtenis Wetsontwerp ingediend OP 20 MILLIOEN GERAAMD Gefingeerde roofoverval Twee doden bij evenzovele autobotsingen J J I VICO-WINDBREAKTRS Broodprijs blijft echter ongewijzigd Ambonees in inrichting opgenomen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m^n.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ENGELAND 25 OCTOBER ter stembus CLEMENT ATTLEE. De Noordelijken hebben Donderdag verzocht de wapenstilstandsbesprekingen te hervatten. Het verzoek, dat afkomstig was van de Noord-Koreaanse en Chinese bevel hebbers. werd door Radio-Peking uitge zonden. De uitzending van Radio-Peking vond plaats vlak voordat de verbindingsoffi cieren van beide partijen te Pan Meen Djon een bespreking hadden, waarom de Noordelijken hadden verzocht. De verbindingsofficieren van de V.N. keerden naar Munsan terug na een nota van de Noordelijken te hebben ontvan gen. inhoudende een verzoek tot on middellijke hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen. De Warschause pers heeft Woensdag bericht dat twee paters Jezuïeten tot 12 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, wegens „vijandelijke werkzaamheden, die er op gericht waren het Poolse volksregiem omver te werpen". Behalve deze twee paters, pater Tomas Rostworowski en pater Stanislaw Naw- rocki, werden drie andere Polen tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens het verlenen van medewerking aan de priesters. De Warschause pers schreef, dat uit het proces was gebleken, dat de paters het contact hadden vergemakkelijkt tussen de Poolse ondergrondse bewe ging en een niet nader aangeduid lid van de Britse ambassade in Warschau. Dit is het einde van een lange onze kerheid, een onzekerheid die begon in Februari van het vorige jaar, toen La bour terugkeerde aan de macht met een gezamenlijke meerderheid over de andere partijen van zes zetels. De mo gelijkheid van een nederlaag van de re gering heeft sindsdien het gehele poli tieke leven in Engeland overheerst. Er was een constante, verwijderde verkie zingsstrijd, en menig onderwerp dat an ders met gepast decorum behandeld zou zijn, werd dank zij de bijzondere om standigheden in de partijstrijd betrok ken. Het Britse Lagerhuis van de laatste achttien maanden bereikte dan ook een ongewoon laag peil. De grote visie leek geheel verdwenen, een omstandigheid welke ook de buitenlandse politiek van Engeland gedurende deze periode na delig beeft beïnvloed. De geringe meer derheid belette de Labourpartij haar in middels snel verouderde socialistische ideologieën om te zetten in de practijk, met het gevolg, dat nu van beide par tijen kan worden gezegd, dat »e van Door de regering van de Unie van Zuid-Afrika is in ons land een bestelling geplaatst voor textielwaren ten bedrage van drie millioen gulden. Met deze bestelling is de Unie van Zuid-Afrika voor ons land in de gebie den in Afrika de belangrijkste klant geworden. alle nieuwe denkbeelden gespeend zijn, tenzij Churchll's partij er in de komen de dagen in slaagt in het verkiezings manifest iets nieuws te brengen- Het feit, dat Attlee gisteravond de verkiezingsdatum aankondigde, is nog van bijzonder tactisch belang, omdat hij hiermede de Bevaniaanse muiters het gras voor de voeten wegmaait. Op Vrij dag verschijnt namelijk een nieuw Bevan-pamflet als vervolg op „One Way Only". Het nieuwe pamflet heet „Going Our Way" en zal nog meer verbitterd zijn dan het eerste Bevan-manifest. Dank zij Attlee's aankondiging verschijnt deze nieuwe uitdaging aan de partij leiding op een ogenblik, dat in feite do grote verkiezingsstrijd begonnen is, zo dat Bevan het odium op zich laat ver deeldheid te zaaien op een moment, waarop traditioneel de partijeenheid het grootst behoort te zijn. Voorts zal in verband met de ko mende verkiezingen het Labourcon- gres aan het begin van October in Scarborourgh tot twee en een halve dag worden bekort, en het spreekt vanzelf, dat dit congres geheel in het teken van de verkiezingsstrijd zal staan. Alle aanslagen op de partij eenheid zullen als onvergeeflijk wor den beschouwd, en Bevan rest niets anders dan zijn mond te houden. Volledigheidshalve voelt zich uw cor respondent hier verplicht zonder nochtans zelf profetie te willen bedrij ven op te merken, dat men over het algemeen van mening is, dat Labour het deze keer zal verliezen. Het zou even wel lichtvaardig zijn zich bij het over wegen van de mogelijke resultaten te baseren op de cijfers van de laatst ge houden publieke opinieonderzoeken. Volgens deze zouden de conservatieven 50.5 procent van de stemmen krijgen en Labour 38 procent. Gezien het Engelse kiesstelsel, zou dit de conservatieven een ehorm overwicht geven in het Lagerhuis, met een meerderheid van minimaal 50 zetels, doch waarschijnlijk belangrijk meer. Maar bij het naderen van verkiezingen plegen vele kiezers tot inkeer te komen, en men mag dan ook aannemen, dat de publieke opinie onderzoeken, die plaats zullen vinden tussen heden en de eigenlijke verkie zingsdatum, een minder ongunstig beeld zullen geven van de positie van Labour. Hoewel het onderzoek naar de In de Leeuwarder bijzondere strafgevangenis gepleegde malversaties nog lang niet is afgesloten zijn op last van de Justitie twee personen in arrest gesteld, n.l. een werkmeester van de timmerafdeling en een opzichter van de Rijksgebouwen dienst. Meer arrestaties in deze zaak worden verwacht. Woensdagmiddag brak brand uit in de eerste pctrolruinhaven bij de B.I'.M. aan de Vondelingenplaat te Rotterdam. Een aantal arbeiders, waarschijnlijk niet tot het B.P.M.-pcrsoneel behorend, was bezig met sloopwerkzaamheden aan een houten steiger, die door een betonnen vervangen zal worden. Bij het losbran den van een pijpleiding vieler. er vermoedelijk vonken in het water en een licht ontvlambare, op het water drijvende massa geraakte in brand. Ook de houten palen van de steiger vatten toen vlam en de zes a zeven perso nen die zich op dc steiger bevonden sprongen te water. De in de buurt patrouil lerende drijvende brandspuit havendienst 6 kon op een na alle te water ge sprongen mensen redden. Eén man verdween in de diepte en verdronk. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Woensdag brand ontstaan in de boerde rij bewoond door het gezin Zomers te Erp, Schuur en boerderij zijn geheel in- vlammen opgegaan, hoewel de plaatse lijke brandweer en die van de gemeente Veghel het vuur krachtig hebben be streden. Van de inboedel en de land- bouwinventaris kon niets gered wor den. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch tien perso nen zijn door de brand dakloos gewor den. Tenslotte is in de gemeente Den Dun- gen (N.B.) brand uitgebroken in de schuur en garage van de slager C. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, want de vlammen laaiden hoog op. Een personenauto vatte vlam. De Bossche brandweer werd direct ge waarschuwd en ook de plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig. Door krachtdadig optreden vooral van de vrij willige brandweer van Den Dungen kon erger voorkomen worden. De brand bleef tot de schuur beperkt. Bij pogin gen om de brandende auto te blussen en uit de garage te duwen liepen slager C. en zijn zoon ernstige brandwonden op. De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat Prinses Wilhelmina Woensdag met een s.s. van de Maatschappij „Zeeland" voor een kort verblijf naar Engeland is vertrokken. De Heilige Vader heeft gisteren ver klaard dat de staat en de maatschappij er voor het gezin zijn, en niet het ge zin voor de staat. In het Frans hield Hij, aldus A.P., een toespraak tot een groep van ruim honderd Franse huis vaders. „Met de katholieke gezinshoof den van andere nationaliteiten moet gij gezamenlijk strijden voor de zedelijke rechten", aldus de H. Vader. „De moe der is het hart van het gezin, maar de vader is het hoofd, en dus is de gezond heid en de doelmatigheid van het gezin afhankelijk van de moed en de deugd zaamheid van de vader. Uw eerste plicht is te zorgen voor de lichamelijke, intellectuele, morele en geestelijke ge zondheid van uw gezin. De staat moet onvoorwaardelijk borg staan voor de rechten die het gezin van orde, menselijke waardigheid, gezond heid en geluk verzekeren. Enige dezer rechten worden op het ogenblik in ern stige mate bedreigd". Van de essentiële waarden, welke heden ten dage het meest in gevaar verkeren, noemde de Heilige Vader: „De onontbindbaarheid van de huwe lijksband, de bescherming van het mensenleven voor de geboorte, en goede huisvesting, niet slechts voor gezinnen met twee of. geen kinderen, maar ook voor meer normale, grotere gezinnen". De Paus verklaarde, dat 't recht van gezinshoofden op werkge legenheid verdedigd diende te wor den. Verder, aldus de Paus, moet „het recht van de ouders om hun kinderen in volledige vrijheid in het ware ge loof op te voeden" beschermd worden en, als consequentie daarvan, „het recht van katholieke ouders op katho lieke scholen voor hun kinderen". De Heilige Vader verklaarde, dat de ouders eveneens het recht hebben te eisen, dat er normen voor het open-# bare leven worden gehandhaafd en met name een openbare moraal, die de jeugd niet blootstelt aan bedorven heid- „Wij willen u ook onderhouden over de boeken en publicaties inhoudende sexuele voorlichting, die in onze tijd veel gevraagd worden in de bibliothe ken, en waarmee de gehele wereld wordt overstroomd, die bij de jeugd veld winnen, die de jongelieden 'over weldigen en de verloofden en jongge huwden in verwarring brengen. De Kerk beseft het belang van goede voorlichting. Men staat echter verstomd over de onduldbare schaamteloosheid van enige dezer geschriften, die de ge heimen van de echtelijke intimiteit, die zelfs door het heidendom worden ge respecteerd, schenden en openbaren, op sensuele en onverholen wijze, als gees telijk voedsel voor het volk, en zelfs voor de jeugd, aldus meldt A. P. Verklarende, aldus Reuter, dat derge lijke lectuur „bovenmate de belang rijkheid en de betekenis van het Sexu ele element in het leven overdrijft", voegde de Paus er aan toe: „Zelfs wan neer wij toegeven dat deze auteurs bin nen de grenzen van de katholieke mo raal blijven, is het niettemin niet min der waar dat hun manier van beschrij ving van het sexuele leven dusdanig is, dat deze, in de ogen van de gemid delde lezer, hieraan de betekenis en waarde geeft van doel op zichzelf te zijn. Dit verduistert het ware, allereer ste doel van het huwelijk: De voort brenging en opvoeding van het kind, en de ernstige plicht van de ouders in dit opzicht, een plicht welke door deze ge schriften al te dikwijls wordt mis kend." Rusland heeft Egypte gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie de deelneming van Egypte aan het voorgestelde Westerse pact voor het Midden-Oosten als een onvriendelijke, zo niet vijandelijke daad zal beschouwen, aldus hebben Woensdag politieke kringen te Alexandrië aan Reuter verklaard. Deze waarschuwing zou zijn vervat in een nota, welke de Russische gezant "i Egypte, Semen Kozyrev, Woensdag aan de Egyptische onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken, Hoessein El Rady Bey, overhandigde. Kozyrev is onlangs uit Moskou teruggekeerd. De Egyptische ambassadeur te Lon den, Abdel Fattah 'Amr Pasja, die is te ruggeroepen voor besprekingen met het oog op het voorgestelde opzeggen door Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont.vero tot uitbreiding van de mogelijkheid tot toepassing van voorlopige hechtenis. Aan de memorie van toelichting van de minister van Justitie het volgende ontleend: Een bevel tot voorlopige hechtenis kan alléén worden verleend ingeval van een misdrijf, waarop een gevange nisstraf van vier jaar of meer is ge steld Daarnaast bestaat evenwel ook de mogelijkheid van toepassing van voorlopige hechtenis ter zake van enige misdrijven, waarop een lager strafmaxi mum is gesteld. Voor wat deze laatste categorie betreft, heeft de praktijk uit gewezen. dat enige uitbreiding van het aantal delicten, dat daaronder valL behoefte bestaat. O.a. by gevallen van flessentrekkerij wil het ontwerp voorlopige hechtenis mogelijk maken; voorts voor degenen, die onder invloed van alcohol ernstige verkeersongevallen veroorzaken. De Russische autoriteiten hebben Woensdag het Amerikaanse Hoge Com missariaat te Berlijn er van in kennis gesteld, dat met ingang van 26 Septem ber de grensovergangen Sonneberg, Probstzella en Gutenfucrst in Thiirin- gen gesloten worden wegens herstel- lingswcrkzaamheden aan wegen Verder hebben de Sovjets aan reizi gers meegedeeld, dat van de 12 over gangen tussen het bondsgebied en Oost- Duitsland er binnenkort 10 gesloten worden. Alleen Helmstedt in de Britse zone en Hof in de Amerikaanse zouden open blijven. Een officiële bevestiging Egypte van het Brits-Egyptische verdrag van 1936, is Woensdagavond te Cairo aangekomen. Vandaag zou hij te Alexan. arië aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Salah El Din Pasja, verslag uitbrengen over zijn besprekin gen op het Britse ministerie van buiten landse zaken. Welingelichte kringen zijn van me ning, dat de jongste Britse voorsteilen het beëindigen van de Brits-Egyptische betrekkingen op het gebied der defensie in haar huidige vorm beogen en de verhouding willen inschakelen bij de algemene Westelijke strategie tegen het communisme. Egypte zou op deze wyze op voet van gelijkheid deelnemen aan de organisatie voor de verdediging van het Midden-Oosten, welke organisatie verbonden zou zijn met de N.A.T.O. Naar verluidt zouden deze nieuwe Britse voorstellen gedaan zijn in het licht van de huidige besprekingen te Ottawa en de kortelings gehouden con ferentie te Washington. De Britse ambassadeur, Sir Ralph Ste venson, en diens Amerikaanse collega. Jefferson Caffery, hebben beiden een audiëntie bij Koning Faroek aange vraagd teneinde aan te dringen op samenwerking van Egypte met de geza menlijke Westerse verdedigingsplannen De bedrijfswinst der P.T.T. wordt voor het dienstjaar 1952 geraamd op f 20.655.000, in welk bedrag de winst van de Postcheque- en Girodienst ter groot te van f 4.925.000 is begrepen. De winst van de Rijkspostspaarbank, welke inge volge artikel 19 van de Postspaarbank- wet aan de reserve moet worden toe gevoegd, bedraagt f 13.286.000. Beziet men de bedrijfsuitkomsten van de verschillende dienstonderdelen afzon derlijk, dan blijkt ons, dat, wat het ver- keersbedryf betreft, practisch alleen de telefoondienst een overschot vertoont, dat. bedrijfseconomisch gezien, voorna melijk te danken is aan de berekening van de rente en de afschrijvingslasten op basis van de historische prijs. Het nadelig saldo van de Postdienst wordt geraamd op f 12.426. Wie zijn energie niet laat verslappen, moet op de duur slagen De politik te Assen heeft proces-ver baal opgemaakt tegen J. H. uit Rolde wegens het doen van een valse aangifte. H. had bij de Rijkspolitie aangifte ge daan van een beroving door twee man nen, die hem zijn portefeuille met f 5.000 zouden hebben ontstolen. De poli tie onderzocht de zaak en constateerde daarbij, dat H. de zaak had verzonnen. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting van Oorlog voor het dienstjaar 1951. Ter toelichting van het ontwerp wordt het volgende overzicht gegeven van dc besteding der voor de defensie in 1951 uitgetrokken f 1500 mil lioen: Hoofdstuk Oorlog oorspronkelijke begroting f 745.187.013, thans wordt sup pletoir aangevraagd f 335.109.977; hoofd- stuk Marine f 322.500.000, hoofdstuk Overzeese Rijksdelen (militaire uitga ven) f 27.019.550; hoofdstuk Binnenland se Zaken (burgerlijke verdediging) f 50.000.000; hoofdstuk Financiën (con trole kostwinnersvergoeding) f 183.460; totaal f 1.500.000.000. De kinderbijslag als een der compo nenten van het loon, heeft een belang rijke betekenis gekregen; dit blijkt uit de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1952. Om een in druk te geven van deze betekenis wor den enige gegevens verstrekt, welke zijn ontleend aan het laatstverschenen jaarverslag van het Kinderbijslagver- eveningsfonds, dat betrekking heeft op de wettelijke kinderbijslagregeling voor Ioontrekkenden over 1949. Hieruit blijkt, dat o.m. over 1949 f 205.728.695.27 aan kinderbijslag is uit gekeerd. Het voor uitkeringen benodig de bedrag wordt, zoals bekend zal zijn. geheel door de werkgevers opgebracht. Te Bareveld bij Wildervank ge schiedde Woensdagmiddag een ernstige autobotsing, tengevolge waarvan de transport-aannemer J. K., uit Hogezand. vrijwel od slag werd gedood. Waarschijnlijk doordat K. geen voor rang verleende, werd zijn Citroën- personenauto in de flank geramd door een uit de richting Wildervank komende personenauto, bestuurd door J. E. D„ uit Veendam. De wagen van K. sloeg na de botsing enige keren over de kop. De heer H. Zoetmulder, uit Eindho ven, die bij een autobotsing in Liempde ernstig werd gewond, is in het zieken huis St. Johannes de Deo te 's-Hertogen- bosch overleden. Men herinnert zich, dat enige tijd geleden de communisten in de Amsterdamse gemeente raad. B. en W. ter verantwoording hebben geroepen, omdat bij de voor dracht voor een hoogleraarsbenoe ming voor de gemeentelijke universi teit een communistische candidaat ondanks zijn deskundigheid vanwege zijn politieke gezindheid zou zijn ge weerd. De communistische woord voerder was wel de minst gerechtigde om zich hieraan te ergeren, want het geestelijk moederland van de in- terpellant, n.l. de Sovjet-Unie, wor den nooit anders dan communistische hoogleraren benoemd en spelen poli tieke overwegingen de doorslagge vende rol, terwijl de deskundigheid van de candidaat slechts van bij komstige betekenis wordt beschouwd. Niettemin vond de burgemeester het nodig met een o.i. in dit geval vol komen overbodige nadruk te verze keren, da{ bij het samenstellen van de voordrhcht zelfs geen politieke over wegingen ter sprake waren gekomen en uitsluitend rekening was gehouden met de deskundigheid. De scheidende rector-magnificus prof. dr. N. Donkersloot heeft bij de reetoraats-overdracht het nodig ge oordeeld te herinneren aan de woor den, die het tegenwoordige lid van de Hoge Raad, Losecaat Vermeer, in 1939 sprak n.l., dat z.i. de politieke gezind heid op zichzelf van de in aanmer king komende persoon geen gewicht in de schaal behoorf te leggen, niet in diens voordeel, maar evenmin in diens nadeel, en dat anders handelen in strijd zou zijn met de hoogste be langen van wetenschap en universi teit. TT7 zouden prof. dr. Donkersloot yy willen vragen, of hij aan deze persoonlijke mening van het voornoemde lid van de Hoge Raad óók zo'n reliëf zou hebben gegeven, indien er quaestie zou zijn van het be noemen van oud-N.S.B.'ers of neo fascisten en hoe de gemeente-univer siteit van Amsterdami in wijde kring de naam van de rode universiteit heeft kunnen krijgen. Neen, wij zijn het met de mening van de door prof. Don kersloot aangehaalde Losecaat Ver meer volstrekt oneens. Ook de beste deskundigen van een politieke ge zindheid, die de wetenschap princi pieel ondergeschikt wenst te maken aan een buitenlandse, ondemocrati sche ideologie, moeten juist in het hoogste belang van de wetenschap en de universiteit en de studerende jeugd met hand en tand geweerd worden uit het hoogleraarsambt. Dit is een dwin gende eis van het gezond verstand en van volkomen rechtvaardige democra tische zelfverdediging. REFLECTOR. Boven Jan De 49-jarige kruidenier Francis Mottershead uit Warrington in Engeland was met één slag „boven Jan", toen hij een cheque van 76.230 pond (p Lm. 762.300 gulden) ontving als resultaat van zijn deelname aan een voet balpool. Mottershead ver zekerde onmiddellijk, dat hij zijn klanten rliet in de steek zou laten. „Ik ge loof, dat niets doen slecht is voor iedereen", zei hij. Hij zal van het gewonnen bedrag geen penny behoe ven af te staan, omdat speelwinsten in Engeland belastingvrij zijn. Daar zou je hier eens om moe ten komen. Zelfs winsten uit de officiële staatslote rij worden bij ons belast. Moeder-overste Mariam Soulakioutoer, de moeder-overste van een klooster van de oude secte der Calenders, zal in Athene terecht moeten staan wegens wederrech telijke vrijheidsberoving van Georgia Papptmicho- lopoulos. een meisje, dat zij gedurende twaalf jaar in haar klooster heeft vastgehouden. Aan de vader van het meisje had zij verteld, dat Georgia overleden ivas, en aan het kind had zij gezegd, dat het een wees was. Deze moeder-overste heeft nocr meer op haar kerfstok en de secte van de Calenders heeft haar dan ook uitge stoten. Wekker Een arbeider uit 't Oost- Duitse Chemnitz kocht in 'n communistische staats winkel een wekker en schreef naar aanleiding van deze aankoop aan het communistische dagblad ..Volksstimme" het vol gende: „De wekker liep twee uur aan een stuk. Toen ik hem afstelde op zes uur, liep hij om 8 uur af. Toen zette ik hem maar op 4 uur in de hoop, dat hij om zes uur zijn plicht zou doen. Het re sultaat was echter, dat mijn slaap al om 2 uur 's nachts werd gestoord." Daarom bracht hij dit product van communisti sche precisie-arbeid naar de winkel terug, waar de verkoper hem vertelde, dat 25 procent van de wekkers aan hetzelfde euvel leden. Hij kreeg een andere, maar de tweede wekker was geen haar beter. Weer ging de ar beider naar de winkel en weer kreeg hij een an dere, maar deze derde wekker was waarschijn lijk dezelfde als de eerste, want de defecte wekkers werden in de winkel weer tussen de „goede" gezet. (ISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht en morgenochtend vrij koud met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Zon: 6.22—18.43 Maan: 20.38—13.54 Sans Rancune. De Amerikaanse actrice Madge Mere dith, die vijf jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten wegens medeplichtigheid aan de ontvoering van haar vroegere directeur, kust bij het verlaten van de ge vangenis het hoefijzer, dat er aan het hek hangt. Zou zij haar gevangenistijd als de gelukkigste van haar leven beschouwen? Veel kwaad heeft zij er in ieder geval niet in kunnen uitrichten. Op het vliegveld Valkenburg zijn Woensdagmiddag uit Engeland zeventien gewonden van het Nederlandse detache ment in Korea aangekomen. Zij werden vervoerd naar de militaire hospitalen te Utrecht en 's-Gravenhage. De namen der gewonden zijn: sold. Ie kl. R. van der Bel, 's-Gravenhage; sold. W. Bonman, 's-Gravenhage; sold. W. Breider, Emmercompascuum; sold. Ie klasse Th. P. van den Ende, Amsterdam; sold. G. M. Franssen, Maastricht; serg. R. F. Hagenaar, Djakarta; sold. Ie kl. F. Hoekstra, Renkum; sold. Ie klasse D. Hofstee, Groningen; serg. C. H. Jonge- jans, Utrecht; sold. Ie klasse A. Kruij- ning, Sittard; sold. H. B. Laberink, Los ser; sold. C. Oosterom, IJsselstein; korp. S. P. B. Opmeer, Arnhem; sold. Ie kl. A. C. A. Selders, Oosterhout; sold. U. M. Suppers, Herpen; sold. Ie kl. J. B. Verbogt, 's-Gravenhage; korp. R. U. J. Volkom, 's-Gravenhage. De nieuwe tarweprys voor de oogst 1952 is vastgesteld op 26 per honderd kg (oude prijs was .f 24.25). Dit heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mans- holt medegedeeld op de te 's-Gravenhage gehouden jaarvergadering van de Kon. Nederlandse Zuivelbond. Deze prijsverhoging heeft geen invloed op de huidige, broodprijs. Naar de Officier van Justitie te 's-Her- togenbosch, mr. J. J. M. Dony, mede deelt, is een Ambonees inwoner van het woonoord „Lunetten" te Vught als ver dacht van zware mishandeling, gepleegd tijdens het incident op 19 Augustus J.I.. voorlopig in hechtenis genomen. De Ambonees is op last van de rechtercom missaris ter observatie opgenomen in een psychiatrische inrichting te Vught. De verdachte zou reeds in Indonesië in een inrichting verpleegd zijn geweest. Verder zijn er, zoals de Officier nog mededeelde, processen-verbaal opge maakt tegen acht Ambonezen, die er van worden verdacht deel te hebben genomen aan de vechtpartij tegen de Kei-ezen. Bij K. B. is dr. L. G. Kortenhorst be noemd tot voorzitter der Tweede Ka mer voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1