Bedenkelijke demagogie Gemeenschappelijke buitenlandse politiek voor West-Europa Organisatie mei supra nationaal gezag gewenst Hoe besteedt men de kinderbijslag DE VERDWENEN TREIN „SPITFIRE" bij de start verongelukt v.. Kans op oorlog gering Tankaanval in Korea De stootkracht der eenheid ONGELUKKEN BIJ DE MANOEUVRES Per abuis met scherp geschoten I Tussen neus en lippen èfeiwm&jw J Schuman ontvouwt te Ottawa nieuw denkbeeld Tsjechisch protest tegen in hechtenis nemen van burgers Tot hoofd en hart Misbruik gemaakt van zijn positie Engelse militaire orders Wij moeten op ome kracht vertrouwen Geallieerden in het offensief Het weer Minister Stikker over Europees leger V_, J EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE Tussen goederenwagen en stootblok bekneld NA DE STAKING TE ALMELO N.I.W.I.Ni-secretaris pleegt verduistering Motorpech van Edam te Basra VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 75sfe JAARCANC No. 25181 TRUMAN VERKLAART: De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Donderdagavond te Ottawa in een radiorede tot het Ca nadese volk gezegd, dat Frankrijk „op het daarvoor aangewezen t'jdstip zal voorstellen een Europese politieke organisatie in het ïeven te roepen, met supra-nationaai gezag bekleed, die een gemeenschappelijke buitenlandse politiek moet opstellen, wel ke gericht is op het handhaven van de vrede." Europees leger Griekenland en Turkije Wi, KINDERVERLAMMING IN DEVENTER TEGEN AGENT NEGEN MAANDEN GE'élST VOOR ONZE TEXTIEL INDUSTRIE Mijnwerker verongelukt Geen loonsverlaging in textielfabriek FALCON REGENKLEDING Eén jaar geëist O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr, 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruil Wrtd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weelc, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Partij van de Arbeid, die dik wijls gaarne de allure aanneemt van een staat in de Staat, be gon precies aan de vooravond van het nieuwe parlementaire jaar haar ver kiezingscampagne met een opgewon den manifest van het partijbestuur. Verder publiceerde de Partij van de Arbeid nog een socialistisch financieel- economisch urgentieprogram 1951 voor de komende maanden; waarmee de partij het nieuwe parlementaire jaar wenste in te gaan. Een politieke stunt van de eerste rang, zullen de P.v.d.A.- leiders wellicht gemeend hebben, een politieke blunder van de eerste orde zullen zij o.i. spoedig bemerken. Want met dit demagogisch geschrijf hebben zij, daar twijfelen wij geen moment aan, de afstand tussen haar en de andere regeringspaartijen, die toch reeds aan zienlijk was. nog vergroot. Als dit de bedoeling der P.v.d.A. was, kan zij derhalve, althans op dit punt, van een succes spreken. Prof. Romme, de voorzitter van de katholieke Tweede-Kamerfractie, heeft voor de politieke fijnproevers in één zin de demagogische houding van het P.v.d.A.-bestuur op meesterlijke wijze gelaakt, toen hij zijn artikel over de Troonrede aldus begon: „Na de P.v.d.A.- rede hebben we dan Dinsdag de Troonrede gehad Verder geen woord, maar de critiek lijkt ons afdoende en Veelbetekenend van die zijde. Wie manifest en urgentieprogram heeft gelezen vraagt zich onwillekeu rig af. hoe deze verkiezingscampagne zal eindigen, als dit opgewonden ge schrijf het begin is. Wij menen trou wens te weten, dat bepaalde kringen Van de P.v.d.A. de publicatie van het urgentieprogram ontijdig achten en be kendmaking liever aan het eind van dit jaar hadden gezien. „Pluk de armen, spaar de rijken", is een der slogans, het eerst gebruikt in de Kamer door mr. Burger tegen Dr. Schouten, die het „doen" moeten. Het tekent voldoende heel dit mani fest. Natuurlijk komt ook de K.V.P. ter sprake. De katholieke regeringspartner wordt op de volgende fijnzinnige wijze behandeld. Sprekende over de reactie schrijft het manifest: Haar succes is afhankelijk van de vraag of de niet-socialistische demo cratische partijen zch in het parle ment door de reactie op sleeptouw zullen laten nemen. Van de vraag of de Katholieke Volkspartij naar de rechter- of naar de linkervleugel zal overhellen. Van de vraag of de poli tiek van de K.V.P. krachtig zal wor den beïnvloed door de Katholieke Arbeidersbeweging dan wel door de kortzichtige opvattingen van de heer Lucas c.s. Dat is onlangs gebleken bij de be. handeling der ontwerpen op de be lastingheffing. Dat zal eerlang opnieuw blijken, wanneer Minister Lieftincks voorstel len op de credietverlening aan de orde komen. Wanneer deze voorstel len onverhoopt zouden worden af ge- wezen, dreigen voor Nederland ver der gaande prijsstijgingen. Hieruit blijkt, dat de P.v.d.A. na ja renlange samenwerking met de K.V.P., toch nog maar bitter weinig van de po litiek der K.V.P. heeft begrepen. Wat het socialistisch urgentiepro gram betreft, dit hoorden wij dezer dagen door een katholiek deskundige op financieel en economisch gebied als louter demagogische utopie betitelen. Tal van maatregelen door de P.v.d.A. opgesteld zouden regelrecht naar inflatie leiden. Het socialistische urgentieprogram ts „op zijn best", waar het voorzichtig de suggestieve vraag stelt of distributie weer nodig zal worden. Ziehier de letterlijke tekst: Indien met de voorgaande maatregelen geen voldoende resultaten zouden wor den bereikt' kan 't ogenblik) aanbreken, waarop een aantal distributiemaatre gelen in overweging moet worden ge nomen. De bezwaren daaraan verbon den zijn zeker niet van geringe aard, vooral omdat het zielkundig effect van zulk een distributie niet onder- schat moet worden. Zonder de in het urgentieprogram opgesomde maatregelen te nemen zou distributie ongetwijfeld schadelijk werken. Omdat deze maatregelen zouden moeten worden genomen om °nze be talingsbalans in evenwicht te krijgen, zal het slechts om bepaalde artikelen, Zoals suiker en tabak, gaan. Deze dis tributie zal bovendien zwarte handel onmogelijk moeten maken. En daarom zal dienen te worden overwogen of niet een vrije sector met hoge re vrije prijzen voor dezelf de artikelen als in de distri butie zijn, zal moeten worden overgelaten. Het verschil tussen de vrije en de distsri- butieprijs moet dan echter in handen van de gemeen schap komen. Riekt dit niet erg naar het systeem, iat ook achter het IJzeren Gordijn wordt toegepast? Distributie maakt ook weer het inschakelen van honderden ambtenaren noodzakelijk en wij kennen de socialistische stelregel: hoe meer ambtenaren, hoe meer vreugd. En wat de zwarte handel betreft, meent de P v. d, A. nu werkelijk, dat de staat dit in handen kan houden? Zouden er geen zwartehandelaren te vinden zijn. die^ te gen de door de staat vastgestelde prijzen in de vrije sector zouden kunnen con curreren? Het komt ons onbegrijpelijk voor, hoe de leiding van de P v. d. A. deze dema gogische geschriften op zijn kiezers en verder op het Nederlandse volk heeft kunnen loslaten. Of stuurt ze bewust op een breuk aan met de regeringspartijen. Heeft dan nu al de vleugel van Vos en Goedhart de overhand gekregen? Dat zou kunnen blijken uit hetgeen Het Pa rool naar aanleiding van het manifest Schreef: „Wie het compromis als politieke om Vermijdclijkheid aanvaardt geeft daarbij nog niet het recht prijs, om scherp de grens te trekken, die niet overschreden mag worden. Het ogenblik komt, dat het eenvoudige plicht wordt om te zeggen tot hiertoe, en niet verder". Voor de P. v. d. A. is dit ogenblik kennelijk na bij." De Katholieke Volkspartij heeft o.i. 0Ue reden, na de jongste publicaties der Partij v. d. Arbeid, buitengewoon op baar hoede te zijn. Het gaat nogal vrolijk toe in Ottawa op de conferentie der landen van het Atlantisch Pact, tenminste, dat zou men van deze foto zeggen, waar Alcide de Gasperi in gesprek is met Paul van Zeeland en Robert Schuman. cultureel en sociaal De minister verwees in dit verband naar het Franse initiatief inzake het op richten van een Europese kolen- en staalgemeenschap en de actie voor een Europees leger. Naar zijn mening was de verdediging van Europa hoofdzakelijk een taak voor Europa zelf. „Wij, Euro peanen, zijn er ons bewust van, dat ons behoud niet alleen door buitenlandse hulp bewerkt kan worden, hoe edelmoe dig en groot deze ook is. Daarom orga niseert Europa zich thans en poogt tot eenheid te komen. Er moet een einde worden gemaakt aan de verdeeldheid, die het verzwakt, en in het bijzonder aan de overleefde vijandschappen, die het herhaalde malen in broederstrijd hebben verscheurd", aldus Schuman. De minister steunde krachtig de pogingen van de Canadese delegatie op de confe rentie te Ottawa tot versterking van de banden tussen de leden van de Noord- Atlantische organisatie op niet-militair gebied. Minister Stikker heeft te Ottawa het volgende verklaard: „Ik ben van plan terstond na mijn terugkeer met het Ne derlandse kabinet de kwestie te bespre ken van ons standpunt ten aanzien van het voorgestelde Europese leger. Ik heb voor mijzelf nog niet uitgemaakt of Ne derland zal moeten deelnemen hieraan of niet. Dit is een belangrijk besluit, dat wij zeer spoedig zullen moeten nemen." De conferentie van de Noord-Atlanti sche Raad te Ottawa is Donderdag ge ëindigd. Men is het eens geworden over de toelating van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch Pact. Besloten werd voorts de opbouw van de strijdkrachten op te voeren tot een voldoende peil en een gezonde en stabiele economie te handhaven. Een tijdelijke commissie werd ingesteld tot bestudering van be hoeften en hulpbronnen der Noord-At lantische mogendheden en van de mid delen om de kloof tussen beide factoren te overbruggen. Men kwam verder over een de bouw van vliegvelden, verbin dingen en andere installaties ter onder steuning van de Noord-Atlantische strijdkrachten in West-Europa te finan cieren en erkende de noodzakelijkheid om vaker en regelmatiger te vergaderen. De Raad besloot voorts: De volgende bijeenkomst in November in Parijs te houden. Generaal Eisenhower uit te nodigen in November in Parijs persoon lijk verslag uit te brengen over de staat der Europese verdediging. Herziening van het Italiaanse vredesverdrag te overwegen. Een ministerscomité te vor men van Belgische. Canadese, Italiaanse, Nederlandse en Noorse afgevaardigden om voorbereidingen te treffen voor meer overleg over de buitenlandse poli tiek en nauwere samenwerking op eco nomisch, financieel, gebied. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft na afloop van de conferentie zijn waardering uit gesproken over de rol die vele vertegen woordigers van kleine landen op de conferentie hebben gespeeld. Hij zei dat de NATO zeer grote voortgang heeft gemaakt sinds zij twee jaar geleden werd opgericht. „Krijgt u kinderbijslag of niet?" vroegen de enquêteurs en enquêtri- ces van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie onlangs aan W Nederlandse bevolking. Het blijkt, dat 43 van alle gezinnenkinder bijslag krijgt. Van de groep met de laagste inkomens krijgt meer dan de helft, n.l. 52 kinderbijslag. Van de welgestelden ontving 19 kinderbijslag. „Waar gebruikt u die kinderbijslag voor?", vroegen de enquêteurs en enquêtrices aan devaders en moeders, die kinderbijslag krijgen. 21 gebruikte dit voor het kopen van dure arrtikelen, en wel 13 voor kleding, 2 voor schoenen, 2 voor brandstoffen, 4 voor andere geldvragende doeleinden. IS heeft geen speciale bestemmingen voor de kinderbijslag en gebruikt deze voor de gewone dagelijkse gezinsuitgaven. 6 gebruikt het speciaal voor de kinderen en wel: 4 om artikelen te kopen, dit de kinderen hard nodig hebben; 1 voor studie van de kinderen; 1 °Io zet het op het spaarbankboekje van de kinderen 3 gaf nog andere antwoorden. 48 rmtwoordde in totaal. Sommige ondervraagden noemden dus meer dan cén bestedings- wijze. Ongeveer de helft van de gezinnen, die kinderbijslag krijgen, beste den deze bijslag dus voor het kopen van dure artikelen, hoofdzakelijk voor kleding, maar in ongeveer vier van de tien gezinnen wordt de kin derbijslag gewoon bij het andere inkomen besteed. Radio-Praag heeft Donderdagavond meegedeeld, dat het Tsjechoslowaaksc ministerie van Buitenlandse Zaken een nota aan de Amerikaanse ambassade te Praag heeft gezonden om te protesteren tegen ,,het in strijd met de wet in hech tenis nemen van Tsjechoslowaaksc bur gers in West-Duitsland." In de nota wordt o.m. gezegd: „Op 11 September maakte een groep terroris ten zich meester van de trein van Heb Donderdagmiddag omstreeks half vier is een zgn. „Dual-Spitfire" van de L.S.K. in de start van de vliegbasis Soesterberg af verongelukt. Deze „Dual- Spitfires", lesvlicgtuigen, kunnen twee personen meevoeren. In het verongeluk te toestel bevonden zich de reserve eerste luitenant-vlieger A. van Tienho ven uit Utrecht en de kapitein-vlieger jhr. B. Sandberg uit Heemstede. De „Spitfire" kwam even buiten het veld bij de Hertenlaan terecht. De inzittenden werden zwaar ge wond aangetroffen en onmiddellijk naar het militaire ziekenhuis „Oog in Al" te Utrecht vervoerd. Tijdens het vervoer is de res. eerste luite nant-vlieger Van Tienhoven aan zijn verwondingen bezweken. Hij was een zgn. maandvlieger en studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; hij was 26 jaar oud en gehuwd. Donderdagmiddag is op de loslijn van de Nederlandsche Spoorwegen voor de veiling te Kapelle-Biezelinge de 53-ja- rige fruitkweker C. H., die tijdelijk bij de veiling werkzaam was, tussen een stootblok en een goederenwagen be kneld geraakt en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Wie een gave en gezonde kinderschaar heeft, is rijk en bijzonder gezegend Kapitein-vlieger jhr. Sandberg is 36 jaar en commandant van het „322 Spit fire Squadron". Hij is een bekend jacht- vlieger, die tijdens de Mei-dagen van 1940 in een Fokker G-l het de Duitsers zeer lastig heeft gemaakt. De „Spitfire" is totaal vernield. Een commissie van onderzoek is onmiddel lijk begonnen te trachten de oorzaak van het ongeluk op te sporen. naar Asj en voerde deze over de Tsje- choslowaakse grens naar de Ameri kaanse bezettingszone. De gewapende terroristen namen hun toevlucht tot ge weld tegen het treinpersoneel, dat te genstand bood. Verscheidene tientallen vredelievende burgers, onder wie vrou wen en kinderen, werden gevangen ge nomen onder bedreiging van hun leven". Deze daden waren begaan op Tsjecho- slowaaks grondgebied, aldus de nota, die er aan toevoegde, dat het plan door een buitenlandse organisatie was be taald. In een tweede nota verklaart het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken dat, toen op 13 Septem ber Tsjechoslowaakse vertegenwoordi gers met toestemming de Amerikaanse zone betraden voor besprekingen ten einde de terugkeer van de Tsjechoslo waakse burgers te bespoedigen, „een Amerikaanse functionaris weigerde de verblijfplaats van deze burgers bekend te maken en de misdadigers, die ver antwoordelijk waren voor het stelen van de trein, uit te leveren". In de nieuwe rivierenwijk te Deven ter zijn twee gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Er zijn voor zover bekend van overheidswege geen bijzondere maatregelen genomen. „De schijn is wel erg tegen U", zei de president van de Haagse rechtbank tot de agent W. B., gedetacheerd bij de afdeling vreemdelingendienst van de Haagse politie. „Inderdaad", beaamde B„ maar hij bleef ontkennen hetgeen hem was ten laste gelegd, namelijk dat hij in Decem ber 1948 aan mej. H. T. uit Den Haag. f 400 had gevraagd ter dekking van de kosten, die vertoonden zouden zijn aan het verkrijgen van een verblijfsvergun ning voor haar vader, die een Duitser was en illegaal de Nederlandse grens was gepasseerd en in Den Haag ver bleef. „Ik heb nooit iets ontvangen", ver klaarde B„ „noch een brief, noch geld". Hij bleef bij deze ontkenning, ook na-, dat de Officier van Justitie, mr. Over- beek, negen maanden gevangenisstraf tegen hem had geëist Uitspraak 4 October. Dezer dagen zijn bü enige Nederlandse textielfabrieken in Twente en Brabant voor Engelse militaire rekening orders geplaatst voor de levering van canvas (cotton-duck), ter waarde van in totaal ruim zeven en een half millioen gulden. Deze order kan worden beschouwd als een eerste belangrijk uitvloeisel van het streven om in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag bij de aange sloten landen onderling militaire orders onder te brengen. In de ondergrondse werken van Staats mijn Hendrik te Brunssum is de 41- jarige bouwer P. J. H. Peeters uit Bruns sum. dodelijk verongelukt. P. werd tij - dens het losmaken van de kool op de 730 meter verdieping van de Hendrik door neervallende kolen bedolven. Hij was gehuwd en vader van zeven kinde ren. President Truman heeft Donderdag tijdens zijn persconferentie verklaard, dat Amerika blijft trachten tot overeen stemming met Rusland te geraken, maar dat het zal voortgaan met de opbouw van zijn legers. Truman zei, dat de mogelijkheid om de vrede te bewaren groter geworden is tengevolge van de grotere capaciteit der Amerikaanse strijdkrachten. Die moge lijkheid zou nog groter worden als Ame rika de vastbeslotenheid handhaaft om zijn defensieprogramma af te werken. Onder de bestaande omstandigheden, aldus Truman, is het noodzakelijk op kracht te vertrouwen. Truman voorspelde een democratische overwinning voor de presidentsverkie zingen van 1952. De oppositie heeft geen politiek, maar neemt haar toevlucht tot verdraaide voorstelling van zaken en vuilspuiterij, zo zei hij. Hij weigerde opnieuw te zeggen of hij zich weer candidaat zal stellen, De geallieerden hebben vanmorgen in Korea de hevigste tankaanval van de gehele oorlog ingezet op vijandelijke po sities aan het centrale front. Toen de aanval begon werkte Gen. Matthew Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber, nog aan zijn antwoord op de Noordelijke boodschap waarin werd verzocht om onmiddellijke her vatting van de bestandsbesprekingen te Kaesong. Verwacht werd dat Ridgway het verzoek van de Noordelijken zal inwilligen. Volgens berichten van het centrale front ondernemen de geallieerden hun grote tankaanval in het gebied van de voormalige „ijzeren driehoek"'. In het artikel „Het jaar van de Ver antwoording'' van de hand van prof. mr. Romme in „De Volkskrant" van 18 Sept. j.l., waaruit wij reeds een passus hebben geciteerd en becommentarieerd wordt ook gewezen op het ontzaglijk zwaar gewicht van het beginsel en van, de eenheid, die de stootkracht van het beginsel in belangrijke mate mede be paalt, voor de kiezer bij het uitbrengen van zijn stem. Inderdaad, vooral voor een lid van een beginselpartij als de K.V.P. moeten het beginsel en de vraag, in hoeverre dat beginsel in de practijk is verwezenlijkt door de geko zenen, een grote, ja een doorslagge vende rol spelen bij het bepalen van zijn stem. Hij zal zich er rekenschap van dienen te geven, of de stoolkracht van het beginsel door de gerichtheid van de eenheidspolitiek der partij naar zijn mening geschaad of gebaat is ge worden, of met name de samenwerking met de P. v, d. A. die stootkracht op bepaalde belangrijke gebieden niet eer der heeft verlamd dan versterkt, of het behoud van de stootkracht bevor derende eenheid door hem nog ge wenst wordt, wanneer die stootkracht zich beweegt in een richting, die hij of wel principieel ofwel practisch on juist of zelfs funest acht. Terecht con stateert prof. Romme op grond der er varing. dat maar zeer weinigen tot een verbreken van de eenheid plegen over te gaan, dat grote verschuivingen bij de evenredige vertegenwoordiging niet meer voorkomen en dat scheuringen alleen maar plegen te leiden tot vol strekt machteloze dwergpartijtjes, zo dat de vrijheid van de kiezer bij het uitbrengen van zijn stem tegenover de personen van de gekozenen maar een zeer betrekkelijke is en dat er van de oordeelvelling van de kiezer over de gekozenen ten dage van de verkiezin gen niet bijster veel terecht komt. Prof. Romme noemt dit een zwak punt in de democratie, dat zowel door de kiezer als door de gekozene wordt be treurd. Daarin zou dus alleen dan verande ring kunnen komen, wanneer de ont stemming van de kiezers over het ge voerde beleid en de resultaten daarvan zo groot en algemeen zou zijn gewor den, dat zij in groten getale de begin selen verraden en de eenheid mis bruikt achten en tot het stichten van een nieuwe, voldoende sterke partij zouden overgaan. Het is uit het hier boven van hem aangehaalde duidelijk, dat prof. Romme wel de laatste is, die zou kunnen geloven, dat in de K.V.P. iets dergelijks ooit zou kunnen gebeu ren. REFLECTOR. Tengevolge van per vergissing met scherp schieten door Belgische troe pen bij de geallieerde legermanoeuvres op de Lüneburgerheide in Duits land werden een officier, tien soldaten en een Duits kind verwond, van wie enige ernstig. Volgens een officiële mededeling kwamen bij de oefeningen vier soldaten om het leven tengevolge van verkeersongevallen. Ongeveer honderd en vijf tig soldaten liepen verwondingen op. Zoals bekend, zijn vorige week een aantal texielarbeidcrs van de N.V. tot Expl. van H. Hedenman's Jr Fabrie ken te Almelo in staking gegaan. Deze staking is inmiddels beëindigd. Van de zijde van de directie vernemen wij thans, dat besloten is de aangekondigde loonsverlaging niet door te voeren. De directie zal nieuwe tarieven vaststellen, waartoe met de organisatie overleg zal geschieden. Hangende de besprekingen zullen de eindlonen niet verlaagd worden. Maarschalk Tito, in vol ornaat, inspecteerde dezer dagen een Britse kruiser, die een bezoek bracht flan de Joegoslavische haven. Split. Het was de eerste keer sinds de oorlogdat een buitenlands oorlogsschip Joegoslavië aan deed en de erewacht van de Britse marine was voor deze gelegenheid in parade-uniformen gestoken. Hongaarse Politieke Moppen. De communistische re gering van Hongarije heeft het tappen van politieke moppen bij de wet verbo den. Alleen moppen, die door de geheime politie zijn goedgekeurd, mogen gedebiteerd worden, maar men weet, dat de gehei me politie geen scherts verstaat. Niettemin wordt de wet ontdoken en zo dringen af en toe illegale politieke moppen van Hongaren. die ondanks alles het lachen nog niet verleerd hebben, tot het buitenland door. Een van deze moppen is als volgt: Het dorpje Mucsa was érg trots op Joschka. een volmaakte communist. Toen de dorpsdokter stierf wilde het ministerie van Volksgezondheid een nieu we dokter sturen, maar de dorpssovjet voelde niet veel voor een vreemde pottenkijker en antwoord de, dat ze het met Josch ka, de voorbeeldige com munist wilden doen. De minister zwichtte voor de Wil van de dorpelingen en Joschka ping medicijnen studeren. Na drie maanden in Debreczen te hebben gestudeerd, keerde Josch ka, de voorbeeldige com munist, als dokter in Mucsa terug en hield er tot aller tevredenheid de. gezondheidstoestand op peil. Kort daarop stierf de stationschef van Mvcsa Het ministerie van Ver keer beloofde snoedig een opvolger te zullen zenden, maar de plaatselijke Sov jet wilde slechts de voor beeldige communist Josch ka als stationschef. Josch ka ging weg om twee maanden voor stationschef te stuiteren en kwam vol leerd terug. Toen stierf de dorps priester en weer eiste de plaatselijke Sovjet, dat geen ander dan Joschka door het ministerie van Kerkelijke Aangelegen heden tot opvolger zou worden benoemd. Dus ging Joschka weer elders en dit keer slechts een maand studeren en kwam als een ere communisten welgeval lig dorpspriester in Mucsa terug. Het scheen echter met ie volksgezondheid in Mucsa toch niet zo best te gaan, vermoedelijk omdat Joschka zo veel weg moest om te studeren, want kort daarop overleed de dorps onderwijzer. Weer eiste de dorpssovjet, dat Josch ka benoemd zou worden. Zij meende, dat hij naast zijn bezigheden van dorpsdokter. stationschef en dorpspriester, er best die van onderwijzer nog bij kon nemen. Een Voor beeldig communist als hij moet immers alles kun nen? Maar dit keer kwam Joschka zelf in opstand. Hii iveigerde botweg en zei: „Jullie roeten alle maal. dat ik. bereid ben me de grootste opofferin gen voor jullie welzijn te getroosten. Ik heb drie maanden medicijnen ge studeerd. twee maanden een cursus voor stations chef gevolgd en mij in één maand voor de priester lijke zielzorg bekwaamd, maar ook aan mijn goed heid komt tenslotte een eind. Ik vertik het om voor jullie pleizier ook nog lezen en schrijven te gaan leren." Een tweede anecdote vertelt het volgende: Een man van 90 jaar werd door de geheime politie betrapt, toen hij een poging deed naar Oostenrijk te vluchten. Op de vraag, waarom hij op zijn hoge leeftijd nog het land uit wilde, antwoord de de grijsaard: „Kamera den, daarvoor heb ik twee redenen. De eerste is: ,.Ik ben Jood. De heren Ra- kozi, Geroe. Revai en Farkas, God behoede hen, zijn ook Joden. Ik heb het klaargespeeld de Hitler- tijd te overleven, maar als onze prachtige volks democratie ooit ten val zou komen, zal men be weren. dat dat de schuld van de Joden is en dan ben ik de sigaar." „Schaam je. schandalige Titoïst", beet de ambte naar van de geheime po litie hem toe. „De Hon gaarse volksdemocratie zal nimmer ten val komen." „Juist", antwoordde de oude man. „dat is de twee de reden." Politieke moppen van dit genre behoren tol de echte galgenhumor, want wie op het vertellen ervan wordt betrapt, krijgt 75 jaar gevangenisstraf. Dit laatste bewijst, dat de communistische Hongaar se geheime politie tóch niet van alle humor ge speend is. Want wie zal die tijd in een communis tische gevangenis ooit kunnen uitzitten? Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met hier en daar ochtendnevel. Morgen overdag tame lijk zonnig met iets hogere tempera turen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Zon: 6.24—18.41 Maan: 21.22—14.57 Advertentie Een jaar gevangenisstraf eiste de Of ficier van Justitie bij de F.aagse recht bank tegen de 28-jarige tuinman A. R H„ die bekend had, dat hij in April van het vorig jaar als secretaris van het Haagse NIWIN-comité op de voedings salon 1950, die in de Houtrusthallen werd gehouden en waar hij belaft was met de verkoop van loten, f 390 had verduisterd. Ook bekende hij. dat hij bij een radio handelaar in Den Haag een radiotoe stel had gehuurd, zogenaamd voor een NIWIN-avond. Na het tekenen van het ontvangstbewijs had hij -het toestel ver duisterd. Na in de raadkamer te zijn geweest, werd de eis van de Officier van Justitie om H. ter zitting gevangen te nemen door de rechtbank afgewezen, en be paald dat het onderzoek in deze zaak zal worden heropend teneinde een psy chiatrisch- en voorlichtings-rapport om trent verdachte in te winnen. Het KLM-vliegtuig „Edam" heeft in opdracht van de Pakistaanse regering een bijzondere vlucht uitgevoerd van Lon den naar Karachi. Op de terugweg van Karachi naar Londen heeft de „Edam" Dinsdagmorgen op het vliegveld van Basra pech aan een van de motoren gekregen. Nog dezelfde dag is een Da kota van de KLM met een extra motor naar Basra .gegaan. In verband met de reparatie moest het grondpersoneel in Basra de „Edam" over een korte afstand verrollen. Hier- bii is het toestel tegen een laag muurtje "ebotst. waardoor geringe schade ont stond. .Inmiddels is de gestoorde motor van de „Edam" vervangen. Het toestel is vanmorgen reeds gestart en heeft de reis naar Londen voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1