Slechtste seizoen voor Zandvoort sinds jaren Zielzorg aan het IJzeren Gordijn HET KRUIS OP DE BERG ot&len 1 fl ÈÊ^m m -&•*; BUREN HORLOGES Dodelijk ongeval voor Haarlemse rechtbank Pater Vlaar jubileert Beverwijkse priester vertelt VAN NIEL Zwaarder dan Missie Vijf jaar geëist tegen Manus Oly Betty weet 't beter" Nu de bladeren gaan vallen Omzet lager, maar niet onbevredigend Bervoets Vriezelaar VRIJDAG "21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Een maand hechtenis en een jaar geen rijbewijs geëist VERKOPINGEN Zilveren jubileum Koopman verduisterde tas met honderd gulden Kampioenschap drie-banden Burgerlijke Stand Gezellige uitvoering van „St. Genesius" HAARDEN EN HAARDKACHELS Betaling in overleg Zondag gouden professie feest Bekroningen fokveedag Haarlem voor Haarlem: Grote Houtstraat 46 le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK Voor Haarlem en omstr. uitsluitend bij UURWERKEN GR. HOUTSTR. 86, HAARLEM 68 Jaar speciaalzaak GESTELSE STRAATJE TE BLOEMENDAAL Verhoging gasprijs aangehouden Spoorweg-wandeltochten Leidse wollen dekens 1.50 X 2 M39.50 1.60 X 2.10 M. 1.90 X 2.30 M. 45.— 58.50 OP IEDERS LIP! HEEMSTEDE 2VS-JARIG KIND GERED Mevrouw Adrian onder scheiden R.K. Toneelgroep „Berkenrode" Nieuwe winkeliers vereniging Excursie naar Gouda P. J. Bonfrer gehuldigd Nieuws van de Schouwburg Gemengid koor Polyhymnia BENNEBROEK Rector H. v. d. Heuvel in het zilver Piervisser had blindedarm ontsteking LAATSTE NIEUWS De staking te IJmuiden Nog geert beslissing Beurs van Amsterdam York 55-, maand hechtenis en één jaar intrekking van het rijbewijs eiste de Officier van Justitie te Haarlem, mr. Van der Valk Bonman, tegen de 29-jarige han delaar in muziekinstrumenten J. de V- uit Amsterdam. Deze Had op Zondag avond 17 Juni op de Amsterdamse Straatweg in Haarlemmcrliede de 29-jarige K. P. L. uit Amsterdam met zijn auto aangereden. Het slachtoffer is later aan ïün verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde omstreeks één liur des nachts. De handelaar was met zijn echtgenote uit geweest; in de loop van de avond had hij twee glazen bier en een cola gedronken. Bovendien had hij voor het avondmaal een glas ver mouth en een borrel genoten. Om half één ging de man met zijn vrouw naar Haarlem. Hij reed met een snelheid van ongeveer 95 kilometer rechts van de weg. Een halve kilometer van de Haar lemse gemeentegrens af, in de omgeving van het tankstation, zag De V. plotseling een motor op zich af komen. Hij remde krachtig, zwenkte naar links, maar kon toch een aanrijding niet voorkomen. De motorrijder werd op de kap van de auto geslingerd. Hij kwam vervolgens aan de linkerkant van de weg terecht. De man werd zwaar verwond. Tijdens het vervoer naar het Grote Gasthuis is hij overleden. Op de duo van de motor zat de 28- jarige echtgenote van de motorrijder. Zij werd eveneens zwaar gewond en naar het Grote Gasthuis overgebracht. De V. zelf werd bij de botsing aan de voet verwond. Hierdoor liep hij enigs zins onvast en maakte de indruk dron ken te zijn. De man stamt echter uit een familie van caféhouders en is gewoon iédere dag enige glaasjes te drinken voor het eten. Dc die avond genoten hoeveelheid kan dus niet van grote in vloed geweest zijn. Ongeveer tachtig meter van de plek. waar de aanrijding plaats vond, was ae weg opgebroken. Dit had tot gevolg, dat het inderdaad enigszins de schijn ver wekte alsof de motorrijder, die uit de tegenovergestelde richting kwam, op de auto af reed. Volgens een verkeersdeskundige, die op de terechtzitting gehoord werd, was Uitslag van de verkoping van Donder dag 20 Sept 1951 in het Notarishuis te Haarlem: Spaarne 31, niet geveild. Spaarnhoven- straat 2a, 5300 N.N. Kamperstraat 32, 3605, M. J. G. van Rossum q.q. Zijlstraat 33, opgehouden 6500. Lange Annastraat 23, niet geveild. Reitzstraat 103, opge houden 4000. Indischestraat 115 t.e.m. 121, 12.300. Fa. Van der Boon De Vries. Soendastr. 35, 3800, S. Bouwma qq. Rol landstraat 68, 3105. C. R. van Goor. Kas- tanjestr. 33, 8200, D. J. v. Rijn qq. Emma. laan 17, 10.1000, W. A Swaters. Klooster straat 72 en 74, 6300, Mevr. W. Ouwejan. Gasthuislaan 42, 4550. U. N. O. Dupont. Generaal Bothastraat 26, 2600, J. Schrey- ers. Dr. Leydsstraat 81. 3405, J. Schrey- ers. Hedastraat 10. 13.000. W. Kramer. Slangenkruidlaan 18 en 16, 30.100, W. J. Nagtegaal qq. Borneostraat 23, 4250, A. Aarts. Vogelenzangseweg 196, Bloemen- daal. niet geveild. Harmenjansweg 71 en 73. 6675. W. J. Nagtegaal qq. Jelgersma- straat 17, niet geveild. Spaansvaartstraat 13 en 15, niet geveild. 'Gisteren herdacht de heer W. Pas- schier, werkzaam in de afdeling papier magazijn van de Drukkerij „De Spaarne- stad de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad. Na de gebruikelijke ontvangst door de directie werd in de cantine van het be drijf de jubilaris met echtgenote en kin deren door zijn collega's feestelijk ont vangen. De heer C. Huyzer, bedrijfsleider, prees de heer Passchier als een actief lid van het personeel. Zijn sportiviteit kwam in zijn werk duidelijk naar voren. De heer J. v. d. Tooren sprak namens het Jubileumfonds en overhandigde daarbij cadeaux en bloemen. Ook de Klaverjasclub, waarvan de jubilaris de oprichter is, kwam in de persoon van de heer H. Bergmans hem een rijke fruit mand overhandigen. De heer Hoogerwerf, chef van hét pa piermagazijn, memoreerde de goede werkkracht van de jubilaris gedurende diens verblijf op zijn afdeling. Met een gezellig samenzijn werd de huldiging besloten. De Haarlemse recherche heeft giste ren proces-verbaal opgemaakt tegen de 41-jarige Haarlemse koopman J. I., die op 13 Augustus in de stad een tas met honderd gulden vond en deze verduis terde. De tas i& opgespoord, doch het geld was door de koopman reeds ver- ruikt. De uitslagen van de gisteravond jn hotel-café „Royal" aan het Stationsplein te Haarlem gespeelde wedstrijden, lui den als volgt: Lamers Schermerhom Metz Jacobs V. d. Linden Schermerhorn car. 40 28 28 40 40 25 brt. 115 115 78 78 74 74 h.s. 3 2 3 5 5 3 Vrijdagavond worden de volgènde wedstrijden gespeeld; v. d BroekLa mers, SteffersLamers, Schermerhom Metz. ONDERTROUWD: J. W. Spanjaard en M. van der Hoorn M. Blóemer en A. H. Aarsen. GEHUWD: B. K. F. J. Hartman en J. M. M. Dreijer W. van Haselen.en M. Wijdom J. Colegem en G. H. Zwaan P. F. van Deumen en T. Colegem C. Leewis en G. van der Werff P. van Pruissen en M. A. Jongens. GEBOREN: C. Smit—Opbroek, z. S. P. van Huisvan der Klugt, z. C. J. Bestemanvan Rijn, z. E. J. A. Lin demanJacobs, z. M. A. J. Koele- mijvan Gasteren, d. F. J. Kelders Koek, d. A. M. J. de Veenvan der Zon. d. A. E. M. BruijnGovers, d. M. Stechervan der Poel, d. J. Bek manvan de Velde. d. J. J. Roest Vendrik. d. M. Huis—Pals. d. A. G. UijttenboogaardVisser, d. P. C. F. van LoenenVelu. d OVERLEDEN: B. C. Wijtvliet—Wul- lems. 23 j., Leidseplein A. A. T. Na gel 1 d., Veenbergplein. de snelheid van de verdachte niet te groot. Wel was het moeilijk om de snel heid van de tegenligger in het duister te schatten en derhalve kon de getuige- deskundige zich voorstellen, dat De V. zich in de snelheid van de motor ver gist had. De Officier van Justitie betreurde de verkeerde reactie van De V. door niet terstond te stoppen, maar naar links te zwenken. De grote snelheid van ver dachte was echter wel de grootste fout. Ook vroeg de Officier zich af in hoe verre de drank de schuld was van dit ongeval. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Wie gisteren in de Schouwburg niet gelachen heeft, is een kniezer. De R.K. Toneelvereniging „St. Genesius", die over het algemeen nogal van zware stukken houdt, heeft daar een luchtig blijspelletje op de planken gezet, dat een verkwikking was voor het jonge en oude hart. Het bestuur meent dat een toneel stuk als „Betty weet 't beter" een stap terug is vergeleken bij de uitvoeringen van het vorige seizoen. Men moet even wel niet steeds aan het plafond willen reiken! Ongetwijfeld schuilt er een zekere toneel-paedagogische waarde in het instuderen van spelen van het hoge genre, maar het vergt dikwijls een te grote inspanning van de tonelisten, die slechts voor een deel tot goede pres taties komen. „St. Genesius" moet dus niet menen ciat ze een trede gedaald is op de to neelladder, waar ze, eerlijk gezegd, rteds op een voor amateurs flink hoge sport staat. Het was gisteravond een plezante uit voering, waarin vlot geacteerd werd. Alles draaide om Corry van Bruggen, die op bekoorlijke wijze, met een vaar digheid een beroepsactrice eigen, de rol van Betty, een branie-achtige doch ter, die met haar dwaze invallen het hele huis op stelten zet, leven gaf. Haar vader houdt tot ergernis van mama steeds het enfant terrible de handen boven het hoofd. Het blijkt overigens nog niet zo'n onverstandige dochter te zijn. want zij weet een be langrijke transactie te bewerkstelligen tot groot genoegen van papa en het hart te veroveren van een rijk man, tot matige voldoening van haar moe der, die hem oorspronkelijk voor een andere dochter had bestemd. Gé van Kessel toonde zich een ge zellige pater familias. Miep van Oostrom kwam. als zijn echtgenote, pas in het tweede bedrijf goed op gang; Zij moet zich evenwel, hoeden voor ge chargeerd spel. Vermakelijk door zijn onbehouwen verschijning was Piet van Kessel, als de sla-kweker. Elly Koning heeft uit haar rol van romantische vrijgezellin gepuurd wat er uit te halen was. Het was een prachtige typering! De overige spelers: Ans Caspers. Ton Elferink, Piet Kooiman, Toos Bakker en Gerda Elferink droegen het hunne er toe bij om er een geslaagd blijspel van te maken. Aan het einde van de avond werdén er rijkelijk bloemen uitgedeeld en de hoofdrolvertolkster extra gehuldigd in verband met het feit, dat zij „St. Ge nesius" en het vaderland gaat verlaten. Advertentie Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 tegenover de kerk BIOSCOPEN: Rembramlt: De Minivers (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Terwille van mijn kind (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Sunset Boulevard (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Verboden Huwelijk (18 j.) 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Storm over Texas (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag: 21 September Ned, Herv. Kerk, Bloemendaal: Kerk- concert, 8 uur. Concertgebouw: Wiener Opernstudio Ope ra-operetteconcert o. 1. v. Hans Gabor, 8 u. Zaterdag 22 September Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die met „Een engeltje van niets". 8 uur. In het St. Thomascollege te Venlo hoopt pater N. Th. Vlaar O.E.S.A. Zon dag zijn gouden kloosterfeest te vieren. Om tien uur zal de jubilaris die dag een plechtige Heilige Mis opdragen met Pon tificale assistentie van mgr. van Lierde, die zoals bekend enige tijd in ons land verblijft. De gouden feesteling vierde onlangs zi.in zeventigste verjaardag. Hij werd in Zwaag geboren. De gymnasiale studie volbracht hij aan het college der Kruis heren te Uden en op 21 September 1900 trad hij te Eindhoven in de Orde der Paters Augustijnen, alwaar hij op 22 September 1901 de eeuwige geloften af legde. Na zijn priesterwijding behaalde hij het doctoraal examen in de wis- en na tuurkunde aan de universiteit te Utrecht, waarna hij benoemd werd tot leraar aan het gymnasium der Augustij nen te Eindhoven. In Mei 1922 werd hij benoemd tot rec tor van het toen opgerichte R.K. Lyceum te Haarlem. Bijna vijf en twintig jaar heeft hij de katholieke jongens uit Haar lem en omstreken in het Triniteitsly- ccum te Overveen geleid. Wij behoeven waarlijk niet te herinneren aan het grootse afscheid dat pater Vlaar werd bereid toen hij wegens het bereiken van de vijf en zestigjarige leeftijd naar Ven lo vertrok. Ongetwijfeld zal dan ook Zondag van uit Haarlem menige felicitatie naar Venlo worden- gezonden ter dankbare herinnering. Het zojv.erseizoen 1951 heeft ook de Zandvoorters met seizoen-ervaring te leurgesteld. Wij maken deze onderschei ding, omdat er elk voorjaar in Zand voort optimisten van elders opduiken, die op een mooie Zondag in het voor seizoen tienduizenden naar Zandvoort zien komen. Zij gaan dan vermenigvul- De commissie fokveedag 1951 te Haar lem deelt ons mede, dat de bekroningen als volgt zijn: Rubriek 1 2-jarige en oudere stieren. 1 cat. no. 1 Adema 12 v. d. Tochthoeve, eig. J. Milatz, Hoofddorp; 2. cat. no. 2 Royal v. d. Buurt, eig. J. en S. Vink, Haarlem-Noord. Rubriek 2 kuikalveren geboren vóór 15/2 '51. 1. cat. 110. 41 Bobbie 3 eig. Wed. N. C. Vink, Halfweg; 2. cat. no. 4 Lena 4, eig. Wed. N. C. Vink, Halfweg; 3. cat. no. 3 Pauweldma 2, eig. R W. Winter, Hoofddorp. Rubriek 3 Kuikalveren geboren 15/2 '51 en later. 1. cat. no. 27 Engeltje 6, eig. Wed. N. C. Vink. Halfweg; 2. cat. no. 31 Rep 4, eig- Th. Dijkzeul, Haarlem; 3. cat. no. 21 Fransje 8, eig- Jac. Dijkman, Santpoort. Rubriek 4 Hokkelingen. 1. cat. no. 36 Cato, eig. R. W. Winter, Hoofddorp; 2. cat. no. 39 Anneke 51 eig. R. W. Winter, Hoofddorp; 3. cat. no. 65 Neeltje 5, eig. J. Milatz, Hoofddorp. Rubriek 6 Twenters. 1. cat. no. 84 Ed ward 2, eig- J. en S. Vink. Haarlem- Noord; 2. cat. no. 89 Lida, eig. K. Jon- gept, Haarlem. 1. cat. no. 96 Bertha 4, eig. C. G. Schoo, Velsen; 2. cat. no. 94 Hendrika, eig. A. Markerink, Santpoort. Rubriek 8 Oudere koeien. 1, cat. no. 104 Mia 3, eig. J. en S. Vink, Haarlem- Noord; 2. cat. no. 101 Pauweldina eig. P. K. Kistemaker, Hoofddorp; 3. cat. no. 105 Gerda 3, eig. J. en S. Vink, Haarlem- Noord. Rubriek 9 Productieklasse. 1. cat. no. 101 Pauweldina, eigen. P. K. Kistemaker, Hoofddorp; 2. cat. no. 108 Truus. eig. Jac. Dijkman, Santpoort; 3. cat. no. 99 Elsje 4. eig. J. Milatz, Hoofddorp. Rubriek 10 Zichtbaar drachtige schot ten 1. cat. no. 80 Emma 7, eig. J. Milatz, Hoofddorp; 2. cat. no. 125 Jopie, eig. S. P. Vink Spaarnwoude; 3. cat. no. 125a Toos, eig. C. A. Nelis, Spaarnwoude. Rubriek 11 Zichtbaar drachtige koeien 1. cat. no. 128 Hannie, eig. J. en S. Vink, Haarlem-Noord: 2. cat. no. 127 Agnes 7, eig J. en S. Vink, Haarlem-Noord; 3. cat. no. 129 Sjaan, eig. C. W. Dijkzeul, Haar lem. Rubriek 125 kuikalveren afstammende van 1 vaderdier. 1. 5 afstammelingen van Adema 8, eig. Jac. Dijkman. Santpoort; 2. 5 afstammelingen van Prins, eig. mevr. v. d. Sluisv. Buren, Velsen; 3. 5 af stammelingen van Japke's Frans eig. A. Ooms, Vijfhuizen. Rubriek 13 Eigenaarsgroepen. 1. Eige- naarsgroep J. en S. Vink, Haarlem-Nrd.; 2. Eigenaarsgroep Jac. Dijkman, Sant poort. Kampioenskeuring. 1. Cat. no. 96 Ber tha 4. eig. C. G. Schoo. Velsen; 2. cat. no. 104 Mia 3, eig. J. en S. Vink', Haarlem- Noord. Advertentie Advertentie Ergens in de buurt van het West-Duitse stadje Harzburg, heeft men op een. hoge berg aan de grens van Oost-Dnitsland een dertig meter hoog houten kruis op- gericht. Rond het kruis zgn schijnwerpers geplaatst, die in de donkere uren het kruis lichtend tegen de hemel plaatsen. Ver achter het ijzeren gordijn is dit kruis te zien: het betekent voor degenen, die lijden in het Oosten onder de ver drukking van het communisme, bemoediging en hoop. In het kruis zullen zij overwinnen. Voor degenen, die veilig in het Westen wonen is dit kruis een aansporing tot geloofsbeleving en eer. bede. de vervolgden niet te vergeten. Ver trouwen geeft het de honderdduizenden, die verdreven of gevlucht uit het Oos ten in West-Duitsland in ballingschap leven. Enkele weken geleden stond de Beverwykse priester, Pater H- Hendriks M.S.F. van „Maris Stella" onder dit kruis. Diep ontroerd werd hij van deze geloofs- manifestatie, zoals veel een diepe indruk op hem maakte van wat hy beleefde In de zes weken, dat hij tijdens zün college-vacantie werkzaam was on der de vluchtelingen nit Oost-Europa, van wie duizenden leven vlak langs de grens, langs hét gzereit gordijn. De interessante bijzonderheden, die hg ons ver telde, willen we dé lezers tot hun verdieping niet onthouden. torie, het stadje zelf, dat 4000 inwoners heeft, is een uit een middeleeuwse prent genomen miniatuur, een historisch mo nument van hoge ouderdom, met huis jes veel te klein en te laag van leem gebouwd. De bewoners leven van de landbouw in het omringende gebied. In Hornburg is geen katholieke kerk. Het stadje is, zoals heel dit uitgestrekte gebied, de z.g. diaspora, protestants. Er woonden oorspronkelijk slechts 70 ka tholieken, maar sinds de stroom van ontheemden uit het Oosten kwam, zijn er een duizendtal- Oorspronkeiyk hielden »jj hun gods dienstoefeningen in de prachtige Ma- riënkirche, de protestantse kerk, waar in alles nog aan het katholicisme her innert van het wapen van de in Hom burg geboren Paus Clemens IV tot de Kruiswegstaties en de beelden. De do minee een grote uitzondering maakte het de katholieken echter zo lastig, dat zjj naar een ander gebouw omzagen. Men huurde een. bioscoopzaal, waar de sfeer geheel ontbrak. Toen hielpen de Engelse autoriteiten pastoor Mika tenslotte aan een zaaltje in het by de stad gelegen barakkenkamp voor vluchtelingen. Met nadruk wees Pater Hendriks er op, dat de kwestie met de dominee van Hornburg incidenleel is, want overal el ders is de samenwerking voorbeeldig. Er zijn 500 protestantse kerken mede in gebruik van de katholieken. Zelf las Pater Hendriks regelmatig de H. Mis in dergelijke kerken. De pastoor van Hornburg heeft na melijk de zielzorg over de katholieken van vijf verschillende plaatsen. Over zijn werk over deze ontheemden vertelt Pater Hendriks met veel enthou siasme. Pater Hendriks vertrok 16 Juli uit Beverwijk, om na een kort oponthoud in zijn geboortestad, Nijmegen, recht streeks naar Hornburg te reizen, twee kilometer vanaf het ijzeren gordijn, waar hij zes weken de 65-jarige pastoor, dr. Leopold Mika, zou vervangen. Deze oude priester was in Ober-Silezië di recteur van een grote kweekschool ge weest en moest in 1945 met de 12 mil- lioen Oost-Duitsers uit dat gebied naar het Westen emigreren. Zijn bejaarde moeder stierf tijdens het transport. Zijn zuster stierf in een concentratiekamp. Zijn zwager en diens zoon bleven in Hornburg bij hem inwonen. Pater Hendriks kwam 's avonds om kwart over acht in Hornburg aan- Pa- sochianen wachtten hem op, waren heel de dag telkens al naar de trein gegaan om hem te ontvangen. Men waarschuw de hem. dat hij zich niet te veel van de pastorie moest voorstellen. Hij dacht, dat het zou meevallen toen hij de tame lijk grote woning zag. maar vernam spoedig, dat daarvan slechts twee ka mers van de pastoor waren. In welke kamers ook de zwager en diens zoon woonden. De éne kamer was keuken, studeerkamer, slaapkamer, huiskamer en ontvangkamer tegelijk. In de andere stonden de bedden, een paar kasten én een werkbank van de neef van de pas toor, die ingenieur was en veel knut selde. Waterleiding vas er niet. Men vulde iedere dag in de kelder van het huis een kleine tank en moest zich daar mee behelpen. Voor het eten zorgde een dagmeisje, dat rustig in de ene hoek van de kamer aan het koken was, terwijl de Pater in de andere hoek ach ter de studeertafel zat. Wag dit de kennismaking met de pas- reed gemaakt, kinderen droegen bloemen aan. In een kamer hoorde hij biecht voordat de H. Mis begon, waarna de plechtigheid een aanvang nam. Het was alles echt Duits. Het moest een gezon gen H. Mis zijn, maar de gelovigen zon gen alles in het Duits z.g. Singmesse. Zette de priester het Gloria in, dan zongen de aanwezigen rustig een Duits lied! Na de H. Mis werden eventueel de dopelingen gedoopt, en de Pater vertrok snel naar Hornburg om in zijn barak ken-kapel weer een Hoogmis, met preek, op te dragen. De derde H. Mis werd in de middag om half 3 gezongen de priesters in de diaspora hoeven niet langer dan 2 uren nuchter te zijn voor dat zij de H. Mis opdragen gevolgd door huisbezoeken. De Zondagsmissen worden door vrijwel alle katholieken bijgewoond. Voor de protestanten is dit een heel vreemd gebeuren. De meesten van hen kwamen zo goed als niet met katholieken in aanra king en zijn heel slechte kerkbe zoekers- In Homburg komen Zondags niet meer dan een tiental protestanten naar de kerk, elders werden de dien- sten afgelast, omdat er geen gelovigen' kwamen. „Jullie moeten wel heel slech- 1 te mensen zijn, dat je zo dikwijls naar 1 de kerk gaat", merkten protestanten in Homburg eens tegen katholieken op. digen en maken veelbelovende calcula ties voor de seizoen-exploitatie. De ervaren Zandvoorters weten echter dat het niet alles goud is wat blinkt, en dat 't onzekere klimaat van ons land voor de kustbadplaatsen altijd onprettige verrassingen in petto heeft. Men is al tevreden als het seizoen niet al te veel koude en regen brengt. Voor een slui tende exploitatie is het zeker nodig dat naast een aantal mooie Zondagen, in het hoogseizoen minstens gedurende een week achtereen van stralend zomerweer kan worden gesproken. Een klein hitte- golfje is een meevaller Badgasten en inwoners van Zandvoort hebben dit seizoen ondervonden dat het hierboven omschreven „minimum" wat de weersgesteldheid betreft, niet is ge haald. Er zijn maar weinig mooie Zon dagen voorgekomen en perioden van mooi warm zomerweer duurden slechts enkele dagen. Toen half Augustus het weer al herfstachtige aspecten vertoon de, was het met het badseizoen gedaan. 1951 is dan ook geworden het slechtste seizoen der laatste jaren. De strandbe- drijven hadden een lagere omzet dan verleden jaar, doch de resultaten zijn niet onbevredigend. In deze bedrijven gaat altijd meer om dan de oppervlak kige toeschouwer zou vermoeden. Voor de ijs-zaken was het seizoen uitgespro ken slecht. De café's ondervonden schade doordat de terras-exploitatie niet tot zijn recht kon komen. Hel slechte seizoen heeft ook zijn weerslag gevonden in de zomerverhuur. Deze is matig geweest; Alleen in de maand Augustus was Zand voort „vol". Deze tegenvaller treft een grote groep van de bevolking en de Zand- voortse middenstand zal daarvan in de wintermaanden de weerslag ondervin den. Want in de winter wordt er veel ..gepoft'' in het vooruitzicht van de zomerverhuur. Dit is een ongezonde toestand welke zich vooral na een slecht badseizoen wreekt op de midden- standsbedrijven, die toch al onder zware lasten gebukt gaan. Na deze in mineur gestemde beschou wingen is het goed nog eens te releveren hoe deze zomer weer honderdduizenden in Zandvoort genoten hebben van de zon, de zee en de duinen; hoe men allerwege waardering had voor de weid se rotonde en de fraaie aanblik welke daar op strand en zee wordt geboden; hoe vooral weer talloze kinderen vari Zandvoort hebben genoten. Eén feit ter illustratie; in de stromende regen reed de tram van Amsterdam naar Zand voort. Een familie behoorde tot de pas sagiers. Een klein meisje bestudeerde op de asbakken het embleem der N.Z.H. en zij vertaalde dit aldus; Naar Zand voort! Hoera! En deze kreet zal blijven klinken. Ook in het volgende seizoen wanneer de Zuid-Boulevard zal zijn vol tooid; de verlichting van de Boulevards zal zijn aangebracht; de flatgebouwen tot aan de Noordzijde zullen zijn ge strekt en de nieuwste attractie: de uit zichtgelegenheid in de nieuwe waterto ren in exploitatie zal zijn gebracht. Dan zal men hopelijk ook de resultaten zien van de Marshall-hulp voor hotelbouw. De raad der gemeente Bloemendaal vergaderde ongeveer drie kwartier met gesloten deuren en daarna kwam o.a. aan de orde het voorstel om de gasprijs met 1 cent per m3 te verhogen. De heer Feye (KVP) was van mening dat een halve cent wel mogelijk zou zijn en de heer Schulz (PvdA) zou gaarne zien, dat het Heemsteedse systeem met gezinstarief eens werd bekeken. In ver band daarmede werd nog geen beslis sing genomen. De brandveiligheidseisen voor bijzon dere gebouwen werden verstevigd. Be sloten werd gronden langs de wandel weg Naaldenveld en een gedeelte van de Dompvloedslaan over te nemen. Bij het voorstel om de zijweg, lopen de van de Donkerelaan naar het Hofje van Stoel, „Gestelse Straatje" te noe men ter herinnering aan degenen, die in het interneringskamp te St. Michiels gestel verbleven, bracht de heer Wildt Meyboom (VVD) hulde aan B. en W. voor de wijze waarop zij hier eerbetoon aan goede vaderlanders wilden bren gen, ook aan de niet met name genoem den. De heer Vliegen (PvdA) zou lie ver van St. Michielsgestelsestraat ge wagen, omdat iedereen dan weet wat bedoeld is. Mej. Nolte (KVP) meende, dat dit woord te lang is, maar dat het aanbe veling verdient onder het straatnaam bordje te vermelden waarom de straat naam zo gekozen is. Aldus zal geschie den. De reorganisatie van het sportveld Bleek en Berg zou f24.000— moeten kosten maar door allerlei oorzaken werd «e* bedrag overschreden met ruim t ïo.wu—waarvan f 5000— voor rekening van de gemeente. Verschillen de raadsleden waren hierover niet te spreken en merkten op, dat de raad te voren gekend had moeten worden toen een bepaald infiltratie-systeem gekozen werd. Ook deze kwestie werd aange houden. De heren K. J. Aanstoot, ir. B. Bij voet, ir. R. Dufour, H. W. van Kempen, ir. J. Leupen en A. P. Smits werden, onder applaus van de raadsleden we gens betoonde burgerzin, herkozen tot lid van de Schoonheidscommissie. Ook de commissie inzake de woonruimte- wet, mevr. G. Thönede Vries van Doesburgh en de heren C. Brouwer, Adr. Cassee, H. M. van Weel en S. A. Wilson werd gecontinueerd. De befaamde verordening betreffende het vervoer van zand gaf geen aanlei ding meer tot discussie nu Ged. Staten de afkondiging hebben mogelijk ge maakt. Een aanvulling in juridische zin zal later geschieden. Bij de sluiting van de voorinschrij ving van de Spoorwegwandeltochten op Zaterdag en Zondajf, waren bijna 500 deelnemers geboekt, zijnde een record. Naast de inschrijvingen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, hebben grote groepen ingeschreven, o.a. uit Zutphen, Waalwijk. Eindhoven, Nijmegen en. Den Bosch. Hieruit blijkt al weer, dat de omgeving van Haarlem bij de wande laars zeer in trek is De gelegenheid tot inschrijving bestaat alsnog aan de start: Zaterdag a.s. van 2 uur tot 3 uur en Zondag van 12.30 uur afaandeThee- schenkerij „De Boerderij", Hijdebrandt- laan 2, alhier. De afstanden zijn op Zaterdag 10 of 20 km. en op Zondag 10, 20 of 30 km. Alle deelnemers ontvangen na beëindi ging van de tocht een originele herin nering, terwijl groepen van minstens 11 personen nog in aanmerking voor een groepsherinnering komen. Deze wandeltochten staan onder auspiciën van de Ned. Wandelsport Bond Het parcours van de 10 km. is als volgt: Hildebrandlaan, Oosterhoutlaan. Zonnekade, Zonnelaan, Crayenester laan. Pr. Mauritslaan, J. H. Weisen bruchweg, Marisplein, Tooropkade, A Mauvestraat, J. Steenlaan, Wagnerknde J. Wagenaarlaan, Heemst. Dreef, Wip perplein, Valkenburgerplein, Molenlaan tot Molentje, Vrijheidsdreef. v Merle- laan, Zandvaartpad, Kerklaan, Blekers- vaartweg, Crayenestersingel, Emaus laan, Spanjaardslaan en terug. Het parcours van de 20 km volgt de 10 km. tot aan de Molenlaan, vervol gens Groenendaal, Herenweg, Man padslaan, Leidsevaart, Bekslaan, Voge- lenz.weg, Boekenrodeweg, Vollenhove- laan, Mr. Enschedelaan, Jul. v Stolberg laan, Westerlaan, Bovenweg. Zijweg. Duinlustweg, Ramplaan, Rollandslaan en via Vlaamseweg, Westergracht en Oosten de Bruynstraat terug. Het parcours van de 30 km. volgt de 10 km. tot aan het Wipperplein; vervol gens Cruquiusweg. Kruisweg, Spierin- gerweg, ^Bennebroekerweg en dijk Meerweg. Bennebroekerlaan, Zwarte- weg, Leidsevaart, Bekslaan, Vogelenz. weg, hier route volgen van de 20 km, tot Brouwerskolkweg, dan Pr. Bern hardweg, Tetterodeweg, Bloemend.weg, Korte Zijlweg, Ramplaan, evenals de 20 km. terug naar de finish Advertentie COMPLETE WONINGINRICHTING Buteljorlutr. 13-17 .HsarleroTel 13913 Advertentie In de diaspora van West-Duitsland leven duizenden katholieken uit het Oosten, In de vroege Zondagmorgen vertrok ontheemden, die alles missen, zelfs de geestelijke kracht van het bijeenkomen in hg naar Börssum om daar te 8 uur de een eigen kerkgebouw. Priesters lezen de H. Mis in bioscoopzalen, Prot. H. Mis te lezen in de protestantse kerk. kerken, in barakken of, zoals hierboven, in een klaslokaal van een school. Patesr, Vrouwen hadden dan het altaar ge- Johannes Buchotf C-SaSp. Ugdens de Zon4«««wé. CHIEF WHIP In Maart van dit jaar geraakte een 2%-jarig jongetje in de Crayenester Vaart te Heemstede. Hoewel mevr. F. L. Adrian—Watrin, wonende te Heem stede, het reddend zwemmen niet mach tig was, begaf zij zich toch te water en slaagde zij erin het kind van een wisse dood te redden. Voor deze moedige daad werd haar het ingelijst diploma van het Carnegie-Heldenfonds toegekend en vanmorgen reikte de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, haar dit diploma officieel over. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" heeft het voornemen op 3 Januari a.s. in de nieuwe toneelzaal „Minerva" een opvoering te geven van het bekende blijspel „Per Luchtpost". We zouden met deze aankondiging gevoeglijk nog even hebben kunnen wachten, ware het niet, dat deze jonge vereniging, die zich overigens tot heden behoorlijk heeft weten te handhaven, voor grote moei lijkheden komt te staan, die ditmaal niet uitsluitend van financiële aard zijn. Zij verliest namelijk na deze uit voering een tweetal prominente krach ten, die zëer veel hebben bijgedragen tot de uitstekende reputatie van deze groep en het gevaar is daardoor niet denkbeeldig geworden, dat zij straks niet over voldoende spelers en speel sters beschikt om een behoorlijke be zetting van een stuk te garanderen. Daarom moeten de troepen versterkt worden! Dames en heren, die wat meer over „Berkenrode" willen weten, kunnen zich wenden tot de voorzitter, de heer J. Striekwold, Burg. van Lennepweg 46, tel. 38544, die gaarne alle gewenste inlichtingen wil verstrekken. De nieuwe winkeliersvereniging, wel ke vorige week het levenslicht zag, pakt met frisse moed de zaken aan. Het voor lopig bestuur heeft de functies onder ling verdeeld en het resultaat is, dat de heer O. A. Brink de voorzittershamer zwaait, de heer J. Dijsselbloem het se cretarisambt vervult, de heer J. H. P. v, d. Zijden als penningmeester voor de financiën zorgt en de heren John Mose man en A. A. J. Schutter als commissaris sen optreden. Op de zeer spoedig te houden ledenvergadering zullen verschillende plannen worden voorgelegd, die o.m. verband houden met het komend Sint Nicolaasfeest. Verder bestaat het plan o mook verschillende ambachten en be drijven gelegenheid te geven, zich bij de nieuwe organisatie aan te sluiten. De excursie, uitgeschreven door de vereniging „Oud Heemstede-Benne- broek", welke naar Gouda gaat, mag zich in een buitengewone belangstel ling verheugen, want niet minder dan vijf en negentig personen hebben zich daarvoor opg'egeven, zodat drie touring cars gecharterd moesten worden. In tussen is een kleine wijziging in het programma aangebracht, want nu zal allereerst een bezoek worden gebracht aan het' museum Catharina Gasthuis, waar thans een speciale tentoonstelling gehouden wordt van voorwerpen, alle afkomstig van het Koninklijk Huis. Een eenvoudige, maar bijzonder harte lijke huldiging viel gisteravond de heer P. J. Bonfrer ten deel tijdens een huis houdelijke vergadering van de R.K, Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph", afdeling Haarlem. Tqt die huldiging was alle aanleiding want niet minder dan vijftig jaren geeft de heer Bonfrer zijn beste krachten voor de katholieke arbei dersvereniging. De voorzitter van de af deling, de heer Zegwaard, sprak als eer ste woorden van waardering, de tweede voorzitter van de landelijke bond, de heer Werkhoven, deed dat al evenzeer, en de heer Miljoen, lid van het districts- bestuur, spelde de gouden jubilaris het gouden insigne van het Werkliedenver bond op. De plechtigheid werd omlijst door het ensemble van de heer Nibbering. De geestelijk adviseur, kapelaan Rohde complimenteerde de heer Bonfrer ten slotte ook met dit bijzondere jubileum. Altijd had deze zich een stille, maar harde werker betoond, die het principe van de bond immer had hoog gehouden. Dit weekend zal in de Stadsschouw burg worden opgevoerd het Franse blij spel „Een engeltje van niets" van Claude André Puget. Bij de première in Am sterdam hebben wij er reeds op gewe zen, dat de Nederlandse Comedie ge slaagd is met het experiment, n.l. om de pas afgestudeerde leerlingen van de to neelschool de hoofdrollen toe te vertrou wen in een stuk, dat zich daar bij uitstek toe leent Het Engeltje wordt voorge steld door de jonge Haarlemse actrice Kitty Jansen. Uit het jaarverslag van het gemengd koor Polyhymnia bleek, dat de inter nationale zangwedstrijd bij het gouden bestaansfeest uitnemend geslaagd is en dat de financiële toestand der vereniging daardoor gunstig is. Zowel de dirigent, de heer Henk Arisz, als de aftredende bestuursleden zijn bij acclamatie herbe noemd. Het koor overweegt ernstig om aan een zangwedstrijd deel te nemen in het komende seizoen. Naar wij vernemen zal het 26 Sep tember a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de zeereerw. heer H. van den Heuvel de taak van rector van het klooster St. Lucia te Berinebroek op zich nam. Op die dag zal van 23 uur gelegenheid zijn tot felicitatie ten huize van de jubilaris. Een 33-jarige Amsterdammer, die op de Zuidpier te IJmuiden zat te vissen, voelde zich plotseling onwel worden. Direct ontboden geneeskundige hulp constateerde een acute blindedarm ontsteking, waarna de man ter behan deling in het St. Antonius-ziekenhuis werd opgenomen Dc officier van Justitie van de arron dissementsrechtbank te Zutphen eiste hedenmorgen tegen de beruchte in- en uitbreker Manus Oly voor diens inbra ken en diefstallen in Hattem en Heer den, een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Om twaalf uur werd vandaag onder leiding van het stakingscomité te IJmui den gestemd over het al of niet voort zetten van de actie. Per autobus waren opvarenden uit diverse plaatsen opge haald, waardoor een groot aantal per sonen aanwezig was. Het resultaat van de stemming was: 54 vóór varen, 4 blan co en 76 tegen, maar de vergadering was van mening, dat niet juist gestemd was, zodat een nieuwe telling nodig was. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. De reders hebben hedenmorgen de be manningen opgeroepen om hen te vragen of zg voor of tegen varen waren. Daar- bg werd overwogen een onvolledige be manning desnoods met opvarenden van andere schepen aan te vullen. (Nlet-oöiciële koersen) 3(4 Nederl. 1948 3!4 pCt. Ned. 1950 3-3i/s Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Cörp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. Vorig Opening slot 31/9 86% 36% 85 847» 87% 80% 14-1 179% U0>4 126 161% 160 23912 233 217% 171 164% 283% 2 87!» 10612 106 179% 135% 148% 148}; 112% 114 Va 37% 89 20/9 19/9 48% 4874 54% 54% 72% 71% 62 631.;* 51% 51% 14% 13% 85% 84% 74% 75 18 18 24% 24% 42% 43 67 67% 66'4 65 55% 43 42% 43% 43%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2