Nederlandse gevechtsgroep krijgt geen rust Britse divisie sal haar komen versterken Ongeoorloofde overwinst Regering nader bereid vraagstuk te bestuderen Prirïs Bernhard op bezoek Devaluatie kwam niet ter sprake 5 Amerika ingelicht over onze precaire positie Kreymborg Binnenkort in Bon bij de uiMota Ilorecaf-zaken consumptie MORPHINE VERKOCHT Nederlandse mijnwerkers naar België en Groenland Besprekingen in November? (§abard ine 109.-119.-139.- Prijspeil kan niet verder omhoog Gevolg: Limburgs kolenfront nog zwakker bezet KONINGINU AMERIKA BIJ BURGEMEESTER VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 DE GEALLIEERDE MANOEUVRES IN DUITSLAND Amerikanen veroveren verzorgingsafdeling Weer zware straffen geëist tegen firmanten Middenstartd over de ouderdomsvoorziening Adres aan de ministerraad Zeepost voor Oost en West Unie met Indonesië WERELDCONGRES VOOR TABAK MIN. LIEFTINCK UIT V.S. TERUG /Kreymborg'j. Waarborg WAARBORG Regenjassen 3 bijzonder lage serieprijzen 99- P RAT noch MUIS DOOR ALEXANDRA ORME Industrialisatieplannen in Utrecht Weg EindhovenAmersf.? Oud-Provinciaal Henricus RoinansC.M.t T abakskoningin Zwaar dere straf geëist LIJKWAGEN AAN GEREDEN Boete opgelegd Bertha Hertogh Beroep bij „Privy Council"? Audiënties (Van onze speciale verslaggever) HEIMSEN20 September 1951. De mannen van de 31ste regiments-gevechtsgroep, die na de afmattende ge vechten rond Dörverden en de vermoeiende terugtocht door Nienburg meenden eindelijk, rust te zullen krijgen, zijn bedrogen uitgekomen. Eenmaal in de nieuwe linie ter hoogte van Loccum aangekomen, moesten zij zich onmiddellijk weer in graven en stellingen bouwen, teneinde zich te kunnen verdedigen tegen verse Amerikaanse troepen, die als vijand tegen hen waren ingezet. En die Amerika nen duiken op de meest onverwachte momenten op. Op een gegeven moment werd het hoofdkwartier van het bataljon Jan Willem Friso door hen verrast en werden de grenadiers en jagers vanuit het Noorden aangevallen. Al deze ge vechten werden door beide partijen geleverd ler consolidering van hun posities. Dapper werd tegenstand geboden, want de Nederlanders hebben thans de op dracht het gebied, waarin zij stellingen hebben ingenomen, tot de laatste man te verdedigen en van geen wijken meer te weten. Een Britse divisie zal hen komen versterken, om tegen Zaterdag een zware aanval op de vijand te lan ceren en hem met een geweldige stoot terug te drijven. De Nederlanders doen niets liever. Het is verbazingwekkend hoe zij ondanks alle vermoeienissen van de afgelopen week in hun aandacht nog niets zijn verslapt. Vooral als het er om gaat met een gevechtspatrouille erop uit te trekken. Maar oorlog voeren be tekent voor de soldaten in de meeste gevallen 23 uur wachten en waakzaam zijn en één uur vechten. Om die 23 uur door te brengen is een zware opgave. Dat was vannacht vooral voor de derde compagnie van de grenadiers en jagers, die hun stellingen moesten bou wen in moerassige grond en de nacht onder de blote hemel moesten doorbren gen, geen pleziertje. De Amerikanen hadden de verzorgingsafdeling van het gehele bataljon buitgemaakt. De vracht auto's met slaapzakken en de tenten van de mannen werden vastgehouden, zodat de derde compagnie maar moest zien hoe 's nachts warm te blijven. De kna pen zaten midden in de rimboe en er was in geen velden of wegen een boer derij te zien. Enigen van hen vonden wat stro, waarvan zij een bed spreidden in de mangaten. Maar het merendeel moest het zonder dat maar doen. Zij trachtten een vuurtje te stoken, maar zodra de vaandrig dat zag, sprong hij er middenin om het uit te trappen. Want een vuur is nu niet direct de beste camouflage aan het front. Toen zijn ze maar gaan rondwandelen om warm te blijven, want de temperatuur daalde aan merkelijk tegen het nulpunt. Gisteren had het de gehele dag geregend, maar vannacht was de hemel strak en onbe wolkt. Een koude maan straalde bleek uit de strakke hemelkoepel en de man nen die zich verveelden konden milli- oenen sterren tellen. „Ik geloof dat er nergens in het manoeuvregebied 's nachts zo hard gewerkt wordt als bij ons", zegt een jonge sergeant tegen mij. „Niet om dat wij zo graag werken, maar omdat wil niets beters te doen hebben om warm te blijven". „Wanneer ik die Amerikaan die mijn slaapzak heeft vastgehouden te pakken krijg", zo vervolgt hij, „dan kan hij vast om zijn moeder gaan roepen, Want dan krijgt hij er van langs zoals hem nog nooit is overkomen". Dan ver tellen ze mij dat ze zich volkomen be wust zijn dat ze lekker zitten te kan keren, maar dat ze ervan overtuigd zijn van ellende te zullen sterven wanneer het kankeren in dienst verboden wordt. Zij schelden op de veldpost, omdat deze inderdaad de laatste dagen geen brieven van thuis heeft bezorgd. Tegelijkertijd roemen ze het Engelse brood dat ze krijgen en zijn ze zo vrij te menen dat het voor het moment belangrijker is een Nederlandse militairen in gevechtsstelling. Naast hen een van de Duitsers, die werkzaam zijn in de z.g. ..Arbeitsgrup- pe", een groep vrijwilligers, die dienst doen als chauffeurs voor de bezettingstroepen. goede boterham te eten dan een pak brieven te krijgen. Over de sigaretten die ze aan de cantinewagens kunnen kopen voor veertig cent per pakjè zijn ze bijzonder goed 'te spreken.Dagelijks worden de tien Cadi-wagens, die het front langs rijden, met 600.000 sigaretten bevoor raad en dagelijks worden die 600.000 sigaretten aan de man gebracht. .Er wordt gerookt tegen de klippen op. Andere groepen hadden meer succes bij het zoeken van een slaapplaats. Die werden ingekwartierd bij de boeren, waar ze hun slaapzak in het stro konden uitrollen. De Duitsers kwamen met warme koffie en yielk aandragen. Zo leven deze jonge soldaten aan het front in de grote Atlantische legerma- noeuvres, die deze week hun laatste stadium zijn ingetreden, Nederland mag weten, dat er door de vermoeienissen van de strijd verschillende zwakke broeders van hun stokje zijn gegaan. Maar de overigen houden vol op een wijze die respect afdwingt. Zeven dagen hebben ze nauwelijks geslapen, maar wanneer een vaandrig vrijwilligers op roept voor een gevechtspatrouille, die onder leiding van luitenant Frieseman een stunt zal gaan uithalen tegen enkele Amerikaanse tanks, springen ze allen op en wil zelfs de hospitaalsoldaat zijn rodekruisband afdoen om met het ge weer op de schouder mee te trekken. Door de vermoeienissen zijn deze ma noeuvres niet alleen geen spel meer, maar een voortdurende werkelijkheid, die door de jongens als zodanig ook wordt beleefd. Velen heb ik gevraagd of ze zich nu ook bewust waren van de dreigende achtergrond waar door deze manoeu vres en de gehele Europese herbewa pening noodzakelijk zijn geworden. In de uren, wanneer er geen actie is en er niet over meis jes, auto's of films wordt gesproken, praten ze daar dik wijls over. Men kan van deze knapen onmogelijk ver- Wachten dat ze in zicht hebben in de grote wereldpoli tiek. De kranten die ze krijgen worden nauwelijks gelezen. En van het „grote spel" kan hen alleen de Koreaanse affai re interesseren. Maar zij kennen de grote lijn en met Nederlandse critiek beschouwen zij het gedruis tussen Oost en West. Ze weten niet precies waar ze aan toe zijn er zijn er slechts wei nigen in de wereld die dat wel weten maar ze beseffen, dat er een dreiging bestaat en dat er waarden zijn, die waard zijn dat zij zich ter verdediging daarvan voorberei den. lil de economische zitting van het Haagse Gerechtshof concludeerde de procureur-generaal tot bevestiging van het vonnis van de tuchtrechter voor de prijzen te Rotterdam, waarbij de zes gebroeders L. te Rotterdam en Breda elk werden veroordeeld tot twee geld boeten van resp. 250.en 50.be nevens tot betaling van een aanvul lend bedrag van 8000. De tuchtrechter had overtreding van de Prijsopdrijving- en Hamsterwet en van het organisatiebesluit Voedselvoor ziening bewezen geacht. De procureur- generaal kon meegaan met de motive ring van de tuchtrechter, welke hij ten aanzien van de prijzen in een brief had medegedeeld. Het betrof hier een sui- kerwerkfabriek der gebroeders L. te Rotterdam. Zij hebben indertijd geen prijsvaststelling gevraagd. Ware dit gedaan, aldus de procureur-generaal, dan waren er deze moeilijkheden niet ontstaan. Er werden in de zitting van het Hof Oen tweetal accountants als getuigen gehoord. Volgens deze accountants had de firma over een bepaalde periode prijzen mogen berekenen, welke een overwinst van ruim 350.000 zouden hebben opgeleverd. Volgens de contro leur en de mening van de tuchtrechter zou een ongeoorloofde overwinst ge maakt zijn van ƒ380.000. Uitspraak 4 October. Op grond van de algemene sociaal- economische ontwikkeling. nadat het rapport-Van Rhijn over de herziening van de sociale verzekering werd uitge bracht, en vanwege de onderscheidene meningen, welke over het vraagstuk van de ouderdomsverzekering thans blijken te bestaan, zou het wenselijk zijn, de gehele problematiek van de ouderdomsverzekering aan de Sociaal- Economische Raad in vrije bestudering te geven, zonder deze Raad aan advies over een bepaald project te binden. Dit is de strekking van een gezamenlijk adres, dat door de middenstandsbonden de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Chr. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond en het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigin gen, aan de raad van ministers is ge zonden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden: (de data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld). Indonesië m.s. Sibajak (8 October); Nieuw-Guinea m.s. Blitar (18 Oct.); An tillen m.s. Willemstad (2 Oct.); Suri name s.s. Helicon (25 Sept.); Canada s.s. Veendam (26 Sept.); Australië via Engeland (22 Sept.). Van officiële zijde wordt te Den Haag hét volgende medegedeeld: Na de terug- komst van prof. Supomo uit San Fran cisco zijn de door hem met de Neder landse regering gevoerde besprekingen hervat. Daarbij heeft de Nederlandse re gering aan de Indonesische afgevaardig de medegedeeld, dat aan Nederlandse ■zijde de bereidheid bestaat om, nu In donesië de wens te kennen heeft gege ven om de verhouding tussen beide lan den op een andere basis te stellen dan op de thans bestaande Unie, een geza menlijke bestudering jer hand te nemen van dit vraagstuk. Daarbij zal onderzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevon den kan worden, welke voor beide landen aanvaardbaar is. De vraag, of de Nederlandse regering bereid is mede te werken aan de opheffing van de Unie. kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief worden beantwoord, indien het resultaat van de ter hand te nemen bestude ring bekend zal zijn. Nader is voorts van gedachten gewis seld over de vraag, op welke wijze de ze studie zal worden geëntameerd. Prof. Supomo zal thans omtrent een en an der verslag uitbrengen aan zijn rege ring. Eerst nadat dit geschied is en het Nederlandse kabinet zich, na terugkomst van de thans afwezige ministers, hier omtrent nader zal hebben beraden, kan een definitieve regeling van de te vol gen procedure worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal in November de ge zamenlijke bespreking een aanvang ne men. Prof. Supomo vertrekt na de gehou den besprekingen heden weer naar In donesië. Het nieuwe spoorwegstation van Hengelo, dat in de plaats komt van het tijdens de oorlog door bommen verwoeste gebouw, is heden door de president-directeur van de N. S., ir. F. Q. den Hollander, geopend. Z. K. H. Prins Bernhard heeft in zijn kwaliteit van ere-voorzitter de vergade ring van de Raad van Beheer van het Koninklijk Instituut voor de Tropen 'ijgewoond. Z. K. H. heeft voorts een bezoek ge bracht aan de tabakstentoonstelling, die ter gelegenheid van het Wereldcongres voor Tabak in hetzelfde instituut wordt gehouden. De Prins toonde grote belang stelling voor de vele interessante inzen dingen en had in het bijzonder aandacht voor de oude tabakswinkel en de grote collectie pijpen, tabaksdozen en andere curiosa. De internationale tabaksdag, die dooi de Utrechtse Jaarbeurs werd georgani seerd en door honderden deelnemers aan bet Wereldcongres voor Tabak werd be zocht, heeft belangrijke resultaten ge- „Een devaluatie van de gulden is by onze besprekingen zelfs niet ter sprake gekomen", verklaarde prof. Lieftinck vanochtend op Schiphol, bij zijn terug keer uit Washington en Ottawa, waar liy de jaarvergaderingen van het I.M.F. en de Wereldbank en de Nato-confe- rentie heeft bijgewoond. „Ik heb elke gelegenheid aange grepen de Amerikaanse autoriteiten te wijzen op onze precaire financieel- economische positie, die de laatste tijd wel een wending ten gunste heeft genomen, maar uiteraard nog zeer aantastbaar is", aldus prof. Lieftinck. Hij zeide, dat Amerikaanse instanties volkomen op de hoogte zijn van het Nederlandse standpunt, dat ons land thans de grens van zijn financieel- economisch kunnen heeft bereikt. In Ottawa kwamen in hoofdzaak vier punten ter sprake, te weten de begro ting van de gezamenlijke inspanning, de vraag hoe dit het snelst en meest efficiënt kan gebeuren, waar de sociaal- psychologische grenzen liggen, die daar bij in acht moeten worden genomen en tenslotte: hoe de last het meest billijk verdeeld dient te worden. Prof. Lief tinck verklaarde dat bij de behandeling van deze vragen belangrijke vorderin gen werden geconstateerd. De Neder landse delegatie bracht terzake van dit complex van problemen in het bijzon der 3 punten naar voren: 1. De wenselijkheid om aan de At lantische gemeenschap ook op niet mi litair terrein een reële inhoud te ge ven, zowel om een maximale inspan ning mogelijk te maken, als om aan de volken der betrokken landen een posi tief perspectief te kunnen openen. 2. De betekenis van de bijdrage, die Nederland reeds verleent in het licht der .omstandigheden, die onze econo mische en sociale positie bepalen. 3. De noodzakelijkheid om door het stellen van sobere normen en het voe ren van een uiterst zuinig beheer met de beschikbare gelden een maximaal resultaat te bereiken. Minister Lieftinck zeide, dat de Ne derlandse opmerkingen hierover veel weerklank hebben ontmoet. Tenslotte zeide de minister het zeer betreurd te hebben, niet in de gelegen heid te zijn geweest persoonlijk de be groting voor 1952 te hebben kunnen aanbieden. Advertentie Populaire uitvoering 25 Zaken in Nederland (Van onze verslaggever) De voorzitter van Horecaf, de heer J. G. Meijer, uit Den Haag, heeft Don derdag op de ledenvergadering in Rot terdam, zoals reeds in een deel van onze edities van gisteren kon worden gemeld, in zijn openingsrede geruime tijd stilgestaan bij de sinds enige maan den geldende nieuwe loonregeling, de invoering van het bedieningsgeld en het garantieloon. De omstandigheden zijn niet erg gunstig geweest voor het groeiproces van dit nieuwe stelsel, al dus de heer Meijer. De fooi heeft zich in de na-oorlogse jaren tot een exces uit gedijd en bij de kentering van het getij verscheen de nieuwe regeling voor het bedieningsgeld. Advertentie ontsnapt aan het onweerstaanbare DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Uit het jaarverslag 1950 van het Eco nomische Technologisch Instituut voor Utrecht blijkt, dat in de gemeente Utrecht belangrijke plannen tot industrialisatie be staan, dat in Amersfoort plannen wor den ontwikkeld tot het stichten van een assemblagebedrijf voor P.E.N.-automobielen, dat de mogelijkheid onderzocht wordt van de aanleg van een weg EindhovenAmers foort, waardoor ook Rhenen aanzienlijk be tere verbindingen zou krijgen en dat de moeilijkheden in Korea er toe geleid hebben, dat verschillende denkbeelden tot het stich ten van Nederlands-Amerikaanse bedrij ven niet tot verdere ontwikkeling kwa men. In het algemeen bestaat bij het E T.I. de verwachting, dat de neiging groeiende is, bedrijven uit het gebied van Amsterdam en het Gooi naar het centrum des lands te ver plaatsen. In de ouderdom van 81 jaar is te Nij megen overleden de hoogeerw. heer Henricus Romans C.M.. destijds Provin ciaal der Nederlandse Provincie, er, assistent van de algemene overste der Lazaristen te Parijs. „In ieder geval leven de mensen bij ons beter dan hier," zei hij en daarmee was de ondervraging afgelopen. Misschien zijn de lonen in Rusland werkelijk hoger, maar wat kan men voor zijn geld krijgen7 De majoor vroeg of er iets van onze Spullen uit het huis verdwenen was. „Niets," zeiden we, ofschoon volstrekt niet bij machte om het te controleren. „Ziet u," ging de majoor verder „we vertrekken vandaag. U zult deze middag weer in uw huis kunnen trekken. Het spijt me, dat u sinds de twee-en-twin- tigste onder de grond is moeten blijven, maar we trekken er nu uit en u kunt terugkeren in uw huis en er onge stoord wonen." We dankten hem. wens ten hun een spoedige overwinning toe en namen afscheid. De Hongaren waren uiterst opgewon den, toen ze het nieuws hoorden. De da mes vooral konden nauwelijks hun ver rukking bedwingen bij het vooruitzicht, weer ip behoorlijke bedden te slapen en zich weer te kunnen wassen en zich te kunnen uitkleden voor het slapen gaan. We begonnen uit te maken, welke ka mer elk van ons hebben zou. terwijl we koortsachtig onze bezittingen bijeen raapten en koffers pakten. Een uur la ter ging ik weer eens naar het huis kij ken. Het scheen leeg, maar bij de voor deur stond een kleine Duitse auto. Toen kwam plotseling de kolonel met zijn donkere bril naar buiten, die als laatste vertrok, en we wisselden, staande op het terras, enkele woorden. Voor hem was ik een exotische figuur, die hij niet goed thuis wist te brengen. Eindelijk ging ook hij en was het huis leeg. De oorlog was voorbij. Marietta en Dolly liepen vlug door alle kamers en wrongen hun handen. Al die vuiligheid en rommel kon niet in één dag opgeruimd zijn, was hun con clusie. Du? vergenoegden we ons er mee met de ramen wagenwijd open te zetten. De volgende morgen zouden we een paar vrouwen uit het dorp laten ko men om te schrobben. Nu de Russen weg waren, stroomden we allen de schuilkelder uit als bijen uit hun korf, als het lente wordt, en slenterden in de tuin rond, de talrijke gaten vermijdend, door de Russen ach tergelaten, want de tuin had verschil lende honderden mannen tot latrine ge diend. De heining om de tuin was op verschillende plaatsen neergehaald, en vrachtwagens en tanks waren door de heggen gereden. De „lijken" van veel vah die voertuigen lagen van hun wielen ontdaan, op hun rug als evenzovele dode dieren. Dit was de eerste keer dat we vrij in de tuin durfden rondlopen, en hef gaf het gevoel, alsof de oorlog voor bij was, na slechts enkele dagen ge duurd te hebben, als de een of andere vreemde, onverwachte droom. Dat zon derlinge leger was over ons gekomen als een sprinkhanenzwerm; we hadden er vriendschap mee gesloten, en nu wa ren ze voor altijd uit het gezicht ver- dwenen. Ja, net als een droom. We wre- ven ons de ogen uit. Een vloed was ko men opzetten en was weer verdwenen, en opnieuw zouden we terugkeren tot ons oude, saaie leventje. Ik had die da- gen in een zo grote spanning geleefd, dat ik mijn moeheid helemaal niet voel de. Maar ik was wel degelijk uitgeput, want ik had de halve dag in de bedomp te, schemerige kelder doorgebracht, had 's nachts nauwelijks geslapen op mijn nauwe plaats tussen twee strozakken in, en ik had iedere dag zoveel gedronken, dat ik nauwelijks een ogenblik behoor lijk nuchter was, en ik had onophoude lijk gepraat, gepraat, gepraat. Dus zo was het om achter het Russi sche front te zijn! We waren werkelijk heel gelukkig geweest, dat het niet tot eigenlijke gevechten gekomen was, en dat ons niets was overkomen. We dineerden in de keuken, heel Iaat, maar heel opgewekt. Zelfs Lina straal de en werd langzamerhand weer zich zelf. Die avond gingen Jack en ik een wandeling maken in de vrieskoude bui tenlucht. Op het erf onder een kastan jeboom kwamen we de laatste van de Russen tegen: Aram. Hij was een Ar meen. Zoals gewoonlijk moesten we eindeloze vragen betreffende onszelf beantwoorden: onze namen, hoe oud we waren, hoe we hier kwamen, en alles wat er in ons leven was voorgevallen. De chauffeur Aram voelde zich ver plicht om openhartigheid met openhar tigheid te vergelden. Hoewel Aram uit Aimenie kwam en niet van de Oekraïne (eindelijk iemand, die niet uit de Oekraine kwam!), was zijn levensver haal precies als de rest: zijn hele fami lie uitgemoord, hun huis platgebrand, hun vee weggedreven, en hij alleen, een klein kind, had het er levend af gebracht. gered door de komst van enige kozakken. Er was echter een wel kome variatie: dit alles was door de Turken gedaan, en niet door de Duit sers! O, die Russen! Ik leerde hen voor het*eerst kennen, toen ik een kind was. Toen waren het Witrussische emigran ten. en nu waren het mannen van het Rode Leger. Ondanks de tussenliggen de twintig jaar, ondanks het feit, dat hele werelden ineengestort en verdwe nen zijn, blijken de verhalen van de Russen volstrekt niet veranderd. Hoog stens verschillen ze in een of twee détails. Iedere Rus heeft altijd zijn hele familie zien uitmoorden en is zelf slechts op het laatste ogenblik door een wonder gered en met niets anders dan de kle ren, die hij aan het lijf had. In die voor bije dagen was iedere Rus öf 'n vorst óf een graaf; vandaag de dag een ingeni eur of een fabrieksdirecteur of een pro fessor. In Rusland, het land van boeren en arbeiders, schijnt geen enkele boer of arbeider te zijn. Van al die honder den Russen, die ik in die maanden van de Russische bezetting zou leren kennen ontmoette ik slechts een of twee chauf feurs of mecaniciens en geen enkele boer. Het koren schijnt in Rusland uit zichzelf te groeien en de fabrieken schijnen te draaien zonder werklui, want er zijn slechts directeuren. Het Rusland uit de Czarentijd bestond uit louter graven en prinsen, die hun tijd agn h"t hof doorbrachten, en toch was het land er nog en dat scheen het re delijk goed te stellen. De enige ver klaring is. dat de Russen eeuwen gele den het geheim ontdekten om het zon der de lagere standen te doen. CWordt vervolgd). Was deze een jaar later gekomen, dan zou het haar hoogstwaarschijnlijk veel gemakkelijker zijn gevallen, het pleit te winnen Immers, de fooi zou zich in middels op een meer normaal peil heb ben gestabiliseerd, overeenkomstig de bestedingsmogelijkheid van het publiek. Het garantieloon, verbonden met het bedieningsgeld. zou dan ongetwijfeld ook een groter aantrekkelijkheid heb ben bezeten. In de practijk zal rekening gehouden moeten worden met de schakering in de bedrijfstypen en met verschil in be drijven in de grote steden en in de pro vincie. Het systeem van het bedienings geld als geheel zal echter gehandhaafd blijven. Op de bestuursvergadering is besloten, dat binnenkort in alle Horecaf- zaken in Nederland bonnen zullen wor den ingevoerd, flic aangeven wat de consument inclusief bedieningsgeld heeft te betalen. De voorzitter heeft vervolgens hei prijspeil aan een beschouwing onder worpen De hotellerie staat voor het dilemma van snel rijzende kosten ener zijds en anderzijds een gelimiteerde mogelijkheid om die stijging in de prij zen te volgen. De algemene ervaring is, dat het bezoek vermindert en de ver teringen per hoofd lager worden. Te genover dit verschijnsel staat een kos- tencurve. die voortdurend stijgt. Reeds nu is het prijspeil in de Horecaf zo, dat het als concurrentiefactor op de internationale markt sterk aan vermo gen heeft ingeboet. De aantrekkings kracht gaat verloren naarmate andere landen er in slagen het prijspeil in de hotellerie te drukken en nieuwe toeris tische landen opstaan, die hun plaats als „goedkoopte-eiland" innemen. Het prijspeil kan niet verder omhoog. De heer Meijer sprak tenslotte over de P.B O. Als de Horecaf zou nalaten een P.B.O. voor haar bedrijf te vormen, zou zij haar bedrijfstak prijsgeven en het zou hoogstwaarschijnlijk de mid denstandsgroepering zijn. die haar op slokte. De Horecaf zou dan als zelf standige groep ophouden te bestaan. Vandaar dat de Horecaf tot de eerste bedrijfstakken behoort, die zich een P.B.O.-kleed gaat aanmeten bracht, naar men ons van de zijde der Jaarbeurs mededeelt. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, zijn door de buitenlandse gasten tal van orders geplaatst, terwijl voorts vele contacten zijn gelegd, die in de toe komst tot orders zullen leiden. Deze orders hebben in hoofdzaak betrekking op machines voor de tabakverwer kende industrie. Orders voor machines werden ontvangen uit België, Duitsland, Zwitserland, Brazilië, Noord-Afrika, Denemarken en Noorwegen. Het internationaal Tabakscongres mis te iets, dat gisteren gelukkig is aange vuld, n.l. een tabakskoningin. Nu de da mes tot de beste klanten van de sigaret- tenwinkelicrs behoren mag zo'n konin gin natuurlijk niet ontbreken. Een Hollands spreekwoord beweert: wat men van verre haalt is het lekkerst. Welnu, de koningin kwam van verre, helemaal van Sheffield in Conecticut, Verenigde Staten van Noord-Amerika. Ze bracht vanmorgen burgemeester d'Ailly ten Stadhuize een bezoek en als „ambassatrice van vriendschap en goodwill", zoals in de haar begeleiden de brief stond, bood ze de burgemees ter een luxe doos sigaren aan. De bur gemeester liet zich niet in edelmoedig heid overtroffen en zorgde voor een echt Hollands bloemstuk. Intussen heeft de burgemeester nog meer bezoek ontvangen en wel van twintig ingenieurs uit Argentinië. Onder hen waren drie vrouwelijke. En ook was onder hen een ingenieur, die de zuiver Hollandse naam van ..De Haan" draagt en Hollands sprak omdat hij van Nederlandse afkomst is. De stroom van buitenlandse bezoekers zet zich voort. Zaterdagmorgen zullen Duitse politici en journalisten ten stad huize worden ontvangen, die thans een cursus volgen aan de volkshogeschool te Rockanje Een 30-jarige textielfabrikant stond te Am-sterdam in hoger beroep voor het Gerechtshof. Hij had clandestien mor phine verkocht en was deswege door de politierechter tot f 300 boete en tien da gen voorwaardelijk met drie jaar proef tijd veroordeeld. De Procureur-Gene raal vond de straf veel te licht en eiste een maand gevangenisstraf onvoorwaar delijk. Uitspraak 4 October. De textielfabrikant verdedigde zich met de opmerking dat hij van enige personen, die in Duitse dienst waren geweest tijdens de oorlog een koffer had bewaard, waarin morphine was opge borgen. Nadat hij na de oorlog enige tijd geïnterneerd was geweest was hij met een relatie in aanraking gekomen, die toevallig juist over de verkoop van morphine had gelezen. Verdachte zat om geld verlegen en heeft toen de to taal 350 gram morphine uit de koffer gehaald, die nog steeds bij hem stond, en voor f 800 verkocht. jï De president wees op het grote ge vaar dat aan de verkoop van morphine is verbonden. In het buitenland heeft het tot grote excessen aanleiding gege ven, o.a. onder jonge mensen. Er moet paal en perk gesteld worden want ook in Nederland neemt de verkoop toe. Tot f 150 boete was door de Amster damse kantonrechter veroordeeld de 46- jarige bedrijfsleider F. K. uit Eindho ven, die enige maanden geleden op de Weesperzijde te Amsterdam ter hoogte van de Kruislaan met zijn auto tegen de lijkwagen van een begrafenisstoet is opgereden en daarbij de lijkwagen heeft beschadigd, zodat deze niet verder kon rijden. Bovendien raakte de kist met het stoffelijk overschot geklemd in de be kleding van de wagen. De volgwagens moesten zonder lijkwagen doorrijden naar het kerkhof. Op een inderhaast ontboden andere lijkwagen werd later het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats vervoerd. De Amsterdamse rechtbank, die deze zaak veertien dagen geleden in hoger beroep kreeg te behandelen, heeft het vonnis gistermorgen conform de eis van de Officier van Justitie bevestigd. Bij de behandeling merkte de president twee weken geleden op: ..Het is ontstel lend,, dat door gebrek aan eerbied de mensen in het huidige Amsterdamse verkeer zelfs op hun laatste rit nog geen rust hebben". De personeelsdiensten van de Staats mijnen en van de particuliere mijnen in Limburg maken zich ernstig bezorgd over de vlucht van ondergrondse mijn werkers naar de kolenbekkens van het land van Luik. Sinds ongeveer drie jaar werven de Belgische mijnen regel matig mijnwerkers in Nederland. De eerste acties leverden de Belgische mij nen ongeveer 500 man personeel op. Op het ogenblik is er echter een nieuwe giote wervingscampagne van de Bel gische mijnen op toeren gekomen ten gevolge waarvan reeds meer dan 100 arbeiders van de Limburgse mijnen naar het Belgische industrie-gebied zijn over gegaan. De gevolgen van de werving door de Belgische mijnen zuilen zijn, dat het toch reeds onderbezette kolenfront nog zwakker bezet wordt en dat het tekort aan ondergrondse mijnwerkers steeds nijpender gevoeld zal worden. De Staats mijnen trachten de arbeidsvlucht naar België tegen te gaan door de arbeiders, die in woningen van de mijnen wonen en die in België gaan werken, de huur van deze mijnwoningen op te zeggen, omdat de mijnwoningen bestemd zijn voor het eigen personeel. In de Limburgse mijnstreek is voorts een Deense firma bezig arbeiders te werven voor werk in de mijnen op Groenland. De details van het contract zijn zeer nauwkeurig duur van de ar beidsovereenkomst acht maanden, loon f 1000 per maand, eerste kleding vrij, vertrek per 1 October. Een vooraanstaand advocaat uit Paki stan. Syed Ahmed Rafique, heeft aan Reuter medegedeeld, dat waarschijnlijk de volgende maand bij de Privy Coun cil" een beroep zou worden ingesteld tegen de uitspraak van het Hoogge rechtshof te Singapore, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toege wezen. De Aartsbisschop-Coadjutor, Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrmk, zal in de komende week alleen Maandag audiëntie verlenen. Z. H, Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 en Woensdag 26 Septem ber a.s. geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3