Weinig beswaren in de Tweede Kamer tegen de Winkelsluitingswet "Eric de Noorman: DE PttUS DEP WRAKE 14.000 Nederlanders kunnen dit jaar NAAR CANADA SCHEEPVAART BERICHM K.V.P. wil middagsluiting en vaststelling van koopavond aan gemeenten overlaten r Gerechtshof stelt B. en W. van Blaricum in ongelijk m -A Primair-productieve krachten in Australië het meest gewild Voedsel voorziening bevredigend KELLER vindt weer REMISE in doolhof van mogelijkheden Roozenburg niet te vermurwen Weduwe mag in woning blijven De Visserijgolf "N J VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 Speech van Mr. Korten horst W inkelsluitingswet Geen vacantiergeling Stabilisatie en uniformiteit De koopavon den de halve dag Z ondagsheiliging NOTA OVER DE EMIGRATIE Minister Mansholt Naar vermindering van vetconsumptie? Schipper verdronken Concours hippique in Eindhoven Sportflitsen Nog twaalf Nederlanders zonder strafpunten ln motorzesuaagse „AUTO-SPRINTS ZANDVOORT" (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst). De VOORZITTER spreekt zijn op rechte erkentelijkheid uit over het feit, dat H.M. de Koningin hem voor de vier de maal tot voorzitter van de Kamer heeft willen benoemen. Spr. spreekt de hoop uit, dat de Kamer in de komende periode het goede zal weten te hand heven en de onvolkomenheden zal over winnen. Er wordt nogal eens critiek op de Ka mer uitgeoefend. Ten onrechte, want de bezettingsjaren hebben wel bewezen, dat het parlement niet kan worden ge mist, wil de democratie gehandhaafd blijven. Spr. is van mening, dat de in vloed van het parlement niet tanende is, en wijst op de discussies in deze Kamer, op de vele amenderingen en op de groeiende invloed inzake de buitenland se politiek. Niettemin verdient het punt van des kundigheid nadere overweging. Spr. wijst er in dit verband op, dat kort ge leden een deskundige voor een speciaal geval in de arm is genomen. Spr. acht daar niets tegen. Tenslotte zegt spr. zijn benoeming te aanvaarden (applaus). Mevrouw LIPSOLINOT (comm.) wordt toegelaten als lid van de Kamer. De Kamer benoemt een aantal leden voor enige commissies. Vervolgens wor den de afdelingen getrokken. Na de hervatting van de vergadering vraagt de heer GORTZAK (comm.) ver lof de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Binnenlandse Zaken te interpelleren over de moei lijkheden, waarin gepensionneerden en zij die vallen onder de Noodwet Ou derdomsvoorziening zijn geraakt tenge volge van de gestegen brandstoffenprij- zen. De Kamer besluit Vrijdag bij de aan vang van de vergadering over dit ver zoek te beslissen. Aan de orde is de behandeling van het w.o. regeling van de winkelsluiting (Winkelsluitingswet). Mr. BACHG (Kath.) juicht de indie ning van het wetsontwerp toe en betuigt in de eerste plaats zijn instemming met de verplichte Zondagssluiting. Spr. vraagt zich af, of deze sluiting niet uit gebreid dient te worden tot de Chris telijke feestdagen. Voorts acht spr. het juist, dat sluiting na 6 uur geboden wordt en dat niet aan de gemeenten is overgelaten om vergun ning te geven om tot 8 uur open te blij ven^ Wel zou spr. graag zien, dat voor "os andere dan in het ontwerp genoem de zaken vergunning mocht worden ge geven om tot 7 uur open te blijven, b.v. ook voor viswinkels. Wat betreft de halve dag sluiting zou spr.'s fractie willen volstaan met een fa cultatieve gemeentelijke regeling. Op deze wijze komt de baan geheel vrij voor de praktische gemeentelijke auto nomie. Spr. heeft geen bezwaar tegen een wekelijkse koopavond, maar acht het niet juist de Donderdagavond daar voor vast te stellen. Voorts zou spr. de Zaterdagavond willen uitsluiten. Ook dit dient aan de gemeenten overgelaten te worden. Mr. SCHMAL (C.H.) is van mening, dat aan een groter aantal winkels ver lof gegeven dient te worden na 6 uur open te zijn, b.v. bloemenwinkels, vis winkels .e.d. De kwestie van de koop avond dient door de gemeenten gere geld te worden. Wat betreft de vrije middag verheugt het spr. dat de heer Bachg nu ook een facultatieve gemeen telijke regeling op prijs stelt. Had hij deze mededeling maar eerder gedaan. Spr acht het niet noodzakelijk een vacantieregeling in het ontwerp op te nemen. Menig winkelier heeft het min der dan een gezeten arbeider; wat heeft zo'n winkelier met een lege maag aan vacantie? Men zou hem wel wat beters kunnen aanbieden. Mr. Dr. VERKERK (A.R-) mcr_kt °P; dat deze wet in de eerste plaats moet beogen stabilisatie en uniformitem Wat betreft de koopavond is spr. van mening dat niet veel anders dan qc Donderdagavond over blijft. De Zater dagavond is om sociale redenen mei, wenselijk en de Vrijdagavond niet om godsdienstige redenen. Maar ook de Donderdagavond acht spr. niet altijd gelukkig. Deze kwestie kon het beste facultatief gesteld worden. Het vraagstuk van de automaten is volgens spr. met dit ontwerp niet opge lost. De heer WAGENAAR (Comm.) zegt dat de winkelstand geen koopavond wenst. Wat bezielt dan de minister om toch zulk een avond te willen cre- eren? Het is eenvoudig omdat hij de Amerikaanse opdracht tot productie verhoging gewillig wil uitvoeren. Straks moeten ook de arbeiders des avonds werken. De heer SCHILTHUIS (Arb.) acht de uitzonderingen, die op de Zondags- sluiting zijn toegestaan, wel juist. Dit geldt ook voor de uitzondering op de sluiting om zes uur. Evenwel moeten we hier zeer voorzichtig zijn. Neem bijv. de bepaling over de forensen- plaatsen. Dat sigarenwinkels na zes uur open mogen zijn, acht spr. juist. Niet omdat rookartikelen zo belangrijk zijn, maar omdat de klanten anders toch naar café's en restaurants gaan. De bepalingen over de halve dag sluiting bevallen spr. maar matig. Als de kwestie facultatief wordt zoals in het wetsontwerp is bepaald, komt er niets van terecht. De betrokkenen wor den het niet gemakkelijk eens. Ds. ZANDT (St. Ger.) acht de uit zonderingen op de verplichte Zondags sluiting onjuist. De dag des Heren dient geheiligd te worden en dus mo gen er geen winkels geopend zijn. Deze regering zou Gods dag ontzien, maar er is niets van te bespeuren. De hoogsten in den lande maken zich aan ontheiliging schuldig. Treinen, trams, bussen rijden en rossen maar door. Ds. FOKKEMA (A.R.) is verheugd, dat het beginsel van de Zondagssluiting beter tot zijn recht komt. Spr. is ove rigens bevreesd voor de uitzonderingen, die zijn gemaakt. Hij zegt een amende ment te overwegen inzake liefdadig heidsfeesten. Spr. vindt echter geen vrijheid om hun, die volgens hun ge weten 's Zaterdags gesloten wensen te zijn. te verhinderen 's Zondags open te zijn De heer CORNELISSEN (V.V.D.) meent dat de winkels niet mogen wor den achtergesteld b(j de straathandel. Het Is te dwaas, dat een bloemenwinkel gesloten zou moeten zijn en voor de deur bloemen door een straathandelaar worden verkocht. Met de Zondags sluiting gaat spr. ook accoord en tevens ook met de uitzonderingen, die zijn gemaakt voor hen, die om gewetens- wille op Zaterdag niet geopend willen z(jn. 's Zondags dienen de winkels ech ter niet eerder dan om acht uur en niet later dan om twee uur geopend te zijn. Het is juist, dat de winkels een halve dag gesloten moeten zijn. In dit verband vraagt spr. de minister echter te letten op de wensen, die bij de win keliers leven en de verdere regeling over te laten aan de gemeentebesturen. Aan een koopavond is bij de winkel stand geen behoefte. Men gaat ervan uit, dat de verdiensten er niet groter door worden. Een nadeel zal zijn, dat de winkels gedurende een aantal uren van de dag leeg zullen zijn. De regeling voor de automaten zal aan verscheidene eigenaren schade toebrengen. Zij waren echter reeds jarenlang gewaarschuwd, dat er een dergelijke regeling op komst was. Is het niet mogelijk een over gangsregeling in het leven te roepen? Minister ALBREGTS verzoekt de voorzitter zijn antwoord tot Vrijdag te mogen uitstellen. De vergadering wordt te 18.30 uur gesloten. 12. Als Likar met. twee krijgsknechten vertrokken is naar koning Langha, breekt voor de vogelvrijen een tijd van wachten aan. Op een dag, terwijl Yark en Haifa hun ronde maken door het woud, horen zij eensklaps het geluid van paardenhoeven. Snel begeven zij zich naar de bosrand en daar ontwaren zij een eenzaam ruiter die in snelle galop het tvoud van Tyrfing nadert. Vol verbazing staren zij naar de witte vlagwelke de onbekende meevoert. „Een onderhandelaar," zegt Haifa hoopvol. „De snodaards hebben het verderfe lijke van hun gedrag ingezien en komen om genade smeken." Doch Yark kan deze mening niet delen. „Larie!" snauwt hij„een valstrik." En voor Haifa het kan verhinderen stort de kleine man met een schallende strijd kreet de ruiter tegemoet. Ogenblikkelijk verandert deze van richting. In volle ren zijn ros wendende, spant hij zijn boog en met een venijnige tik boort zich een piji vlak voor Yark's voeten in de grond. Vol verwondering staart de Stijfhoofdige naar de pijl. Om de schacht is met een dun koord een perkament bevestigd. Snel vliegen Halfa's ogen over de enkele regels schrift: het gelaat van de edelman wordt bleek en verschrikt staart hij Yark aan. Huhbromt deze argwanend. „Wat is er?" „Ik begrijp het niet helemaal," stottert de edelman hulpeloos. „Doch het is voor zeker van ernstige aard!" En met bevende stem leest hij: „Lever mij Erwin binnen twee dagen uit. Zo "iet, begeef u dan naar de duivelskloof, waar gij uw weigering kunt betreuren. Er blijven, dan nog drie dagen om op uw besluit terug te komen. Hovin de Wreker." De minister van Sociale Zaken heeftspectie voor het schriftelijk onderwijs is de Tweede Kamer doen toekomen een overleg gaande om tot een juiste beoor- Advertentie Uit de toelichting op de begroting 1952 van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening blijkt, dat de gewone dienst 'n bedrag aanwijst van 79.376.145. Waar een aantal factoren, die in de laatste jaren het beleid van de minister hebben bepaald, niet zijn gewijzigd, ligt het voor de hand, dat de landbouwpolitiek in hei komende begro tingsjaar een voortzetting zal zijn van het beleid in de voorgaande jaren, zo dat dus de opvoering van de productie en rationalisatie van het landbouwbe drijf zullen vooropstaan, daarin ge steund en gestimuleerd door onderzoek, onderwijs en voorlichting. De voedselvoorziening van het Neder landse volk in 1951 kan bevredigend worden genoemd. Enige vermindering van de vetconsumptie en van de con sumptie van suiker en suikerhoudende producten zou uit voedingsoogpunt kun nen worden toegejuicht. Zeer bevredigend is de ontwikkeling van de melkcon- sumptie. welke in vergelijking tot het vooroorlogse gebruik met ongeveer 30% is toegenomen. Het ligt in het voor nemen van de minister het verbruik van dit voor de volksgezondheid zo bij uitstek bevorderlijke product krachtig te blijven stimuleren. In dit verband ver dient vermelding, dat de prijs van de consumptiemelk, zo enigszins mogelijk, op het huidige peil zal worden gehou den. "S export van tuinbouwproducten heeft zich in het afgelopen jaar bevre digend ontwikkeld. Het iigt in het voor nemen de toepasselijkheid van het be- drnfsvergunningenbesluit 1941 op de voedselvoorzienings-industrieën eerlang sterk te beperken. Woensdag is in het Rijn-Hernekanaal bij Gelsenkirchen de 38-jarige Neder landse schipper J. van Staveren van het Rotterdamse schip „Damco 4" ver dronken. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram 8.40 orgel, 9.00 gram. VPRO: 10.90 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh 11.30 viool en piano, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 Metro- pole-orkest, 13.45 accordeon, 14.00 jeugd, 14.20 orkest, 14.40 koorzang, 15.00 boek, 15.15 accordeon, 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.00 gram., 16.30 sport, 16.50 Radio Philahrm. Orkest, 1/ 30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 Hawauanmu- ziek. 18.40 Madrigaalkoor, 19.00 artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie, 19.40 prot. pr., 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 Tirolermuziek, 20.45 social, comm., 21.00 symphome- orkest, 22.00 Onder de pannen, hoorspel, 22.15 dansmuziek, 23.00 nieuws, 23.15 Instr. sextet en soliste, 23.45 gram. HILVERSUM I, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.3o muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 lichte muziek, 10.00 kleuters, 10.15 amusem.muziek, 11.90 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Op z'n boerenfluitjes, 14.00 Theo Casion, in misdaad en antiek, hoorspel jeugd, 14.20 gram., 14.40 ama teursuitzending, 15.20 kroniek van let teren en kunsten, 15.55 kamerorkest en soliste, 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 filmmuz., 18.15 actualiteiten, 18.25 piano, 18.40 zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 nieuws, 19.15 Dit is leven, causerie, 19.21 actualiteiten, 19.27 gram., 19.52 journa listiek weekoverz., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.40 Steek eens op, heren!, 21.00 gevar. progr., 21.53 Wat zou u doen?, 22.00 symphonette-orkest en solist, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 sport, 23.27 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 14.10 orkestconcert, 15.15 BBC Northern Orchestra, 18.3o populair conc. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 gevr. muziek, 13.15 licht orkest, 18.00 jazzmuziek, 19.30 syphonie-orkest en soliste, 21.05 symphonie-orkest en so liste, 22.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 ge- var. muziek, 14.00 orkestconcert, 18.30 gevar. muziek, 20.05 amusem.muziek. 21.30 dansmuziek, 22.55 dansmuziek, o 10 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 14.12 orkest concert, 17.10 strijkkwartet, 20.00 ork.- concert, 20.30 gevar. concert. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest, 13.15 Vlaamse liederen, 15.45 salonork., 20.00 omroeporkest en soliste, 22.15 ver zoekprogramma. 484 m.: 13.10 verzoekprogr., 18.30 sym- phonische jazzmuziek, 20.00 orkestconc., 21.00 lichte muziek, 23.00 Belgisch ensemble. nota over de emigratie. Hieruit blijkt o.m., dat de resultaten van de plaatsing van de emigranten in Canada over het algemeen zeer bevredigend kunnen wor den genoemd. De emigranten verplichten zich tenminste één jaar bij hun eerste werkgever te blijven; daarna staat het hun vrij te gaan waarheen zij willen. Wanneer de eerste plaatsing niet ge schikt blijkt te zijn, vindt herplaatsing plaats. Terwijl aanvankelijk uitsluitend land- en tuinbouwers werden toegelaten, ontstonden er na verloop van tijd ook mogelijkheden voor kleine ambachtslie den, die na enige tijd in loondienst te heben gewerkt, zich in de Canadese dor pen en steden als zelfstandigen kunnen vestigen. Door de sterke industriële ont wikkeling, welke in dit land gaande is en een trek naar bepaalde centra ver oorzaakt, biedt in het bijzonder het Ca nadese platteland nog vele mogelijk heden voor vestiging van immigranten, zowel in de agrarische als niet-agrari- sche beroepen. Sedert het najaar van 1950 is het aantal aanmeldingen sterk toege nomen, hetgeen tengevolge heeft, dat in 1951 naar verwachting 13.000 a 14.000 Nederlandse emigranten naar Canada zullen vertrekken. De emigratie naar de Verenigde Staten van Amerika is gebonden aan een bij de wet vastgesteld quo tum, hetwelk voor Nederland is be paald op 3153 personen per jaar. De belangstelling voor de mogelijk heden, die Argentinië aan Nederlandse emigranten kan bieden, is nog niet groot. Gebleken is, dat veehoudersgezinnen op grote bedrijven geplaatst kunnen wor den en dat de verdiensten goed zijn, ter wijl het mogelijk is, dat emigranten naar dit land zich als deelpachter of als be heerder van een bedrijf een uitstekend bestaan verwerven. Dat de beschikbaarstelling van tijde lijke kampaccommodatie een zeer gun stige uitwerking op de ontplooiing van de emigratie naar Australië heeft gehad, blijkt wel hieruit, dat in 1950 een aantal van 9268 Nederlanders naar Australië vertrok, d.w.z. bijna zesmaal zoveel als in het jaar 1949. Inmiddels werden in October 1950 te Canberra onderhandelingen gevoerd door een Nederlandse delegatie om te komen tot een nadere overeenkomst, waarbij de positie der emigranten oeter kon worden geregeld. Deze overeen komst werd gesloten. Het is intussen echter steeds duidelijker geworden, dat de zeer omvangrijke immigratieplannen van het Australische gemenebest (pl.m. 200.000 per jaar) ook buitengewoon hoge eisen stellen aan de investeringen, zoals trouwens aan de gehele economie des lands. Daaruit schijnt het verklaarbaar, dat Australië zijn immigratie steeds meer richt op de primair-productieve arbeidskrachten, waardoor de toelating van ongeschoolde arbeiders en van kin derrijke gezinnen wordt afgeremd. De verdere ontwikkeling is onder deze om standigheden niet onzeker. Er bestaat reden om te verwachten, dat de agrari sche emigratie naar Australië in de toe komst nog goede kansen zal verkrijgen. Daar de regering van Nieuw-Zee- land geen mogelijkheid zag om in het huisvestingsprobleem te voor zien heeft de emigratie naar dat land niet die hoge vlucht kunnen nemen als met de hier te lande bestaande belangstelling voor het land in over eenstemming zou zijn. De periode, gelegen tussen hun aan melding en vertrek, wordt door tal van emigranten op gelukkige wijze gebruikt om zich op de omstandigheden, welke zij in het land van immigratie zullen aan treffen, voor te bereiden. Niettemin blijkt een groter aantal dan wenselijk ware hier generlei zorg aan te besteden. Inzonderheid valt het op, dat het wel slagen van zeer vele Nederlandse emi granten afgeremd wordt door het gemis aan kennis van de taal van het land waarheen zij zich begeven. Met de in deling te komen van de vele schriftelijke taalcursussen, welke de emigranten aan geboden worden, terwijl onder leiding van de Commissaris voor de Emigratie voorbereidingen getroffen worden, met medewerking van de organisatie, aange sloten bij de C.S.L.E., het Nationaal Vrouwen Comité, het ministerie van O.K.W. enerzijds en de Nederlandse Ra dio Unie anderzijds, om te komen tot de uitzending van een zeer eenvoudige radiocursus Engels voor emigranten. cent 23 September a.s. zal de Stichting Concours Hippique Eindhoven wederom een concours hippique organiseren. Wer den tot nu toe de concoursen altijd op de terreinen van het Gemeentelijk Sportpark georganiseerd, ditmaal zal het feest, mede in verband met de voetbal competitie. op de sportterreinen van de Broeders van Eikenburg plaats vinden. Er zijn twee springconcoursen, een L.-parcours met hindernissen tot 1.10 meter, en een M.A.-parcours met spron gen tot 1.30 meter. Voor het lichte springconcours schreven 70 deelnemers in, terwijl voor het M.A.-parcours 60 aanmeldingen zijn binnengekomen, o.a. van de heer J. Rijks, met Master en Romanicel, de heer Hendrikx uit Grathem, met Patrick en Bijou, Gebr. Janssens, uit Baarle-Nassau, met Old Pal Bubi en Brown Jack, Ritmeester Gruppelaar, allen deel uitmakende van de ploeg, die de laatste maanden ons land vertegenwoordigde oip de inter nationale concoursen.. HEERLEN, 20 September. Hoe gevaarlijk Roozenburg is in klassieke standen, waarin het op de tempi aan komt, bleek weer eens duidelijk uit het verloop van de elfde matchpartij. Nadat hij, danig geholpen door zijn uitdager, door veel ruilen in de ope ning, de suggestie had wakker geroe pen van een spoedige vrede, maakte hij plotseling de stellingen zeer inge wikkeld. Het talrijke publiek begreep uit dat ruilen, dat de spelers vermoeid waren na deze inspannende dam- zesdaagse en dus naar rust verlangden. Maar ziet, in een stand van zes om zes duizelde het plotseling van de vele verraderlijke mogelijkheden. Dat Kei ler uit dit labyrinth tenslotte nog de remise vond, pleitte wel degelijk voor zijn grote paraatheid. Maar het was tenslotte toch maar weer Roozenburg, die iedereen duidelijk maakte, dat er met zijn tempospel niet valt te spotten. Niet voor niets bezit de wereldkampioen een volledige admi nistratie. waarin alle mogelijke en zelfs onmogelijke klassieke standen zijn op getekend. En, wat nog erger blijkt te zijn voor zijn uitdager, hij heeft ze blijk baar ook terdege in zijn geheugen weten te griffen. De stand werd door deze xemise 139 in het voordeel van Roo zenburg. Hoe spannend het slot was, moge uit onderstaande partij blijken: Elfde partij. Klassieke partij met afruilvariant. R- C. Keiier (wit)Roozenburg (zw.) 1. 33—28, 19—23; 2. 28x19, 14x23; 3. 32—28, 28x37; 4. 37x28. 17—22; 5. 28x17, 11x22. Deze afruilvariant werd veel door de Franse meesters toegepast en beoogt de moeilijkheden van de openingskeuze te liquideren. 6. 31—26, 18—23; 7 36—31, 10—14; 8. 31—27, 22x31. Wellicht is een afwachtende houding met 4136 met de dreiging een hekstelling in te nemen iets positiever. 9 26x37. 14—19; 10. 39—33, 6—11; 11. 44—39. 11—17; 12. 37—32, 1318. Zou dit de voorbode van een aanval op de lange vleugel zijn? 13. 41 37. 9—13; 14. 46—41, 7—11; 15. 50—44, 1—6; 16. 34—29, 23x34; 17. 39x30, 20—25; 18. 32—28, 25x34; 19 40—29. 16—21; 20. 43—39, 21—26; 21. 2^—24. 19x30; 22. 35x24, 1722. Dit soort flankspel vereist geen diepe berekeningen. Reden waar om het in vroegere tournooien al werd verfoeid. 23. 28x17, 11x22; 24. 4843, 1319; 25. 24x13, 8x19. Hier had Roozen burg een kwartier tegen Keiler een half uur gespeeld. Wel een bewijs, dat de Uruguay en Polen hebben bericht ge zonden, dat zij zullen deelnemen aan de komende Olympische Spelen. Tot dus verre hebben 29 landen de uitnodiging aanvaard. In de negende ronde van het inter nationaal bridgetournooi te Venetië heeft Nederland met 8729 matchpunten van Zwitserland gewonnen en staat nu 9e op de ranglijst van 14 met 8 punten. Bij de volleybalkampioenschappen te Parijs heeft het Nederlands damesteam in de klassementsgroepen Italië vex-sla- gen met 155, 115, 1510, 1215 en 15—6. In de finalegroep heren leidt Rus land met 3 overwinningen. Tijdens de 9e etappe van de Ronde van Catalonië werd de Spaanse renner Marti bij een aanrijding met een der volgwagens zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. De Italiaan Rossi brak een been. Tweede divisie Engelse League: Huil Notts County 13. Tijdens het internationaal schaaktour - nooi te Paignton won dr. Euwe in de vijfde ronde van de Hagenaar Donner. In de vierde ronde speelde Donner re mise met de Engelsman Goodman. Met 5 gewonnen partijen heeft Golombek de leiding vóór dr. Euwe (4 p.) en Donner (3!a p.). spelers naar rust verlangen. 26. 33-28, 22x33; 27. 39x28, 15—20; 28. 37—32 20—24; 29. 32—27, 18—23; 30. 38—32, 4—9; 31. 4238, 510. Na veel dralen en x'uilen is de stand dus weer typisch klassiek geworden en kan Roozenburg zich weer uitleven met zijn tempotheorieën. 32. 43—39, 10—15; 33. 47—42, 9—13; 34. 39—34, 152. Nu zou het volgende mo gelijk zijn: 4137, dreigt 2721, 2822, en 34—29. Dus b.v. 27 en nu 3833, 2025, 4440 en zwart kan de i-uil met 4029, 40x20 en 3329 niet beletten, waarmede wit uitstekend komt te staan. 35 38—33, 20—25; 36. 44—40, 12—18; 37. 34—29, 23x34; 38. 40x20, 25x14; 39. 45—40. 14—20; 40. 42—38. 20—24; 41. 41—37, 18—S3; 42. 27—22, 2—7; 43. 49—43, 3—8. Brengt wit in tempomoeilijkheden, zodat wit een slechte afwikkeling moet ne men om zich te handhaven. 44. 3731, 26x37; 45. 32—41, 23x32; 46. 38x27, 19—23; 47. 22—17, 7—11, 48. 27—22, 13—19; 49. 40—34, 23—28; 50. 43—39, 19—23; 51. 4137, 1116. Dreigt met 1621 een winnend eindspel in te gaan. Het vol gende afspel is dus voor wit gedwon gen. 52. 17—12, 8x17; 53. 22x11, 16x7; 54. 43x22. 24—29; 55. 34—30, 29—34; 56. 39—33, 34x25; 57. 37—32, 25—30; 58. 22—17, 30—34; 59. 33—28, 23—29; 60.. 2823, 29x18; 61. 1712 en remise over eengekomen! AMSTELK. 20 v. Freet. n. Monrovia. ALMKERK 20 v. Manilla n. Singap. ALPHACCA 20 te Santos. ALTATR 20 te Rio de Janeiro. ALPHARD p. 21 Fern. Nor. n. Rott. ALNATI p. 20 Fern. Nor. n. B. Aires. AMSTELDIEP p. 21 Azoren n. Baltim. ARIADNE 21 te Mersina. ATLANTIS p. 20 Iviza n. Dublin. ARENDSKERK 20 v. Suez n. Kobe. BARENDR. p. 20 Minikoy n. Koweit. BILLITON p. 21 Gibr. n. Halifax. BLITAR p. 21 Kaap Bon n. R'dam. BEVERWIJK 21 te Ancona v. R'dam. BROUWERSGR. 20 v. Kiel n. Helsinki. BENGKALIS te Amst. BLOEMFONTEIN p. 20 Perim n. Amst. CISTULA 21 te Port Harcourt (W. Afr.). CERAM 21 v. Bremen te Antwerpen. DANAE 20 te Kotka. DIEMERDIJK p. 21 Ouesst. n. Antw. DELFT p. 21 Dungeness n. Trinada. ESSO HAAG 20 v. Aruba n. R'dam. Herman Zuur is Donderdagochtend met zijn passagier Tak niet gestart voor de derde etappe van de internationale motorzesdaagse. De toestand van Rozen berg, die nog in het ziekenhuis van Varese verpleegd wordt, is bevredigend. Hij heeft, naar vanzelf spreekt, veel pijn. Verscheidene Nederlanders, die ter ge legenheid van de Zesdaagse te Varese zijn, hebben hem in het ziekenhuis be zocht teneinde hem wat afleiding te be zorgen. Nog een derde deelnemer viel uit. Evert Bos kwam door het breken van een voorremkabel tegen een muur tje terecht, vlak na de start te Varese, en kon de strijd met een kromme voor vork niet voortzetten. Dit betekende, dat de motorclub Veenendaal een van zijn leden heeft verloren, zodat dit team uit de strijd is. Alle andere Nederlandse rijders, twaalt in totaal, hebben de derde etappe, welke langs hetzelfde parcours ging als de eerste, alleen in omgekeerde richting, zonder fouten afgelegd. De Nederlandse rijders hebben tot dusver een zeer gun stig resultaat geboekt, en bovendien ligt het B-team voor de Zilveren Vaas nog volledig in de running en is ook het B.S.A.-team met Jan Flinterman. Piet Knijnenburg en Jaap Roest nog straf puntvrij voor de merkenwedstrijd Bij de aanvang van de derde etappe waren nog 188 rijders in de strijd, van wie 162 met een blanco straflijst. Vier vertrokken er Donderdagmorgen niet. vijf anderen kregen de motor oij de start niet op tijd aan de gang en liepen dus strafpunten op. Tijdens de derde etappe vielen verscheidene rijders uit. Oosten rijk en Engeland zijn na de derde etappe nog strafpuntvrij voor de trophee. het zelfde geldt voor beide teams van Enge land en voor het Zweedse A- en het Nederlandse B-team voor de Zilveren Vaas. ENA p. 21 Kp. Finisterre n. Curag. ERINNA 20 v. Aomori te Miri. FRIESLAND p. 20 Guardafui n. Balikp. FARMSUM 19 te Newport News. PR. PHIL. WILL. p. 20 Belle-Isle n. Rott. GAASTERLAND p. 20 Finisterre n. Amst. GR. BEER 20 v. Wellington n. Sydney. GOOILAND p. 20 Madeira n. B. Aires. GRAVELAND p. 20 Recife n. Adam. GORPIAS 21 te Rotterdam. GADILA 18 te Lyttleton. HYDRA 21 te Antw., 23 te Amst. verw. HECTOR p. 21 Finisterre n. Hamb. HERSILIA 21 v. Paita te Callao. HERCULES 20 v. Calamata n. Catania. HERA 20 te Cartagena. JAGERSFONT. p. 21 Freetown n. Amst. JUPITER p. 20 Kreta n. Gibraltar. KIELDRECHT 20 te Hamburg. KATWIJK 20 v. Brunsbuttel n. Nörrkop. KERTOSONO 21 te Marseille. KOTA GEDE 20 v. Suez n. Aden. LEKKER KERK 20 v Suez n. Aden. LINDEKERK 21 te Kuwait. LINGE p. 20 Bornholm n. Toppila. LUNA p. 21 Kp. Gata n. Alexandrië. LEUVEKERK p. 21 Socotra n. Aden. LISSEKERK p. 21 Finisterre n. Perzië. LOMBOK 18 v. Semarang n. Calcutta. LOOSDRECHT 21 te Aden. LOOIERSGRACHT 20 te Kotka. LARENBERG 21 te Rotterdam. MACUBA p. 21 Kp. Gata n. Tripoli. MADOERA 21 v. N. Y. te Calcutta. MARIEKERK 21 v. Mars, te Genua. MEERKERK 20 te Zanzibar. MODJOKERTO p. 21 Sabang n. Aden. MAETSUYCKER 20 te Singapore. MACOMA R'dam n. Algiers p. 21 Gibr. MELAMPUS 18 te Balikpapan. METULA 21 te Marmagoa. MIRZA p. 21 Kreta n. Stanlow. NIEUW AMST. p. 21 Sable-eil. n. N. Y. NOORDWIJK 21 te Pto. Marghera. NERO p. 21 Dungeness n. Savona. ORION 20 v. Piraeus n. Chalkis. ORANJESTAD 21 te La Guaira. ORANJE 20 v. Tj. Priok n. A'dam. OOTMARSUM 21 te Antwerpen. PR. WILL. II 21 v. Scilly n. Ned. POSEIDON 21 v. Antw. n. Amst. PR. J. W. FRISO 21 te R'dam. PYGMALION 21 te San Felix. REMPANG p. 21 ££p. Bon n. A'dam. RONDO p. 21 Sardinië n. Genua. SLIEDRECHT 21 te Cochin. SLOTERDIJK 21 t<5 Pt. Swettenham. ST. VLAARD. p. 21 Trondh. n. Emd. SALAWATI 21 v. Aden n Amsterd. SINGKEP p. 21 Lissabon n. Amst. STRAAT MALAKKA 18 te Kaapstad. SARPEDON 21 te Georgetown. TAMO p. 21 Feri. Nor. n. B. Aires. TIBA p. 20 Kp. Frio n. Mackenzie. TAWALI p. 21 Kp. Gata n. Beyrouth. TIBERIUS 21 te Guanta. TJIMENTENG 22 te Buenos Aires vw. TABINTA 21 v. Sydney te Melbourne. TJIPANAS p. 20 Mauritius n. Lor. M. TROMPENBERG 22 te Havre verw. THESEUS 20 v. Palermo n. Bari. VOLEND. p. 20 Belle Isle n. Havre. VENUS 20 v. Heraklion n. Tel Aviv. WINTERSWIJK 21 te Vlaardingen. WILLEMSTAD p. 21 Lissabon n. A dam. WINTERSWIJK 21 v. Hueiva te A'dam. ZEELAND 21 v. Brunsbuttel n. Danzig. ZONNEWIJK 20 te Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 20 Sept. SPI» CA, Grouw, ledig; VECHTSTR.. v. Londen, stukg.; ALJA, Rotterdam, ledig; GEZ. HENDER IK A. Teignmouth klei; 21 Sept.: SALTE 52, Gothenb. ledig; SAMBRE, Rot terdam, stukg.; MASTER NICOLAS, Swan sea, kolen; INSPE, Gruven hout; HONDS BOSCH. Rochest. leeg; PAVO, Vasa, hout (te Z'd.) In tegenstelling tot de beslissing van de president der Amsterdamse rechtbank heeft het Amsterdams Gerechtshof, dat in hoger beroep het kort geding tussen de weduwe Van Duyne—Erasmus uit Blaricum en B. en W. van deze plaats te behandelen kreeg, in zijn uitspraak het college van B. en W. in het ongelijk gesteld. 20 Juli j.l. had de president van de rechtbank de eis van de weduwe, die protesteerde tegen de vordering van haar woning, verworpen. Het Hof heeft thans het vonnis van de president der rechtbank vernietigd en beslist, dat zij in haar woning mag blijven. B. en W. van Blaricum werden veroordeeld in de kosten van de pro cedure, geschat op bijna 400. De woning van de weduwe werd des tijds door B. en W. gevorderd ten be hoeve van een gemeente-ambtenaar. Zij bood aan hem in haar huis op te nemen, maar verzocht er zelf ook te mogen blij ven wonen, hetgeen werd geweigei'd. Voor haar had men een andere, zij het minder fraaie, woning, gevonden. Nog voor zij uit haar woning werd gezet maakte zij de zaak in kort geding aan hangig bij de president der Amsterdam se rechtbank, die haar echter in het on gelijk stelde. Daarna begon een comité van actie haar zaak te steunen, in af wachting van de behandeling in hoger beroep. De bui'gemeester van Blaricum gaf midden Augustus een communiqué uit, waarin ïlij zijn verontwaardiging over deze actie uitsprak, omdat deze gevoerd werd, terwijl de zaak nog „sub judice" was. Bij de behandeling in hoger beroep voor het Gerechtshof stelde de verdedi ger van de weduwe, mr. P. J. Willems, o.a. dat B. en W. in strijd met de regels van het maatschappelijk verkeer en in strijd met de wet hadden gehandeld. De Wooxiruimtewet bevat o.m. voorschriften van formele aard, die de overheid ge houden is na te komen. Eén van die voorschriften is, dat in het afschrift van de last tot vordering staat vermeld hoe de commissie van advies (samengesteld uit burgers) over de vordering denkt en dat die mening moet worden medege deeld aan degene van wie de woning wordt gevorderd. Aan dit voorschrift hadden B. en W. te laat voldaan. De mening van deze woningcommissie was. dat de woning' niet moest worden ge vorderd. In de uitspraak van het Hof stond o.m. vermeid, dat aan het Hof „niets geble ken was van samenspanning tussen B. en W. en de eigenaar van het huis, die naar de gemeente stelde wel ac coord ging met de vordering". Aangezien aan de weduwe niet tijdig de mening van de commissie van advies kenbaar was gemaakt en daarmede dus niet aan alle wettelijke en formele eisen bij een vordering was voldaan, was het Hof van mening, dat het in kort geding gewezen vonnis moest worden vernietigd. Recht doende veroordeelde het Hof B. en W. van Blaricum zich te onthouden van uitvoering van het besluit tot vordering van het huis. Zondag 23 September organiseei't de R.A.C. West, afdeling Haarlem en Om streken, de Auto-Sprints Zandvoort. Bij dit evenement, dat om 1 uur pre cies aanvangt, zullen sprints a deux over 500 meter worden verreden, als mede klassementsproeven a deux. Dat deze typen van autowedstrijden in de belangstelling liggen van de wedstrijd rijders, moge blijken uit het grote aan tal aanmeldingen. Hoewel om organisatorische redenen niet meer dan 50 deelnemers kunnen worden geaccepteerd, streeft het be stuur er naar door middel van loting nog een tiental rijders de gelegenheid te geven de sprints af te leggen. Behalve één vrouwelijke inschrijfster en bekende namen uit onze omgeving zoals Hoogeveen, Dik, v. d. Klooster, Gatsonides, Koks, v. d Hoeven e.d., vin den wij onder de aanmeldingen rijders als Kreisel. Kokkes, Karei Ton, Baren- dregt, Groenhart, Seegers. v. d. Lof, Roeloffzen, Sijthoff, Ten Bi-uggencate en niet te vergeten onze Hollandse Belg Roosdorp. Al deze namen beloven ons een goed wedstrijdpeil. De toegangsprijs is laag gesteld, om dat de R.A.C. West wil trachten een beter begrip in grotere kring te laten komen, voor dat wat onze Nederlandse wedstrijdrijders in het buitenland, bij de verdediging van onze kleuren, moe ten en kunnen presteren. De prijsuitreiking heeft ^plaats 's avonds ongeveer half acht in Riche Noorderbad, Zandvoort. De hoge noteringen welke in het midden van week intraden hielden ook Donderdag nog stand. Voor enkele soorten werden zelfs nog hogere prij zen geboekt dan de i-eeds bestaande hoge noteriixgen. Zo konden voor de grote tongsoorten noteringen worden bedongen van niet minder dan f4.55 per kg tegen f 3.50 per kg van die der Dinsdagafslag. De noteringen voor de kleinere soorten bleven ongewijzigd met f 1.25 per kg voor de tongen 2. Het aanbod der scholsoorten dat zeer be perkt was bepaalde zich vooi-namelijk tot de kleinere soorten 1 en 2, welke respectievelijk werden gewaardeerd op f 60 en f44 per kist. Voor de verse ha- x'ing was ditmaal meer belangstelling dan gewoonlijk. Reden waai'door de goede kwaliteiten noteringen wisten te bereiken van f 19 per kist. Dit nam echter niet weg dat wederom meerdere minder goede kwaliteiten voor de vis- meelfabióeken moesten woi-den toege wezen. De grote schelvis bleef het man na der markt en noteerde ruim f 76 per kist. De braat bereikte de ongekend hoge notering van f 50 per kist. De en kele kisten kabeljauw moesten ook duur worden betaald en verwisselden eerst voor f 268 per kist van eigenaar. De totale aanvoer der Donderdagmarkt omvatte ruim 6900 kisten, waarvan 260 kisten fijnvis, 4600 kisten haring, 510 kisten makreel, 120 kisten schelvis en piepers, 225 kisten wijting en 10 kisten kabeljauw en gullen. Het langere wachten op een losbeurt der trawlers werd Donderdag door de hogere prijzen nog weer enigszins ver goed. Zo besomde de Haarlem in een korte 6-daagse reis f 30.000 en werd daardoor de hoogste besommer. De Antje bi-acht het tot f 13.000 voor een 10-daagse reis en de Bergen nog tot f21.000 voor een 9-óaagse reis. De kot ter TEX 4 werd de favoriet der overige kleinere aanvoerders met een eindbe somming van f 2700. Omdat de Claes Compaen die aanvan kelijk Donderdag een tweede losbeurt zou krijgen verstek moest laten gaan tot de lossing van vandaag, zijn de aan voeren iets gewijzigd geworden. Van daag kwamen derhalve aan de afslag, behalve de kotters en loggers, de Claes Compaen met 2050 kisten hax-ing. 150 kisten makreel en 10 kisten diversen en de Allan Water met 1900 kisten haring, 35 kisten makreel en 15 kisten diversen. De Katwijk 6, die zich juist op de thuisreis had begeven, kreeg averij aan de motor en moest de assistentie inroe pen van de Katwijk 7 die dit schip op sleep naar IJmuiden zal nemen. De coaster Meike kwam Donderdag morgen de Vissershaven binnen om enkele reparatiën te laten volvoeren en enkele mensen aan de wal af te leveren. Later op de dag vertrok deze weer naar zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5