Belevenissen van de struisvogel Rasmus Het sterrenbeeld „AREND i Staking in visserijbedrijf toegespitst llii het 'Dagboek Van EtMR HET DOMEIN OIR VROUW De onberekenbare nylons Arme mensen WOELEN DEKENS WASSENAAR O. V. Ouatertémper- dagen Een indrukwekkende vogelfiguur in de Melkweg JACHT OP SNOEKEKOPPEN Jong materiaal, waaraan nog heel wat te experimenteren valt De maaltijd Sim, Sam ALT AIR de „vliegende" Een vakman voor Uw bed zeker STAKERS EN WERKWILLIGEN IN TWEE GELIJKE KAMPEN VERDEELD SALMO-SPORT werpmolen op Lifter leent een tientje Prijsindex gezinsverbruik iets lager VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 PAGINA en Rasmus op zoek naar de schat ff 35 jaar ervaring r1 dag retour IIA A IS I.Iï.USUI AIATHASSIARIIS een deken kopen 2de HEEAAGRIJKE PRIJSVERLAGING bij JanSweg 17 t/o station GIRO JACHTSCHOTEL VAN BRUINE BONEN OF CAPUCIJNERS Maar postwissel blijft achterwege tl. Rasmus had een uitstekend idee. Hij ging op zijn eentje naar de straat van de kameelverkopers en had daar al gauw de prachtige kameel gevonden. Het dier lag op een binnenplaats. Rasmus greep een wit stokje, dat daar ook log, en ging op de kamelen- verkopers aj. „Goede morgen, vrienden", zei hij, „wilt u een behoorlijke kameel ruilen tegen een bui tengewoon goede toverstaf? Deze toverstaf kan heel bijzondere dingen doen." De zonen van de woestijn waren vol aandacht Maar ze wilden toch eerst iets zien van wat er met die toverstaf te doen was. T~y 'mde September omstreeks 19 uur staat de Melkweg ails een reusachtige zil- r4 verwazige lichtboog tussen Noord en &uid, bijna loodrecht op de horizon. -*—Een indrukwekkende heirweg van milliarden sterren, die duizenden licht jaren van ons verwijderd zijn, zó oneindig ver, dat we ze niet meer afzonderlijk kunnen onderscheiden. De schijnsels van al die zwakke sterren vloeien ineen tot een zilverig lichtwaas, dat als een brede band over de gehele hemel loopt, hier en daar versmald of in „flarden" vaneengescheurd. Wie de Melkweg nauwkeurig wil waarnemen, heeft daartoe in September en October een prachtige gelegenheid. In deze maanden staat namelijk de Melkweg hoog aan de hemel, zodat ook de fijnere details duidelijk te zien zijn. Op de Melkweg raakt men niet spoedig uitgekeken. Bij herhaalde waarnemin gen ontdekt het oog telkens weer iets nieuws, een schitterend sterrenwolkje, een donkere nevel, een brillant ju weeltje of een grillige formatie. Deze hemelse heirweg is wel bijzonder schoon, rijk aan afwisseling en op vele plaatsen zelfs romantisch. Een wandeling langs de Melkweg biedt steeds weer verras singen, verruimt het hart, verheft de geest en opent weidse vergezichten in de wereldruimte. De aandachtige waarnemer zal al spoedig opmerken, dat er zich in de Melkweg een aantal schitterende ster renbeelden bevinden. Op het aangege ven uur vinden we, van Noord naar Zuid gaande (over het zenith) achter eenvolgens: Perseus, Cassiopeia, Cepheus, de Zwaan, de Arend, de Schutter en de Schorpioen. Cassiopeia is gemakkelijk te herkennen aan de brillante W, de Zwaan aan het indrukwekkende La tijnse kruis en de Arend.... die gaan We thans eens nauwkeurig bekijken, de Arend in zijn machtige vlucht langs het nachtelijk uitspansel. Einde September omstreeks 19 uur vindt men de Arend aan de Zuidelijke hemel, in zijn gunstigste stand. Twee handspan boven het Zuidpunt prijkt dan een heldere ster, die onmiddellijk in het oog valt. Deze prachtige ster heet A11 a i r, d.w.z. „de vliegende". Dat hiermee de Arend bedoeld wordt, blijkt wel duidelijk uit nevenstaande tekening, waar Altair een plaats heeft gekregen in het „hart" van deze mach tige vogel der bergen. De oude sterren kundigen noemden Altair „Armiger Jovis", d.i „wapendrager van Jupiter", daar de arend als koning der vogels steeds de oppergod Jupiter vergezelde. De Arabieren noemden de ster El-nars- el-taïr, d.i. „de vliegende arend", waar van de naam Altair is afgeleid. Altair is een schone, witte ster met een helderheid van 0.9 magnituden; zij is dus nog iets helderder dan een ster van de ie - grootte. Haar middellijn is 1.6 maal zo groot als die van de zon. Wanneer zij dezelfde temperatuur had als de zon (6000 gr. C.), zou zij dus 1.6 X 1.6 2.56 maai zoveel licht uitstralen als ons daggestemte. In werkelijkheid bedraagt haar lichtkracht echter 10 zonnen. Dus moet zij wel een hogere temperatuur hebben dan de zon. Dit is ook inderdaad het geval: haar tempera tuur bedraagt 8200 gr. Geen wonder dan ook. dat Altair wit is en de zon geel. Witte sterren zijn namelijk heter dan gele sterren, terwijl blauwe sterren weer heter zijn dan haar witte collega's. Altair is 16 lichtjaren van ons verwij- derd. De lichtstralen, die ons oog thans van Altair opvangt, zijn dus 16 jaar ge leden door deze ster uitgezonden. In die tijd hebben zij een afstand afgelegd van 16 x 9.46 X millioen x millioen km bijna 152 billioen km. Dat is dus een be hoorlijk traject. Altair staat tussen twee zwakkere sterren, precies in het midden. De Noordelijkste is gamma of Tarazed van de grootte 2.8, de Zuidelijkste is bèta of Alschair van de grootte 3.9. Het helderheidsverschil tussen deze beide sterren bedraagt dus meer dan een volle grootteklasse. Gamma is verreweg de helderste van de twee. Dat zij dich ter bij Altair schijnt te staan dan bèta, is een gevolg van gezichtsbedrog (over straling of irradiatie). Altair, gamma en bèta liggen merkwaardigerwijs op een rechte lijn Wanneer men deze lijn naar het Zuiden doortrekt, komt men bij het „voorste" sterrenpaar van de Steenbok, kenbaar aan een langwerpige, stomp- hoekige driehoek. De vrij heldere ster thêta stelt het lin keroog van de Arend voor. In de staart liggen zèta en epsilon, terwijl lambda en ster no. 12 een plaats gevonden heb ben in de linkervleugeltop. Eta ligt in de borst, delta en iota staan in de lin kervleugel. De rechtervleugel Is, -1- thans op de tekening, „sterrenloos". Men treft er slechts enkele zwakke ster retjes aan, die nauwelijks met het blote oog kunnen worden onderscheiden. Nevenstaande tekening doet duidelijk zien, dat de ouden de groepering van de hierboven genoemde elf sterren op waarlijk meesterlijke wijze hebben om getoverd in de figuur van een vliegende arend, die op wijd-uitgebreide vleugels door de wereldruimte zweeft en die wel nimmer rust zal vinden.... Altair ligt 'ongeveer 9 graden, ruim een vuistbreedte, boven de hemelequa tor, d.i. de grote cirkel, die de hemelbol verdeelt in een Noordelijk en een Zui delijk halfrond. Nu snijdt de hemelequa tor de horizon in twee belangrijke plin ten, n.l. het Oostpunt en het Westpunt. Altair komt dus even benoorden net Oostpunt op en gaat even benoorden hcj; Westpunt onder. Waarnemers in het vrije veld, die een onbelemmerd uit zicht hebben van horizon tot horizon, kunne-n zich hiervan gemakkejjjk over tuigen. Wanneer Altair haar hoogste stand heeft bereikt, staat zij bijna 47 graden boven het Zuidpunt, d.i. ruim de helft van een kwartcirkel Zij staat dan onge veer in het midden van de boog tus sen het zenith (toppunt) en het Zuid punt. Toch schijnt zij veel hoger te staan Dit is een gevolg van een eigenaardig optisch verschijnsel, dat men de „schijn bare afplatting van het hemelgewelf' noemt. Het hemelgewelf maakt name lijk op ons niet de indruk van een zui vere halve bol, maar van een „helm" of „kap". Het zenith schijnt veel dichter b« ons te zijn dan de horizon. Een ge zichtsbedrog dat vrijwel ieder waarne mer parten speelt en dat tot op heden nog niet afdoende is verklaard. Wil men precies weten waar de he melequator de Arend snijdt, dan vatte men de beide sterren êta en thêta in het oog. Zoals reeds gezegd, ligt thêta, de helderste van de twee, in de kop van de Arend en êta in de borst. Welnu, de hemelequator loopt precies tussen deze beide sterren door. Eta ligt een weinig ten noorden, thêta een weinig ten zuiden daarvan. Practisch gesproken Advertentie Nieuwe tijk en bij gevuld metJ a va- kapok In Maakloon: 1-pers. matras 2-pers. matras 12.50 15.- Nog enige verentijk voor uw verenbed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 komt dus thêta, het „oog" van de Arend, in het oostpunt op en gaat in 't westpunt onder. Volgt men nauwkeurig de boog die thêta aan de hemel be schrijft, dan krijgt men een goede voor stelling van de hemelequator, de belang rijke grootcirkel, die iedere sterren vriend behoort te kennen. Zoals uit nevenstaande figuur blijkt., tracht de Arend in zuid-oostelijke rich ting de hemelequator over te vliegen. Wyd breidt hij zijn machtige vleugels uit zo vliegt hij reeds eeuwen door, en het doel is nóg ver. We kunnen hem volgen in zijn vlucht, avond aan avond, als de Kemel helder is, tot hij omstreeks midwinter nabij de westerkim uit het gezicht verdwijnt. Advertentie r\Tl moei U Advertentie Donderdag is er geen oplossing geko men in het conflict, dat de IJmuidense visserij wereld doormaakt, nadat Maan dag de bemanningen van enkele traw lers weigerden naar zee te gaan- Het ziet er zelfs naar uit, dat een oplossing verder weg is dan ooit, want het aan tal werkwilligen is practisch even groot als het getal dergenen, die de staking tegen elke prijs willen voortzetten. Zo was althans de situatie toen Donder dag zowel de Unie Verkeer als de O V B. en E.V C. hadden vergadert'. De ruim honderd aanwezigen op de verga dering van de Unie Verkeer besloten met algemene stemmen Vrijdag het werk te hervatten, de „stakers-verga- /n Ierland komt de snoek in groten getale voor. Door zijn enorme vraat zucht. is hij een gehate vijand van elke forel-hengelaar. Want sneller nog dan aan een klein snoekje, vergrijpt hij, de kannibaal, zich aan een jonge forel. Wat tot gevolg had dat men een shilling uitloofde voor elke snoekekop, die wordt ingeleverd; ongeacht de grootte. Zoals u zult begrijpen bestaat er niet alleen geen gesloten tijd, doch ook geen wettelijk vastgestelde maat voor Esox, zoals in ons land. Doch doordat hij daar in het dun bevolkte land, waar zalm en forel te vangen zijn, weinig belaagd wordt, kan hij zich ruimschoots handhaven. Het zijn merendeels buiten landers, onder wie ik. en een enkele Ier zoals Paddy, die zich onledig hou den met de snoekvangst. En wanneer ik u vertel, dat we dagen hadden, aan het eind waarvan we meer dan een pond sterling met koppen .hadden verdiend, ban kunt ge narekenen dat we soms hieer dan twintig snoeken in de boot hadden. Toegegeven dat het niet allé- Haal knapen waren, lag er dan toch vaak zo'n slordige honderd pond in ge dicht. Het mag dus geen wonder genoemd gorden, dat we ook nu weer een paar öagen spendeerden met het lepelen op snoek en het spekken van onze geld buidels. En ik kan wel met de deur in "Uis vallen door op te merken, dat ik 2e, kans van mijn leven heb gemist. r° n kans krijgt men slechts één enkele krf\j+Dat 's te ze6«en' als men hem lat ^'e heb ik door mijn vinger! ,gliPPen als een zenuwachtige be- ^iieling van het ergste soort. Slechts zag ik een grotere snoek. En dat was die van Mr. Roe, die hem ving met een mol. We hadden al een paar uur „gespind", toen we op een plek kwamen, die uit de boot niet goed te „bewerken" was. Dus zette Paddy me aan de wal. Ik stond daar op een lage kant, waarvan de bodem geleidelijk afliep gelijk een strand. En vanaf die plaats kon ik mijn lepel werpen, voorlangs een behoorlij ke rietkraag. Maar terwijl ik zou zwe ren dat er minstens een snoek moest liggen kreeg ik niks, niemendal. Toch was ik er zeker van dat het riet niet onbewoond kon zijn en ik bleef door- werpen. Domweg dan weer wat dieper 6n ^°„lgfrnde keer weer hoger in het water. Afwisselend dichter bij en verder van het riet. Na misschien wel een kwartier zo in de^ weer te zijn geweest, daar zie ik een eindje verder dan mijn lepel tekens 't water raakte, 'n geweldige kolk aan de oppervlakte. Mijn reactie was zo totaal spontaan en onbeheerst, dat ik zonder meer aansloeg. En, alhoe wel ik heel eventjes iets voelde, heel vaagjes dan, daarmee sloeg ik de' snoek Advertentie De populaire Zwitserse (met reserve-spoel) de lepel uit de bek, nog voor hij er zijn' kakement op had gesloten. Het was na tuurlijk oerstom van me, immers had ik met vastslaan moet wachten,, tot ik de beet voelde. Gedane zaken nemen geen keer. En bovendien wist ik toen alleen maar dat het een grote was. Want dat het een monster was, dat zag ik later pas. Ik gaf de moed niet direct op. maai ging door als tevoren. Met dit verschil, dat ik een andere spinner gebruikte. Die lepel kende hij nu en het zou wel even duren voordat hij er weer schot op gaf. Hij was -er wel niet erg door ge prikt, maar ik nam liever geen onnodig risico zijn argwaan levendig te houden. Maar dat was al niet meer nodig. Dat was door mijn onbesuisdheid al ge beurd. Want, terwijl ik na een dertig of veertig worpen mijn moed voelde zin ken, en ik mijn spinner na wederom een vergeefse tocht, hoog door het wa ter naar me toe draaide, daar zie ik op een meter of twaalf een enorme snoek achter de spinner aankomen. Met zijn bek was hij niet meer dan een hand breedte van mijn aas af. En hij volgde het zonder toe te grijpen, terwijl ik niet langzamer kon binnendraaien vanwege het ondieper wordende water. Hij kwam de spinner achterna tot het moment kwam dat ik het aas onder mijn hengel- top had en het uit het water moest til len. Een kort moment lag de snoek daar. Het was alsof hij me aankeek. Toen, terwijl mijn hart bijna stilstond van wanhoop, draaide hij zich rustig om en zwom langzaam weg. Hij was minstens veertig pond! Ik zie hem daar nog vlak voor mij in het wa ter! Vergeten doe ik het nooit weer. Df. dering" besloot met 117 stemmen voor, 7 blanco en 7 tegen de staking voort te zetten. Hoewel de stakers in hun voor of tegen een duidelijke eenheid demon streerden, was dit toch niet op alle punten het geval. De vergadering stond onder leiding van het stakingscomité, maar J. Koning van de O.V.B. en A. Hoiting van de E.V.C. voerden practisch alleen het woord. De eerste schilderde nog eens hoe dé stakers het juiste mo ment voor hun actie hadden gekozen want de reders zitten in de knel. De boten liggen werkeloos in de haven en de concurrerende reders in Schevenin- gen en Katwijk „zeggen iedere dag een schietgebedje", want als in IJmuiden geen trawlvis wordt aangevoerd, wordt het restant met de dag duurder. Hij be. sloot met de opmerking dat de OV.B. volledig achter de stakers staat. De É.V.C.-vertegenwoordiger consta teerde een onverschilligheid in de sta kingsleiding, welke hij wilde opheffen door hieraan een adviseur van de O.V.B. en van de E.V.C. aan toe te voegen. Bovendien had hij een serie desiderata. Als de andere vergadering (bedoeld is die van de Unie, Red.) be sluit om te gaan varen, zal er bij de schepen gepost moeten worden. De sta kers zullen geregistreerd moeten wor den, er zal een delegatie moeten wor den gevormd om de eisen voor te leg gen aan de redersvereniging en aan het College van Rijksbemiddelaars. De sta kers zullen hun uitkeringen moeten ontvangen van de stakingsleiding en niet van hun bonden, al of niet erkend, en tenslotte wilde- hij de bevolking van IJmuiden en van grote delen van de kust inschakelen door het ontketenen van een solidariteits-campagne middels een manifest. Ook de E.V.C. staat ach ter deze staking. Luide betuigde de vergadering zijn instemming, toen de O.VB-er J. Ko ning meedeelde, dat de vissers in hun actie niet alleen staan. Er zou met de vislossers reeds contact opgenomen zijn met als resultaat, dat wanneer er toch een schip naar zee vertrekt, dit bij te rugkeer niet gelost zou worden- En desnoods zou de actie verlegd worden naar een ander land, waar het ook al roert (vermoedelijk Engeland, Red.), al dus spreker. Nadat een schriftelijke stemming was gehouden over het al of niet voortzet ten van de staking, met het boven ge schetste gevolg, ontspon zich een dis cussie tussen O.V.B. en E.V-C. over het E.V.C.-voorstel om de uitbetaling door het stakings-comité te doen geschieden. De O.Vu. was daar vierkant tegen, om dat zijn leden reglemehtaire uitkerin gen ontvangen en de niet-aangeslote- nen zullen wel niet overgeslagen wor den, maar zij kunnen toch nooit zoveel trekken als de aangeslotenen. De E.V.C. hield echter zijn standpunt vast- Vlak voor het einde van de vergadering deelde een ons onbekende spreker me de, „dat dit wel geregeld zou worden", waarmee de vergadering genoegen nam. Van rederszijde was Donderdag wei- en waarmede men nog lang niet is uitgeëxperimenteerd. Juist het kenmerkende van de ny lon, de grote gladheid, is voor de draagster ook de meest kwetsbare eigenschap. Want daardoor geeft één gesprongen steek zo'n diepe val. En zolang alle vrouwen niet overal op stalen stoelen zitten, aan tafels met stalen poten, zullen er dagelijks tien duizenden steken vallen en de vrouw ergeren. Totdat men ook dit grillige materiaal Er is één onderdeel aan haar kle- kan vinden, en dat men een goede ny- ding, waar een vrouw grijze haren lonkous in de breedte flink moet kun- van krijgt, en dat zijn de niet te nen rekken, vertrouwen nylons. De ene keer denkt ze: nu neem ik eens heel sterke, en ze En dan nog, met kennis van dit alles, koopt peperdure Zwitserse net-nylons. en een vertrouwde detaillist, is men „Net" kan niet ladderen, en alles wat n°S lang nlet altijd zeker dat men het a uit Zwitserland komt, is gedegen en bedrag, neergelegd voor het uitgekozen zoals de technici het overoude ka- solide. Maar de volgende dag steken Paar. ..er af draagt. toen tot in zijn geheimste gedragingen haar beide tenen door de voet en ze Is er dan geen enkele aanwijzing voor gepeild hebben. gaat maar niet eens terug naar de win- de vrouw, die een paar nylon-kousen En misschien blijkt dan wel na jaren kei, want dan zeggen ze toch dat ze koopt, die haar er van verzekert dat ze van onderzoek, dat de medici pure ny- een spijker in haar schoen had of te iets redelijk duurzaams koopt? Ion, omJat het volstrekt geen vocht op- scherpe nagels. Met deze vraag hebben we ons ge- neemt, afkeuren. Zodat het uiteindelijke wend tot een der ingewijden van het ideale product mogelijk een mengsel Uit dépit koopt ze dan een paar Amsterdamse „Textielhuis". En zijn van kunstvezel en natuurvezel zou kun. „standaard"-nylons, die heus niet slecht antwoord was, dat die zekerheid er nóg nen zijn- He toekomst verbergt het. Tot zijn, al zijn ,ze in de vorm geperst in niet is, evenmin voor de detaillist als de ideale kous echter gevonden is, kun- plaats van in model gebreid, zodat de voor de kopende vrouw, omdat de ny- nen we niet anders dan geduld hfbben naad niet geheel doorloopt en de boord londraad nog een veel te jong artikel met de onberekenbaarheid van de ny- geen split heeft. Maar die boord is juist iS. We vergeten dat er nog maar pas tons van nu, en bÜ aankopen van dc handicap. Niet om het split dat er sinds vijf jaar geëxperimenteerd wordt nieuwe al onze kennis van- zaken in- niet is, maar omdat die boord van ka- met dit nieuwe weefsel, waarnaar de zetten toen is, zodat de gewassen kous de vol- vraag enorm is, maar dat de technici gende ochtend „in onze altijd vochtige nog lang niet doorgrond hebben. Zodat atmosfeer" niet droog is. Na velerlei een sterke nylonkous nog altijd een omzwervingen in de nylon-doolhof, tref is. De research is zeer groot en werpt de zoekende dan misschien haar men verbetert voortdurend, maar men anker uit bij de Nederlandse nylons, „is" er nog lang niet, in geen enkel der die haar, na betrekkelijk goede erva- vele landen waaruit wij de nylonkousen ringen, tenslotte toch weer diep teleur- hier betrekken. En daarbij laten wij nu stellen. „O rage, o désespoir", die lad- geheel terzijde, hoezeer er in de nylon- ders die, sneller dan een hagedis in zijn kousenhandel geknoeid wordt, hol schiet, het onberispelijke kousen- Per slot is nylon, dat voor de kou- senvervaardiging gesponnen, geklost, gebreid en vervolgens geappreteerd wordt, een volkomen kunstmatig pro duct, overgevoelig voor de tempera turen waarbij het behandeld wordt, A. BgL been ridiculiseren, en stromen geld kosten: alle vele kleine en soms/ grote bedragen voor die voortduren de reparaties, en grote bedragen telkens voor aanschaf van nieuwe. De vrouwelijkheid kruipt meer en meer terug in de mode. Men tiet het aan IJ de nieuwe mouw van Jacques Fath. Aan 2) het twaalf- knopen-pakje van Diormet kort schootje en plooienrok. Aan 3) het accent van achteren,' dat Bal- main van de vorige eeuw afkeek De schouders moeten vooral rond zijn, ook al is de rok nauw, zoals aan de tweed-jurk 4) met gedra peerd lijf je van Griffe. (Tekeningen Int. Textiles) Koopt oordeelkundig, is de leuze van deze tijd van versobering. Vrou wen, geeft de millioenén die, omge zet in nylons, door uw vingers glip pen, practisch uit. Kiest verstandig. Maar h oé moet men z'n nylons kiezen? Ook als men kennis van za ken heeft, en weet dat denier de ge wichtseenheid is, die aangeeft dat negen duizend meter garen een gram wegen, zodat men begrijpt dat 15 de nier kousen, zoals de kristal-nylons, veel dunner zijn dan de 30 denier, is men nog niet klaar. Zoals men ook behoort te weten dat gauge het aan tal naalden per anderhalve inch in het breiproces aanduidt, waaruit men kan concluderen, dat een kous van 50 gauges dus fijner is dan een van 35. En ongetwijfeld is men er ook van op de hoogte, dat sommige kousen ge stempeld zijn met „irregular", wat be tekent dat ze ongelijk van lengte zijn, en andere met „seconds", wat op kleine weeffoutjes duidt. (Bij deze goedkopere tweede keus nylons treft men soms uit stekende). Nodig is het voorts, er aan te denken, dat ook bij eerste keus kou sen, men evenzeer niet-nylon boorden Vorige week waren wij aanwezig op een mo deshow. Het was een show van een „duur" huis, dus werd ze gehouden in een bij de standing van de zaak passende omgeving De prijs voor de bij de show behorende thé-complet was vanzelfsprekend in overeen stemming met de rest. Wij schatten, dat op deze show ongeveer vijf- a zeshonderd personen aanwezig waren. Do volgende morgen werd zij herhaald en het getal zal toen wel niet veel minder geweest ziin- Uiteraard hadden alle aanwezigen zich voor die gelegenheid extra mooi ge maakt. Iedereen zag er uit om door een ringetje te ha len. Toen kregen wij persoon lijk aanvechting om eens een opinie-onderzoek te gaan instellen. Als wij nu eens ieder van de aanwezigen zouden vragen, wat men van de tegenwoordige situa tie denkt, hoe men denkt over de belastingen en de heer Lieftinck, wat zou dan het antwoord zijn, zo heb ben wij ons afgevraagd. Natuurlijk hebben.wij onze aanvechting direct ónder- drukt, maar iets in ons zei, dat, desgevraagd, vrijwel ieder zijn klachten over de dure tijden en de hoge be lastingen direct klaar zou hebben gehad. Wij vermoe den, dat als wij dan gewe zen zouden hebben op de kosten, verbonden aan het bezoek van een modeshow, als hier gehouden, het ant woord geweest zou zijn: „Maar ik mag toch wel eens iets hebben". Een paar dagen later stond ik bij de bakker in de win kel. Het was er erg druk, acht klanten voor mij Van deze acht kwam er, zegge en schrijve, een om broods De zeven anderen kochten cocoskoeken, amandelbrood jes, appelflappen, mocca- stangen. tompouces, een en ander aangevuld met andere koek, koekjes en snoeperij. Deze bakker woont in een echte arbei dersbuurt en de acht klan ten Behoorden stuk voor stuk tot de arbeidersklasse. Ze zagen er allen keurig uit, geen kapotte of sleetse kle ren. Opnieuw kregen wij neiging om eens een opinie- onderzoekje te gaan instel len. Opnieuw bedwongen Wij de lust daartoe. Even zeker als wij waren van de te verwachten ant woorden op de modeshow, even zeker waren wij van die in de bakkerszaak. On getwijfeld zou ook hier het antwoord geweest zijn: „Maar een mens mag toen wel wat hebben!" Nu willen wij helemaal niet betogen, dat een mens dat niet mag. Nog minder willen wij beweren, dat ons volk zich in weelde baadt. Wij zijn er eerlijk van over tuigd, dat er veel en bittere armoede geleden wordt, maar niet overal Wij weten, omdat we het met eigen ogen zien, dat nog al te veel geld wordt uitgegeven aan onnutte en onnodige dingen. Wij weten, dat tal van per sonen nog aanzienlijk zou den kunnen versoberen zon der daarom armoe te lijden. Maar wij zien en horen ook, dat er maar zeer weinig mensen zijn, ook ondei; hen, die het betrekkelijk goed stellen, die tevreden zijn. De vrouwen in de bakkerswin kel benijden de vrouwen op de modeshow, die op de mo deshow zouden misschien graag in Parijs of aan de Middellandse Zee zitten, maar weinigen zijn verstan dig genoeg om zichzelf eens te vergelijken met de vrouw, die met het weekgeld van haar man met zes of zeven kinderen moet zien rond te komen. Met die vrouw, die al bli.i is als ze elke week de bakker kan betalen voor het doodgewone brood voor haar gezin. Op vleesloze dagen haar gezin toch een goede, voedzame maaltijd voor te zetten, kost de huis vrouw altijd weer enige hoofdbrekens. Toch is er voldoende vervanging op het ogenblik: er zijn alle soor ten vis, er is haring, er zijn paddenstoelen (die het bos volop biedt voor wie met de wilde soorten vertrouwd is), er zjjn peulvruchten zo wel in een stevige soep te verwerken als in schijnge hakt, en het ei biedt zich aan om te worden tot omelette, tot pannekoek, tot een harde eieren-schotel of tot roereL Denkt u er wel eens aan om van vis vigkoekjes of visge- hakt te maken? Kinderen eten het makkelijker dan ge wone gekookte vis, omdat ze afkeer hebben van de gra ten. GEHAKT 400 gr gekookte, gestoofde of gebakken visresten, 2 ge kookte aardappelen of 3 sne den brood, melk of water (fijngesneden peterselie), bo ter, margarine of olie, zout en peper, bloem of paneer meel. De fijngehakte aardappe len of het geweekte en daar na fijngemaakte brood ver mengen met de visresten en de peterselie. Het geheel met peper en zout op smaak afmaken en zoveel vocht toe voegen, als nodig is om een samenhangende massa te verkrijgen. Hiervan koekjes of kleine balletjes maken en deze door paneermeel of bloem wentelen. De koekjes of balletjes in een koekenpan, waarin mar garine of olie is heet ge maakt, snel aan alle kanten bruin bakken. Willen peulvruchten volle dig tot hun recht komen, dan moet men ze samen geven met aardappelen. Als alge mene voorwaarden voor het koken van peulvruchten geldt, dat men ze kookt in de verhouding 2 kopjes erw ten, bonen of linzen op drie kwart liter water. Men weckt ze 12 tot 24 uur en zet ze in het weekwater op. Men kookt ze zachtjes gaar met het deksel op de pan. Zout voegt men het laatste half uur toe, niet eerder, daar dit het gaar worden belet. De kooktijd van nieuwe erwten en bonen is drie kwartier a een uur, overja rige peulvruchten hebben langer nodig. Wanneer de bonen of erw ten niet gaar worden, moet men géén zuiveringszout toe voegen, dat schaadt de voe dingswaarde. Indien hard water de oorzaak van het onwillige gaar-worden is, omdat de kalk in het water het kookproces vertraagt, dan moet men de kalk eerst „uit" het water halen door net water onder deksel een half uur te koken. De kalk, die in de stoom zit, slaat dan op het deksel neer als ketel steen. Een schotel, die eens iets anders is dan anders, is de 200 gr. (pl.m. 1% kopje) bruine bonen of capucijners, 2 uien, 1Vs dl bonennat, 1 bouillonblokje, laurierblad, peper, kruidnagel, 750 gr. ge kookte aardappelen, 30 gr. (pl.m. 2 eetlepels) boter, margarine of vet, 4 dl. melk. nootmuskaat, paneermeel. De bonen of de capucijners was sen, weken of gaar koken (zie algemeen recept). De uien schoonmaken, snipperen en in de boter, de margarine of het vet fruiten. Het bo nennat, het bouillonblokje, de bonen of de capucijners cn de kruiden toevoegen en deze massa pl.m 10 minuten sto ven. Van de aardappelen en de melk purée maken. De purée met de bonenmassa laag om laag in een vuur vaste schotel overdoen. Naar smaak nootmuskaat toevoe gen. Naar verkiezing de mas sa met paneermeel be strooien, hier en daar een klontje boter, margarine of vet er op leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. Voedzaam en gezond is ook dp BRUINE-BONENSOEP MET RAUWE GROENTEN 250 gr. (2 kopjes) witte of bruine bonen, 500 gr. aardap pelen, 2 liter water of 1V4 liter water en liter melk, kg. groente, zoals Spinazie, raapstelen, prei, selderij, pe terselie of gemengde soep groenten. tenminste 20 gr. (IN eetlepel) boter, margarine of vet. zout, aroma (peper). De bonen wassen, weken en gaar koken (zie algemeen recept). De schoongemaakte en in stukken gesneden aard appelen toevoegen en Vi uur meekoken. De aardappelen en de bonen fijn maken. De gewassen prei of ui fijnsnip- peren en heel lichtbruin bak ken in de boter, de marga rine of het vet Deze aan de soep toevoegen (evenals de melk) en haar roerende aan de kook brengen. De soep op smaak afmaken met zout. peper en aroma en tenslotte de zeer fijn gesneden rauwe groenten toevoegen. Vorige week nam een automobilist uit Voorburg op de Rijksweg bij Delft een jongeman in zijn wagen, die, met een arm in verband, stond te liften. De jongeman moest volgens zijn zeggen, naar Delfzijl en kon meerijden tos Zwolle. Onderweg vertelde hij, dat hij nig actie te bespeuren. Men wacht af en alleen wanneer een volgend schip klaar is om naar zee te gaan wordt de bemanning normaal opgeroepen. Tot varen kwam het echter nog steeds niet. Nieuwe oproepen zullen echter niet verzonden worden, werd ons verzekerd, zodat de volgende daad door de opva renden gesteld zal moeten worden. zijn geld thuis had laten liggen, doch in Delfzijl vijfhonderd gulden te goed had. De automobilist leende hem een tien tje en kreeg de belofte dat het geld per postwissel de volgende dag zou worden geretourneerd. Het geld kwam echter niet en de Voorburger kwam tot de con clusie dat hij beetgenomen was. Toen hij Dinsdag tussen Utrecht en Den Haag reed zag hij dezelfde jonge man staan liften, weer met zijn arm in verband. Hij stopte en de jongeman vroeg of hij mee kon rijden naar Rotter dam. Dat ging, maarde automobilist reed naar de politie in Delft. Daar bleek, dat de jongeman de 24-jarige R. uit Leeu warden was, die er zijn werk van maakte automobilisten op deze wijze geld afhandig te maken. Volgens voor zichtige raming maakte hij reeds dertig slachtoffers. Het verband om de arm diende om medelijden te wekken. De politie wikkelde er welgeteld acht-en- dertig meter zwachtel af Het totale prijsindexcijfer van het ge zinsverbruik samengesteld door het C BS. daalde van IS Juli tot 15 Augustus 1951 met 1 punt n.l. van 122 tot 121 (1949 100). De prijzen van aardappelen en groenten daalden belangrijk. Eieren en flessenmelk stegen iets in prijs en ook de fruitprijzen liepen op. Als resultaat van deze invloe den daalde het indexcijfer voor de voe dingsmiddelen met 3 punten. De prijsda ling van kleding en schoeisel zette zich voort, daling 2 punten. Het indexcijfer voor de overige groepen steeg met 1 punt, in hoofdzaak als gevolg van de verhoging van de brandstoffenprijzen. Voor de berekening is het prijsverloop gevolgd in de gemeenten Arnhem, Dongen, Eindhoven. Enschede. Groningen, Heerlen, Tilburg, Utrecht en Zaandam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7