BRIEF VAN H. M. DE KONINGIN AAN TRUMAN Zieke plek in lichaam der mensheid Dreigend politiek gevaar Treinramp eist 13 doden Niet bestaande auto gestolen Zonnig en droog weer locomotief MANOEUVRES EISEN vrij veel slachtoiiërs Internationaal commando het Midden-Oosten en Amerika treffen voor Engeland maatregelen tot voorbereiding Longoperatie noodzakelijk a m m i Tussen neus en lippen 700 millioen voor vlootplan Tenminste 20 doden en 450 zieken en gewonden Geen doden bij de Nederlanders Bromfiets verovert Nederland Tot hoofd en hart Gezin ontkomt aan gasverst Standsorganisatie Aquavion, schip met vleugels J ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951 Opneming in economisch proces beste hulp B9 ontsporing van sneltrein LiverpoolLonden mm Goed opgezette list ein- digt voor de rechter Bmelcö TOESTAND ENGELSE KONING In 1950 57.000 stuks, in 1951 150.000 stuks VICO LEDEREN KLEDING weer Dinsdag demonstratie bij Scheveningen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphfusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Omuiden Bonifaciusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbet tarief Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Vluchtelingenprobleem wekt bezorgdheid H. M. de Koningin heeft Vrijdag door tussenkomst van haar ambassadeur te Washington een persoonlijk schrijven doen overhandigen aan de president van de Verenigde Staten, waarin zij haar bezorgdheid uitspreekt over bet interna tionale vluchtelingen-probleem en verzoekt om eer. initiatief teneinde „deze zie ke plek uit het lichaam van de mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend politiek gevaar zou blijven vormen". Dr. J. H. van Royen, die dit schrijven aan president Truman overhandigde, deel de daarbij mede, dat de Nederlandse regering besloten heeft opnieuw honderd a tweehonderd bejaarde en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. Evenals bij vorige gelegenheden zal deze overbrenging dienen te geschieden met medewerking van kerkgenootschappen e,d. waarover het overleg nog gaan de is. De regering is echter bereid deze toelating terstond te bevorderen. President Truman ging accoord mefde Publicatie van deze brief. De tekst luidt ais volgt: ..Mijnheer de President, In deze na-oorlogse jaren heb ik veel na gedacht over het steeds moeilijker wordende probleem van de vluchtelin gen en van huis en haard verdrevenen in Mie delen van de wereld. De oorza ken van deze onrustbarende situatie buiten beschouwing latend, ben ik diep begaan met de noden dezer vluchtelin gen en ontheemden en vooral met het lot van die moeilijke gevallen, die nog lange tijd verzorging en onderhoud no dig zullen hebben. Ik ben mij ten volle bewust van het prachtige en bewonderenswaardige werk, dat in de loop van deze jaren is verricht en van de resultaten, die be reikt zijn door de U.N.R.R.A., de I.R.O., de kerken en door particuliere organi saties. In al deze inspanningen heeft het Amerikaanse volk het grootste aandeel genomen, zowel wat betreft de ter beschikking-stelling van werkers als de verschaffing van middelen. Wij in Nederland proberen ook ons aandeel te leveren, niettegenstaande ons eigen, ernstig overbevolkingsprobleem. De I.R.O. beëindigt thans haar taak. De Verenigde Naties hebben een Hoge Commissaris benoemd om te voorzien in de internationale bescherming van grote groepen vluchtelingen, maar bescher ming is niet voldoende. Een internatio naal apparaat is opgericht voor de Ko reaanse en de Arabische vluchtelingen, maar elders ontbreken zulke organen. Er is geen waarborg, dat grote groepen Dertien personen zijn om het leven gekomen toen Vrijdag de sneltrein Li verpoolLonden in de Midlands bü de Stow-Hill-tunnel ontspoorde. De rijtui gen en de locomotief lagen her en der verspreid. Slechts drie rijtuigen bleven op de rails staan. Van de 700 passagiers moesten er vijftig in het ziekenhuis van Northampton opgenomen worden. Anderen konden vertrekken nadat hun lichte kwetsuren verzorgd waren. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld, maar verscheidene passa giers verklaarden, dat de trein al begon te stoten, toen hij nog in de Stow-Hill- tunnel reed. Zowel de machinist als de stoker ont snapten aan een wisse dood. De machi nist lag anderhalf uur onder de kolen bedolven. Hij was gewond en verdoofd, maar hij kon lopen. Door de oplettendheid van een rem mer van de verongelukte trein is ver moedelijk een tweede ramp voorkomen. Hij besefte, dat de Royal Scot", een trein van Londen naar het Noorden, elk ogenblik de plaats des onheils kon be reiken. Hij liep hard over de baan naar een seinpaal, die hijop onveilig zette. Twee minuten later zóu de „Royal Scot" in volle vaart op de wrakstukken inge reden zijn. Nadat de locomotief van de Liverpool- Londen-Express was ontspoord, reed de machine van de spoordijk af, een aantal rijtuigen meesleurend. De rest van de trein, die te plotseling in zijn snelheid werd geremd, perstte nog een aantal Tijtuigen links en rechts van de baan, rukte tientallen meters rails uit de grond en kwam tenslotte tot stilstand. De lucht foto geeft een overzicht van de wrak stukken. vluchtelingen ook die materiële steun zal worden verleend, die zij hard nodig hebben. Evenmin is het zeker, dat de noodzakelijke maatregelen zullen wor den genomen om het mogelijk te maken, dat die vluchtelingen, die men niet in andere landen kan herplaatsen, in het land waar zij thans verblijven geassimi leerd worden. Waar de vrije landen reeds overbe last zijn met politieke, militaire en economische problemen van iedere dag, zou het vluchtelingenvraagstuk op de achtergrond kunnen geraken. Maar u zult het met mij eens zijn, dat politieke kwesties op de gevaarlijkste wijze kunnen worden toegespitst door de ontevredenheid en onrust van mil- lioenen die talrijk genoeg zijn om een groot land te bevolken. Daarom leg ik u dit probleem voor ift al zijn urgentie voor vandaag en voor de komende tijd. Ik zou u willen vragen het initiatief te willen nemen voor een nieuwe aanpak om deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden, waarin het anders een dreigend, poli tiek gevaar zou blijven. Dit kan, naar mijn mening, alleen be reikt worden door deze mensen te ver lossen van hun gevoel van onvrede en mislukking en hen zodoende te helpen hun onafhankelijkheid en zelfrespect te herwinnen Ik geloof, dat de beste wijze om ben te helpen is, hen op te nemen in het economische leven, opdat zij in staat raken de verantwoordelijkheid te dragen voor degenen, die van hen af hankelijk zijn De assimilatie der vluchtelingen moet het doel zijn. In veel gevallen zal dat verdere materiële hulb vereisen, maar zoals u met mij eens zult zijn die hulp kan slechts doeltreffend zijn, wan neer zij wordt gegeven in een christe lijke geest van onderlinge verantwoor delijkheid en liefde. Slechts dan zal de enkeling voelen, dat voldoende aandacht wordt geschonken aan zijn moeilijkhe den in haar verschillende aspecten, en dat het geheel van zijn fundamentele mensenrechten, zoals die door de Ver enigde Naties zijn afgekondigd, tot een levende werkelijkheid wordt Ik geloof, dat wij slechts in die geest een oplos sing zullen kunnen vinden voor dit en alle andere grote problemen der mens heid. Zij, die in nood verkeren, moeten om het eens zo uit te drukken bezien worden met de ogen van de maatschap- De wrakstukken van de gisteren op het vliegveld Soesterberg verongelukte Spitfire. pelijke werker. Te vaak worden de vluchtelingen slechts benaderd uit een oogpunt van hun waarde als arbeids factor. Voor zover zij niet tot werk in staat zijn, worden zij als een last beschouwd. Wij mogen evenwel niet over het hoofd zien, dat er ouden van dagen zijn en zieken, gebrekkigen en kinderen Evenmin mogen wij omstan digheden toelaten, waardoor gezinnen uiteen gerukt worden. Zolang zulke dingen gebeuren, moet de wereld hun vijandig' toeschijnen. Dit zal hen diep verbitteren en allen leerden wij de les hoe zèer verbitterde mensen ge neigd raken totalitaire ideologieën aan te hangen. Bij hulpverlening is qualiteit nog be langrijker dan quantiteit en, zoals altijd, kan ook hier de geneeswijze slechts tot resultaat leiden, indien die wordt toegepast in een geest van eerbied voor de vrijheid van iedere mens en ieder volk, aangezien slechts zulk een vrij heid hen in staat kan stellen deel te nemen in de ophouw van een gezonde wereld. Omdat ik weet hoe zwaar de last is, die drukt op de schouders van de pre sident van de Verenigde Staten, heb ik geaarzeld u te benaderen. Ik weet evenwel, dat u er niet slechts het poli tieke belang van ziet, maar dat u ook het menselijk begrip en het geloof hebt, die nodig zijn om deze vraagstukken aan te vatten. w.g. JULIANA" (Van onze correspondent) Twee Groninger compagnons H. R. en R. K. bedachten een list, die hen uiteindelijk met de strafrechter in aan raking bracht, doch die behoorlijk goed van tevoren was opgezet. De beide he ren hadden geld nodig. Zij droegen toen een auto die niet bestond over aan een firma in Groningen om deze ook alweer op papier in huurkoop terug te krijgen. Toen echter de financiële toestand slecht was, de den de heren bij de politie te Deventer aangifte dat hun niet bestaande auto was gestolen. Bij de verzekeringsmaat schappij vroegen ze thans schadever goeding. Deze poging om aan geld te komen was zo goed voorbereid, dat op deze gefingeerde auto een wegenkaart was uitgegeven. De Officier van Justi (Van onze weerkundige medewerker) Hoogstwaarschijnlijk zal een krachtig en omvangrijk hogedrukgebied ons een rustige en zonnige Zondag brengen. Het centrum van dit hogedrukgebied trok gisteren juist over ons land in Oostelijke richting. Aan de Wcstflank er van stroomt thans warme lucht van 16 tot 18 gr. C., waarin vrijwel geen bewolking voorkomt, naar West-Europa. De minimum-temperaturen zijn de laatste nachten zeer laag geweest. Op Ypenburg werd hedenmorgen 3 gr. C gemeten, evenals in Brabant. Plaatselijk kan hier en daar lichte nachtvorst zijn opgetreden. Een depressie, die over dc Oceaan de Golf van Biscaje nadert, gaat morgen langzaam aan een bedreiging vormen, maar de kans, dat het de gehele dag droog en aangenaam weer zal blij ven, is groot. Advertentie tie eiste tegen R. zowel als tegen een gevangenisstraf van twee jaar. Tot nu toe zijn er bjj de Atlantische legermanoeuvres vrij veel doden en gewonden te betreuren. De realiteit bij deze oefening is zeer dicht bena derd, meer door de vurigheid waar mede de soldaten de oefening beleven, dan door de opzet ervan. In de mili taire hospitalen in het manoeuvrege- bied heeft men tenminste twintig do den en vierhonderd vijftig zieken en gewonden opgenomen. In het basis hospitaal in Hannover alleen al wer den negen doden en driehonderd ze ventig zieken en gewonden binnen gebracht. Een Engelse tank reed over zeven man heen. Een artillerie-verkennings vliegtuig, waarmede een Engelse heidsrechters boven het manoeuvre- gebied vloog om de camouflage en K. hel effect van het luchtafweergeschut j te beoordelen, stortte ten Zuidwesten Engeland en de V.S- zullen direct maatregelen treffen om een internationaal commando voor het Midden-Oosten te scheppen. Egypte is gevraagd hiervan deel uit te maken, aldus verluidt in gewoonlijk goed ingelichte diplomatieke kringen in Londen- Hoewel de eerste stappen in het geheim genomen zouden worden, gelooft men, dat samenhangende plannen voor de nieuwe verdedigingsorganisatie op de vol gende bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad (in November te Parys) zullen worden aangekondigd Vrijdag is officieel te Londen bekend gemaakt, dat Koning George een opera tie zal moeten ondergaan. Zij zal, naar wordt verwacht, zeer spoedig geschieden. Reeds wordt een kamer in Buckingham Palace in gereedheid gebracht. Het bul letin, dat door zes artsen is ondertekend, vermeldt niets over de aard der operatie noch over de ernst van de gezondheids toestand van de koning. Een Londense longspecialist verklaarde Vrijdagavond, dat het feit, dat de dokters een operatie in de naaste toekomst hebben aanbevo len, er op wjjst, dat de toestand zeer ernstig is. Een andere specialist zei, dat de door de dokters over de koning ge geven inlichtingen nog zo vaag zijn, dat zelfs een medicus niet kan weten, wat er precies aan de hand is. In het bulletin wordt gezegd, dat de toestand van 's konings long reden geeft tot bezorgdheid. „Gezien de structuur veranderingen, waarvan in het laatste bulletin melding is gemaakt, hebben wij zijne majesteit aangeraden in de naaste toekomst een operatie te ondergaan. De koning heeft deze raad aanvaard", aldus de doktoren. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen in verband met de operatie Dinsdag niet per schip naar Canada vertrekken. Zij hopen later rnet een vliegtuig de reis te maken en toch op 2 October in Quebec aan te komen Na de operatie zullen de geneesheren hun mening kenbaar maken over de voorgenomen reis van koning George in 1952 naar Australië en Nieuw-Zeeland. De Britse bladen vestigen de aandacht op de namen van de geneesheren, die de koning behandelen. Het zijn twee chi rurgen. een hunner is een deskundige op het gebied van chirurgische behan deling van tuberculose, twee specialisten voor ziekten der ademhalingswegen en drie artsen met een algemene practijk. De koning, die thans 55 jaar oud is, is reeds verscheidene malen onder het mes geweest. In 1914, toen hij 18 jaar oud was, werd hij aan zijn blinde darm geopereerd, In 1917. toen hij marine officier was, werd hij geopereerd aan een gezwel aan de twaalfvingerige darm. In 1934 werd hij behandeld voor bloed vergiftiging aan een zijner handen. In 1949 werd hij geopereerd om de bloed circulatie m zijn rechterbeen beter te doen functionneren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren 1 Augustus in ons land 148.356 rijwielen met hulpmotor in ge bruik. 1 Augustus van het vorig jaar bedroeg het aantal 55.239. In één jaar is het aantal rijwielen met hulpmotor In ons land dus met rond 93.000 gestegen. Voor de grootste drie gemeenten be droeg het aantal „bromfietsen" op 1 Au gustus: Amsterdam 13.038, Rotterdam (met randgemeenten) 10.218 en 's-Gra- venhage (met randgemeenten) 10.554. Dit commando zou naar verluidt niet met de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie samengeweven worden, doch het gemeenschappelijke lidmaatschap van landen als Engeland, de V.S. en waarschijnlijk Turkije zou een goede verbinding tussen de twee verzekeren. Voorts verluidt, dat reeds enige tijd aan de militaire opbouw van het voor gestelde commando onder auspiciën van de vaste militaire commissie van de verdragsorganisatie te Washington wordt gewerkt. Hef uitwerken van de plannen -'hing af van de politieke vraag of Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Verdrag zouden wor den toegelaten, omdat Turkije, gezien zijn geografische ligging, in de toe komst waarschijnlijk een spil zou wor den, waarom beide verdedigingsplan nen zullen draaien. De Britse ambassadeur in Egypte, sir Ralph Stevenson, heeft de Egyp tische premier, Nahas Pasja, een persoonlijke boodschap van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison overhan digd. De premier verklaarde later: „Er zal geen commentaar worden gegeven, voordat de inhoud van de boodschap van de heer Morrison volledig bestudeerd is". Volgens Reuter heeft Engeland me degedeeld bereid te zijn het verdrag met Egypte met wederzijds goedvinden op te heffen, als het vervangen zou worden door een „afspraak of over eenkomst", die de verdediging van de zone van het Suezkanaal voldoende zou beveiligen- Het Britse voorstel voorziet in het binnen bepaalde tijd terugtrekken van de Britse soldaten uit dc zone, doch het voorziet tevens in de instandhouding van militaire installaties op sleutelpun- ten. De overeenkomst zou aan Egypte's samengaan met een nieuw defensiecom mando van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie voorafgaan. Abdel Rahman Azzam Pasja, secre taris-generaal van de Arabische Liga. heeft Vrijdag verklaard verrast te zijn over het feit, dat zonder overleg met de Arabische staten besloten is een N.A.T.O- voor het Midden-Oosten op te richten. Hij weigerde hierop verder in te gaan maar zei, dat de zeven leden van de Arabische Liga de kwestie zouden be- De haat heeft nog nimmer iets goeds tot stand gebracht spreken op een vergadering van de politieke commissie der Liga. De eerste perscommentaren over het voorstel wa ren ongunstig. Twee van Egypte's grootste bladen verklaren in hun Za terdagochtend-edities, dat Egypte een verdedigingscommando voor het Mid den-Oosten zal afwijzen, tenzij de En gelsen eerst uit de strategisch belang rijke Suezkanaalzone wegtrekken. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Snyder, heef Ineen verklaring van het ministerie bekend gemaakt, dat op de conferentie van de Noord-Atlanti sche Raad te Ottawa de V.S- geen verplichtingen op zich hebben genomen of een voorstel hebben gedaan om dc hulp aan het buitenland te verhogen. Hoewel het duidelijk is, dat vele landen van het Noord-Atlantisch Pact econo mische en financiële moeilijkheden hebben, die het dragen van de militaire lasten verzwaren, aldus Snyder, wil ik met nadruk verklaren, dat de Ameri kaanse delegatie te Ottawa niet beloofd heeft, dat een uitbreiding van de hulp te verwachten is. var. de Nederlandse sector naar bene den. De piloot en de scheidsrechter werden gedood. Een Belgische pa trouille schoot vanmorgen in de om geving van Nienburg met scherp op een Engelse vrachtwagen. Elf Britse soldaten en een Duits kind werden met zware en minder zware verwondingen in een hospitaal opgenomen. Bij de Nederlandse soldaten zijn nog geen doden te betreuren. Er kwamen wel vrij veel verkeersongelukken voor. De jongens van de 31ste regiments ge vechtsgroep rijden inderdaad zeer hard. Dat valt zelfs de militairen vam de an dere deelnemende landen op. Gelukkig is het echter bij enkele zware gewonden gebleven. De meesten kwamen er won der boven wonder bijzonder goed af. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Meer bewolking, maar waarschijn lijk tot aan het einde van de middag overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind. Zowel vannacht als morgen overdag iets hogere tempe raturen. Zondag: Zon 6.2618.39 Maan 22.19—15.46. Maandag: Zon 6.2718.36 Maan: 23.27—16.23. In de woning van het gezin W. te Castricum ontstond in de nacht van Donderdag op Vrijdag een lek in de slang van een gasstel. Langzaam maar zeker werd de woning met gas gevuld. Toen de heer des huizes 's morgens ont waakte trof hij zijn vrouw bewusteloos aan. Hij trof ijlings maatregelen om erger te voorkomen. De twee kinderen, wier kamerdeur gesloten was, bleken geen nadelige gevolgen te hebben onder vonden. De toestand van mevr. W. is bevredigend. Van Generaal tot Priester en patiënt het haar weer te groeien en wel in de Een vroegere generaal oorspronkelijke kleur, die - het 20 jaar geleden had van het Keizerlijke Rus sische leger, Henri Kron- kowski, is onlangs op 68-jarige leeftijd door Z. H. Exc. Mgr. Feltin. aarts bisschop van Parijs, tot priester gewijd. In 1920 wist Kronkow- ski uit een concentratie kamp in Siberië te ont snappen. Via China be reikte hij de Verenigde Staten, van waaruit hij in 1921 naar Frankrijk kwam, waar hij sedertdien steeds heeft gewoond. Het laatst was hij leraar aan een school voor kinderen van Poolse mijnwerkers in het plaatsje Lens in Noord- Frankrijk, waar hij ook zijn eerste H. Mis heeft opgedragen. Op 11 Augus tus 1944 verloor hij zijn vrouw tengevolge van een bomaanval. Medisch Mysterie De New York Times verhaalt de wonderbaar lijke geschiedenis van een 74-jarige man, die na cor tisone (het nieuwe genees middel o.a. tegen rheuma- tiek) te hebben gebruikt het donkere haar van zijn jonge jaren heeft terugge kregen. Maandenlang had de grijsaard last gehad van een kwaadaardige huid ziekte, tengevolge waar van hij al zijn zilverwitte haren was kwijtgeraakt en met een kale schedel rondliep. Door het ge bruik van cortisone genas dc huid en begon tot stom me verbazing van dokter gehad. De man heeft nu weer een flinke haardos, maar de kale plek, die hij altijd al op de kruin had, is gebleven. De dokter weet geen verklaring voor dit merkwaardige ver schijnsel, maar constateer de, dat alleen het haar. dat tengevolge van de huidziekte was uitgeval len. weer in zijn oorspron kelijke kleur was terug gekeerd. Cortisone kan dus niet beschouwd wor den als een algemeen doel matig middel tegen grijs worden en haaruitval Toepasselijke Lectuur Een gevangenisbewaker in Colombus in Amerika zat te lezen, toen plotse ling een grote electrische lamp op zijn hoofd viel en hem „knock-out" ter aar de deed zijgen. Toen men hem bewusteloos vond, hield hij nog het week blaadje in de hand. waar in hij het artikel: „When your lights zo out" (Wan ner je licht uitgaat" had zitten lezen. Onthoofding De 57-jarige toneelchef Fritz Balluneit keek ach ter het toneel van de Ber- lijnse Stadsopera in een koker, toen het ijzeren brandscherm omhoog ging. Het contragewicht vie.l naar beneden en onthoofd de de ongelukkige. (Van een bijzondere medewerker) Naar aanleiding van ons artikel van vorige week Zaterdag bereikte ons het verzoek nader te willen aan geven wat wij verstaan onder „devalua tie der standsorganisatorische gedach te". Hoewel we ons bewust zijn groot gevaar te lopen van te worden misver staan, willen we hiertoe gaarne een po ging wagen, omdat we eerlijk de over tuiging zijn toegedaan dat de tijdsom standigheden ons als met geweld dwin gen aandacht te schenken aan persoon lijkheidsvorming. Feit is immers, dat in de periode, waarin de grote katho lieke sociale organisaties hun arbeid verrichtten, het aantal onkerkelijken in Nederland steeg met 600 pet. (3 pet. in 1875 tegen plm- 18 pet. nu); feit is dat een ernstige verschuiving naar de on gezonde zijde plaats vond en vindt in de geboortecijfers; feit is dat het aantal non-paschanten, onder zich nog katho liek noemenden, schrikbarende afmetin gen heeft aangenomen; er is een diep tepunt bereikt in de belangstelling van de massa voor godsdienstig-zedelijke en andere wezenlijk culturelè arbeid. Natuurlijk kan men, niet zonder succes, de vraag stellen op welk punt We zou den staan, hadden we in Nederland geen katholiek-sociale organisaties, geen katholieke pers. scholen, radio, enzo voort gehad. Beelden van ontvolkte Franse en Italiaanse kerken, met alle gevolgen van dien, dringen zich dan on willekeurig op. Maar deze ..spiegeling aan een ander" is ons toch al te zacht. Te spoedig hebben wij de neiging de dingen in het eigen huis door een ge kleurde bril te zien. ..Het is nier nog zo kwaad met". Een zodanige stemming, gevoegd aan de noodzaak heel veel aan dacht te schenken aan de sociaal-eco nomische gebeurtenissen, kweekt een valse gerustheid, die ons vroeg of laat gruwelijk zal doen ontwaken- Wanneer we nu iets gaan zeggen over de accentuering van materiële zorg zaamheid, dan versta men ons goed. We denken er niet aan de vakbewegingen van arbeiders, boeren en middenstanders te vragen zich te matigen in hun materiële zorg (op christelijke basis) voor de leden. Ze vervullen hiermede een dure christenplicht, die nooit straffeloos mag worden verwaarloosd. Maar men ver- gete nooit dat het de (christelijke) zeden zijn die de wetten moeten maken en niet omgekeerd: Wetten maken nooit zeden- We hebben soms de indruk dat men vergeet dat het geen machine is die geconstrueerd moet worden, maar een organisme, dat moet worden gezond gemaakt. Het gaat immers over een maatschappij van levende mensen, wier verhoudingen worden bepaald en be heerst door hun deugden of ondeugden. Nu weten we wel dat ook in de vakbe weging de vergaderingen met de Chris telijke groet of een ander gebed wor den geopend en gesloten; men ook daar triduums kent en bevordering van het retraitewerk, maar dat ligt daar niet onlogisch secundair. Primair gaat het om rechts- en bestaanszekerheid in de meest uitgebreide materiële zin. Ten bewijze dat een devaluatie in de waardering voor het vormingswerk aan de gang is, willen we op de volgende punten de aandacht vestigen. Vervolg op pag. 5) Dinsdag zal op de Noordzee bij Sche veningen een demonstratievaart worden gemaakt met de „Aquavion", een door de Zweedse ingenieurs Alrrrqvist en Elg- .-"tröni uitgevonden nieuw vervoermid del te water. Het technische principe van de aquavion is hetzelfde als dat van het vliegtuig: het vervoermiddel wordt tijdens de vaart gedragen door de re actie van het water op twee of meer on der de romp gemonteerde vleugels. De voordelen van het nieuwe vaartuig zou den o.m. zijn: vermindering van de wa terweerstand met ongeveer zeventig procent, daardoor hogere snelheid en minder brandstofverbruik; betere ma noeuvreerbaarheid en grotere stabiliteit en de mogelijkheid de snelheid vlug op te voeren. Er zijn zes typen aquavion: voor twee, vijf, zestien, veertig, tachtig en honderdtien personen. De zeewaardigheid begint bij het type voor zestien personen, de aquastroll. De aquavion. die in Sche veningen komt demonstreren, is een type voor tachtig personen. De kruissnelheid is 32 zeemijl (60 km.) per uur. Het vaar tuig is onderweg van Stockholm naar Le Havre en is één van 'n serie, die is aan gekocht door de „Société Franscomère de Navigation" te Saigon (Indo-China1. Het wordt in Parijs geschikt gemaakt voor de tropen. MCLPr 0€ BISSCHOP kskmbh Bouwen/ Hoe twee rode Koreaanse chauffeurs na hun gevan genneming door de troepen van de Verenigde Naties zich wensten te laten fotograferen. Minister Staf deelt in zijn Marinebe groting mede, dat de bouwkosten van de in aanbouw zijnde schepen, uitgaande van het prijs- en loonpeil per 1 Juni 1951, in totaal 706 millioen zullen be dragen. Voor de beide kruisers „De Zeven Provinciën" en ..De Ruyter" belopen ae kosten 160 millioen, voor de zes onder zeebootjagers 1947 229.5 en voor de zes onderzeebootjagers 1949 246 millioen en voor de vier in aanbouw zijnde ond°r zeeboten 70.5 millioen. Voor de beveiliging van Nieuw-Gui- nea wordt 17,5 millioen uitgetrokken. Voor de torpedoboot jager in de wateren van Korea worden de kosten voor 1952 begroot op 2,5 millioen. Het ligt in het voornemen de „Karei Doorman eind 1951 wederom in dienst te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1