Peter Pennarts en Jan Glissenaar 3218 km op de fiets Een engeltje van mets Interessante tocht met rijke en leerzame indrukken Haarlemmer vertelt Dodelijk ongeval in Olycanstraat VOLKSCONCERT De jeugd in de Stadsschouwburg KUNST-en ANTIEKSHOW Frans Heerkens Thyssen tuinen HERINGA WUTHRICH g MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 PAGINA 2 Driejarig meisje onder draaiorgel Veertig jaar bij de P.T.T. Burgerlijke Stand Dankbare stemming Oud.leerlingen St. Henricus 80 BEZOEKT DE Plein 13 - Haarlem Slaapwandelende auto maakt botsingen Ned. Kath. Vrouwen beweging Meer dan 120 km p.u. 5 brede plaatsen - veel bagageruimte HEEMSTEDE Motorrijder ernstig gewond Gemeenteraad Met „Oud Heemstede- Bennebroek" naar Gouda SCHOOL- EN WERK- Gouden kloosterfeest van pater N. Vlaar gevierd Fokveedag Haarlem St. Lambertus Diefstal uit kleedhokje Echtpaar stal deken Wielrijder aangereden Persoonlijk kampioenschap Biljarten Cursus bloemenschikkers n TIP VAN BOOTZ Orgelbespeling ZANDVOORT Gemeenteraad BLOEMENDAAL Geen voorrang verleend WASSERIJ DUYN Frans Heerkens Thyssen Electrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Grote belangstelling voor Spoorwegwandeltochten Beurs van Amsterdam De Haarlemmer Peter Pennarts en Jan Glissenaar uit Montfoort (u weet wel, van de Java-Holland Jeep-Expresse) hebben een fietstochtje van maar liefst tweeduizend mijl arhter de rug. Op de kop af 3218 kilometer door Nederland, België, Frankrijk, Engeland, Schotland en Ierland. De reis was bedoeld als voorproefje van de lange tocht, die zij in Mei van het volgend jaar naar Zuid-Afrika gaan maken. De wielrenners, die een Ronde van Nederland of Tour de France gewoon aan hun pedalen lappen, hebben zich tevens op de hoogte gesteld van het leven in deze landen en de eerste contacten voor de komende wereldreis gelegd. „De lonen van de arbeiders zijn goed vertelt Pennarts. „En het eten en drinken is niet zo slecht als we hier wel eens denken- Er werken zeer veel vrouwen op de fabrieken, die natuur lijk een extra centje mee naar huis brengen. Dit heeft zijn goede en kwade kant. Weliswaar wordt het gezinsinko men vergroot, maar het gezinsleven lijdt er onder. Voor de financiën van de arbeiders is het beslist niet noodza kelijk dat de vrouwen op de fabrieken werken. Men kan er ook zo komen, 's Avonds maken ze het meeste geld toch op in de thee- en bierhuizen. Ondanks de grote moeilijkheden, waaronder de nog steeds heersende in vloed der vrijmetselaars, wordt er door de „Young Christian workers" ook in de godsdienstige richting hard en goed gewerkt". In zijn woning aan de Van Keulen straat teruggekeerd, heeft Peter Pen narts ons iets van de wonderlijke fiets tocht verteld. Op 20 Juli j l. vertrok hij met zijn vriend uit Montfoort om met 35 kilo gram bagage naar Antwerpen te fietsen, van waaruit zij de volgende dag naar Calais trokken. Voor één pond zaten zij gedurende vijf kwartier op een boot die hen naar Foikstone bracht. Al gauw waren ze toen in Canterbury, het schitterende „Rome van Engeland". Slechts twee dagen bleven zij in Lon den, want alvorens de tentoonstelling ter gelegenheid van het Festival of Britain te gaan zien, wilden zij zich van het gewone dagelijkse Engelse le ven op de hoogte stellen. Zij hebben veel onder de arbeiders verkeerd, vooral ook omdat het de be doeling is hun indrukken in „De Ka- jotter" weer te geven. Zaterdagmiddag kwart voor zes vond in de Olycanstraat een ernstig ongeval plaats, dat aan de 3-jarige Elly V, wo nende aldaar, het leven heeft gekost. Tegen half zes verscheen er in de straat een draaiorgel, dat nabij de wo ning van het meisje geruime tijd stil stond. Het kind ging op de zijtreeplank zitten. Toen het draaiorgel echter plot seling in beweging kwam, viel zij op de grond en kwam zij terecht voor een achterwiel, dat over haar onderlichaam reed. Het slachtoffertje, dat per ziekenauto naar het Grote Gasthuis werd vervoerd, bleek na aankomst aldaar reeds over leden te zijn. Op Zondag 30 September hoopt de heer J. Fiege, v. Oosten de Bruinstr. 107, de dag te herdenken waarop hij veertig jaar geleden werd benoemd tot bestel ler bij de posterijen. Van 1928 af deed jubilaris dienst als voorsorteerder aan het hoofdkantoor Zijlstraat, daarna van 1930 tot 1941 als waarnemend hoofdbe steller en in October 1941 werd hij be vorderd tot hoofdbesteller. De jubilaris heeft op organisatiege bied veel verricht, o.a, is hij lid van net afdelingsbestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren en bestuurslid van de Vakgroep bestuur P.T.T. van eerstge noemde organisatie. Tevens was hij vele jaren secretaris van de woningbouw vereniging „De Voorzorg" te Haarlem. Door zijn humaan en correct optreden en stipte rechtvaardigheid gepaard gaan de met goede begrippen van saamhorig heid, heeft de jubilaris zeer vele vrien den verworven. Het zal de heer J. Fiege zeker niet aan belangstelling ontbreken by de te houden receptie op Zaterdag 29 Sep tember van 1517 uur in de Kroonzaal van het café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt. Advertentie DE HUWELUKSFOTOGRAAF IN HET STADHUIS A.s. Bruidsparen kunnen zelf weer be palen welke fotograaf zij, in het Stad huis te Haarlem, wensen, mits zij dit OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar bekend maken. Daarna is het NIET meer mogelijk een ongedwongen keuze te doen. Laat U, VóóR U IN ONDERTROUW GAAT, inlichten door één van onder staande, erkende Specialisten. Vereniging van Haarl. Fotogr. Sectie Reportagef otografen Foto Gé Posch, Breestraat 6; Tel. 208D4 Foto B. v. Donselaar, Rijksstraatweg 206, Tel. 24050 Foto Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, Tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, O ver veen. Tel. 16012 Foto J. tfalks, Raamsingel 46, Tel. 17818 Foto Scherpenhuyzen-Walbreeht, St. Bolwerk 6, Tel. 20095 Foto L. Boersma, Stuyvesantpl. 6, Tel 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161, Tel. 25637 Geboren: 20 Sept. A. WillemseVer- zijlenberg z., A. M. PoelhekkeKoch z., 21 Sept. W. C. SleperMantel z., A. G. van LeersumWillems z., A. T. van der ZandeZonneveld z., H. A. J. Busch- manWeijers z., M. M. Dijsde Zoeten z., J. H. van der LindeSchadee z., 22 Sept. H. P. M- Rieckvan Osch z. 21 Sept. E. Romkes—Langereis d., C. KoehorstBloem d-, P. Weltevreden de Neef d-, M. L. TielemanWinter d., A. Diebenvan der Velde d., 22 Sept. C. Groot—van Elten d.. W. H. S. C. P. Westenbergvan Luijken d., S. W. J. de JongVork d. Gehuwd: 22 Sept. J. A- Renooij en H. van Musscher. Overleden: 20 Sept. M. A- de Haan Kleinenbroich, 70 j., Wagenweg; M. RoosenSival, 68 j., Olmenstraat; 21 Sept. W. P. J. Diermanse, 74 j-, Voor- tingstraat; K. Stadt. 66 j., Kampervest; C. Verhulst, 74 j., Grote Houtstraat. Op fietsen, die hen per stuk maar zes tientjehadden gekost, vertrokken Jan Glissenaar en de Haarlemmer Peter Pennarts (rechts) uit Montfoort. Van Engeland fietsten de Haarlem mer en zijn collega naar Schotland. Geheel anders was het in Ierland, waar het volk zo door en door katho liek is (95%) dat een Kajottersbewe- ging er zelfs overbodig schijnt- De ontdekkingsreizigers kwamen in aan raking met het werk van father Hees, die veei goeds doet voor het op peil houden van het Ierse religieuze leven en het materialisme veracht, wanneer dit zijn verkeerde invloed doet gel den. „Te hard werken maakt jullie on gelukkig", zei de priester tegen zijn gelovigen en hij begon met het leg gen van een dansvloer in het paro chiehuis- Misschien juist door deze, vrijwel algemeen heersende opvat ting doet de Ier het maar kalm aan en staat zijn land economisch dikwijls bij de andere Europese Janden ten achter. Vervolgens vertelt Pennarts ons iets yver het merkwaardige bedevaartsei- land in het Lough-Derghmeer, waar Sint Patrick, de Willibrordus van Ier land, enige tijd heeft gewoond. Wan neer men aan de bedevaart wil deel nemen, mag men één dag van tevoren niets eten. Dan gaat het op de boot naar het eilandje. Aan de kust trekken alle bedevaartgangers kousen en schoe nen uit en lopen over de rotsen en pun tige stenen barrevoets naar de kerk, die in de loop van de komende nacht gedurende zeven maal achtereen be zocht moet worden. De tweede nacht mag men wel naar bed en krijgt men een kop thee met droog brood. De der de dag wordt dan gebruikt voor de terugtocht, die op dezelfde wijze ge maakt wordt als de heenreis. Dat deze bedevaartplaats erg in trek is, blijkt wel uit het feit dat ze dit jaar reeds door 36.000 mensen werd be zocht, voornamelijk in het buitenland vertoevende Iersen en de bevolking van het land zelf Via Dublin, eigen lijk de enige flinke stad in Ierland fietsten de wereld reizigers naar Cork. Daar troffen zij een kustvaarder uit Groningen, die hen meenam naar Poole in Engeland Twee dagen heb ben zij met de Ne derlandse beman ning op het schip gezeten en ze zijn knap zeeziek ge weest. De tocht ging ver der naar Londen waar zij nu lan ger verbleven en tenslotte naar Do ver, waar zij we derom een Neder landse kustvaarder aantroffen, die hen naar Schiedam heeft gebracht. „Het is een pret tige tocht geweest", vertelt Peter Pen narts tot besluit. „In totaal hebben we maar zes lekke banden gehad en we hebben veel er varingen opgedaan die we voor onze reis naar Zuid- Afrika goed kun nen gebruiken. BIOSCOPEN: Rembrandt: De Minivers (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Terwille van mijn kind (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Clochemerle (volw.) 2, 7 en 9.15 uur: Frans Hals: Sunset Boulevard (18 j.l 2.30. 7 en 9.15 u: City: Verboden huwelijk (18 j.) 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Storm over Texas (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 24 September Concertgebouw: Piano-avond door Cor de Groot, 8 uur. Stadsschouwburg: Thalia met „Het Chinese landhuis", 8 uur. Dinsdag 25 September Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 uur. Stadsschouwburg: Thalia met „Het Chinese landhuis8 uur. Sloot het Haarlems Muziek-instituut, directeur N. Hoogerwerf Sr., kortelings het vorige schooljaar met een zestal leerlingenuitvoeringen af, het ving nu reeds aan met de traditionele serie leraren-concerten. Op dit in de zaal van het eigen schoolgebouw gegeven concert werkten de heren Dick de Reus, violist, en Johan Otten. pianist, mede. Alhoewel de zaal uiteraard geschikt is voor kamermuziek, klinkt vanzelf sprekend een grote concertvleugel al dra te sterk tegenover de viool. Nu zou men kunnen opmerken: laat de pianist zijn spel steeds naar dat van de violist regelen. In een Brahms-sonate, zoals d-mi- neur met haar uiterst bewogen Alle gro en geagiteerde Finale, moet echter de pianist om het karakter te benade ren. zich vrij kunnen uiten. Zijn par tij heeft in dit geval verre van een begeleidende taak. Gelukkig bezit violist de Reus een prachtig oud-Italiaans instrument, waar op hij een zeer groot klankvolume kan ontwikkelen en dat in het fortissimo even mooi en zangrijk blijft als in het pianissimo. Dientengevolge ver kregen de beide instrumentalisten zo wel in de Brahms- als in de Mozart- sonate (Bes majeur) een evenwichtig klankvolume. Het bleef evenwe] niet bij een mooie, afgeronde klank, er sprak steeds uit hun spel een diepdoorvoelde muzikali teit. Deze heren vormen geen vaststaand duo, doch door hun grote technische vaardigheid, meer nog door hun stijl begrip en artistiek aanpassingsvermo gen bereikten zij een bewonderenswaar dig samenspel. Na de pauze ging z.g. kleingoed: num mers van Pugnani en Mozart in de fraai violistische Kreisler-beweging en vier stukken van Joseph Suk, waarvan de „Appassionata" ons sterk aangreep en dc markante „Burlesca" frappeerde. Brahms' Sonate bleef daarentegen het hoogtepunt van de avond vormen. Hier in ontplooiden de artisten zich op ver- rassendg wijze, dat was musiceren van de hoogste orde. De talrijke belangstellenden gaven op enthousiaste wijze blijk van hun inge nomenheid met het gebodene. O. K. Dank zij de onvermoeide pogingen van de voorzitter der oud-leerlingen van de Sint Henricusschool te Heemstede, de heer Jan de Beer, kan een tocht naar de KRO in Hilversum worden gemaakt. Op Vrijdag 5 October zal het programma „De klok heit negen" bijgewoond wor den. De deelnemers vertrekken om ze ven uur vanaf de Henricusschool, waar de fiets gestald kan worden. Daar er geen onbeperkt aantal plaatsen beschikbaar is, kunnen slechts de oud-leerlingen zelf meegaan. Schriftelijke opgaven en inlich tingen bij Jan de Beer, Ravelingsteeg 2 rood, Haarlem of bij broeder Albertus, Herenweg 103 A Heemstede. Aanmel ding tot uiterlijk 27 September des mor gens. Mogelijk zal er een loting moeten geschieden. in ,,Die Raeckse" te Haarlem lussen Keiler en Roozenburg De ex-wereldkampioen dammen B. Springer doet de eerste zet tn de dertiende partij. - Advertentie bij Om half vier in de nacht van Zater dag op Zondag reed een personenauto met een snelheid van vijftig kilometer in de Kleine Houtstraat. Volgens de verklaring van de bestuurder, een 39- jarige Haarlemse meubelmaker, bleef plotseling het stuur van de auto vast zitten, waardoor deze het rechter trot toir opreed en botste tegen de gevel van perceel 51, waar een zaadhandel gevestigd is. De auto vernielde een grote winkelruit, de tussenlijst en een zijruit en zwenkte vervolgens over de weg naar het linker trottoir. Het gevolg was een botsing tegen de percelen 44 en 46. Van het eerste huis scheurde een deel van de buitenmuur en van het tweede werd de voorkeur ontzet en een ruit ingereden. De bestuurder van de auto kreeg een flinke snijwond aan het hoofd en werd naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar de wond werd gehecht en een bloedproef werd genomen. De auto was zwaar beschadigd. Op 25 September a.s. houdt de Nederl. Kath. Vrouwenbeweging, afdeling K.A.V. zowel als Gildegroep, haar openingsavond voor het begin van het nieuwe werksei- zoen. Deze bijeenkomst zal plaats vinden in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, te 8 uur precies. Reeds eerder werd een globaal overzicht gegeven van het werkprogramma voor het komende seizoen. Deze mededeling kwam niet van de zijde van het bestuur. Daar door was het overzicht in zoverre onvol ledig. dat liet alleen het programma van de Gildegrdfep gaf. De werkzaamheden van de afdeling K.A.V. zullen op geregelde tijden ook in dit blad worden aangekondigd. Op 25 September wordt gerekend op een grote opkomst. De toneelgroep „Nederlandse Come- die" bestaat voor een groot deel uit jongeren, die „Comedia" in de eerste jaren na de oorlog mede tot een van de beste vaderlandse gezelschappen maak ten. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat de directie van deze groep niet minder dan vier acteurs en actrices, die onlangs het eindexamen van de toneel school haalden, engageerde. Gebruike lijk is, dat die jeugdige toneelisten dan voorzichtig aan in de rolverdelingen worden opgenomen. De „Nederlandse Comedie" heeft echter het experiment gewaagd om reeds bij het begin van het seizoen vier debutanten de hoofdrollen te geven in een Frans blijspel van Clau de Puget ,,Een engeltje van niets". Na de première te Amsterdam heb ben wij met een enkel woord reeds ge schreven, dat dit experiment ten volle geslaagd genoemd mocht worden, ook al was de inhoud van het stuk tame lijk onbenullig- Het publiek, dat dit weekend in groten getale naar onze stadsschouwburg was getogen ver blijdend symptoom amuseerde zich kostelijk met de geestige dialogen rond om het engeltje, dat op de aarde was gekomen om een heleboel onrust teweeg te brengen. Het kwam al spoedig in de stemming die bij Wim Sonneveld of Wim Kan gebruikelijk is, met het extra voordeel, dat de grappen, woordspelin gen en snippertjes filosofie door een kwartet over het voetlicht gedragen werden. Wat de inhoud tekort kwam werd overtroefd door het enthousiaste, verkwikkende, hartveroverende spel van die jongeren, gedreven door een heilig vuur om comedie te spelen, ge leid door de ervarenheid van de re- gisseuze Ank van der Moer. Op ver schillende punten was er meer van Ank dan van Claude te ontdekken en het pu bliek mocht er gerust vrede mee heb ben. De Haarlemse debutante Kitty Janssen maakte haar entree op een schommel, die haar van de hemel naar die rare aarde bracht. Reeds aanstonds deelde zij een ondeugende blijheid, een aanstekelijke onbezorgdheid uit en als men mocht denken, dat dit dartele we zentje alleen maar dartel kon zijn werd in het derde bedrijf zuiver aangetoond, dat deze jonge actrice méér in haar mars heeft. Haar afscheid van de we reld redde de wel zeer zwakke eind- intrige van de schrijver. Maxim Hamel vond in enthousiasme wat de tekst door overvloed schaadde, Allard van der Scheer ontplooide een zeer komisch talent, dat bij te vrije teu gels aan waarde kan inboeten. Ina van Faassen stelde een jong vrouwtje voor met iets te weinig oorspronkelijkheid, maar toch wel met begrip voor de waarde van haar plaats in dit blijspel. Ouderen als Joekie Broedelet, Pierre Myin en Wim Bary vervulden kleine rollen. Wie „Het engeltje" gezien heeft is blij naar huis gegaan. En Kitty Janssen bovendien met een dikke bos bloemen. v. W. Advertentie Importeur J. LEONARD LANG STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL 2710O Bij een gecompliceerd verkeersonge val op de Herenweg te Heemstede werd Zaterdagmiddag de 50-jarige motorrijder G. E. v. R. uit Noordwijkerhout ernstig gewond. Om kwart over vijf reden ter hoogte van de Johan de Wittlaan een tweetal personenauto's en een motorrijder met duo achter elkaar. De eerste wagen stak de richtingaanwijzer uit teneinde de Johan de Wittlaan in te gaan. De tweede auto verminderde vaart, doch de motor rijder, die een moeilijkheid met zijn leren jas wilde verhelpen, merkte dit niet op. Op hetzelfde moment zwenkte hij nog naar rechts, reed langs de voorlig gende auto. maar botste tegen de in middels tot stilstand gekomen eerste wagen. De motorrijder smakte tegen de grond. Hij brak zijn rechtersleutelbeen en enkele ribben, liep een hersenschud ding op en een scheur aan zijn linker oor. Per ziekenauto werd hij naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd. De duorijder viel eveneens op de weg, doch kreeg geen letsel. De aangereden auto werd ingedrukt De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag '27 September des middags om vier uur bijeen. Voorgesteld wordt aan Haarlem een bijdrage te verlenen in de kosten voor het examineren van kleuter leidsters. Een crediet van f 1550 wordt gevraagd als bijdrage in de helft van de kosten voor het vernieuwen van het dak van het voor malige stokerijgebouw van het gasbedrijf. Ter wille van de sportbeoefening van het personeel der gemeente-politie wordt een bedrag van f 750 gevraagd. Het aanschaf fen van een sneeuwploeg zal f 3000 kos ten. Deze uitgave is nodig door het sterk toegenomen verkeer ook met autobussen. Voorgesteld wordt de Commissie van Advies voor de woonruimteverdeling we derom voor een jaar te benoemen. Begunstigd door buitengewoon fraai najaarsweer trok Zaterdagmiddag de ver, „Oud-Heemstede-Bennebroek" naar Gouda met drie touringcars en in to taal 95 deelneemsters en deelnemers. Na een zeer voorspoedige reis kwam het gezelschap in Gouda aan en begon men met een bezoek aan het museum Ca- tharina Gasthuis, waar de Heemstede naren niet alleen zeer hartelijk door de conservator, de heer Herbers werden ontvangen, doch waar men tevens ge laafd werd met een kopje thee en een echte Goudse siroopwafel. Hier werden verschillende voorwerpen, meest gouden, toebehorende aan het Koninklijk Huis, waarvan men een speciale tentoonstel ling had gemaakt, bezichtigd. Vervolgens ging men naar de St. Ja"s- kerk, waar de ontvangst niet zo indruk wekkend was, omdat de koster vlak voor het gezelschap de deur van de kerk sloot en naar zijn woning wandelde, na de opmerking te hebben gemaakt, dat hij eerst geld wilde zien. Twee be stuursleden regelden deze zaak nie mand had er zelfs aan gedacht oin zon der betalen het kerkgebouw te betre den en in het volle besef van zijn waardigheid schreed de koster weer naar de kerk en opende de deuren. Ge lukkig toonden enige bestuursleden van de oudheidkundige kring „Die Goude" zich hoffelijke en prettige gidsen en geen kwartier later was deze minder vriendelijk ontvangst vergeten en was het hele gezelschap opgetogen over de prachtige gebrandschilderde ramen, die de beroemdheid van Gouija uitmaken. Behalve van de gebroeders Craboth, waarbij vooral Dirk zich een groot kunstenaar heeft getoond, is er ook een raam van de Limburger Charles Eyck, dat in 1947 werd vervaardigd en de be vrijding van ons land voorstelt. Na de bezichtiging van al dit moois, dat bij het invallen van de schemering nog aan kleurenpracht won, werd de in wendige mens versterkt en toog het gezelschap te ongeveer 8 uur weer op weg naar Heemstede. Ook dit jaar zijn de resultaten van de Vereniging voor School- en Werktuinen wederom zeer bevredigend geweest. Er is weer naar hartelust geplant, gewied en geoogst, en de samenwerking tussen alle scholen was voortreffelijk. Voor een groot deel is dit te danken aan de bijen stand, die wel de voornaamste aanwinst is geweest op het terrein en Broeder Willibrord, die op alles wat land- en tuinbouw, en dug ook ten aanzien van het houden van bijen, zijn weetje wel weet, heeft zich onder de gehele school gaande jeugd van Heemstede een wel verdiende populariteit verworven. Hij heeft ze alles verteld over het wondere leven van de bijen en de jongens en meisjes stonden vaak met de neus boven op de kast, zonder door bijen te worden gestoken. Een drietal jongens heeft nu zelf een bijenkorf. Nauw verbonden met dit werk is ook de Jeugdnatuurwacht, waarvoor nog steeds grote belangstelling bestaat. Het is jammer genoeg niet mogelijk om in statistieken de resultaten van deze Jeugdnatuurwacht vast te leggen, maar zeker is het, dat de leden hun uiterste best doen om de mooie plantsoenen, die nu in volle najaarspracht prijken, zo veel mogelijk te sparen. In Heemstede wordt door het gehele onderwijzend personeel van alle scholen zonder uitzondering hard gewerkt om de kinderen een gezonde liefde voor de na tuur bij te brengen en voor de toekomst worden van dit werken de gunstigste resultaten verwacht. En wanneer dan ook over een, zij het dan in niet zo n ontstellende mate, toename van de bal dadigheid wordt geklaagd, moet dit dan ook voor het grootste gedeelte op reke ning worden geschreven van de school vrije jeugd, die geen lid is van jeugd organisaties en vaak ook geen avond onderwijs geniet. Het is deze jeugd die wel de grootste zorgen biedt, omdat men niet weet op weike wijzè men ze moet opvangen en aan de slag zetten. Zaterdag wordt op het Industrieterrein aan de Stephensonstraat een nieuwe accu- mulatorenfabriek geopend. In het St. Thomas-college te Venlo is gisteren het gouden kloosterfeest gevierd van pater N. Th. Vlaar O.E.S.A., oud rector van het Triniteitslyceum te Haar lem. Na de plechtige hoogmis werd de zinrijke ceremonie verricht, zoals ook de paters Augustijnen die kennen Lij hun gouden jubilea, namelijk de kroning met een krans van myrthe-bladeren en de overhandiging van een staf. Pater S. van Nuenen, de provinciaal van de Neder landse provincie, hielddaarbij een toe passelijke toespraak. Met assistentie van mgr. C. van Lierde droeg ae jubilaris daarna de hoogmis op. Een neef, kapelaan Vlaar uit Waterin gen, assisteerde als diaken, pater I. Ot- zen uit Amsterdam als sub-diaken. Pres- byter-assistens was de rector van het St. Thomas-college, pater Nieuwhof Troondiakens waren pater L. Verhagen, ven, en pater dr. Lindner, oud-leerling van het Triniteitslyceum en thans secre taris van de provincie. 's Middags was er een zeer druk be zochte receptie, waarna de feestelijkhe den in intieme kring gevierd werden. Namens het Triniteitslyceum waren bij het feest aanwezig pater dr. Van Straa- ten, de prior pater De Wit, en een der leken-leraren, dr. W. Fusz. In de ons toegestuurde opgave van de prijswinnaars van de Fokveedag te Haarlem waren enkele fouten geslopen. Hieronder volgt een rectificatie. 1. De eigenaar van de winnaar der 3e prijs in rubriek 2, kuikalveren gebo ren vóór 15/2 1951, Pauweldina 2, is de heer P. K. Kistemaker te Hoofddorp. 2. De 3e prijs in rubriek 6, Twenters, is gewonnen door cat, no. 88, Stientje 2, eigenaar T. Maaikes, Spaarndam. 3. De le en 2e prijswinnaars van ru briek 7, derdekalfskoeien, waren resp. cat. no. 96 Bertha 4, eigenaar C. G. Schoo, Velsen; cat. no. 94 Hendrika, eig. A. Markerink, Santpoort, Hierbij was de rubriek niet vermeld. Zaterdag 22 Sept. werd in het gebouw St. Bavo de ledenvergadering gehouden vin de R, K. Kleding- en Textielar- beide'rsbönd St. Lahibortus. Aanwezig was de kringbestuurder, de heer Smits. Deze besprak uitvoerig het nut van de propaganda en vertelde daarbij dat al diegenen, die zich er voor inspanden om een bepaald aantal nieuwe leden te winnen, ook beloond zouden worden, bijv. met een goed boekwerk, of een week gratis vacantie van de organisatie. Met algemene instemming werd de heer Leine gekozen als nieuwe voor zitter. Nadat de heer v. d. Kamp (de pen ningmeester) de aftredende voorzitter had bedankt voor al hetgene wat hij voor de organisatie had gedaan, werd de vergadering gesloten. De Haarlemse politie heeft Zaterdag middag in het Sportfondsenbad aange houden de 11-jarige Haarlemse jonge man R. V., die kans heeft gezien uit een der kleedhokjes een bankbiljet van tien gulden te stelen. Bij onderzoek bleek dat de knaap tevens nog vijftig pakjes kauwgom op zak had en dat er van de f 10 nog drie rijksdaalders over waren. Zaterdagmiddag zijn in hun woning aangehouden en naar het bureau cen trum overgebracht de 55-jarige Haar lemse varensgezel W. L. v. d. D. en zijn echtgenote, die er van verdacht wor den uit een auto, staande in een garage te Haarlem-Noord, een deken te hebben gestolen. De deken werd thuis aange troffen en in beslag genomen. Tegen het echtpaar is proces-verbaal opgemaakt. Op de Koudenhorn vond Zaterdag middag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een wielrijder. De auto wilde in verboden lichting vanaf de Koudenhorn de Valkenstraat inrijden. Door de botsing kwam de wielrijder, de 16-jarige Haarlemse glas-in-loodzetter. Th. A. B. te vallen en liep hij een her senschudding op. Het slachtoffer werd per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joh. de Deo vervoerd. De wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap vijfde klasse district Haarlem der Koninklijke Nederlandse Biljartbond beginnen hedenavond in cafe Centrum aan de Raadhuisstraat te Heem stede. De wedstrijden worden Zondag 30 September gesloten op welke dag de huldiging van de kampioen en de prijs uitreiking ongeveer half tien des avonds verwacht kan worden. Deelnemers zijn: Chr. Steffers D.E.S.; C Hoenderdos. Hof van Holland; J. W. Poppe en J. van Heerde, Suisse; W. Driessen, Wapen van Heemstede; J. de Ruyter, Spaarndam; W. Schravendijk, 1939; J. Velleman, Hof van Holland. De afdeling Haarlem en Omstreken der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert in samenwerking met de Bloemistwinke liersvereniging een sluitingsavond van een cursus in bloemenschikken en binden op Donderdag 27 September. In de keurings zaal van het Krelagehuis zal een deskun dige toelichting worden gegeven bij de zestig tentoongestelde bloemstukken. Advertentie Dat 'n ei een product van de kip is, n Mast een deel van het schip is, ts duidelijk en klaar En beslist even waar Als dat de heerlijkste borrel n TIP is. Inz. Mevr. W. V.H. Oegstgeest ontv. 1 fl. TIP In de Grote of St. Bavo Kerk zal op Dinsdag 25 September 's avonds van 8 tot 9 uur door George Robert het vol gende programma gespeeld worden: César Franck Choral I E gr. t. Choral II b kl. t. Choral III a kl. t. (op verzoek) De Zandvoortse raad zal Donderdag avond om acht uur in vergadering bij eenkomen ter behandeling van één punt, n.l. de woonplaats van de burgemeester. Bij K.B van 21 September 1950 kreeg mr. Van Fenema toestemming om te Bentveld in de gemeente Bloemendaal te wonen. Deze toestemming moet thans een jaar verlengd worden omdat voor het gezin van de burgemeester nog steeds geen passende woning beschikbaar is. Ged. Staten van Noord-Holland vragen thans aan de gemeenteraad hoe hij over deze kwestie denk. B en. W. menen dat er geen bezwaar bestaat. Zondagmiddag om twaalf uür zijn de auto's van P. A. de W. uit Den Haag en L. V. uit Santpoort op de kruising Johan Verhulstweg en Duinlustparkweg in Bloemendaal tegen elkaar gereden. De aanrijding ontstond doordat L. V. de wagen van de W. die de Duinlust parkweg op kwam rijden, geen voor rang verleende. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 TEE. 1105? Advertentie PLEIN 13 - Haarlem - Tel. 10386 RESTAURATIE VAN SCHILDERIJEN Eerste adres in den lande Advertentie HAARLEM De wandeltochten welke georganiseerd werden door de Spoorweg-Wandelver eniging „Haarlem" zijn een groot suc ces geworden. Zaterdag en Zondag heb ben in totaal 820 wandelaars hieraan deelgenomen, hiervan waren de mees ten van andere plaatsen. Zij, die op Zaterdag hebben gewandeld, hebben het, wat het weer betreft, zeer goed getroffen, terwijl op Zondag enige re genbuitjes de deelnemers' wat langer dan gebruikelijk was. in de rustplaatsen deed verblijven. Wat ons bijzonder ge troffen heeft, was de belangstelling van de Haarlemse scholen. Zo zagen we o.a. de Centrale School 1 met 133 scholieren, alsmede de J. P. Coenschool en de Chr Huygensschool. De leer krachten dezer scholen verdienen alle hulde voor de moeite, die zij hebben gedaan om de stadskinderen op te wekken aan deze gezonde sport deel te nemen. Uit Haarlem zagen we ver der „Jan Passtoors" en „Johez". als mede de Reserve Politie, terwijl ook het Bosmanvolk van St. Franciseus weer aanwezig was. Zoals altijd was ook nu weer aanwezig een grote groep verpleeg den en verpleegsters van het Prov. Zie kenhuis te Santpoort, zowel als leden van „Viribus Unitus". Na afloop ontvingen alle deelnemers een fraaie speld, voorstellende een sein paal. die op veilig staat; dit alles was een leuke en originele herinnering wel ke door allen zeer op prijs werd ge steld. Na afloop voerden nog enige sprekers het woord, in het bijzonder werd hulde gebracht aan de eigenaar van de Thee- schenkerij „De Boerderij" die geheel belangeloos zijn medewerking had aan geboden. Met deze wandeltochten is het wan delseizoen voor Haarl^m,!?e^"^ Wr,| Ned. Wandelsport Bond afd. Noord Hol land kan terugzien op een geslaagd jaar. De deelname aan de Haarlemse wandel tochten was veel groter dan andere ja ren terwijl vooral de Avond-Vierdaag se te Haarlem een groot succes was. Er 'bestaan nog steeds plannen om te ko men tot een speciale schoolwandeltocht en gezien de belangstelling onder de scholen hoopt men in 1952 vele Haarlem- Se scholen onder de deelnemers te mo gen zien. 3Va Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika 14jn Kon. N. Stoomb. Mi). Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mil. eert. slot 24/9 Vorig Opening 86 >2 86% 25H 85% 88% 86% 143% 176% 110-2 126 161 160'/a 227% 237 219% 170% !F4% 164 287% 287 108% 107 179% 137 136 149% 143 115% 116 92% S2% Advertentie 00 BREEMENsCo O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2